مطالبی که در قسمت آموزش سایت اکسکوینو منتشر می شود، در مورد معرفی ارزهای دیجیتال و کاربردهای آن ها، فناوری بلاک چین ، نحوه استخراج بیت کوین و صدها مطالب ارزشمند دیگر است. سایت اکسکوینو در تلاش است تا هم افراد تازه وارد و هم افراد حرفه ای در حوزه ارز دیجیتال با به روز ترین مطالب و بهترین روش های سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال آشنا شوند.

بلاک چین

از فناوری بلاک چین چه می‌دانید؟

اگر شما هم به دنیای پر هیجان کریپتوکارنسی‌ها قدم گذاشته‌اید و این روزها مشغول لذت بردن از نوسانات این ارزهای غیر متمرکز و محبوب هستید، بد نیست همزمان با خرید و فروش این ارزهای جذاب، به یادگیری برخی مفاهیم پایه که سبب شکل گیری آن‌ها شده‌اند نیز بپردازید.

طبیعتا اولین کلمه‌ای که پس از شنیدن نام ارزهای دیجیتال به ذهن ما می‌رسد بیت کوین است و همچنین اولین سوالی که پس از شنیدن بیت کوین پیش می‌آید این است که بلاک چین چیست؟

بلاک چین که از دو کلمه بلاک ( به معنی بلوک ) و چین ( به معنی زنجیره ) تشکیل شده است از لحاظ لغوی به زنجیره‌ای از بلاک‌ها یا خوشه‌های داده که به هم مرتبط هستند گفته می‌شود. بلاک چین یک مدل مبتنی بر اجماع است.

شبکه‌ای بر پایه نود

نودها یا به عبارتی افراد حاضر در شبکه به صورت فعال در صدد تایید هر بخش از اطلاعات مربوط به تراکنش‌هایی که در شبکه در حال انجام هستند کار می‌کنند. مجموع داده‌هایی که موفق به دریافت توافق عمومی شدند به بلوک راه پیدا کرده و همین بلوک نیز به جزئی از زنجیره تبدیل می‌شود. بر خلاف بانک‌ها و موسسات مالی واسطه، فناوری بلاک چین یک نسخه از اطلاعات رد و بدل شده در شبکه را در اختیار هر نود یا گره که روی شبکه وجود دارد قرار می‌دهد، دقیقا مانند یک دفتر کل توضیع شده بین تمام اعضای شبکه.

ورود هر اطلاعاتی به این دفتر کل به تمام اعضای شبکه نمایش د اده خواهد شد و به این ترتیب احتمال دستکاری‌های کلاهبرداران به صفر خواهد رسید. فناوری بلاک چین بیشتر محبوبیت خود را مدیون امنیت بالایی است که برای کاربران خود فراهم می‌کند و این دقیقا همان چیزی است که بلاک چین را به یک فناوری برتر نسبت به سیستم‌های مدیریت دیتابیس تبدیل کرده است. از زمان اختراع اینترنت تا کنون مزیت حذف واسطه‌ها و ایجاد اعتماد برای سهولت انجام معاملات دیجیتال، فناوری بلاک چین را به  یک فناوری قدرتمند و همچنین یک اختراع ارزشمند تبدیل کرده است.

امنیت در بلاک چین

بر کسی پوشیده نیست که فناوری بلاک چین دارای یک ویژگی امنیتی فوق‌العاده است. با توجه به اینکه هر بلوک پس از تایید اعضای شبکه به بلاک چبن اضافه می‌شود و امکان اصلاح اطلاعات هر بلوک پس از پیوستن به بلاک چین غیر ممکن است فناوری بلاک چین از درجه امنیتی بالایی برخوردار است. هر بلوک بلاک چین حاوی یک هش که از حروف و اعداد تشکیل شده است می‌باشد. هش هر بلوک در واقع از ترکیب اطلاعات مربوط به هر بلوک و هش بلوک قبلی با فرمول‌های خاص ریاضی به دست می‌آید.

بلاک چبن

اگر هر گونه تغییری در اطلاعات مربوط به بلوک‌های بلاک چین شکل بگیرد، منجر به تغییر هش آن بلوک خواهد شد. اگر هکر یا افراد سودجو چنین اقداماتی را انجام دهند باید به ناچار هش بلوک بعدی را نیز تغییر دهند. با انجام این کار، هش بلوک بعدی نیز تغییر می‌کند و در تهایت هکر باید هش تک تک بلوک‌های شبکه را تغییر دهد.

محاسبه مجدد تمامی این هش‌ها به نیروی محاسباتی بسیار زیادی نیاز دارد. به بیان دیگر تغییر یا حذف بلوک قرار گرفته در بلاک چین غیر ممکن است.

الگوریتم اثبات انجام کار

برای حل مسئله اعتماد، شبکه‌های بلاک چین اقدام به انجام تست‌هایی برای کسانی که قصد ورود و پیوستن به بلوک‌های بلاک چین را دارند کرده است. این تست‌ها و آزمایشات در واقع کاربران را ملزم به اثبات خود قبل از ورود به بلاک چین می‌کنند. ارز دیجیتال بیت کوین از یک مکانیسم تایید متداول به نام اثبات انجام کار بهره می‌برد.

در حقیقت الگوریتم اثبات کار یک پروتکل امنیتی است که با هدف بازدارنگی از حملات سایبری مانند حملات دیداس طراحی شده است. در این حملات که یک یا چند کامپیوتر اصلی مورد تهاجم قرار می‌گیرند، با ارسال درخواست های تقلبی و حملات گسترده، شبکه از دسترس خارج می شود. طبق این پروتکل ماینرها با در اختیار قراردادن کامپیوتر خود برای شبکه، می‌توانند کوین جدید استخراج کنند.

در الگوریتم اثبات کار کامپیوترها باید مهارت خود را به منظور واجد شرایط بودن برای اضافه کردن بلوک جدید به بلاک چین ثابت کنند. این کار با حل مسائل پیچیده ریاضی در فرایندی که آن را استخراج می‌نامند  صورت می‌گیرد. اما فرایند استخراج نیز خیلی ساده نیست. طبق آمار شانس حل شدن یک مسئله اثبات انجام کار در فوریه سال ۲۰۱۹ حدود ۱ در ۵٫۸ تریلیون بود. برای حل این مشکلات پیچیده ریاضی کامپیوترها باید برنامه‌هایی را اجرا کنند که نیازمند صرف مقدار قابل توجهی انرژی است.

الگوریتم اثبات کار از بروز حملات جلوگیری نمی‌کند، به دلیل اینکه حملات کارآمد برای انجام محاسبات، نیازمند نیروی رایانشی و زمان زیادی هستند بنابراین همیشه احتمال حمله وجود دارد اما چون هزینه‌ها خیلی بالا هستند، این کار عملاً بی‌فایده است. با اینکه بیشتر از یک دهه از به وجود آمدن بلاک چین می‌گذرد ولی این فناوری همچنان نوپاست و در حال حاضر این تکنولوژی پرطرفدارتر از همیشه است. همه افراد از دولت‌ها گرفته تا شرکت‌هایی با سرمایه چند میلیارد دلاری به دنبال توسعه فعالیت خود هستند و استفاده از فناوری بلاک چین آن‌ها را در رسیدن به اهداف خود کمک می‌کند.

بیت کوین بهتر است یا اتریوم؟

شکی نیست که بیت کوین اولین و قدرتمندترین ارز دیجیتال دنیای کریپتوکارنسی به شمار می‌رود. پس از به وجود آمدن بیت کوین، ارزهای دیجیتال فراوانی پا به این عرصه گذاشته و برخی از آن‌ها توسعه داده شده‌اند. در حال حاضر تعداد ارزهای دیجیتال به وجود آمده به ۲۰۰۰ عدد می‌رسد. در این میان رمزارزهای اتریوم و ریپل از سایر آن‌ها موفق‌تر عمل کرده و سهم بیشتری از بازار را ( البته پس از بیت کوین ) به خود اختصاص  داده‌اند.

قیمت ارز دیجیتال اتریوم

ارزش ارز دیجیتال اتریوم که برخی آن را ستاره پرفروغ سرزمین آلت کوین ها نامیده‌اند به یکباره منفجر شده و زمینه را برای شکل گیری صدها ارز مجازی دیگر فراهم کرد. قیمت این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۵ با سرعتی سرسام آور افزایش یافت تا اینکه در سال ۲۰۱۷ میلادی ارزش هر اتر به هفتصد دلار رسید. از این تاریخ به بعد ارز دیجیتال اتریوم به عنوان قدرتمندترین آلت کوین، بیشترین سهم از  « مقدار سرمایه گذاری در بازار » را پس از بیت کوین از آن خود کرده است.

رشد قیمت اتریوم به نسبت بیت کوین از سرعت بسیار کمتری برخوردار بوده است. قیمت این ارز دیجیتال در ۱۸ ماه نخست خود در محدوده ۱۰ دلار ثابت مانده بود تا اینکه در اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی به یکباره بالا رفت و در ماه ژوئن به رقم ۳۹۵ دلار رسید که این روند دوام زیادی نداشت و یک ماه بعد با افت قیمت شدید روبه رو شده و به ۱۵۵ دلار رسید، ولی کمی بعد این بازار توانست به رشد صعودی خود ادامه داده و وارد یک منحنی پایدار صعودی شود.  افزایش قیمت اتریوم را می‌توان تا حدود زیادی مرهون افزایش یکباره قیمت بیت کوین دانست.

امنیت شبکه اتریوم

تراکنش‌های ارز دیجیتال اتریوم نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل اینکه تراکنش‌های آن در یک شبکه غیر متمرکز صورت می‌گیرد، در معرض خطراتی که ارزهای فیزیکی مثل دلار و یورو را تهدید می‌کند ( مانند جعل و سرقت ) قرار ندارد. در این شبکه کاربران می‌توانند بدون در نظر گرفتن مالیات برای تراکنش‌های خود، مبالغ شاید هنگفت خود را بدون حضور واسطه‌هایی مانند بانک‌ها و موسسات مالی انتقال دهند.

تبدیل اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم را می‌توان در برخی فروشگاه‌های آنلاین و از طریق مسترکارت‌ها و ویزا کارت‌ها صرف کرد. بعلاوه می‌توان آن را در کیف پول‌های مطمئن و آنلاین پس انداز کرده و در بهترین زمان ممکن به فروش رساند و به سود خوبی دست یافت.

خالق اتریوم

هویت خالق اتریوم بر خلاف خالق ارز دیجیتال بیت کوین که ناشناس باقی مانده از همان ابتدا آشکار بوده است. ویتالیک بوترین که یک شهروند کانادایی است در سال ۱۹۹۴ در روسیه متولد شد و ایده خود را برای ساخت ارز مجازی  مطرح کرد و در فاصله زمانی دو سال بعد از این اتفاق، ایده‌اش را عملی کرد. او که در ۱۷ سالگی شروع به تولید محتوا برای وب‌سایت‌های تخصصی بیت کوین کرد ارز دیجیتال اتریوم را نوعی بهبود برای بیت کوین تصور می‌کرد.

شباهت بیت کوین و اتریوم

تراکنش‌های مربوط به ارز دیجیتال اتریوم درست مانند بیت کوین به صورت ناشناس در بلاک چین این شبکه که مانند یک دفتر مرکزی غیرمتمرکز عمل می‌کند ذخیره می‌شوند و به دلیل شفافیت بسیار بالای تراکنش‌های شبکه ارزهای دیجیتال تمام افراد می‌توانند تراکنش‌های انجام شده در شبکه را مشاهده کنند.

تفاوت‌های اتریوم و بیت کوین

پس از سخنرانی ویتالیک بوترین در کنفرانس بیت کوین در سال ۲۰۱۴ توجه بسیاری از افراد به رمز ارز اتریوم جلب شد. پس از این اتفاق به سرعت مقایسه بین این دو ارز دیجیتال شکل گرفت. ارز دیجیتال اتریوم با مقصودی متفاوت راه اندازی شده بود ولی با استقبال بسیار زیادی که از سمت مشتاقان ارز های دیجیتال شکل گرفت سبب وارد شدن اتریوم به عرصه رقابت با بیت کوین شده و باعث مقایسه این دو رمزارز شد. طرفداران این ارز دیجیتال به این باورند که این رمزارز چند برتری نسبت به بیت کوین دارد که اولین آن  مربوط به سرعت ایجاد بلوک هاست. توسعه دهندگان این ارز دیجیتال ادعا می‌کنند سرعت ایجاد بلوک ها در اتریوم به دلیل متفاوت بودن  زبان برنامه نویسی آن بالاتر از بیت کوین است.

نمی‌توانیم انکار کنیم که استفاده از بیت کوین توسط خرده فروشان و فروشگاه‌های مجازی به مراتب بیشتر از اتریوم است ولی هواداران اتریوم بر این باورند مصرف برق برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم کمتر از بیت کوین است و همین موضوع سبب شده به گزینه بهتری برای انجام تراکنش‌های مالی تبدیل شود.

مهم‌ترین برتری اتریوم نسبت به بیت کوین فناوری پایه آن است که امکان استفاده از اپلیکیشن های شخص سوم را فراهم می‌کند و کاربران صرفا محدود به استفاده از این ارز برای حضور در شبکه نامحدود نخواهند بود. ارز دیجیتال بیت کوین در ابتدا با هدف جایگزینی پول ( و سیستم پرداخت آنلاین با واسطه ) ایجاد شد ولی بعدها با افزایش قیمت به وجود آمده توانست به عنوان یک منبع ذخیره سرمایه نیز در نظر گرفته شود. اما اتریوم به دنبال ایجاد یک پلتفرم توسعه نرم افزار و تسهیل بستری برای قراردادهای هوشمند است.

بیت کوین بهتر است یا اتریوم

در پاسخ به این سوال که بیت کوین بهتر است یا اتریوم باید هدف کاربران در نظر گرفته شود. اگر صرفا به دنبال کسب سود از طریق افزایش قیمت این ارزها هستید باید گفت بازار هر دوی این ارزها با نوسانات زیادی همراه است ولی در برخی مقاطع، نوسانات بیت کوین فراتر از حد انتظار ظاهر شده‌ است. اگر به دنبال راه کاری مدرن برای کسب و کار خود هستید اتریوم گزینه مناسب تری به نظر می‌رسد.

خرید اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم را مانند سایر ارزهای دیجیتال می‌توان از سامانه کیف پول رایگان و تبادلات رمزارزهای اکسکوینو تهیه کرد. شما با ثبت نام در این سامانه و پشت سر گذاشتن مراحل احراز هویت، اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال اتریوم کنید و از بازار پر نوسان این ارز به سود خوبی دست پیدا کنید.

طرز استفاده از کیف پول رایگان اکسکوینو و مزیت های آن

مسلما پیدا کردن مکانی امن و مطمئن برای نگهداری هر دارایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ارزهای رمزنگاری شده ماهیت دیجیتال دارند و نگهداری از آن‌ها نیز بر خلاف ارزهای سنتی به صورت دیجیتالی صورت می‌پذیرد. دارندگان ارزهای دیجیتال برای نگهداری امن دارایی خود از کیف پول‌های دیجیتال و امن که اصطلاحا آن‌ها را والت می‌نامند استفاده می‌کنند. امروزه با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، کیف پول‌های متنوع و بسیاری در اختیار دارندگان رمزارزها قرار گرفته است.  تخمین تعداد درست استفاده کنندگان کیف‌های پول در سراسر جهان بسیار دشوار است اما طی تحقیقات انجام شده ، تعداد استفاده کنندگان کیف‌ پول های دیجیتال در سه سال گذشته با رشد ۵ برابری همراه بوده‌  است.

کیف پول ارز دیجیتال

اکسکوینو ارائه دهنده خدمات کیف پول رایگان

سامانه کیف پول رایگان و تبادل رمز ارزهای  اکسکوینو با بهره‌گیری از متخصصین برتر حوزه ارزهای دیجیتال در طول فعالیت پربار خود با ایجاد بستری قابل اعتماد در امر خرید و فروش ارزهای دیجیتال، امنیت انجام تراکنش‌های کاربران چند هزار نفری خود را تامین کرده است.

همراهان اکسکوینو پس از ثبت نام در این سایت می‌توانند از خدمات مربوط به ارائه رایگان برترین ارزهای دیجیتال دنیا مثل بیت کوین ، اتریوم ، ریپل ، بیت کوین کش ، لایت کوین ، تتر و همچنین ریال بهره مند شده و تراکنش‌های خود را انجام دهند. لازم به ذکر است به دلیل تامین امنیت معاملات صورت گرفته توسط کاربران، انجام تراکنش‌های ریالی ( هر تراکنشی که یک طرف آن ریال است ) و همچنین انجام تراکنش‌های مربوط به پرفکت مانی نیازمند طی مراحل مربوط به احراز هویت است.

از مدیریت کیف پول خود چه می‌دانید؟

کاربران این سایت پس از ثبت نام،  ورود به حساب کاربری خود و انتخاب گزینه  « مدیریت کیف پول » می‌توانند به بخش های مختلف کیف پول خود دسترسی داشته باشند.

اپلیکیشن اکسکوینو امکان دسترسی آسان و سریع کاربران به تراکنش‌ها را فراهم کرده است . قسمت مدیریت کیف پول برای استفاده کنندگان اپلیکیشن اکسکوینو، در قسمت پایین صفحه و دومین گزینه از سمت راست نمایش داده خواهد شد. همچنین استفاده کنندگان  از کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ می‌توانند پس از ورود به حساب کاربری خود، گزینه « مدیریت کیف پول » را در صفحه اصلی و قسمت  « مالی » مشاهده کنند. کاربرانی که از طریق تلفن‌های همراه خود اقدام به ورود به سایت می‌کنند، می‌توانند قسمت مدیریت کیف پول  را در « منوی کاربری » خود مشاهده کنند.

با کلیک روی گزینه مدیریت کیف پول، ۶ کیف پول اختصاصی برای ارزهای بیت کوین ، اتریوم ، ریپل ، لایت کوین ، بیت کوین کش ، تتر و ریال که متعلق به هر کاربر در سامانه اکسکوینو می‎‌باشد به همراه موجودی آن‌ها نمایش داده خواهد شد. با هم به بررسی بخش‌های مختلف این قسمت می‌پردازیم.

لازم به ذکر است اگر کاربران محترم سامانه اکسکوینو، قصد واریز ارز مورد نظر از هر آدرسی به کیف پول متعلق به خود در سایت اکسکوینو را داشته باشند باید از گزینه واریز، و در صورت تمایل به ارسال ارز مورد نظر از کیف پول متعلق به خود در سامانه اکسکوینو به هر آدرس مقصد دلخواه دیگر، از گزینه برداشت استفاده کنند.  گزینه تبدیل نیز برای تبدیل ارزهای مختلف به کار می‌رود.

واریز ارز دیجیتال به کیف پول اختصاصی کاربران در سایت اکسکوینو

در صورت تمایل کاربران به انتقال ارز دیجیتال مورد نظر خود به سایت اکسکوینو، پس از وارد شدن به حساب کاربری و قسمت مدیریت کیف پول، با کلیک روی گزینه واریز، آدرسی جهت واریز ارز دیجیتال مورد نظر از سایت مبدا نمایش داده خواهد شد. با انتخاب گزینه « کپی آدرس » و استفاده از آن در سایت مبدا و انجام تراکنش مربوطه، مقدار ارز مورد نظر با موفقیت به کیف پول کاربران در اکسکوینو انتقال داده خواهد شد. در صورت انجام  تراکنش موفق، مبلغ انتقالی در قسمت موجودی کیف پول هر ارز دیجیتال قابل رویت خواهد بود.

کیف پول اکسکوینو

برداشت ارز دیجیتال از کیف پول اختصاصی کاربران در اکسکوینو

برداشت ارزهای دیجیتال مسلما از کیف پول اختصاصی کاربران در سایت اکسکوینو صورت می‌گیرد. برای برداشت از کیف پول متعلق به کاربران در اکسکوینو ، به قسمت مدیریت کیف پول رفته و از گزینه برداشت استفاده کنید. سپس مبلغ مورد نظر را با در نظر داشتن مبلغ کارمزد وارد کنید ( انتخاب کردن گزینه Max به معنی انتخاب کل مبلغ موجود در کیف پول است ). در مرحله بعد در سایت مقصد تراکنشی مرتبط با واریز ارز ایجاد نمایید و آدرس دریافتی از سایت مقصد را در سایت اکسکوینو وارد نموده و تراکنش خود را تکمیل کنید.

کیف پول ارز دیجیتال

تبدیل ارزها به یکدیگر

کاربران اکسکوینو می‌توانند ارز مورد نظر در کیف پول خود را به هر ارز دیگر تبدیل کنند. با انتخاب هر ارز، ارزهای قابل تبدیل برای آن ارز نمایش داده می‌شود. با انتخاب مقدار و سپس گزینه تبدیل، ارزها به یکدیگر قابل تبدیل خواهند بود.

ولت

نکات مربوط به استفاده از کیف پول های اکسکوینو

کاربران برای خرید و فروش ارز دیجیتال ریپل در سایت اکسکوینو علاوه بر آدرس کیف پول، ملزم به وارد کردن تگ مخصوص به خود نیز هستند. تگ مربوط به ارز ریپل از یک عدد ۹ رقمی تشکیل شده است که هنگام برداشت از کیف پول، در قسمت پایین آدرس کیف پول نمایش داده می‌شود. در هنگام برداشت از کیف پول ریپل، تگ ارائه شده توسط سایت مقصد را در قسمت مخصوص به تگ ریپل وارد کنید. در صورتی که سایت مقصد شماره تگ ارائه نکرد تیک مربوط به نیازی به تگ ریپل ندارم را بزنید.

در حال حاضر امکان خرید و فروش ارز دیجیتال تتر وجود ندارد و فقط در قسمت تبدیل ها می‌توان از این ارز استفاده کرد. به همین دلیل فعلا آدرس کیف پول تتر در دسترس کاربران محترم اکسکوینو قرار ندارد.

تبدیل ارز دیجیتال تتر به ریال و بیت کوین ( و بلعکس ) قابل اجرا است که منظور از ریال در این قسمت، موجودی مربوط به کیف پول ریالی مخصوص به کاربران اکسکوینو می‌باشد.

کاربران برای انتقال موجودی کیف پول ریالی به حساب بانکی خود باید گزینه برداشت را انتخاب کرده، سپس مبلغ  و شماره شبای خود را وارد کنند ( توجه داشته باشید شماره شبا باید بدون فاصله، بدونir  و زمانی که زبان صفحه کلید روی حالت انگلیسی است وارد شود ) تا موجودی ریالی کیف پول اکسکوینو طبق قوانین واریز ریالی به حساب بانکی کاربران واریز شود.

دقت داشته باشید  مقدار ارز دیجیتال  دریافتی نهایی در آدرس کیف پول مقصد داده شده در تراکنش، بایستی کاملا مطابق مقدار تراکنش باشد ، بنابراین بایستی کارمزد سایت مبدا را در هنگام واریز در نظر گرفته و با احتساب آن ، مبلغ واریز را تعیین نمایید

سایت اکسکوینو مفتخر است بالاترین درجات امنیت کیف پول‌ها را برای کاربران فراهم کرده و در طول فعالیت خود در حد بالایی رضایت کاربران را تامین کند. استفاده از کیف پول‌ های اکسکوینو کاملا رایگان بوده و هیچ مبلغی را به ازای ساخت کیف پول، در حساب کاربران مسدود نمی‌کند.

از این رمزعبورها برای کیف پول خود استفاده نکنید!

هنگامی که صحبت از امنیت حساب‌های آنلاین به میان می‌آید بی شک باید به این نکته توجه کرد که هیچکس قادر نیست امنیت حساب آنلاین خود را به صورت صد درصد تامین کند. این موضوع در مورد ارزهای دیجیتال نیز صدق می‌کند. بی شک تامین امنیت در دنیای ارزهای دیجیتال از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. این تامین امنیت در درجه اول با انتخاب یک رمز عبور مناسب شکل می‌گیرد. تحقیقات اخیر از ۳۲ مورد از آسان‌ترین رمزهای عبور که در معرض هک شدن قرار دارند پرده برداشته است. برای اجتناب از انتخاب این رمزهای عبور تا اخر این مقاله همراه ما باشید.

طبق گزارشات وب سایت ImmuniWeb، تعداد ۱۶ میلیون از ۲۱ میلیون نفر متعلق به ۵۰۰ شرکت مورد بررسی قرار گرفتند. حدود ۹۵ درصد از این افراد از رمزعبورهای بسیار ساده استفاده کرده و حتی برخی از این افراد هیچ رمز عبوری برای حساب‌های خود در نظر نگرفته بودند. این مطالعات تفاوت قابل توجهی را بین صنایعی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند نشان می‌دهد. صنایع مربوط به تکنولوژی و امور مالی با حدود ۵ میلیون گواهی به سرقت رفته در صدر این لیست قرار داشتند. صنایع مراقبت‌های بهداشتی، صنایع و انرژی با حدود ۲ میلیون اوراق به سرقت رفته در رده دوم این لیست قرار دارند و صنعت هوافضا و دفاع، از امنیت بالاتری نسبت به صنایع دیگر برخوردار بودند.

بیشترین رمز عبورهای استفاده شده

انتخاب رمزهای عبور توسط کاربران تا حدودی با زمینه تخصص آن‌ها در ارتباط بود. برای مثال بیشترین رمزعبور انتخاب شده در زمینه تکنولوژی عبارت بودند از: passw0rd، ۱qaz2wsx، career121، abc123، password1

امور مالی: ۱۲۳۴۵۶، welcome، old123ma، student، ۴۵۶a33

مراقبت‌های بهداشتی: Exigent، password، pass1، ۰۰۰۰۰۰، ۱۲۳۴۵۶

صنایع: ۱۲۳۴۵۶۷۸، !qaz1qaz، comdy، password، passe

انرژی: password،  ۱۲۳۴۵۶، snowman، old123ma، ۷۸۹_۲۳۴

طبق این تحقیق ضعیف ترین صنایع به لحاظ امنیت به ترتیب عبارت بودند از: خرده فروشی، مخابرات، حمل و نقل و امور مالی.

امنیت در دنیای ارزهای دیجیتال

کیف پول

دنیای ارزهای دیجیتال نیز مانند صنایع دیگر در معرض خطرات مربوط به دنیای دیجیتال قرار داشته و انتخاب رمز عبور مناسب و تامین امنیت یکی از ارکان اصلی قبل از اقدام به خرید یا سرمایه گذاری روی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود.

بدیهی است اولین کار برای تامین امنیت و جلوگیری از به خطر افتادن حساب شما، عدم اشتراک رمز عبور مربوط به حسابتان با هر فرد دیگری است. رمز عبور خود را روی کامپیوترتان ذخیره نکنید و اقدامات جانبی دیگری برای کاهش ریسک به خطر افتادن آن در نظر بگیرید. یک قاعده کلی در مورد نگهداری ارز‌های دیجیتال وجود دارد که افراد مختلف از آن استفاده می‌کنند، آن‌ها معمولا تمام دارایی خود را به صورت گرم ذخیره نکرده و مقداری از آن را به صورت ذخیره سرد نگهداری می‌کنند.

در صورت امکان همیشه از تایید هویت دو مرحله‌ای که قبل از انجام تراکنش‌ها نیاز به یک تایید اضافی دارند استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود برای تامین امنیت بیشتر از ایمیل‌ها و رمزعبورهای متفاوتی استفاده کنید.

به عنوان سخن آخر همیشه نکاتی را در مورد امنیت حساب‌های خود در نظر داشته باشید و البته هرگز از ۱۲۳۴۵۶۷۸ برای انتخاب گذرواژه خود استفاده نکنید!

 

بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری ارزهای دیجیتال کدامند؟

اگر شما هم این روزها قدم به دنیای جذاب ارزهای دیجیتال گذاشته و به جمع سرمایه گذاران زیرک و آگاه پیوسته‌اید، قطعا بعد از تحقیق درباره نوع ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری و خرید آن، اولین موضوعی که ذهن شما را به خود مشغول خواهد کرد روش نگهداری آن‌هاست. به دلیل اینکه ارزهای رمز نگاری شده ماهیت دیجیتالی دارند، نگهداری آن‌ها نیز با ارزهای سنتی متفاوت بوده و به صورت دیجیتالی صورت می‌گیرد. قطعا افرادی که از ارزهای سنتی استفاده می‌کنند تمام آن‌ها را در دست خود نگه نداشته و پول‌های خود را در کیف پول و یا در یک حساب بانکی ایمن ذخیره می‌کنند. این امکان برای دارندگان ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد. از آن‌جایی که محل نگهداری ارزهای دیجیتال از جمله مهم‌ترین مواردی است که باید مورد توجه دارندگان و سرمایه گذاران قرار بگیرد، دارندگان رمز ارزها نیز دارایی خود را در کیف پول ارز دیجیتال که اصطلاحا آن را والت می‌نامند نگهداری می‌کنند. خوشبختانه با توجه به افزایش محبوبیت ارزهای رمزنگاری شده در سراسر دنیا، کیف پول‌های ارزهای دیجیتال نیز از تنوع بیشتری بهره مند شده و کمک شایانی به دارندگان ارزهای دیجیتال در جهت نگهداری امن دارایی خود کرده‌اند.

کیف پول دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

یک کیف پول دیجیتال در واقع نرم افزاری است که کلیدهای عمومی و خصوصی مرتبط با بلاک چین را در خود نگه داشته و امکان ارسال و دریافت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند. در واقع تمام اطلاعات مربوط به موجودیت ارزهای دیجیتال بر روی بلاک چین ذخیره شده است و کیف پول‌های ارزهای دیجیتال نرم افزارهایی هستند که به منزله یک رابط بین شما و بلاک چین های مختلف عمل کرده و نقل و انتقالات آن‌ها را ممکن می‌کنند. هیچ یک از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال نیز مانند دارندگان حساب‌های بانکی از دو آدرس کیف پول شبیه به هم استفاده نخواهند کرد. اساسا هر کیف پول دارای یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی منحصر به فرد است که کلید عمومی به منزله شماره حساب در حساب های بانکی است و هر فرد می‌تواند برای ارسال یا دریافت بیت کوین یا ارز مورد نظر خود در اختیار طرف دیگر معامله قرار دهد، ولی محافظت از کلید خصوصی امری ضروری است و دسترسی به کلید خصوصی مربوط به کیف پول هر فرد، به معنی دسترسی به کل دارایی او خواهد بود. شاید در نگاه اول ظاهر کلید خصوصی و کلید عمومی مربوط به یک کیف پول کاملا متفاوت به نظر برسند ولی فناوری نرم افزاری به ارتباط ویژه بین آن‌ها پی می‌برد.

نمونه زیر آدرس یک کیف پول متعلق به بیت کوین است:

۱A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa
همانطور که مشاهده می‌کنید آدرس کیف پول از ترکیبی از اعداد و حروف بزرگ و کوچک تشکیل شده است و به دلیل اینکه فناوری بلاک چین از شفافیت بسیار بالایی برخوردار است ردیابی یک آدرس کیف پول و دسترسی به تراکنش‌های انجام شده توسط مالک این کیف پول  بسیار ساده است. ولی از طرفی هویت دارنده کیف پول برای کسی آشکار نخواهد شد که این موضوع یکی از عوامل جذابیت‌ مربوط به فناوری بلاک چین است. در حال حاضر انواع مختلفی از کیف پول ارزهای دیجیتال در دسترس عموم قرار دارند که می‌توان آن‌ها را در سه دسته بندی کاغذی، نرم افزاری و سخت افزاری قرار داد و محبوب‌ترین آن‌ها عبارتند از: کیف پول دسکتاپ، کیف پول موبایلی، کیف پول اینترنتی یا آنلاین، کیف پول کاغذی و کیف پول سخت افزاری. بدیهی است که هر کدام از این کیف پول‌ها متناسب با نیازهای مختلف کاربران به وجود آمده‌اند.

چرا انتخاب یک کیف پول مطمئن اهمیت دارد؟

در نظر داشته باشید که کیف پول ارزهای دیجیتال نیز مانند تمام کیف پول‌های دیگری که با اینترنت در ارتباط است همواره در معرض خطرات مربوط به دنیای مجازی قرار دارند. به همین دلیل انتخاب کیف پول مناسب و محافظت از کلید خصوصی مربوط به کیف پول هر شخص از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بهترین کیف پول برای نگهداری ارزهای دیجیتال

اگر شما نیز ارزهای دیجیتال خود را در صرافی های خارجی از قبیل بایننس، بیت فیکس یا کوین پیمنتزنگهداری می‌کنید باید بدانید که در معرض جدی از دست دادن دارایی خود قرار دارید. به دلیل اعمال تحریم‌های جدی علیه کشور ایران و مشکلاتی که برای کاربران ایرانی در ساخت کیف پول مربوط به صرافی‌های خارجی وجود دارد، بهترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال مردم ایران ثبت نام در سایت‌های داخلی مطمئن و ایمنی مانند اکسکوینو است که با بهره‌گیری از تیم پشتیبان فارسی زبان، در صورت بروز هر گونه مشکل احتمالی، کاربران را در امر نگهداری از دارایی‌هایشان کمک می‌کنند.

صرافی های خارجی بسیاری وجود دارند که به بهانه تحریم‌ها، دسترسی ایرانیان را به دارایی‌هایشان مسدود کرده و هیچ دلیل قانع کننده‌ای نیز برای اقدامات خود ارائه نکردند. این در حالی است که سایت اکسکوینو با ارائه کیف پول رایگان و بدون کارمزد برای نگهداری و انتقال مهم‌ترین ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، بیت کوین کش، ریپل، اتریوم، لایت کوین، تتر، ریال و… در طول فعالیت خود سعی در جلب رضایت کاربران این سایت داشته و امنیت تراکنش‌های آن‌ها را تامین کرده است.

تحلیل تکنیکال چیست؟

اگر شما هم درگیر دنیای جذاب ارزهای دیجیتال شده و اقدام به خرید این ارزهای پر نوسان کرده‌اید، قطعا به دنبال راهی برای پیش بینی قیمت آینده دارایی خود هستید. تحلیل تکنیکال یکی از روش‌هایی است که به شما یک دید روشن از آینده قیمت ارز مورد نظر خود داده و باعث می‌شود بهتر بتوانید تغییرات بازار را درک کنید. تحلیل تکنیکال حدود سه قرن قدمت دارد و استفاده از شاخص‌های تکنیکال و ترسیم نمودارهای تکنیکال را می‌توان در نوشته های قرن هفده و هجدهم میلادی نیز مشاهده کرد.

 

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال یا تحلیل فنی ( Technical analysis ) روشی برای پیش بینی قیمت‌ها در بازار از طریق مطالعه وضعیت گذشته بازار است. در این نوع تحلیل از طریق بررسی تغییرات و نوسان های قیمت ها و حجم معاملات و همچنین نسبت عرضه و تقاضا می‌توان وضعیت قیمت‌ها در آینده را پیش بینی کرد. رفتار قیمت یا رفتار بازار همواره در تحلیل تکنیکال نقش اساسی را ایفا کرده و در کنار  نمودارها به پیش بینی آینده روند قیمت ها کمک می‌کند. تحلیل تکنیکال که در بورس اوراق بهادار، بازار ارز،  فارکس و نیز بازارهای بورس کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد برای اولین بار توسط چارلز داو مورد استفاده مستقیم اقتصادی قرار گرفت. چارلز داو که وی را پدر تحلیل تکنیکال می‌شناسند، هیچ کتابی در زمینه تحلیل تکنیکال منتشر نکرد و مطالب خود را با ثبت بالا و پایین‌ترین قیمت های روزانه، هفتگی و ماهانه در مقالاتی در نشریه وال استریت ژورنال منتشر کرده و به بررسی روندهای موجود در بازار پرداخت.

نظریه داو

مقالاتی که در روزنامه مذکور توسط چارلز داو منتشر می‌شد بر اساس سه فرضیه شکل گرفته بود که به نظریه داو شهرت دارند. سه اصل نظریه داو عبارت‌اند از:

بازار همه چیز را منعکس می‌کند ( همه چیز دز قیمت لحاظ شده است )

قیمت‌ها بر اساس روند حرکت می‌کنند ( تغییرات قیمت تصادفی نیست )

تاریخ تکرار می‌شود

یک تحلیل‌گر تکنیکال بر این باور است بازار همه چیز را منعکس می‌کند، وی بر این باور است که عامل‌های بنیادی، سیاسی و جغرافیایی که بر قیمت یک ارز یا دارایی تاثیرگذار است، اثرات خود را بر قیمت یک دارایی منعکس کرده و نیازی به بررسی آن‌ها نیست و تنها کاری که لازم است انجام داده شود، بررسی حرکات قیمت است که وی این تغییرات را نیز تابع عامل عرضه و تقاضا می‌داند. تحلیل گران تمام پیش بینی های خود را بر اساس نسبت عرضه و تقاضا بیان می‌کنند و معتقدند عامل تغییر دهنده جهت عرضه و تقاضا در واقع برآیند تحولات بنیادی و اقتصادی است که همین عامل سبب جابه جایی قیمت‌ها نیز هست. بنابراین تحلیل گر تکنیکال روی دلایل اصلی تغییر قیمت تمرکز نکرده و فقط به بررسی نمودارها و الگوهای قیمت می‌پردازد.

تحلیل گران تکنیکال بر این باورند قیمت‌ها بر اساس روند حرکت می‌کنند و تا زمانی که عوامل بازدارنده، آن‌ها را از روند خود منحرف نکرده‌اند، تمایل دارند به روند فعلی خود ادامه دهند. تحلیل گران همیشه در تلاشند روند بازار را زودتر از بقیه تشخیص داده، روند آینده قیمت یک دارایی را پیش بینی کرده و بتوانند سود مناسبی از بازار مالی مورد نظر خود کسب کنند.

.تحلیل‌گران بر این باورند تاریخ تمایل دارد تکرار شود. این دیدگاه بیشتر جنبه روانشناسی بازار را مطرح می‌کند و به این موضوع اشاره دارد که افراد حاضر در بازار، واکنش مشابهی نسبت به تغییرات و نوسانات قیمت یک دارایی خواهند داشت.

مزایای یادگیری تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بسیار انعطاف پذیر بوده و با همه بازارها سازگاری دارد. تقریبا هیچ بازار معاملاتی وجود ندارد که نتوان از تحلیل تکنیکال برای بررسی آن استفاده کرد. یک تحلیل‌گر تکنیکال به راحتی می‌تواند هر نوع بازاری را که تمایل داشته باشد بررسی کند در حالی که تحلیل گران فاندامنتال تعداد بسیار زیادی داده برای بررسی در اختبار دارند که برای بررسی آن‌ها نیز باید از دانش تخصصی بهره‌مند باشند.

تحلیل تکنیکال قابل استفاده در بازه‌های زمانی مختلف است. تقریبا همه افراد و معامله گران در بازه‌های زمانی مختلف از جمله روزانه، کوتاه مدت یا بلند مدت می‌توانند از تحلیل تکنیکال بهره ببرند. این نوع تحلیل شامل زمان خاصی نمی‌شود و تحلیل گران بنا بر سلیقه خود می‌توانند بازه های زمانی مختلف بازارهای مالی گوناگون را بررسی کنند.

 

تحلیل تکنیکال در حوزه ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال یکی از پیچیده ترین بازارهایی است که اخیرا توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده و از سرعت بسیار بالایی نسبت به دیگر بازارها مثل بورس برخوردار است. بنابراین بررسی و تحلیل آن کمی دشوار به نظر می‌رسد.

بدیهی است با پیشرفت هر چه بیشتر بازارهای مالی و گسترده‌تر شدن آن‌ها سبک‌های تحلیل تکنیکال نیز بسیار پیشرفت کرده‌اند که این سبک‌ها بر اساس یک سری قواعد سعی در پیش بینی قیمت و رفتار آینده دارایی‌ها دارند. سبک‌های مختلف تحلیل تکنیکال که ممکن است باعث سردرگمی تازه واردها شود، بر اساس الگوهای روانشناسی، الگوهای رفتاری، رفتار قیمت در گذشته و … شکل گرفته اند. افراد علاقند به این حوزه می‌توانند با توجه به علایق و نوع شخصیت و انواع معاملات خود اقدام به یادگیری بهترین سبک تحلیل تکنیکال کرده و به مرور زمان با انجام معاملات سیستم تحلیل خود را تقویت و تکمیل کنند.

کاربران محترم سایت اکسکوینو زین پس می‌توانند با دنبال کردن مطالب آموزشی تحلیل تکنیکال در وبلاگ این سایت دانش خود را افزایش داده و درک بهتری از جریانات شکل گرفته در این بازار مالی داشته باشند.

گوگل

دستیابی گوگل به برتری پردازش کوانتومی؛ نقطه عطف تاریخ فناوری

شرکت گوگل ( Google ) که یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه فناوری اطلاعات است از آغاز تاسیس خود در سال ۱۹۹۸ تا کنون به عنوان یک غول فناوری، همیشه رقابتی جدی با همتایان ابر قدرت خود داشته و از فعالیت جدی در حوزه‌ی پردازش کوانتومی دست برنداشته است. این رقابت نفس گیر برای توسعه بزرگ‌ترین سوپر کامپوترهای دنیا همواره بین ابرقدرت‌های جهان وجود داشته و همه دولت‌ها و شرکت‌های جهان در حال رقابت برای دستیابی به برتری کوانتومی هستند.

مدت زیادی است که محققان بی صبرانه منتظر شنیدن خبر برتری کوانتومی یکی از غول‌های فناوری هستند ولی به نظر می‌رسید که امکان محقق شدن چنین رویایی در آینده‌ای نزدیک دور از انتظار باشد، تا اینکه هفته گذشته گوگل با انتشار یک خبر همه را به شدت شگفت زده کرد. هفته گذشته روزنامه فایننشال تایمز ( که یکی از قدیمی‌ترین، مهم‌ترین و پرنفوذترین روزنامه‌های اقتصادی سیاسی جهان است ) خبری مبنی بر دسترسی گوگل به برتری کوانتومی منتشر کرد که در آن مقاله ادعا شد، گوگل پیش نویس مقاله مرتبط با رایانش کوانتومی را به صورت موقت در وب سایت ناسا منتشر کرده است. لازم به ذکر است گوگل درباره انتشار خبر فوق واکنشی از خود نشان نداده و درباره صحت این موضوع سکوت کرده است که این مسئله را می‌توان به معنی معتبر بودن مقاله مذکور در نظر گرفت. اگر گوگل طی روزهای آینده صحت خبر فوق را تایید کند، این موضوع قطعا دستاوردی تاریخی و به منزله نقطه عطفی برای بشر خواهد بود که می‌توان آن را مصداق سفر به فضا یا کشف آنتی بیوتیک دانست.

محتوای مقاله منتشر شده از چه قرار بود؟

محققان در مقاله فوق اعلام کرده بودند که گوگل به برتری کوانتومی دست یافته است. این بدان معنی است که گوگل دارای کامپیوتر کوانتومی است که از هر ابرکامپیوتر دیگری در جهان قدرتمند‌تر است و توانایی رقابت با آن به ذهن هیچ کامپیوتر یا ابر کامپیوتر دیگری نمی‌رسد. طبق گزارش منتشر شده، کامپیوتر کوانتومی گوگل که Sycamore نام دارد، به قدرتی دست یافته است که هیچ ابر رایانه دیگری حتی خواب آن را هم نمی‌بیند. این دستگاه فوق‌العاده، توانست در ظرف مدت فقط ۳ دقیقه و ۲۰ ثانیه اقدام به انجام محاسباتی کند که قدرتمند‌ترین ابر کامپیوتر دنیا یعنی Summit ( که متعلق به شرکت IBM  است و بیش از ۲۰۰۰ پردازنده دارد ) برای انجام آن به ده هزار سال زمان نیاز دارد.

دستیابی گوگل به برتری کوانتومی زمین لرزه‌ای در دنیای فناوری ایجاد کرده که نتیجه فعالیت‌های تحقیق و توسعه این شرکت است. برتری کوانتومی  در واقع به معنی انجام وظایفی توسط کامپیوترهای کوانتومی است که دستگاه‌های عادی از پردازش آن عاجزند یا به عبارت دیگر برتری کوانتومی به رخدادی گفته می‌شود که در آن یک کامپیوتر کوانتومی توانایی شکست نمونه‌های سنتی را در فرایندی مشخص پیدا می‌کند.پیش از این، یکی از محققان ارشد گوگل اعلام کرده بود این شرکت تا پایان سال ۲۰۱۷ به پردازش کوانتومی دست پیدا خواهد کرد ولی به نظر می‌رسد برای مشاهده کاربردهای واقعی رایانش کوانتومی به سال‌ها زمان نیاز داریم.

اساس کار کامپیوترهای کوانتومی

به نظر می‌رسد تفاوت عمده کامپیوترهای معمولی و کامپیوترهای کوانتومی در نحوه ذخیره و انجام محاسبات آن‌هاست. در کامپیوترهای معمولی برای ذخیره داده و انجام محاسبات از بیت‌های صفر و یک استفاده می‌شود ولی در کامپیوترهای کوانتومی از کیوبیت یا کوانتوم استفاده می‌شود. در واقع کیوبیت به یک سیستم کوانتومی-مکانیکی گفته می‌شود که در عین برخورداری از خاصیت « ابرموقعیت » دارای مقادیر صفرویک نیز هست. کامپیوتر کوانتومی با انتقال کیوبیت‌ها به حالت ابر موقعیت راه‌حل‌های مختلف را بررسی کرده و به جواب می‌رسد. این حالت به محض مشاهده از بین می‌رود اما به حدی جذاب و پیچیده است که انیشتین نیز آن را بسیار رازآلود توصیف کرده است.

پردازش کوانتومی چیست

همان‌طور که قانون مور به پایان عمر خود برای پردازنده‌های سیلیکونی نزدیک می‌شد، نوع جدیدی از پردازش شکل گرفت.( لازم به ذکر است طبق قانون مور تعداد ترانزیستورها در پردازنده‌های مبتنی بر مدارات مجتمع در هر دو سال، دو برابر می‌شود ). دانشمندان و فیزیکدانان زیادی بر این باور بودند که کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند نقش به سزایی در کمک به پردازش مباحث پیچیده مربوط به فیزیک و شیمی داشته باشند. در واقع کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند تعداد بسیار زیادی از اعداد یا داده ها را در بیت‌های کوانتومی خود جاداده و تمامی آن‌ها را با هم بررسی کنند. این کامپیوترها برای حل مسائل خاصی که به درستی طراحی شده‌اند انقدر سریع عمل می‌کنند که در حال حاضر انجام چنین عملیاتی حتی برای ابر کامپیوترهای جهان هم مانند یک رویاست. کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند به پردازش مسائل مربوط به فیزیک و شیمی و همچنین شاخه‌های مختلف علوم دیگر مانند علم مواد، ژنتیک و زیست هم کمک کنند.

برتری کوانتومی چیست

آنچه با نام برتری کوانتومی شناخته می‌شود در واقع قدرت نظارت بر قدرت جادویی کامپیوترهای کوانتومی در پردازش سریع مسائلی که دارای حالت‌های بسیار زیاد می‌باشد است. برای مثال در مورد پیدا کردن مناسب‌ترین حالت در ساخت یک ماده خاص، ما با بی‌نهایت حالت مختلف روبه رو هستیم و کامپیوترهای کوانتومی با قدرت فوق‌العاده خود امکان رسیدن به این حالت را در زمان کمی برای فرد مقدور می‌سازند. بدیهی است که این موضوع می‌تواند سرعت انجام تحقیقات علمی و تکنولوژیک را صدها برابر سریعتر کند. قدرت برتری کوانتومی می‌توانند بررسی فهرستی از مولکول‌ها برای ساخت داروی احتمالی جدید که در حال حاضر به زمانی چند ساله نیاز دارند را به چند دقیقه برسانند.

 

 

برتری کوانتومی گوگل و امنیت

همان‌طور که اشاره کردیم کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند تاثیرات شگرفی در هر چیزی که مربوط به دنیای دیجیتال است از هوش مصنوعی گرفته تا توسعه داروها داشته باشند. همچنین می‌توانند در کنار کمک پزشکی، در زمینه‌هایی مثل هواشناسی، شیمی و فیزیک و رمز نگاری که نیازمند محاسبات پیچیده و تکراری هستند کاربرد فراوان داشته باشد.

ولی از طرفی این کامپیوترها قابلیت شکستن استانداردهای رمزنگاری فعلی در کسری از ثانیه را دارند. بنابراین اینترنت در شکل فعلی آن در برابر کامپیوترهای کوانتومی به شدت اسیب پذیر است و همین علت سبب شده که سازمان‌های دولتی به دنبال توسعه روش‌های رمزنگاری مقاوم در برابر آن‌ها باشند. بدیهی است که تا فراگیر و تجاری شدن کامپیوترهای کوانتومی زمان بسیاری زیادی باقی است و این موضوع می‌تواند سبب بهبود استانداردهای رمزنگاری شود تا از بروز هر گونه سو استفاده در آینده جلوگیری شود.

از ارز الکترونیکی پرفکت مانی چه می‌دانید؟

پرفکت مانی یک شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت بین‌المللی و یک سیستم پرداختی و مالی است که به افراد مختلف اجازه می‌دهد تراکنش‌های مالی خود را خیلی سریع و ایمن بر بستر اینترنت انجام دهند. این سرویس پرداخت آنلاین در سال ۲۰۰۷ در کشور پاناما به ثبت رسیده  که البته مرکز آن در زوریخ سوئیس است. کاربران از طریق این شبکه پرداخت قادر خواهند بود پرداخت‌های ارزی خود را در وب‌سایت‌های مختلف که پذیرنده این پول الکترونیک هستند انجام دهند. هر کسی می‌تواند به راحتی یک حساب کاربری در پرفکت مانی ایجاد کرده و اقدام به انتقال ارز به خارج از کشور کند، همچنین کاربران می‌توانند از این طریق پرداخت‌های ارزی خود را در سایت‌های مختلف انجام دهند. افرادی که قصد استفاده از پرفکت مانی را دارند می‌توانند پول خود را در سریع‌ترین زمان ممکن و با یک نرخ تبدیل منطقی، به واحد پول دیجیتالی تبدیل کنند. این ارز مانند ارزهای فیات کشورها نبوده و تنها به صورت الکترونیکی و دیجیتالی قابل استفاده است. به همین دلیل این ارز در کنار سایر ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین، به عنوان یک ارز دیجیتال در نظر گرفته می‌شود.

رقیب قدرتمند پی پال

از طرفی با وجود تحریم‌های گسترده مالی علیه ایران، پرفکت مانی جزو معدود شرکت‌هاییست که دست به این اقدام نزده است. به همین دلیل این ارز برای کسانی که به دنبال خرید از وب‌سایت‌های خارجی هستند از جذابیت بیشتری برخوردار است. سایت پرفکت مانی حتی بخشی ویژه به زبان فارسی اختصاص داده است که کاربران فارسی زبان با انتخاب این بخش می‌توانند به تمامی امکانات این وب‌سایت دسترسی پیدا کنند. با اینکه پرفکت مانی هنوز محبوبیت حساب پی پال را ندارد با این حال این ارز الکترونیکی مزیت‌هایی دارد که بسیاری از افراد را جذب خود می‌کند. اصلی ترین کاربرد پرفکت مانی، استفاده آن در خریدهای اینترنتی است خصوصا وقتی که شما اقدام به خرید از جایی به غیر از کشور خود می‌کنید. لازم به ذکر است این ارز در صرافی‌های انلاین و معتبر موجود است که پس از ثبت نام در این صرافی‌ها می‌توانید این ارز را تهیه کنید و تراکنش‌های خود را انجام دهید.

با توجه به تشدید تحریم‌های اعمال شده نسبت به مردم کشور ایران، پرفکت مانی یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای تراکنش‌های مالی در سراسر دنیا به کار می‌رود. این ارز  برای دریافت دستمزد از مشتریان خارجی یا اقدامات دیگری مانند خرید کارت هدیه  از سرویس‌هایی مانند گوگل یا آیتونز گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

انواع حساب‌های پرفکت مانی

پس از ثبت نام در سایت پرفکت مانی, سه نوع حساب مختلف با قابلیت‌های متفاوت پیش روی شما قرار می‌گیرد. معمولی ( Normal )، ارتقا یافته ( Premium ) و همکار ( Partner )

حساب معمولی به محض افتتاح حساب در سایت پرفکت مانی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. پس از گذشت حدود یک سال از فعالیت کاربران در این سایت، حساب پریمیوم یا ارتقا یافته در دسترس آن‌ها قرار خواهد گرفت. از مزیت این حساب‌ها می‌توان به پرداخت کارمزد کم جهت پرداخت‌های انجام شده اشاره کرد. کاربران برای دستیابی به این نوع حساب باید حداقل موجودی تعیین شده توسط سایت را در حساب خود داشته باشند.

حساب پارتنر یا همکار به مدیران سایت پرفکت مانی و صرافی‌ها تعلق می‌گیرد. از مزیت‌های این حساب هم می‌توان به نرخ بسیار پایین تراکنش‌ها و پرداخت سود سالیانه اشاره کرد.

کاربردهای پرفکت مانی

خرید ارزهای دیجیتال مختلف توسط این ارز

دریافت دستمزد و وجه از جانب پرو‌ژه‌های مختلف تجاری در سراسر دنیا

ذخیره یک دارایی در حساب الکترونیکی امن و سریع و دریافت سود

انتقال راحت ایمن و سریع

خرید از فروشگاه‌های معتبر دنیا و پرداخت بهای کالاها توسط پرفکت مانی

دریافت و اعطای وام با شرایط دلخواه

پرفکت مانی ارز الکترونیکی با لایه امنیت بسیار بالا

همیشه افراد جامعه نسبت به پرداخت‌های اینترنتی دچار شک و تردید بوده‌اند و ریشه پانامایی این ارز الکترونیکی این شک و دودلی را بیشتر کرده است. ولی لازم به ذکر است پرفکت مانی به علت استفاده از سه روش امنیتی زیر توانسته رضایت کاربران را در امر امنیت به مقدار زیادی جلب کند.

بررسی هویت: آی پی کاربران به محض ورود به وب‌سایت پرفکت مانی در این سامانه و حساب افراد ثبت خواهد شد. کاربران برای ورود دوباره به حساب کاربری خود تنها مجاز به استفاده از همان آی پی هستند. اگر مشترکین با آی پی‌های مختلف وارد شوند باید به یک سوال امنیتی پاسخ دهند یا یک کد مشخص را وارد کند.

احراز هویت پیامکی: پس از ورود به سایت پرفکت مانی و ثبت اطلاعات کاربری، یک پیامک یک بار مصرف برای مشترکین ارسال خواهد شد.

کد کارت: کد کارت یک روش ساده و مطمئن است که اکثر شرکت‌های مالی سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. در این روش یک کارت گرافیکی حاوی کد به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد و شما با وارد کردن کد ثبت شده، وارد حساب کاربری خود خواهید شد.

کیف پول‌های پرفکت مانی

کاربران پرفکت مانی می‌توانند از این شبکه پرداخت برای  نگهداری ارزهای دلار، یورو، بیت کوین و طلا استفاده کنند.

ارز الکترونیکی پرفکت مانی در کنار تمام مزایایی که دارد کاربران این وب سایت را در مورد مسائل امنیت ارز نگهداری شده در کیف پول‌های مختلف دچار نگرانی کرده است. خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که این کمپانی از سرمایه کاربران خود برای سرمایه گذاری در سایت‌های مختلف استفاده می‌کند، ولی علاقمندان به این ارز الکترونیکی می‌توانند مقدار ارز مورد نظر خود را از صرافی‌های مطمئن و قابل اعتماد داخلی نیز تهیه کنند.

ارز دیجیتال تتر

تاثیر تتر بر ارز دیجیتال بیت کوین

اعضای تتر حدود ۱٫۷ میلیارد توکن از این ارز را در سال ۲۰۱۹ تولید کردند که این موضوع سبب تقویت قیمت بیت کوین شد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد افزایش ارز دیجیتال تتر منجر به افزایش قیمت ارز دیجیتال بیت کوین می‌شود.

یکی از علل افزایش قیمت ارز دیجیتال بیت کوین و بازار گاوی شکل گرفته در این سال را می‌توان ناشی از تزریق چند باره ارز دیجیتال تتر به این بازار دانست. ارز دیجیتال تتر حدود ۱٫۵ میلیارد توکن، در طول ۹ ماه از سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه کرد و این در حالی است که برخی از سکه‌ها از پروتکل لایه اومنی به شبکه اتریوم انتقال یافت.

ارتباط مستقیم بین قیمت بیت کوین و افزایش عرضه ارز دیجتال تتر

طبق اطلاعات به دست آمده، عرضه ارز دیجیتال تتر در پروتکل ERC-20 تاثیر بیشتری بر افزایش قیت بیت کوین نسبت به عرضه این ارز بر پروتکل Omni می‌باشد. دلیل این امر آن است که بیشتر صرافی‌های بزرگ به استفاده از ارز دیجیتال تتر بر بستر اتریوم روی آورده‌اند و این دارایی سهم بیشتری را از تراکنش‌های این صرافی‌ها از آن خود کرده است.

ارز دیجیتال بیت کوین در نیمه اول سال ۲۰۱۹ با افزایش ۴۰۰ درصدی روبه رو بود که پس از آن با کاهش قیمت روبه رو شده و با کاهش ۲۰۰ درصدی به محدوده قیمت ۸۰۰۰ دلاری رسید.

همانطور که قبلا گفته شد، نوع تتر تزریق شده به بازار هم می‌تواند در روند قیمت بیت کوین تاثیر به سزایی داشته باشد. رالی افزایش قیمت سال ۲۰۱۹، بویژه رشد صعودی قیمت بیت کوین در ماه‌های آگوست و سپتامبر با افزایش تولید ارز دیجیتال تتر ERC-20 ارتباط مستقیم داشته است.

در حال حاضر، عرضه ارز دیجیتال تتر افزایش نیافته و در محدوده ۴٫۱۰۸ میلیارد سکه باقی مانده است. از طرفی جدیدا شاهد عرضه ارز دیجیتال جدید تتر هم بوده‌ایم که سریع‌ترین دارایی وابسته به دلار از لحاظ رشد بوده و طی ۱۲ ماه گذشته حدود ۴۵۵ میلیون دلار به بازار رمزنگاری شده اضافه کرده است.

طی چند ماه گذشته، ارز دیجیتال تتر به عنوان فعال‌ترین سکه در تراکنش‌های بازار ارزهای دیجیتال به کار رفته است و سایر جفت ارزها حدود ۳۵ درصد از کل تراکنش‌های موجود در این بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

درباره ارز دیجیتال تتر

این ارز بسیار محبوب بوده و افراد می‌توانند به وسیله آن ارزهای مورد نظر خود را خریداری کنند. در واقع این رمز ارز یک ارز دیجیتال با ارزش ثابت است که همه سرمایه گذاران در تلاشند همیشه مقدار مشخصی از آن را داشته باشند. این ارز دیجیتال در کنار افرادجامعه، مورد توجه صرافی‌ها نیز واقع شده است و از آنجایی که برخی از صرافی‌ها نمی‌توانند حسابی مجزا برای ارز کشوری داشته باشند، سرمایه خود را به شکل تتر نگه داری می‌کنند.

جالب است بدانید که واژه tether در زبان انگلیسی به معنی افسار است و انتخاب این واژه برای این ارز دیجیتال بسیار هوشمندانه است چرا که این رمز ارز توانسته است در واقعیت هم به تجارتی بی پایان پایان دهد.

 

رشد چشمگیر کیف پول های ارز دیجیتال

سایت آماری استاتیستا ( Statista ) که به صورت مداوم شاخص‌های مختلف بازار ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کند در تازه ترین تحقیقات خود اعلام کرده است، تعداد کاربران دارای کیف پول ارزهای دیجیتال، در پایان نیمه اول سال ۲۰۱۹ به بیش از ۴۰ میلیون رسیده است. این گزارش با اشاره به رشد روز افزون این آمار اعلام کرده است که تعداد کیف پول‌های متعلق به کاربران در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ معادل ۸ میلیون بوده است. البته باید در نظر داشت که این ارقام تنها با بررسی سایتBlockchain.com به عمل آمده است.

کیف پول ارزهای دیجیتال

در همین راستا یکی از تامین کنندگان مطرح محصولات مرتبط با ارزهای دیجیتال اقدام به ارائه نوعی کیف پول کرده است که از ارز دیجیتال بیت کوین کش حمایت می‌کند. تخمین تعداد درست استفاده کنندگان کیف‌های پول در سراسر جهان بسیار دشوار است اما طی تحقیقات انجام شده ، تعداد استفاده کنندگان کیف‌های پول دیجیتالی در سه سال گذشته رشد ۵ برابری داشته‌اند. آمار به دست آمده از سایت Blockchain.com نیز نشان می‌دهد که کاربران استفاده کننده از کیف پول‌های دیجیتال از تاریخ ۲۵ سپتامبر تا کنون به ۴۲ میلیون رسیده است.

ارزهای دیجیتال در مسیر محبوبیت

با بررسی نمودار ارائه شده در گزارش استاتیستا، افزایش تعداد کاربران استفاده کننده از کیف پول ارزهای دیجیتال در ۲ بازه زمانی مختلف بسیار محسوس بوده است. این کاربران در محدوده بین سه ماهه سوم و چهارم سال ۲۰۱۷، همزمان با شروع بازار گاوی دارایی‌ها و همچنین در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ هنگامی که کاربران کیف پول حدود ۶ میلیون افزایش یافتند، رشد چشمگیری داشتند. تعداد این کاربران از آغاز سال ۲۰۱۶ تا کنون با رشد قابل ملاحظه ای همراه بود.

کیف پول ارزهای دیجیتال

امروزه انتخاب‌های گسترده‌ای از بین کیف پول‌های ارزهای دیجیتال در دسترس کاربران قرار گرفته است. این طیف وسیع از کیف پول‌های متنوعی مثل کیف پول‌های سخت افزاری که دارای امنیت پیشرفته هستند مانند Ledgar و  Trezor گرفته تا چندین برنامه نرم افزاری که قابلیت استفاده روزمره بیشتری دارند مانند  Electrum را شامل می‌شود.

بازار ارزهای دیجیتال پس از تجربه گاوی خود در سال ۲۰۱۸ امسال با استقبال بیشتری از سوی افراد جامعه روبه رو شد. بازار این ارزهای دیجیتال از اوایل ماه اپریل رشد صعودی خود را آغاز کرده و تا کنون به حرکت خود در این مسیر ادامه داده است. بدیهی است همزمان با افزایش قیمت ارزهای دیجیتال تعداد کاربران استفاده کننده از کیف پول های ارزهای دیجیتال هم افزایش یافته است.

انواع کیف پول های ارز دیجیتال

با توجه به ماهیت متفاوت ارزهای دیجیتال، روش های نگهداری این ارزها هم با ارزهای رایج و فیات تفاوت دارد، با توجه به افزایش علاقه کاربران به ارزهای دیجیتال، در این قسمت بد نیست اشاره‌‌ای مختصر به معرفی انواع کیف های پول ارز دیجیتال داشته باشیم. برای نگهداری ارزهای دیجیتال کیف پول‌های مختلف  با قابلیت‌های گوناگون در اختیار کاربران قرار گرفته است که به طور مختصر هر کدام از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

کیف پول انلاین که آن را با نام ذخیره سازی گرم نیز می‌شناسند و معمولا با اتصال به اینترنت انجام می‌شوند.

کیف پول دسکتاپ یا کیف پول نرم افزاری که بر روی کامپیوتر نصب می‌شود و اجازه مدیریت افلاین را می‌دهد.

کیف پول موبایل که همانطور که از نامش مشخص است بر روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شود.

کیف پول سخت افزاری که دستگاه‌های فیزیکی قابل حمل با رمز نگاری قوی هستند.

کیف پول سرد که یک کیف پول کاملا افلاین است و فقط ارز دیجیتال دریافت می‌کند.

لازم به ذکر است هر کیف پول دارای یک کلید خصوصی ( Private key ) و یک کلید عمومی ( Public key ) منحصر به فرد است. کلید خصوصی در واقع معادل رمز عبور و کلید عمومی مانند شماره حساب یا آدرس کیف پول شماست. شما به عنوان صاحب کیف پول تنها مجاز هستید آدرس عمومی کیف پول خود را در  اختیار افرادی که قصد واریز ارز دیجیتال به حساب شما دارند قرار دهید. ولی کلید خصوصی کیف پول شما کاملا محرمانه است.