مطالبی که در قسمت آموزش سایت اکسکوینو منتشر می شود، در مورد معرفی ارزهای دیجیتال و کاربردهای آن ها، فناوری بلاک چین ، نحوه استخراج بیت کوین و صدها مطالب ارزشمند دیگر است. سایت اکسکوینو در تلاش است تا هم افراد تازه وارد و هم افراد حرفه ای در حوزه ارز دیجیتال با به روز ترین مطالب و بهترین روش های سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال آشنا شوند.

فرق اتریوم و بیت کوین در چیست؟

بیت کوین و اتریوم دو غول بزرگ دنیای رمز نگاری شده و از پیشتازان بازار کریپتوکارنسی محسوب می‌شوند. این دو رمز ارز جزو شناخته شده‌ترین ارزهای این بازار مالی هستند که قسمت اعظم سهم بازار را از آن خود کرده‌اند. با توجه به محبوبیت بسیار زیاد بیت کوین و اتریوم ممکن است برای افرادی که تازه به جمع اعضای جامعه ارزهای دیجیتال پیوستند این سوال پیش بیاید که آن‌ها چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با هم دارند. با اینکه ارز دیجیتال بیت کوین پادشاه بلامنازع ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود و نمی‌توان نقش آن را در پایداری و تغییرات بازار انکار کرد، برخی معتقدند بیت کوین خیلی هم بهتر از اتریوم نیست!

قدرت انکار نشدنی بیت کوین در بازار

ارز دیجیتال بیت کوین قدرتمندترین و با ارزش‌ترین ارز رمز پایه و یک ارز دیجیتال توزیع شده به شکل همتا به همتا است که می‌تواند در لحظه و بدون حضور عوامل واسطه به شکلی کاملا امن بین دو نفر در هر موقعیت جغرافیایی ممکن انتقال پیدا کند. این ارز دیجیتال که به عنوان پول دیجیتال در نظر گرفته می‌شود می‌تواند بین کاربران مختلف در سراسر جهان مبادله شود و به تنهایی چیزی حدود ۶۰ درصد از سهم کل یازار رمز نگاری شده را از آن خود کرده است. جالب است بدانید حدود ۵۰ درصد معاملات بازار ارزهای دیجیتال به بیت کوین اختصاص داده می‌شود. از طرفی اتریوم هم دومین ارز رمز پایه دنیا به لحاظ میزان سرمیه‌گذاری در بازار در نظر گرفته می‌شود. بیت کوین حاصل نبوغ فردی ( یا تیمی ) به نام ساتوشی ناکاماتو است که حدود ۱۰ سال از پیدایش آن می‌گذرد.

بیت کوین

ساتوشی ارز دیجیتال بیت کوین را بر مبنای فناوری بلاک چین خلق کرده است. بلاک چین در حقیقت مانند یک دفتر ثبت عمومی خیلی بزرگ است که تمام معاملات انجام شده و همچنین تاریخچه تمامی تراکنش‌ها در آن ثبت می‌شود. ماینرها یا استخراج‌گران بیت کوین هم با بررسی و تایید تراکنش‌ها در بلاک‌های بلاک چین به حفظ امنیت شبکه کمک می‌کنند. ارز دیجیتال بیت کوین به لطف بهره‌گیری از تکنولوژی بلاک چین غیر قابل جعل بوده و تراکنش‌های آن بدون هیچ‌گونه تقلبی صورت می‌گیرد. پس از شکل‌گیری بلاک جدید در شبکه بیت کوین و انتقال آن به بلاک چین، دیگر امکان تغییر بلاک شکل گرفته وجود ندارد. تراکنش‌های انجام شده در دفتر عمومی ثبت شده و هر لحظه قابل بررسی و مشاهده هستند.

خلق اتریوم

این در حالی است که چهار سال پس از خلق بیت کوین، دومین ارز محبوب رمز نگاری شده یعنی اتریوم در سال ۲۰۱۳ توسط جوان نابغه برنامه نویس ۲۰ ساله به نام ویتالیک بوترین به دنیا معرفی شد. سیستم اتریوم در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۵ با پیش فروش ۹٫۱۱ میلیون کوین به صورت فروش جمعی آغاز به کار کرد. خریداران اتریوم در این روز ارز مورد نظر خود را به وسیله بیت کوین خریداری کردند.

اگر بیت کوین یک ارز دیجیتال باشد اتریوم مطمعنا چیزی فراتر از آن است. اتریوم در واقع یک پلتفرم بلاک چین است که مزایا و کارکردهای فراوانی دارد. می‌توان گفت مهم‌ترین عامل متمایز کننده این دو رمز ارز فناوری پشتیبانی‌کننده هر یک از آن‌هاست. مهم‌ترین ویژگی اتریوم را می‌توان ساخت قرار دادهای هوشمند آن دانست. قراردادهای هوشمند با استفاده از تکنولوژی بلاک چین امکان انجام دادن هوشمند کارها را فراهم می‌کنند و ارتباط بین دستگاه‌های مختلف را هوشمند می‌سازند.  برای مثال در آینده می‌توان به لطف همین قراردادهای هوشمند از تاکسی‌های بدون سرنشین بهره برد.

مهم‌ترین تفاوت بیت کوین و اتریوم

پس می‌توان گفت مهم‌ترین تفاوت بیت کوین و اتریوم در این است که بیت کوین یک ارز دیجیتال و اتریوم یک پلتفرم غیر متمرکز است.

در حقیقت قرارداد هوشمند شامل یک کد کامپیوتری است که مجموعه‌ای از قوانین از پیش تعیین شده را در بر دارد. این قرارداد روی یک بلاکچین و مجموعه شرایطی که تمام شرکت‌کنندگان در قرارداد هوشمند در تعامل با یکدیگر می‌پذیرند، اجرا می‌شود. در صورتی که تمامی شرایط پذیرفته شده اجرا شود این قرارداد خود به خود عمل می‌کند.

از اتریوم می‌توان برای انجام کارهایی مثل مشخص کردن دارایی، اثبات عضویت و …. توکن دیجیتال ساخت. قراردادهای اتریوم با هر کیف پول اتریومی هماهنگ هستند و برای ساختن توکن خود کافی است منبع کدهای اتریوم را از سایت رسمی اتریوم دانلود کنید.

سایر تفاوت‌های فرعی بیت کوین و اتریوم

البته جدا از تفاوت‌های اصلی بیت کوین و اتریوم از موارد زیر می‌توان به عنوان تفاوت‌های فرعی این دو دارایی یاد کرد.

زمان تشکیل بلاک در بیت کوین و اتریوم متفاوت است. این زمان برای تشکیل بلاک بیت کوین ۱۴ و در اتریوم حدود ۱۰ دقیقه است. اتریوم با استفاده از پروتکل Ghost قادر به کاهش زمان تشکیل بلوک شده است.

مدل اقتصادی بیت کوین و اتریوم نیز تفاوت زیادی دارند. پاداش استخراج هر بلوک جدید در بیت کوین هر چهار  سال یک بار و طی فرایندی که هالوینگ نام دارد نصف می‌شود اما این اتفاق برای اتریوم هرساله رخ می‌دهد.

روش محاسبه کارمزدهای تراکنش در بیت کوین و اتریوم متفاوت است. کارمزدهای اتریوم بر حسب پیچیدگی محاسباتی، میزان پهنای باند و فضای ذخیره سازی محاسبه می‌شوند ولی کارمزد تراکنش‌های بیت کوین فقط نسبت به اندازه و زمان مورد نظر محاسبه می‌شود.

اتریوم بر خلاف بیت کوین دارای تورینگ کامل است. این بدان معنی است که نسبت به سخت افزار، هر چیزی را می‌توان محاسبه کرد. این موضوع در ارز دیجیتال بیت کوین وجود ندارد.

اتریوم با جمع سپاری و جذب سرمایه‌گذار شروع به کار کرد در حالی که بیت کوین ابتدا به دنیا معرفی شده و سپس استخراج کنندگان اولیه بیشترین بیت کوین‌های به دست آمده را در اختیار گرفتند. طبق برنامه اتریوم در سال پنجم شکل گیری این دارایی، ۵۰ درصد اتریوم‌ها به استخراج‌کنندگان تعلق خواهند داشت.

– اتریوم مانع از فعالیت استخر‌های استخراج  متمرکز می‌شود.

اتریوم با استفاده از الگوریتم هش خود به اسم Ethash اجازه استفاده از کارتهای گرافیک (GPU) را به جای دستگاه‌ها و پردازنده های ASIC فراهم می کند.

شباهت‌های بیت کوین و اتریوم

در کنار تمامی مواردی که به عنوان تفاوت این دو دارایی برشمردیم، بیت کوین و اتریوم شباهت‌هایی نیز با هم دارند. برای مثال از هر دوی آن‌ها می‌توان به عنوان یک روش پرداخت بهره گرفت، هر دوی آن‌ها از تکنولوژی بلاک چین بهره می‌برند و هر دو کوین قابل استخراج بوده و از الگوریتم اثبات کار برای این امر استفاده می‌کنند.

پس پاسخ به این سوال که بیت کوین بهتر است یا اتریوم بسیار دشوار است به این دلیل که مقایسه این دو دارایی اساسا مشکل دارد. این دو پروژه با اهداف متفاوتی پدید آمدند، بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال نسبتا پایدار و همتا به همتا به دنیا معرفی شد و این در حالی است که هدف از خلق اتریوم هوشمند سازی بیشتر ارتباطات و قراردادها بوده و ارز مخصوص آن برای فرایند‌های پرداخت این قراردادهای هوشمند به کار می‌رود.

بلاک چین اتریوم

هدف بوترین از بلاک چین اتریوم چه بود؟

تکنولوژی بلاک چین اولین بار در تاریخ ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ و توسط خالق نابغه بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. این پدیده‌ی نو امکان انجام معاملات مالی از طریق اینترنت پرداخت، بدون نیاز به سازمان‌های واسطه مانند بانک و … را فراهم می‌کرد. بدیهی است که ویژگی اصلی تمامی ارزهای رمزنگاری شده حذف واسطه‌ها از مبادلات مالی و عملکرد غیر متمرکز آن‌ها در انواع معاملات تجاری مانند خرید کالا، انتقال وجه و … می‌باشد. اما سؤالی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را مشغول کند این است که آیا می توان این غیر متمرکز بودن را به سایر موارد، غیر از پول نیز تعمیم دارد؟

 این ایده توسط شخصی به نام ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳ مطرح شد، وی معتقد بود بیت کوین دچار نقاط ضعفی است که باید برطرف شود. در نهایت بوترین در ژانویه سال ۲۰۱۴ به همراه چند توسعه‌دهنده دیگر ایده خود را کامل‌تر کرده و در ماه آگوست همان سال، اقدام به جذب سرمایه برای پیاده‌سازی پروژه خود کرد.

هدف اتریوم ایجاد یک کامپیوتر جهانی تقریبا غیرمتمرکز است و با استفاده از این ارز دیجیتال، سرورها و ابرها با هزاران نود (Nodes) که توسط داوطلبانی از سراسر جهان اجرا می شوند جایگزین خواهند شد. چشم انداز اتریوم  این است که چنین قابلیتی برای کاربران سراسر جهان فراهم نموده و آنها را قادر به رقابت برای ارائه خدمات بهتر بر روی این بستر کند.

ماشین مجازی اتریوم (  Ethereum Virtual Machine)

 EVM یا ماشین مجازی اتریوم یک محیط زمانبندی برای اجرای قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم است که اسکریپت ها را با استفاده از شبکهی بین‌المللی گره‌های عمومی اجرا می‌کند.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند در واقع نوعی پروتکل برای تنظیم قراردادها است که به وسیله ابزار دیجیتالی کنترل شده و می تواند معامله مستقیم بین عوامل مختلف را انجام دهد. قراردادهای هوشمند اتریوم به عنوان اسکریپت‌های مستقل و یا برنامه‌های غیر متمرکز متفاوتی که  بلاک چین اتریوم برای اجرای بعدی توسط EVM ذخیره می شوند، در نظر گرفته می‌‍شود. به زبان ساده تر می‌توان گفت قرارداد هوشمند قادر خواهد بود بدون نیاز به فرد یا نهادی اجرا و اعمال شود. از این رو این قراردادها می‌توانند سبب افزایش امنیت و کاهش هزینه شوند. البته باید گفت مواردی همچون امکان بروز خطای انسانی ( در هنگام نگارش کدهای قرارداد )، قوانین حقوقی غیرشفاف در کشورهای مختلف در قبال این شکل از قراردادها و نیز هزینه بالای نگارش آن توسط برنامه‌نویسان از مهم‌ترین معایب قراردادهای هوشمند به‌شمار می‌روند.
کاربرد قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند کاربردهای مختلفی در زمینه‌های متفاوت از جمله انتخابات، موسسات مالی و بانک‌ها، بیمه‌ها، دولت‌ها، املاک‌، رسانه‌ها، خدمات سلامتی و … دارند.اگر قراردادهای هوشمند به بلوغ برسند، می‌توان آن را جایگزین مناسبی برای قراردادهای رایج امروزی دانست. مثلا برای برگزاری انتخابات، می‌توان با بهره بردن از آن‌ها، داده‌های انتخاباتی را به صورت محرمانه ذخیره کرد و امکان هر نوع دستکاری در آراء و نتیجه انتخابات را از بین برد. با ترکیب شدن اینترنت اشیاء و قراردادهای هوشمند، می‌توان خانه‌ای را متصور شد که اجاره‌اش پرداخت نشده و خود به خود در آن بسته می‌شود.

تحمل خطای بیزانس در بلاک چین

اغلب بلاک چین ها فعالیت خود را در قالب یک دفتر کل غیر متمرکز دیجیتالی، که توسط شبکه ای از کامپیوترهای توضیع شده پشتیبانی می‌شوند انجام می‌دهند.

وجود چنین تکنولوژی‌هایی می‌توانند منجر به شکل گیری سیستم‌های اقتصادی بدون نیاز به اعتماد شوند که بر خلاف سیستم‌های مالی سنتی، عوامل واسطه را از تراکنش‌های مالی حذف کرده است. از آنجایی که سسیستم‌های بانکداری و پرداختی سنتی تا حد زیادی بر پایه اعتماد ساخته شده‌اند، « ارزهای دیجیتال » به لطف بهره‌گیری از فناوری بلاک چین، به عنوان یک جایگزین ابدی برای سیستم‎‌های مالی سنتی به دنیا معرفی شده و مورد پذیرش قرار گرفته‌اند.

بلاک چین

اعضای موجود در شبکه ارزهای دیجیتال باید به طور منظم خود را با حالت فعلی بلاک چین تطبیق دهند. محققین بلاک چین این پدیده را « دستاورد اجماع » نامیده‌اند. البته در نظر داشته باشید که به دست آوردن  اجماع کاربردی و امن در سیستم‌های غیر متمرکز کار آسانی نیست. شاید این سوال در ذهن ما نقش ‌بندد که اگر چند گره ( نود ) در یک شبکه توضیع شده از نودهای کامپیوتری کارکرد درستی نداشته باشند یا از بین بروند، در این صورت کل شبکه چگونه بر سر یک تصمیم به توافق می‌رسند؟

مسئله ژنرال بیزانس در ارزهای دیجیتال

این موضوع اساسی‌ترین سوال در مسئله ژنرال بیزانس (Byzantine Generals’ Problem ) است که منجر به تشکیل مفهوم تحمل خطای بیزانس (byzantine fault tolerance  ) که به اختصار آن را BFT می‌نامند شد. مسئله ژنرال بیزانس در سال ۱۹۸۲ میلادی به یک معظل استدلالی تبدیل شده بود. این مسئله طی مشکلات ارتباطی احتمالی بین گروه‌های مختلف فرماندهان برای تصمیم‌گیری و توافق درباره حرکت بعدی، شکل جدی‌تری به خود گرفت.

تصور کنید فرماندهان مختلفی قصد حمله به یک شهر را دارند. هر فرمانده ارتش خود را در اختیار داشته و در موقعیت متفاوتی نسبت به شهر هدف قرار دارد. طبیعی است که فرماندهان مختلف باید برای تصمیم‌گیری درباره قدم بعدی و شروع حمله یا صلح با هم به تفاهم برسند. در این مرحله، اتخاذ یک تصمیم واحد توسط فرماندهان مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای تحقق این مسئله، ابتدا هر فرمانده اقدام به رای گیری بر سر حمله یا صلح در منطقه‌ی خود می‌کند. رای نهایی غیر قابل تغییر بوده و فرمانده نیز پس از رای گیری تصمیم خود را می‌گیرد. به این ترتیب تمام فرماندهان باید درباره تصمیمِ گرفته شده به توافق برسند و با هماهنگی کامل آن را اجرا کنند.

این را بخاطر داشته باشید که این فرماندهان تنها می‌توانند از طریق پیغام با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در این صورت چالش اصلی در مسئله ژنرال بیزانس تاخیر، از بین رفتن یا گم شدن  پیام‌ها است. حتی اگر یک پیغام با موفقیت به مقصد رسیده باشد، ممکن است یک یا چند فرمانده به هر دلیلی اقدامات بدخواهانه انجام داده و برای گیج کردن سایر ژنرال‌ها پیغام‌های نادرست ارسال کنند. در این صورت همه چیز نابود خواهد شد.

اگر بخواهیم چنین چیزی را در فناوری بلاک چین شبیه سازی کنیم، هر گره ( نود ) در شبکه مانند یک ژنرال خواهد بود که این گره‌ها باید بر سر وضعیت کنونی سیستم به اتفاق نظر برسند. به عبارتی برای جلوگیری از نابودی در شبکه بلاک چین، بیشتر اعضای شبکه توضیع شده باید بر سر یک اقدام مشترک به توافق رسیده و آن را انجام دهند.

تحمل خطای بیزانس چیست؟

در حقیقت تحمل خطای بیزانس به ویژگی سیستمی گفته می‌شود که قادر است در برابر تمامی خرابی‌هایی که در مورد ژنرال‌های بیزانسی رخ می‌دهد مقاومت کند. به عبارت دیگر تحمل خطای بیزانس، یک سیستم را قادر می‌سازد که با وجود کاستی‌ها در عملکرد برخی گره‌های موجود در شبکه، به راه خود ادامه داده و عملیات خود را انجام دهد. با توجه با الگوریتم‌های اجماع مختلف، راه‌های مختلفی هم برای ساخت بلاک چینی با تحمل خطای بیزانس وجود دارد.

الگوریتم‌های اجماع در واقع همان چیزی است که یک شبکه بلاک چین به واسطه آن به اجماع می‌رسد. الگوریتم اجماع موجود در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین، گواهی اثبات کار ( Proof of work ) نامیده می‌شود که یکی از رایج‌ترین الگوریتم‌های اجماع در شبکه‌های مختلف بلاک چین می‌باشد.

بلاک چین

با اینکه پروتکل بیت کوین قوانین اصلی بیت کوین را تعیین می‌کند، ولی با این حال این الگوریتم اجماع است که مشخص می‌کند این قوانین چگونه برای دستیابی به اجماع رعایت شوند. گواهی اثبات کار قبل از پیدایش بیت کوین هم وجود داشت، ولی ساتوشی ناکاموتو، خالق نابغه بیت کوین از نسخه اصلاح شده آن، در جهت خلق بیت کوین به عنوان سیستمی با تحمل خطای بیزانس  بهره گرفت.

دانستنی‌های فناوری بلاک چین

شاید فکر کنید تنها تکنولوژی که زندگی بشر را طی دهه های آینده متحول خواهد کرد، رسانه اجتماعی، رباتیک یا هوش مصنوعی است. در صورتی که تکنولوژی استفاده شده در ارزهای دیجیتال، یعنی بلاک چین بیشترین تاثیر را بر آینده کره زمین خواهد گذاشت. به لطف این تکنولوژی و برای اولین بار در تاریخ، مردم  در مورد امور مالی به یکدیگر اعتماد کرده و تراکنش‌های خود را بدون حضور عوامل واسطه و به صورت همتا به همتا انجام می‌دهند. تکنولوژی بلاک چین تکنولوژی بیرون آمده از دل اعتماد است که امکان انتقال ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین را ( به عنوان پول مجازی قابل اعتماد و یکپارچه برای مردم سراسر دنیا ) فراهم کرده است.

بلاک چین در ارزهای دیجیتال

امروزه فناوری بلاک چین با معرفی رمز ارز بیت کوین، امکانات جدیدی به جهانیان عرضه کرده است. این فناوری در بخش های مختلف اقتصادی از جمله موسسات مالی نفوذ کرده و با هدف تحول بازارهای مالی در قلب دنیای هوشمند شکل گرفته است. در حقیقت بلاک چین چشم انداز جدیدی در کل سیستم مالی جهان ایجاد کرده و سیستم‌های مالی قدیمی را متحول کرده است.

تکنولوژی بلاک چین به عنوان امن‌ترین الگوی پایگاه داده در نظر گرفته می‌شود و امنیت بالای موجود در این فناوری سبب شده که ارزهای رمز نگاری شده مبتنی بر بلاکچین از جمله بیت کوین، ایجاد شده و به عنوان یکی از پایه‌های تجارت آزاد تلقی شوند.

علاوه بر حضور پررنگ بلاک چین در صنعت اقتصاد هوشمند، این فناوری به دلیل مرتفع کردن ناکارآمدی‌های موجود در صنایع مختلف در کانون توجه  شرکت‌های زیادی قرار گرفته است. چنین شرکت‌هایی عموما با اهدافی مثل افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها، افزایش امنیت و سرعت، اقدام به سرمایه گذاری کلان در این حوزه کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های ارائه شده توسط انجمن اقتصاد جهانی ( WEF ) در سال ۲۰۱۶ ،شرکت‌های مختلف در سراسر جهان حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاری‌های خود را طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ به حوزه بلاک چین اختصاص داده‌اند که همین امر نشان‌دهنده رقابت سنگین بین شرکت‌های برتر دنیا به منظور استفاده از این تکنولوژی انقلابی است.

بلاک چین و کاربرد آن در صنایع مختلف

اکثر شرکت‌های بزرگ چین، بلاکچین را به‌عنوان یکی از پنج اولویت اصلی خود می‌دانند و بیزنس‌های بزرگ دنیا نیز به دنبال چگونگی تبدیل فرایندها و سیستم‌های موجود خود، برای هماهنگی با تغییرات در حال ظهور بلاکچین می‌باشند. این چابکی در پیاده‌سازی بلاکچین بیانگر این موضوع است که امروزه سطح آگاهی در مورد بلاکچین ارتقا یافته و این تکنولوژی آماده بهره‌برداری شده است. از جمله کاربردهای فناوری بلاک چین باید به قراردادهای هوشمند، پرداخت و مدیریت تراکنش‌ها، احراز هویت دیجیتالی، مدیریت مدارک پزشکی به صورت دیجیتال، رای گیری الکترونیک، احراز اصالت محتوا در زمینه کپی رایت، مدیریت دارایی‌های هوشمند، تسویه‌های بانکی و صنعت بیمه اشاره داشت. استفاده از فناوری بلاک چین می‌تواند کمک شایانی در اداره کاربردی این صنایع ( نسبت به فعالیت به شیوه سنتی ) کند.

مزایای فناوری بلاک چین

گشودگی، شفافیت، خنثی بودن، اعتماد، و امنیت موجود در این زمینه سبب شده تا بسیاری از کسب‌وکارها با استفاده از این تکنولوژی از مقیاس خود فراتر رفته و حتی به بعد جهانی دست پیدا کنند. در همین راستا و در پی افزایش محبوبیت این تکنولوژی در جامعه ما دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی گفت: یکی از مهم ترین اولویت های ما توسعه فناوری های حوزه هوش مصنوعی و بلاکچین است.

به پشتوانه این تکنولوژی، ارز دیجیتال بیت کوین توانست طی ۱۰ سال گذشته با وجود تمام فراز و نشیب ها به عنوان یک سرمایه امن بر سایر دارایی‌ها پیشی بگیرد و در سال ۲۰۱۹ نیز با ثبت بازدهی ۹۳٫۱ درصدی رکورددار پربازده ترین دارایی برای سرمایه‌گذاری شود. پیش بینی می‌شود با توجه به هالوینگ پیش رو که در تاریخ ۱۸ می سال ۲۰۲۰ انجام خواهد شد، این ارز دیجیتال کاربرد بسیار گسترده‌تری داشته باشد.

در حال حاضر حدود ۵,۰۰۰ ارز دیجیتال وجود دارد و مقدار کل سرمایه گذاری در این بازار چیزی حدود ۲۰۹ میلیارد دلار است که ارز دیجیتال بیت کوین حدود ۶۸ درصد از سهم کل این بازار مالی را از آن خود کرده است. ارزهای دیجیتال اتریوم، ریپل، تتر و بیت کوین کش در جایگاه‌های بعدی این بازار مالی پر نوسان قرار دارند.

ارزهای دیجیتال در سال گذشته

از مهم‌ترین خبرهای مربوط به سال گذشته ارزهای دیجیتال، می‌توان به ثبت رکورد افزایش نرخ هش شبکه بیت کوین که منجر به افزایش امنیت این شبکه می‌شود  اشاره کرد. در همین راستا برخی از مهم‌ترین خبرهای سال گذشته را می‌توان در غالب موضوعات زیر خلاصه کرد:

 • چندی پیش جمهوری اسلامی ایران در یک مراسم رسمی، از توکنی با پشتوانه طلا به نام پیمان رونمایی کرد و مدعی شد که این ارز دیجیتال با همکاری چهار بانک طراحی شده است و با توجه به اعلام سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص ارز دیجیتال می‌تواند پس از نهایی شدن مقررات فعالیت خود را آغاز کند. ایران همچنین قصد دارد برای مقابله با سلطه اقتصادی آمریکا بر بازارهای مالی جهانی، یک ارز دیجیتال اسلامی به وجود آورد.
 •  اسپیس چین ( SpaceChain  (که یک شرکت فضایی سنگاپوری در بریتانیا برای توسعه بلاک چین است، یک نود به وزن یک کیلوگرم را به همراه بسته‌ای ۲,۶۰۰ کیلوگرمی توسط موشک  SpaceX CRS-19 به ایستگاه فضایی بین‌المللی در جهت راه اندازی کیف پول بیت کوین بر پایه بلاک چین در فضا فرستاد. مدیران ارشد این شرکت اعلام کرده‌اند این اقدام در جهت افزایش امنیت کیف پول‌ها انجام شده و به دلیل قرار گرفتن آن در فضا هیچ کشوری قادر به کنترل آن نبوده و اقدامات هکرها نیز ناکام خواهند ماند.
 • سومین هاردفورک شبکه‌ای تاریخ ارز دیجیتال اتریوم، روی بلوک شماره ۹,۰۶۹,۰۰۰  با موفقیت انجام شد. هاردفورک استانبول که نتیجه ماه‌ها برنامه ریزی و تلاش بود در بامداد روز یکشنبه ( ۱۷ آذر ۹۸ (  با هدف  بالا بردن امنیت و سرعت تراکنش‌ها انجام شد.
 • سایت Coinex.com دسترسی کاربران ایرانی به این وبسایت را مسدود کرد که این موضوع بر اهمیت سرمایه گذاری در کیف پول‌های داخلی افزود.
 • تحقیقات جدید ادعا می‌کند قریب به اتفاق سرمایه گذاران سازمانی بیت کوین، دارایی‌‌های خود را در صرافی‌های آنلاین نگهداری می‌کنند. بایننس اعلام کرد: ۹۲٫۱ درصد مشتریان Vip و سرمایه گذاران بر این باورند صرافی‌ها محبوب‌ترین گزینه برای نگهداری دارایی‌ها به شمار می‌روند.
 • روز جمعه و در تاریخ ۱۵ نوامبر ارز دیجیتال بیت کوین کش که خود هارد فورکی از بیت کوین است با موفقیت به دو زنجیره جدا تقسیم شد. طبق اطلاعات به دست آمده تعداد زیادی از ماینرها اقدام به استخراج ۱۴ بلاک در  زنجیره اشتباه کرده و قدرت هش خود را هدر داده‌اند. در ساعات اولیه شکل گیری این هارد فورک شرکت تحلیلی بیتمکس ریسرچ اعلام کرد در زنجیره ارتقا یافته به غیر از تراکنش‌های متعلق به coinbase ، تراکنش دیگری انجام نشده است و  به نظر می‌رسد استخراج گران قدرت هش خود را با استخراج بلوک در زنجیره‌های اشتباه هدر داده باشند.
 • در تاریخ ۹ نوامبر، حجم معاملات انجام شده در قراردادهای آتی بکت به رکورد تازه ای دست یافت. پلتفرم بکت که در زمینه قراردادهای آتی فعالیت می‌کند، در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۱۹ توانست به رکورد جدید ۱,۷۴۱ معامله روزانه دست پیدا کند.
 • کیف پول ارز دیجیتال تلگرام تحت عنوان گرامز ولت ( Grams Wallet ) به صورت آزمایشی در اختیار کاربران خانگی قرار گرفت. کیف پول ارز دیجیتال گرام، بر روی سیستم‌ عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس ۶۴ بیتی قابل نصب است.
 • روز ۱۸ اکتبر، تعداد کل بیت کوین های استخراج شده تا کنون به رقم ۱۸ میلیون رسید و فقط ۳ میلیون بیت کوین استخراج نشده دیگر باقیست.
 • صرافی بزرگ بکت (Bakkt) در تاریخ ۲۴ اردیبهشت اعلام کرد که در پی راه‌اندازی طرح‌هایی جهت ارائه قراردادهای آینده بیت کوین به صورت فیزیکی است.
 • در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی تهران که با حضور مسئولان در حوزه های نظام بانکی، بیمه و بورس در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد، نوآوری هایی در زمینه بانکی و اقتصادی توسط مبتکران ایرانی صورت گرفت. به نقل از ارز دیجیتال ، این نمایشگاه که از ۲ اردیبهشت شروع شد تا پایان روز ۵ اردیبهشت ادامه داشت و مهم ترین اتفاق آن شاید رونمایی از اولین خودپرداز بیت کوین ( BTM ) است که توجه بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب کرده است و به خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین کمک شایانی خواهد کرد.

ارزهای دیجیتال در سال آینده

 • پس از بررسی رویدادهای مهم سال گذشته، نگاهی می‌اندازیم به مهمترین رویدادهای پیش روی بلاک چین و رمز ارز ها در سال ۲۰۲۰:
  هالوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک از ارز دیجیتال بیت کوین: به صورت میانگین هر چهار سال یک بار (۲۱۰ هزار بلاک) پاداش اهدایی به استخراج‌‌کنندگان فعال در شبکه بیت کوین به ازای ساختن بلاک‌‌های جدید، نصف می‌‌شود.عرضه ارز دیجیتال ملی توسط کشور چین.
 •   فیسبوک ، رمز ارز لیبرا را عرضه خواهد کرد.
 • رشد شبکه های مالی غیر متمرکز و باز ( DeFi ) و ( Open Finance )
 • نسخه دوم اتریوم به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.
 • استفاده از شبکه پرداخت لایتنینگ بیشتر خواهد شد.
 • تعمیم پذیری و تعامل پذیری بیشتر بین پروتکل‌های بلاک چین شکل خواهد گرفت.
 • پیروی سازمان‌های تنظیم کننده از الگوی وایومینگ (Wyoming)بیشتر خواهد شد.

در پایان خالی از لطف نیست سخنان جان مکافی را هم درباره تکنولوژی بلاک چین و بیت کوین در نظر داشته باشیم:

شما نمی توانید پدیده هایی مانند بیت کوین را متوقف کنید. بیت کوین همه دنیا را خواهد گرفت و جهان باید خودش را تطبیق دهد. دولت های جهان باید خودشان را تطبیق دهند.

چرا احراز هویت در اکسکوینو ضروری است؟

موضوع  ارزهای دیجیتال امروزه به یک موضوع داغ تبدیل شده است. با رشد چشمگیر افراد علاقمند به این تکنولوژی و همچنین افزایش مقبولیت این رمز ارزها در جامعه، روز به روز به تعداد سرمایه گذاران این زمینه هم افزوده می‌شود. بسیاری از افراد از طریق این تکنولوژی نوظهور و این پول‌های غیر قابل جعل توانستند به  سود خوبی دست پیدا کنند.

به علت اینکه خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال کاملا به صورت دیجیتالی انجام می‌شود و در فضای مجازی هم به دلیل اینکه خریدار و فروشنده به صورت حضوری با هم تعامل ندارند و تمام کارها به صورت غیر حضوری و بدون دیدن طرفین انجام می شود، الزامیست که طرفین از انجام معامله مطمئن شوند. اعتبار یک صرافی معمولا از روی مولفه‌هایی مثل استفاده از درگاه های بانکی (که نیاز به تایید هویت محضری دارد) شماره تماس ها و پشتیبانی آن مشخص  می شود. اما مشتری چطور می تواند هویت خود را احراز کند؟ اگر این کار انجام نشود چه مشکلاتی ممکن است در انجام سفارش رخ دهد؟

هک شدن کارت یا حساب بانکی

شرایطی را تصور کنید که شخصی به اطلاعات کارت بانکی شخص دیگر دسترسی پیدا کند، یا اینکه کارت بانکی فردی به سرقت رفته باشد. در صورتی که سایت‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال اقدام به فروش ارز های دیجیتال بدون احراز هویت کنند، شخص سارق به راحتی می‌تواند برای صاحب کارت بانکی دردسر درست کند. با گذراندن مراحل احراز هویت توسط کاربران در واقع امنیت تراکنش‌های آن‌ها تامین شده و احتمال هر گونه سوءاستفاده توسط اشخاص به مراتب کاهش می‌یابد.

جلوگیری از پولشویی

ممکن است فردی اقدام به پولشویی کرده و قصد خرید ارزهای دیجیتال با کل موجودی حساب خود را داشته باشد. در صورتی که فردی مراحل احراز هویت را بگذراند، نمی‌تواند اقدام به چنین کاری کند. نیت کلاهبرداری و عدم ارسال ارز دیجیتال: وقتی شما از هویت فروشنده بی خبر باشید، هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از دریافت پول،ارز دیجیتال را برای شما ارسال کند.

شبکه های اجتماعی و پیام رسان مانند تلگرام یا اینستاگرام این روزها منبع درآمد کلاهبردارن زیادی است. افراد زیادی در گروه ها یا کانال های تلگرامی ادعای خرید و فروش ارزهای دیجیتال بدون نیاز به گذراندن مراحل احراز هویت کاربران دارند. اما موارد بسیار زیادی مشاهده شده است که خریدار پس از واریز پول به کارت بانکی کلاهبردار، هیچ بیت کوین یا ارز دیجیتالی دریافت نکرده است. البته افرادی هم وجود دارند که واقعا بیت کوین می فروشند و کلاهبردار نیستند، اما اگر ریسک و استرس را دوست ندارید، این روش را فراموش کنید.

بعلاوه صرافی های خارجی زیادی وجود دارند که امکان خرید بدون احراز هویت در آن ها وجود دارد. البته برای خرید در این صرافی ها نیاز به حساب های بین المللی مانند ویزا یا مستر کارت دارید. حساب های ارزی معتبر هم نیاز به احراز هویت دارند بنابراین برای خرید از صرافی های خارجی هم به صورت غیرمستقیم نیاز به احراز هویت است.

از طرفی این روزها خبرهای زیادی مبنی بر تحریم حساب کاربران ایرانی توسط صرافی‌های خارجی به گوشمان می‌رسد. از این رو انتخاب پلتفرم معاملاتی مطمئن برای انجام تراکنش‌ها و خرید و فروش ارزهای دیجیتال از اهمیت ویژه برخوردار است. اما در این بین افرادی وجود دارند که دوست ندارند اسکن مدارک خود را به سایت‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال ارائه دهند. احراز هویت در سایت‌های داخلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

الزام فعالسازی رمز پویای یکبارمصرف برای تراکنش‌های اینترنتی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اخیرا بیانیه‌ای درباره فعالسازی رمز پویا منتشر کرده است. بانک مرکزی طبق این بیانیه از تاریخ اول دی ماه سال ۱۳۹۸ تمامی افراد دارای حساب بانکی که قصد انجام تراکنش‌های اینترنتی دارند را ملزم به دریافت رمز پویا یا رمز یکبار مصرف کرده است. امروزه بیشتر افراد جامعه تراکنش‌های مالی خود را به وسیله اینترنت و به راحتی چند کلیک ساده انجام می‌دهند. به دلیل اینکه بسیاری از کاربران اکسکوینو برای انجام تراکنش‌های مالی خود به رمز دوم یکبار مصرف یا رمز پویا احتیاج خواهند داشت، در این مقاله سعی کردیم شما را با طریقه فعالسازی رمز دوم حساب بانکی خود آشنا سازیم.

رمز پویا یا رمز یکبار مصرف ( OTP: One Time Password) ) در حقیقت یک عدد چند رقمی است که عملکردی مانند رمز دوم کنونی حساب‌های بانکی دارد. با این تفاوت که این رمز یکبار مصرف، همانطور که از نامش پیداست فقط و فقط قابلیت استفاده برای یک تراکنش را دارد. این رمز پویا دارای اعتبار ۶۰ ثانیه‌ای است. به این معنی که اگر شما اقدام به دریافت رمز یکبار مصرف کردید و در محدوده زمانی یک دقیقه‌ای از آن استفاده نکردید این رمز دیگر قابل استفاده نخواهد بود و برای انجام تراکنش‌ خود باید دوباره آن را دریافت کنید. همچنین هر رمز عبور پایا برای یک تراکنش قابل استفاده خواهد بود یعنی اگر این رمز را دریافت کردید و تا انجام تراکنش بعدی ۱ دقیقه هم نگذشته باشد باز هم باید رمز دوم جدید دریافت کنید.

رمز دوم پویا و افزایش امنیت

هدف رمز دوم پویا یا رمز یکبار مصرف افزایش امنیت تراکنش‌های مالی عنوان شده است. در حالت قبل اگر سارقی به شماره کارت، رمز دوم و CVV2 شما دسترسی داشت می‌توانست به کل موجودی حساب شما هم دسترسی داشته باشد. اما با رمز پویا دسترسی به اطلاعات حساب شما بدون اطلاعات کارت بانکی و سیم کارت شخص امکان پذیر نیست و همین امر سبب افزایش امنیت تراکنش‌های اینترنتی می‌شود.

برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف ۳ روش کلی وجود دارد:

 • دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف با پیامک
 • دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف به وسیله کد USSD
 • دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف با اپلیکیشن موبایل بانک‌ها

روش ارائه رمز دوم یکبار مصرف توسط هر بانک تفاوت دارد. برای آشنایی با روش دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک‌های مختلف تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف بانک ملی

بانک ملی ایران اپلیکشنی به نام ۶۰ یا رمزبان را برای دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف عرضه کرده است.

 • اپلیکیشن ۶۰ را می‌توانید ازسایت بانک ملی دریافت و نصب کنید.
 • با کلیک روی گزینه رمز یکبار مصرف، شماره تلفن خود را وارد کنید.
 • رمز ورود خود را به صورت الگو یا رمز عددی تعریف کنید
 • کد فعال‌سازی که توسط بانک برای شما به صورت پیامک ارسال شده است را وارد کرده و گزینه تایید را بزنید
 • به خودپرداز بانک ملی مراجعه کرده و در بخش رمز، فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید.
 • شماره تلفن همراهی که در اپلیکیشن وارد کرده بودید را در بخش مشخص‌شده در دستگاه خودپرداز وارد کرده و آن را تایید کنید.
 • یک کد ۸ رقمی توسط دستگاه چاپ شده و به شما داده می‌شود و همچنین یک کد برایتان ارسال می‌شود. با وارد کردن این دو کد در نرم افزار، سامانه تولید رمز یکبار مصرف ما فعال می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک ملت

بانک ملت سامانه «رمزنگار» را با دو روش پیامک و اپلیکیشن عرضه کرده است.

دریافت رمز دوم به وسیله اپلیکیشن رمزنگار

 • اپلیکیشن رمزنگار را از سایت بانک ملتدریافت و نصب کنید.
 • به دستگاه‌های خودپرداز بانک ملت مراجعه کرده و در بخش تغییر رمز/ خدمات رمز پویا / فعال‌سازی رمزنگار ملت (اپلیکیشن) را انتخاب کنید.
 • یک کد فعال‌سازی برای شما ارسال خواهد شد.
 • پس از وارد کردن کد فعال‌سازی، رمز ورود خود برای نرم افزار را تعریف کنید.
 • کارت‌های بانک ملت خود را در سامانه رمزنگار وارد و تعریف کنید.
 • رمز دوم یک‌بارمصرف را در هر بار استفاده دریافت کنید.

دریافت رمز دوم به وسیله پیامک

 • به دستگاه‌های خودپرداز بانک ملت مراجعه کنید و در بخش تغییر رمز / خدمات رمز پویا / فعال‌سازی رمز نگار ملت (نسخه پیامکی) را انتخاب کنید. سپس شماره‌ی تلفن همراهی که در بانک ثبت‌ شده است به شما نمایش داده خواهد شد.
 • این مورد را انتخاب کنید.
 • راهنمای استفاده از سامانه برای شما پیامک می‌شود.
 • برای هر بار استفاده، چهار رقم آخر کارت خود را به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ پیامک کنید.
 • رمز دوم پویا توسط بانک ملت برایتان پیامک خواهد شد.

فعالسازی رمز دوم بانک سامان

بانک سامان نرم‌افزاری به نام رمزینه را برای عرضه رمز یکبار مصرف در اختیار مشتریان خود قرار داده است.

 • اپلیکیشن رمزینه را از وبسایت بانک ساماندریافت و نصب کنید.
 • مربوطه را فعالسازی کنید. اپلیکیشن

توجه: اگر با نت بانک سامان وارد می‌شوید  در بخش مدیریت کارت، گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید. کارت مورد نظر خود را در بخش افزودن کارت اضافه کنید. با انتخاب گزینه فعال سازی رمزینه QR code برای شما ارسال خواهد شد. در صورت مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک سامان مراجعه و فرم مخصوص فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف را تکمیل کنید. کد QR code  در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 • در اپلیکیشن رمزینه، QR code را در بخش فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف اسکن کنید.
 • برای نرم‌افزار رمزینه‌ی خود یک رمز عبور ۶ رقمی تعریف کنید.
 • کد ۴ رقمی پیامک شده را در نرم افزار رمزینه وارد کنید.
 • رمزینه آماده‌ی تولید رمز دوم یک‌بارمصرف برای شماست.

فعالسازی رمز دوم بانک اقتصاد نوین

بانک اقتصاد نوین از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ارس را از وبسایت بانک اقتصاد نوین دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار تعریف کنید.

توجه: در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را داده و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی نیز با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.

 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک پارسیان

بانک پارسیان به وسیله‌ی نرم‌افزار همراه کارت خود، رمزهای یک‌بارمصرف را عرضه می‌کند.

 • به دستگاه خودپرداز بانک پارسیان مراجعه کرده و از بخش عملیات رمز، گزینه‌ی ثبت‌نام رمز یک‌بارمصرف را انتخاب کنید.
 • شماره تلفنی که قبلا در زمان افتتاح حساب در بانک پارسیان ثبت کرده‌اید، نمایش داده شده و در صورت درست بودن، شما آن را تایید می‌کنید
 • یک رمز ۸ رقمی تعیین کرده و آن را به یاد داشته باشید.
 • در مرحله‎‌ی بعد می‌توانید فعال شدن سامانه رمز دوم یک‌بارمصرف پیامکی، علاوه بر همراه بانک را تایید کنید.
 • یک کد فعال‌سازی به شماره همراه شما ارسال می‌شود.
 • نرم افزار همراه کارت پارسیان را ازوبسایت بانک پارسیان دریافت و نصب کنید.
 • در بخش رمز یک‌بارمصرف، شماره کارت و کد فعال‌سازی پیامک شده را وارد کنید.
 • رمز دوم یک‌بارمصرف برای شما فعال می‌شود.
 • برای دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف، در بخش رمز یک‌بارمصرف / گزینه صدور/ کارت مورد نظر را انتخاب کرده و با وارد کردن رمز ۸ رقمی ثبت شده در دستگاه خودپرداز، رمز دوم یک‌بارمصرف نمایش داده می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد برای عرضه رمز دوم یک‌بارمصرف به کاربران‌اش، دو روش کد USSD و اپلیکیشن همراه بانک را عرضه کرده است.

فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف:

 • در صورت فعال‌سازی با اینترنت بانک پاسارگاد وارد وب‌سایت بانک پاسارگاد به نشانیbpi.ir و حساب اینترنت‌بانک خود شوید. / بخش کارت / کارت‌های من / در ستون عملیات گزینه سه نقطه (…) را انتخاب کنید/ گزینه مدیریت نوع رمز دوم / تایید رمز دوم یک‌بارمصرف به عنوان رمز دوم کارت را انتخاب کنید. و در صورت فعال‌سازی با همراه بانک، اپلیکیشن موبایل‌بانک (همراه‌بانک پاسارگاد) را از وبسایت بانک پاسارگاددریافت و نصب کنید. / در قسمت کارت / رمز پویا / گزینه‌‌ی فعال‌سازی را انتخاب کنید.

دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف

 • با اپلیکیشن: وارد موبایل‌بانک پاسارگاد شوید / بخش کارت / رمز پویا / انتخاب گزینه‌ی دریافت رمز پویا
 • با کد دستوری: شماره *۷۲۰# را شماره‌گیری کنید / گزینه‌ی رمز پویای کارت را انتخاب کنید / رمز دوم پویا به شماره شما پیامک خواهد شد.

فعالسازی رمز دوم بانک صادرات

نرم افزار ریما، نرم افزار رمزساز مورد استفاده بانک صادرات است.

 • نرم افزار ریما را از وبسایت بانک صادراتدریافت و نصب کنید.
 • با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انجام دهید.
 • یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و یک رمز توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود که با آنها نرم افزار را فعال می‌کنید.
 • پس از ورود این دو کد، نرم افزار فعال و آماده‌ی تولید رمزهای یک‌بارمصرف است.

فعالسازی رمز دوم بانک تجارت

بانک تجارت نرم افزار همراز را برای تولید رمز دوم یکبار مصرف عرضه کرده است.

رمز پویای بانک تجارت

 • نرم افزار همراز را ازوبسایت بانک تجارت دریافت و نصب کنید.
 • برای فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف به شعب یا دستگاه‌های خودپرداز بانک تجارت مراجعه کنید.
 • پس از فعال‌سازی نرم‌افزار، می‌توانید در زمان خرید و تراکنش‌های بانکی، رمز پویا یا رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک سپه

بانک سپه دارای نرم افزار رمزساز ویژه‌ی خود است.

برنامه‌ی رمزساز را از سایت بانک سپه دریافت و نصب کنید.

 • برای فعال کردن نرم‌افزار باید این سه بخش را داخل نرم‌افزار وارد کنید.
 • شماره‌ی مشتری که می‌توانید از شعب بانک دریافت کنید.
  شماره‌ی سریال OPT که باید به صورت حضوری از بانک سپه دریافت کنید.
  کد فعال‌سازی که توسط بانک برای شما پیامک می‌شود
 • نام کاربری و رمز ورود جدید تعریف کنید.
 • وارد بخش رمزساز برنامه شوید و رمز دوم یک‌بارمصرف یا پویا را تولید کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک کشاورزی

بانک کشاورزی از نرم افزار ریما به عنوان نرم افزار رمزساز خود استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ریما را از وبسایت یکی از این بانک‌ها مثلاسایت بانک کشاورزی دریافت و نصب کنید.
 • با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انجام دهید.
 • یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و یک رمز توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود که با آنها نرم‌افزار را فعال می‌کنید.
 • پس از ورود این دو کد، نرم‌افزار فعال می‌شود و آماده‌‌ی تولید رمزهای یک‌بارمصرف است.

فعالسازی رمز دوم بانک مسکن

بانک مسکن از نرم افزاری به نام رمز نما استفاده می‌کند.

 • به دستگاه خودپرداز بانک مسکن مراجعه کنید.
 • در بخش تغییر رمز، گزینه‌ی رمز دوم پویا را انتخاب کنید.
 • شماره تلفن همراه خود را که قبلا در حساب‌تان در بانک مسکن ثبت کرده‌اید، وارد کنید.
 • یک شماره سریال توسط دستگاه چاپ و یک کد فعال‌سازی برای شما پیامک می‌شود.
 • اپلیکیشن رمز نما را ازسایت بانک مسکن دریافت و دانلود کنید.
 • در اپ رمزنما، شماره مسکن کارت، کد فعال‌سازی چاپ‌شده و شماره سریال پیامک‌شده را وارد کنید تا نرم افزار فعال شود.
 • با زدن گزینه‌ی دریافت رمز، رمز دوم یک‌بارمصرف برای شما تولید می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک رفاه کارگران

بانک رفاه کارگران هم نرم‌افزار تولید رمز ویژه‌ی خود را دارد.

رمز پویای بانک رفاه کارگران

 • به یکی از شعب بانک رفاه کارگران مراجعه کنید و یک شماره سریال و یک شماره فعال‌سازی رمز یک‌بارمصرف دریافت کنید.
 • سپس ازسایت بانک رفاه، بنا به اینکه شماره‌ی سریال شما با چه حروفی آغاز می‌شود، یکی از دو نرم افزار موجود در سایت بانک رفاه را دانلود و نصب کنید.
 • پس از ورود شماره سریال و کد فعال‌سازی، نرم‌افزار رمزهای دوم یک‌بارمصرف را برای شما تولید می‌کند.

فعالسازی رمز دوم بانک آینده

بانک آینده هم از نرم‌افزار ریما برای تولید رمز پویا یا رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم افزار ریما را ازوبسایت بانک آینده دریافت و نصب کنید.
 • با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انجام دهید.
 • یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و یک رمز توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود که با آنها نرم‌افزار را فعال می‌کنید.
 • پس از ورود این دو کد، نرم‌افزار فعال و آماده‌ی تولید رمزهای یک‌بارمصرف می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک شهر

بانک شهر نرم‌افزار رمز نت را عرضه کرده است.

رمز پویای بانک شهر

 • نرم افزار رمز نت را ازسایت بانک شهر دریافت کنید.
 • با مراجعه به شعب بانک شهر، پس از ثبت درخواست و احراز هویت، یک کد فعال‌سازی (QR code ) دریافت می‌کنید.
 • با اسکن کد دریافت‌شده در نرم‌افزار، نرم‌افزار رمزساز شما فعال می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک دی

بانک دی از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ارس را ازوبسایت بانک دی دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خود تعریف کنید.توجه: در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت‌بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.
 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک سینا

بانک سینا از نرمافزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ارس را ازوبسایت بانک سینا دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خودتان تعریف کنید.

در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید و در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.

 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک سرمایه

بانک سرمایه هم از نرم‌افزار رمزساز ویژه خود بهره می‌برد.

 • نرم افزار رمزساز بانک سرمایه را ازوب سایت رسمی بانک سرمایه دریافت و نصب کنید.
 • وارد اینترنت بانک بانک سرمایه شوید و از بخش تنظیمات، گزینه‌ی فعال‌سازی برنامک رمزساز را انتخاب کنید.
 • پس از انتخاب گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف، یک کد ۴ رقمی برای شما پیامک می‌شود و یک QR Code برای شما نمایش داده می‌شود.
 • پس از اسکن QR Code و ورود کد پیامکشده، نرم‌افزار فعال می‌شود و می‌توانید پس از انتخاب یک رمز ورود شخصی برای نرم‌افزار، از آن برای تولید رمز پویا یا رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک انصار

بانک انصار از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

رمز پویای بانک انصار

 • بهصفحه فعالسازی رمز دوم در بانک انصار مراجعه کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خود تعریف کنید.در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.
 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک گردشگری

 • بانک گردشگری هم از نرم‌افزار همراه بانک خودش برای رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده کرده است.

 • وارد سایت بانک گردشگری شوید و در بخش کارت، گزینه‌ی کارت‌های من را انتخاب کنید.
 • در ستون عملیات، گزینه‌ی سه نقطه (…) را باز کنید و مدیریت رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید و فعال‌شدن آن را تایید کنید.
 • نرم‌افزار همراه بانک مربوط بهبانک گردشگری را دریافت و نصب کنید.
 • پس از ورود به نرم‌افزار، در بخش سایر، گزینه‌ی عملیات کارت را انتخاب کنید.
 • گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بزنید و کارت مورد نظرتان را انتخاب و تایید کنید.
 • در بخش عملیات کارت، گزینه‌ی دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف را بزنید.
 • یک کد احراز هویت برای شما پیامک می‌شود.
 • با وارد کردن کد، می‌توانید کارت مورد نظرتان را از بین کارت‌هایی که رمز دوم را برایشان فعال کرده‌اید، انتخاب کنید.
 • رمز دوم یک‌بارمصرف برایتان تولید می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک قوامین

بانک قوامین نرم‌افزار جی بی رمز را برای تولید رمزهای یک‌بارمصرف عرضه کرده است.

 • بهسایت بانک قوامین مراجعه کنید و نرم‌افزار جی بی رمز را دریافت و نصب کنید.
 • به یکی از خودپردازهای بانک قوامین مراجعه کنید و گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم را از بخش رمز کارت انتخاب کنید.
 • خودپرداز به شما یک توکن چاپی ارائه می‌دهد و یک کد هم برای شما پیامک می‌شود.
 • کدهای فعال‌سازی دریافت‌شده را درون نرم‌افزار وارد کنید تا فعال شود.
 • کارت‌های خود را در نرم‌افزار تعریف کنید و برای آنها رمزهای دوم یک‌بارمصرف دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک کارآفرین

بانک کارآفرین استفاده از همراه کارت خود را برای تولید رمز پویا به مشتریان‌اش پیشنهاد داده است.

 • به دستگاه خودپرداز بانک کارآفرین مراجعه و گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید.
 • یک کد فعال‌سازی به شماره‌ی موبایلی که در بانک به نام شما ثبت شده است، پیامک می‌شود.
 • همراه بانک کارآفرین را ازوب سایت بانک کارآفرین دریافت و نصب کنید.
 • کد پیامک‌شده را در همراه بانک وارد کنید تا سامانه‌ی تولید رمز دوم یک‌بارمصرف شما فعال شود.

فعالسازی رمز دوم بانک خاورمیانه

بانک خاورمیانه از نرم‌افزار رمزساز ویژه‌ی خود استفاده می‌کند.

 • به یکی از شعبه‌های بانک مراجعه و فرم درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را تکمیل کنید.
  اپلیکیشن رمز پویا (مخصوص رمز دوم کارت) را ازوبسایت بانک خاورمیانه دانلود و نصب کنید.
 • برای فعال‌سازی اپلیکیشن رمز پویا، شماره‌ی مشتری شخصی در بانک خاورمیانه و کلمه‌ی عبور دریافتی از شعبه را درون نرم‌افزار وارد کنید.
 • پس از وارد کردن این اطلاعات، از طرف بانک یک کد به شماره‌ی تلفن همراه شما پیامک می‌شود که باید در نرم‌افزار وارد کنید.
 • برای نرم‌افزار خودتان یک رمز دلخواه تعیین کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک حکمت ایرانیان

بانک حکمت ایرانیان از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

بانک حکمت ایرانیان

 • نرم‌افزار ارس را ازوبسایت بانک حکمت ایرانیان دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خودتان تعریف کنید.توجه: در صورت فعالسازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.
 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم پست بانک ایران

پست بانک ایران برای ارائه‌ی رمز دوم یک‌بارمصرف، از نرم‌افزار رمزساز موبایلی استفاده می‌کند.

 • برنامک رمز ساز یک‌بارمصرف را ازسایت پست بانک از اینجا دریافت و نصب کنید.
  در صورت فعالسازی حضوری به یکی از شعب پست بانک مراجعه کنید و کارت‌هایی را که می‌خواهید رمز دوم یکبار مصرف آنها فعال شود، اعلام کنید. بانک به شما یک QR Code می‌دهد و یک کد فعال‌سازی برای شما پیامک می‌شود. در صورت فعالسازی از طریق اینترنت بانک در سایت اینترنت بانک، در بخش مدیریت کارت، فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف کارت را انتخاب و شماره کارت‌های مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس در بخش رمز دوم یک‌بارمصرف، گزینه‌ی فعال‌سازی برنامک رمزساز را بزنید تا QR Code برای شما نمایش داده شود.
 • پس از فعال‌سازی برنامک رمزساز با QR Code و رمز چهار رقمی پیامک‌شده، می‌توانید پس از تعیین رمز ورود شخصی به نرم‌افزار، از قابلیت تولید رمزهای دوم یک‌بارمصرف آن استفاده کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک صنعت و معدن

بانک صنعت و معدن هم دارای یک برنامک رمز ساز است.

در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به وبسایت بانک صنعت و معدن در بخش اینترنت بانک، از بخش تنظیمات گزینه‌ی فعال‌سازی برنامک رمزساز را انتخاب کنید. سپس یک QR Code نمایش داده می‌شود و یک کد برای شما پیامک می‌شود. در صورت فعالسازی حضوری باید به یکی از شعب بانک صنعت و معدن مراجعه کنید و درخواست فعال‌سازی را ثبت کنید.

 • پس از فعال‌سازی برنامک با ورود کدهای پیامک شده و QR Code دریافتی از سایت یا شعبه، برای ورود به برنامک یک رمز ورود شخصی تعریف کنید و آن را به خاطر بسپارید.

فعالسازی رمز دوم بانک توسعه و تعاون

بانک توسعه تعاون از نرم‌افزار همراه بانک خود برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار همراه بانک توسعه تعاون را ازسایت بانک توسعه تعاون دریافت و نصب کنید.برای فعالسازی اینترنتی و در صورتی که در اینترنت بانک مربوط به بانک توسعه تعاون عضو هستید، می‌توانید در بخش کارت‌های من و از گزینه عملیات، مدیریت نوع رمز دوم را انتخاب کنید و آن را به صورت رمز یک‌بارمصرف تغییر دهید.
  برای فعالسازی با همراه بانک در بخش سایر، بخش عملیات کارت، رمز دوم یک‌بارمصرف را برای کارت یا کارت‌های مورد نظرتان فعال کنید.
 • پس از فعال‌سازی، هر زمان که وارد نرم‌افزار همراه کارت شوید، می‌توانید رمز دوم یک‌بارمصرف را از بخش مربوطه دریافت کنید

بلاک چین

از فناوری بلاک چین چه می‌دانید؟

اگر شما هم به دنیای پر هیجان کریپتوکارنسی‌ها قدم گذاشته‌اید و این روزها مشغول لذت بردن از نوسانات این ارزهای غیر متمرکز و محبوب هستید، بد نیست همزمان با خرید و فروش این ارزهای جذاب، به یادگیری برخی مفاهیم پایه که سبب شکل گیری آن‌ها شده‌اند نیز بپردازید.

طبیعتا اولین کلمه‌ای که پس از شنیدن نام ارزهای دیجیتال به ذهن ما می‌رسد بیت کوین است و همچنین اولین سوالی که پس از شنیدن بیت کوین پیش می‌آید این است که بلاک چین چیست؟

بلاک چین که از دو کلمه بلاک ( به معنی بلوک ) و چین ( به معنی زنجیره ) تشکیل شده است از لحاظ لغوی به زنجیره‌ای از بلاک‌ها یا خوشه‌های داده که به هم مرتبط هستند گفته می‌شود. بلاک چین یک مدل مبتنی بر اجماع است.

شبکه‌ای بر پایه نود

نودها یا به عبارتی افراد حاضر در شبکه به صورت فعال در صدد تایید هر بخش از اطلاعات مربوط به تراکنش‌هایی که در شبکه در حال انجام هستند کار می‌کنند. مجموع داده‌هایی که موفق به دریافت توافق عمومی شدند به بلوک راه پیدا کرده و همین بلوک نیز به جزئی از زنجیره تبدیل می‌شود. بر خلاف بانک‌ها و موسسات مالی واسطه، فناوری بلاک چین یک نسخه از اطلاعات رد و بدل شده در شبکه را در اختیار هر نود یا گره که روی شبکه وجود دارد قرار می‌دهد، دقیقا مانند یک دفتر کل توضیع شده بین تمام اعضای شبکه.

ورود هر اطلاعاتی به این دفتر کل به تمام اعضای شبکه نمایش د اده خواهد شد و به این ترتیب احتمال دستکاری‌های کلاهبرداران به صفر خواهد رسید. فناوری بلاک چین بیشتر محبوبیت خود را مدیون امنیت بالایی است که برای کاربران خود فراهم می‌کند و این دقیقا همان چیزی است که بلاک چین را به یک فناوری برتر نسبت به سیستم‌های مدیریت دیتابیس تبدیل کرده است. از زمان اختراع اینترنت تا کنون مزیت حذف واسطه‌ها و ایجاد اعتماد برای سهولت انجام معاملات دیجیتال، فناوری بلاک چین را به  یک فناوری قدرتمند و همچنین یک اختراع ارزشمند تبدیل کرده است.

امنیت در بلاک چین

بر کسی پوشیده نیست که فناوری بلاک چین دارای یک ویژگی امنیتی فوق‌العاده است. با توجه به اینکه هر بلوک پس از تایید اعضای شبکه به بلاک چبن اضافه می‌شود و امکان اصلاح اطلاعات هر بلوک پس از پیوستن به بلاک چین غیر ممکن است فناوری بلاک چین از درجه امنیتی بالایی برخوردار است. هر بلوک بلاک چین حاوی یک هش که از حروف و اعداد تشکیل شده است می‌باشد. هش هر بلوک در واقع از ترکیب اطلاعات مربوط به هر بلوک و هش بلوک قبلی با فرمول‌های خاص ریاضی به دست می‌آید.

بلاک چبن

اگر هر گونه تغییری در اطلاعات مربوط به بلوک‌های بلاک چین شکل بگیرد، منجر به تغییر هش آن بلوک خواهد شد. اگر هکر یا افراد سودجو چنین اقداماتی را انجام دهند باید به ناچار هش بلوک بعدی را نیز تغییر دهند. با انجام این کار، هش بلوک بعدی نیز تغییر می‌کند و در تهایت هکر باید هش تک تک بلوک‌های شبکه را تغییر دهد.

محاسبه مجدد تمامی این هش‌ها به نیروی محاسباتی بسیار زیادی نیاز دارد. به بیان دیگر تغییر یا حذف بلوک قرار گرفته در بلاک چین غیر ممکن است.

الگوریتم اثبات انجام کار

برای حل مسئله اعتماد، شبکه‌های بلاک چین اقدام به انجام تست‌هایی برای کسانی که قصد ورود و پیوستن به بلوک‌های بلاک چین را دارند کرده است. این تست‌ها و آزمایشات در واقع کاربران را ملزم به اثبات خود قبل از ورود به بلاک چین می‌کنند. ارز دیجیتال بیت کوین از یک مکانیسم تایید متداول به نام اثبات انجام کار بهره می‌برد.

در حقیقت الگوریتم اثبات کار یک پروتکل امنیتی است که با هدف بازدارنگی از حملات سایبری مانند حملات دیداس طراحی شده است. در این حملات که یک یا چند کامپیوتر اصلی مورد تهاجم قرار می‌گیرند، با ارسال درخواست های تقلبی و حملات گسترده، شبکه از دسترس خارج می شود. طبق این پروتکل ماینرها با در اختیار قراردادن کامپیوتر خود برای شبکه، می‌توانند کوین جدید استخراج کنند.

در الگوریتم اثبات کار کامپیوترها باید مهارت خود را به منظور واجد شرایط بودن برای اضافه کردن بلوک جدید به بلاک چین ثابت کنند. این کار با حل مسائل پیچیده ریاضی در فرایندی که آن را استخراج می‌نامند  صورت می‌گیرد. اما فرایند استخراج نیز خیلی ساده نیست. طبق آمار شانس حل شدن یک مسئله اثبات انجام کار در فوریه سال ۲۰۱۹ حدود ۱ در ۵٫۸ تریلیون بود. برای حل این مشکلات پیچیده ریاضی کامپیوترها باید برنامه‌هایی را اجرا کنند که نیازمند صرف مقدار قابل توجهی انرژی است.

الگوریتم اثبات کار از بروز حملات جلوگیری نمی‌کند، به دلیل اینکه حملات کارآمد برای انجام محاسبات، نیازمند نیروی رایانشی و زمان زیادی هستند بنابراین همیشه احتمال حمله وجود دارد اما چون هزینه‌ها خیلی بالا هستند، این کار عملاً بی‌فایده است. با اینکه بیشتر از یک دهه از به وجود آمدن بلاک چین می‌گذرد ولی این فناوری همچنان نوپاست و در حال حاضر این تکنولوژی پرطرفدارتر از همیشه است. همه افراد از دولت‌ها گرفته تا شرکت‌هایی با سرمایه چند میلیارد دلاری به دنبال توسعه فعالیت خود هستند و استفاده از فناوری بلاک چین آن‌ها را در رسیدن به اهداف خود کمک می‌کند.

بیت کوین بهتر است یا اتریوم؟

شکی نیست که بیت کوین اولین و قدرتمندترین ارز دیجیتال دنیای کریپتوکارنسی به شمار می‌رود. پس از به وجود آمدن بیت کوین، ارزهای دیجیتال فراوانی پا به این عرصه گذاشته و برخی از آن‌ها توسعه داده شده‌اند. در حال حاضر تعداد ارزهای دیجیتال به وجود آمده به ۲۰۰۰ عدد می‌رسد. در این میان رمزارزهای اتریوم و ریپل از سایر آن‌ها موفق‌تر عمل کرده و سهم بیشتری از بازار را ( البته پس از بیت کوین ) به خود اختصاص  داده‌اند.

قیمت ارز دیجیتال اتریوم

ارزش ارز دیجیتال اتریوم که برخی آن را ستاره پرفروغ سرزمین آلت کوین ها نامیده‌اند به یکباره منفجر شده و زمینه را برای شکل گیری صدها ارز مجازی دیگر فراهم کرد. قیمت این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۵ با سرعتی سرسام آور افزایش یافت تا اینکه در سال ۲۰۱۷ میلادی ارزش هر اتر به هفتصد دلار رسید. از این تاریخ به بعد ارز دیجیتال اتریوم به عنوان قدرتمندترین آلت کوین، بیشترین سهم از  « مقدار سرمایه گذاری در بازار » را پس از بیت کوین از آن خود کرده است.

رشد قیمت اتریوم به نسبت بیت کوین از سرعت بسیار کمتری برخوردار بوده است. قیمت این ارز دیجیتال در ۱۸ ماه نخست خود در محدوده ۱۰ دلار ثابت مانده بود تا اینکه در اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی به یکباره بالا رفت و در ماه ژوئن به رقم ۳۹۵ دلار رسید که این روند دوام زیادی نداشت و یک ماه بعد با افت قیمت شدید روبه رو شده و به ۱۵۵ دلار رسید، ولی کمی بعد این بازار توانست به رشد صعودی خود ادامه داده و وارد یک منحنی پایدار صعودی شود.  افزایش قیمت اتریوم را می‌توان تا حدود زیادی مرهون افزایش یکباره قیمت بیت کوین دانست.

امنیت شبکه اتریوم

تراکنش‌های ارز دیجیتال اتریوم نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل اینکه تراکنش‌های آن در یک شبکه غیر متمرکز صورت می‌گیرد، در معرض خطراتی که ارزهای فیزیکی مثل دلار و یورو را تهدید می‌کند ( مانند جعل و سرقت ) قرار ندارد. در این شبکه کاربران می‌توانند بدون در نظر گرفتن مالیات برای تراکنش‌های خود، مبالغ شاید هنگفت خود را بدون حضور واسطه‌هایی مانند بانک‌ها و موسسات مالی انتقال دهند.

تبدیل اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم را می‌توان در برخی فروشگاه‌های آنلاین و از طریق مسترکارت‌ها و ویزا کارت‌ها صرف کرد. بعلاوه می‌توان آن را در کیف پول‌های مطمئن و آنلاین پس انداز کرده و در بهترین زمان ممکن به فروش رساند و به سود خوبی دست یافت.

خالق اتریوم

هویت خالق اتریوم بر خلاف خالق ارز دیجیتال بیت کوین که ناشناس باقی مانده از همان ابتدا آشکار بوده است. ویتالیک بوترین که یک شهروند کانادایی است در سال ۱۹۹۴ در روسیه متولد شد و ایده خود را برای ساخت ارز مجازی  مطرح کرد و در فاصله زمانی دو سال بعد از این اتفاق، ایده‌اش را عملی کرد. او که در ۱۷ سالگی شروع به تولید محتوا برای وب‌سایت‌های تخصصی بیت کوین کرد ارز دیجیتال اتریوم را نوعی بهبود برای بیت کوین تصور می‌کرد.

شباهت بیت کوین و اتریوم

تراکنش‌های مربوط به ارز دیجیتال اتریوم درست مانند بیت کوین به صورت ناشناس در بلاک چین این شبکه که مانند یک دفتر مرکزی غیرمتمرکز عمل می‌کند ذخیره می‌شوند و به دلیل شفافیت بسیار بالای تراکنش‌های شبکه ارزهای دیجیتال تمام افراد می‌توانند تراکنش‌های انجام شده در شبکه را مشاهده کنند.

تفاوت‌های اتریوم و بیت کوین

پس از سخنرانی ویتالیک بوترین در کنفرانس بیت کوین در سال ۲۰۱۴ توجه بسیاری از افراد به رمز ارز اتریوم جلب شد. پس از این اتفاق به سرعت مقایسه بین این دو ارز دیجیتال شکل گرفت. ارز دیجیتال اتریوم با مقصودی متفاوت راه اندازی شده بود ولی با استقبال بسیار زیادی که از سمت مشتاقان ارز های دیجیتال شکل گرفت سبب وارد شدن اتریوم به عرصه رقابت با بیت کوین شده و باعث مقایسه این دو رمزارز شد. طرفداران این ارز دیجیتال به این باورند که این رمزارز چند برتری نسبت به بیت کوین دارد که اولین آن  مربوط به سرعت ایجاد بلوک هاست. توسعه دهندگان این ارز دیجیتال ادعا می‌کنند سرعت ایجاد بلوک ها در اتریوم به دلیل متفاوت بودن  زبان برنامه نویسی آن بالاتر از بیت کوین است.

نمی‌توانیم انکار کنیم که استفاده از بیت کوین توسط خرده فروشان و فروشگاه‌های مجازی به مراتب بیشتر از اتریوم است ولی هواداران اتریوم بر این باورند مصرف برق برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم کمتر از بیت کوین است و همین موضوع سبب شده به گزینه بهتری برای انجام تراکنش‌های مالی تبدیل شود.

مهم‌ترین برتری اتریوم نسبت به بیت کوین فناوری پایه آن است که امکان استفاده از اپلیکیشن های شخص سوم را فراهم می‌کند و کاربران صرفا محدود به استفاده از این ارز برای حضور در شبکه نامحدود نخواهند بود. ارز دیجیتال بیت کوین در ابتدا با هدف جایگزینی پول ( و سیستم پرداخت آنلاین با واسطه ) ایجاد شد ولی بعدها با افزایش قیمت به وجود آمده توانست به عنوان یک منبع ذخیره سرمایه نیز در نظر گرفته شود. اما اتریوم به دنبال ایجاد یک پلتفرم توسعه نرم افزار و تسهیل بستری برای قراردادهای هوشمند است.

بیت کوین بهتر است یا اتریوم

در پاسخ به این سوال که بیت کوین بهتر است یا اتریوم باید هدف کاربران در نظر گرفته شود. اگر صرفا به دنبال کسب سود از طریق افزایش قیمت این ارزها هستید باید گفت بازار هر دوی این ارزها با نوسانات زیادی همراه است ولی در برخی مقاطع، نوسانات بیت کوین فراتر از حد انتظار ظاهر شده‌ است. اگر به دنبال راه کاری مدرن برای کسب و کار خود هستید اتریوم گزینه مناسب تری به نظر می‌رسد.

خرید اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم را مانند سایر ارزهای دیجیتال می‌توان از سامانه کیف پول رایگان و تبادلات رمزارزهای اکسکوینو تهیه کرد. شما با ثبت نام در این سامانه و پشت سر گذاشتن مراحل احراز هویت، اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال اتریوم کنید و از بازار پر نوسان این ارز به سود خوبی دست پیدا کنید.

طرز استفاده از کیف پول رایگان اکسکوینو و مزیت های آن

مسلما پیدا کردن مکانی امن و مطمئن برای نگهداری هر دارایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ارزهای رمزنگاری شده ماهیت دیجیتال دارند و نگهداری از آن‌ها نیز بر خلاف ارزهای سنتی به صورت دیجیتالی صورت می‌پذیرد. دارندگان ارزهای دیجیتال برای نگهداری امن دارایی خود از کیف پول‌های دیجیتال و امن که اصطلاحا آن‌ها را والت می‌نامند استفاده می‌کنند. امروزه با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، کیف پول‌های متنوع و بسیاری در اختیار دارندگان رمزارزها قرار گرفته است.  تخمین تعداد درست استفاده کنندگان کیف‌های پول در سراسر جهان بسیار دشوار است اما طی تحقیقات انجام شده ، تعداد استفاده کنندگان کیف‌ پول های دیجیتال در سه سال گذشته با رشد ۵ برابری همراه بوده‌  است.

کیف پول ارز دیجیتال

اکسکوینو ارائه دهنده خدمات کیف پول رایگان

سامانه کیف پول رایگان و تبادل رمز ارزهای  اکسکوینو با بهره‌گیری از متخصصین برتر حوزه ارزهای دیجیتال در طول فعالیت پربار خود با ایجاد بستری قابل اعتماد در امر خرید و فروش ارزهای دیجیتال، امنیت انجام تراکنش‌های کاربران چند هزار نفری خود را تامین کرده است.

همراهان اکسکوینو پس از ثبت نام در این سایت می‌توانند از خدمات مربوط به ارائه رایگان برترین ارزهای دیجیتال دنیا مثل بیت کوین ، اتریوم ، ریپل ، بیت کوین کش ، لایت کوین ، تتر و همچنین ریال بهره مند شده و تراکنش‌های خود را انجام دهند. لازم به ذکر است به دلیل تامین امنیت معاملات صورت گرفته توسط کاربران، انجام تراکنش‌های ریالی ( هر تراکنشی که یک طرف آن ریال است ) و همچنین انجام تراکنش‌های مربوط به پرفکت مانی نیازمند طی مراحل مربوط به احراز هویت است.

از مدیریت کیف پول خود چه می‌دانید؟

کاربران این سایت پس از ثبت نام،  ورود به حساب کاربری خود و انتخاب گزینه  « مدیریت کیف پول » می‌توانند به بخش های مختلف کیف پول خود دسترسی داشته باشند.

اپلیکیشن اکسکوینو امکان دسترسی آسان و سریع کاربران به تراکنش‌ها را فراهم کرده است . قسمت مدیریت کیف پول برای استفاده کنندگان اپلیکیشن اکسکوینو، در قسمت پایین صفحه و دومین گزینه از سمت راست نمایش داده خواهد شد. همچنین استفاده کنندگان  از کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ می‌توانند پس از ورود به حساب کاربری خود، گزینه « مدیریت کیف پول » را در صفحه اصلی و قسمت  « مالی » مشاهده کنند. کاربرانی که از طریق تلفن‌های همراه خود اقدام به ورود به سایت می‌کنند، می‌توانند قسمت مدیریت کیف پول  را در « منوی کاربری » خود مشاهده کنند.

با کلیک روی گزینه مدیریت کیف پول، ۶ کیف پول اختصاصی برای ارزهای بیت کوین ، اتریوم ، ریپل ، لایت کوین ، بیت کوین کش ، تتر و ریال که متعلق به هر کاربر در سامانه اکسکوینو می‎‌باشد به همراه موجودی آن‌ها نمایش داده خواهد شد. با هم به بررسی بخش‌های مختلف این قسمت می‌پردازیم.

لازم به ذکر است اگر کاربران محترم سامانه اکسکوینو، قصد واریز ارز مورد نظر از هر آدرسی به کیف پول متعلق به خود در سایت اکسکوینو را داشته باشند باید از گزینه واریز، و در صورت تمایل به ارسال ارز مورد نظر از کیف پول متعلق به خود در سامانه اکسکوینو به هر آدرس مقصد دلخواه دیگر، از گزینه برداشت استفاده کنند.  گزینه تبدیل نیز برای تبدیل ارزهای مختلف به کار می‌رود.

واریز ارز دیجیتال به کیف پول اختصاصی کاربران در سایت اکسکوینو

در صورت تمایل کاربران به انتقال ارز دیجیتال مورد نظر خود به سایت اکسکوینو، پس از وارد شدن به حساب کاربری و قسمت مدیریت کیف پول، با کلیک روی گزینه واریز، آدرسی جهت واریز ارز دیجیتال مورد نظر از سایت مبدا نمایش داده خواهد شد. با انتخاب گزینه « کپی آدرس » و استفاده از آن در سایت مبدا و انجام تراکنش مربوطه، مقدار ارز مورد نظر با موفقیت به کیف پول کاربران در اکسکوینو انتقال داده خواهد شد. در صورت انجام  تراکنش موفق، مبلغ انتقالی در قسمت موجودی کیف پول هر ارز دیجیتال قابل رویت خواهد بود.

کیف پول اکسکوینو

برداشت ارز دیجیتال از کیف پول اختصاصی کاربران در اکسکوینو

برداشت ارزهای دیجیتال مسلما از کیف پول اختصاصی کاربران در سایت اکسکوینو صورت می‌گیرد. برای برداشت از کیف پول متعلق به کاربران در اکسکوینو ، به قسمت مدیریت کیف پول رفته و از گزینه برداشت استفاده کنید. سپس مبلغ مورد نظر را با در نظر داشتن مبلغ کارمزد وارد کنید ( انتخاب کردن گزینه Max به معنی انتخاب کل مبلغ موجود در کیف پول است ). در مرحله بعد در سایت مقصد تراکنشی مرتبط با واریز ارز ایجاد نمایید و آدرس دریافتی از سایت مقصد را در سایت اکسکوینو وارد نموده و تراکنش خود را تکمیل کنید.

کیف پول ارز دیجیتال

تبدیل ارزها به یکدیگر

کاربران اکسکوینو می‌توانند ارز مورد نظر در کیف پول خود را به هر ارز دیگر تبدیل کنند. با انتخاب هر ارز، ارزهای قابل تبدیل برای آن ارز نمایش داده می‌شود. با انتخاب مقدار و سپس گزینه تبدیل، ارزها به یکدیگر قابل تبدیل خواهند بود.

ولت

نکات مربوط به استفاده از کیف پول های اکسکوینو

کاربران برای خرید و فروش ارز دیجیتال ریپل در سایت اکسکوینو علاوه بر آدرس کیف پول، ملزم به وارد کردن تگ مخصوص به خود نیز هستند. تگ مربوط به ارز ریپل از یک عدد ۹ رقمی تشکیل شده است که هنگام برداشت از کیف پول، در قسمت پایین آدرس کیف پول نمایش داده می‌شود. در هنگام برداشت از کیف پول ریپل، تگ ارائه شده توسط سایت مقصد را در قسمت مخصوص به تگ ریپل وارد کنید. در صورتی که سایت مقصد شماره تگ ارائه نکرد تیک مربوط به نیازی به تگ ریپل ندارم را بزنید.

در حال حاضر امکان خرید و فروش ارز دیجیتال تتر وجود ندارد و فقط در قسمت تبدیل ها می‌توان از این ارز استفاده کرد. به همین دلیل فعلا آدرس کیف پول تتر در دسترس کاربران محترم اکسکوینو قرار ندارد.

تبدیل ارز دیجیتال تتر به ریال و بیت کوین ( و بلعکس ) قابل اجرا است که منظور از ریال در این قسمت، موجودی مربوط به کیف پول ریالی مخصوص به کاربران اکسکوینو می‌باشد.

کاربران برای انتقال موجودی کیف پول ریالی به حساب بانکی خود باید گزینه برداشت را انتخاب کرده، سپس مبلغ  و شماره شبای خود را وارد کنند ( توجه داشته باشید شماره شبا باید بدون فاصله، بدونir  و زمانی که زبان صفحه کلید روی حالت انگلیسی است وارد شود ) تا موجودی ریالی کیف پول اکسکوینو طبق قوانین واریز ریالی به حساب بانکی کاربران واریز شود.

دقت داشته باشید  مقدار ارز دیجیتال  دریافتی نهایی در آدرس کیف پول مقصد داده شده در تراکنش، بایستی کاملا مطابق مقدار تراکنش باشد ، بنابراین بایستی کارمزد سایت مبدا را در هنگام واریز در نظر گرفته و با احتساب آن ، مبلغ واریز را تعیین نمایید

سایت اکسکوینو مفتخر است بالاترین درجات امنیت کیف پول‌ها را برای کاربران فراهم کرده و در طول فعالیت خود در حد بالایی رضایت کاربران را تامین کند. استفاده از کیف پول‌ های اکسکوینو کاملا رایگان بوده و هیچ مبلغی را به ازای ساخت کیف پول، در حساب کاربران مسدود نمی‌کند.

از این رمزعبورها برای کیف پول خود استفاده نکنید!

هنگامی که صحبت از امنیت حساب‌های آنلاین به میان می‌آید بی شک باید به این نکته توجه کرد که هیچکس قادر نیست امنیت حساب آنلاین خود را به صورت صد درصد تامین کند. این موضوع در مورد ارزهای دیجیتال نیز صدق می‌کند. بی شک تامین امنیت در دنیای ارزهای دیجیتال از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. این تامین امنیت در درجه اول با انتخاب یک رمز عبور مناسب شکل می‌گیرد. تحقیقات اخیر از ۳۲ مورد از آسان‌ترین رمزهای عبور که در معرض هک شدن قرار دارند پرده برداشته است. برای اجتناب از انتخاب این رمزهای عبور تا اخر این مقاله همراه ما باشید.

طبق گزارشات وب سایت ImmuniWeb، تعداد ۱۶ میلیون از ۲۱ میلیون نفر متعلق به ۵۰۰ شرکت مورد بررسی قرار گرفتند. حدود ۹۵ درصد از این افراد از رمزعبورهای بسیار ساده استفاده کرده و حتی برخی از این افراد هیچ رمز عبوری برای حساب‌های خود در نظر نگرفته بودند. این مطالعات تفاوت قابل توجهی را بین صنایعی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند نشان می‌دهد. صنایع مربوط به تکنولوژی و امور مالی با حدود ۵ میلیون گواهی به سرقت رفته در صدر این لیست قرار داشتند. صنایع مراقبت‌های بهداشتی، صنایع و انرژی با حدود ۲ میلیون اوراق به سرقت رفته در رده دوم این لیست قرار دارند و صنعت هوافضا و دفاع، از امنیت بالاتری نسبت به صنایع دیگر برخوردار بودند.

بیشترین رمز عبورهای استفاده شده

انتخاب رمزهای عبور توسط کاربران تا حدودی با زمینه تخصص آن‌ها در ارتباط بود. برای مثال بیشترین رمزعبور انتخاب شده در زمینه تکنولوژی عبارت بودند از: passw0rd، ۱qaz2wsx، career121، abc123، password1

امور مالی: ۱۲۳۴۵۶، welcome، old123ma، student، ۴۵۶a33

مراقبت‌های بهداشتی: Exigent، password، pass1، ۰۰۰۰۰۰، ۱۲۳۴۵۶

صنایع: ۱۲۳۴۵۶۷۸، !qaz1qaz، comdy، password، passe

انرژی: password،  ۱۲۳۴۵۶، snowman، old123ma، ۷۸۹_۲۳۴

طبق این تحقیق ضعیف ترین صنایع به لحاظ امنیت به ترتیب عبارت بودند از: خرده فروشی، مخابرات، حمل و نقل و امور مالی.

امنیت در دنیای ارزهای دیجیتال

کیف پول

دنیای ارزهای دیجیتال نیز مانند صنایع دیگر در معرض خطرات مربوط به دنیای دیجیتال قرار داشته و انتخاب رمز عبور مناسب و تامین امنیت یکی از ارکان اصلی قبل از اقدام به خرید یا سرمایه گذاری روی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود.

بدیهی است اولین کار برای تامین امنیت و جلوگیری از به خطر افتادن حساب شما، عدم اشتراک رمز عبور مربوط به حسابتان با هر فرد دیگری است. رمز عبور خود را روی کامپیوترتان ذخیره نکنید و اقدامات جانبی دیگری برای کاهش ریسک به خطر افتادن آن در نظر بگیرید. یک قاعده کلی در مورد نگهداری ارز‌های دیجیتال وجود دارد که افراد مختلف از آن استفاده می‌کنند، آن‌ها معمولا تمام دارایی خود را به صورت گرم ذخیره نکرده و مقداری از آن را به صورت ذخیره سرد نگهداری می‌کنند.

در صورت امکان همیشه از تایید هویت دو مرحله‌ای که قبل از انجام تراکنش‌ها نیاز به یک تایید اضافی دارند استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود برای تامین امنیت بیشتر از ایمیل‌ها و رمزعبورهای متفاوتی استفاده کنید.

به عنوان سخن آخر همیشه نکاتی را در مورد امنیت حساب‌های خود در نظر داشته باشید و البته هرگز از ۱۲۳۴۵۶۷۸ برای انتخاب گذرواژه خود استفاده نکنید!