چهارشنبه , ۹ آذر ۱۴۰۱
استخراج بیت کوین

آشنایی با استخراج بیت کوین (بیت کوین ماینینگ) و ویژگی‌های آن

بدون شک شما نیز تاکنون با جملاتی همچون کسب درآمد از طریق منزل و بدون نیاز به خروج از محل زندگی مواجه شده و با خود اندیشیده‌اید که این مهم چگونه امکان‌پذیر می‌باشد؟ اگرچه اصطلاح نامبرده سالیان بسیاری است که دهان به دهان گشته و ماهیت بسیاری از آن‌ها نیز به انجام اعمالی همچون تایپ مقالات، ترجمه مطالب و یا انجام برخی اقدامات در منزل بازگردانی می‌گردد، اما یکی از مهم‌ترین فناوری‌هایی که اخیراً پای در میدان عمل گذاشته و با ویژگی‌های به ارمغان آورده افراد تقریباً حرفه‌ای و با دانش بیشتر را به سمت و سوی خود فراخوانده است فرآیند استخراج بیت‌کوین یا به‌عبارتی‌دیگر “بیت‌کوین ماینینگ” می‌باشد.

جذابیت فراوان حوزه فوق و سودهی هنگفت تاکنون افراد فراوانی را به جمع‌آوری تجهیزات ویژه جهت ورود به بطن آن وا داشته است، اما تدارک جستجویی سطحی در شبکه گسترده اینترنت و سرازیر گشتن سیل عظیمی از اطلاعات به سمت کاربران در دلسرد شدن و عدم یافتن مسیری مستقیم جهت حرکت به سوی هدف تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد. بر همین اساس رسانه سخت‌افزار بر آن شد تا با تدوین و ارائه مقالاتی نحوه چگونگی آشنایی با فرآیند استخراج بیت کوین را به زبانی ساده برای خوانندگان عزیز فراهم آورد.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین یا همان‌طور که پیشتر نیز اشاره بیت کوین ماینینگ ارتباط نزدیک و بسیار تنگاتنگی را با فناوری زنجیره بلوکی برقرار و فهم آن نیازمند درک کامل مفهوم نحوه عملکرد تکنولوژی فوق می‌باشد که پیشتر با تدوین مقاله‌ای به تشریح کامل این مهم در حد توان پرداختیم.

عملیات استخراج بیت کوین به‌طور کلی توسط اشخاص ویژه‌ای تحت عنوان “ماینر” در سیستم زنجیره بلوکی انجام می‌پذیرد که نقش‌آفرینی بسیار هنگفت آن‌ها در حقیقت اصل سوم نظام اسناد عمومی را تشکیل می‌دهد. پیشتر دانستیم که هدف نهایی از توسعه فناوری زنجیره بلوکی، فراهم آوردن سیستمی غیرمتمرکز به‌منظور انتقال ایمن و امن وجوه به سرتاسر کره زمین در سریع‌ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه موجود می‌باشد که این مهم با دریافت نسخه‌ای از بلوک‌های تراکنشی متمرکز و سپس ارسال رونوشتی از آن‌ها به تمامی افراد حاضر در سیستم انجام می‌پذیرد.

اما همگام‌سازی نسخه‌های ارسالی به افراد و اطمینان از مشاهده رونوشتی یکسان توسط تمامی رایانه‌های حاضر در سیستم چگونه محقق می‌گردد؟ اکنون زمان آن فرا رسیده است تا ماینرها پای در میدان گذاشته و با نقش‌آفرینی و ارائه خدمات خود به احقاق درخواست دیگران بپردازند.

ماینر و ویژگی‌های آن

یک ماینر در حقیقت گره ویژه‌ای در سیستم محسوب می‌گردد که با استفاده از قدرت پردازشی رایانه خود به دریافت و تائید تراکنش‌های اخیراً ثبت شده در سیستم پرداخته و سپس با گروه‌بندی تعدادی از آن‌ها بر اساس خصوصیات ویژه به تولید بلوک‌ها و اتصال آن‌ها به زنجیره موجود مبادرت می‌ورزد. ذکر این نکته نیز ضروری است که اگرچه شخص ماینر در زمینه عملکرد فناوری نقش به خصوصی را ایفا می‌کند، اما خود نیز می‌تواند به‌مانند یک فرد کاملاً عادی در سیستم به فعالیت پرداخته و به ارسال و دریافت وجوه به دیگران اقدام نماید، اما در این حین با پردازش تراکنش‌های فعلی تدارک جمع‌آوری مبلغی برای خود را نیز صورت دهد. جهت درک بهتر موضوع تصویر زیر را در نظر بگیرید:

blockchin miner

فرض کنید که شخص A و C در این شبکه در سمت ماینر به ایفای نقش پرداخته و فرد B نیز بنای انتقال مبلغی به ارزش ۵ هزار تومان به فرد D را در پیش می‌گیرد. اقدام وی با توجه به ماهیت فناوری زنجیره بلوکی  در قالب یک بلوک تراکنش در سیستم به ثبت می‌رسد، اما این بلوک به‌طور پیش‌فرض و در حال حاضر تراکنشی غیر معتبر محسوب گشته و باید توسط ماینرها به تائید برسد.

فرآیند‌های مربوط به ماینر

یک ماینر به‌ طور کلی و در جهت تعیین تراکنش‌های موجود باید دو فرآیند تائید اعتبار (Validate) و شناسایی کلیدی ویژه جهت اتصال بلوک به زنجیره را پردازش نمایید. انجام عملیات تائید اعتبار به‌راحتی هر چه تمام‌تر صورت می‌پذیرد، زیرا ساختار عمومی سیستم و تمامی بلوک‌های تراکنشی موجود در آن توسط همگان قابل مشاهده بوده و بر این اساس تشخیص صحت درخواست فرد B سریعاً قابل شناسایی می‌باشد (به‌عنوان مثال اگر شخص B تنها ۲ هزار تومان را در حساب خود موجود داشته و قصد انتقال وجهی به ارزش ۵ هزار تومان را در پیش گیرد، درخواست وی غیرقانونی تلقی گشته و از سیستم حذف می‌گردد، زیرا وی از چنین مبلغی برخوردار نمی‌باشد)

اما فرآیند دوم یعنی جستجو و یافتن کلیدی ویژه جهت اتصال بلوک تراکنش به زنجیره بلوکی مدت زمانی به طول می‌انجامد که این مهم مستقیماً به فرد ماینر و قدرت پردازشی رایانه وی بازگردانی می‌گردد، زیرا جستجوی کلید به‌منظور تکمیل پازل فرآیندی کاملاً رندوم و تصادفی به حساب می‌رود که باید مورد پردازش قرار گیرد.

هنگامی‌که فردی به بانک جهت انتقال مبلغ و یا برداشت وجهی از حساب خود مراجعه می‌کند، عملیات تائید هویت وی با استفاده از رویه‌هایی از جمله دریافت کارت شناسایی ملی، تطابق امضا، اثرانگشت، اسکن شبکیه چشم و … صورت پذیرفته و در صورت وجود مبلغ درخواستی در حساب او، فرآیند واگذاری پول به انجام می‌رسد. این همانندی و تناسب دقیقاً موضوع پردازش تراکنش و یافت کلیدی ویژه توسط ماینر را نشانگر می‌باشد. تراکنش ارسالی توسط فرد B و ثبت آن در سیستم به‌طور کلی امضایی ویژه را در بطن خود نهان دارد که ساختار آن به‌منظور اتصال به زنجیره باید با امضای بلوکی دیگر کاملاً تطابق داشته باشد.

عملیات مربوطه

همان‌طور که عملیات شناسایی شخص هنگام مراجعه به بانک و سپس دریافت وجه و یا انتقال آن مدت زمانی به طول می‌انجامد، فرآیند جستجوی امضا جهت مشاهده نمونه مشابه در میان انبوه تعداد تراکنش‌های هم‌اکنون موجود در سیستم نیز به سادگی انجام نپذیرفته و نیازمند تدارک پردازش‌های سنگین و گوناگونی می‌باشد.

رایانه فرد ماینر در این مرحله به حل معادلات پیچیده ریاضی به‌منظور شکست اعداد و جستجوی کلید ویژه جهت اتصال آن به زنجیره مبادرت می‌ورزد که این خود بدان معنی است که وی و سیستم او در حال انجام خدمتی برای دیگران می‌باشند، لذا شبکه نیز به پاس سپاس‌گذاری از خدمات شخص اقدام به ارائه پاداشی به او می‌نماید که تحت عنوان ارز دیجیتالی بیت کوین مورد شناخت قرار می‌گیرد.

bitcoin POS

حل معادلات پیچیده ریاضی فوق و تائید اعتبار تراکنش و جستجوی کلید مناسب برای آن مستقیماً به قدرت خام پردازشی رایانه بازگردانی می‌گردد، بر همین اساس ماینرها به رقابت با یکدیگر پرداخته و آن شخصی که سیستم تحت اختیار او قدرت فراتری را در بطن خود نهان ساخته است زودتر به نتیجه رسیده و پاداش را دریافت می‌نماید. بنابراین یک بلوک تراکنش ممکن است در آن واحد توسط چندین ماینر مورد حمله قرار گرفته و تنها نیرومندترین آن‌ها موفق به شکست باقی رقبا شود (به همین دلیل رایانه و قدرت پردازشی آن نقش بسیار هنگفتی را در فرآیند استخراج بیت کوین ایفا می‌کند).

جمع بندی

حال به‌منظور جمع‌بندی توضیحات بخش فعلی باید این مهم را متذکر شد که به فرآیند تائید صحت و اعتبار تراکنش ثبت شده در سیستم، جستجوی کلیدی ویژه، اتصال موفقیت‌آمیز آن به زنجیره بلوکی و سپس دریافت پاداش استخراج بیت کوین یا به‌ عبارتی‌ دیگر بیت‌کوین ماینینگ گفته می‌شود.

اگر به خاطر داشته باشید پیشتر اشاره شد که فرآیند پردازش و تائید اعتبار بلوک‌های تراکنش توسط ماینرها صورت پذیرفته و سپس با شناسایی امضای ویژه به زنجیره متصل می‌گردد، اما ساختار فناوری Blockchain به‌گونه‌ای توسعه یافته است که امکان برقراری ارتباط بین هر مهره‌ای را فراهم نیاورده و تمامی بلوک‌ها باید از اندازه‌ای یکسان برخوردار باشند. همان‌طور که تولید یک زنجیر با بهره‌مندی از دانه‌های متفاوت و در ابعاد مختلف در کاهش میزان استقامت و استحکام آن نقش هنگفتی را ایفا می‌کند، ایجاد یک زنجیره تراکنشی با بلوک‌های مبتنی بر اندازه‌های گوناگون (به‌عنوان مثال یک بلوک ۵۰ کیلوبایت و یک بلوک ۱۰۰ مگابایت) نیز در نزول درجه اعتبار شبکه بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

بلوک ها

بلوک‌های زنجیر تشکیل‌دهنده شبکه به‌منظور فراهم آوردن ساختاری یکدست و نیرومند از اندازه‌ای به بزرگی یک مگابایت برخوردار می‌باشند که در بطن آن تعدادی از بلوک‌های تراکنش‌ مختلف با حجم‌های متفاوت قرار گرفته است. هنگامی‌که شخصی تراکنشی را در سیستم ثبت می‌نماید، این تراکنش در قالب یک بلوک تائید نشده به انباره تراکنش‌های بدون مجوز منتقل می‌شود، سپس فرد ماینر با جستجوی انباره فوق و شناسایی تعدادی از تراکنش‌های موجود به دریافت و تائید هویت آن‌ها مبادرت ورزیده و پس از افزایش حجم به یک مگابایت، بلوک تشکیل و به بالاترین قسمت زنجیره متصل می‌گردد.

unconfirmed transactions pool

نکته دیگری که توجه به آن حائض اهمیت است تعداد نهایی بیت‌کوین‌های تولید شده توسط فناوری Blockchain می‌باشد. توسعه‌دهندگان شبکه فوق به‌منظور جلوگیری از تشکیل یک‌باره تمامی بیت کوین‌ها و تضمین تداوم کارکرد سیستم برای مدت زمان از پیش برنامه‌ریزی شده ویژگی‌های مختلفی را به طرح خود افزوده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به حجم محدود (یک مگابایت) هر بلوک و همچنین ایجاد محدودیت زمانی ده دقیقه‌ای در تشکیل بلوک‌ها اشاره کرد. در این حالت فرد ماینر در صورت پردازش و تعیین اعتبار تراکنش‌ها در کمتر از زمان فوق (به‌عنوان مثال پنج دقیقه) نمی‌تواند بلوک تشکیل شده را به زنجیره اضافه کرده (شبکه به اون این اجازه را نمی‌دهد) و این مهم پس از سپری گشتن بازه مذکور صورت می‌پذیرد.

خاصیت فوق به‌طور کلی به‌منظور ایجاد شرایطی برابر جهت رقابت و همچنین تداوم عملکرد سیستم برای مدت زمانی از پیش تعیین شده پیاده‌سازی گشته است، زیرا در غیر این صورت فردی با برخورداری از رایانه‌ای در حد و اندازه یک ابر کامپیوتر قادر بود تا در کمتر از چند ماه به استخراج تمامی سکه‌ها و درو کردن حجم عظیمی از بیت‌کوین‌ها تحت نام خود اقدام نماید.

بلاک چین

شبکه Blockchain به ‌منظور جلوگیری از بروز مشکلاتی همچون تورم تنها شمارش محدودی از بیت‌کوین را در طول حیات خود آزاد می‌نماید که این رقم برابر با ۲۱ میلیون سکه می‌باشد. این خود بدان معنی است که هنگامی‌که سیستم به سطحی از بلوغ دست پیدا کند که تمامی تعداد بیت‌کوین‌های اشاره شده توسط ماینرها استخراج گردند، دیگر حتی یک عدد سکه بیشتر نیز توسط شبکه تولید نگشته و همان تعداد ۲۱ میلیون بیت‌کوین موجود باید در میان کاربران به گردش درآیند. همان‌گونه یک معدن طلا و یا نفت از منابع محدودی برخوردار می‌باشد، یک شبکه مبتنی بر بیت‌کوین نیز باید محدودیت‌هایی را در ساختار خود میزبانی نماید.

اکنون ممکن است برای برخی این سؤال پیش آید که میزان پاداش دریافتی توسط ماینرها در فرآیند فوق چقدر است؟ در پاسخ باید گفت که محاسبه مقدار این مهم بر پایه واحد ساتوشی (Satoshis) بر هر بایت از اطلاعات صورت می‌پذیرد. بلوک‌های تراکنش ثبت شده در شبکه بر اساس میزان مبالغ انتقالی از اندازه‌های متفاوتی برخوردار هستند. به‌عنوان مثال یک بلوک دربردارنده تعداد ۲ بیت‌کوین ممکن است از حجمی برابر با ۵۰ کیلوبایت بهره‌مند باشد، درصورتی‌که افزایش مبلغ به ۱۰ بیت‌کوین به فزونی اندازه بلوک به ۲۰۰ کیلوبایت منتهی گردد.

ساتوشی

هر واحد ساتوشی برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ یک بیت‌کوین می‌باشد که مبلغ آن به‌صورت خودکار پس از تائید اعتبار تراکنش به حساب شخص ماینر واریز می‌گردد. پیشتر گفته شد که بلوک‌های تشکیل شده توسط ماینرها از حداکثر اندازه‌ای به بزرگی ۱ مگابایت برخوردار می‌باشند که با انجام محاسبه‌ای ساده در میابیم که تائید تعدادی از تراکنش‌ها و سپس قرارگیری آن‌ها در یک بلوک و اتصال آن به زنجیره پاداشی برابر با ۱۲.۵ بیت‌کوین را به فرد اعطا می‌نماید که مقدار آن در صورت تشکیل بلوک توسط چندین ماینر در میان آن‌ها تقسیم می‌گردد. جالب است بدانید که واحد ساتوشی از نام طراح ارز دیجیتالی بیت‌کوین گرفته شده است.

فعالیت ماینر ها

bitcoin mining miner fee

فعالیت ماینرها اغلب بر پایه حرص و طمع در جهت کسب تعداد بیت‌کوین‌های بیشتر صورت می‌پذیرد. بر همین اساس پردازشگرهای نامبرده به‌منظور تشکیل سریع‌تر بلوک‌ها اغلب تمایل بیشتری را به تائید تراکنش‌های بزرگ‌تر موجود در انباره از خود نشان می‌دهند، زیرا وجه بیشتر به معنای اندازه فراتر تراکنش و به طبع آن ایجاد سریع‌تر بلوک بوده و به‌عنوان مثال یک تراکنش مبتنی بر ۱۰۰ بیت‌کوین ممکن است با سرعت بسیار بالاتری نسبت به یک تراکنش ۱ بیت‌کوین تحت تائید قرار گیرد؛ البته محدودیت زمانی ده دقیقه‌ای تشکیل هر بلوک توسط شبکه را نیز نباید فراموش کرد. فزونی عدد و مبلغ تراکنش به افزایش چشمگیر قدرت رایانه به‌منظور پردازش آن منتهی می‌گردد، لذا ماینرهای ضعیف‌تر باید به سمت تائید اعتبار تراکنش‌های کوچک روی آورده و پردازش مهره‌های درشت را به قدر قدرت‌ها واگذار نمایند.

استخراج بیت کوین

فرآیند استخراج بیت کوین (بیت کوین ماینینگ) به دو صورت تک نفره و چند نفره صورت می‌پذیرد. حالت تک نفره همان‌طور که از عنوان آن پیداست توسط یک نفر انجام پذیرفته و شخص مربوطه پس از تائید صحت تمامی تراکنش‌ها و ایجاد یک بلوک موفق به دریافت تمامی ۱۲.۵ بیت‌کوین پاداش می‌گردد، اما این مهم نیازمند قدرت پردازشی بسیار عظیمی می‌باشد که توجه به دیگر مواردی همچون زمان و جریان برق مصرف شده اغلب ماینرها را به استفاده از گزینه دوم سوق می‌دهند. در این روش تعداد فراوانی از ماینرها با گرد آمدن در کنار یکدیگر و تشکیل یک گروه به حفر دسته‌جمعی بیت ‌کوین پرداخته و سپس پاداش دریافتی را در بین خود تقسیم می‌نمایند که این خود در قالب بازی‌های برد – برد طبقه‌بندی می‌گردد.

تراکنش‌ها

pooled bitcoin mining

هنگامی‌که صحت یکی از تراکنش‌های موجود در انباره مورد تصدیق قرار گرفته و فرد ارسال‌کننده درخواست انتقال وجه تأییدیه‌ای (Confirmation) را دریافت می‌کند، این بدان معنی است که تراکنش توسط ماینرها تحت پردازش قرار گرفته و سپس در کنار برخی دیگر از موارد موجود در بطن یک بلوک جای و سپس به زنجیره متصل گشته است. این مهم علاوه بر این که مهر تضمینی بر تائید درستی تراکنش ارسالی می‌باشد، شبکه نیز به فرد این اجازه را می‌دهد تا عملیات انتقال مبلغ خود را با خیالی آسوده به انجام رساند، اما باید این نکته را نیز مدنظر داشت که اگرچه صحت تراکنش در این مرحله توسط ماینرها تصدیق گشته است، امنیت و پشتوانه موفقیت‌آمیز بودن فرآیند انتقال مبلغ همچنان از درصد کمتری برخوردار بوده و فرد به‌منظور افزایش این مهم باید مدت زمان بیشتری را به صبر و شکیبایی و دریافت تأییدیه‌های بیشتر سپری نماید.

در این حالت تراکنش مربوط به شخص در قالب یک بلوک ثبت گشته است، اما تشکیل بلوک‌های بیشتر توسط ماینرها صحت بلوک‌های پیشین متصل به زنجیره را نیز مجدداً مورد بررسی قرار داده و شخص پیوسته تأییدیه‌های بیشتری را دریافت می‌نماید.

بیت کوین ماینینگ

ارسال مبالغ اندک به دلیل اندازه کوچک تراکنش اغلب مدت زمان فراوانی را نیازمند نبوده و فرد می‌تواند با کسب تنها یک تأییدیه به انتقال وجه اقدام نمایید، اما افزایش این مهم به فزونی خطر بازگردانی درخواست، عدم دریافت وجه توسط مقصد و یا دستکاری سیستم و حذف بلوک دربردارنده تراکنش منتهی می‌گردد که در این صورت پیشنهاد می‌شود تا مدت زمان فراوان‌تری را به کسب تأییدیه‌های بیشتر سپری نمایید (تعداد شش تأییدیه استحکام و امنیت انتقال مبلغ را تا ۹۹.۹ درصد تضمین می‌نماید).

ازآنجایی‌که محدودیت شبکه Blockchain امکان ایجاد بلوک‌ها در بازه‌های زمانی ده دقیقه‌ای را به ماینرها اعطا می‌کند، بنابراین دریافت تعداد تأییدیه‌های اشاره شده ممکن است یک ساعت به طول بیانجامد (صرفه نظر از مدت زمان نگهداری گشتن تراکنش در انباره و تائید آن برای اولین مرتبه توسط ماینرها). رد و یا بازگشت درخواست انتقال مبلغ و انجام مجدد فرآیند به هدر رفت بسیار هنگفت وقت، زمان، برق و قدرت پردازشی منتهی گشته و اغلب افراد تا حد امکان از آن دوری می‌نمایند.

bitcoin transaction confirmations

فرآیند استخراج بیت کوین از جهات بسیاری با اعمال دنیایی واقعی در خصوص استخراج منابع طبیعی از جمله طلا و … یکسان می‌باشد. همان‌طور که یک معدن طلا از حجم محدودی از منابع تشکیل شده و فرد دارای تجهیزات پیشرفته‌تر و بزرگ‌تر توانایی بالاتری در حفر رگه‌ها و سنگ‌های طلا و استخراج فلز گران‌بهای زرد رنگ از قالب آن‌ها را برخوردار می‌باشد، شخص دارای سیستم تنومند با قدرت پردازشی فراوان نیز با سرعت بیشتری می‌تواند به تائید اعتبار تراکنش‌ها و دریافت بیت‌کوین مبادرت ورزد.

نتیجه گیری

در این نوشته دانستیم که فرآیند تائید صحت بلوک‌های تراکنش و جستجوی کلیدی ویژه جهت اتصال آن‌ها به زنجیره توسط نقش‌آفرینی اصل سوم فناوری Blockchain یعنی ماینرها انجام پذیرفته و افراد فوق به‌مانند گره‌هایی ویژه در شبکه به فعالیت می‌پردازند. تکنولوژی نامبرده و ساختار ارزهای دیجیتالی از پتانسیل بسیار فراوانی در تغییر برخی از ساختارها و نظام‌های فعلی حاکم بر جهان برخوردار می‌باشند که این مهم بدون شک با گذشت زمان و در آینده به یکی از اصلی‌ترین نقاط عطف در صنعت تجارت و سفر انسان به دیگر کرات و کهکشان‌ها مبدل می‌گردد.