مطالبی که در قسمت آموزش سایت اکسکوینو منتشر می شود، در مورد معرفی ارزهای دیجیتال و کاربردهای آن ها، فناوری بلاک چین ، نحوه استخراج بیت کوین و صدها مطالب ارزشمند دیگر است. سایت اکسکوینو در تلاش است تا هم افراد تازه وارد و هم افراد حرفه ای در حوزه ارز دیجیتال با به روز ترین مطالب و بهترین روش های سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال آشنا شوند.

برنامه معاملاتی

تریدینگ پلن (Trading Plan) یا برنامه معاملاتی چیست؟

, , ,

اصطلاحی در دنیای تجارت وجود دارد که می‌گوید: اگر نتوانید برنامه‌ریزی درستی انجام دهید، در واقع برای شکست خود برنامه‌ریزی کرده‌اید! معامله‌گرانی که برای رسیدن به موفقیت جدی هستند، باید یک برنامه منسجم و جامع را برای معاملات خود طراحی و اجرا کنند. این اصل در همه بازارها از جمله بازار سهام، فارکس و رمز ارزها کاربرد دارد. برنامه معاملاتی (تریدینگ پلن) که یک برنامه جامع برای تصمیم‌گیری‌ در مورد معاملات است، می‌تواند به معامله‌گران بازارهای مختلف و به خصوص رمز ارزها که نوسانات بالایی دارد، کمک قابل توجهی کند. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به بررسی مفهوم و مزایای برنامه معاملاتی بپردازیم.

آشنایی با مفهوم تریدینگ پلن یا برنامه معاملاتی

تریدینگ پلن یک ابزار تصمیم‌گیری جامع برای فعالیت‌های معاملاتی است. این برنامه به معامله‌گران کمک می‌کند در مورد اینکه در چه زمانی، کدام دارایی را به چه میزان معامله کنند، تصمیم بگیرند. هر معامله‌گر باید یک تریدینگ پلن شخصی داشته باشد. می‌توانید از برنامه معاملاتی فرد دیگری به‌عنوان یک طرح کلی استفاده کنید؛ اما فراموش نکنید که رویکرد دیگران نسبت به ریسک مالی و میزان سرمایه آن‌ها ممکن است تفاوت قابل توجهی با شما داشته باشد. برنامه معاملاتی می‌تواند شامل هر چیز مفیدی باشد؛ اما هر برنامه معاملاتی باید شامل نکات زیر باشد:

-انگیزه‌تان برای معامله‌گری (ترید)

-بازه زمانی مورد نظر

-اهداف معاملاتی

-رویکردتان نسبت به ریسک

-سرمایه موجود برای معامله

-قوانین مدیریت ریسک مخصوص به خودتان

-بازارهایی که قصد معامله در آن‌ها را دارید.

-استراتژی‌های شخصی

– نگهداری سوابق

یک برنامه معاملاتی با استراتژی معاملاتی متفاوت است. یک استراتژی معاملاتی تعیین می‌کند که دقیقا در چه زمانی باید وارد یک معامله یا از آن خارج شوید. برای نمونه، یک استراتژی ساده معاملاتی آن است که تعیین کنید که بیت کوین را با ارزش ۱۰۰ هزار تومان خریداری کنید و زمانی که قیمت آن به ۱۵۰ هزار تومان رسید، آن را بفروشید. در ادامه، توضیح می‌دهیم که چرا معامله‌گران به یک تریدینگ پلن نیاز دارند.

چرا باید از برنامه معاملاتی (تریدینگ پلن) استفاده کنیم؟

معامله‌گران موفق به یک تریدینگ پلن نیاز دارند؛ چراکه کمک می‌کند تصمیمات منطقی را برای معاملات‌شان بگیرند و مولفه‌های یک معامله ایده‌آل را برای خود تعریف کنند. در واقع، یک برنامه معاملاتی حرفه‌ای به شما کمک می‌کند از تصمیم‌گیری‌های احساسی و لحظه‌ای اجتناب کنید.

مهم‌ترین مزایای یک تریدینگ پلن عبارت‌اند از:

-معاملات ساده‌تر: به دلیل اینکه در تریدینگ پلن همه برنامه‌ریزی‌ها را از قبل انجام می‌دهید، می‌توانید بر اساس مولفه‌های از پیش تعیین‌شده به معامله بپردازید.

-هدفمند شدن تصمیمات معاملاتی: با استفاده از یک تریدینگ پلن، از قبل می‌دانید چه زمانی باید کسب سود کنید و ضرر را کاهش دهید؛ بنابراین، می‌توانید احساسات را از روند تصمیم‌گیری خود کنار بگذارید.

-نظم معاملاتی بهتر: زمانی که بر اساس یک برنامه پیش می‌روید، متوجه می‌شوید که چرا یک معامله می‌تواند نتیجه‌بخش باشد و معامله دیگر سودی برایتان ندارد.

-ایجاد فضای پیشرفت: با تعریف کردن یک روند ثبت سوابق معاملاتی، قادر خواهید بود که از اشتباهات گذشته درس بگیرید و قضاوت خود را بهبود دهید.

چگونه یک تریدینگ پلن (برنامه معاملاتی) طراحی کنیم؟

برای ساخت یک تریدینگ پلن حرفه‌ای، هفت مرحله ساده وجود دارد که عبارت‌اند از:

۱- انگیزه خود را مشخص کنید

۲- مشخص کنید که چه زمانی را صرف معامله (تریدینگ) می‌کنید

۳- اهداف خود را تعیین کنید

۴- نسبت ریسک به سودتان را مشخص کنید

۵- در مورد مقدار سرمایه‌‌تان برای معامله تصمیم بگیرید

۶- دانش خود از بازارها را ارزیابی کنید

۷- یک دفتر خاطرات معاملاتی را برای ثبت سوابق بسازید

در ادامه مطلب، هر یک از این هفت مراحله را برای رسیدن به یک برنامه معاملاتی، بررسی می‌کنیم.

۱-انگیزه خود را مشخص کنید

تعیین انگیزه شخصی و زمانی که می‌توانید برای معامله اختصاص دهید یک مرحله مهم در ساخت تریدینگ پلن است. از خودتان بپرسید چرا می‌خواهید به یک معامله‌گر (تریدر) تبدیل شوید و آنچه که می‌خواهید در این مسیر به دست آورید را بنویسید.

۲-مشخص کنید که چه زمانی را صرف معامله می‌کنید

تعیین کنید که چه زمانی را صرف فعالیت‌های مربوط به معامله‌گری (تریدینگ) خواهید کرد. آیا در زمانی که در محل کارتان هستید می‌توانید به تریدینگ بپردازید یا مجبور هستید که فعالیت‌های تریدینگ خود را در صبح‌ها یا شب‌ها مدیریت کنید؟

اگر قصد دارید در طول روز تعداد معاملات زیادی را انجام دهید، به زمان بیشتری نیاز دارید؛ اما اگر به‌دنبال آن هستید که یک دارایی را برای مدت طولانی نگهداری کنید که با گذشت زمان قابل توجه به سوددهی می‌رسد، به زمان زیادی نیاز ندارید. در این نوع از معامله، می‌توانید از روش‌هایی مثل حد ضرر (انتخاب بازه‌ای از یک قیمت برای خروج از یک معامله تا از ضرر بیشتر جلوگیری شود) برای مدیریت ریسک استفاده کنید. صرف زمان کافی برای اینکه خودتان را برای تریدینگ آماده کنید، مهم است و شامل مواردی مثل آموزش، تمرین استراتژی‌های معاملاتی و تحلیل بازار می‌شود.

۳-اهداف خود را تعیین کنید

هدفی که برای معامله‌گری تعیین می‌کنید نباید تنها یک جمله ساده باشد؛ بلکه باید دارای جزئیات، قابل اندازه‌گیری، دست‌یافتنی، مرتبط و بر اساس یک بازه زمانی باشد. برای نمونه، «می‌خواهم ارزش کل پرتفوی (سبد دارایی‌ها) خود را طی ۱۲ ماه آینده، ۱۵ درصد افزایش دهم.» این یک هدف‌گذاری هوشمندانه است؛ چراکه آمار مشخصی دارد، موفقیت آن قابل اندازه‌گیری و دست یافتنی است، با تریدینگ ارتباط دارد و یک بازه زمانی برای آن تعیین شده است.

باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه نوع معامله‌گری باشید. سبک معاملاتی‌تان باید بر اساس شخصیت‌ شما، رویکردی که نسبت به رسیک دارید و زمانی که می‌توانید برای معامله‌گری صرف کنید، طراحی شود. در ادامه مطلب می‌توانید با توجه به ویژگی‌های شخصی‌تان، بهترین سبک معاملاتی را برای خودتان انتخاب کنید.

در تریدینگ (معامله)، چهار سبک اصلی وجود دارند که عبارت‌اند از:

 

پوزیشن تریدینگ (Position trading):

در این شیوه، معامله‌گر برای هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها در یک موقعیت معاملاتی (پوزیشن) باقی می‌ماند و انتظار دارد که در بلندمدت از دارایی مورد نظر سود خوبی کسب کند.

سوئینگ تریدینگ (Swing trading):

نوعی از نوسان‌گیری است که در آن معامله‌گران موقعیت‌های معاملاتی‌شان را برای چند روز یا چند هفته نگه می‌دارند تا از افزایش قیمت‌های بازار در میان‌مدت، کسب سود کنند. این سبک معاملاتی در بازار رمز ارزها از محبوبیت بالایی برخوردار است.

دی تریدینگ یا معامله روزانه (Day trading):

ورود به تعداد محدودی از موقعیت‌های ‌معاملاتی و خروج از آن‌ها در طول یک روز را دی تریدینگ می‌گویند. در این شیوه، افراد موقعیت‌های معاملاتی خود را بیشتر از یک روز نگه نمی‌دارند و با این شیوه ریسک و هزینه‌ها را کاهش می‌دهند.

اسکالپینگ (Scalping):

در این سبک معاملاتی، تریدر وارد چندین موقعیت معاملاتی در طول روز می‌شود و تنها برای چند ثانیه یا چند دقیقه در هر کدام از آن‌ها باقی می‌ماند. هدف از این روش، کسب سودهای جزیی (در حد چند دهم درصد) از هر معامله است. این سودهای جزیی روی هم رفته می‌تواند به یک سود قابل توجه تبدیل شود.

۴-نسبت ریسک به سودتان را مشخص کنید

پیش از اینکه وارد معاملات شوید، تعیین کنید که آماده پذیرش چه میزان از ریسک هستید و این موضوع را برای هر معامله و استراتژی معاملاتی کلی خود در نظر بگیرید. تصمیم‌گیری در مورد میزان ریسک‌پذیری بسیار مهم است. قیمت‌ها در بازار رمز ارزها همواره در حال تغییر هستند و حتی مطمئن‌ترین دارایی‌ها نیز درجه‌ای از ریسک را دارند. برخی از تریدرهای تازه‌وارد ترجیح می‌دهند یک رویکرد با ریسک پایین را در پیش بگیرند تا ابتدا شرایط را ارزیابی کنند؛ در حالی که معامله‌گران دیگر حاضر به پذیرش ریسک بیشتری هستند، به امید اینکه سود بیشتری نیز کسب کنند. خودتان باید در این باره تصمیم بگیرید.

برای تعیین نسبت ریسک به سود، مقدار سرمایه‌ای که در ریسک قرار می‌دهید را با سود احتمالی که انتظار دارید مقایسه کنید. برای نمونه، اگر ۱۰۰ هزار تومان را با انجام یک معامله در معرض ریسک قرار می‌دهید و سود احتمالی مورد انتظارتان ۴۰۰ هزار تومان است، نسبت ریسک به سود شما ۱:۴ (یک به چهار) است.

۵-در مورد مقدار سرمایه‌‌تان برای معامله تصمیم بگیرید

به جیب‌تان نگاه کنید! هرگز بیشتر از سرمایه‌ای که می‌توانید ریسک از دست دادن آن را بپذیرید، وارد معامله نکنید. معامله‌گری، همواره با ریسک‌های متعدد همراه است و حتی ممکن است در نهایت همه سرمایه‌ای که به معامله اختصاص داده‌اید را از دست بدهید. برای نمونه، در بازار برخی از رمز ارزها مثل بیت کوین، نوسانات قیمتی بالایی وجود دارد و به همان مقدار که ممکن است سود زیادی در کوتاه‌مدت به دست آورید، می‌توانید زیان‌ قابل‌توجهی نیز متحمل شوید.

پیش از اینکه معامله‌گری را آغاز کنید، حساب کتاب‌ها را انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که برای مواجهه با حداکثر زیان روزانه‌ای که ممکن است رخ دهد، آماده هستید. اگر در حال حاضر سرمایه کافی را برای معامله ندارید، می‌توانید تا زمان دسترسی به سرمایه لازم، از نسخه‌های شبیه‌ساز (تست نت) برای تمرین تریدینگ استفاده کنید.

۶-دانش خود از بازارها را ارزیابی کنید

جزئیات برنامه‌ معاملاتی شما تحت تاثیر بازاری است که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید؛ برای مثال اگر قصد سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها را دارید، باید با دانش مربوط به آن نیز آشنا باشید؛ بنابراین، یک برنامه معاملاتی در بازار رمز ارزها با یک برنامه معاملاتی بازار سهام متفاوت است.

بهتر است با توجه به کلاس مختلف دارایی‌ها و بازارهای مختلف، تخصص‌تان را ارزیابی کنید و در مورد بازار مورد نظر (مثلا بازار بیت کوین) تا جایی که می‌توانید، دانش لازم و مرتبط کسب کنید. سپس، عواملی مثل زمان باز و بسته شدن بازار مورد نظر، نوسان آن و اینکه در ازای هر واحد از افزایش قیمت ممکن است چقدر سود یا ضرر کنید را در نظر بگیرید. اگر نتیجه بررسی این عوامل شما را راضی به سرمایه‌گذاری نمی‌کند، بهتر است معامله در یک بازار دیگر را انتخاب کنید.

۷-یک دفتر خاطرات معاملاتی را برای ثبت سوابق بسازید

برای اینکه یک تریدینگ پلن بتواند کار کند، باید توسط یک دفتر ثبت سوابق پشتیبانی شود. شما باید از «دفتر خاطرات معاملاتی» خود برای ثبت معاملات استفاده کنید؛ چرا که نشان می‌دهد کدام روش بهتر نتیجه می‌دهد.

این دفتر خاطرات، نه‌تنها باید شامل جزئیات فنی معاملات خود مثل نقطه ورود و خروج در یک معامله باشد، بلکه باید به منطق و احساساتی که پشت تصمیمات معاملاتی بوده است، اشاره کند. اگر از مسیری که در تریدینگ پلن شما مشخص شده است منحرف شوید، دلیل انجام این کار و نتیجه آن را ثبت کنید. هرچه جزئیات بیشتری در دفتر خاطرات معاملاتی ثبت کنید، نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

سخن پایانی

برنامه معاملاتی (تریدینگ پلن)، یک برنامه کلی برای تصمیم‌گیری در مورد زمان خرید دارایی، نوع و میزان آن است. تریدینگ پلن، یکی از پیش‌ شرط‌های تبدیل شدن به یک معامله‌گر (تریدر) حرفه‌‌ای است. افراد می‌توانند از تریدینگ پلن‌ دیگران به‌عنوان یک راهنمایی کلی استفاده کنند؛ اما هر تریدر باید با توجه به عوامل شخصیتی و شرایط مالی خود، برنامه معاملاتی مخصوص به خود را داشته باشد. هر تریدینگ پلن باید شامل مواردی مثل انگیزه، بازه زمانی مورد نیاز، اهداف معاملاتی، سرمایه در دسترس، روش‌های مدیریت ریسک، تعیین نوع بازار و … باشد. استفاده از برنامه معاملاتی به تریدرها کمک می‌کنند در معاملات خود تصمیمات منطقی بگیرند و از تصمیمات احساسی اجتناب کنند.

 

لیسک LISK (LSK) چیست؟ آشنایی با خط تولید بلاک چین‌ ها

, ,

لیسک (Lisk) یک پروژه نوآورانه بر اساس فناوری بلاکچین (زنجیره‌ای از بلاک‌های حاوی داده) است که در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد. تیم سازنده لیسک قصد دارد فرایند توسعه بر بستر بلاکچین را برای برنامه‌نویسان ساده کند. برای دستیابی به این هدف، لیسک از یک زبان برنامه‌نویسی ساده و رایج استفاده می‌کند که مجهز به ابزارهای لازم برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) است. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به مفهوم، کاربرد و مهم‌ترین مزایای پلتفرم لیسک بپردازیم.

لیسک Lisk (LSK) چیست؟

لیسک یک پلتفرم ساخته شده بر بستر بلاک چین است که هدف آن ایجاد بستری مناسب برای راه‌اندازی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) است. این اپلیکیشن‌ها، برنامه‌های ویژه‌ای هستند و به‌نوعی طراحی شده‌اند تا در شبکه‌ای از کامپیوترهای مجهز به یک نرم‌افزار مشترک، به اجرا دربیایند.

هدف این پروژه آن است که به برنامه‌نویسان اجازه دهد سریع‌تر از مهارت‌شان برای ساخت اپ‌های غیر متمرکز استفاده کنند؛ چراکه پلتفرم لیسک به آن‌ها امکان می‌دهد تا بتوانند با استفاده از دو زبان برنامه‌نویسی محبوب جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت، برنامه‌های مورد نظر را ایجاد کنند.

لیسک، برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد که اپ‌های غیر متمرکز سفارشی و و رمزارزها را از طریق ساید چین‌ها (sidechains) بسازند. ساید چین، بلاکچین‌های ویژه‌ای هستند که درون شبکه لیسک اجرا می‌شوند. این ساید چین‌ها به بلاکچین اصلی لیسک متصل هستند و می‌توان آن‌ها را به تناسب نیازهای اپ‌های غیر متمرکز شبکه لیسک، تنظیم کرد.

به دلیل اینکه ساید چین‌ها با بلاکچین لیسک سازگار هستند، برنامه‌نویسان می‌توانند از منابع و امکانات بلاکچین لیسک مثل کیت توسعه نرم‌افزار (SDK)، بسته‌های کدها و رمز ارز لیسک (LSK) برای ساخت اپ‌های جدید بهره ببرند.

لیسک (Lisk) چگونه کار می‌کند؟

لیسک قصد دارد به یک بستر مناسب برای ساخت اپلیکیشن‌های غیر متمرکز در شبکه داخلی خود تبدیل شود و از این نظر به شبکه‌های اتریوم و ترون شباهت دارد؛ اما لیسک ویژگی‌های دیگری هم دارد. برای نمونه، اتریوم از زبان برنامه‌نویسی سولیدیتی (Solidity) استفاده می‌کند و به همین دلیل، برنامه‌نویسانی که قصد کار در شبکه اتریوم را دارند، باید یک زبان برنامه‌نویسی جدید را یاد بگیرند. به‌علاوه، تمرکز اصلی اتریوم روی استفاده و اجرای قراردادهای هوشمند (مجموعه‌ای از کدها که دستورات خاصی را اجرا می‌کنند) است. از سوی دیگر، لیسک از زبان‌ برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت استفاده می‌کند و مجهز به یک کیت کامل توسعه نرم‌افزار است؛ به این ترتیب، برنامه‌نویسان می‌توانند اپ‌های غیر متمرکز خود را روی یک ساید چین لیسک قرار دهند و در واقع، یک بلاکچین اختصاصی و مستقل را برای هر اپلیکیشن داشته باشند. امنیت این ساید چین‌ها توسط بلاکچین اصلی لیسک فراهم می‌شود.

مزایای لیسک چین نسبت به سایر بلاکچین‌ها

سازندگان لیسک به‌دنبال آن بوده‌اند که دسترسی به فناوری بلاکچین را تا حد امکان افزایش دهند؛ بنابراین، آن‌ها راه‌حلی بر اساس کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) که در جاوا اسکریپت نوشته شده است، ایجاد کردند. تمرکز اصلی این روش، پشتیبانی از برنامه‌نویسان و تجربه کاربری ساده است.

کیت توسعه نرم‌افزار لیسک دارای چهار بخش اصلی است:

۱٫ الگوریتم اجماع: لیسک از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) استفاده می‌کند. در این الگوریتم، چند «نماینده ویژه» با آرای کاربران شبکه انتخاب می‌شوند که وظیفه تایید تراکنش‌ها و ثبت سوابق آن‌ بر عهده این نمایندگان است. البته این نمایندگان به‌صورت چرخشی تغییر می‌کنند.

۲٫ ساید چین: به برنامه‌نویسان امکان می‌دهد بلاکچین اختصاصی و مستقل خود را داشته باشند که در نهایت همه آن‌ها به بلاکچین اصلی لیسک متصل می‌شوند.

۳٫ کد بک اند (Back-end Code): برنامه‌نویسان قادر خواهند بود از کدهای قابل تنظیم موردنظرشان استفاده کنند و اپ‌‌های غیر متمرکز را ایجاد کنند. در واقع، آن دسته از کدهایی که در صفحات وب برای کاربران قابل دیدن نیستند، به بک‌ اند مربوط می‌‌شوند. این کدها، برای پردازش صفحات وب نوشته می‌شوند.

۴٫ کد فرانت اند (Front-end Code): دارای عناصر رابط کاربری قابل تنظیم است. به زبان ساده، فرانت اند، آن دسته از کدهایی است که به‌طور مستقیم با صفحات وب ارتباط دارد و کاربران می‌توانند این کدها را در وب ببینند.

دلیل اینکه سازندگان لیسک این امکانات را در پروژه خود قرار دادند آن بود که به پروژه‌های مستقل امکان بدهند با اتصال به یک بلاکچین مادر (بلاکچی اصلی لیسک)، از مزیت‌های آن در زمینه امنیت، مقیاس‌پذیری و قدرت بهره‌مند شوند.

با ترکیب بلاکچین اصلی لیسک با کیت توسعه نرم‌افزار متن باز (دارای قابلیت دسترسی آزاد و رایگان)، برنامه‌نویسان می‌توانند به‌سادگی اپ‌‌های غیر متمرکز مناسب و کاربردی را ایجاد کنند. بعد از ساخت این اپ‌ها، می‌توان از طریق یک اپ‌استور غیر متمرکز و مبتنی بر بلاکچین به آن‌ها دسترسی داشت. افراد می‌توانند برای استفاده از سرویس‌های شبکه، توکن‌ لیسک (LSK) پرداخت کنند.

هدف نهایی لیسک آن است که برنامه‌نویسان بتوانند به‌طور قابل توجهی بر کاربرد اپ‌های خود تمرکز کنند و نیازی به صرف زمان برای ایجاد و مدیریت یک بلاکچین نداشته باشند.

کاربردهای لیسک

لیسک، به برنامه‌نویسان چند نمونه ساده از خدمات بلاکچین را ارائه می‌دهد که به‌راحتی و از طریق کیت توسعه نرم‌افزار لیسک فراهم می‌شوند.

• اوراکل‌ها (Oracles): اوراکل‌های بلاکچین به برنامه‌نویسان امکان می‌دهند از داده‌های واقعی استفاده کنند. اوراکل‌ها، مجموعه‌ای از ای پی آی‌ها API (رابط کاربری بین نرم‌افزارها) هستند که می‌توانند اطلاعات مورد نیاز و واقعی خارج از بلاک چین را در محیط وب پیدا کنند و آن را در اختیار برنامه‌نویسان و اپ‌های غیرمتمرکز قرار دهند.

• اجرای قراردادهای هوشمند: از طریق یک سیستم حساب امانی یا اسکرو امن و بی‌نیاز به اعتماد، ریسک مربوط به معاملات دو طرفه را از بین می‌برد. اسکرو، روشی برای تامین امنیت دارایی افراد در سیستم‌های مالی است. در این روش، دارایی دو طرف یک معامله، توسط یک شخص ثالث نگهداری می‌شود تا ریسک معامله (کلاهبرداری توسط یکی از طرف‌ها) از بین برود. به زبان ساده، در حساب اسکرو، شخص ثالث، ضامن امنیت دارایی یا وجوه دو طرف یک معامله است.

• هاستینگ یا میزبانی وب غیر متمرکز: امکان ذخیره فایل‌های صوتی و تصویری را در یک فضای پردازش ابری فراهم می‌کند.

• هویت: روند سریع ثبت‌نام برای آن دسته از سرویس‌های اینترنتی که نیازمند ثبت‌نام کاربران هستند.

توکن لیسک (LSK) چیست؟

(LSK)، رمز ارزی است که برای اجرا و پیاده‌سازی اپ‌های غیر متمرکز در پلتفرم لیسک مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع توسط کاربران برای پرداخت هزینه‌های مربوط به فعالیت‌ها در این بستر استفاده می‌شود. به‌علاوه، کاربرانی که رمز ارز لیسک در اختیار دارند، در مورد قوانین و به‌روز رسانی‌های مربوط به نرم‌افزار لیسک، حق رای پیدا می‌کنند. عرضه اولیه سکه (ICO) توکن لیسک در ۲۱ مارس ۲۰۱۶ و با قیمت ۰٫۰۷۵ دلار برای هر واحد، انجام شد. ظرف کمتر از ۲۴ ساعت، تیم توسعه‌دهنده لیسک حدود ۶٫۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرد.

معاملات توکن لیسک به‌طور رسمی از ۶ آوریل ۲۰۱۶ آغاز شد و در همان روز قیمت هر واحد آن به ۳٫۷۷ دلار رسید و در روز بعد نیز این قیمت به ۸٫۲۹ دلار افزایش یافت.

بهترین کیف پول‌ های توکن لیسک (LSK)

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌توانند توکن لیسک را از اغلب صرافی‌های رمز ارز محبوب خریداری و آن را در کیف پول های رمز ارز مختلف ذخیره کنند. در ادامه بهترین کیف پول‌های توکن LSK را بررسی می‌کنیم.

۱٫ کیف پول لیسک هاب (Lisk Hub Wallet)

یکی از کاربر پسندترین کیف پول‌های توکن لیسک است که می‌تواند کاربردهای فراوانی نیز برای کاربران داشته باشد. می‌توانید از طریق مرورگر وب به برنامه لیسک هاب دسترسی داشته باشید یا این کیف پول را دانلود و روی سیستم عامل‌های ویندوز و مک (Mac) نصب کنید.

۲٫ کیف پول لیسک نانو (Lisk Nano)

لیسک نانو، یکی از بهترین کیف پول‌های آنلاین توکن لیسک است که به کاربران اجازه می‌دهد به لیسک آی دی دسترسی داشته باشند و در نظر دارد تا حد امکان، تجربه استفاده راحت و مناسبی را برای افراد فراهم کند. به‌علاوه، نیازی نیست در مورد اتصال و همگام‌سازی این کیف پول با بلاکچین نگران باشید؛ چراکه به‌طور مستقیم به شبکه لیسک متصل می‌شود.

۳٫ کیف پول لیسک کر (Lisk Core)

لیسک کر از محبوب‌ترین کیف پول‌های توکن لیسک برای کامپیوتر است که برای کاربران فنی در نظر گرفته شده است؛ چراکه یک کیف پول فول نود محسوب می‌شود و برای استفاده از آن، باید کل بلاکچین را روی سیستم خود دانلود کنید؛ بنابراین، لیسک کر گزینه‌ مناسبی برای معامله‌گران مبتدی نیست و برای برنامه‌نویسان حرفه‌ای کاربرد دارد.

۴٫ کیف پول لیسک فری والت (Lisk Freewallet)

فری والت از بهترین کیف پول‌های لیسک برای سیستم عامل اندروید و آی او اس (ios) است. لیسک فری والت، یک کیف پول متن باز (دارای امکان دسترسی و ویرایش آزاد و رایگان) است و بسیار ساده و امن است. بهترین بخش در مورد فری والت آن است که امکان احراز هویت با استفاده از کد کیو آر (QR code) است. در لیسک فری والت، رمز عبور در واقع همان کیف پول‌تان است و همه آدرس‌ها و کلید‌هایتان در زمان ورود به سیستم تولید می‌شوند.

۵٫ کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)

کیف پول لجر نانو اس، یک کیف پول سخت‌افزاری است و بهترین انتخاب برای ذخیره‌سازی امن توکن‌های لیسک یا هر رمز ارز دیگری است. به‌تازگی، امکان ذخیره توکن‌های لیسک در لجر نانو اس فراهم شده است. لجر نانو اس، شبیه به یک دستگاه یو اس بی USB است و علاوه بر توکن لیسک، می‌توانید بیش از ۷۰۰ نوع رمز ارز دیگر را در آن ذخیره‌سازی کنید.

سخن آخر

لیسک یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین است که یک بستر ویژه برای ایجاد و پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز به‌حساب می‌آید. تمایز لیسک با دیگر بلاکچین‌هایی که امکان ساخت این اپ‌ها را فراهم می‌کنند آن است که در شبکه لیسک از زبان برنامه‌نویسی رایج و محبوب جاوا اسکریپت استفاده می‌شود که مجهز به یک کیت کامل توسعه نرم‌افزار (SDK) است و ایجاد اپ‌های غیر متمرکز را برای برنامه‌نویسان ساده‌تر می‌کند.

شبکه لیسک دارای یک بلاکچین اصلی (مادر) و تعدادی ساید چین (بلاکچین فرعی) است و برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد تا هر اپلیکیشن غیر متمرکز را در یک بلاکچین اختصاصی و مستقل پیاده‌سازی کنند. این شبکه دارای یک توکن به نام توکن لیسک (LSK) است که برای پرداخت هزینه‌های مربوط به خدمات شبکه استفاده می‌شود. می‌توانید توکن لیسک را از محبوب‌ترین صرافی‌های رمز ارز خریداری کنید و آن را در کیف پول‌هایی از جمله کیف پول لیسک هاب، لیسک نانو، لجر نانو اس و … ذخیره‌سازی کرد.

همچنین، کاربران می‌توانند رمز ارز لیسک و ده‌ها رمز ارز برتر دیگر را از سایت اکسکوینو خریداری کنند و آن را در کیف پول خود ذخیره کنند. کیف پول اکسکونیو به‌طور مستقیم به بلاک‌ چین لیسک متصل می‌شود و به همین دلیل، امنیت لازم را برای نگهداری از توکن‌های لیسک فراهم می‌کند.

توکن بت

توکن بت (BAT) چیست؟ آشنایی با نسل جدید تبلیغات اینترنتی

, ,

صنعت تبلیغات یکی از مهم‌ترین مدل‌های درآمدزایی برای اغلب کسب‌و‌کارهای آنلاین است؛ با این حال، روش‌هایی که در این زمینه به‌کار می‌روند، هنوز هم بسیار سنتی هستند. مدل تبلیغات کنونی سال‌ها است که تغییری نکرده است و به شدت نیاز به بازسازی دارد. بیشتر کاربران همواره تلاش می‌کنند از مزاحمت تبلیغات اینترنتی خلاص شوند؛ اما اگر کسی به شما بگوید که می‌توانید با تماشای تبلیغات به درآمدزایی برسید، آیا همچنان از این تبلیغات فراری هستید؟ این کار با استفاده از توکن بت BAT (Basic Attention Token) عملی است! این توکن با این هدف طراحی شده است تا با ممکن ساختن کسب درآمد از تماشای تبلیغات، صنعت تبلیغات را دگرگون کند. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به بررسی مفهوم و کارکرد توکن بت بپردازیم.

تاریخچه

در می ۲۰۱۵، برندون ایچ که مبدع زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت و مرورگر فایرفاکس بود، اقدام به راه‌اندازی مرورگر بریو (Brave) کرد که بستری برای درآمدزایی کاربران از طریق تماشای تبلیغات است؛ چرا که معتقد بود صنعت تبلیغات دیجیتال به بن‌بست رسیده و نیازمند تغییرات اساسی است. هدف از راه‌اندازی مرورگر بریو این بود تا با حدف واسطه‌ها از تبلیغات دیجیتالی، حفاظت از حریم شخصی کاربران و توزیع ارزش‌ اقتصادی (درآمدزایی) در بین تمامی طرف‌های اکوسیستم تبلیغات دیجیتال، صنعت تبلیغات را بهبود بخشد.

تا آگوست ۲۰۱۶، شرکت بریو بیش از هفت میلیون دلار سرمایه را از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر برجسته‌ای نظیر صندوق بنیان‌گذاران پیتر تایل، شرکای Propel Venture، پانترا سرمایه، بنیاد سرمایه و گروه ارز دیجیتال جذب کرد.

در ابتدا قرار بود بریو از بیت کوین پشتیبانی کند و درآمدها از طریق این رمز ارز در اکوسیستم تبلیغات دیجیتال توزیع شود؛ اما به دلیل نگرانی‌هایی که نسبت به سرعت پایین تراکنش‌های بیت کوین و کارمزدهای بالای آن وجود داشت، پروژه بریو که یک پلتفرم تبلیغات دیجیتالی با استفاده از فناوری بلاک‌چین بود، در مارس ۲۰۱۷ اعلام کرد از توکن اختصاصی خود به‌ نام بت (BAT) برای پرداخت‌ها استفاده می‌کند. این توکن‌ بر اساس استاندارد بلاک ‌چین اتریوم (ERC-20) ساخته شد.

تنها چند ماه بعد از اعلام این خبر و در می ۲۰۱۷، توکن بت راه‌اندازی شد. تعداد یک میلیارد توکن بت به ارزش ۳۵ میلیون دلار در یک عرضه اولیه‌ سکه (ICO) و تنها ظرف ۳۰ ثانیه فروخته شد. کل تعداد توکن‌های بت ۱٫۵ میلیارد واحد بود و شرکت بریو تعداد ۵۰۰ میلیون بت را برای تیم توسعه‌دهنده این پروژه و امکان افزایش تعداد کاربران کنار گذاشت.

از آوریل ۲۰۱۹، کاربران بریو می‌توانند گزینه «پاداش بریو» را انتخاب کنند. با استفاده از این امکان، پرداخت‌های خرد توکن‌های بت (BAT) به وب‌سایت‌ها و تولیدکنندگان محتوا انجام می‌شود.

معرفی توکن بت (BAT)

توکن بت Basic Attention Token (BAT) یک رمز ارز است که هدف از ساخت آن ایجاد چرخه توزیع ارزش (درآمد) در اکوسیستم تبلیغات دیجیتال است که برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محتوای تبلیغاتی عادلانه باشد. بت، در بستر بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است و  برای انجام پرداخت‌ها در مرورگر اینترنتی بریو (Brave) استفاده می‌شود. رمز ارز بت می‌تواند بین سفارش‌دهندگان، انتشار دهندگان و کاربران اینترنتی مبادله شود تا بتواند داد و ستد را بین این سه گروه ساده کند. در واقع، هدف از طراحی و ساخت بت این است که یک بازار برای مبادله تبلیغات ایجاد کند که در آن سه گروه تبلیغ‌کنندگان، انتشاردهندگان و کاربران با مدل غیر متمرکز (بدون نظارت و کنترل یک نهاد مرکزی) به یکدیگر متصل شوند.

کاربرانی که محتوای تبلیغاتی را در مرورگر بریو تماشا می‌کنند، پاداش خود را به‌صورت توکن‌های بت دریافت می‌کنند. به‌علاوه ناشران نیز می‌توانند تبلیغات با تاثیرگذاری بالاتر را ارائه دهند و اطمینان یابند که محتوای آن‌ها توسط افرادی که تمایل دارند، دیده می‌شود. نتیجه این روند به ایجاد یک پلتفرم دیجیتال (بریو) منتهی شده است که از توکن بت استفاده می‌کند. کاربرانی که بت را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند، می‌توانند آن را در صرافی‌های رمز ارز از جمله سامانه اکسکوینو به پول یا رمز ارزهای تبدیل کنند یا توکن‌ها را به تولیدکنندگان محتوای مورد علاقه‌شان بدهند و از آن‌ها حمایت کنند.

توکن بت (BAT) چگونه کار می ‌کند؟

همه تراکنش‌های بت در بستر اتریوم انجام می‌شوند؛ یک بلاک‌چین عمومی که به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد و راه‌اندازی رمزارزها و اپلیکیشن‌های دلخواه را می‌‌دهد. در ادامه، بیشتر با ابزاری که توکن بت با آن‌ها کار می‌کند، آشنا می‌شویم. 

مرورگر بریو (Brave Browser) چیست؟

رمز ارز بت روی یک مرورگر به نام بریو و مبتنی بر فناوری بلاک‌چین کار می‌کند که توسط همان تیم سازنده بت، ساخته شده‌ است. بریو یک مرورگر رایگان است که بر اساس ادعای سازندگانش، ۳ تا ۶ برابر سرعت بیشتری را نسبت به دیگر رقیبان خود ارائه می‌دهد؛ چراکه این پلتفرم تنها تبلیغاتی را به کاربران نمایش می‌دهد که توسط خود کاربران انتخاب شده‌اند.

کاربران مرورگر بریو می‌توانند در برنامه پاداش بریو (Brave Rewards) ثبت‌ نام کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد پاداش تماشای تبلیغات را به‌صورت توکن‌های بت دریافت کنند، یا این توکن‌ها را برای تولیدکنندگان محتوایی که مایل به حمایت از آن‌ها هستند، ارسال کنند.

تنظیمات پیش‌فرض بریو در حالت مسدودسازی ربات‌های ردیاب و تبلیغات قرار گرفته است. تبلیغات تنها در صورتی فعال می‌شوند که کاربر آن‌ها را انتخاب کند؛ سپس، بریو تبلیغات ساخته‌شده توسط شرکای معتمد خود را به کاربران ارائه می‌دهد.

دفتر کل پرداخت‌های خرد بریو (Brave Micropayments Ledger)

برای رهگیری جابه‌جایی‌ توکن‌های بت، بریو از دفتر کل پرداخت‌های خرد استفاده می‌کند. این دفتر کل به تبلیغ‌کنندگان، انتشاردهندگان و کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از قراردادهای هوشمند، پرداخت‌ها را بین خود انجام دهند. بریو از الگوریتم اجماع گواه اثبات دانش صفرzero-knowledge proof  (ZKP) در بلاک‌چین خود استفاده می‌کند و هدف از این روش، ایجاد امکان ناشناس ماندن برای ذی‌نفعان تراکنش‌های آنلاین است.

روش گواه اثبات دانش صفر این امکان را فراهم می‌کند تا داده‌ها بدون اینکه محتوایشان فاش شود، تایید شوند. در این الگوریتم اجماع، هر تراکنش شامل دو طرف «تاییدکننده» و «اثبات‌کننده» است. طرف اثبات‌کننده تلاش می‌کند تا موضوعی را به تایید‌کننده ثابت کند، بدون اینکه به طرف‌ تایید‌کننده چیزی در مورد این موضوع بگوید. در واقع، اثبات‌کننده با فراهم کردن خروجی نهایی، ثابت می‌کند که قادر است بدون فاش ساختن اطلاعات ورودی یا فرایند محاسبه، چیزی را محاسبه کند؛ این در حالی است که تایید‌کننده تنها از داده خروجی اطلاع دارد.

ویژگی های مرورگر بریو (Brave)

حریم خصوصی: داده‌هایی که توسط کاربران در بریو جستجو می‌شوند، کاملا خصوصی باقی می‌مانند. این مزیت باعث می‌شود اطلاعاتی که برای نمایش تبلیغات مرتبط با محتوای جستجو شده توسط کاربر لازم است، در دسترس نباشد؛ بنابراین، کاربران با نمایش تبلیغات پی در پی مواجه نمی‌شوند. به‌علاوه، اشخاص ثالثی که فعالیت‌های کاربران را در اینترنت ردیابی می‌کنند، به‌صورت خودکار مسدود می‌شوند.

مطابقت تبلیغاتی پیشرفته با سلیقه کاربران: مرورگر بریو یک مجموعه کامل از داده‌های کاربر را همراه با سیگنال‌های مربوط به هدف‌های او، پنجره‌های (تب‌ها) فعال، یو آر ال‌ها (URL)، اطلاعات ورودی مربوط به کلیدواژه‌های جستجوشده، اطلاعات جستجو شده و … را نگهداری می‌کند. پلتفرم بریو می‌تواند تعیین کند که چه وقتی، کاربر در زمان و مکان مطلوبی از تجربه جستجوی خود قرار دارد تا بتواند پیشنهادات (تبلیغاتی) مناسب را به آن‌ها ارائه دهد.

بهبود تجربه کاربری: در مرورگر بریو، کاربران برای بالا آوردن هر صفحه، نیازی ندارند وارد سرورهای خارجی شوند. به دلیل این‌که تطبیق تبلیغات با سلیقه کاربران به‌صورت داخلی در مرورگر بریو انجام می‌شود، این روند منجر به جستجوی با کیفیت، کاهش مصرف باتری دستگاه مورد استفاده، استفاده کمتر از حجم اینترنت و کمترین اخلال در مسیر فراهم ساختن محتوای مناسب می‌شود.

چگونه توکن بت (BAT) خریداری کنیم؟

برای خرید توکن‌های بت، باید یک حساب‌ کاربری در یک صرافی آنلاین رمز ارز داشته باشید و به همین سادگی می‌توانید معامله توکن‌های بت را آغاز کنید. پیش از ثبت‌نام در صرافی مورد نظرتان، اطمینان حاصل کنید که روش‌های پرداخت آن ایمن است.

می‌توانید برای خرید توکن بت (BAT) و ده‌ها رمز ارز و توکن دیگر، به سامانه اکسکوینو مراجعه کنید و پس از ثبت‌نام در سایت، امکان خرید این توکن‌ها را داشته باشید.

از سوی دیگر می‌توانید با ثبت‌نام در مرورگر بریو و تماشای تبلیغات ارائه‌شده، توکن‌های بت را به‌عنوان پاداش دریافت کنید.

کیف پول‌ های توکن بت (BAT)

توکن‌ بت بر اساس استاندارد ERC-20 بلاک چین اتریوم ساخته شده است و از این رو می‌توانید از همه کیف پول‌هایی که از توکن‌های ساخته‌شده در بستر اتریوم پشتیبانی می‌کنند، برای ذخیره توکن‌های بت هم استفاده کنید. در ادامه، چهار نمونه از بهترین کیف پول‌های رمز ارز برای ذخیره توکن‌های بت را معرفی می‌کنیم.

بریو والت (Brave Wallet)

بریو والت، کیف پول رسمی برای ذخیره توکن‌های بت است. این کیف پول یک افزونه (extension) است که می‌توانید پس از دانلود و نصب مرورگر بریو، آن را به‌عنوان یک افزونه اضافه کنید. پس از دانلود، قادر خواهید بود توکن‌های بت را به این کیف پول اضافه کنید.

لجر نانو اس (Ledger Nano S)

لجر نانو اس یکی از بهترین کیف پول‌ها است که می‌تواند بیش از ۷۰۰ رمز ارز از جمله توکن بت را پشتیبانی کند. این کیف پول سخت‌افزاری، بهترین امنیت را به کاربران خود ارائه می‌دهد و در برابر حملات و سرقت‌ها ایمن است؛ بنابراین، لجر نانو اس را می‌توان یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره توکن بت دانست.

مای اتر والت (MyEtherWallet)

مای اتر والت، رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و همین امر موجب می‌شود که نقش یک کیف پول واقعی برای توکن‌های ساخته‌شده در بستر اتریوم را ایفا کند. مای اتر والت، یک کیف پول تحت وب و منبع باز ( دسترسی رایگان) است که داده‌های کاربران را روی جستجوگر دستگاه افراد ذخیره می‌کند. همچنین، می‌توان این کیف پول را به کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر نانو اس متصل کرد و این یکی از مزیت‌های مای اتر والت به‌حساب می‌آید.

تراست والت (Trust Wallet)

این کیف پول پس از اینکه توسط صرافی بایننس خریداری شد، اعتبار بیشتری به دست آورده است. تراست، یک کیف پول موبایل است که از اتر (ETH) و هزاران توکن ERC-20 از جمله توکن بت (BAT) پشتیبانی می‌کند. کلید خصوصی در این کیف پول تنها در سیستم کاربران ذخیره می‌شود؛ به این معنا که کلید خصوصی افراد در هیچ سروری نگهداری نمی‌شود و این یک مزیت امنیتی برای تراست والت به‌شمار می‌رود. به‌علاوه، کاربران امکان آن را دارند با استفاده از تراست والت، با اکوسیستم اتریوم تعامل کنند یا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApps) را اجرا کنند.

همچنین، سامانه اکسکوینو، نخستین پلتفرم خرید و فروش رمز ارز ایرانی است که یک کیف پول مستقل و امن را در اختیار کاربران قرار داده است تا بتوانند توکن‌های خریداری شده را با خیال آسوده در این کیف پول ذخیره کنند.

سخن آخر

بت (BAT) یک رمز ارز است که روی بستر اتریوم ساخته شده است. این رمز ارز، روی یک پلتفرم غیر متمرکز و مبتنی بر بلاک‌چین به نام بریو (Brave) کار می‌کند. هدف از راه‌اندازی این مرورگر آن است تا کاربران با تماشای تبلیغات، درآمد کسب کنند و از این طریق، صنعت تبلیغات دیجیتال دگرگون شود؛ به این ترتیب، کاربران می‌توانند با تماشای تبلیغات مورد علاقه‌شان، پاداش خود را به شکل توکن‌های بت دریافت کنند. در واقع، پلتفرم بریو، بازاری برای مبادله تبلیغات بین طرف‌های ارائه‌دهنده تبلیغات و کاربرانی است که این محتوا را تماشا می‌کنند.

کاربران پس از دریافت توکن‌های بت به‌عنوان پاداش، می‌توانند آن را در صرافی‌های رمز ارز به پول فیات (دلار، یورو، ریال و …) تبدیل کنند یا این توکن‌ها را به تولیدکنندگان محتوای تبلیغاتی ارائه دهند و از آن‌ها حمایت کنند.

 
پولکادات؛ کهکشانی از بلاک چین‌ها

پولکادات (Polkadot) چیست؟ همه چیز در مورد کهکشان بلاک چین‌ها

, ,

سازندگان شبکه پولکادات معتقدند که هیچ یک از بلاک چین‌ها، نمی‌توانند به‌تنهایی همه قابلیت‌های کاربردی را با سرعت و بهره‌وری بالایی انجام دهند. اگر این پرسش برای شما هم مطرح شده است، بهتر است با دنیای پولکادات آشنا شوید؛ پروژه‌ای که قصد دارد انواع بلاک‌ چین‌ها را زیر یک سقف جمع کند. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا شبکه جادویی پولکادات و مزایای آن را معرفی کنیم. 

پولکادات (Polkadot) چیست؟ 

پولکادات (Polkadot) شبکه‌‌ای است که برای اتصال هزاران بلاک‌ چین فرعی به یک شبکه مادر، طراحی شده است. پولکادات به‌عنوان یک شبکه چند زنجیره‌ای شناخته می‌شود؛ چرا که می‌تواند شبکه‌های مختلفی را به یکدیگر متصل کند و این برخلاف بیت کوین است که تنها بر روی یک بلاک چین کار می‌کند. برای درک بهتر ساختار پولکادات، کهکشانی را تصور کنید که هزاران سیاره را درون خود جای داده است. درواقع، همه این سیارات و ستارگان، همان بلاک چین‌هایی هستند که در کنار یکدیگر، کهکشانی را به نام پولکادات شکل می‌دهند. 

هدف نهایی پولکادات میزبانی از همه بلاک چین‌هایی است که وارد این شبکه می‌شوند. ایده‌ای که منجر به ساخت شبکه پولکادات شد، تنظیم و بهینه‌سازی فرایند ماینینگ (استخراج) رمز ارزها (شامل اعتبار سنجی تراکنش‌ها و پروتکل‌های امنیتی بلاک چین‌ها) بود تا به برنامه‌نویسان کمک کند که روی ایجاد اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) و بهبود عملکرد قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) تمرکز کنند. قراردادهای هوشمند، مجموعه‌ای از کدهای برنامه‌نویسی هستند که دستورات خاص برنامه‌نویس را در یک بلاک چین انجام می‌دهند. 

چرا پولکادات از اهمیت بالایی در دنیای بلاک چین برخوردار است؟ می‌دانیم برای ساخت شبکه‌های غیر متمرکز یا همان بلاک چین، برنامه‌نویسان باید از ابتدا تا انتهای این روند پیچیده را خودشان انجام دهند و استعداد، هزینه و زمان قابل توجهی را صرف کنند تا بتوانند یک بلاک چین جدید و رقابت‌پذیر را طراحی و پیاده‌سازی کنند. پولکادات، این مشکل را از طریق ایجاد یک پروتکل استاندارد برای ساخت و راه‌اندازی سریع بلاک چین‌ها، بر طرف می‌کند. به بیان دیگر، هدف پولکادات آن است که بستری ایجاد کند تا برنامه‌نویسان بتوانند برای همه بلاک‌ چین‌ها خلق ارزش کنند، نه فقط برای یک بلاک چین!

تاریخچه پولکادات

پولکادات توسط تیمی از بنیاد وب ۳ (Web3 Foundation)، پروژه‌ای برای ایجاد شبکه وب غیر متمرکز، بنیان‌گذاری شد. گاوین وود، مهم‌ترین چهره پولکادات و یکی از پایه‌گذاران بلاک چین اتریوم و نویسنده زبان برنامه‌نویسی (Solidity) است که برای ساخت قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم استفاده می‌شود. وود، سابقه حضور در شرکت مایکروسافت را در کارنامه خود دارد. رابرت هابرمایر، دیگر هم بنیان‌گذار شبکه پولکادات است و یکی از با تجربه‌ترین افراد در حوزه تحقیقات مربوط به شبکه‌های غیر متمرکز، سیستم‌های توزیع‌شده و رمزنگاری است. وایت پیپر (whitepaper) پولکادات در سال ۲۰۱۶ منتشر شد؛ اما پولکادات در اکتبر ۲۰۱۷ و با انجام یک عرضه اولیه سکه، ۵۰ درصد از ۱۰ میلیون موجودی توکن‌های (DOT) را به‌فروش رساند و توانست ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

پولکادات چگونه کار می‌کند؟

پولکادات، نسل جدید بلاک چین‌ها است که به‌طور چشمگیری روند ارتباطات بین زنجیره‌ای را از طریق قرار دادن چندین بلاک چین در یک شبکه، ساده می‌کند. مهم‌ترین اجزای پولکادات، زنجیره‌های ریلی چین (Relay Chain)، پاراچین (Parachain) ، پاراتریدها (Parathreads) و پل‌ها (Bridges) هستند. 

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا زنجیره‌های جادویی پولکادات را بررسی کنیم. 

ریلی چین (Relay Chain)

ریلی چین، اساس شبکه پولکادات است و اصلی‌ترین مرکز ارتباطات بین پاراچین‌ها است. در ریلی چین، اعتبارسنج‌ها که وظیفه تایید اعتبار تراکنش‌ها را بر عهده دارند، بلاک‌های حاوی تراکنش‌ها را از تمامی بلاک‌ چین‌های شبکه پذیرفته و اعتبارسنجی می‌کنند؛ به این ترتیب، اعتبارسنج‌ها می‌توانند امنیت کل شبکه پولکادات را تامین کنند. 

پاراچین‌ها (Parachains)

پاراچین‌ها، بلاک چین‌های مستقلی هستند که روی بستر ریلی چین اجرا می‌شوند و قابلیت‌هایی را برای کل شبکه پولکادات فراهم می‌کنند. برای نمونه، یک پاراچین مسئول ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند است؛ در حالی که بلاک چین‌ دیگر، بستری برای یک استیبل کوین خواهد بود تا پرداخت‌های بین زنجیره‌ای تسهیل شود.

پاراچین‌ها، از یک سیستم امنیتی مشترک بهره‌مند می‌برند که توسط ریلی چین در شبکه پولکادات فراهم شده است و به این ترتیب، شبکه پولکادات در برابر حمله ۵۱ درصدی یا حملات اینترنتی دیگر، ایمن خواهد بود. 

البته، فعلا تعداد محدودی از پاراچین‌ها در شبکه پولکادات حضور دارند و این تعداد در آینده افزایش خواهد یافت؛ بنابراین، پاراچین‌هایی که کاندیدای افزوده شدن به این سیستم هستند، باید برای به‌دست آوردن جایگاه خود، با پاراچین‌های دیگر رقابت کنند. 

پاراترید‌ها (Parathreads)

پاراتریدها، از نظر فنی، شباهت فراوانی به پاراچین‌ها دارند ؛ اگرچه، مدل اقتصادی آن‌‌ها با پاراچین‌ها متفاوت است. پیش‌تر گفتیم که پاراچین‌ها باید برای ورود به شبکه، با یکدیگر رقابت کنند؛ از سوی دیگر، پاراتریدها را می‌توان به سرعت و حتی برای مدت کوتاهی، اجاره کرد. 

پاراتریدها، این امکان را فراهم می‌کند که پروژه‌ها بتوانند پیش از خرید یک پاراچین با قیمت بالا، از امکانات این سیستم استفاده کنند. 

پل‌ها (Bridges)

آیا ممکن است یک بلاک چین مدرن بتواند جدا از سایر بلاک چین‌های دیگر به کار خود ادامه دهد؟ سازندگان پولکادات به‌دنبال آن بودند که این پلاک چین بتواند با دیگر پلتفرم‌ها در ارتباط باشد و برای این کار، پاراچین‌های ویژه‌ای به اسم پل‌ها طراحی و اجرا شدند. پل‌ها، موجب می‌شوند که بلاک چین‌های مهم دیگری همچون بیت کوین و اتریوم نیز بتوانند به اکوسیستم پولکادات متصل شوند و به این ترتیب، امکان انتقال توکن بین شبکه پولکادات و دیگر بلاک چین‌ها وجود خواهد داشت. 

مزایای پولکادات

با توجه به ساختار منحصر به‌فرد پولکادات، این شبکه مزایای متعددی نسبت به دیگر بلاک‌ چین‌ها دارد که در ادامه بررسی می‌شوند. 

مقیاس‌پذیری بالا

بلاک چین‌های نسل اول مثل بیت کوین، مشکل عمده‌ای به نام مقیاس‌پذیری دارند؛ به این معنا که با افزایش تعداد مشارکت‌کنندگان شبکه، زمان و کارمزد تراکنش‌‌ها نیز افزایش می‌یابد و این همان مشکلی است که مانع از تبدیل بیت کوین به یک راه‌حل پرداخت عمومی می‌شود. همین موضوع بود که موجب شد هارد فورک (انشعاب یک بلاک چین جدید از یک بلاک چین دیگر) بیت کوین کش (Bitcoin Cash) یا شبکه لایتنینگ (Lightning Network) برای افزایش سرعت تراکنش‌های بیت کوین متولد شوند. این مشکل به میزان کمتری در شبکه اتریوم نیز وجود دارد و به همین دلیل است که کارمزدهای اتریوم به طرز چشمگیری بالا رفته است. یکی از عوامل اصلی ایجاد این مشکل، به این موضوع باز می‌گردد که در اغلب بلاک چین‌ها، همه نودها (دستگاه‌های متصل به بلاک چین) باید تمام تراکنش‌ها را پردازش کنند. 

خبر خوب اینکه، در پولکادات تلاش شده است این مشکل برطرف شود. پاراچین‌ها می‌توانند به‌طور موازی، بلاک‌های حاوی تراکنش‌ها را تایید و اضافه کنند؛ بنابراین، بار ورودی بلاک‌های جدید، تنها در یک بلاک‌چین قرار نمی‌گیرد، بلکه وارد چندین پاراچین می‌شود. این‌گونه، سرعت انجام تراکنش‌ها افزایش چشمگیری خواهد داشت. 

هر پاراچین دارای یک قابلیت ویژه

اغلب بلاک چین‌ها تلاش کرده‌اند همه ویژگی‌ها و قابلیت‌ها را درون خود جای دهند و از آنجا که در عمل، این کار ممکن نیست، مجبور شده‌اند برخی از قابلیت‌ها را کنار بگذارند؛ اما در پولکادات، به‌سادگی می‌توانید یک پاراچین را با قابلیت فضای ذخیره فایل‌ها ایجاد کرد، زنجیره دیگری را برای امکان پرداخت در کل اکوسیستم در نظر گرفت و به همین ترتیب، هر پاراچین می‌تواند یک قابلیت منحصر به‌فرد داشته باشد. تصور کنید که این بلاک چین‌های منحصر به‌فرد تا چه اندازه می‌توانند فرایند پیاده‌سازی قابلیت‌ها را بهینه، ساده و ایمن کنند؛ چرا که دیگر نیازی به اجرای همه کدهای مربوط به قابلیت‌های متعدد در یک بلاک چین نیست. همچنین، برنامه‌نویسان می‌توانند از کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) ساده و کاربردی پولکادات استفاده کنند که امکان ساخت و راه‌اندازی ساده پاراچین‌ها را میسر می‌کند. 

همکاری و تعامل بین زنجیره‌ها

یکی از مهم‌ترین مزایای پاراچین‌ها آن است که می‌توانند با یکدیگر در تعامل باشند. این ارتباط تنها محدود به تبادل توکن‌ها نیست، بلکه هرگونه پیامی می‌تواند بین پاراچین‌ها منتقل شود. برای نمونه، زنجیره‌ای که مسئول ترید (معامله) دارایی‌ها است، می‌تواند آخرین قیمت سهام یا کامودیتی‌ها را از یک پاراچین دیگر به دست آورد. 

عدم نیاز به هارد فورک‌ها

مثل همه نرم‌افزارهای دیگر، بلاک چین‌ها نیز وادار می‌شوند در هر دوره، به‌روز رسانی‌های لازم را به دلایل امنیتی یا خواسته‌های برخی از اعضای جامعه آن بلاک چین، انجام دهند. در اغلب بلاک چین‌ها، به‌روز رسانی در کد یک بلاک چین، منجر به ایجاد یک هارد فورک (انشعاب یک بلاک چین جدید) می‌شود؛ به‌ویژه زمانی که تغییرات قابل توجهی در یک شبکه اعمال شود. ایجاد یک هارد فورک مثل انشعاب بیت کوین کش از بیت کوین، می‌تواند منجر به دو تکه شدن جامعه یک بلاک چین شود و مشکلاتی ایجاد کند.

پولکادات، از این نظر هم دارای مزیت‌ قابل‌توجهی است. در این شبکه، پاراچین‌ها و حتی شبکه اصلی، بدون نیاز به ایجاد یک هارد فورک به‌روز رسانی می‌شوند و این شبکه به تدریج تکامل می‌یابد. 

توکن پولکادات (DOT) 

توکن پولکادات که با اختصار DOT شناخته می‌شود، کاربردهای متنوعی در شبکه پولکادات دارد که عبارت‌اند از:

• حکمرانی در شبکه: دارندگان توکن DOT می‌توانند در مورد به‌روز‌ رسانی‌های پروتکل پولکادات و قابلیت‌هایی که پیشنهاد می‌شوند، رای بدهند. 

• استیکینگ (سپرده‌گذاری): می‌توانید توکن‌های خود را برای تامین امنیت شبکه، استیک کنید؛ به این معنا که از توکن‌هایتان به‌عنوان ابزاری برای تایید تراکنش‌ها استفاده کنید. اعتبارسنج‌هایی که بدون تقلب در این شبکه فعالیت کنند، پاداش سپرده‌گذاری خود را به شکل توکن‌های DOT دریافت کنند. 

• ثبت پاراچین‌ها در شبکه: می‌توان از توکن‌های DOT به‌عنوان ابزاری برای پذیرفتن یک پاراچین در شبکه پولکادات استفاده کرد. 

• کارمزد: کارمزد مربوط انتقال پیام‌ها بین پاراچین‌های پولکادات، از طریق توکن‌های DOT پرداخت می‌شود.

• سرمایه‌گذاری: می‌توانید با خرید و نگه‌داری توکن‌های DOT ، کسب سود کنید. 

توکن DOT  را از کجا خریداری کنیم؟

می‌توانید برای خرید توکن پولکادات (DOT) و ۴۳ رمز ارز و توکن دیگر، در سامانه اکسکوینو ثبت‌نام و خرید و فروش رمز ارزها را آغاز کنید. همچنین، اکسکوینو، نخستین پلتفرم ایرانی خرید و فروش رمز ارز است که یک کیف پول مستقل و امن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند ارزهای دیجیتال‌شان را با خیال آسوده نگهداری کنند. 

سخن آخر

امکان تعامل و مقیاس‌پذیری، جدیدترین قابلیت‌های بلاک چین‌ها محسوب می‌شود و از اهمیت بالایی برخوردار است. بیت کوین، به‌عنوان نخستین نسل بلاک چین‌ها، دیدگاه افراد را نسبت به ارزها و تمرکز زدایی تغییر داد. اتریوم نیز نسل دوم بلاک چین به‌شمار می‌آید که قابلیت ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند را به بلاک چین‌ها اضافه کرد. پولکادات، سومین نسل از بلاک چین‌ها است و می‌تواند چشم‌انداز حوزه بلاک چین را برای همیشه تغییر دهد. 

صندوق قابل معامله بیت کوین

صندوق قابل معامله (ETF) بیت کوین چیست؟

صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین، مدت‌ها است که به یکی از داغ‌ترین موضوعات در میان فعالان بازار رمز ارزها تبدیل شده است. در واقع، این نوع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری باعث می‌شود معامله‌گران از انعطاف، محافظت و امنیت بالاتری نسبت به روش‌های سنتی سرمایه‌گذاری در  معاملات خود بهره مند شوند. در ادامه مطلب، با ما همراه باشید تا به بررسی مفهوم و مزایای صندوق قابل معامله بیت کوین بپردازیم. 

صندوق قابل معامله در بورس (ETF) چیست؟ ‍‍

صندوق قابل معامله، نوعی ابزار سرمایه‌گذاری است و یک سبد (پرتفوی) از اوراق بهادار مختلف را شامل می‌شود. این نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، از محبوبیت بالایی میان معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار اوراق بهادار برخوردار هستند. در حال حاضر، از صندوق‌های قابل معامله، در انواع بی‌شماری از استراتژی‌های معاملاتی و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. مهم‌ترین استراتژی‌های معاملاتی که صندوق قابل معامله (ETF) آن‌ها را ممکن می‌سازد، عبارت‌اند از:

– درآمدزایی

– سفته بازی (انجام معاملات پر ریسک به منظور کسب سود در کوتاه مدت)

– رشد قیمت‌ها  

– تعدیل ریسک در سبد دارایی افراد. 

مهم ترین ویژگی یک صندوق قابل معامله در بورس آن است که می‌تواند به طور همزمان، همه استراتژی‌های سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود. اغلب این صندوق‌ها، ترکیبی از چند نوع سهام، کامودیتی‌ها ( فولاد، مس، آهن، نفت، آلومینیوم، گندم و …) و اوراق قرضه را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند. 

حالا که با مفهوم کلی صندوق قابل سرمایه‌گذاری در بورس آشنا شدید، بهتر است به بررسی صندوق قابل معامله (ETF) بیت کوین بپردازیم. 

صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین چیست؟

صندوق قابل معامله بیت کوین، یک صندوق سرمایه‌گذاری در حوزه رمز ارزها است که تعداد زیادی بیت کوین در آن وجود دارد. قیمت سهامی‌ که در این صندوق وجود دارند، با توجه به نوسان قیمت بیت کوین، بالا و پایین می‌شود و افراد می‌توانند به‌سادگی در بازارهای سهام، اقدام به خرید و فروش بیت کوین کنند؛ به این ترتیب، بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ (نهنگ‌ها) می‌توانند نگرانی‌های خود در مورد عدم نظارت و فرایندهای بدون قانون در حوزه رمز ارزها را کنار بگذارند. در حقیقت، ETF بیت کوین به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد از نوسانات قیمتی بیت کوین کسب سود کنند، بدون اینکه به طور مستقیم درگیر معامله در بازار رمز ارزها شوند.

ایده راه‌اندازی ETF بیت کوین، مدت‌ها است که در میان فعالان بازارهای مالی مطرح شده است. در طی این سال‌ها، چندین شرکت، در خواست خود را برای تشکیل این صندوق، به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ارائه داده‌اند؛ اما تا کنون، هیچ یک از این درخواست‌ها در آمریکا تایید نشده‌اند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هنوز در مورد صدور مجوز برای راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله بیت کوین تردید دارد؛ با این حال، چند صندوق قابل معامله بیت کوین به طور قانونی در کشور کانادا فعال هستند. 

مزایای صندوق قابل معامله (ETF) بیت کوین 

صندوق قابل معامله بیت کوین به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد در بازارهای سنتی اوراق بهادار به خرید و فروش بپردازند. این امکان، یک اهرم قابل توجه برای موسسات سرمایه‌گذاری بزرگی است که در حال حاضر نمی‌توانند به دلیل فضای بدون قانون و نظارت رمز ارزها، به این حوزه وارد شوند؛ بنابراین، بسیاری از کارشناسان بازارهای سرمایه بر این باورند که صدور مجوز ETF بیت کوین توسط سازمان کمیسیون و بورس آمریکا، می‌تواند موجب صعود ارزش بازار رمز ارزها شود. 

علاوه بر این، صندوق قابل معامله بیت کوین می‌تواند گزینه‌های بیشتری را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران قادر نیستند از امکان شورت کردن (Shorting) معاملات استفاده کنند. شورت کردن معامله یک روش معاملاتی است و زمانی انجام می‌شود که سرمایه‌گذار پیش بینی می‌کند قیمت یک دارایی در آینده کاهش خواهد یافت. فرض کنید قصد شورت کردن بیت کوین را دارید. ابتدا بیت‌کوین را با قیمت ۱۰۰ دلار از یک صرافی قرض می‌گیرید و آن را می‌فروشید. زمانی که قیمت طبق پیش‌بینی کاهش پیدا کرد و به ۹۰ دلار رسید، مقدار و تعداد بیت‌کوین‌های قرض گرفته شده را با قیمت پایین‌تر می‌خرید و به صرافی باز ‌می‌گردانید. با این کار شما سود ۱۰ درصدی را کسب کرده‌اید.

در واقع، راه‌اندازی صندوق قابل معامله برای بیت کوین، می‌تواند ابزارهای مختلف سرمایه‌گذاری‌های سنتی را در اختیار سرمایه‌گذاران بازار رمز ارزها قرار دهد.

از سوی دیگر، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF)، سال‌ها است که در بازارهای سرمایه حضور دارند؛ در حالی که بیت کوین، یک مفهوم جدید برای افراد است. نبود درک درست از بیت کوین و غیر شفاف بودن آن، موجب می‌شود تا سرمایه‌گذاری در حوزه رمز ارزها، همچنان یک حوزه پر ریسک برای افراد محسوب شود. ورود بیت کوین به این صندوق‌ها می‌تواند موحب جلب اعتماد سرمایه‌گذاران سنتی به بازار رمز ارزها شود. 

ETF بیت کوین چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

تحلیلگران بازار رمز ارزها، پیش بینی می‌کنند که ورود بیت کوین به صندوق‌های قابل معامله می‌تواند موجب صعود قابل توجه ارزش بازار این رمز ارز شود. با توجه به اینکه هر زمان که درخواستی برای تشکیل صندوق قابل معامله بیت کوین به کمیسیون بورس آمریکا ارائه می‌شود، قیمت بیت کوین نیز افزایش می‌یابد؛ بنابراین، انتظار می‌رود این پیش بینی معتبر باشد. مواضعی که سیاست مداران در طول ماه‌های اخیر نسبت به بازار رمز ارزها اتخاذ کرده‌اند، منصفانه و منطقی تر از گذشته بوده است. در حال حاضر، بخش قابل توجهی از فعالان حوزه رمز ارزها، در انتظار مجوز تشکیل نخستین صندوق قابل معامله بیت کوین در بازارهای آمریکا هستند.‍ ‍

اصطلاحات رمز ارز

رایج‌ترین اصطلاحات در دنیای رمز ارز‌ها

بازار رمز ارز‌ها نیز مانند هر بازار مالی دیگری، اصطلاحات مخصوص به خود را دارد. برخی از این اصطلاحات در سایر بازار‌های مالی نیز کاربرد دارند؛ اما برخی دیگر تنها به ارز‌های دیجیتال اختصاص دارند.
برای تجربه‌ای حرفه‌ای و موفق در دنیای ارز‌های دیجیتال لازم است که به اصطلاحات رایج این حوزه آشنایی کافی داشته باشیم. در این مقاله، به کاربردی‌ترین اصطلاحات و مفهوم آن‌ها در حوزه رمز ارز‌ها پرداخته‌ایم.

فومو (FOMO)

ترس از دست دادن (fear of missing out) به رفتار غیرمنطقی گفته می‌شود که در آن فرد به سبب ترسی که بخاطر از دست دادن فرصت خیالی خود و عقب افتادن از سایرین دارد، اقدام به انجام کاری هیجانی می‌کند. این اضطراب تنها مختص به بازار‌های مالی نیست و در مسائل اجتماعی هم دیده می‌شود.

بازار ارزهای دیجیتال با توجه به رشد چشم‌گیری که در سال‌های اخیر تجربه کرده ، یکی از مستعدترین بازارها برای رفتار‌های هیجانی و فومو محسوب می‌شود. فرد در این بازار‌ها نگران است که اگر سرمایه‌گذاری مشخصی انجام ندهد، شانس بزرگی را از دست خواهد داد. در بازار رمز ارز‌ها معمولاً هجوم غیرقابل‌توجیه افراد برای خرید، تحت عنوان فومو شناخته می‌شود.

فاد (FUD)

اصطلاح فاد از لغات ترس، عدم اطمینان و شک (Fear, Uncertainty and Doubt) برگرفته شده و مفهومی عکس فومو دارد. فاد به حالتی گفته می‌شود که فرد نگرانی نامعقولی درباره ضرر یک سرمایه‌گذاری خاص یا سقوط بازار دارد. به طور کلی می‌توان هر اتفاقی که خواسته یا ناخواسته باعث ایجاد حس ترس، عدم اطمینان و شک در بین کاربران و سرمایه‌گذاران شود را فاد دانست.

همچنین در صورت سقوط شدید قیمت دارایی مورد نظر، قانون‌گذاری دولت‌ها یا حتی شایعه قانون‌گذاری در این حوزه، این حس در جامعه ایجاد می‌شود. در بازار رمز ارز‌ها معمولاً هجوم افراد برای فروش به دنبال اخبار منفی را تحت عنوان فاد می‌شناسند.

هودل(HODL)

هودل از همان کلمه انگلیسی HOLD به معنای نگه داشتن برگرفته شده است و در دنیای ارزهای دیجیتال به معنی نگه داشتن یک دارایی دیجیتال به کار برده می‌شود. اصطلاح هودلر (HODLER) نیز که از همین کلمه آمده است، به افرادی نسبت داده می‌شود که قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت دارند و به دنبال خرید و فروش لحظه‌ای نیستند. در نظر بگیرید که با هودل کردن به دلیل تراکنش‌های کمتر و نگه‌داری بلند مدت، کارمزد کمتری پردا­­خت خواهید کرد.

بازگشت سرمایه (ROI)

نرخ بازگشت سرمایه (Return on Investment)، نشان‌دهنده نسبت سود حاصل از سرمایه‌گذاری در قالب درصدی از هزینه اولیه است. این نرخ را می‌توان با تقسیم سود خالص بر کل هزینه و تبدیل به درصد، به دست آورد. بدیهی است که نرخ بازگشت سرمایه مثبت و بالا، نشان‌دهنده سرمایه گذاری سودآور و موفق است و بالعکس.

برای مقایسه بازدهی سرمایه‌گذاری‌های خود از طریق نرخ ROI، به بازه زمانی هر سرمایه‌گذاری دقت کنید؛ چراکه این نرخ دوره زمانی را مورد بررسی قرار نمی‌دهد.

ارزش بازار (Market Capitalization)

ارزش بازار حاصل ضرب تعداد واحدهای یک دارایی در قیمت هر واحد از آن است که به عقیده فعالان حرفه‌ای بازار، اطلاعاتی کلیدی را در خود جای داده است. ارزش بازار با ریسک سرمایه‌گذاری رابطه عکس دارد و هر چقدر ارزش کل بازار یک دارایی بیشتر باشد، سرمایه‌گذاری در آن ریسک کمتری را به همراه خواهد داشت. برای نمونه، بازارهای کم‌ ارزش معمولاً بیشتر دستخوش دست‌کاری می‌شوند.

البته در نظر داشته باشید که پایین بودن ارزش کل یک دارایی می‌تواند به این معنا باشد که دارایی فوق برای افزایش قیمت به حجم سرمایه کمتری، نیاز خواهد داشت.

سقف تاریخی (ATH)

این اصطلاح که خلاصه شده عبارت (All Time High) است، به بالاترین قیمتی گفته می‌شود که یک ارز دیجیتال در کل دوره عرضه خود، به آن دست پیدا کرده است.

کف تاریخی (ATL)

این اصطلاح که از عبارت (All Time Low) برگرفته شده، برعکس سقف تاریخی، به کمترین قیمتی گفته می‌شود که یک رمز ارز در کل دوره عرضه خود، به آن دست پیدا کرده است.

پامپ (Pump)

حالتی در بازار است که باعث می‌شود نرخ یک رمز ارز به طور غیر منطقی، سریع و تحت تاثیر تبلیغات دروغین رشد کند.

دامپ (Dump)

حالتی در بازار است که سرازیر کردن مقدار قابل توجهی از یک نوع دارایی از روی عمد، باعث کاهش مصنوعی و کوتاه مدت قیمت آن ارز می‌شود.

بازار گاوی (Bull Market)

بازار گاوی به بازاری گفته می‌شود که تحت تاثیر نگرش مثبت فعالان، روندی صعودی دارد. در بازار گاوی تقاضا بسیار زیاد است و عرضه به ندرت صورت می‌گیرد.

بازار خرسی (Bear Market)

بازار خرسی به حالتی گفته می‌شود که نرخ بازار نزولی بوده و جو منفی حاکم بر بازار، منجر به کاهش قیمت‌ها می‌شود.

اثبات کار (Proof-of-Work)

فرآیندی است که طی آن ماینرها با حل یک مسئله ریاضی در شبکه، پاداش دریافت می‌کنند. اثبات کار، در شبکه ارزهای دیجیتال، پروتکلی امنیتی است که با هدف بازدارنگی از حملات سایبری طراحی شده و برای اولین بار در طراحی بیت کوین استفاده شده است.

اثبات سهام (Proof-of-Stack)

نوعی مکانیزم اجماع است که طی آن، سیستم یک کاربر را با توجه به میزان دارایی، به عنوان سازنده بلاک انتخاب می‌کند تا سهمی در استخراج داشته باشد. در این الگوریتم، تمام واحدهای ارز مورد نظر از پیش استخراج شده و تعداد آن هرگز تغییر نمی‌کند.

هارد فورک (Hard Fork)

هارد فورک به تغییرات اساسی در پروتکل یک رمز ارز گفته می‌شود، به گونه‌ای که نسخه جدید با نسخه‌های پیشین سازگار نخواهد بود.

سافت فورک (Soft Fork)

در سافت فورک، تغییری جزئی در پروتکل یک رمز ارز ایجاد می‌شود، به گونه‌ای که نسخه جدید همچنان با نسخه‌های پیشین سازگار خواهد بود

کوین (Coin)

کوین، پول دیجیتالی است که با استفاده از تکنیک‌های رمزگذاری ایجاد شده است. در واقع کوین، به رمز ارزهایی گفته می‌شود که به طور مستقل عمل کرده و بلاک چین اختصاصی دارند.

توکن (Token)

توکن دارایی دیجیتالی است که می‌تواند به عنوان یک روش پرداخت عملکردهایی مشابه با کوین داشته باشد. در واقع توکن­، به رمز ارزهایی گفته می‌شود که بلاک چین اختصاصی نداشته و بر بستر سایر شبکه‌ها فعالیت می­‌کنند. 

ویژگی‌ها و الگو‌های عمومی کاربرد بلاک چین چیست؟

ویژگی‌ها و الگو‌های عمومی کاربرد بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. این بانک اطلاعاتی، مجموعه‌ای از اطلاعات ذخیره‌شده روی یک نوع سیستم است که میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود.

واژه و مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد و از این سیستم برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران استفاده شد.

یک مثال استعاری برای درک بهتر بلاک چین

چرا مردم از قفسه‌ها، کابینت‌ها، کشو‌ها و جعبه‌ها استفاده می‌کنند؟ این ابزار‌های ذخیره سازی امکان ذخیره کردن و نگهداری اشیاء را، سوای کارکرد آن اشیاء به ما می‌دهند. برای مثال، می‌توان از یک جعبه برای نگهداری اسناد، قطعات کامپیوتر، لوازم اداری، عکس‌ها، پول، دی‌وی‌دی‌ها، لباس‌ها، یا بطری‌های نوشیدنی استفاده کرد. تنوع نحوه استفاده از قفسه‌ها کابینت‌ها، کشو‌ها و جعبه‌ها به اندازه تنوع اقلامی است که می‌توان در آن‌ها ذخیره کرد. این گام با نگاه به انواع داده‌های قابل ذخیره در بلاک چین و زمینه‌های کاربردی این ذخیره‌سازی‌ها به شرح کاربرد‌های بلاک چین می‌پردازد. اما در ابتدا به مرور مشخصات بلاک چین به عنوان نوعی جعبه برای چیز‌های دیجیتالی می‌پردازیم.

ویژگی‌های بلاک چین

بلاک چین یک انباره کاملا توزیع شده و همتابه‌همتای ذخیره‌سازی داده با ویژگی‌های زیر است:

 • تغییر‌ناپذیر؛
 • صرفا الحاقی؛
 • مرتب؛
 • دارای مهر زمانی؛
 • باز و شفاف؛
 • امن، شناسایی، احراز هویت و احراز صلاحیت؛
 • سازگاری نهایی.

این خصوصیات بلاک چین مستقل از داده‌هایی هستند که در آن ذخیره شده‌اند. به این ترتیب در روایتی ساده سازی شده می‌توانیم بلاک چین را همچون جعبه‌ای برای چیز‌های دیجیتالی در نظر بیاوریم. این نوع نگاه، دامنه گسترده‌ای از کاربرد‌ها برای بلاک چین را پیش روی ما می‌گشاید.

الگو‌های عمومی کاربرد بلاک چین

الگو‌های عمومی کاربرد بلاک چین

نظر به ویژگی‌های بلاک چین و ساختار آن به عنوان انبار داده‌ای برای انواع داده‌ها، می‌توانیم استفاده از بلاک چین را در قالب کاربرد‌های زیر دسته‌بندی کنیم:

 • اثبات وجود (Proof of existence)
 • اثبات عدم وجود (Proof of nonexistence)
 • اثبات زمان (Proof of time)
 • اثبات ترتیب (Proof of order)
 • اثبات هویت (Proof of identity)
 • اثبات تالیف (Proof of authorship)
 • اثبات مالکیت (Proof of time)

اثبات وجود

این کاربرد بلاک چین برذخیره داده‌ها صرفا با هدف اثبات وجود آن داده‌ها متمرکز است.

صرف چنین کاربردی مستلزم استفاده از ویژگی‌های مرتب بودن یا مهر زمانی بلاک چین نیست. این نوع بهره‌برداری از بلاک چین را می‌توان برای موارد ثبت داده‌هایی که منحصر‌به‌فرد تلقی می‌شوند، صورت داد، مواردی مانند ثبت برند‌ها، گواهی‌های اختراع، کد‌های شناسایی یا آدرس‌های ایمیل و اینترنت.

اثبات عدم وجود

این نوع کاربرد بلاک چین عکس کاربرد اثبات وجود است. به ترتیبی مشابه با اثبات وجود، می‌توان نبود داده‌ای خاص در بلاک چین را اثبات کرد. این کاربرد بلاک چین می‌تواند برای مواردی همچون بررسی سوابق مربوط به وعاوی حقوقی و جرائم مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

اثبات زمان

این نوع کاربرد، علاوه بر وجود یک داده در بلاک چین، زمان مربوط به ثبت آن داده نیز حائز اهمیت است. زمان اضافه شدن بلوک‌ها به ساختمان داده بلاک چین مشخص است. استفاده از بلاک چین برای این نوع کاربرد در مواردی است که زمان‌بندی رویداد‌ها اهمیت کلیدی داشته باشد؛ مواردی همچون تحویل کالا یا پیام، رهگیری تراکنش‌های مالی، پیگیری باز و بسته شدن پیشنهادات معامله‌ها (مزایده و مناقصه) و مدیریت پیش‌بینی مسابقات.

اثبات ترتیب

این نوع استفاده از بلاک چین از قابلیت مرتب بودن داده‌های ذخیره‌شده در ساختمان داده مبتنی بر این فناوری استفاده می‌کند، استفاده از بلاک چین در موارد متکی بر اثبات ترتیب در شرایطی صورت می‌گیرد که صرفا ترتیب و توالی رویداد‌ها حائز اهمیت باشد؛ مواردی همچون رهگیری روند درخواست‌های اداری و خدمات مبتنی بر حساب امانی (escrow). یکی از کاربرد‌های این قابلیت بلاک چین، در مواردی اثبات اولین یا آخرین بودن یک رویداد خاص است. این کاربرد در مواردی می‌تواند مفید باشد که منابع یا منافع تخصیص داده‌شده به ترتیب به درخواست‌کنندگان اعطا شوند. برای نمونه درخواست‌های پذیرش دانشگاهی یا درخواست‌های گواهی ثبت اختراع یا حق مولف.

اثبات هویت

اثبات هویت را می‌توان نوع خاصی از اثبات وجود به‌شمار آورد؛ چرا که وجود هویت خاصی را اثبات می‌کند. دلیل کارایی بلاک چین برای چنین کاربردی این است که داده‌های موجود در سیستم علاوه بر روشن ساختن هویت فرد یا چیز خاص، از نظر امنیتی سندیت کافی برای احراز صلاحیت نیز دارند. کاربرد علمی از این الگوی استفاده، می‌تواند در قالب اوراق شناسایی برای افراد، حیوانات یا اشیاء نمود پیدا کند. حکومت‌ها می‌توانند این قابلیت بلاک چین را در فرایند‌های دولت الکترونیک به منظور مدیریت اسناد، گواهینامه‌های رانندگی یا اوراق هویتی و مسافرتی به‌کار گیرند.

اثبات تالیف

بلاک چین می‌تواند برای اثبات اضافه‌شدن داده‌ای خاص توسط یک فرد یا سازمان مشخص به‌کار گرفته شود. این فناوری امکان پایه‌ای برای شناسایی، احراز هویت و احراز صلاحیت را فراهم می‌کند. شناسایی و احراز هویت برای تشخیص هویت نویسندگان داده‌ها و تایید هویت آن‌ها به‌کار گرفته می‌شود. همچنین برای اضافه‌شدن یک داده جدید، احراز صلاحیت ضروری است و از اضافه‌شدن داده جدید توسط کاربران فاقد حق اضافه کردن آن داده خاص جلوگیری می‌کند. این نوع استفاده از بلاک چین می‌تواند در مواردی مانند انتشار دیجیتالی اسناد، رهگیری روند تغییرات در مستندات، تحویل محتوا، تالیف و ویراستاری گروهی و حفاظت از حق مولف نمود پیدا کند.

اثبات ملکیت

این الگوی کاربرد بر مدیریت و روشن‌سازی مالیت دارایی‌ها تمرکز دارد. الگوی کاربردی که بر تمام الگو‌های پیش‌تر ذکر‌شده؛ یعنی اثبات وجود، اثبات ترتیب، اثبات هویت و اثبات تالیف و چهار مفهوم اساسی امنیت، شناسایی، احراز هویت و احراز مالکیت متکی است. این نوع کاربرد از بلاک چین می‌تواند برای مواردی مانند سیستم‌های مدیریت دارایی املاک، خودرو‌ها سهام شرکت‌ها، اوراق قرضه، پول دیجیتالی یا رمز ارز مورد استفاده قرار گیرد.

حرف آخر

بلاک چین

بلاک چین فارغ از نوع داده ذخیره‌شده عمل می‌کند. بنابراین گسترده داده‌های قابل ذخیره و زمینه‌های کاربردی این فناوری به وسعت و تنوع فعالیت‌های مختلف انسانی است. در نتیجه نمی‌توان نمایی کامل از تمامی کاربرد‌های بلاک چین ارائه کرد.

کارشناسان فعال در این حوزه بر این باورند که فناوری بلاک چین از پتانسیل‌ها و قابلیت‌های بسیار زیاد و متعددی برخوردار است که می‌تواند در صنایع و سیستم‌های مختلف بانکی، مالیاتی، بیمه، دانشگاهی و غیره به کار برده شده و تحولات عظیمی را در آنها ایجاد کند.

شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ یا صاعقه یک فناوری لایه دوم است که برای بیت کوین و برخی ارز‌های دیجیتالی دیگر بکار می‌رود تا تراکنش‌ها سریع و کم‌هزینه‌تر در بلاک چین انجام شوند. این شبکه از مجموع کانال‌های پرداختی که شامل قرارداد‌های هوشمند است، تشکیل شده تا اطمینان کامل از مدیریت غیر متمرکز این شبکه در بلاک‌ها حاصل شود.

بلاک فایلی است که به طور دائم آخرین اطلاعات تراکنش‌ها را بر روی شبکه بیت کوین ثبت می‌کند. هر بلاک توانایی اتصال به صفحه‌ای از دفتر کل را دارد؛ زنجیره‌ای از بلاک‌ها کنار هم باعث تشکیل یک دفتر کل توزیع شده می‌شود که مانند بستری برای شبکه بیت کوین عمل می‌کند.

درک بهتر از شبکه لایتنینگ

هیچ کسی متقاعد نشد که مشکل سایز بلاک واقعا یک مساله باشد. یک ایده جدید که شبکه لایتنینگ نام‌گذاری شده، ممکن است مساله را به طور کامل حل و فصل کند.

به جای سعی و خطای ثبت هزاران تراکنش در هر ثانیه در بلاک چین، شبکه لایتنینگ رویکرد متفاوتی را ارائه می‌دهد؛ نگهداری بسیاری از تراکنش‌ها خارج از بلاک چین.

این ایده بهترین توصیف برای عبارت پرداخت‌های کوچک و تکراری است. یک کاربر اجازه می‌دهد مقدار مشخص بیت کوین برای داد و ستد با کاربری خاص اختصاص پیدا کند (شبیه بازگشایی حسابی مشترک با وجه کم). این حساب تنها بین دو کاربر به اشتراک گذاشته می‌شود و باز باقی می‌ماند.

در طول زمان، بسیاری از تراکنش‌ها ثبت می‌شود، تا اینکه نهایتا مقدار مشخص وجهی که در حساب وجود دارد، استفاده شود. سپس حساب بسته شده و اطلاعات به بلاک چین ارسال می‌شود. اگر‎چه ممکن است تعداد زیادی از تراکنش‌های خرد وجود داشته باشد، اما به‌طور خلاصه صرفا یکبار در بلاک چین در قالب تراکنشی واحد ثبت می‌شوند.

برای مثال، خرید یک فنجان قهوه به صورت روزانه در طول یک ماه را در نظر بگیرید. به جای اینکه پس از انجام هر تراکنش بلاک چین بروزرسانی شود، شبکه لایتنینگ این امکان را فراهم می‌کند که خریدار و فروشنده ضمن حفظ امنیت، صرفا تراکنش کلی را در پایان ماه گزارش دهند.

این روش امن باقی می‌ماند، البته در صورتی که این تراکنش‌های تدریجی توسط هر یک از کاربران تایید شود. اگر هر زمانی آن‌ها نتوانند موافقت کنند، روند متوقف می‌شود و مجموع قبل از اختلاف به هر یک از کاربران عودت داده می‌شود و اطلاعات وارد بلاک چین می‌شود. از آنجایی که این معامله فقط بین این دو کاربر اتفاق می‌افتد، موافقت یا عدم موافقت آن‌ها می‌تواند به سرعت وارد بلاک چین شود.

در این مورد به خصوص سطح ریسک پایین است، چون در یک زمان تنها مقدار کمی از رمز ارز می‌تواند در این معامله باز مورد استفاده قرار گیرد و هر قدم بعدی در این مسیر باید به توافق طرفین برسد.

از گذشته تا آینده شبکه لایتنینگ

از گذشته تا آینده شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ تنها یک آزمایش در میانه سال ۲۰۱۶ است و هنوز باید روی جزئیات کار زیادی صورت پذیرد. این امر به سگویت و برخی بروزرسانی‌ها نظیر اصلاح موضوع انعطاف‌پذیری تراکنش‌ها و همچنین به برخی فوت‌و‌فن‌های فناورانه دیگر که در حال حاضر صرفا در حد نظریه هستند، نیاز دارد.

شبکه لایتنینگ و دیگر ایده‌‌‌های نوآورانه نشان می‌دهد که بیت کوین در حال تکامل است (هرچند از زمان تولد بیت کوین چندین سال می‌گذرد). این رمز ارز ممکن است فراتر از درک ما تغییر کند و این موضوع به این بستگی دارد که شبکه توزیع شده تصمیم بگیرد چه نوع دگرگونی را بپذیرد.

کاردانو، مسافر سوئیس، رمز ارزی از آینده

در میان هزاران رمز ارز متولد شده پس از بیت کوین که به آن‌ها آلت‌کوین می‌گویند، پروژه‌هایی پدیدار شده است که به سادگی می‌توان اعتبار و تفاوت منحصربفرد آن‌ها را درک کرد. کاردانو یکی از قوی‌ترین و آینده‌دارترین رمز ارزهایی است که پتانسیل این را دارد تا تغییراتی اساسی در سرنوشت مسائل مالی جهان ایجاد کند. فکر، ایده، نوآوری و بینش ابزارهای قدرتمند بنیان‌گذار و تیم مهندسی این رمز ارز است که در این مقاله می‌خواهیم شما را با این نوآوری‌ها آشنا کنیم تا علت آینده‌دار بودن کاردانو را بهتر درک کنید.

چیستی کاردانو

کاردانو که به عنوان نسل سوم دنیای رمزارزها شناخته می‌شود، یک شبکه رمزارز مبتنی بر بلاک چین و متن باز است که توکن اختصاصی آن در بازار ارزهای دیجیتال با نام آدا (ADA) شناخته می‌شود و برای ایجاد یک پلتفرم بلاک‌چین عمومی برای قراردادهای هوشمند و اثبات سهام کار (Proof of stake) و با استفاده از زبان برنامه نویسی Hakell ساخته شده است. این زبان برنامه نویسی کاربردی کاردانو را قادر می‌سازد تا با ایجاد امنیت مبتنی بر شواهد امنیت را تضمین کند.

کاردانو یک استاندارد باز و فراگیر (open and inclusive) جدید برای به چالش کشیدن نسل فناوری‌های رمزنگاری گذشته و فعال کردن عصر جدیدی از نوآوری پایدار و تعمیم یافته (توزیع شده) به دنیای فناوری افزوده است.

کیف پول اختصاصی کاردانو دایدالوس (Daedalus) نام دارد. یک نام یونانی که در افسانه‌های یونانی یک مخترع و مبتکر بوده است. کیف پول دایدالوس برای سیستم عامل‌های ویندوز (Windows)، مک‌اواس (macOS) و لینوکس (Linux) قابل نصب و استفاده می‌باشد.

تاریخچه

توسعه و پیاده‌سازی پروژه کاردانو در زوگ سوئیس (Zug) بنیان‌گذاری شده است. توسعه پلتفرم کاردانو در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و پس از دو سال تحقیقات در راستای برطرف‌سازی اشکالات بیت کوین و اتریوم در سپتامبر ۲۰۱۷ توسط ریاضی‌دان معروف آقای چارلز هوسکینسون (Charles Hoskinson) بنیان‌گذاری و منتشر شد.

آقای هوسکینسون یکی از بنیان‌گذاران اتریوم بود که به علت این‌که اعتقاد داشت اتریوم یک پروژه غیر انتفاعی و غیر سودمند است، اتریوم را ترک کرد. وی برای تحصیل در زمینه تئوری اعداد تحلیلی در دانشگاه ایالتی Metropolitan دنور (Denver) و دانشگاه کلرادو بولدر (Colorado Boulder) مشغول به تحصیل شد.

هاسکینسون در سال ۲۰۱۳ برای شروع طرحی با نام پروژه آموزش بیت کوین شغل مشاوره را رها کرد. وی در آن زمان اعلام کرد که عرضه محدود، بیت کوین را تبدیل به طلای دیجیتال خواهد کرد.

بر اساس اعلام خبرگذاری Mashable، کاردانو ادعا می‌کند که بر مشکلات موجود در بازار رمزنگاری غلبه می‌کند. عمده این مشکلات به این دلیل است که بیت کوین بسیار کند و انعطاف‌پذیر است و اتروم نیز ایمن و مقیاس‌پذیر نیست. لذا، سازندگان کاردانو، این محصول را نسل سوم ارزهای دیجیتال و گاهی اتریوم ژاپنی می‌نامند.

فناوری و نحوه کارکرد کاردانو

کل توکن‌های قابل عرضه کاردانو ۴۵ میلیارد (۴۵٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) توکن است که تا کنون (آذر ۹۹) تعداد ۲۶ میلیارد توکن ADA وارد بازار شده است.

روش حفظ امنیت شبکه کاردانو با بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین کاملا متفاوت است. به این صورت که ماینرهای بیت کوین وظیفه حفظ امینت شبکه را بر عهده دارند که به آن اثبات کار (Proof Of Work) گفته می‌شود. اما کاردانو با یک روش ابتکاری که آن را با نام الگوریتم اثبات سهام (Proof Of Stake) معرفی کرد کار می‌کند. این بدان معناست که کاربران می‌توانند بدون نیاز به دستگاه‌های قدرتمند و گران‌قیمت حفاری، توکن ADA کسب کنند. در ادامه خواهیم گفت که POW و POS چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که پیش از سرمایه‌گذاری طولانی مدت بر روی یک ارز باید انجام داد درک نحوه کارکرد و فناوری آن ارز است. بنابراین بهتر است با نحوه کارکرد کاردانو بیشتر آشنا شویم تا به علت توصیه کارشناسان مبنی بر نگهداری و ارزشمند بودن این رمز ارز پی ببریم.

الگوریتم کار و روش تضمین امنیت در رمز ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم به این صورت طراحی شده است که افراد داوطلب که به آنان اصطلاحاً حفار یا ماینر (miner) گفته می‌شود، تجهیزات سخت افزاری خود که معمولا بسیار قدرتمند و گران‌قیمت است را در اختیار شبکه قرار می‌دهند و در ازای تائید تراکنش‌ها، بخشی از هزینه تراکنش را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

اما الگوریتم اثبات سهام برای اعتبار سنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید متفاوت است. افراد برای مشارکت باید مقداری از آن ارز دیجیتال (مانند کاردانو) را خریداری کنند و آن دارایی را در یک کیف پول که به آن استخر (Pool) گفته می‌شود در اختیار شبکه قرار دهند و در ازای آن توکن‌های جدید به عنوان پاداش دریافت کنند.

با این روش بدون نیاز به تجهیزات سخت افزاری، کاربران می‌توانند کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان پاداش دریافت کنند. این در عمل یعنی ماینینگ بدون ماینر. این الگوریتم در عین حال موجب می‌شود تا عمل اثبات سهام با سرعت بهتری انجام شود.

اگر کسی بخواهد به این شبکه حمله کند، باید بیش از ۵۱ درصد از کل توکن‌های شبکه را بخرد که عملا امکان‌پذیر نیست. زیرا تعداد زیادی از دارندگان این توکن فروشنده نیستند و از طرفی یافتن کل فروشندگان امکان‌پذیر نیست و این امر میزان تقاضا را به حدی بالا می‌برد که حمله کننده قادر به خرید ۵۱ درصد از سهام نخواهد بود. از سوی دیگر، حمله به شبکه و از بین بردن امنیت آن در صورت امکان موجب کاهش بسیار شدید آن ارز شده و نخستین نفر خود حمله کننده است که متحمل ضرر بسیار سنگینی خواهد شد.

یکی دیگر از مزایای مکانیزم اثبات سهام این است که تمامی شرکت کنندگان با به اشتراک گذاری دارایی خود تضمین می‌کنند که عامل مخربی برای شبکه نیستند.

اوروبروس (Ouroboros)

اوروبروس نام الگوریتم اثبات سهام کاردانو است. این واژه که ریشه یونانی دارد، نماد کیمیاگری در زمان باستان بوده است. در این الگوریتم دامنه زمانی به بخش‌ها یا دوره‌های زمانی مختلف تقسیم می‌شود. این دوره‌های زمانی به نوبت آنلاین شده و شروع به کار می‌کنند. هر دوره زمانی دارای یک لیدر (leader) است که توسط سهامداران و یا نودهایی که پیش‌تر ارز تولید کرده‌اند انتخاب می‌شود. رهبران هر دوره مسئول ایجاد و تائید تراکنش‌های بلاک‌ها برای افزوده شدن به بلاک ‌چین کاردانو هستند. اگر به هر دلیل موفق به ایجاد بلاک تراکنش در هر دوره نشوند، رهبر بازه زمانی بعدی در دوره زمانی خود این کار را انجام می‌دهد. حداقل ۵۰ درصد بلاک‌ها باید در هر بازه زمانی معین شده تولید شوند.

تراکنش‌های تولید شده در بلاک‌ها توسط لیدرها از طرف تائید کنندگان داخلی تائید می‌شود. این تائید کنندگان در رده یا لایه دوم سهامداران هستند که مسئول اجرای پروتکل می‌باشند. در هر دوره ممکن است یک یا چندین تائید کننده وجود داشته باشد که انتخاب آن‌ها بر اساس میزان سهام انجام می‌شود.

برای اطمینان از کسب نتایج بی‌طرفانه، سیستم انتخابات به‌صورت دولایه طراحی شده است.

 • فاز یا لایه اول یک سیستم محاسباتی چندجانبه است. گروهی از سهامداران درون شبکه در طی آن بازه‌های زمانی یک محاسبه که عبارت دیجیتالی آن پرتاب سکه (coin toss) است را انجام می‌دهند و نتایج آن را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.
 • فاز دوم تعمیم دارایی‌ها است. نودهای دارای استخر بزرگتر (دارای سکه بیشتر) شانس انتخاب شدن بیشتری توسط لیدرها دارد.

اوروبروس همچنین با سایر الگوریتم‌ها از لحاظ نوع و شکل پاداش‌های ارائه شده به سهامداران متفاوت است. در الگوریتم اثبات کار پاداش در قالب سکه (coin) و هزینه تراکنش‌ها به ماینرها ارائه می‌شود. اما در طراحی الگوریتم اوروبروس پاداش بابت در دسترس بودن و تائید تراکنش‌ها با استفاده از دارایی‌های به اشتراک گذاشته شده انجام می‌پذیرد.

انتقادات از کاردانو

کاردانو ادعا می‌کند که اوروبروس نخستین الگوریتم ایمن اثبات سهام است. این ادعا بر اساس دو خصیصه مهم دفتر کل تراکنش است: پایداری یا استمرار و حضور یا زنده بودن (Persistence and Liveness).

خصیصه حضور دلالت بر این امر دارد که تراکنش پایدار و با ثبات (stable) است. این ویژگی از یک پارامتر امنیتی جدی استفاده می‌کند که در آن معیار اندازه‌گیری به میزان امنیت دفتر بستگی دارد. زنده بودن مکمل پایداری است. بر اساس این ویژگی، تراکنش‌های سالم و موفق پس از مدت مشخصی که از پیش در الگوریتم تعیین شده است، در گره‌های شبکه پایدار می‌شوند.

در مقاله اوروبروس به چندین فرضیه قابل قبول که سازندگان این الگوریتم برای طراحی آن بیان کرده‌اند به طور خلاصه اشاره شده است. برای مثال، این فرض در نظر گرفته می‌شود که نودهای شبکه برای مدت زمان طولانی غایب نمی‌شوند. همچنین، فرض بر این نیست که گره‌های غیر همزمان بیش از ۵۰ درصد کل معاملات را در محاسبات خود شامل شوند.

منتقدان می‌گویند که فرضیه‌های پیشنهادی برای پیاده سازی این ویژگی‌ها ناقص هستند. برای مثال آن‌ها می‌گویند که ویژگی‌ها هماهنگی میان دفترها را در زمان‌های مشخص فرض می‌کنند. بنابر این، چنین انتظاراتی برای بلاک‌چین جهانی غیر عملی است. اگر برخی از گره‌ها آنلاین نباشند یا لیدرها تراکنش‌های دوره زمانی خود را از دست داده باشند قابل قبول و مطلوب نیست. برخی دیگر نیز به غیر ممکن بودن حمله به ۵۱ درصد شبکه اشاره کرده‌اند و می‌گویند که این فرضیه قابل قبولی نیست.

الگوریتم اوروبروس همچنین به دلیل عدم حل مشکل پرداخت دوباره یک دارایی مورد انتقاد قرار گرفته است. این خطر وجود دارد که تائید کنندگان ورودی که مسئول تائید تراکنش‌های لیدرها هستند ممکن است در پایان هر دوره، یک تراکنش را از دو لیدر مختلف دریافت و تائید کنند. برخی نیز می‌گویند که شاردینگ (sharding) که در حال آزمایش بر روی بلاک چین اتریوم برای حل این مشکل است، سال‌ها طول می‌کشد تا اجرایی شود.

قیمت کاردانو

توکن‌های کاردانو با نام ADA با قیمت ۰.۰۱۷۳ دلار در سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد. در ژانویه ۲۰۱۸ یعنی ظرف مدت تنها ۴ ماه با ۷۶۰۰ درصد رشد، به بالاترین قیمت ثبت شده (ATH) خود یعنی ۱.۳۳ دلار رسید. البته پس از آن زمان که از آن با نام زمستان ارزهای دیجیتال نام برده می‌شود، کاردانو نیز مانند سایر رمز ارزها دچار افت شدید قیمتی شد و تا مارچ ۲۰۱۸ به ۰.۱۴ دلار و مدتی پس از آن تا ۰.۰۳ دلار نیز سقوط کرد.

با تمامی این فراز و نشیب‌ها، کاردانو توانست در میان برترین رمزارزهای بازار ارزهای دیجیتال جایگاه خود را تثبیت کند و در میان ۱۰ رمز ارز برتر بازار از نظر حجم معاملات روزانه قرار گیرد. بر همین اساس، همچنان در حال رقابت با بزرگان این بازار همچون اتریوم است و کارشناسان همچنان بر این باورند که کاردانو می‌تواند رقیب جدی برای اتریوم باشد.

اصطلاحات رایج در تحلیل تکنیکال

در مبحث تحلیل تکنیکال نمودار بازارهای مالی مانند بازار ارزهای دیجیتیال، گاهی اوقات با اصطلاحاتی برخورد می‌کنیم که معنای مبهمی دارند. دانستن معنا و مفهوم این عبارات برای یادگیری و درک بهتر تحلیل تکنیکال نمودارها بسیار ضروری است. این اصطلاحات به شما کمک می‌کند تا با درک بهتری بتوانید مفاهیم تحلیل تکنیکال را بیاموزید.

لازم به ذکر است که شرح و آموزش کامل تحلیل تکنیکال در بخش آموزش تحلیل تکنیکال آورده شده است و در این‌جا تنها به معنای اصطلاحات مربوط به آن می‌پردازیم.

 

 • حمایت و مقاومت (support and resistance)

عبارات کلیدی حمایت و مقاومت که مفهوم کامل آن در بخش اول آموزش تحلیل تکنیکال ارائه شده است، به معنای دو سطح کلیدی در نمودار است. جایی که سخن از سطوح حمایتی و مقاومتی می‌شود، انتظار حمایت از یک قیمت و جلوگیری از ریزش بیشتر قیمت از آن سطح و مقاومت سطحی است که بازار در برابر افزایش قیمت مقاومت نشان می‌دهد.

حمایت و مقاومت (support and resistance)
 • روند (trend)

همان‌طور که از نام فارسی روند مشخص است، روند به معنای نحوه حرکت قیمت در یک بازه زمانی است. برای مثال، روند صعودی به معنای رشد مداوم قیمت، روند نزولی به معنای نزول قیمت و روند تثبیت شده به معنای ثبات قیمتی بدون نوسان در یک محدوده زمانی است.

 

 • خط روند (trend line)

آموزش خط روند نیز در بخش دوم آموزش تحلیل تکنیکال آورده شده است. این اصطلاح به معنای خطی فرضی است که نشان‌دهنده روند قیمت (صعودی یا نزولی) در یک بازه مشخص است. یک جریان صعودی و یا نزولی از لحظه آغاز تا پایان بر روی خط (فرضی) روند حرکت می‌کند. زاویه خط روند بسته به شدت افزایش و کاهش قیمت متغیر است.

حمایت و مقاومت (support and resistance)
 • کانال (channel)

نوسانات قیمت در هر نوع روند، در یک کانال فرضی محصور است. تا زمانی که یک روند تغیر حالت ندهد، برای مثال از زمان آغاز شدن یک روند صعودی تا آخرین نقطه بیشینه قیمت، نوسانات داخل یک کانال فرضی محصور است. این کانال معمولا شبیه به دو ضلع طول یک مستطیل است.

 

 • کندل (candle)

کندل که معنای فارسی آن شمع است، یکی از مدل‌های نمایش قیمت است که توسط ژاپنی‌ها اختراع شده است. هنگامی که سخن از نمودار شمعی می‌شود، به این معناست که تحلیل بر روی این نوع نمایش صورت گرفته است. این نمودار که معمولا به رنگ سبز (صعودی) و قرمز (نزولی) نمایش داده می‌شود، هیچ تفاوتی با نموادار خطی سنتی ایجاد نمی‌کند و تنها روشی برای درک و مشاهده راحت‌تر نوسانات قیمتی است. هر کندل بسته به بازه زمانی، نشان‌دهنده یک واحد زمانی (ثانیه، دقیقه، ساعت، روز و…) است که در کنار کندل پیشین خود در بازه زمانی گذشته قرار می‌گیرد.

کندل (candle)
 • شدو (shadow)

شدو در فارسی به معنای سایه است. اما در واقع یک خط باریک است که در بالا و پایین شمع‌های نمودار شمعی ایجاد می‌شود. این خط مانند نخ یا فیتیله یک شمع در وسط کندل‌های نمودارهای شمعی قرار دارد. نمایش شدو بر روی یک کندل به معنای رسیدن موقت قیمت از ابتدا تا انتهای شدو است، اما محدوده نوسان اصلی قیمت در یک بازه زمانی، بدنه کندل در نظر گرفته می‌شود.

بنابراین، هنگامی که صحبت از شدو در تحلیل تکنیکال نمودارها می‌شود، اشاره به گذر کوتاه مدت قیمت تا انتهای این شدوها است.

 

 • اندیکاتور (indicator)

اندیکاتورها ابزارهای نمایش‌گر هستند که بر مبنای محاسبات ریاضی طراحی شده‌اند و به تریدر کمک می‌کنند تا راحت‌تر بتوانند از روند قیمی یک ارز مطلع شوند. اندیکاتورها به خودی خود هیچ کار خاصی انجام نمی‌دهند اما ابزار بسیار مفیدی برای محاسبات و درک بهتر رفتار بازار هستند. معروف‌ترین اندیکاتورها عبارتند از: میانگین متحرک (MA)، میانگین متحرکت همگرا واگرا (MACD)، شاخص مقاومت نسبی (RSI)، ابر ایچیموکو (Ichimoku cloud)، باندهای بولینگر (Boolinger Bands)، حجم معاملات (volume) و …

پیوت
 • پولبک (pullback)

پولبک در فارسی به معنای برگشت به عقب است که به بوسه خداحافظی نیز معروف است. هنگامی که یک پولبک رخ می‌دهد، یعنی قیمت یک ارز پس از رشد، به سمت سطح قبلی قیمت خود بازگشته است تا با قدرت بیشتری به سوی قیمت بالاتر حرکت کند.

 

 

 • تارگت (target) یا جمع‌آوری سود (Take profit)

تارگت در فارسی به معنای هدف است. تارگت در واقع هدف قیمتی است که مورد انتظار تریدر است. هنگام ورود به یک معامله، قیمتی که انتظار می‌رود تا روند بازار به سمت آن حرکت کند تارگت نام دارد و تریدر (کوتاه مدت) پس از رسیدن به تارگت از پیش تعیین شده، از معامله خود خارج می‌شود. تارگت حداقل افزایش قیمتی است که معامله‌گرها از ارز مورد نظر انتظار دارند.

 

 • استاپ لاس (stop loss)

عبارت استاپ لاس به معنای حد ضرر است که یک کلید موفقیت بسیار پر اهمیتی است. تریدرها علاوه‌بر تارگت، یک حد ضرر نیز برای خود تعیین می‌کنند. این کار به چند دلیل صورت می‌گیرد، مهم‌ترین دلیل این است که ممکن است به هر علت روند بازار تغییر ناگهانی کند و به خلاف جهت انتظار تریدر حرکت کند. در این صورت باید یک حد ضرر (معمولا با تحلیل تکنیکال) از پیش تعیین شده باشد تا کمترین ضرر و آسیب بر آن معامله وارد شود.

 

 • اشباع خرید و فروش (overbought & oversold)

به بازاری اطلاق می‌شود که افزایش یا کاهش ارزش یک ارز در آن با سرعتی بیش از معمول صورت می‌گیرد. این حالت به معنای این است که خریداران (در حالت اشباع خرید) و فروشندگان (در حالت اشباع فروش) به نهایت قدرت رسیده‌اند و امکان تغییر حالت در روند قیمتی وجود دارد.

پیوت نام یک نقطه بسیار کلیدی و تاثیر گذار در نمودار است. پیوت نقطه‌ای است که در آن‌جا روند بازار تغییر می‌کند و از نزولی به صعودی و برعکس عمل می‌کند. یافتن این نقطه در نمودار بسیار بسیار سودآور است. دو نوع پیوت مینور و ماژور وجود دارد. در پیوت مینور تغییر روند کوچک‌تر و در پیوت ماژور تغییر روند بزرگ‌تر است.

 

 • عرضه و تقاضا (supply & demand)

همان‌طور که از نام این اصطلاح مشخص است، عرضه به معنای میزان فروش و تقاضا به معنای میزان تقاضا برای خرید است. بررسی میزان عرضه و تقاضا یکی از نکات مهم در هنگام تصمیم‌گیری برای خرید و فروش است.

بازار خرسی و گاوی (bullish & bearish market)
 • بازار خرسی و گاوی (bullish & bearish market)

لقب بازار گاوی و بازار خرسی به ترتیب به معنای بازار صعودی و نزولی است. این دو اصطلاح که قدمتی تقریبا صد ساله دارند، به این صورت تعبیر می‌شود که گاوها (سرمایه‌گذاران) با شاخ‌های قدرتمند خود قیمت را به سمت بالا سوق می‌دهند و خرس‌ها (فروشندگان کلان) با ایستادن بر روی دو پای خود، با دو دست و با تمام قوا قیمت را به سمت پایین می‌کشند.

شکست به بیرون (Break out)
 • شکست به بیرون (Break out)

این عبارت هنگامی بکار می‌رود که یک قیمت روند خود را شکسته و از خط روند پیشین خود و معمولا با قدرت زیاد از آن خارج می‌شود.

 • بازار رنج (Sideways/range/flat)

هنگامی که نوسانات بازار به کمترین میزان برسد و از حالت صعودی و نزولی خارج گردد و به نوعی حرکت قیمت به صورت افقی باشد، اصطلاحا به آن بازار رنج گفته می‌شود. در این حالت فراز و فرود قیمتی خاصی مشاهده نمی‌شود و به سبب آن تحلیل قیمت نیز دشوارتر می‌شود.

 • اصلاح (correction)

در پایان هر موج صعودی، قیمت با اندکی افت قیمت مواجه می‌شود که می‌تواند به معنای بازگشت به اوج قیمت و حتی عبور از آن باشد. به این افت و خیز (احتمالی) مجدد اصلاح گفته می‌شود. این بدان معناست که قیمت واقعی یک ارز در یک بازه زمانی خاص اندکی کمتر از آخرین اوج قیمت است و نیازمند اصلاح می‌باشد.

 • همپوشانی (Overlap)

همپوشانی یا روی‌هم افتادگی گاهی درمورد دو کندل در کنار هم و گاهی در قیاس خط روند قیمت با خطوط تکنیکالی است که اندیکاتورها نشان می‌دهند.

همپوشانی (Overlap)
اصطلاحات مربوط به احساسات در شرایط مختلف بازار