مطالبی که در قسمت آموزش سایت اکسکوینو منتشر می شود، در مورد معرفی ارزهای دیجیتال و کاربردهای آن ها، فناوری بلاک چین ، نحوه استخراج بیت کوین و صدها مطالب ارزشمند دیگر است. سایت اکسکوینو در تلاش است تا هم افراد تازه وارد و هم افراد حرفه ای در حوزه ارز دیجیتال با به روز ترین مطالب و بهترین روش های سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال آشنا شوند.

چین لینک

چین لینک، پل میان قراردادهای هوشمند با اتریوم

هر رمز ارز متولد شده در دنیای ارزهای دیجیتال و بلاک چین در پی یک رویای منحصربفرد ایجاد گردیده است. موفق ترین این پروژه‌ها و نوآوری‌ها با قرار گیری در میان برترین رمز ارزها و استقبال جهانی از آن‌ها نمود پیدا می‌کنند. چین لینک به عنوان یکی از موفق‌ترین و نوآورانه‌ترین پروژه‌های رمزنگاری شده در جهان شناخته می‌شود که مشخصا با یک هدف بزرگ و حقیقی به بازار آمده است.

چین لینک (Chainlink) یک شبکه غیر متمرکز اوراکل است که داده‌های دنیای واقعی را برای قراردادهای هوشمند به بستر بلاک‌ چین متصل می‌کند و برای پرداخت‌ها در حوزه خدمات بر روی شبکه استفاده می‌شود. برای درک کارکرد و اهمیت چین لینک، در ابتدا به توضیح کوتاهی درمورد چیستی قراردادهای هوشمند نیاز داریم. قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین، پروتکلی برای تنظیم قراردادها هستند که با توجه به شرایط قرارداد، تمامی اقدامات پیش‌بینی شده در آن به صورت خودکار انجام می‌شود و تراکنش‌ها در این روند قابل‌ ردیابی بوده و برگشت ناپذیر هستند. پیشنهاد می‌شود برای کسب دانش کامل‌تر در خصوص هوشمند سازی قراردادها، مقاله «قراردادهای هوشمند، روشی هوشمندانه برای امنیت معاملات» را مطالعه فرمائید.

قراردادهای هوشمند و نرم افزار اوراکل

بنابر منطق قراردادهای هوشمند بر روی بلاک چین، پس از ارزیابی اطلاعات و پس از آن که شرایط مورد نیاز فراهم گردد، قراردادها بصورت خودکار اجرا می‌شوند. سرمایه گذاری جمعی یک مثال خوب برای درک این مفهوم است: اگر مقدار مشخصی از اتریوم برای یک قرارداد هوشمند در تاریخ معینی سپرده گذاری می‌شود، پرداخت انجام می‌شود؛ در غیر این‌صورت پرداخت به سرمایه گذار/خریدار عودت داده می‌شود. به دلیل وجود قرارداد هوشمند بر روی بلاک چین، پرداخت‌ها تغییر ناپذیر (immutable) و قابل مشاهده برای عموم (verifiable) می‌شوند که تضمین کننده سطح بالایی از اعتماد فی ما بین طرفین قرارداد خواهد بود. آنها پارامترهای اعلام شده توافق را به طور کامل منعکس می‌کنند و در صورت تحقق این پارامترها و فقط در صورت اجرای آنها، قرارداد اجرا می شود.

حال، برای امکان ایجاد قراردادهای هوشمند، نیازمند تائید منابع خارجی بیرون از بلاک چین هستیم. مشکل در اتصال منابع اطلاعاتی خارجی به قرادادهای هوشمند بلاک چین به زبانی که برای هر دو سو قابل درک باشد وجود دارد و این یکی از اصلی‌ترین محدودیت‌ها در نحوه استفاده گسترده از قراردادهای هوشمند است.

این همان نقطه‌ای است که اوراکل وارد عمل می‌شود. اوراکل نرم افزاری است که به عنوان واسطه عمل می‌کند و داده‌ها را از دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند در بلاکچین وارد می‌کند و سپس بازمی‌گرداند.

با این حال، یک اوراکل متمرکز واحد مشکلات غیر متمرکز فراوانی را ایجاد می‌کند که قرارداد هوشمند تضمین شده با بلاک چین قصد حل کردن آن را دارد. نقط مرکزی مشکل! اگر یک اوراکل معیول باشد یا به خطر بیافتد، از کجا بدانیم داده‌ها دقیق است؟ چه مزیتی در کار خواهد بود اگر داده‌های تغذیه کننده یک قرارداد هوشمند غیر قابل اتکا باشد؟

پس بیایید نگاهی اجمالی و مجدد به قراردادهای هوشمند و اوراکل‌ها بیاندازیم:

 • قراردادهای هوشمند تغییر ناپذیر و قابل تائید هستند که با احراز شرایط به طور خودکار در چهارچوب اگر/سپس (IF/THEN) اجرا می‌شوند.
 • داده‌ای که این شرایط را تعیین می‌کند به شکل سنتی از بلاکچین آمده است.
 • اخیرا، اوراکل‌ها برای ورود داده‌های خارج از زنجیره داده (off-chain) به قراردادهای هوشمند درون زنجیره‌ای (on-chain) به اکوسیستم رمزنگاری معرفی شده‌اند.

اوراکل‌های متمرکز از مزایای قراردادهای هوشمند بلاک چین می‌کاهد، چرا که ممکن است غیر قابل اعتماد یا معیوب باشد.

نحوه کارکرد چین لینک

چین لینک یک شبکه غیر متمرکز تشکیل شده از نودهایی است که داده‌ها و اطلاعات آورده شده از منابع خارج از بلاک‌چین را به داخل بلاک چین قراردادهای هوشمند از طریق اوراکل ارائه می‌دهد.

این پروسه به همراه یک سخت افزار امن خارجی، مشکلات قابلیت اطمینانی را که فقط در صورت استفاده از تنها یک منبع متمرکز امکان پذیر شده است را حذف می‌کند.

هنگامی که یک قرارداد هوشمند درخواست اطلاعات می‌کند، پردازش بر روی یک قرارداد هوشمند بلاک چینی فعال شده، شروع می‌شود. آن قرارداد هوشمند یک درخواست اطلاعات ایجاد می‌کند.

پروتکل چین لینک این درخواست را به عنوان یک رویداد (event) ثبت می‌کند و در ازای آن یک قرارداد هوشمند متناظر (قرارداد سطح خدمات یا SLA) نیز ایجاد می‌کند تا این داده‌های خارج از زنجیره را بدست آورد. قرارداد SLA چین لینک ۳ قرارداد فرعی ایجاد می‌کند: قرارداد اعتبار چین لینک (Chainlink Reputation Contract)، قرارداد تطابق سفارش چین لینک (Chainlink Oredr-Matching Contract) و قرارداد تجمیع چین لینک (Chainlink Aggregating Contract).

قرارداد اعتبار چین لینک سوابق ارائه دهنده اوراکل را بررسی می‌کند تا صحت و سابقه عملکرد آن را تائید کند – سپس گره‌های نامعتبر یا غیر قابل اعتماد را ارزیابی و رد می‌کند.

قرارداد تطابق سفارش چین لینک قرارداد درخواستی را از نودهای چین لینک درخواست می‌کند و تقاضاهای درخواستی را می‌گیرد (هنگامی که قرارداد درخواست، مجموعه خاصی از گره‌ها را انتخاب نمی‌کند) – سپس تعداد و نوع گره‌های مناسب را برای انجام درخواست انتخاب می‌کند.

قرارداد تجمیع چین لینک تمام داده‌ها را از اوراکل‌ها دریافت می‌کند و آن‌ها را برای یک نتیجه دقیق تائید کرده و یا وفق می‌دهد.

سپس گره‌های چین لینک برای قرارداد درخواست داده و اطلاعات می‌کند و با استفاده از نرم افزار هسته‌ای چین لینک (Chainlink Core) این درخواست را از زبان برنامه نویسی درون زنجیره‌ای به یک زبان برنامه نویسی خارج از بلاک چین تبدیل می‌کند که یک منبع داده قابل فهم از دنیای واقعی است. این نسخه درخواست که به تازگی ترجمه شده است، به یک رابط نرم افزار برنامه نویسی (API) هدایت می‌شود که داده‌ها را از آن منبع جمع می‌کند. پس از جمع‌آوری داده‌ها، اطلاعات ترجمه شده از طریق هسته چین لینک دوباره به زبان بلاک‌چین ترجمه می‌شود و به قرارداد تجمیع چین لینک ارسال می‌شود.

در این مرحله است که موضوع جالب می‌شود. قرارداد تجمیع چین لینک می‌تواند اطلاعات گرفته شده از یک منبع واحد و منابع چندگانه را معتبر کند که این موضوع می‌تواند اطلاعات حاصل از منابع چندگانه را باهم تطابق دهد.

پس اگر پنج گره یا نود یک پاسخ را از یک پایگاه داده مانند سنسور هواشناسی تحویل دهند و دو نود دیگر پاسخ متفاوتی تحویل دهند، قرارداد تجمیع چین لینک (CAC) درخواهدیافت که آن دو نود در اشتباهند (و یا غیر صادق هستند) و آن پاسخ‌ها را منتفی و رد می‌کند. به این روش، نودهای چین لینک می‌توانند داده دریافتی از یک منبع واحد را اعتبار سنجی و تائید یا رد کنند.

قرارداد تجمیع چین لینک این پروسه اعتبار سنجی را می‌تواند برای منابع چندگانه تکرار کند، سپس تمامی داده‌های تائید شده را با معدل گیری درون یک قطعه از داده سازگار کند. تحت شرایط خاص، نه تنها تمامی پاسخ‌ها می‌توانند معدل‌گیری شوند بلکه بخاطر سادگی نیز قادر نخواهیم بود فراتر از این جلو رویم.

با کمک منبع داده، چین لینک راهی ایجاد کرده است تا با روشی قابل اعتماد و کارآمد به قراردادهای هوشمند فعال بر روی بلاک چین داده‌های دقیق ارائه کند.

جایگاه توکن‌های چین لینک

متقاضیان قرارداد از توکن لینک برای پرداخت هزینه اپراتورهای گره چین لینک برای کار خود استفاده می‌کنند. قیمت‌ها توسط اپراتور نود چین لینک بر اساس میزان تقاضای داده‌ای که می‌توانند ارائه دهند و بازار فعلی معین می‌شود.

اپراتورهای نود چین لینک همچنین می‌توانند از چین‌لینک برای استیک کردن (نوعی سپرده‌گذاری رمز ارز) استفاده کنند. اپراتورهای نود می‌بایستی توکن LINK را برای نشان دادن تعهد خود به شبکه و ایجاد انگیزه برای سرویس‌دهی خوب سپرده گذاری کنند.

قرارداد اعتبار چین لینک (Chainlink Reputation Contract) هنگام تطبیق گره‌ها با درخواست داده، اندازه سپرده نود یا گره (node’s stake) را در نظر می‌گیرد. نودهای با سپرده بزرگتر احتمال بیشتری برای انتخاب شدن برای اجرای درخواست‌ها را دارند. بدین ترتیب برای خدمات خود LINK کسب می‌کنند. شبکه چین لینک همچنین گره‌های معیوب یا غیر معتبر را که خدمات ضعیفی ارائه می‌دهند بوسیله اخذ مالیات سپرده‌های LINK جریمه می‌کند.

توکن LINK برای کار با استاندارد ECR20 بر روی اتریوم بنا شده است. بدین‌وسیله، چین لینک قابلیت خرید و فروش به قیمت ارزهای فیات و یا ارزهای دیجیتال دیگر را دارا است.

 

رشد قیمتی چین لینک

قیمت چین لینک در ژانویه ۲۰۲۰ به ۴.۷ دلار رسید و در همان ماه به قیمت ۸.۶۶ دلار دست یافت و اندکی بعد به قیمت خیره کننده ۱۳.۴۶ دلار دست یافت. به عبارتی، طی ۴۰ روز، ۱۸۶ درصد و طی دو سال بیش از ۴۰۰۰ درصد رشد داشته است. رکورد افزایش قیمت بیشتر ارزهای دیجیتال در ژانویه ۲۰۱۸ اتفاق افتاده است، اما نمودار چین لینک در این زمینه کاملا متفاوت عمل کرده است و رشد چشمگیر آن در ژانویه ۲۰۱۸ اتفاق افتاده است.

نقش کلیدی شبکه چین لینک در آینده با وجود تیم قدرتمند و شرکای بزرگ و اهداف منحصربفردی که دنبال می‌کند، دیدگاه بلند مدت این رمز ارز را کاملا سبز و صعودی نشان می‌دهد و در صورت عدم وقوع مسائل غیر منتظره، می‌توان بر روی چین لینک به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت و پر سود حساب کرد.

آموزش تحلیل تکنیکال – بخش دوم: ساختار نمودارها

در دو بخش آموزش تحلیل تکنیکال که پیش‌تر ارائه شده است، با بخش مقدماتی و آشنایی کلی با روندها در تحلیل تکنیکال و بخش اول، مفهوم حمایت و مقاومت در بازارهای مالی آشنا شدیم و مباحثی که مطرح شد، در واقع اساس و اصول اولیه تحلیل تکنیکال است که پیش از هر چیز باید می‌آموختیم.

نکته: سعی کنید بخش‌های آموزش تحلیل تکنیکال را به ترتیب مطالعه نمائید تا درک مطالب در بخش‌های بعدی برایتان آسان‌تر شود.

در بخش دوم می‌خواهیم با ساختار انواع نمودارها و نحوه تفسیر آن‌ها آشنا شویم تا بتوانیم هنگام تحلیل، خطوط تحلیلی خود را در نقاط صحیح‌تری ترسیم کنیم تا تحلیل تکنیکال با کیفیت‌تری داشته باشیم.

ساختار نمودارها در بازارهای مالی

همانطور که می‌دانید و مانند اکثر نمودارهای دیگر، نمودارها در بازارهای مالی و ارز دیجیتال از دو محور قیمت (عمودی) و زمان (افقی) تشکیل شده است. آشنایی با ساختار نمودارها یکی از اولویت‌ها برای آموزش تحلیل تکنیکال است؛ البته چندین مدل نمودار بر اساس نوع تحلیل و بینش در اکثر صرافی‌ها و سایت‌های تحلیلی وجود دارد که در اینجا به سه مورد از مشهورترین نمودارهایی که توسط تحلیلگران بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد اشاره می‌کنیم:

 • نمودار میله ای یا Bar Chart

نمودار میله ای یا Bar Chart

هر میله در نمودار میله‌ای نشان‌دهنده یک واحد زمانی است که می‌تواند بیانگر یک دقیقه، یک ساعت، یک هفته و … باشد. یعنی بعنوان مثال در یک نمودار میله‌ای که بازه زمانی آن را یک روزه انتخاب کرده‌ایم، اگر صد عدد میله در تصویر نمایش داده می‌شود، قیمت صد روز متوالی را با صد عدد میله مشاهده می‌کنید. در این نوع نمودار بالاترین و پایین‌ترین قیمت و قیمت شروع و پایان هر بازه زمانی نشان داده می‌شود. به این صورت که پایین‌ترین قسمت میله نمایان‌گر کمترین قیمت، بالاترین آن نشان‌دهنده بالاترین قیمت و خطوط اتصال به میله قبل و میله بعد، به ترتیب قیمت شروع و پایانی در هر بازه زمانی است.

 • نمودار خطی یا Line Chart

نمودار خطی یا Line Chart

برای یک تحلیلگر تکنیکال، این نمودار کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما تشخیص حمایت و مقاومت در این نمودار ساده تر است. نمودار خطی نشان‌دهنده خلاصه و میانگین روند تغییرات قیمت در هر لحظه است که به صورت یک خط ممتد نمایش داده می‌شود و باز شدن و بسته شدن قیمت در هر بازه زمانی را نشان نمی‌دهد.

 • نمودار شمعی یا Candlestick Chart

نمودار شمعی یا Candlestick Chart

محبوب‌ترین و پرکاربردترین نمودار در تحلیل تکنیکال، نمودار شمعی است. نمودار شمعی، نسخه ژاپنی نمودار میله‌ای است که در سال‌های اخیر طرفدار زیادی در میان تحلیلگران پیدا کرده است. نمودار شمعی مانند نمودار میله‌ای، چهار قیمت آغازین، بالاترین، پایین‌ترین و قیمت بسته شدن یا نهایی را به شکل یک بدنه (‌Body) و سایه (Shadow) نمایش می‌دهد. مجموع این بدنه و سایه مانند شمع و فیتیله شمع است و به همین دلیل به آن نمودار شمعی گفته می‌شود.

نمودار شمعی یا Candlestick Chart

هر کندل در نمودار حاوی اطلاعات بسیار مفیدی است که در تحلیل تکنیکال باید به آن‌ها توجه شود. این‌که هر کندل در چه قیمتی باز و در چه قیمتی بسته می‌شود، اشکالی را در کنار یکدیگر ایجاد می‌کند که حتی از لحاظ روانی نیز بسیار در بازارهای مالی تاثیر گذار می‌باشند؛ پس در تحلیل تکنیکال با این نوع نمودار بسیار کار خواهیم داشت.

 • بازه زمانی یا تایم فریم (Time Frame)

همانطور که در بالا اشاره کردیم، برای بررسی روند قیمت‌ها در نمودارهای ستونی و شمعی، هر بازه زمانی را می‌توانیم مورد بررسی قرار دهیم و می‌توانیم نمایش کندل‌ها را از تایم فریم یک دقیقه‌ای تا یک ساله انتخاب کنیم. هر کدام از این بازه‌های زمانی پیام مخصوص خود را دارند. به این معنا که برای مثال، در تایم فریم یک ساعته، هر کندل نمایان‌گر تغییرات قیمت در مدت یک ساعت است و معمولا بهترین تایم فریم‌ها برای بررسی تکنیکال بازه‌های زمانی، تایم فریم‌های یک ساعته، چهار ساعته، یک روزه و یک هفته‌ای می‌باشند.

بازه زمانی یا تایم فریم (Time Frame)
 • نمودارهای حسابی و لگاریتمی

نمودارها را می‌توان به صورت حسابی و لگاریتمی رسم کرد. در مقیاس حسابی، نمودار بر اساس قیمت رسم می‌شود اما در مقیاس لگاریتمی، نمودار بر اساس درصد تغییر قیمت رسم می‌شود. فاصله بین عدد ۱ و ۲ در مقیاس لگاریتمی، برابر فاصله بین عدد ۵ تا ۱۰ است؛ زیرا در هر دو مورد قیمت دوبرابر شده است. اما در نمودار با مقیاس حسابی فاصله بین عدد ۱ و ۲ برابر با فاصله اعداد ۱۰ و ۱۱ است، در حالی که بین عدد ۱ و ۲ قیمت دو برابر شده است اما بین ۱۰ و ۱۱ قیمت ده درصد اضافه شده است.

در نتیجه، فاصله‌های مساوی در نمودارهای لگاریتمی نشان‌دهنده درصد تغییر مساوی در قیمت است.

 • حجم معاملات

بخش مهمی که در کنار نمودارهای شمعی یا میله‌ای باید وجو داشته باشد، نمایشگر حجم معاملات است. حجم معاملات بیانگر میزان معاملاتی است که در طول یک بازه زمانی (در هر کندل) انجام می‌پذیرد که معمولا در زیر هر کندل نمایش داده می‌شود. هر ستون اندیکاتور حجم معاملات که از سایر ستون‌ها بلندتر باشد، نشان‌دهنده این است که معاملات در آن بازه زمانی بیشتر شده است. اندیکاتور حجم معاملات (volume) یکی از صدها ابزار مورد استفاده در بررسی نمودارها است که در شکل زیر به رنگ طوسی نمایش داده شده است.

حجم معاملات

اکنون با در دست داشتن دو منبع اطلاعاتی اساسی یعنی قیمت و حجم معاملات، آماده یادگیری تحلیل و تفسیر نمودار با کمک این دو ابزار کلیدی می‌شویم. به خاطر داشته باشید که نمودار تها اطلاعات را ثبت می‌کند و به تنهایی ارزشی ندارد. در صورتی که قوانین و اصول آن‌را فراگرفته باشیم، نمودار می‌تواند یک ابزار بسیار سودمند برای هنر و مهارت در داشتن انتظار (و نه پیش‌بینی) جریانات بازار ارز دیجیتال در بازه‌های زمانی آتی باشد. با ما همراه باشید تا در بخش‌های بعدی آموزش تحلیل تکنیکال، ابزارهای تکنیکال و ذهنی بیشتر، دقیق‌تر و قدرتمندتری برای معامله در بازارهای مالی و رمز ارزها داشته باشیم.

بیت کوین کش، تولد دوباره بیت کوین

بیت کوین کش با نام اختصاری «BCH»، هم یک رمز ارز و هم یک شبکه پرداخت مبتنی بر بلاک چین است. این ارز به نوعی فورک یا انشعابی (Fork) از بیت کوین محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۷ به دلیل ایجاد تغییر در اندازه بلوک‌ها بوجود آمد و موجب جدا شدن بیت کوین کش از بیت شد. در آن زمان هر کس که دارنده مقداری بیت کوین بود، به همان میزان نیز بیت کوین کش دریافت کرد. در سال ۲۰۱۸ این رمز ارز مجدداً به دو شاخه بیت کوین کش و بیت کوین SV تقسیم شد که این موضوع بحث و جدال زیادی در مراجع خبری این حوزه ایجاد کرد.

اختلاف میان بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH) و علت پیدایش BCH

کند شدن شبکه بیت کوین و افزایش کارمزدهای تراکنش‌ها در سال ۲۰۱۷ موجب شد جامعه بیت کوین به دنبال افزایش مقیاس پذیری و راهکاری برای این مشکل باشند. فناوری جدیدی با نام سگویت (segwit) توسط برخی از توسعه دهندگان مطرح شد که در ابتدا استقبال خوبی از آن شد. فناوری که قابلیت افزایش اندازه بلوک‌ها را داشت؛ اما پیش از پیاده‌سازی آن بر روی بلاک‌چین بیت کوین، با مخالفت‌های زیادی مواجه شد. به همین خاطر بخشی از جامعه بیت کوین به همراه راجر ور (Roger Ver) بنیان‌گذار بیت کوین کش پیشنهاد دو شاخه شدن بیت کوین را دادند، تا در نهایت در آگوست سال ۲۰۱۷ نخستین بلاک بیت کوین کش با ایجاد بلاک شماره ۴۷۸۵۵۹ در بلاک چین بیت کوین متولد شد. این انشعاب در صنعت بلاک چین با نام فورک (fork) که معنای لغوی آن در فارسی «چنگال» است، شناخته می‌شود. یک پروتکل مبتنی بر بلاک چین را نمی‌توان تغییر داد؛ لذا، برای اعمال هر گونه به روز رسانی بر روی بلاک‌های شبکه به سافت فورک (soft fork) یا هارد فورک (hard fork) نیاز است. به زبان ساده، سافت فورک نوعی از به روز رسانی در بلاک چین است که با نسخه‌های قدیمی سازگاری دارد، درست مانند یک فایل نوشتاری که بر روی برنامه word 2016 ایجاد شده است اما بر روی نسخه‌های قدیمی مانند word 2003 نیز قابل خواندن باشد. اما هارد فورک به دلیل تغییرات بزرگتر و اساسی‌تری که در قوانین یک بلاک‌چین ایجاد می‌کند، سازگار با نسخه‌های قدیمی‌تر نیست. بنابر این، برای مشارکت در فعالیت در شبکه یک بلاک چین، نیاز به بروز رسانی نسخه گره‌ای که توسط آن به زنجیره بلاک متصل هستید می‌باشد.

جالب است بدانید که بیش از ۱۰۰ فورک بر روی شبکه بیت کوین ایجاد شده است که بسیاری از آن‌ها ناموفق بوده و ناشناس باقی ماندند.

 

فورک در فورک

حدود یک سال پس از تولد بیت کوین کش، مجدداً بحث اهداف و اندازه بلاک اختلاف نظرهایی بوجود آورد که موجب متولد شدن دو نسخه رقیب یعنی Bitcoin Cash ABC و Bitcoin SV گردید تا بیت کوین کش نیز دچار هارد فورک شود. عبارت ABC مورد حمایت راجر ور و وو جیهان (Wu Jihan) بود که خلاصه عبارت Adjustable Blocksize Cap به معنای «سایز بلاک تنظیم شونده» است و اندازه بلاک را تا ۳۲ مگابایت حفظ می‌کند.

اما در جبهه مقابل که به رهبری کریگ رایت (Criag Wright) بود، نسخه نرم‌افزاری Bitcoin SV که مخفف عبارت Satoshi Version (به معنای نسخه ساتوشی) بود، ارائه گردید.کریگ رایت که خود را ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین معرفی می‌کند، مدعی است که توسعه دهندگان بیت کوین، آن را از هدف اصلی خود دور کرده‌اند. بیت کوین اس وی محدودیت اندازه بلاک را تا ۱۲۸ مگابایت افزایش داده است.

بیت کوین کشی که اکنون از آن نام می‌بریم و با نام اختصاری BCH شناخته می‌شود، همان Bitcoin Cash ABC است که از کلاینت (client) اصلی بیت کوین کش استفاده می‌کند.

تشابهات بین بیت کوین و بیت کوین کش

هر دو کوین برای تایید تراکنش‌ها و تولید سکه‌های جدید از مکانیسم اجماع  اثبات کار (PoW) یا همان استخراج یا ماینینگ استفاده می‌کنند و تعداد کل کوین‌های قابل تولید، محدود به ۲۱ میلیون کوین یا سکه دیجیتال است. همچنین تاریخچه تراکنش‌ها و پایگاه داده آن‌ها مشابه یکدیگر است. بنابراین، زمان ایجاد یک بلاک در بلاک چین بیت کوین کش نیز ۱۰ دقیقه به طول می‌انجامد و پاداش بلاک آن نیز در حال حاضر (پاییز ۲۰۲۰) ۶.۲۵ واحد BCH است.

همچنین هاوینگ بیت کوین کش مانند بیت کوین، هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد و موجب نصف شدن پاداش شبکه یا همان میزان استخراج کوین می‌گردد. زمان لازم برای محاسبه و ایجاد بلاک جدید در بیت کوین کش همانند بیت کوین، تحت تاثیر پارامتری به نام «سختی استخراج» قرار دارد و در صورت افزایش توان محاسباتی ماینرها، با افزایش متناسب سختی استخراج، می‌توان زمان ایجاد یک بلاک را ثابت نگاه داشت.

تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش و اهداف پیدایش آن

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های بیت کوین کش با بیت کوین این است که اندازه بلوک‌ها در بیت کوین کش از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت افزایش یافته است. هدف بیت کوین کش افزایش تعداد تراکنش‌هایی است که می‌تواند پردازش شود که این تغییر، بیت کوین کش را قادر به رقابت با حجم معاملات پی‌پال (Paypal) و ویزا (Visa) می‌کند. این رمز ارز با هدف بهبود بخشیدن به شبکه و مکانیسم بیت کوین ایجاد شد و یکی دیگر از اهداف آن انجام معاملات روزانه مردم است که این هدف با افزایش پذیرش آن توسط شرکت‌های بزرگ، رفته رفته در حال تحقق است. چرا که بیت کوین توانایی حدود ۵ تراکنش در ثانیه را دارد و هر بلاک آن ظرفیت ثبت ۲۵۰۰ تراکنش را دارد، در حالی که بیت کوین کش توانایی ۱۱۶ تراکنش در ثانیه را دارد و هر بلاک آن ظرفیت ثبت ۷۰۰۰ تراکنش را داراست.

تراکنش بدون نیاز به تائید

تراکنش بدون نیاز به تائید (Zero Confirmation) آن دسته از تراکنش‌هایی هستند که هنوز روی بلاک‌چین ثبت نشده‌اند و میان فروشنده و خریدار تبادل می‌شود. این مدل تراکنش مورد استقبال بسیاری از کسب و کارها است، چرا که تراکنش‌ها و پرداخت‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

اما مشکل آنجایی است که تراکنش تایید نشده امکان برگشت تراکنش و به اصطلاح «دو بار خرج کردن» یک دارایی را دارد که برای معاملات با حجم بالا می‌تواند خطرناک باشد. با این حال، کسب و کارهای پذیرنده بیت کوین کش می‌توانند برای تراکنش‌های خرد که انگیزه دوباره خرج کردن در آن وجود ندارد از این مزیت استفاده کرده تا خدمات و کالاهای خود را با سرعت بسیار بیشتری معامله کنند.

بیت کوین کش به سه دلیل مهم گزینه مناسبی برای ارائه ویژگی تراکنش بدون نیاز به تائید است:

 • بیت کوین کش امکان «جایگزینی تراکنش» را حذف کرده است.
 • فضای بسیار زیادی حتی برای تراکنش‌های با کارمزد کم وجود دارد.
 • زمان تائید تراکنش‌ها همیشه ثابت است.

بیت کوین کش با هدف این‌که کاربران آن را به عنوان یک ارز دیجیتال و نه ابزاری برای ذخیره ارزش مورد استفاده قرار دهند، ویژگی جایگزینی تراکنش و امکان بازگشت تراکنش را از کد خود حذف کرد. به همین دلیل مردم می‌توانند پرداخت‌های معمول روزمره خود که اغلب پرداخت پول قهوه می‌باشد را با بیت کوین کش انجام دهند و به همین دلیل بیت کوین کش را «coffee coin» به معنای پول یا سکه قهوه نیز می‌شناسند.

ساخت توکن مجزا

بیت کوین کش قابلیت ویژه‌ای با نام پروتکل دفتر ساده (Simple Ledger Protocol) در اختیار کاربران قرار داده است که به کاربران این امکان را می‌دهد که هر کسی با استفاده از این پروتکل می‌تواند بر روی شبکه بیت کوین کش توکن ایجاد کند.

SLP پروژه‌ای است که امکان ایجاد توکن، خرید و فروش و مدیریت توکن را بر روی بلاک چین بیت کوین کش و تنها در عرض چند ثانیه و با هزینه بسیار ناچیز فراهم می‌آورد. شاید ساخت و توزیع توکن بر روی بلاک چین BCH بسیار ساده باشد اما چیزی که مورد اهمیت است، افزودن ارزش به این توکن‌ها است. زیرا بسیاری از کاربران بیت کوین کش بر این باور هستند که نگهداری مقداری BCH برای سرمایه گذاری بلند مدت می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد و همین امر موجب افزایش تقاضای روز افزون این رمز ارز و در پی آن افزایش قیمت آن خواهد بود.

آینده بیت کوین کش

از سال ۲۰۱۷ که این رمز ارز وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است، BCH نوسان‌های زیادی را تجربه کرده است. ورود با قیمت ۳۶۰ دلار و پنج ماه پس از آن، قیمت ۴۰۰۰ دلار سود ۱۰۰۰ درصدی را نصیب دارندگان و مشتریان این رمز ارز کرده است. اما میزان تقضای بالای این رمز ارز و قرار گیری در میان ۵ رمز ارز برتر در میان هزاران نوع رمز ارز دیگر، نشان‌دهنده آینده بسیار روشن بیت کوین کش است.

اما مهمترین عواملی که بر آینده بلند مدت بیت کوین کش تاثیر مثبتی خواهد گذاشت عبارتند از:

 • مشکلات مقیاس پذیری بیت کوین
 • حرکت استخراج کنندگان به سمت استخراج بیت کوین کش به جای بیت کوین
 • کاربردی شدن بیشتر BCH نسبت به BTC

در حقیقت می‌توان گفت که رشد بیت کوین کش در گروی ناکامی بیت کوین در رسیدن به اهدافش است. همان چیزی که عامل پیدایش BCH شد. بنابر این، اگر فکر می‌کنید که بیت کوین رشد چشمگیر تاریخ پیدایش خود را کرده و دیگر توان رشدهای چند ده درصدی و یا چند صد درصدی را ندارد، بیت کوین کش جایگزین مناسبی برای داشتن شانس این دوباره است.

راهنمای ثبت نام در اکسکوینو

راهنمای ثبت نام و خرید در اکسکوینو

ورود به دنیای ارزهای دیجیتال نیازمند دریچه‌ای امن می‌باشد که امنیت دارایی کاربر را به همراه یک پشتیبانی قدرتمند و شبانه‌روزی همراهی کند، به سادگی در دسترس باشد و کار کردن با آن آسان و بدون استرس باشد. پیشاپیش مقدم شما را به دنیای ارزهای دیجیتال تبریک می‌گوییم و بخاطر اعتماد شما به اکسکوینو از شما سپاسگزاریم.

در این مقاله می‌خواهیم نحوه ثبت نام و چگونگی کار با اکسکوینو را قدم به قدم به شما آموزش دهیم.

در ابتدا، مانند هر وبسایت ارائه دهنده خدمات، نیاز به ثبت نام داریم که در بالای صفحه نخست قرار دارد.

راهنمای ثبت نام در اکسکوینو

پس از ورود به بخش ثبت نام، فرم ثبت نام در اختیار شما قرار می‌گیرد.

در فرم ثبت نام و نام کاربری را به دلخواه وارد نمایید، نام و نام خانوادگی و شماره ملی خود را مطابق مدارک شناسایی وارد نموده و آدرس ایمیل خود را وارد کنید و یک رمز عبور قدرتمند برای خود تعریف کنید. (توجه داشته باشید که رمز عبور بهتر است شامل حروف کوچک و بزرگ لاتین، اعداد و علائم بوده و حداقل ۸ رقم باشد).

شماره موبایلی که به نام خودتان است را وارد کنید و پس از مطالعه قوانین و مقررات اکسکوینو، گزینه «قوانین سایت اکسکوینو رو مطالعه کرده ام و آن هارا میپذیرم» را انتخاب کنید و پس از کلیک بر روی گزینه «من ربات نیستم»، بر روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید.

فرم ثبت نام اکسکوینو

در صورت صحت اطلاعات وارد شده، یک ایمیل تایید به آدرس ایمیل شما ارسال می‌گردد که با کلیک کردن بر روی گزینه «click here» در داخل ایمیل، آدرس ایمیل شما نیز تایید می‌شود. پس از کلیک بر روی گزینه تایید، مستقیما به صفحه تایید اکسکوینو ارجاع داده می‌شوید، که این به منزله اتمام پروسه ثبت نام صحیح است.

فعال سازی ایمیل در اکسکوینو

اکنون ثبت نام شما به اتمام رسیده است و می‌توانید وارد بخش کاربری خود شوید. برای این کار، بر روی گزینه ورود کلیک کنید تا بخش لاگین برای شما نمایش داده شود.

راهنمای فرم ورود به اکانت اکسکوینو

در این قسمت نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید و پس از کلیک بر روی گزینه «من ربات نیستم» وارد پنل کاربری خود شوید.

پنل کاربری اکسکوینو

همانطور که ملاحظه می‌کنید، در این مرحله که داشبورد کاربری شما نمایش داده می‌شود، به شما این پیغام را داده است که در صورت عدم احراز هویت، امکان واریز ریالی به کیف پول شما وجود ندارد و شما فقط می‌توانید از پنل کاربری خود به عنوان کیف پول رمز ارزها با قابلیت دریافت و ارسال آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید رمز ارزهای خود را در این مرحله به ریال تبدیل و ریال خود را به شماره شبایی که قبلا در قسمت ذخیره آدرس ها و شبا ثبت کرده‌اید (که به نام شما است و با مشخصات وارد شده در ثبت نام همخوانی دارد) واریز نمائید. برای نحوه ارسال و دریافت رمز ارز و دریافت آن‌ها به ریال بر روی این لینک کلیک کنید.

حمایت و مقاومت

آموزش تحلیل تکنیکال – بخش اول: حمایت و مقاومت

در مبحث آموزش تحلیل تکنیکال و پس از بخش مقدماتی که خدمت شما پیش‌تر ارائه کردیم، می‌خوایم برای درک بهتر روند بازار و بهبود کیفیت معاملات شما، به صورت قدم به قدم با نحوه تحلیل نمودارها آشنا شویم. پیشنهاد می‌کنیم که اگر بخش «روندها در تحلیل تکنیکال» را هنوز مطالعه نکرده‌اید، حتما پیش از شروع این بخش‌های سریالی آموزش، آن را مطالعه کنید تا با دیدگاه واضح‌تری بتوانید مفاهیمی را که در این مقاله و در مقاله‌های بعدی ارائه می‌کنیم را درک کنید. لازم به ذکر است که این بخش اول از سری آموزش تحلیل‌های تکنیکال در بخش آموزش اکسکوینو است و قرار است شما را در یادگیری مفهوم و نحوه تحلیل تکنیکال بازارهای مالی و رمز ارزی، به صورت قدم به قدم همراهی ‌کنیم.

حمایت‌ و مقاومت‌ در تحلیل تکنیکال

آموزش مبحث حمایت و مقاومت جزو مباحثی است که اکثر تریدرها در قدم اول یادگیری، آن را شدیداً توصیه می‌کنند، چرا که یکی از مباحث بسیار مهم و تاثیر گذار در تصمیم گیری تریدرهای تکنیکال برای ایجاد پوزیشن خرید، فروش و یا خروج از معامله، دانش و بررسی سطوح تکنیکی مقاومت و حمایت است. بیایید باهم به بررسی و یادگیری آن بپردازیم.

نوسان قیمت در بازار گاهاً به محدوده و یا سطوحی در اوج و یا نزول خود می‌رسد که حداقل برای مدتی قیمت از آن فراتر و یا پایین‌تر نمی‌رود و می‌تواند باعث تغییر روند از صعودی به نزولی و یا برعکس شود. این دو سطح که یکی در سقف قیمت و دیگری در کف قیمت قرار دارد، سطوح حمایت و مقاومت نامیده می‌شوند.

منظور از حمایت، محدوده یا سطحی از قیمت است که تمایل به خرید (مشتری) در آن زیاد است و بر فشار فروش غلبه می‌کند و طبعاً موجب تغیر روند از نزولی به صعودی می‌گردد. (بازار گاوی)

تعریف سطح مقاومت دقیقا برعکس سطح حمایت است، به این معنا که در سطح مقاومت فشار فروش به حدی بالا می‌رود که بر فشار تقاضا غلبه می‌کند و قیمت کاهش می‌یابد (بازار خرسی).

این دو سطح معمولا به دو دلیل ایجاد می‌شوند:

 • میزان عرضه و تقاضا
 • باورهای روانی

برای درک بهتر، به عکس پایین توجه فرمائید

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

همانطور که در تصویر مشخص است، سطوح حمایت و مقاومت مانند یک دیوار، از فراتر رفتن قیمت از یک حد جلوگیری می‌کند و می‌توان اینگونه تعبیر کرد که بازار بارها و بارها به یک سطح برخورد می‌کند و موجب بوجود آمدن یک سطح (حمایتی یا مقاومتی) می‌شود.

اکنون، یک موج حرکتی را در نظر بگیرید (نزولی یا صعودی)، بالاترین قیمت موج را مقاومت و پایین ترین قیمت موج را حمایت می‌نامیم. اما علاوه بر موج‌های بالایی و پایینی، موج‌های کوچکتری نیز در این بین وجود دارند. از این رو، به حمایت‌ها و مقاومت‌های بدست آمده بین بالاترین و پایین‌ترین موج، مقاومت و حمایت فرعی یا ثانویه می‌گویند.

حمایت و مقاومت جدید اصلی و ثانویه

اگر به عکس فوق توجه کنید، حمایت و مقاومت فرعی، از حرکت موج‌ها بدست می‌آید، اما حمایت و مقاومت اصلی از حرکت روندهای قیمتی بدست می‌آید.

اکنون با این دیدگاه، می‌توانیم تعریف دقیق‌تری از روند صعودی و نزولی نمودار ارزهای دیجیتال ارائه کنیم.

سطح حمایت و مقاومت جدید

همان‌گونه که در تصویر مشخص است، برای ادامه روند نزولی، هر سطح حمایت جدید باید پایین‌تر از سطح حمایت قبلی تشکیل شود. سطوح مقاومت نیز باید هر کدام پایین‌تر از قبلی شکل بگیرد.

همچنین برای ادامه روند صعودی، هر سطح مقاومت باید بالاتر از سطح مقاومت قبلی تشکیل شود و سطوح حمایت بالاتر از سطح قبل.

نکته مهم: اساس شکل گیری الگوهای قیمت رمز ارزها، مبتنی بر همین سطوح حمایت و مقاومت است.

در نظر داشته باشید که این سطوح هنگامی که شکسته شود و قیمت از آن‌ها تجاوز کند، سطح مقاومت به حمایت و سطح حمایت به مقاومت تبدیل می‌شود. به این صورت که هنگامی که یک کمینه یا بیشینه قیمت برای دفعات زیادی تست می‌شود، یک سطح (حمایت یا مقاومت) را ایجاد می‌کند و در صورت نفوذ قیمت به این سطوح، آن سطوح شکسته شده و تبدیل به سطح دیگری می‌شود و به همین دلیل است که به این سطوح، سطوح بازگشتی نیز می‌گویند.

تبدیل سطح مقاومت به سطح حمایت

برای درک بهتر مفهوم تبدیل شدن سطوح مقاومت و حمایت، بهتر است با روانشناسی حمایت و مقاومت نیز آشنا شوید.

افراد در بازار ارزهای دیجیتال به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • خریداران: تریدرها یا معامله‌گرانی که در یک سطح قیمتی خاص پوزیشن خرید (Buy Position) باز می‌کنند و منتظر افزایش قیمت هستند.
 • فروشندگان: تریدرهایی که یک سطح مورد نظر پوزیشن فروش باز می‌کنند و منتظر کاهش قیمت هستند.
 • افراد بدون تصمیم: تریدرهایی که با توجه به شرایط بازار و نمودار، هنوز تصمیمی برای انجام معامله نگرفته اند.

تصور کنید قیمت از یک سطح حمایتی شروع به رشد کند. بررسی رفتار بازار توسط این سه دسته افراد به شکل زیر متفاوت خواهد بود:

 • خریداران در این قیمت خرید کرده‌اند و به سود رسیده و از خرید خود راضی هستند. عامل «طمع» باعث می‌شود که آنان افسوس بخورند که چرا بیشتر خرید نکردند، پس اگر قیمت به همان سطح دوباره بازگردد، خرید بیشتری انجام می‌دهند.
 • فروشندگان با خرید در سطح حمایتی یا به اصطلاح باز کردن پوزیشن فروش، با بالا رفتن قیمت وارد ضرر شده و در تحلیل خود دچار تردید می‌شوند. ویژگی ترس (Fear) باعث می‌شود که این فروشندگان با خود تصمیم بگیرند که به محض بازگشت قیمت به محلی که پوزیشن خود را بازکرده بودند، بصورت سر به سر و بدون ضرر و سود از پوزیش خود خارج شوند. (پس این افراد در برخورد مجدد به قیمت حمایت دیگر فروشنده نخواهند بود).
 • افراد بدون تصمیم اکنون متوجه روند صعودی بازار شده‌اند و تصمیم به خرید در اولین فرصت مناسب می‌گردند.

در نتیجه، تریدرهای زیادی تصمیم به خرید می‌گیرند و در صورت بازگشت مجدد قیمت به سطح حمایت، دست به خرید خواهند زد. این همان غالب شدن تقاضا به عرضه است که باعث بالا رفتن بیشتر ارزهای دیجیتال و در برخی حالت‌ها شکسته شدن سطوح مقاومت و حمایت خواهد شد.

با این حال، قیمت بر اثر عوامل دیگری همچون تعطیلی بازارهای جهانی در آخر هفته‌ها، اخبار، اتفاقات اقلیمی و سیاسی و… می‌تواند تغییر کرده و یک سطح شکسته شود. در این شرایط، تمامی افرادی که خرید کرده‌اند متوجه اشتباه خود می‌شوند. در این حالت، سطح حمایت تبدیل به سطح مقاومت جدیدی می‌شود. چیزی که سطح قبلی را به عنوان یک حمایت دارای اعتبار بیشتری می‌کرد، تعداد معاملات زیادی بود که در آن قیمت شکل می‌گرفت و این چیزی است که حالا آن‌را به یک مقاومت تبدیل کرده است. این اتفاق کاملا رایج است و در بسیاری از نمودارها رخ می‌دهد.

دلیل اهمیت یادگیری تحلیل تکنیکال، درک نحوه رفتار و فعالیت تریدرها با کمک نمودارها است. جان مورفی می‌گوید:

تحلیل تکنیکال، علم روانشناسی سرمایه گذاران و عکس العمل‌های آنها نسبت به تغییر شرایط بازار است. تصور این‌که خطوط رسم شده در نمودار ویژگلی جادویی داشته و رفتار قیمتی را شکل می‌دهد، یک تصور غلط است. این «رفتار گله‌ای انسان» است که باعث می‌شود وقتی قیمت به خط روند برخورد کند، تغییر جهت دهد نه این‌که واقعا آن خط روند ویژگی جادویی داشته و روند حرکت را تغییر می‌دهد.

هرچه تعداد معامله در سطح حمایت یا مقاومت بشتر باشد، آن سطح اعتبار بیشتری پیدا می‌کند؛ زیرا نشان می‌دهد که معامله‌گران بیشتری به آن سطح اعتقاد دارند. حجم معامله در منطقه حمایت یا مقاومت از دو روش تعیین می‌شود:

 • طول مدتی که قیمت در آن سطح باقی ماند است
 • حجم معاملات

هر چه زمان پایداری قیمت در یک سطح طولانی‌تر باشد، اعتبار بیشتری برای آن سطح ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، اگر به مدت سه هفته در یک روند خنثی معاملات انجام شود و سپس قیمت‌ها شروع به رشد کند، آن منطقه به عنوان حمایت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند تا سطحی که به مدت سه روز تشکیل شده باشد. همچنین فاصله تناوب بیشتر بین تماس قیمت با سطح، از اعتبار بیشتری نسبت به برخورد قیمت در بازه‌های زمانی کوتاه برخوردار است. برای درک بهتر، تصویر زیر را ملاحظه کنید:

سطح حمایت با اعتبار‌های متفاومت

حجم معاملات نیز تاثیر بیشتری بر اعتبار یک سطح می‌تواند داشته باشد؛ به این صورت که اگر در یک سطح (مقاومت یا حمایت) حجم معاملات از سایر نقاط روند فراتر رود، نشان‌دهنده آن است که افراد و تریدرهای بیشتری بر آن سطح اعتقاد دارند و آن سطح دارای اهمیت بیشتری بویژه برای تحلیل نمودار می‌باشد.

راهنمای ورود به بازار رمز ارزها و روش‌های کسب رایگان بیت کوین

راهنمای ورود به بازار رمز ارزها و روش‌های کسب رایگان بیت کوین

در قدیم انسان‌ها برای تهیه کالاهای مورد نیاز خود، مقداری از کالایی را که کمتر به آن نیاز داشتند را با کالای مورد نیاز خود معاوضه می‌کردند. پس از آن، طلا به عنوان کالای مرجع و اندکی بعد پول نقد جایگزین تمامی کالاها شد. پول نقد رفته رفته تحت کنترل دولت‌ها و بانک‌ها قرار گرفت و اکنون تقریبا هر کشوری دارنده پول رسمی خود (ارز فیات) است. همانطور که مبادله کالا با کالا دچار اشکالاتی بود که منجر به پیدایش پول نقد شد، ارز دیجیتال یا همان رمز ارز نیز در راستای مرتفع کردن ایرادات ارز فیات ایجاد شد.

در این مقاله می‌خواهیم از صفر تا صد رمز ارز یا ارز دیجیتال، راحت ترین راه بدست آوردن بیت کوین و هر آنچه‌که برای آشنایی با این دنیای زیبا باید بدانید را به زبانی ساده بیان کنیم تا بتوانید از مزایای این دنیای نوپا نهایت بهره را ببرید.

بیت کوین، واژه‌ای آشنا اما برای خیلی‌ها مبهم؛ بیت کوین یک ارز دیجیتال است، یعنی یک رمز ارز (Cryptocurrency)، یک واحد پولی که متعلق به هیچ کشور، بانک یا نهادی نیست. یعنی چه؟ با ما همراه باشید تا قدم به قدم و به ساده‌ترین و شفاف‌ترین روش با آن آشنا شویم تا بتوانیم علت این حجم از استقبال از آن در جهان را درک کنیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک رشته کد کامپیوتری رمز نگاری شده بسیار پیچیده است که به عنوان پول دیجیتال و برای نقل و انتقالات مالی ساخته شد. نحوه رمزنگاری بیت کوین و تعمیم آن در شبکه به گونه‌ای است که امکان هک و یا رمزگشایی آن وجود ندارد. از نظر فنی،‌ بیت کوین نخستین پول دیجیتال غیر متمرکز است. غیر متمرکز بودن بیت کوین به این معناست که این پول هیچ بانک یا مسئول مرکزی ندارد و تراکنش‌ها در یک شبکه همتا به همتا مستقیماً و بدون واسطه بین کاربران انجام می‌شود. رشته کد رمزنگاری شده بیت کوین در شبکه از هر نقطه از جهان با امنیت و سرعت بالا به هر مقصدی که دارنده آن تمایل داشته باشد،‌ منتقل می‌شود.

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ وارد بازار شد و در آن زمان قیمت بیت کوین عملاً صفر بود. اما در مارس ۲۰۱۰ سایت BitcoinMarket شروع به فروش بیت کوین در قالب صرافی به قیمت ۰.۰۰۳ دلار (سه دهم یک سنت) کرد. حدود دو ماه پس از آن (می ۲۰۱۰)، نخستین فروش اینترنتی توسط بیت کوین به قیمت ۱۰ هزار بیت کوین (هر بیت کوین به قیمت یک سنت) برای خرید یک پیتزا صورت گرفت! شروع استفاده از بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال (جولای ۲۰۱۰) موجب شد تا قیمت آن تنها در پنج روز ۹۰۰ درصد (۸ سنت) افزایش پیدا کند. در سال ۲۰۱۳ هر بیت کوین به بالای ۱۰۰ دلار رسید و در اکتبر ۲۰۱۷ قیمت آن به ۲۰ هزار دلار رسید!!

هیچ‌کس مالک شبکه بیت کوین نیست و این کاربران هستند که آن را کنترل می‌کنند. گره‌ها (nodes) که در نقش نقاط انشعاب عمل می‌کنند، با استفاده از فناوری رمز نگاری (Cryptography) تراکنش‌ها و نقل و انتقالات را بازبینی کرده و آن را در یک دفتر کل توزیع شده همگانی که به آن زنجیره بلوک یا بلاک چین (Blockchain) می‌گویند، ضبط می‌کنند. در واقع قرار گیری آن بر روی این زنجیره، از دلایل اصلی محبوبیت و کارایی بیت کوین است، زنجیره‌ای که نقطه آغاز تحول دنیای مدرن به شمار می‌رود.

راهنمای ورود به بازار رمز ارزها و روش‌های کسب رایگان بیت کوین

بلاک چین

بلاک چین یا زنجیره بلوکی، سیستمی برای ثبت و ضبط داده‌ها است. داده‌هایی که برای مثال می‌توانند تاریخچه ارسال و دریافت رمز ارزها، اسناد مالکیت، پیام‌های شخصی و صدها اطلاعات حیاتی دیگر باشند. اما از آنجایی که این اطلاعات در تمامی بلوک‌ها ذخیره می‌شوند، به هیچ عنوان نمی‌توان با تخریب یک نقطه مرکزی، داده‌های ذخیره شده را تحریف و یا نابود کرد. بیت کوین و آلت‌کوین‌ها نیز بر روی همین زنجیره پیاده سازی شده اند که این امر تضمین کننده اعتبار و امنیت ارزهای دیجیتال است. استفاده از زنجیره بلاک از تکثیر بی‌نهایت یک دارایی دیجیتال جلوگیری می‌کند و این امر باعث می‌شود تا هر واحد ارزش تنها یک بار منتقل شود.

اولین زنجیره بلوک رمزنگاری شده امن، در سال ۲۰۰۸ توسط گروه یا فرد ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. یک سال بعد، این زنجیره به عنوان یک جزء اصلی بیت کوین اجرا شد. شش سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۵، نخستین آلت‌کوین به نام اتریوم به دنیای کریپتوها معرفی شد، نخستین آلت کوین، با هدف افزایش سرعت و کارایی.

آلت‌کوین

آلت‌کوین

آلت‌کوین (Altcoin) به هر رمز ارز دیگری گفته می‌شود که پس از بیت کوین بوجود آمده است. آلت‌کوین‌ها نیز درست مانند بیت کوین ماهیت رمزنگاری دارند که هر کدام برای اهداف بخصوصی ایجاد می‌شوند. اکثر آلت‌کوین‌ها به نیت برطرف سازی اشکالات بیت‌کوین از جمله کاهش هزینه‌های بالای تراکنش و افزایش سرعت بوجود آمدند. امروز بیش از ۵ هزار آلت‌کوین در جهان متولد شده است اما بیش از نیمی از آن‌ها فاقد اعتبار هستند. در این میان، رمز ارزهایی وجود دارد که پتانسیل تکرار تاریخ رشد چندهزار برابری قیمت، مانند بیت کوین را دارند. دلیل رشد قیمت آلت‌کوین‌ها بسیار زیاد است، اما چیزی که واضح است آن است که آلت‌کوین‌هایی که کارایی بیشتری داشته باشند، آینده بهتری خواهند داشت. در کیف پول اکسکوینو ۲۰ آلت‌کوین برتر بازار ارزهای دیجیتال موجود است که می‌توانید در هر لحظه و هر مکان آن‌ها را خریداری کنید. از جمله آلت کوین‌های معروف و با تراکنش بالا که در اکسکوینو نیز قابل تهیه و نگهداری است می‌توان به لایت‌کوین، بیت‌کوین کش، اتریوم، ریپل، استلار، ای او اس، بیت‌کوین اس وی، کاردانو، ترون، مونرو، نئو، آیوتا، دش، اتریوم کلاسیک، داج‌کوین، زی کش، بایننس‌کوین و چین‌لینک اشاره کرد. تولد آلت‌کوین‌ها بهترین خبر برای افرادی است که از رشد چند هزار برابری بیت کوین از سال ۲۰۱۰ به بعد جامانده‌اند. اگرچه به گفته بسیاری از سرمایه گذاران و اقتصاددانان بزرگ جهان، بیت کوین تازه در ابتدای راه است، اما شکی نیست که آلت‌کوین‌هایی هستند که آینده‌ای بهتر از بیت کوین را دارند و برای ما هنوز فرصت خرید و نگهداری آن‌ها وجود دارد.

روش‌های بدست آوردن بیت کوین

راه‌های مختلفی برای داشتن و جمع‌آوری بیت کوین وجود دارد، شاید اولین راه حلی که به ذهنتان برسد، خریدن آن باشد، اما خبر خوب این است که راه‌های راحت‌تر و گاهاً رایگان نیز وجود دارد! با اصلی ترین روش‌های بدست آوردن بیت کوین آشنا شوید:

 • نخستین راه بدست آوردن بیت کوین و آلت‌کوین‌ها استخراج (mining) آن است. این روش مورد استقبال بسیاری از افراد در سراسر جهان است که با کمک سیستم‌ها و سخت افزارهای قدرتمند و گران‌قیمت امکان‌پذیر است.
 • یک راه دیگر بدست آوردن بیت کوین و سایر آلت‌کوین‌ها، اهدای آن‌ها توسط اشخاص، سازمان‌ها و حتی خود شرکت‌های موسس آلت کوین‌ها در قالب پاداش یا ایردراپ (Airdrop) است.
 • پذیرفتن رمز ارز بجای ارز فیات در ازای ارائه خدمات یا کالا نیز از دیگر روش‌های کسب ارزهای دیجیتال است.
 • خرید از صرافی‌ها و کیف‌های پول دیجیتال (مانند اکسکوینو) از دیگر روش‌های تهیه و نگهداری رمز ارزها است که با هدف سرمایه گذاری بلند مدت و میان مدت استفاده می‌شود.
راهنمای ورود به بازار رز ارز‌ها و روش‌های کسب رایگان بیت کوین

استخراج طلای دیجیتال یا ماینینگ به صورت رایگان!

به زبان ساده، حفاری در صنعت رمز ارزها نوعی پاداش است. حتی افرادی که در ازای در اختیار قراردادن سیستم‌های خود به شبکه بیت کوین برای تایید تراکنش‌ها، حفظ امنیت شبکه و تولید واحدهای جدید بیت کوین، بیت کوین بدست می‌آورند، در عمل، پاداش دریافت می‌کنند و بیت کوین را تولید نمی‌کنند. اکسکوینو نیز بابت تراکنش‌های کاربران، معرفی دوستان و راه اندازی درگاه پرداخت رمز ارز بیت راه، به کاربران خود ارز اکسکوین پاداش می‌دهد. هر اکسکوین معادل یک فرانک سوئیس می‌باشد که در هر لحظه قابلیت تبدیل به تتر و بیت کوین را دارد و کاربران می‌توانند بدون در اختیار قرار دادن سیستم‌های خود به شبکه و بدون پرداخت حتی یک ریال، شروع به حفر اکسکوین کنند.

برای ورود به دنیای رمز ارزها، کافیست همین حالا وارد سایت اکسکوینو شوید و پس از ثبت نام، با هر کدام از روش‌هایی که تمایل دارید، شروع به جمع کردن بیت کوین، اکسکوین و تتر کنید!

اثبات سهام و اثبات کار

آشنایی با دو اصطلاح اثبات سهام و اثبات کار

, ,

به منظور تایید تراکنش‌ها در بلاک چین، لازم است ماینر‌ها یا اعتبارسنج‌ها به اجماع برسند. ساز‌و‌کار‌های مختلفی برای اجماع در انواع ارز‌های دیجیتال وجود دارند که اثبات کار و اثبات سهام از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌روند. اثبات کار و اثبات سهام دو پروتکل توافقی برای تایید تراکنش‌ها در یک شبکه بلاک چین هستند که هر کدام معیار خاصی را در رابطه با صلاحیت یک نود (node) برای تایید تراکنش‌ها در نظر می‌گیرند. در ادامه، به بررسی این دو مفهوم پر کاربرد پرداخته‌ایم.

اثبات کار

اثبات کار (Proof-of-Work) در شبکه ارزهای دیجیتال، پروتکلی امنیتی است که با هدف بازدارنگی از حملات سایبری طراحی شده و برای اولین بار در طراحی بیت کوین استفاده شده است. POW فرایندی است که طی آن، استخراج‌کنندگان یا ماینر‌های بلاک چین کامپیوترهای خود را برای حل مسائل سنگین ریاضی در اختیار شبکه قرار می‌دهند و نسبت به فعالیتشان، رمز ارز استخراج می‌کنند.

بدیهی است که حل معما‌های پیچیده ریاضی برای دستیابی به جواب، نیازمند نیروی پردازشی بسیار زیادی است. در نتیجه، استفاده از این روش برق و قدرت پردازشی زیادی را هدر می‌دهد.
همان طور که گفته شد، استخراج رمز ارز‌ها با مصرف انرژی همراه بوده و این فرایند زمان‌بر، نیازمند پردازنده مرکزی یا گرافیکی و برق است. لذا به اولین ماینری که محاسبات یک بلاک را انجام داده، به خاطر اثبات کارش و قدرت پردازشی استفاده شده، پاداش تعلق می‌گیرد. در نتیجه، ماینر‌های شبکه برای حل زودتر معما‌های سخت و دشوار با یکدیگر در رقابت هستند تا اولین نفری باشند که برای مسئله ریاضی مربوط به بلاک مورد نظر، یک راه حل پیدا کنند.

این مسائل ریاضی به راحتی قابل حل نیستند و هنگامی که استخراج‌کننده جواب را پیدا کرد، در لحظه این موضوع را به شبکه اعلام کرده و پاداش خود را بر اساس پروتکل شبکه دریافت می‌کند.

مشهورترین کاربرد این الگوریتم در شبکه بیت‌کوین است. الگوریتم POW تا حد زیادی در برابر هک مقاوم بوده و از آن جایی که حمله به شبکه مستلزم انرژی و هزینه بسیار بالایی است، انگیزه برای حملات سایبری کاهش می‌یابد.

در نظر داشته باشید که در سیستم اثبات کار، هر چقدر قدرت پردازش رایانه‌ای بیشتری به شبکه افزوده شود، تعداد محاسبات مورد نیاز برای حل بلاک جدید نیز افزایش خواهد یافت. در نتیجه، هزینه تولید بلاک جدید بیشتر خواهد شد و ماینر‌ها نیز برای سودآوری بیشتر باید عملکرد سیستم استخراج خود را بهبود بخشند.

معایب الگوریتم اثبات کار

استخراج رمز ارز‌ها، برای حل مسائل پیچیده نیازمند سخت‌افزار‌های کامپیوتری بسیار قدرتمندی است که هر ساله به‌روز‌رسانی می‌شوند. ماینر‌ها برای موفقیت در رقابت حل مسائل، مجبور به خرید تجهیزات گران قیمت هستند. از طرفی فرایند استخراج، نیازمند برق و انرژی زیادی است که خود، هزینه ماین را بالا‌تر می‌برد.

حمله ۵۱ درصد یا حمله اکثریت هنگامی رخ می‌دهد که یک کاربر یا گروهی از کاربران کنترل اکثریت نیروی استخراج را به دست گرفته و نیروی کافی برای کنترل شبکه را داشته باشند. در صورت وقوع حمله ۵۱ درصد، دسته‌ای قادر خواهند بود تولید بلاک‌های جدید را به انحصار خود در آورده و پاداش دریافت کنند. مهاجمین از طریق کنترل شبکه می‌توانند مانع تکمیل بلاک‌ها توسط دیگران شده و حتی تراکنش‌ها را رزرو کنند. البته شبکه‌های کوچک‌تر، بیشتر در معرض این حمله هستند.

اثبات سهام

بر خلاف الگوریتم اثبات کار، که در آن ماینرها با حل مسائل ریاضی پاداش می‌گیرند، در اثبات سهام (Proof-of-Stack) سیستم یک کاربر را با توجه به میزان دارایی، به عنوان سازنده بلاک انتخاب می‌کند تا سهمی در استخراج داشته باشد. این ایده برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ در انجمن جهانی بیت کوین تاک مطرح شد که در واقع راهی دیگر برای اعتباربخشی به معاملات و برقرار کردن توافق توزیع شده است. سیستم‌های مبتنی بر اثبات سهام، ضمن صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها، در تلاشند تا برای کمک به تایید معاملات در بلاک چین به نتیجه مشابهی با POW برسد. در سیستم POS هیچ پاداش بلاکی وجود ندارد و کارمزد‌ها به استخراج‌کنندگان اختصاص داده خواهد شد.

در این الگوریتم، تمام واحدهای ارز مورد نظر از پیش استخراج شده و تعداد آن هرگز تغییر نمی‌کند. از آن جایی که در POS پاداشی به ماینر‌ها تعلق نمی‌گیرد، به استخراج‌کنندگان فورجر (Forger) نیز گفته می‌شود.

مزایا و معایب ساز‌و‌کار اثبات سهام

در الگوریتم POS، افراد به نسبت پولی که دارند، قادر به کنترل سیستم خواهند بود و این امر، غیر متمرکز بودن شبکه را به خطر خواهد انداخت. از سوی دیگر، کاهش مصرف انرژی و به‌کار‌گیری سیستم‌های گران‌قیمت منجر به کم شدن میزان هزینه‌ها و هدر رفت منابع می‌شود. 

به طور کلی می‌توان صرفه‌جویی در برق و انرژی، کنار گذاشته‌شدن فرایند غیر ضروری استخراج، سریع‌تر و مقیاس‌پذیرترشدن شبکه و عدم خروج پول از جامعه رمز ارز‌ها برای خرید سخت‌افزار را از مزایای پروتکل اثبات سهام دانست.

اثبات سهام در حال حاضر در شبکه بلاک چین برخی از ارزهای دیجیتال مثل ایاس و کاردانو  کاربرد دارد. اتریوم نیز پس از راه‌اندازی نسخه دوم خود (سرنیتی)، قصد دارد از اثبات کار فاصله گرفته و در نهایت سازوکار اثبات سهام را پیاده‌سازی کند.

توکن‌های NFT، تحولی جهانی با کمک بلاک چین؟

توکن‌های NFT، تحولی جهانی با کمک بلاک چین؟

همه ما درباره پول دیجیتال شنیده‌ایم. افزایش طرفداران بیت کوین موجب شد تا آلت‌کوین‌ها (alt coins) در پس رواج بیت کوین پدیدار شوند. اما در حقیقت، «ارز» تنها یکی از کاربردهای فناوری بلاک چین است و رفته رفته، این فناوری در حال پیدا کردن جایگاه خود در بسیاری از شاخه‌ها و صنعت‌های مختلف دیگر است. یکی از کاربردهای بسیار حیاتی و جالب حوزه بلاک چین، توکن‌های NFT هستند که برای تایید هویت و منحصر به فرد بودن یک کالا یا محصول به کار می‌روند.

توکن NFT چیست؟

NFTها در همه جا از جمله هنر، کلکسیون، بازی‌های کامپیوتری، دارایی‌های مجازی، دارایی‌های حقیقی، احراز مالکیت و هویت و … کاربرد دارند. شاید بتوان به زبان ساده این‌گونه تعبیر کرد که (NFT (non-fungible token یا توکن‌های غیر قابل تعویض، به نوعی نقش سند، کوپن یا بلیطی را بازی می‌کند که به دلیل متغیر بودن ارزش هر کدام از آن، غیر قابل تعویض با همنوع خود است. این توکن می‌تواند اساس یک اقتصاد دیجیتالی جدید مبتنی بر فناوری بلاک ‌چین شود.

در واقع گذر زمان بر روی ارزش این نوع توکن تاثیر نمی‌گذارد؛ برای مثال، اسکناس ۲۰ دلاری که پنجاه سال پیش تولید شده است، همان ارزشی را دارد که یک اسکناس ۲۰ دلاری پنج سال پیش تولید شده باشد و هر دو برای فروشنده دارای یک ارزش باشد.

ارز بدون قابلیت انعطاف، ناپایدار است و احتمال سقوط آن وجود دارد. تصور کنید قبل از قبول اسکناس، مجبور به بررسی تاریخ تولید آن شوید، یا اسکناس‌های جدید ارزش بیشتری نسبت به هم پایه قدیمی خود داشته باشد؛ چنین اقتصادی در جهان غیر ممکن است.

توکن‌های NFT، دارای بلاک ‌چینی هستند که برای هر نوع کالایی قابل استفاده است. برای مثال، هر کدام از هزاران توکن‌های «Cryptokitties» ارزش متفاوتی دارد و هر کدام از آن منحصر به فرد است و به طور برابر ایجاد نشده است. برخی از NFTها بسته میزان موجود در بازار با مقادیر مختلف مرز ارزهای دیجیتال (با قیمت‌های مختلف) مانند خرید و فروش اتریوم معامله می‌شود. برای مثال،‌ یکی از همین Cryptokittyها به قیمت ۱۷۰هزار دلار به فروش رسیده است، قیمتی بیش‌تر از خرید یک خانه!! (کریپتوکیتی‌ها یک بازی کامپیوتری مبتنی بر زنجیره بلوک است که به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا گربه‌های مجازی خود را پرورش دهند و به فروش برسانند. این بازی جزو نخستین تلاش‌ها برای استفاده از بلاک چین برای اهداف تفریحی به شمار می‌رود که در سال ۲۰۱۷ بر روی شبکه اتریوم اجرا شد).

توکن‌های NFT، تحولی جهانی با کمک بلاک چین

چند عملکرد مهم NFT‌ها 

برای درک بهتر قدرت توکن‌های NFT از نظر امنیت و هویت مبتنی بر بلاک‌ چین، بیاید نگاهی به چند عملکرد NFTها بیاندازیم.

۱- ساخت کلکسیون

بازار کالاهای کلکسیونی در همه جهات گسترش می‌یابد و نقاشی‌ها و آثار هنری که توسط متخصصان تائید و احراز هویت شده‌اند، یک توکن NFT برای آن‌ها ایجاد می‌شود تا در بازار فروش مانند حراجی‌ها، آن توکن را به عنوان مدرک اثبات اصل بودن کالا و این‌که فروشنده صاحب واقعی آن کالا است، ارائه دهند.

۲- بازی آنلاین

توکن‌های NFT انقلاب بزرگی در بازی‌های کامپیوتری ایجاد خواهد کرد. کاربران اقلام قابل تجارت و یا جمع آوری در بازی‌ها مانند انواع اسلحه‌ها، البسه و اموال مختلف را با توکن‌های ایجاد شده برای هر کدام از آن اموال، می‌توانند بصورت نقدی و یا رمز ارز معامله کنند. برای مثال، شرکت «Decentraland» در حال آزمایش یک بازی کامل است که حول بلاک چین، هوش مصنوعی و تعامل سه بعدی با دنیای دیجیتال ساخته شده است.

۳- بلیط

بلیط بازی بارسلونا با منچستر یونایتد و بلیط بازی بسکتبال دبیرستان محل، هر دو مشابه یکدیگرند اما دارای ارزش‌های بسیار متفاوتی هستند. هر دو بلیط هستند و هر دو رویداد در یک زمان است، اما مشخصات و جزئیات بلیط‌ها تفاوت‌ها و ارزش بسیار متفاوتی دارند. این جوهره NFT است، مالکیت دسته خاصی از دارایی‌ها را استاندارد می‌کند که دارای وجوه مشترک اما با ارزش‌های مختلف هستند. فروش بلیط برای NFTها فرصت خوبی است تا این صنعت را متحول سازد.

۴- احراز هویت و گواهینامه

شخصیت‌های غیر حقیقی همه‌جای فضاهای مجازی از جمله شبکه‌های مجازی را فرا گرفته است؛ می‌توان برای احراز هویت افراد، توکن‌های تائید شناسایی و مدرک از جمله شناسنامه، گذرنامه، انواع گواهینامه و … را ایجاد نمود و به صورت داوطلبانه، برای نهادهایی که به تائید هویت شما و مدارک شما نیاز دارند، آن را ارائه نمود.

تاکنون، محبوب‌ترین نوع NFT بر اساس استاندارد توکن Ethereum’s ERC-721 ساخته شده است. این نوع توکن، امکان پیاده سازی استاندارد API برای NFTها را در یک قرارداد هوشمند فراهم می‌سازد و عملکردهای پایه‌ای را برای پیگیری و ارسال NFTها فراهم می‌کند. این یک استاندارد مهم است زیرا به این معنی است که توکن‌ها با یکدیگر و با شبکه اتریوم خوب عمل می‌کنند و این امر، هنگام انتقال و ایجاد بازارهای خرید و فروش و تجارت NFT بسیار مهم است.

نحوه تجارت و نگهداری NFTها

خرید و مالکیت NFT مانند تجارت معمولی رمز ارزها نیست. برای خرید یک دارایی کلکسیونی، به احتمال زیاد به یک ارز دیجیتال مانند اتریوم نیاز خواهد بود، اگرچه وجه پرداختی برخی از معاملات نقدی باشد. توجه داشته باشید که یکی از بزرگترین تفاوت‌های این توکن با رمز ارزها این است که در کیف پول دیجیتال شما قابل مشاهده است اما مانند رمز ارزها، دارای قیمت مشخصی نمی‌باشد که در کیف نمایش داده شود و قیمت آن در هنگام فروش توافق خواهد شد.

هویت، مدارک، دارایی‌های دنیای واقعی و دنیای مجازی و کالاهای قابل جمع آوری دیجیتال، همگی توکن‌هایی هستند که می‌توانید آن‌ها را نگهدارید، به اشتراک بگذارید و یا بفروشید.

این بدان معناست که شما می‌توانید با هر کسی در دنیا تجارت فوری و مطمئن انجام دهید و شرکت‌ها می‌توانند موجودی کالاهای خود را با استفاده از توکن‌های دیجیتال مدیریت کنند. NFTها پایه و اساس اقتصاد آینده برای توسعه اکوسیستم خواهندبود.

تتر

تتر، ساده اما بسیار جنجالی!

دنیای زیبای رمز ارزها همیشه در تلاطم و نوسان قیمت است که این خصیصه یکی از بزرگترین تفاوت‌های دنیای ارزهای دیجیتال با بازارهای مالی جهانی مانند نزدک، S&P 500 و … است. زیرا اکثر بازارهای مالی جهانی دارای ساعت کاری مشخص و روزهای تعطیل مانند آخر هفته (شنبه و یکشنبه‌ها) است، اما دنیای ارزهای دیجیتال به دلیل نیاز جامعه جهانی به تبادلات ارزی در هر دقیقه، در کل روزهای هفته به صورت شبانه روزی قابل تبادل و در دسترس است که این را می‌توان هم مزیت و هم عیب این بازار دانست؛ مزیت آن در دسترس بودن دائمی ارزهای دیجیتال است که از طرفی به دلیل این‌که شبانه روزی است، دارایی معامله‌گرها (تریدرها) حتی هنگام خواب نیز دارای تلاطم است و موجب استرس برای سرمایه داران این عرصه می‌شود.

توکن تتر (Tether)، یک رمز ارز با ثبات (stable coin) است که ادعا می‌کند هر توکن آن دارای پشنوانه‌ای معادل یک دلار آمریکا است، که البته از سال ۲۰۱۹، وام به شرکت‌های وابسته را نیز به عنوان پشتوانه به آن افزود.

ایده اصلی ایجاد تتر، خلق رمز ارز با ثباتی بود که بتوان آن را مانند دلارهای دیجیتال به کار برد. کوین‌هایی که به این منظور ایجاد می‌شوند، ساحل امنی برای در امان نگه‌داشتن دارایی‌ها در زمان نوسانات شدید و یا افت شدید قیمت رمز ارزها به‌ویژه بیت کوین به شمار می‌روند و به همین خاطر به نام استیبل کوین شناخته می‌شود.

ایده تتر، تحت یک «مقاله سفید» آنلاین در ژانویه ۲۰۱۲ در خصوص امکان احداث ارزهای جدید بر روی پروتکل بیت کوین منتشر شد و نخستین توکن‌های آن در اکتبر سال ۲۰۱۴ بر روی بلاک چین بیت کوین منتشر گردید. پروژه تتر با سه توکن USDT (تتر دلار) و EURT (تتر یورو) و JPT (تتر ین ژاپن) کلید خورد که می‌توان گفت تتر دلار، موفق ترین توکن در میان دو پروژه دیگر است که در سال ۲۰۱۵ صرافی Bitfinex برای نخستین بار امکان ترید (معامله) با آن را ایجاد نمود (Bitfinex یکی از بزرگترین صرافی‌های جهان از نظر حجم معاملات است).

در سال ۲۰۱۷، توکن‌های ERC-20 تتر دلار و تتر یورو بر روی بلاک چین اتریوم نیز پیاده گردیدند. حجم معاملات تتر از ژانویه ۲۰۱۷ تا سپتامبر ۲۰۱۸، از ۱۰ میلیون دلار به حدود ۳ میلیارد دلار افزایش یافت، به نحوی که ۱۰ درصد حجم معاملات و در تابستان ۲۰۱۸ تا ۸۰ درصد حجم معاملات بیت کوین را از آن خود کرد.

تتر، همیشه به دنبال راهکارهای بهتری برای ارائه خدمات سریع‌تر به مشتریان خود بوده است. تراکنش‌ها بر روی شبکه اتریوم نیز سرعت چندانی نداشت، به همین دلیل تتر تصمیم به ارائه خدمات بر روی شبکه OMG گرفت. زیرا شبکه OMG توانایی پردازش چند هزار تراکنش در ثانیه را با هزینه کمتر دارد و همین باعث جلب بیشتر رضایت مشتریان گردیده است.

در حال حاضر، تتر بر روی بلاک چین ترون (Tron)، ایاس (EOS) و الگوراند (Algorand) نیز فعال شده است.

دلیل رشد سریع تتر

دلیل رشد تتر

ارز تتر در ابتدا فقط یک ارز معمولی بود و اهمیت چندانی نداشت. اما بعد از مدتی به عنوان یک پایه برای بسیاری از معاملات مطرح شد. از دلایل محبوبیت تتر می توان به امنیت، شفافیت مالی، وابستگی به بانک های مرکزی کشورها و پشتوانه دلاری آن اشاره کرد. وابستگی مالی آن به بانک مرکزی کشورها تضمین کننده دارایی ارزی شما است و شما عملاً به ازای هر یک توکن ارز تتر، یک دلار آمریکا در حساب بانکی شرکت تتر دارید که به سادگی قابل معامله و به سرعت قابل انتقال است.

شرایط اقتصادی فعلی را می‌توان از دیگر دلایل رشد سریع تتر دانست. شمار افرادی که از ارزهای دیجیتال برای پرداخت های آنلاین خود استفاده می کنند رو به رشد است و می توان گفت که مردم به مرور زمان از روش‌های پرداخت سنتی دور می‌شوند و از تتر برای دسترسی به دلار آمریکا برای معاملات و تجارت خود، (حتی بدون داشتن دلار) استفاده می‌کنند؛ لذا، سودآوری، ثبات و کارمزد بسیار پایین ارز دیجیتال تتر مورد توجه بسیاری از افراد در جهان قرار گرفته است.

امنیت و نقدینگی

امنیت تتر

تتر ادعا می‌کند که کل دلارهای مورد نیاز مشتریانی که تتر نگهداری می‌کنند را در اختیار دارد و در هر لحظه امکان نقد کردن این توکن را دارد؛ اگرچه در سال ۲۰۱۷ قادر به نقد کردن کل توکن‌های موجود در بازار نبود.

در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۱ میلیون دلار تتر به سرقت رفت؛ تحلیل دفاتر توزیع شده نشان داد که این سرقت با هک صرافی Bitstamp در ژانویه ۲۰۱۵ ارتباط دارد. در پاسخ به این سرقت، تتر معاملات خود را به حالت تعلیق درآورد و اظهار داشت که نرم افزار جدیدی برای پیاده سازی «هارد فورک» در راستای شناسایی و غیر فعال‌سازی تترهای به سرقت رفته راه اندازی می‌کند. در دسامبر ۲۰۱۷ تتر سرویس دهی به کیف پول و معاملات معلق شده را از سر گرفت.

انواع ارزهای دیجیتال تتر و استیبل کوین

از دیگر ارزهای دیجیتال استیبل کوین که همیشه دارای ارزش یکسانی در برابر یکی از ارزهای فیات بین المللی (ارزهای فیزیکی رایج کشورها) هستند، می‌توان به

 • دلار پشتیبانی شده توسط تراست توکن True USD (TUSD)
 • دلار پشتیبانی شده توسط شرکت          Paxos Standard (PAX)
 • دلار پشتیبانی شده توسط کوین‌بیس  USD Coin (USDC)
 • دلار پشتیبانی شده توسط بایننس با نام Binance USDT (BUSD)

اشاره کرد.

ارز تتر نیز در ذات خود یک نوع است، اما این توکن‌ها برای جابجایی در شبکه از بلاک چین‌های گوناگونی استفاده می‌کنند، اما هنگامی که می‌خواهیدUSDT  را انتقال دهید، بسیار مهم است که بدانید از کدام نوع شبکه می‌خواهید استفاده کنید، زیرا شبکه‌ای که استفاده می‌کنید باید با شبکه‌ای که آدرس مقصد در آن قرار دارد یکی باشد تا امکان انتقال آن فراهم شود؛ درست مانند انتخاب یک مسیر از میان چند مسیر در خیابان برای رسیدن به مقصد.

راحت‌ترین روش برای فهمیدن نوع بلاک چین تتر این است که به آدرس کیف پول تتر خود نگاه کنید. کاربردی ترین شبکه‌های بلاک انتقال دهنده تتر عبارتند از:

 •  Omni: این شبکه از بلاک چین بیت کوین بهره می‌برد و Omni Layer USDT نام گرفته است. بلاک چین این نوع تتر Bitcoin Omnilayer نام دارد. آدرس کیف پول دیجیتال این تتر با عبارت‌های «۱»، «۳» و «bc1» شروع می‌شود.
 •  ERC20: این شبکه از بلاک چین اتریوم که الگوریتم ERC20 دارد، استفاده می‌کند و ERC20 USDT یا eUSDT نام دارد. آدرس کیف پول دیجیتال این تتر با عبارت‌ (۰x) شروع می‌شود.
 •  TRC20: این شبکه از بلاک چین ارز دیجیتال ترون (TRON) که الگوریتم TRC20 دارد، استفاده می‌کند و TRC20 USDT نام دارد. آدرس کیف پول دیجیتال این تتر با عبارت‌ «TX» شروع می‌شود.

پرسش‌ها و انتقادات پیرامون پشتوانه دلاری

یک منتقد بلاک چین پرسش‌هایی پیرامون رابطه میان Bitfinex‌ و تتر مطرح کرد و بیت‌فینکس را متهم به تولید «تترهای جادویی ناموجود» کرد. در سپتامبر ۲۰۱۷، تتر تفاهم‌نامه ای را از یک شرکت حسابداری منتشر کرد که نشاندهنده پشتیبانی کامل تتر با دلار آمریکا بود. با ین حال، یک وکیل قانونی در آمریکا این ادعا را مطرح نمود که مدارک ارائه شده اثبات کننده پشتیبانی کامل دلار آمریکا از تتر نمی‌شود و نباید مورد استفاده قرار گیرد. پس از آن، تتر بارها و بارها ادعا می‌کرد که ممیزی‌هایی را ارائه می‌دهد که نشان‌می‌دهد کلیه سپرده‌ها یک به یک با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود و این وکلا و منتقدان هستند که در بررسی مدارک ارائه شده کوتاهی کرده اند. نهایتا در ژوئن ۲۰۱۸ ادعای تتر اثبات گردید و شرکت‌های حقوقی معتبر این ادعا را تایید کردند. (شرکت‌هایی همچون Freeh, Sporkin & Sullivan LLP) (FSS))

تهیه، نگهداری و کاربرد تتر

تهیه و نگهداری تتر

تتر در کیف پول‌های سخت افزاری، کیف پول‌های اینترنتی مخصوص در سراسر جهان و در صرافی‌های آنلاین گوناگونی قابل نگهداری است. از جمله کیف پول‌های معروف و امن ایرانی که قابلیت خرید، تبدیل و نگهداری آن وجود دارد، صرافی اکسکوینو است. شما می‌توانید در کیف پول‌های امن و آنلاین ارز دیجیتال تتر خود را نگهداری کنید و در هر زمان به هر کیف پول ارز دیجیتال و یا صرافی آن را انتقال دهید. همچنین می‌توانید در هر لحظه از شبانه روز رمز ارز تتر خود را در اکسکوینو به سایر رمز ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، لایت‌کوین، بیت کوین کش، اتریوم، ریپل، استلار، ای او اس، بیت کوین اس وی، کاردانو، ترون، مونرو، نئو، آیوتا، دش، اتریوم کلاسیک، داج‌کوین، زی کش، بایننس‌کوین، چین‌لینک و یا ریال ایران تبدیل کنید.

نکته امنیتی

در نظر داشته باشید که ارز‌های دیجیتال در عین امنیت، خطرات خاص خود را نیز دارد که پیش از تهیه ارز دیجیتال مورد خود باید مد نظر قرار دهید.

 • خطر فراموش کردن نام کاربری و رمز عبور از جمله موارد بسیار مهمی است که بسیاری از افراد هنوز آن را جدی نمی‌گیرند و این امر موجب از دست رفتن دارایی‌شان می‌شود. درست مانند کسی که کیف پول فیزیکی خود را در یک تاکسی جا بگذارد و برای همیشه آن دارایی موجود در کیف خود را از دست می‌دهد.
 • قرار دادن اطلاعات شخصی کیف در اختیار دیگران نیز می‌تواند به سادگی موجب از دست رفتن دارایی شما شود که این مهم عموما به دو دلیل رخ می‌دهد، اول اینکه شخصی که دسترسی به کیف پول دیجیتال شما دارد، آشنا به کار کردن با آن نباشد و سهواً دارایی شما را به باد دهد و دوم اینکه اطلاعات کیف در اختیار فرد غریبه‌ای بیافتد و دارایی‌های شما به سرقت رود

روندها در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی

مقدمه

تحلیل تکنیکال، مطالعه رفتارهای بازار و استفاده از نمودارها در راستای پیش‌بینی قیمت‌ها است. البته بسیاری بر این باورند که پبش‌بینی واژه مناسبی برای یافتن روند قیمتی بازارهای مالی نیست و به جای آن عبارت «انتظار قیمت» در زمان آینده (کوتاه مدت، میانه مدت و بلند مدت) باید استفاده شود.

عبارت «همه چیز در قیمت لحاظ شده است» را به خاطر داشته باشید، زیرا مسائل و اخبار سیاسی، فاندامنتالی، اقتصادی، اقلیمی و تمامی عوامل دیگر در قیمت گنجانده شده و این بدان معنا است که تحلیل قیمت‌ها اصلی‌ترین چیزی است که به آن نیاز داریم.

درست مانند قانون اول نیوتن، قیمت‌ها تمایلی به تغییر جهت ندارند و روند افزایش یا کاهش قیمت تا زمانی که عامل بازدارنده‌ای وجود نداشته باشد، ثابت است.

نکته مهم بعدی که پیش از هر چیز باید بدانید، این است که تحلیل تکنیکال مطالعه گذشته قیمت و انتظار تکرار آن در آینده است. این یعنی تاریخ تکرار می‌شود که همین امر، کلیدی بسیار مفید برای یافتن قیمت در آینده با بررسی روندهای مشابه قیمت در گذشته است.

در نظر داشته باشید که ابزار یک تحلیلگر تکنیکال بررسی تغییرات قیمت و ابزار یک تحلیلگر فاندامنتال بررسی اخبار و علل تغییرات قیمت است که در نهایت هر دو تحلیلگر نیازمند بینش تکنیکال هستند.

روندها در تحلیل تکنیکال

تمامی ابزارهایی که در جلوتر آموزش داده می‌شود از قبیل الگوها، اسیلاتورها، حمایت و مقاوت، اندیکاتورها و… با هدف کمک به بررسی روند قیمت به‌وجود آمده‌اند. از آن جایی که همیشه باید در جهت روند حرکت کنیم، پس لازم است در ابتدا روند و انواع آن را یاد بگیریم.

به شکل زیر توجه کنید و آن را برابی دقایقی بررسی کنید:

نمودار خطی قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین متشکل از روند‌های صعودی، نزولی و خنثی

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، بازارهای مالی همیشه به صورت زیگزاگ حرکت می‌کند، هیچگاه زمان به عقب برنمی‌گردد و نمودار قیمت (بیت کوین و سایر رمز ارزها) هرگز در یک خط صاف قرار نمی‌گیرد؛ اما می‌توان گفت که تاریخ تا حدود زیادی تکرار می‌شود و روندها در طی بازه‌های زمانی مختلف به شکل مشابهی تکرار می‌شوند. این حرکات زیگزاگ در بازار، موج نامیده می‌شود و مجموعه چند موج در کنار یکدیگر یک روند را ایجاد می‌کند که به طور کلی سه نوع روند در بازارهای مالی بوجود می‌آورد: روند صعودی، روند نزولی و روند خنثی

بیایید نگاهی به این روندها و وجوه تشابه آن‌ها با یکدیگر بیاندازیم:

 • روند صعودی

روند صعودی با موج‌های بالارونده ایجاد می‌شود؛ به عبارت دیگر، روند صعودی الگویی از نوسانات و زیگزاگ‌های روبه بالا است. روند صعودی، نشانگر حجم بیشتر خرید نسبت به فروش است که به تعبیری «بازار گاوی» نیز نامیده می‌شود. بازار گاوی به حالتی گفته می‌شود که اصطلاحاً گاوها با شاخ خود به زیر قیمت (رمز ارزها،‌ بیت‌کون و سایر بازارهای مالی) ضربه می‌زنند و آن را به سمت بالا هدایت می‌کنند. این کار قطعاً و تنها از طریق خرید با حجم‌های بسیار بالا امکانپذیر است.

موج صعودی
روند صعودی که از برآیند چند موج صعودی ایجاد شده است

 -روند نزولی

روند نزولی با موج‌های پایین‌رونده ایجاد می‌شود؛ به بیان دیگر، روند نزولی الگویی از موج‌ها و زیگزاگ‌های روبه پایین است. روند نزولی، نشانگر حجم بیشتر فروش نسبت به خرید است که به تعبیری «بازار خرسی» نیز نامیده می‌شود.

موج و روند نزولی
روند نزولی که از برآیند چند موج نزولی ایجاد شده است

 -روند خنثی

روند خنثی توسط چند موج صعودی و نزولی تشکیل می‌شود که جهت مستقیم دارند. به عبارت دیگر، اگر قیمت نتواند بالاتر از قله موج صعودی پیش از خود برود و یا قیمت نتواند پایین‌تر از قعر موج نزولی پیش از خود برود، یک روند خنثی به وجود می‌آید. در نتیجه، روند خنثی نشانگر تعادل قدرت نسبی میان خریدار و فروشنده یا عرضه و تقاضا در بازار است.

روند خنثی

در نظر داشته باشید که برای تایید تشخیص هر روند، حجم معاملات باید در نظر گرفته شود. برای مثال، در روند نزولی هر موج نزولی با افزایش حجم و هر موج صعودی با کاهش حجم همراه است و در موج صعودی برعکس.

نمودار خطی قیمت بیت کوین
نمودار قیمتی روند نزولی

همانطور که ملاحظه فرمودید، نخستین قدم برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر، آشنایی با روندها بود که باهم آن را بررسی کردیم. در مقاله بعد درباره واژه‌های حمایت و مقاومت توضیح خواهیم داد تا قدم به قدم با ساختار نمودارها و خطوط روند و تحلیل نمودارها آشنا شوید.