مطالبی که در قسمت آموزش سایت اکسکوینو منتشر می شود، در مورد معرفی ارزهای دیجیتال و کاربردهای آن ها، فناوری بلاک چین ، نحوه استخراج بیت کوین و صدها مطالب ارزشمند دیگر است. سایت اکسکوینو در تلاش است تا هم افراد تازه وارد و هم افراد حرفه ای در حوزه ارز دیجیتال با به روز ترین مطالب و بهترین روش های سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال آشنا شوند.

کیف پول برتر

انتظار ما از یک کیف پول برتر

کیف پول رمز ارز، نرم‌افزار مهمی است که امکان ارسال، دریافت و مدیریت ارز‌های دیجیتال شما را برایتان فراهم خواهد کرد. حفظ امنیت کیف پول امری حیاتی است. پیدا کردن یک کیف پول رمز ارز مناسب، انتخاب میان یک تجربه امن و یک تجربه بد است که می‌تواند به دو مسیر کسب سود یا از دست دادن تمام سرمایه شما منتهی شود. امنیت در فضای اینترنت تنها با انتخاب بهترین کیف پول به ارمغان می‌آید.

خدمات کیف پول‌های رمز ارز انواع مختلف و متنوعی را شامل می‌شود. خدماتی مبتنی بر اپلیکیشن، وب و یا موارد سخت‌افزاری از گزینه‌های موجود محسوب می‌شوند. 

بهترین کیف پول رمز ارز: اهمیت محافظت از سرمایه خود

سرمایه‌گذاری در رمز ارز‌ها کار آسان و پیش پا افتاده‌ای نیست. برای شروع، لازم است یک کیف پول رمز ارز بگیرید و پول را با انتقال به صرافی برای خرید‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود آماده نگه دارید. بخش‌های زیادی در این فرایند تاثیر‌گذار هستند که اگر قسمتی به خوبی عمل نکند، باقی امور نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

در دنیای رمز ارز‌ها و ارز‌های دیجیتال، تلفن همراه شما، نرم‎افزار یا سخت‌افزار شما مانند صندوق بانکی عمل می‌کند. این در واقع خدمتی است که تمرکز‌زدایی با از میان برداشتن واسطه‌ها (دولت‌ها و بانک‌ها) و قدرتمند کردن مردم، به دنیای فناوری کرده است. از آن جایی که بیت کوین یا هر رمز ارز دیگری ماهیت دیجیتالی دارد و مبتنی بر شبکه‌ای کاملا غیر‌متمرکز است، هر فرد کنترل دارایی‌های خود را به طور مستقیم بر عهده دارد. در نتیجه با قدرتمند شدن جانب عموم مردم، تمام مسئولیت‌های حفظ امنیت رمز ارز نیز به عهده خود فرد خواهد بود که می‌تواند با انتخاب یک بستر امن برای سرمایه خود، تا حدود زیادی ریسک را به حداقل برساند.

پس از امنیت، موارد دیگری وجود دارند که اشاره به آن‌ها نیز خالی از لطف نیست. هنگام انتخاب کیف پول خود بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • پشتیبانی از رمز ارز‎های متنوع
 • قیمت معقول نسبت به رقبا
 • سهولت در استفاده برای کاربران مبتدی و امکانات پیشرفته برای کاربران حرفه‌ای
 • رابط کاربر پسند
 • امکان بازیابی کیف پول
 • و…

انتخاب کیف پول مناسب​

هر فرد بسته به انتظاراتی که از سرمایه‌گذاری خود در دنیای رمز ارز‌ها دارد، با گزینه‌های متنوعی رو‌به‌رو است. شما باید با توجه به اولویت‌های خود، امن‌ترین کیف پول را به عنوان مقصد سرمایه خود انتخاب کنید. همیشه در یاد داشته باشید که به هیچ قیمتی امنیت را فدای ظاهر فریبنده نکنید. با توجه به شرایط نا‌معلوم و متناقضی که صرافی‌های خارجی برای کاربران ایرانی در نظر گرفته‌اند، بهتر است که به سراغ کیف پول‌های ایرانی بروید و با بررسی و مقایسه آن‌ها، انتخابی بهینه داشته باشید. 

کیف پول رمز‌ارز

کیف پول رمز ‌ارز چیست؟

با وجود محبوبیت روز‌افزون رمز ‌ارز‌ها، کیف پول‌های دیجیتال نیز به شهرت رسیده‌اند. راه‌اندازی اولیه کیف پول‌های بلاک چین به اوت سال ۲۰۱۱ باز‌می‌گردد. این نوع از کیف پول‌های دیجیتال، کار خود را با ارائه بستری امن و موثر برای بیت کوین و اتریوم آغاز کردند. از سال ۲۰۱۸ تا‌کنون، کیف پول‌های مبتنی بر بلاک چین شهرت خوبی کسب کرده‌اند و در حال حاضر میلیون‌ها کاربر فعال در سراسر جهان دارند. کیف پول‌های رمز ‌ارز، برنامه‌های نرم‌افزاری هستند که از طریق تعامل با بلاک چین‌های مختلف به شما امکان ارسال، دریافت و مدیریت ارز‌های دیجیتال خود را می‌دهند. اگر قصد دارید از بیت کوین یا هر رمز ‌ارز دیگری مثل اتریوم، بیت کوین کش، لایت کوین، ریپل و… استفاده کنید، به یک کیف پول دیجیتال نیاز خواهید داشت.

این ابزار‌ها قادر هستند چندین توکن و رمز ‌ارز را ذخیره کنند؛ اما اغلب کیف پول‌ها تنها از تعداد محدودی از ارز‌های دیجیتال پشتیبانی می‌کنند.

نحوه کار کیف پول‌های رمز ‌ارز

میلیون‌ها نفر از کیف پول‌های رمز‌ارزی استفاده می‌کنند، ولی همواره تعابیر متناقضی از نحوه کار این ابزار‌های کارامد وجود داشته است. در واقع، رمز‌ارز‌ها در هیچ مکان فیزیکی ذخیره نمی‌شوند و یا در هیچ جای مشخصی وجود ندارند. تمام چیزی که در کیف پول‌های ارز دیجیتال وجود دارد، تاریخچه معاملات ذخیره‌شده در بلاک چین است.

هنگامی که فردی برای شما بیت کوین یا هر رمز‌ارز دیگری می‌فرستد، در اصل مالکیت ارز‌ها را به آدرس کیف پول شما منتقل می‌کنند. هیچ مبادله واقعی از ارز‌های حقیقی در کار نیست. هر تراکنش صرفا با سابقه معاملات موجود روی بلاک چین و تغییر در باقی‌مانده کیف پول رمز ‌ارز شما صورت می‌گیرد.

کیف پول ارز دیجیتال

امتیاز‌های کیف پول مبتنی بر بلاک چین

کیف پول‌های رمز ‎ارز که مبتنی بر بلاک چین عمل می‌کنند، از مزایای زیادی برخوردار هستند. یکی از نکات مثبت این کیف پول‌ها، مشخصه‌های امنیتی پیشرفته آن‌ها به شمار می‌آید. از طرف دیگر، می‌توان از عملکرد قطعی و سلسله مراتبی هر تراکنش به عنوان مزیت قابل توجهی یاد کرد. همچنین، رابط کاربری بصری امکان خرید مستقیم رمز ‌ارز‌های خاص را از طریق کیف پول فراهم می‌آورد.

انتخاب کیف پول امن در ایران

اکسکوینو یک شرکت ثبت شده دانش‌بنیان بوده که از مطمئن‌ترین سایت‌های داخلی در جهت تامین امنیت دارایی سرمایه‌گذارن به شمار می‌رود. این سامانه با ارائه کیف پول‌های یکپارچه و مبتنی بر بلاک چین، تجربه رضایت‌بخشی برای کاربران خود رقم می‌زند. دارندگان این کیف پول‌ها به راحتی می‌توانند رمز ارز مورد نظر خود را در محیطی امن، به ارزهای دیگر تبدیل کرده و با معامله در این حوزه به کسب سود بپردازند.

بررسی اتریوم ۲ از نگاهی دیگر

اتریوم ۲ ترکیبی است از تکنولوژی­هایی که توسعه‌دهندگان اتریوم از شروع سال ۲۰۱۹ بر روی آن­ها کار می­کنند و قصد دارند به مرور زمان این قابلیت­ها را اجرایی کنند، این تکنولوژی‌­ها عبارنتد از:

Proof of Stack: یکی از برنامه های اتریوم ۲ استفاده از الگوریتم PoS (Casper) برای اجماع است. الگوریتم Casper قرار است برای اولین بار توسط اتریوم ۲ مورد استفاده قرار بگیرد. در این الگوریتم هر یک از افرادی که قصد شرکت در فرآیند اجماع و سهیم شدن در  پاداش استخراج بلاک را داشته باشند ابتدا باید مقداری از اتریوم خود را به نوعی به گرو بگذارند و به اندازه آن، حق رای در فرآیند اجماع خواهد داشت. به طور کلی الگوریتم های PoS مانند بیت کوین که ماینرها برای ماین کردن با یکدیگر رقابت می­کنند، و برای پیروزی در این رقابت سعی دارند قدرت محاسباتی خود را افزایش دهند نیستند و در واقع هر کس که پول بیشتری داشته باشد حق رای بیشتری دارد، الگوریتم­های PoS به طور معمول از خطر حمله ۵۱% نسبت به کوین­هایی که از الگوریتم PoW استفاده می­کنند ( مانند بیتکوین ) از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

شاردینگ

Sharding: شاردینگ به تقسیم یک دیتابیس به دیتابیس­های کوچکتر و قابل مدیریت­تر گفته می­شود. شاردینگ به حل کردن مشکل سرعت تراکنش­ها در شبکه و مشکل مقیاس پذیری کمک می‌کند.

Ethereum WebAssembly eWASM :به نوعی بازطراحی لایه اجرای قراردادهای هوشمند اتریوم است. این قابلیت توانایی ماشین مجازی اتریوم (EVM) در اجرای کدها را افزایش می‌دهد. استفاده از WebAssembly به عنوان فرمتی برای قراردادهای هوشمند کمک می­کند سرعت اجرای کدها افزایش پیدا کند و امکان توسعه قراردادهای هوشمند در بسیاری در زبان­های برنامه­نویسی سنتی مانند C و C++ فراهم شود.

ارز دیجیتال اتریوم

Plasma: یک لایه جدا بر روی شبکه اتریوم است که اجازه می­دهد، تعداد زیادی تراکنش انجام شود، در حقیقت Plasma مانند    Lightening Network بیت کوین است.

Raiden : یک راه­حل مقیاس پذیری off-chain مانند Plasma است و می­تواند در کنار plasma به انجام تراکنش­های بیشتر در واحد زمان کمک کند.

ویتالیک بوترین در مصاحبه اخیر خود اعلام کرده است که عرضه سالیانه اتریوم در Ethereum 2 به ۲ میلیون اتریوم کاهش خواهد یافت.

یکی از دلایل انتخاب Proof of Stake این است که بتوانند بیشینه عرضه سالیانه تئوریک اتریوم را بر روی ۲ میلیون نگه دارند. این ۲ میلیون عرضه زمانی اتفاق خواهد افتاد که تمام دارندگان اتریوم در فرایند اجماع شرکت کنند.

دو هفته قبل، توسعه دهندگان اتریوم توانستند تست نت اتریوم ۲ را اجرایی کنند. پس از ماین اولین بلاک در این شبکه تعداد validator ها به ۲۰۰۰۰ نفر رسید.

یکی دیگر از مهم‌ترین تغییرات اتریوم ۲، تغییر اندازه بلاک به جای تغییر هزینه تراکنش است. در واقع نوسان­های هزینه تراکنش کاهش و به جای آن نوسان اندازه بلاک افزایش خواهد یافت. چنین ویژگی­ای کمک خواهد کرد که مانند دقت پیش‌بینی هزینه بهینه تراکنش افزایش یابد.

نقشه راه توسعه Ethereum 2

فاز صفر : در این فاز حرکت از PoW به PoS خواهد بود که در نیمه اول ۲۰۲۰ اجرایی خواهد شد.

فاز یک : در این فاز قابلیت Sharding به زنجیره بلوک اتریوم اضافه خواهد شد. . پیش‌بینی می­شود این قابلیت در سال ۲۰۲۱ اجرایی شود.

فاز دو: در این فاز eWASM پیاده­سازی خواهد شد و طبق پیش­­بینی‌ها در سال  ۲۰۲۱ اجرایی خواهد شد.

فاز سه : بهبود قابلیت­ها (۲۰۲۲)

بسیاری از تحلیلگران معتقدند اجرایی شدن اتریوم ۲ می­تواند باعث ایجاد یک حرکت صعودی در اتریوم شود.

 

منبع: تیم تحلیل اکسکوینو

قیمت بیت کوین

هالوینگ چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

,

اگر اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال را دنبال می‌کنید یا به تازگی به جمع سرمایه‌گذاران کریپتو کارنسی پیوسته‌اید حتما شنیده‌اید که بسیاری از تحلیلگران و صاحب نظران این عرصه، از بیت کوین با نام طلای دیجیتال یاد می‌کنند. یکی از دلایل این نامگذاری این است که بیت کوین نیز مانند طلا دارای منابع محدود است. همانطور که میزان مشخصی از طلای قابل استخراج روی کره زمین وجود دارد، به طور کلی می‌توان گفت ۲۱ میلیون بیت کوین قابل استخراج در سراسر جهان در دسترس ماینرها قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است تا کنون حدود ۱۸ میلیون بیت کوین استخراج شده و تنها سه میلیون بیت کوین دیگر برای استخراج باقی مانده است.

مدت زمان تشکیل یک بلاک بیت کوین حدودا ۱۰ دقیقه است و زمانی که ماینر موفق به استخراج یک بلاک بیت کوین می‌شود، شبکه مقداری بیت کوین به عنوان پاداش استخراج به ماینر پاداش می‌دهد. این پاداش استخراج هنگامی که اولین بلاکِ بلاکچین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاماتو استخراج شد، ۵۰ بیت‌کوین ارزش داشت که در سال‌ ۲۰۱۲ به ۲۵ بیت‌کوین و در سال ۲۰۱۶ به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش یافت. پیش‌بینی می‌شود هالوینگ سوم در تاریخ ۱۴ می ۲۰۲۰ در بلاک شماره ۶۳۰،۰۰۰ رخ دهد و پاداش استخراج هر بلاک از این ارز دیجیتال به ۶.۲۵ کاهش یابد.

هالوینگ بیت کوین

پروتکل بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که بر اساس آن پس از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک از بلاکچین، پاداش استخراج بلاک بیت کوین طی فرایندی که آن را هالوینگ می‌نامند نصف شده و تولید بیت کوین‌های جدید هم مشکل‌تر می‌شود. درست مانند طلا که پیدا کردن ذخایر جدید با گذشت زمان مشکل‌تر شده و یک روز تمام آن استخراج خواهد شد.

هالوینگ به چه معناست؟

لغت هالوینگ یا هاوینگ ( halving ) از ریشه لغتی باستانی درانگلستان و به معنای دو نیم کردن آمده است. در حقیقت هالوینگ پدیده‌ای است که با وقوع آن پاداش ایجاد هر بلوک در زنجیره بلاکچین نصف می‌شود.

برای یادگیری بیشتر این مفهوم لازم است ابتدا بلاکچین بیت کوین را بشناسیم. به طور کلی می‌توان گفت بلاکچین یک دفترچه دیجیتالی بزرگ است که اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها را در بلاک‌هایی با حجم یک مگابایت ذخیره می‌کند. زمانی که یک تراکنش مربوط به بیت کوین انجام می‌شود و طی آن شخصی مقدار مشخصی بیت کوین را برای فرد دیگری ارسال می‌کند، این تراکنش در یک بلاک به همراه حدود ۵۰۰ تراکنش دیگر، که تقریبا در همان زمان ثبت شده‌اند، ذخیره می‌شود.

بلوک بیت کوین چیست؟

همانطور که گفتیم در سیستم بلاکچین اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در بلوک‌هایی با حجم ۱ مگابایت ذخیره می‌شود و هنگامی که تراکنشی انجام می‌شود اطلاعات این تراکنش در کنار اطلاعات حدودا ۵۰۰ تراکنش دیگر در یک بلوک جای می‌گیرد. ماینرها در حقیقت این بلوک‌ها را شکل می‌دهند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. به عبارت دقیق‌تر پاداش بلاک مقدار ارزی است که استخراج کنندگان در زمان حل و تایید موفقیت‌آمیز یک بلاک و پس از حل مسائل پیچیده ریاضی با استفاده از سخت افزارهای خاص خود، دریافت می کنند.

به طور عادی با تشکیل ۲۱۰,۰۰۰ بلوک که تقریباً ۴ سال به طول می‌انجامد یک هالوینگ رخ خواهد داد و هالوینگ پدیده‌ای است که وقوع آن موجب نصف شدن پاداش تشکیل هر بلوک می‌شود.

هالوینگ چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟

پاداش تشکیل یک بلوک در سال ۲۰۰۹، ۵۰ بیت کوین بود و اولین هالوینگ آن در سال ۲۰۱۲ شکل گرفت و طی آن پاداش استخراج هر بلوک به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت. هنگامی که بیت کوین اولین هالوینگ خود را تجربه کرد قیمت هر واحد آن ۱۱ دلار بود که پس از هالوینگ در سال ۲۰۱۳ به ۱,۱۰۰ دلار رسید. پس از آن بیت کوین با کاهش قیمت شدید روبه‌رو شده و به ۲۴۰ دلار رسید.

ارز دیجیتال بیت کوین

هالوینگ بعدی بیت کوین نیز در ۹ جولای ۲۰۱۶ رخ داد که سبب شد قیمت این ارز دیجیتال از ۷۱۰  به   ۱۹,۰۰۰ دلار برسد.

هالوینگ بیت کوین

همانطور که می‌بینیم بیت کوین پس از هر هالوینگ افزایش قیمت زیادی را تجربه کرده است ولی ناگفته نماند که عامل اصلی تعیین کننده قیمت این ارز دیجیتال نسبت عرضه و تقاضاست و مشخص است که با وقوع هالوینگ عرضه بیت کوین نیز کاهش می‌یابد. به این دلیل که علاوه بر سخت‌تر شدن استخراج ممکن است ماینرهای تازه‌کار از دور خارج می‌شوند.

این اتفاقات سبب تفزتیش قیمت ارز دیجیتال بیت کوین خواهد شد. در هالوینگ‌های قبلی قیمت در بازه‌هایی بین ۱۲ تا ۱۸ ماه صعودی بوده و سپس شروع به ریزش کرده است.

با توجه به اینکه آگاهی عمومی درباره ارز دیجیتال بیت کوین افزایش یافته است انتظار می‌رود با در نظر گرفتن شرایط هالوینگ‌های قبلی نقدینگی بیشتری وارد این بازار شود.

با این حال بازار ارز دیجیتال بیت کوین بازاری غیر قابل پیش بینی است و باید منتظر بمانیم و ببینیم بیت کوین چه واکنشی به هالوینگ پیش رو خواهد داشت.

 

فرق اتریوم و بیت کوین در چیست؟

بیت کوین و اتریوم دو غول بزرگ دنیای رمز نگاری شده و از پیشتازان بازار کریپتوکارنسی محسوب می‌شوند. این دو رمز ارز جزو شناخته شده‌ترین ارزهای این بازار مالی هستند که قسمت اعظم سهم بازار را از آن خود کرده‌اند. با توجه به محبوبیت بسیار زیاد بیت کوین و اتریوم ممکن است برای افرادی که تازه به جمع اعضای جامعه ارزهای دیجیتال پیوستند این سوال پیش بیاید که آن‌ها چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با هم دارند. با اینکه ارز دیجیتال بیت کوین پادشاه بلامنازع ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود و نمی‌توان نقش آن را در پایداری و تغییرات بازار انکار کرد، برخی معتقدند بیت کوین خیلی هم بهتر از اتریوم نیست!

قدرت انکار نشدنی بیت کوین در بازار

ارز دیجیتال بیت کوین قدرتمندترین و با ارزش‌ترین ارز رمز پایه و یک ارز دیجیتال توزیع شده به شکل همتا به همتا است که می‌تواند در لحظه و بدون حضور عوامل واسطه به شکلی کاملا امن بین دو نفر در هر موقعیت جغرافیایی ممکن انتقال پیدا کند. این ارز دیجیتال که به عنوان پول دیجیتال در نظر گرفته می‌شود می‌تواند بین کاربران مختلف در سراسر جهان مبادله شود و به تنهایی چیزی حدود ۶۰ درصد از سهم کل یازار رمز نگاری شده را از آن خود کرده است. جالب است بدانید حدود ۵۰ درصد معاملات بازار ارزهای دیجیتال به بیت کوین اختصاص داده می‌شود. از طرفی اتریوم هم دومین ارز رمز پایه دنیا به لحاظ میزان سرمیه‌گذاری در بازار در نظر گرفته می‌شود. بیت کوین حاصل نبوغ فردی ( یا تیمی ) به نام ساتوشی ناکاماتو است که حدود ۱۰ سال از پیدایش آن می‌گذرد.

بیت کوین

ساتوشی ارز دیجیتال بیت کوین را بر مبنای فناوری بلاک چین خلق کرده است. بلاک چین در حقیقت مانند یک دفتر ثبت عمومی خیلی بزرگ است که تمام معاملات انجام شده و همچنین تاریخچه تمامی تراکنش‌ها در آن ثبت می‌شود. ماینرها یا استخراج‌گران بیت کوین هم با بررسی و تایید تراکنش‌ها در بلاک‌های بلاک چین به حفظ امنیت شبکه کمک می‌کنند. ارز دیجیتال بیت کوین به لطف بهره‌گیری از تکنولوژی بلاک چین غیر قابل جعل بوده و تراکنش‌های آن بدون هیچ‌گونه تقلبی صورت می‌گیرد. پس از شکل‌گیری بلاک جدید در شبکه بیت کوین و انتقال آن به بلاک چین، دیگر امکان تغییر بلاک شکل گرفته وجود ندارد. تراکنش‌های انجام شده در دفتر عمومی ثبت شده و هر لحظه قابل بررسی و مشاهده هستند.

خلق اتریوم

این در حالی است که چهار سال پس از خلق بیت کوین، دومین ارز محبوب رمز نگاری شده یعنی اتریوم در سال ۲۰۱۳ توسط جوان نابغه برنامه نویس ۲۰ ساله به نام ویتالیک بوترین به دنیا معرفی شد. سیستم اتریوم در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۵ با پیش فروش ۹٫۱۱ میلیون کوین به صورت فروش جمعی آغاز به کار کرد. خریداران اتریوم در این روز ارز مورد نظر خود را به وسیله بیت کوین خریداری کردند.

اگر بیت کوین یک ارز دیجیتال باشد اتریوم مطمعنا چیزی فراتر از آن است. اتریوم در واقع یک پلتفرم بلاک چین است که مزایا و کارکردهای فراوانی دارد. می‌توان گفت مهم‌ترین عامل متمایز کننده این دو رمز ارز فناوری پشتیبانی‌کننده هر یک از آن‌هاست. مهم‌ترین ویژگی اتریوم را می‌توان ساخت قرار دادهای هوشمند آن دانست. قراردادهای هوشمند با استفاده از تکنولوژی بلاک چین امکان انجام دادن هوشمند کارها را فراهم می‌کنند و ارتباط بین دستگاه‌های مختلف را هوشمند می‌سازند.  برای مثال در آینده می‌توان به لطف همین قراردادهای هوشمند از تاکسی‌های بدون سرنشین بهره برد.

مهم‌ترین تفاوت بیت کوین و اتریوم

پس می‌توان گفت مهم‌ترین تفاوت بیت کوین و اتریوم در این است که بیت کوین یک ارز دیجیتال و اتریوم یک پلتفرم غیر متمرکز است.

در حقیقت قرارداد هوشمند شامل یک کد کامپیوتری است که مجموعه‌ای از قوانین از پیش تعیین شده را در بر دارد. این قرارداد روی یک بلاکچین و مجموعه شرایطی که تمام شرکت‌کنندگان در قرارداد هوشمند در تعامل با یکدیگر می‌پذیرند، اجرا می‌شود. در صورتی که تمامی شرایط پذیرفته شده اجرا شود این قرارداد خود به خود عمل می‌کند.

از اتریوم می‌توان برای انجام کارهایی مثل مشخص کردن دارایی، اثبات عضویت و …. توکن دیجیتال ساخت. قراردادهای اتریوم با هر کیف پول اتریومی هماهنگ هستند و برای ساختن توکن خود کافی است منبع کدهای اتریوم را از سایت رسمی اتریوم دانلود کنید.

سایر تفاوت‌های فرعی بیت کوین و اتریوم

البته جدا از تفاوت‌های اصلی بیت کوین و اتریوم از موارد زیر می‌توان به عنوان تفاوت‌های فرعی این دو دارایی یاد کرد.

زمان تشکیل بلاک در بیت کوین و اتریوم متفاوت است. این زمان برای تشکیل بلاک بیت کوین ۱۴ و در اتریوم حدود ۱۰ دقیقه است. اتریوم با استفاده از پروتکل Ghost قادر به کاهش زمان تشکیل بلوک شده است.

مدل اقتصادی بیت کوین و اتریوم نیز تفاوت زیادی دارند. پاداش استخراج هر بلوک جدید در بیت کوین هر چهار  سال یک بار و طی فرایندی که هالوینگ نام دارد نصف می‌شود اما این اتفاق برای اتریوم هرساله رخ می‌دهد.

روش محاسبه کارمزدهای تراکنش در بیت کوین و اتریوم متفاوت است. کارمزدهای اتریوم بر حسب پیچیدگی محاسباتی، میزان پهنای باند و فضای ذخیره سازی محاسبه می‌شوند ولی کارمزد تراکنش‌های بیت کوین فقط نسبت به اندازه و زمان مورد نظر محاسبه می‌شود.

اتریوم بر خلاف بیت کوین دارای تورینگ کامل است. این بدان معنی است که نسبت به سخت افزار، هر چیزی را می‌توان محاسبه کرد. این موضوع در ارز دیجیتال بیت کوین وجود ندارد.

اتریوم با جمع سپاری و جذب سرمایه‌گذار شروع به کار کرد در حالی که بیت کوین ابتدا به دنیا معرفی شده و سپس استخراج کنندگان اولیه بیشترین بیت کوین‌های به دست آمده را در اختیار گرفتند. طبق برنامه اتریوم در سال پنجم شکل گیری این دارایی، ۵۰ درصد اتریوم‌ها به استخراج‌کنندگان تعلق خواهند داشت.

– اتریوم مانع از فعالیت استخر‌های استخراج  متمرکز می‌شود.

اتریوم با استفاده از الگوریتم هش خود به اسم Ethash اجازه استفاده از کارتهای گرافیک (GPU) را به جای دستگاه‌ها و پردازنده های ASIC فراهم می کند.

شباهت‌های بیت کوین و اتریوم

در کنار تمامی مواردی که به عنوان تفاوت این دو دارایی برشمردیم، بیت کوین و اتریوم شباهت‌هایی نیز با هم دارند. برای مثال از هر دوی آن‌ها می‌توان به عنوان یک روش پرداخت بهره گرفت، هر دوی آن‌ها از تکنولوژی بلاک چین بهره می‌برند و هر دو کوین قابل استخراج بوده و از الگوریتم اثبات کار برای این امر استفاده می‌کنند.

پس پاسخ به این سوال که بیت کوین بهتر است یا اتریوم بسیار دشوار است به این دلیل که مقایسه این دو دارایی اساسا مشکل دارد. این دو پروژه با اهداف متفاوتی پدید آمدند، بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال نسبتا پایدار و همتا به همتا به دنیا معرفی شد و این در حالی است که هدف از خلق اتریوم هوشمند سازی بیشتر ارتباطات و قراردادها بوده و ارز مخصوص آن برای فرایند‌های پرداخت این قراردادهای هوشمند به کار می‌رود.

بلاک چین اتریوم

هدف بوترین از بلاک چین اتریوم چه بود؟

تکنولوژی بلاک چین اولین بار در تاریخ ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ و توسط خالق نابغه بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. این پدیده‌ی نو امکان انجام معاملات مالی از طریق اینترنت پرداخت، بدون نیاز به سازمان‌های واسطه مانند بانک و … را فراهم می‌کرد. بدیهی است که ویژگی اصلی تمامی ارزهای رمزنگاری شده حذف واسطه‌ها از مبادلات مالی و عملکرد غیر متمرکز آن‌ها در انواع معاملات تجاری مانند خرید کالا، انتقال وجه و … می‌باشد. اما سؤالی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را مشغول کند این است که آیا می توان این غیر متمرکز بودن را به سایر موارد، غیر از پول نیز تعمیم دارد؟

 این ایده توسط شخصی به نام ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳ مطرح شد، وی معتقد بود بیت کوین دچار نقاط ضعفی است که باید برطرف شود. در نهایت بوترین در ژانویه سال ۲۰۱۴ به همراه چند توسعه‌دهنده دیگر ایده خود را کامل‌تر کرده و در ماه آگوست همان سال، اقدام به جذب سرمایه برای پیاده‌سازی پروژه خود کرد.

هدف اتریوم ایجاد یک کامپیوتر جهانی تقریبا غیرمتمرکز است و با استفاده از این ارز دیجیتال، سرورها و ابرها با هزاران نود (Nodes) که توسط داوطلبانی از سراسر جهان اجرا می شوند جایگزین خواهند شد. چشم انداز اتریوم  این است که چنین قابلیتی برای کاربران سراسر جهان فراهم نموده و آنها را قادر به رقابت برای ارائه خدمات بهتر بر روی این بستر کند.

ماشین مجازی اتریوم (  Ethereum Virtual Machine)

 EVM یا ماشین مجازی اتریوم یک محیط زمانبندی برای اجرای قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم است که اسکریپت ها را با استفاده از شبکهی بین‌المللی گره‌های عمومی اجرا می‌کند.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند در واقع نوعی پروتکل برای تنظیم قراردادها است که به وسیله ابزار دیجیتالی کنترل شده و می تواند معامله مستقیم بین عوامل مختلف را انجام دهد. قراردادهای هوشمند اتریوم به عنوان اسکریپت‌های مستقل و یا برنامه‌های غیر متمرکز متفاوتی که  بلاک چین اتریوم برای اجرای بعدی توسط EVM ذخیره می شوند، در نظر گرفته می‌‍شود. به زبان ساده تر می‌توان گفت قرارداد هوشمند قادر خواهد بود بدون نیاز به فرد یا نهادی اجرا و اعمال شود. از این رو این قراردادها می‌توانند سبب افزایش امنیت و کاهش هزینه شوند. البته باید گفت مواردی همچون امکان بروز خطای انسانی ( در هنگام نگارش کدهای قرارداد )، قوانین حقوقی غیرشفاف در کشورهای مختلف در قبال این شکل از قراردادها و نیز هزینه بالای نگارش آن توسط برنامه‌نویسان از مهم‌ترین معایب قراردادهای هوشمند به‌شمار می‌روند.
کاربرد قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند کاربردهای مختلفی در زمینه‌های متفاوت از جمله انتخابات، موسسات مالی و بانک‌ها، بیمه‌ها، دولت‌ها، املاک‌، رسانه‌ها، خدمات سلامتی و … دارند.اگر قراردادهای هوشمند به بلوغ برسند، می‌توان آن را جایگزین مناسبی برای قراردادهای رایج امروزی دانست. مثلا برای برگزاری انتخابات، می‌توان با بهره بردن از آن‌ها، داده‌های انتخاباتی را به صورت محرمانه ذخیره کرد و امکان هر نوع دستکاری در آراء و نتیجه انتخابات را از بین برد. با ترکیب شدن اینترنت اشیاء و قراردادهای هوشمند، می‌توان خانه‌ای را متصور شد که اجاره‌اش پرداخت نشده و خود به خود در آن بسته می‌شود.

تحمل خطای بیزانس در بلاک چین

اغلب بلاک چین ها فعالیت خود را در قالب یک دفتر کل غیر متمرکز دیجیتالی، که توسط شبکه ای از کامپیوترهای توضیع شده پشتیبانی می‌شوند انجام می‌دهند.

وجود چنین تکنولوژی‌هایی می‌توانند منجر به شکل گیری سیستم‌های اقتصادی بدون نیاز به اعتماد شوند که بر خلاف سیستم‌های مالی سنتی، عوامل واسطه را از تراکنش‌های مالی حذف کرده است. از آنجایی که سسیستم‌های بانکداری و پرداختی سنتی تا حد زیادی بر پایه اعتماد ساخته شده‌اند، « ارزهای دیجیتال » به لطف بهره‌گیری از فناوری بلاک چین، به عنوان یک جایگزین ابدی برای سیستم‎‌های مالی سنتی به دنیا معرفی شده و مورد پذیرش قرار گرفته‌اند.

بلاک چین

اعضای موجود در شبکه ارزهای دیجیتال باید به طور منظم خود را با حالت فعلی بلاک چین تطبیق دهند. محققین بلاک چین این پدیده را « دستاورد اجماع » نامیده‌اند. البته در نظر داشته باشید که به دست آوردن  اجماع کاربردی و امن در سیستم‌های غیر متمرکز کار آسانی نیست. شاید این سوال در ذهن ما نقش ‌بندد که اگر چند گره ( نود ) در یک شبکه توضیع شده از نودهای کامپیوتری کارکرد درستی نداشته باشند یا از بین بروند، در این صورت کل شبکه چگونه بر سر یک تصمیم به توافق می‌رسند؟

مسئله ژنرال بیزانس در ارزهای دیجیتال

این موضوع اساسی‌ترین سوال در مسئله ژنرال بیزانس (Byzantine Generals’ Problem ) است که منجر به تشکیل مفهوم تحمل خطای بیزانس (byzantine fault tolerance  ) که به اختصار آن را BFT می‌نامند شد. مسئله ژنرال بیزانس در سال ۱۹۸۲ میلادی به یک معظل استدلالی تبدیل شده بود. این مسئله طی مشکلات ارتباطی احتمالی بین گروه‌های مختلف فرماندهان برای تصمیم‌گیری و توافق درباره حرکت بعدی، شکل جدی‌تری به خود گرفت.

تصور کنید فرماندهان مختلفی قصد حمله به یک شهر را دارند. هر فرمانده ارتش خود را در اختیار داشته و در موقعیت متفاوتی نسبت به شهر هدف قرار دارد. طبیعی است که فرماندهان مختلف باید برای تصمیم‌گیری درباره قدم بعدی و شروع حمله یا صلح با هم به تفاهم برسند. در این مرحله، اتخاذ یک تصمیم واحد توسط فرماندهان مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای تحقق این مسئله، ابتدا هر فرمانده اقدام به رای گیری بر سر حمله یا صلح در منطقه‌ی خود می‌کند. رای نهایی غیر قابل تغییر بوده و فرمانده نیز پس از رای گیری تصمیم خود را می‌گیرد. به این ترتیب تمام فرماندهان باید درباره تصمیمِ گرفته شده به توافق برسند و با هماهنگی کامل آن را اجرا کنند.

این را بخاطر داشته باشید که این فرماندهان تنها می‌توانند از طریق پیغام با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در این صورت چالش اصلی در مسئله ژنرال بیزانس تاخیر، از بین رفتن یا گم شدن  پیام‌ها است. حتی اگر یک پیغام با موفقیت به مقصد رسیده باشد، ممکن است یک یا چند فرمانده به هر دلیلی اقدامات بدخواهانه انجام داده و برای گیج کردن سایر ژنرال‌ها پیغام‌های نادرست ارسال کنند. در این صورت همه چیز نابود خواهد شد.

اگر بخواهیم چنین چیزی را در فناوری بلاک چین شبیه سازی کنیم، هر گره ( نود ) در شبکه مانند یک ژنرال خواهد بود که این گره‌ها باید بر سر وضعیت کنونی سیستم به اتفاق نظر برسند. به عبارتی برای جلوگیری از نابودی در شبکه بلاک چین، بیشتر اعضای شبکه توضیع شده باید بر سر یک اقدام مشترک به توافق رسیده و آن را انجام دهند.

تحمل خطای بیزانس چیست؟

در حقیقت تحمل خطای بیزانس به ویژگی سیستمی گفته می‌شود که قادر است در برابر تمامی خرابی‌هایی که در مورد ژنرال‌های بیزانسی رخ می‌دهد مقاومت کند. به عبارت دیگر تحمل خطای بیزانس، یک سیستم را قادر می‌سازد که با وجود کاستی‌ها در عملکرد برخی گره‌های موجود در شبکه، به راه خود ادامه داده و عملیات خود را انجام دهد. با توجه با الگوریتم‌های اجماع مختلف، راه‌های مختلفی هم برای ساخت بلاک چینی با تحمل خطای بیزانس وجود دارد.

الگوریتم‌های اجماع در واقع همان چیزی است که یک شبکه بلاک چین به واسطه آن به اجماع می‌رسد. الگوریتم اجماع موجود در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین، گواهی اثبات کار ( Proof of work ) نامیده می‌شود که یکی از رایج‌ترین الگوریتم‌های اجماع در شبکه‌های مختلف بلاک چین می‌باشد.

بلاک چین

با اینکه پروتکل بیت کوین قوانین اصلی بیت کوین را تعیین می‌کند، ولی با این حال این الگوریتم اجماع است که مشخص می‌کند این قوانین چگونه برای دستیابی به اجماع رعایت شوند. گواهی اثبات کار قبل از پیدایش بیت کوین هم وجود داشت، ولی ساتوشی ناکاموتو، خالق نابغه بیت کوین از نسخه اصلاح شده آن، در جهت خلق بیت کوین به عنوان سیستمی با تحمل خطای بیزانس  بهره گرفت.

دانستنی‌های فناوری بلاک چین

شاید فکر کنید تنها تکنولوژی که زندگی بشر را طی دهه های آینده متحول خواهد کرد، رسانه اجتماعی، رباتیک یا هوش مصنوعی است. در صورتی که تکنولوژی استفاده شده در ارزهای دیجیتال، یعنی بلاک چین بیشترین تاثیر را بر آینده کره زمین خواهد گذاشت. به لطف این تکنولوژی و برای اولین بار در تاریخ، مردم  در مورد امور مالی به یکدیگر اعتماد کرده و تراکنش‌های خود را بدون حضور عوامل واسطه و به صورت همتا به همتا انجام می‌دهند. تکنولوژی بلاک چین تکنولوژی بیرون آمده از دل اعتماد است که امکان انتقال ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین را ( به عنوان پول مجازی قابل اعتماد و یکپارچه برای مردم سراسر دنیا ) فراهم کرده است.

بلاک چین در ارزهای دیجیتال

امروزه فناوری بلاک چین با معرفی رمز ارز بیت کوین، امکانات جدیدی به جهانیان عرضه کرده است. این فناوری در بخش های مختلف اقتصادی از جمله موسسات مالی نفوذ کرده و با هدف تحول بازارهای مالی در قلب دنیای هوشمند شکل گرفته است. در حقیقت بلاک چین چشم انداز جدیدی در کل سیستم مالی جهان ایجاد کرده و سیستم‌های مالی قدیمی را متحول کرده است.

تکنولوژی بلاک چین به عنوان امن‌ترین الگوی پایگاه داده در نظر گرفته می‌شود و امنیت بالای موجود در این فناوری سبب شده که ارزهای رمز نگاری شده مبتنی بر بلاکچین از جمله بیت کوین، ایجاد شده و به عنوان یکی از پایه‌های تجارت آزاد تلقی شوند.

علاوه بر حضور پررنگ بلاک چین در صنعت اقتصاد هوشمند، این فناوری به دلیل مرتفع کردن ناکارآمدی‌های موجود در صنایع مختلف در کانون توجه  شرکت‌های زیادی قرار گرفته است. چنین شرکت‌هایی عموما با اهدافی مثل افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها، افزایش امنیت و سرعت، اقدام به سرمایه گذاری کلان در این حوزه کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های ارائه شده توسط انجمن اقتصاد جهانی ( WEF ) در سال ۲۰۱۶ ،شرکت‌های مختلف در سراسر جهان حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاری‌های خود را طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ به حوزه بلاک چین اختصاص داده‌اند که همین امر نشان‌دهنده رقابت سنگین بین شرکت‌های برتر دنیا به منظور استفاده از این تکنولوژی انقلابی است.

بلاک چین و کاربرد آن در صنایع مختلف

اکثر شرکت‌های بزرگ چین، بلاکچین را به‌عنوان یکی از پنج اولویت اصلی خود می‌دانند و بیزنس‌های بزرگ دنیا نیز به دنبال چگونگی تبدیل فرایندها و سیستم‌های موجود خود، برای هماهنگی با تغییرات در حال ظهور بلاکچین می‌باشند. این چابکی در پیاده‌سازی بلاکچین بیانگر این موضوع است که امروزه سطح آگاهی در مورد بلاکچین ارتقا یافته و این تکنولوژی آماده بهره‌برداری شده است. از جمله کاربردهای فناوری بلاک چین باید به قراردادهای هوشمند، پرداخت و مدیریت تراکنش‌ها، احراز هویت دیجیتالی، مدیریت مدارک پزشکی به صورت دیجیتال، رای گیری الکترونیک، احراز اصالت محتوا در زمینه کپی رایت، مدیریت دارایی‌های هوشمند، تسویه‌های بانکی و صنعت بیمه اشاره داشت. استفاده از فناوری بلاک چین می‌تواند کمک شایانی در اداره کاربردی این صنایع ( نسبت به فعالیت به شیوه سنتی ) کند.

مزایای فناوری بلاک چین

گشودگی، شفافیت، خنثی بودن، اعتماد، و امنیت موجود در این زمینه سبب شده تا بسیاری از کسب‌وکارها با استفاده از این تکنولوژی از مقیاس خود فراتر رفته و حتی به بعد جهانی دست پیدا کنند. در همین راستا و در پی افزایش محبوبیت این تکنولوژی در جامعه ما دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی گفت: یکی از مهم ترین اولویت های ما توسعه فناوری های حوزه هوش مصنوعی و بلاکچین است.

به پشتوانه این تکنولوژی، ارز دیجیتال بیت کوین توانست طی ۱۰ سال گذشته با وجود تمام فراز و نشیب ها به عنوان یک سرمایه امن بر سایر دارایی‌ها پیشی بگیرد و در سال ۲۰۱۹ نیز با ثبت بازدهی ۹۳٫۱ درصدی رکورددار پربازده ترین دارایی برای سرمایه‌گذاری شود. پیش بینی می‌شود با توجه به هالوینگ پیش رو که در تاریخ ۱۸ می سال ۲۰۲۰ انجام خواهد شد، این ارز دیجیتال کاربرد بسیار گسترده‌تری داشته باشد.

در حال حاضر حدود ۵,۰۰۰ ارز دیجیتال وجود دارد و مقدار کل سرمایه گذاری در این بازار چیزی حدود ۲۰۹ میلیارد دلار است که ارز دیجیتال بیت کوین حدود ۶۸ درصد از سهم کل این بازار مالی را از آن خود کرده است. ارزهای دیجیتال اتریوم، ریپل، تتر و بیت کوین کش در جایگاه‌های بعدی این بازار مالی پر نوسان قرار دارند.

ارزهای دیجیتال در سال گذشته

از مهم‌ترین خبرهای مربوط به سال گذشته ارزهای دیجیتال، می‌توان به ثبت رکورد افزایش نرخ هش شبکه بیت کوین که منجر به افزایش امنیت این شبکه می‌شود  اشاره کرد. در همین راستا برخی از مهم‌ترین خبرهای سال گذشته را می‌توان در غالب موضوعات زیر خلاصه کرد:

 • چندی پیش جمهوری اسلامی ایران در یک مراسم رسمی، از توکنی با پشتوانه طلا به نام پیمان رونمایی کرد و مدعی شد که این ارز دیجیتال با همکاری چهار بانک طراحی شده است و با توجه به اعلام سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص ارز دیجیتال می‌تواند پس از نهایی شدن مقررات فعالیت خود را آغاز کند. ایران همچنین قصد دارد برای مقابله با سلطه اقتصادی آمریکا بر بازارهای مالی جهانی، یک ارز دیجیتال اسلامی به وجود آورد.
 •  اسپیس چین ( SpaceChain  (که یک شرکت فضایی سنگاپوری در بریتانیا برای توسعه بلاک چین است، یک نود به وزن یک کیلوگرم را به همراه بسته‌ای ۲,۶۰۰ کیلوگرمی توسط موشک  SpaceX CRS-19 به ایستگاه فضایی بین‌المللی در جهت راه اندازی کیف پول بیت کوین بر پایه بلاک چین در فضا فرستاد. مدیران ارشد این شرکت اعلام کرده‌اند این اقدام در جهت افزایش امنیت کیف پول‌ها انجام شده و به دلیل قرار گرفتن آن در فضا هیچ کشوری قادر به کنترل آن نبوده و اقدامات هکرها نیز ناکام خواهند ماند.
 • سومین هاردفورک شبکه‌ای تاریخ ارز دیجیتال اتریوم، روی بلوک شماره ۹,۰۶۹,۰۰۰  با موفقیت انجام شد. هاردفورک استانبول که نتیجه ماه‌ها برنامه ریزی و تلاش بود در بامداد روز یکشنبه ( ۱۷ آذر ۹۸ (  با هدف  بالا بردن امنیت و سرعت تراکنش‌ها انجام شد.
 • سایت Coinex.com دسترسی کاربران ایرانی به این وبسایت را مسدود کرد که این موضوع بر اهمیت سرمایه گذاری در کیف پول‌های داخلی افزود.
 • تحقیقات جدید ادعا می‌کند قریب به اتفاق سرمایه گذاران سازمانی بیت کوین، دارایی‌‌های خود را در صرافی‌های آنلاین نگهداری می‌کنند. بایننس اعلام کرد: ۹۲٫۱ درصد مشتریان Vip و سرمایه گذاران بر این باورند صرافی‌ها محبوب‌ترین گزینه برای نگهداری دارایی‌ها به شمار می‌روند.
 • روز جمعه و در تاریخ ۱۵ نوامبر ارز دیجیتال بیت کوین کش که خود هارد فورکی از بیت کوین است با موفقیت به دو زنجیره جدا تقسیم شد. طبق اطلاعات به دست آمده تعداد زیادی از ماینرها اقدام به استخراج ۱۴ بلاک در  زنجیره اشتباه کرده و قدرت هش خود را هدر داده‌اند. در ساعات اولیه شکل گیری این هارد فورک شرکت تحلیلی بیتمکس ریسرچ اعلام کرد در زنجیره ارتقا یافته به غیر از تراکنش‌های متعلق به coinbase ، تراکنش دیگری انجام نشده است و  به نظر می‌رسد استخراج گران قدرت هش خود را با استخراج بلوک در زنجیره‌های اشتباه هدر داده باشند.
 • در تاریخ ۹ نوامبر، حجم معاملات انجام شده در قراردادهای آتی بکت به رکورد تازه ای دست یافت. پلتفرم بکت که در زمینه قراردادهای آتی فعالیت می‌کند، در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۱۹ توانست به رکورد جدید ۱,۷۴۱ معامله روزانه دست پیدا کند.
 • کیف پول ارز دیجیتال تلگرام تحت عنوان گرامز ولت ( Grams Wallet ) به صورت آزمایشی در اختیار کاربران خانگی قرار گرفت. کیف پول ارز دیجیتال گرام، بر روی سیستم‌ عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس ۶۴ بیتی قابل نصب است.
 • روز ۱۸ اکتبر، تعداد کل بیت کوین های استخراج شده تا کنون به رقم ۱۸ میلیون رسید و فقط ۳ میلیون بیت کوین استخراج نشده دیگر باقیست.
 • صرافی بزرگ بکت (Bakkt) در تاریخ ۲۴ اردیبهشت اعلام کرد که در پی راه‌اندازی طرح‌هایی جهت ارائه قراردادهای آینده بیت کوین به صورت فیزیکی است.
 • در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی تهران که با حضور مسئولان در حوزه های نظام بانکی، بیمه و بورس در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد، نوآوری هایی در زمینه بانکی و اقتصادی توسط مبتکران ایرانی صورت گرفت. به نقل از ارز دیجیتال ، این نمایشگاه که از ۲ اردیبهشت شروع شد تا پایان روز ۵ اردیبهشت ادامه داشت و مهم ترین اتفاق آن شاید رونمایی از اولین خودپرداز بیت کوین ( BTM ) است که توجه بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب کرده است و به خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین کمک شایانی خواهد کرد.

ارزهای دیجیتال در سال آینده

 • پس از بررسی رویدادهای مهم سال گذشته، نگاهی می‌اندازیم به مهمترین رویدادهای پیش روی بلاک چین و رمز ارز ها در سال ۲۰۲۰:
  هالوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک از ارز دیجیتال بیت کوین: به صورت میانگین هر چهار سال یک بار (۲۱۰ هزار بلاک) پاداش اهدایی به استخراج‌‌کنندگان فعال در شبکه بیت کوین به ازای ساختن بلاک‌‌های جدید، نصف می‌‌شود.عرضه ارز دیجیتال ملی توسط کشور چین.
 •   فیسبوک ، رمز ارز لیبرا را عرضه خواهد کرد.
 • رشد شبکه های مالی غیر متمرکز و باز ( DeFi ) و ( Open Finance )
 • نسخه دوم اتریوم به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.
 • استفاده از شبکه پرداخت لایتنینگ بیشتر خواهد شد.
 • تعمیم پذیری و تعامل پذیری بیشتر بین پروتکل‌های بلاک چین شکل خواهد گرفت.
 • پیروی سازمان‌های تنظیم کننده از الگوی وایومینگ (Wyoming)بیشتر خواهد شد.

در پایان خالی از لطف نیست سخنان جان مکافی را هم درباره تکنولوژی بلاک چین و بیت کوین در نظر داشته باشیم:

شما نمی توانید پدیده هایی مانند بیت کوین را متوقف کنید. بیت کوین همه دنیا را خواهد گرفت و جهان باید خودش را تطبیق دهد. دولت های جهان باید خودشان را تطبیق دهند.

چرا احراز هویت در اکسکوینو ضروری است؟

موضوع  ارزهای دیجیتال امروزه به یک موضوع داغ تبدیل شده است. با رشد چشمگیر افراد علاقمند به این تکنولوژی و همچنین افزایش مقبولیت این رمز ارزها در جامعه، روز به روز به تعداد سرمایه گذاران این زمینه هم افزوده می‌شود. بسیاری از افراد از طریق این تکنولوژی نوظهور و این پول‌های غیر قابل جعل توانستند به  سود خوبی دست پیدا کنند.

به علت اینکه خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال کاملا به صورت دیجیتالی انجام می‌شود و در فضای مجازی هم به دلیل اینکه خریدار و فروشنده به صورت حضوری با هم تعامل ندارند و تمام کارها به صورت غیر حضوری و بدون دیدن طرفین انجام می شود، الزامیست که طرفین از انجام معامله مطمئن شوند. اعتبار یک صرافی معمولا از روی مولفه‌هایی مثل استفاده از درگاه های بانکی (که نیاز به تایید هویت محضری دارد) شماره تماس ها و پشتیبانی آن مشخص  می شود. اما مشتری چطور می تواند هویت خود را احراز کند؟ اگر این کار انجام نشود چه مشکلاتی ممکن است در انجام سفارش رخ دهد؟

هک شدن کارت یا حساب بانکی

شرایطی را تصور کنید که شخصی به اطلاعات کارت بانکی شخص دیگر دسترسی پیدا کند، یا اینکه کارت بانکی فردی به سرقت رفته باشد. در صورتی که سایت‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال اقدام به فروش ارز های دیجیتال بدون احراز هویت کنند، شخص سارق به راحتی می‌تواند برای صاحب کارت بانکی دردسر درست کند. با گذراندن مراحل احراز هویت توسط کاربران در واقع امنیت تراکنش‌های آن‌ها تامین شده و احتمال هر گونه سوءاستفاده توسط اشخاص به مراتب کاهش می‌یابد.

جلوگیری از پولشویی

ممکن است فردی اقدام به پولشویی کرده و قصد خرید ارزهای دیجیتال با کل موجودی حساب خود را داشته باشد. در صورتی که فردی مراحل احراز هویت را بگذراند، نمی‌تواند اقدام به چنین کاری کند. نیت کلاهبرداری و عدم ارسال ارز دیجیتال: وقتی شما از هویت فروشنده بی خبر باشید، هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از دریافت پول،ارز دیجیتال را برای شما ارسال کند.

شبکه های اجتماعی و پیام رسان مانند تلگرام یا اینستاگرام این روزها منبع درآمد کلاهبردارن زیادی است. افراد زیادی در گروه ها یا کانال های تلگرامی ادعای خرید و فروش ارزهای دیجیتال بدون نیاز به گذراندن مراحل احراز هویت کاربران دارند. اما موارد بسیار زیادی مشاهده شده است که خریدار پس از واریز پول به کارت بانکی کلاهبردار، هیچ بیت کوین یا ارز دیجیتالی دریافت نکرده است. البته افرادی هم وجود دارند که واقعا بیت کوین می فروشند و کلاهبردار نیستند، اما اگر ریسک و استرس را دوست ندارید، این روش را فراموش کنید.

بعلاوه صرافی های خارجی زیادی وجود دارند که امکان خرید بدون احراز هویت در آن ها وجود دارد. البته برای خرید در این صرافی ها نیاز به حساب های بین المللی مانند ویزا یا مستر کارت دارید. حساب های ارزی معتبر هم نیاز به احراز هویت دارند بنابراین برای خرید از صرافی های خارجی هم به صورت غیرمستقیم نیاز به احراز هویت است.

از طرفی این روزها خبرهای زیادی مبنی بر تحریم حساب کاربران ایرانی توسط صرافی‌های خارجی به گوشمان می‌رسد. از این رو انتخاب پلتفرم معاملاتی مطمئن برای انجام تراکنش‌ها و خرید و فروش ارزهای دیجیتال از اهمیت ویژه برخوردار است. اما در این بین افرادی وجود دارند که دوست ندارند اسکن مدارک خود را به سایت‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال ارائه دهند. احراز هویت در سایت‌های داخلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

الزام فعالسازی رمز پویای یکبارمصرف برای تراکنش‌های اینترنتی

, ,

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اخیرا بیانیه‌ای درباره فعالسازی رمز پویا منتشر کرده است. بانک مرکزی طبق این بیانیه از تاریخ اول دی ماه سال ۱۳۹۸ تمامی افراد دارای حساب بانکی که قصد انجام تراکنش‌های اینترنتی دارند را ملزم به دریافت رمز پویا یا رمز یکبار مصرف کرده است. امروزه بیشتر افراد جامعه تراکنش‌های مالی خود را به وسیله اینترنت و به راحتی چند کلیک ساده انجام می‌دهند. به دلیل اینکه بسیاری از کاربران اکسکوینو برای انجام تراکنش‌های مالی خود به رمز دوم یکبار مصرف یا رمز پویا احتیاج خواهند داشت، در این مقاله سعی کردیم شما را با طریقه فعالسازی رمز دوم حساب بانکی خود آشنا سازیم.

رمز پویا یا رمز یکبار مصرف ( OTP: One Time Password) ) در حقیقت یک عدد چند رقمی است که عملکردی مانند رمز دوم کنونی حساب‌های بانکی دارد. با این تفاوت که این رمز یکبار مصرف، همانطور که از نامش پیداست فقط و فقط قابلیت استفاده برای یک تراکنش را دارد. این رمز پویا دارای اعتبار ۶۰ ثانیه‌ای است. به این معنی که اگر شما اقدام به دریافت رمز یکبار مصرف کردید و در محدوده زمانی یک دقیقه‌ای از آن استفاده نکردید این رمز دیگر قابل استفاده نخواهد بود و برای انجام تراکنش‌ خود باید دوباره آن را دریافت کنید. همچنین هر رمز عبور پایا برای یک تراکنش قابل استفاده خواهد بود یعنی اگر این رمز را دریافت کردید و تا انجام تراکنش بعدی ۱ دقیقه هم نگذشته باشد باز هم باید رمز دوم جدید دریافت کنید.

رمز دوم پویا و افزایش امنیت

هدف رمز دوم پویا یا رمز یکبار مصرف افزایش امنیت تراکنش‌های مالی عنوان شده است. در حالت قبل اگر سارقی به شماره کارت، رمز دوم و CVV2 شما دسترسی داشت می‌توانست به کل موجودی حساب شما هم دسترسی داشته باشد. اما با رمز پویا دسترسی به اطلاعات حساب شما بدون اطلاعات کارت بانکی و سیم کارت شخص امکان پذیر نیست و همین امر سبب افزایش امنیت تراکنش‌های اینترنتی می‌شود.

برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف ۳ روش کلی وجود دارد:

 • دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف با پیامک
 • دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف به وسیله کد USSD
 • دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف با اپلیکیشن موبایل بانک‌ها

روش ارائه رمز دوم یکبار مصرف توسط هر بانک تفاوت دارد. برای آشنایی با روش دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک‌های مختلف تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف بانک ملی

بانک ملی ایران اپلیکشنی به نام ۶۰ یا رمزبان را برای دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف عرضه کرده است.

 • اپلیکیشن ۶۰ را می‌توانید ازسایت بانک ملی دریافت و نصب کنید.
 • با کلیک روی گزینه رمز یکبار مصرف، شماره تلفن خود را وارد کنید.
 • رمز ورود خود را به صورت الگو یا رمز عددی تعریف کنید
 • کد فعال‌سازی که توسط بانک برای شما به صورت پیامک ارسال شده است را وارد کرده و گزینه تایید را بزنید
 • به خودپرداز بانک ملی مراجعه کرده و در بخش رمز، فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید.
 • شماره تلفن همراهی که در اپلیکیشن وارد کرده بودید را در بخش مشخص‌شده در دستگاه خودپرداز وارد کرده و آن را تایید کنید.
 • یک کد ۸ رقمی توسط دستگاه چاپ شده و به شما داده می‌شود و همچنین یک کد برایتان ارسال می‌شود. با وارد کردن این دو کد در نرم افزار، سامانه تولید رمز یکبار مصرف ما فعال می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک ملت

بانک ملت سامانه «رمزنگار» را با دو روش پیامک و اپلیکیشن عرضه کرده است.

دریافت رمز دوم به وسیله اپلیکیشن رمزنگار

 • اپلیکیشن رمزنگار را از سایت بانک ملتدریافت و نصب کنید.
 • به دستگاه‌های خودپرداز بانک ملت مراجعه کرده و در بخش تغییر رمز/ خدمات رمز پویا / فعال‌سازی رمزنگار ملت (اپلیکیشن) را انتخاب کنید.
 • یک کد فعال‌سازی برای شما ارسال خواهد شد.
 • پس از وارد کردن کد فعال‌سازی، رمز ورود خود برای نرم افزار را تعریف کنید.
 • کارت‌های بانک ملت خود را در سامانه رمزنگار وارد و تعریف کنید.
 • رمز دوم یک‌بارمصرف را در هر بار استفاده دریافت کنید.

دریافت رمز دوم به وسیله پیامک

 • به دستگاه‌های خودپرداز بانک ملت مراجعه کنید و در بخش تغییر رمز / خدمات رمز پویا / فعال‌سازی رمز نگار ملت (نسخه پیامکی) را انتخاب کنید. سپس شماره‌ی تلفن همراهی که در بانک ثبت‌ شده است به شما نمایش داده خواهد شد.
 • این مورد را انتخاب کنید.
 • راهنمای استفاده از سامانه برای شما پیامک می‌شود.
 • برای هر بار استفاده، چهار رقم آخر کارت خود را به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ پیامک کنید.
 • رمز دوم پویا توسط بانک ملت برایتان پیامک خواهد شد.

فعالسازی رمز دوم بانک سامان

بانک سامان نرم‌افزاری به نام رمزینه را برای عرضه رمز یکبار مصرف در اختیار مشتریان خود قرار داده است.

 • اپلیکیشن رمزینه را از وبسایت بانک ساماندریافت و نصب کنید.
 • مربوطه را فعالسازی کنید. اپلیکیشن

توجه: اگر با نت بانک سامان وارد می‌شوید  در بخش مدیریت کارت، گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید. کارت مورد نظر خود را در بخش افزودن کارت اضافه کنید. با انتخاب گزینه فعال سازی رمزینه QR code برای شما ارسال خواهد شد. در صورت مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک سامان مراجعه و فرم مخصوص فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف را تکمیل کنید. کد QR code  در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 • در اپلیکیشن رمزینه، QR code را در بخش فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف اسکن کنید.
 • برای نرم‌افزار رمزینه‌ی خود یک رمز عبور ۶ رقمی تعریف کنید.
 • کد ۴ رقمی پیامک شده را در نرم افزار رمزینه وارد کنید.
 • رمزینه آماده‌ی تولید رمز دوم یک‌بارمصرف برای شماست.

فعالسازی رمز دوم بانک اقتصاد نوین

بانک اقتصاد نوین از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ارس را از وبسایت بانک اقتصاد نوین دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار تعریف کنید.

توجه: در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را داده و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی نیز با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.

 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک پارسیان

بانک پارسیان به وسیله‌ی نرم‌افزار همراه کارت خود، رمزهای یک‌بارمصرف را عرضه می‌کند.

 • به دستگاه خودپرداز بانک پارسیان مراجعه کرده و از بخش عملیات رمز، گزینه‌ی ثبت‌نام رمز یک‌بارمصرف را انتخاب کنید.
 • شماره تلفنی که قبلا در زمان افتتاح حساب در بانک پارسیان ثبت کرده‌اید، نمایش داده شده و در صورت درست بودن، شما آن را تایید می‌کنید
 • یک رمز ۸ رقمی تعیین کرده و آن را به یاد داشته باشید.
 • در مرحله‎‌ی بعد می‌توانید فعال شدن سامانه رمز دوم یک‌بارمصرف پیامکی، علاوه بر همراه بانک را تایید کنید.
 • یک کد فعال‌سازی به شماره همراه شما ارسال می‌شود.
 • نرم افزار همراه کارت پارسیان را ازوبسایت بانک پارسیان دریافت و نصب کنید.
 • در بخش رمز یک‌بارمصرف، شماره کارت و کد فعال‌سازی پیامک شده را وارد کنید.
 • رمز دوم یک‌بارمصرف برای شما فعال می‌شود.
 • برای دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف، در بخش رمز یک‌بارمصرف / گزینه صدور/ کارت مورد نظر را انتخاب کرده و با وارد کردن رمز ۸ رقمی ثبت شده در دستگاه خودپرداز، رمز دوم یک‌بارمصرف نمایش داده می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد برای عرضه رمز دوم یک‌بارمصرف به کاربران‌اش، دو روش کد USSD و اپلیکیشن همراه بانک را عرضه کرده است.

فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف:

 • در صورت فعال‌سازی با اینترنت بانک پاسارگاد وارد وب‌سایت بانک پاسارگاد به نشانیbpi.ir و حساب اینترنت‌بانک خود شوید. / بخش کارت / کارت‌های من / در ستون عملیات گزینه سه نقطه (…) را انتخاب کنید/ گزینه مدیریت نوع رمز دوم / تایید رمز دوم یک‌بارمصرف به عنوان رمز دوم کارت را انتخاب کنید. و در صورت فعال‌سازی با همراه بانک، اپلیکیشن موبایل‌بانک (همراه‌بانک پاسارگاد) را از وبسایت بانک پاسارگاددریافت و نصب کنید. / در قسمت کارت / رمز پویا / گزینه‌‌ی فعال‌سازی را انتخاب کنید.

دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف

 • با اپلیکیشن: وارد موبایل‌بانک پاسارگاد شوید / بخش کارت / رمز پویا / انتخاب گزینه‌ی دریافت رمز پویا
 • با کد دستوری: شماره *۷۲۰# را شماره‌گیری کنید / گزینه‌ی رمز پویای کارت را انتخاب کنید / رمز دوم پویا به شماره شما پیامک خواهد شد.

فعالسازی رمز دوم بانک صادرات

نرم افزار ریما، نرم افزار رمزساز مورد استفاده بانک صادرات است.

 • نرم افزار ریما را از وبسایت بانک صادراتدریافت و نصب کنید.
 • با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انجام دهید.
 • یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و یک رمز توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود که با آنها نرم افزار را فعال می‌کنید.
 • پس از ورود این دو کد، نرم افزار فعال و آماده‌ی تولید رمزهای یک‌بارمصرف است.

فعالسازی رمز دوم بانک تجارت

بانک تجارت نرم افزار همراز را برای تولید رمز دوم یکبار مصرف عرضه کرده است.

رمز پویای بانک تجارت

 • نرم افزار همراز را ازوبسایت بانک تجارت دریافت و نصب کنید.
 • برای فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف به شعب یا دستگاه‌های خودپرداز بانک تجارت مراجعه کنید.
 • پس از فعال‌سازی نرم‌افزار، می‌توانید در زمان خرید و تراکنش‌های بانکی، رمز پویا یا رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک سپه

بانک سپه دارای نرم افزار رمزساز ویژه‌ی خود است.

برنامه‌ی رمزساز را از سایت بانک سپه دریافت و نصب کنید.

 • برای فعال کردن نرم‌افزار باید این سه بخش را داخل نرم‌افزار وارد کنید.
 • شماره‌ی مشتری که می‌توانید از شعب بانک دریافت کنید.
  شماره‌ی سریال OPT که باید به صورت حضوری از بانک سپه دریافت کنید.
  کد فعال‌سازی که توسط بانک برای شما پیامک می‌شود
 • نام کاربری و رمز ورود جدید تعریف کنید.
 • وارد بخش رمزساز برنامه شوید و رمز دوم یک‌بارمصرف یا پویا را تولید کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک کشاورزی

بانک کشاورزی از نرم افزار ریما به عنوان نرم افزار رمزساز خود استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ریما را از وبسایت یکی از این بانک‌ها مثلاسایت بانک کشاورزی دریافت و نصب کنید.
 • با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انجام دهید.
 • یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و یک رمز توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود که با آنها نرم‌افزار را فعال می‌کنید.
 • پس از ورود این دو کد، نرم‌افزار فعال می‌شود و آماده‌‌ی تولید رمزهای یک‌بارمصرف است.

فعالسازی رمز دوم بانک مسکن

بانک مسکن از نرم افزاری به نام رمز نما استفاده می‌کند.

 • به دستگاه خودپرداز بانک مسکن مراجعه کنید.
 • در بخش تغییر رمز، گزینه‌ی رمز دوم پویا را انتخاب کنید.
 • شماره تلفن همراه خود را که قبلا در حساب‌تان در بانک مسکن ثبت کرده‌اید، وارد کنید.
 • یک شماره سریال توسط دستگاه چاپ و یک کد فعال‌سازی برای شما پیامک می‌شود.
 • اپلیکیشن رمز نما را ازسایت بانک مسکن دریافت و دانلود کنید.
 • در اپ رمزنما، شماره مسکن کارت، کد فعال‌سازی چاپ‌شده و شماره سریال پیامک‌شده را وارد کنید تا نرم افزار فعال شود.
 • با زدن گزینه‌ی دریافت رمز، رمز دوم یک‌بارمصرف برای شما تولید می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک رفاه کارگران

بانک رفاه کارگران هم نرم‌افزار تولید رمز ویژه‌ی خود را دارد.

رمز پویای بانک رفاه کارگران

 • به یکی از شعب بانک رفاه کارگران مراجعه کنید و یک شماره سریال و یک شماره فعال‌سازی رمز یک‌بارمصرف دریافت کنید.
 • سپس ازسایت بانک رفاه، بنا به اینکه شماره‌ی سریال شما با چه حروفی آغاز می‌شود، یکی از دو نرم افزار موجود در سایت بانک رفاه را دانلود و نصب کنید.
 • پس از ورود شماره سریال و کد فعال‌سازی، نرم‌افزار رمزهای دوم یک‌بارمصرف را برای شما تولید می‌کند.

فعالسازی رمز دوم بانک آینده

بانک آینده هم از نرم‌افزار ریما برای تولید رمز پویا یا رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم افزار ریما را ازوبسایت بانک آینده دریافت و نصب کنید.
 • با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انجام دهید.
 • یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و یک رمز توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود که با آنها نرم‌افزار را فعال می‌کنید.
 • پس از ورود این دو کد، نرم‌افزار فعال و آماده‌ی تولید رمزهای یک‌بارمصرف می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک شهر

بانک شهر نرم‌افزار رمز نت را عرضه کرده است.

رمز پویای بانک شهر

 • نرم افزار رمز نت را ازسایت بانک شهر دریافت کنید.
 • با مراجعه به شعب بانک شهر، پس از ثبت درخواست و احراز هویت، یک کد فعال‌سازی (QR code ) دریافت می‌کنید.
 • با اسکن کد دریافت‌شده در نرم‌افزار، نرم‌افزار رمزساز شما فعال می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک دی

بانک دی از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ارس را ازوبسایت بانک دی دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خود تعریف کنید.توجه: در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت‌بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.
 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک سینا

بانک سینا از نرمافزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ارس را ازوبسایت بانک سینا دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خودتان تعریف کنید.

در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید و در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.

 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک سرمایه

بانک سرمایه هم از نرم‌افزار رمزساز ویژه خود بهره می‌برد.

 • نرم افزار رمزساز بانک سرمایه را ازوب سایت رسمی بانک سرمایه دریافت و نصب کنید.
 • وارد اینترنت بانک بانک سرمایه شوید و از بخش تنظیمات، گزینه‌ی فعال‌سازی برنامک رمزساز را انتخاب کنید.
 • پس از انتخاب گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف، یک کد ۴ رقمی برای شما پیامک می‌شود و یک QR Code برای شما نمایش داده می‌شود.
 • پس از اسکن QR Code و ورود کد پیامکشده، نرم‌افزار فعال می‌شود و می‌توانید پس از انتخاب یک رمز ورود شخصی برای نرم‌افزار، از آن برای تولید رمز پویا یا رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک انصار

بانک انصار از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

رمز پویای بانک انصار

 • بهصفحه فعالسازی رمز دوم در بانک انصار مراجعه کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خود تعریف کنید.در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.
 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک گردشگری

 • بانک گردشگری هم از نرم‌افزار همراه بانک خودش برای رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده کرده است.

 • وارد سایت بانک گردشگری شوید و در بخش کارت، گزینه‌ی کارت‌های من را انتخاب کنید.
 • در ستون عملیات، گزینه‌ی سه نقطه (…) را باز کنید و مدیریت رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید و فعال‌شدن آن را تایید کنید.
 • نرم‌افزار همراه بانک مربوط بهبانک گردشگری را دریافت و نصب کنید.
 • پس از ورود به نرم‌افزار، در بخش سایر، گزینه‌ی عملیات کارت را انتخاب کنید.
 • گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بزنید و کارت مورد نظرتان را انتخاب و تایید کنید.
 • در بخش عملیات کارت، گزینه‌ی دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف را بزنید.
 • یک کد احراز هویت برای شما پیامک می‌شود.
 • با وارد کردن کد، می‌توانید کارت مورد نظرتان را از بین کارت‌هایی که رمز دوم را برایشان فعال کرده‌اید، انتخاب کنید.
 • رمز دوم یک‌بارمصرف برایتان تولید می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک قوامین

بانک قوامین نرم‌افزار جی بی رمز را برای تولید رمزهای یک‌بارمصرف عرضه کرده است.

 • بهسایت بانک قوامین مراجعه کنید و نرم‌افزار جی بی رمز را دریافت و نصب کنید.
 • به یکی از خودپردازهای بانک قوامین مراجعه کنید و گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم را از بخش رمز کارت انتخاب کنید.
 • خودپرداز به شما یک توکن چاپی ارائه می‌دهد و یک کد هم برای شما پیامک می‌شود.
 • کدهای فعال‌سازی دریافت‌شده را درون نرم‌افزار وارد کنید تا فعال شود.
 • کارت‌های خود را در نرم‌افزار تعریف کنید و برای آنها رمزهای دوم یک‌بارمصرف دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک کارآفرین

بانک کارآفرین استفاده از همراه کارت خود را برای تولید رمز پویا به مشتریان‌اش پیشنهاد داده است.

 • به دستگاه خودپرداز بانک کارآفرین مراجعه و گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید.
 • یک کد فعال‌سازی به شماره‌ی موبایلی که در بانک به نام شما ثبت شده است، پیامک می‌شود.
 • همراه بانک کارآفرین را ازوب سایت بانک کارآفرین دریافت و نصب کنید.
 • کد پیامک‌شده را در همراه بانک وارد کنید تا سامانه‌ی تولید رمز دوم یک‌بارمصرف شما فعال شود.

فعالسازی رمز دوم بانک خاورمیانه

بانک خاورمیانه از نرم‌افزار رمزساز ویژه‌ی خود استفاده می‌کند.

 • به یکی از شعبه‌های بانک مراجعه و فرم درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را تکمیل کنید.
  اپلیکیشن رمز پویا (مخصوص رمز دوم کارت) را ازوبسایت بانک خاورمیانه دانلود و نصب کنید.
 • برای فعال‌سازی اپلیکیشن رمز پویا، شماره‌ی مشتری شخصی در بانک خاورمیانه و کلمه‌ی عبور دریافتی از شعبه را درون نرم‌افزار وارد کنید.
 • پس از وارد کردن این اطلاعات، از طرف بانک یک کد به شماره‌ی تلفن همراه شما پیامک می‌شود که باید در نرم‌افزار وارد کنید.
 • برای نرم‌افزار خودتان یک رمز دلخواه تعیین کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک حکمت ایرانیان

بانک حکمت ایرانیان از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

بانک حکمت ایرانیان

 • نرم‌افزار ارس را ازوبسایت بانک حکمت ایرانیان دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خودتان تعریف کنید.توجه: در صورت فعالسازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.
 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم پست بانک ایران

پست بانک ایران برای ارائه‌ی رمز دوم یک‌بارمصرف، از نرم‌افزار رمزساز موبایلی استفاده می‌کند.

 • برنامک رمز ساز یک‌بارمصرف را ازسایت پست بانک از اینجا دریافت و نصب کنید.
  در صورت فعالسازی حضوری به یکی از شعب پست بانک مراجعه کنید و کارت‌هایی را که می‌خواهید رمز دوم یکبار مصرف آنها فعال شود، اعلام کنید. بانک به شما یک QR Code می‌دهد و یک کد فعال‌سازی برای شما پیامک می‌شود. در صورت فعالسازی از طریق اینترنت بانک در سایت اینترنت بانک، در بخش مدیریت کارت، فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف کارت را انتخاب و شماره کارت‌های مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس در بخش رمز دوم یک‌بارمصرف، گزینه‌ی فعال‌سازی برنامک رمزساز را بزنید تا QR Code برای شما نمایش داده شود.
 • پس از فعال‌سازی برنامک رمزساز با QR Code و رمز چهار رقمی پیامک‌شده، می‌توانید پس از تعیین رمز ورود شخصی به نرم‌افزار، از قابلیت تولید رمزهای دوم یک‌بارمصرف آن استفاده کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک صنعت و معدن

بانک صنعت و معدن هم دارای یک برنامک رمز ساز است.

در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به وبسایت بانک صنعت و معدن در بخش اینترنت بانک، از بخش تنظیمات گزینه‌ی فعال‌سازی برنامک رمزساز را انتخاب کنید. سپس یک QR Code نمایش داده می‌شود و یک کد برای شما پیامک می‌شود. در صورت فعالسازی حضوری باید به یکی از شعب بانک صنعت و معدن مراجعه کنید و درخواست فعال‌سازی را ثبت کنید.

 • پس از فعال‌سازی برنامک با ورود کدهای پیامک شده و QR Code دریافتی از سایت یا شعبه، برای ورود به برنامک یک رمز ورود شخصی تعریف کنید و آن را به خاطر بسپارید.

فعالسازی رمز دوم بانک توسعه و تعاون

بانک توسعه تعاون از نرم‌افزار همراه بانک خود برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار همراه بانک توسعه تعاون را ازسایت بانک توسعه تعاون دریافت و نصب کنید.برای فعالسازی اینترنتی و در صورتی که در اینترنت بانک مربوط به بانک توسعه تعاون عضو هستید، می‌توانید در بخش کارت‌های من و از گزینه عملیات، مدیریت نوع رمز دوم را انتخاب کنید و آن را به صورت رمز یک‌بارمصرف تغییر دهید.
  برای فعالسازی با همراه بانک در بخش سایر، بخش عملیات کارت، رمز دوم یک‌بارمصرف را برای کارت یا کارت‌های مورد نظرتان فعال کنید.
 • پس از فعال‌سازی، هر زمان که وارد نرم‌افزار همراه کارت شوید، می‌توانید رمز دوم یک‌بارمصرف را از بخش مربوطه دریافت کنید