چهارشنبه , ۵ آبان ۱۴۰۰
news blog2

آرک بلاک (Abt) چیست و چگونه کار می‌کند؟

آرک بلاک (ABT)، پروژه‌ای است که هدف آن ساده‌سازی فرایند توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) و بلاک چین است. این پروژه در سال ۲۰۱۸ با یک عرضه اولیه سکه (ICO) راه‌اندازی شد و از آن زمان به‌‌آرامی در حال توسعه فناوری خود بوده است. در واقع، ساخت یک پلتفرم کاربرپسند و توسعه‌دهنده، کار بزرگی است و بسیاری از پروژه‌های دیگر نیز در تلاش برای دستیابی به همین هدف هستند؛ اما آرک بلاک چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد؟ در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به بررسی کاربردهای آرک بلاک در آینده و پتانسیل توکن‌های آرک (ABT) بپردازیم.

آرک بلاک (ArcBlock) چیست؟

آرک بلاک یک پلتفرم بلاک چین ۳.۰ (نسل سوم) است که امکان توسعه ساده‌تر اپ‌های غیر متمرکز (اپلیکیشن‌های ساخته شده بر بستر بلاک چین) و ایجاد بلاک چین‌های خاص را برای برنامه‌نویسان ایجاد کرده است. این شبکه، اجزای بنیادی لازم برای ساخت اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک چین نظیر کیت توسعه نرم‌افزار (SDK)، بسته‌های کدها، ابزارهای برنامه‌نویسی و خدمات دیگر را ارائه می‌دهد.

این فناوری می‌تواند توانایی ایجاد اپ‌های غیر متمرکز مناسب برای استفاده شرکت‌ها و ساخت بلاکچین‌های سفارشی و خاص را بر اساس مقررات پیچیده تجارت ارائه دهد.

هدف اصلی آرک بلاک، حذف موانعی است که موجب شده است فناوری بلاک چین توسط عموم مردم پذیرفته نشود. این پروژه یک رویکرد منحصر به‌فرد را برای تسریع و ساده‌سازی برنامه‌نویسی در فضای بلاک چین اتخاذ کرده است و قصد دارد کاربرد محصولات نهایی این حوزه را برای مردم و کسب و کارها افزایش دهد.

آرک بلاک قصد دارد نسخه‌ای از بلاک چین را ایجاد کند که شبیه به روبی آن ریلز (Ruby on Rails) است و همه اجزا و مولفه‌های اساسی را برای برنامه‌نویسان فراهم کند تا بتوانند کدنویسی و ساخت اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را به‌سادگی انجام دهند.

روبی آن ریلز یک چارچوب نرم‌افزاری تحت وب و متن باز (دسترسی آزاد برای عموم کاربران) است که هدف دارد تا توسعه سریع برای برنامه‌نویسی وب را فراهم کند و از زبان برنامه‌نویسی روبی (Ruby) استفاده می‌کند.

آرک بلاک چگونه کار می‌ کند؟

راهکاری که آرک بلاک ارائه می‌دهد، نه‌تنها توسعه اپ‌های غیر متمرکز را ساده و قابل دسترس می‌کند، بلکه پیش‌بینی می‌شود که بتواند مشکلات عمده بلاک‌ چین‌ها نظیر کمبود امکانات، عملکرد ضعیف، قفل شدن سیستم و کاربرپسند نبودن را بر طرف کند.

آرک بلاک تنها یک بلاک چین نیست، بلکه می‌تواند یک پلتفرم خدماتی باشد. این ویژگی باعث می‌شود آرک بلاک قدرتمندتر از رابط‌های کاربری بین نرم‌افزارها (API) باشد که در اغلب بلاک چین‌ها استفاده می‌شوند. می‌توان آرک بلاک را پروژه‌ای دانست که با ترکیب فناوری بلاک چین و پردازش ابری (cloud computing)، یک راهکار کامل را در حوزه اپ‌های غیر متمرکز ارائه می‌دهد.

پردازش ابری به این معناست که بتوانید داده‌ها و برنامه‌هایتان را به جای ذخیره در هارد درایو (حافظه داخلی کامپیوتر) در یک فضای اینترنتی ذخیره کنید تا در هر مکان و زمان به آن‌ دسترسی داشته باشید.
آرک بلاک می‌تواند نقش ماینرها را که تنها به حفظ امنیت شبکه کمک می‌کنند، ارتقا دهد. ماینرها با این سیستم می‌توانند در اجزای نرم‌افزاری سیستم‌ها مشارکت داشته باشند و به‌عنوان ارائه‌دهندگان خدمات به ساخت و تقویت کل یک پلتفرم کمک کنند.

مزایای آرک بلاک

علاوه بر رفع مشکلات کنونی بلاک چین‌ها مثل کمبود امکانات توسعه، آرک بلاک می‌تواند مزایای فراوان دیگری هم داشته باشد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

ارائه بهترین تجربه کاربری

یکی از ویژگی‌های آرک بلاک آن است که برای بهترین تجربه کاربری طراحی شده است. برای دستیابی به این هدف، برنامه‌نویسان از رویکردی استفاده کرده‌اند که بتوانند یک تجربه کاربرپسند در حوزه بلاک چین را برای افراد فراهم کنند. یکی از ویژگی‌های کلیدی که باعث بهینه‌سازی تجربه کاربران می‌شود، امکان دسترسی به آرک بلاک از طریق یک مرورگر اینترنتی است و نیازی به دانلود هیچ نرم‌افزار یا حتی نصب یک افزونه در مرورگر نیست. به‌علاوه، کاربران می‌توانند با نصب یک اپلیکیشن ساده، از طریق موبایل‌های خود نیز به آرک بلاک دسترسی داشته باشند. 

سازگاری با توکن‌ها

آرک بلاک کاملا با اقتصاد در حال ظهور توکن‌ها (خرید و فروش، مبادله و دریافت کالا از طریق توکن‌های دیجیتالی) سازگار است. این یکی از ویژگی های آرک بلاک است که به مرور زمان و با توسعه و ترویج اقتصاد توکنی، اهمیت بیشتری خواهد یافت. به‌علاوه، سازگاری آرک بلاک با توکن‌ها، به تقویت فرایند توسعه و تکمیل این پلتفرم کمک می‌کند.

فناوری متن باز (Open Source)

هدف برنامه‌نویسان آرک بلاک، بازآفرینی فناوری بلاک چین نیست؛ در عوض، آن‌ها هر جا که لازم بوده است از فناوری متن باز استفاده کرده‌اند که این امر موجب ساده‌تر شدن انتقال پروژه‌های برنامه‌نویسان به آرک بلاک شده است.

طراحی‌شده برای فضای ابری

با توجه به اینکه اغلب فرایندهای نرم‌افزاری و کسب‌و‌کارها به‌طور روز افزونی در حال استفاده از فضای ابری (کلاد) هستند؛ بنابراین، منطقی است فناوری بلاک چین از فضای ابری استفاده کند و آرک بلاک هم برای کار بر اساس پردازش ابری طراحی شده است. با وجود این ویژگی می‌توان اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را به همه زیرساخت‌‌های دارای فضای ابری انتقال داد؛ بنابراین، نیازی به نصب پلاگین، نرم‌افزار یا استفاده از افزونه‌های مرورگر نیست، تنها کافی است از یک مرورگر اینترنتی برای دسترسی به خدمات مورد نیازتان در آرک بلاک استفاده کنید.

توکن آرک (ABT) چیست؟

توکن آرک (ABT)، یک توکن ساخته‌شده با استفاده از استاندارد ERC-20 در بستر بلاک چین اتریوم است. کل تعداد توکن‌های موجود آرک، ۱۸۶ میلیون واحد است و تعداد ۹۸.۶ میلیون توکن‌ آرک (در زمان نگارش مقاله) نیز در چرخش است. آرک بلاک در فوریه ۲۰۱۸ یک عرضه اولیه سکه (ICO) را انجام داد و با اینکه بازار رمز ارزها از روزهای اوج خود فاصله گرفته و قیمت‌ها کاهش یافته بود، تیم آرک بلاک توانست با فروش ۹۰ میلیون واحد از توکن‌های ABT به ارزش هر واحد ۰.۵ دلار (۵۰ سنت)، ۴۵ میلیون دلار سرمایه جذب کند. توکن آرک چند هفته پس از این عرضه اولیه، وارد بازار معاملات شد و ظرف چند دقیقه ارزش آن به بیش از دو برابر افزایش یافت.

کیف پول‌های توکن آرک (ABT)

به دلیل اینکه توکن‌ آرک با استاندارد بلاک‌چین اتریوم ساخته شده‌ است، می‌توانید آن‌ را در همه کیف پول‌های سازگار با اتریوم از جمله کیف پول مای اتر والت ذخیره کنید. همچنین، تیم آرک بلاک یک کیف پول مخصوص برای نگهداری توکن‌های ABT ارائه کرده است که دارای یک راهکار مبتنی بر سیستم غیر متمرکز برای احراز هویت کاربران است و به افراد اجازه می‌دهد کنترل کامل وجوه دیجیتالی خود را بر عهده بگیرند.

در ادامه، تعدادی از بهترین کیف پول‌های توکن آرک را معرفی می‌کنیم.

 لجر نانو اس (Ledger Nano S)

لجر نانو اس یکی از بهترین کیف پول‌ها است که می‌تواند بیش از ۷۰۰ رمز ارز از جمله توکن آرک را پشتیبانی کند. این کیف پول سخت‌افزاری، بهترین امنیت را به کاربران خود ارائه می‌دهد و در برابر حملات و سرقت‌ها ایمن است؛ بنابراین، لجر نانو اس را می‌توان یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره توکن آرک دانست. البته این گزینه مثل کیف پول‌های آنلاین، رایگان نیست و باید برای در اختیار داشتن آن، پول بپردازید.

مای اتر والت (MyEtherWallet)

مای اتر والت، رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و یک کیف پول تحت وب و منبع باز (دسترسی رایگان) است که داده‌های کاربران را روی جستجوگر دستگاه افراد ذخیره می‌کند. همچنین، می‌توان این کیف پول را به کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر نانو اس متصل کرد و این یکی از مزیت‌های مای اتر والت به‌حساب می‌آید.

تراست والت (Trust Wallet)

تراست، یک کیف پول موبایل است که از اتر (ETH) و بیش از ۳۰ هزار توکن ERC-20 از جمله توکن آرک (ABT) پشتیبانی می‌کند. کلید خصوصی در این کیف پول تنها در سیستم کاربران ذخیره می‌شود؛ به این معنا که کلید خصوصی افراد در هیچ سروری نگهداری نمی‌شود و این یک مزیت امنیتی برای تراست والت به‌شمار می‌رود. به‌علاوه، کاربران امکان آن را دارند تا با استفاده از تراست والت، با اکوسیستم اتریوم تعامل کنند یا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApps) را اجرا کنند.

سخن آخر

آرک بلاک (ArcBlock) یک پروژه برای ساده‌سازی فرایند توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و بلاک چین‌ها است. آرک بلاک تلاش می‌کند با ترکیب فناوری‌های بلاک چین و پردازش ابری، یک پلتفرم کاربرپسند و کامل را برای برنامه‌نویسان فراهم کند تا بتوانند در این بستر، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را توسعه دهند.

هدف اصلی و نهایی آرک بلاک، حذف موانعی است که موجب شده است فناوری بلاک چین توسط عموم مردم پذیرفته نشود. به‌علاوه، این پلتفرم دارای یک توکن ساخته شده در بستر بلاک چین اتریوم است که به اختصار (ABT) نام دارد.