با گسترش روز افزون و شناخته شدن هرچه بیشتر  ارزهای دیجیتال و کشف کاربرد های جدید در استفاده از آن‌ها، استخراج ارزهای دیجیتال بعنوان راهی برای کسب درآمد، ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود ساخته است. در این دسته سعی شده تا در مورد ماینینگ یا استخراج تمام ارزهای دیجیتال با استناد به منابع معتبر، مطالب مفیدی برای کاربران قرار داده شود. 

برنامه معاملاتی

تریدینگ پلن (Trading Plan) یا برنامه معاملاتی چیست؟

, , ,

اصطلاحی در دنیای تجارت وجود دارد که می‌گوید: اگر نتوانید برنامه‌ریزی درستی انجام دهید، در واقع برای شکست خود برنامه‌ریزی کرده‌اید! معامله‌گرانی که برای رسیدن به موفقیت جدی هستند، باید یک برنامه منسجم و جامع را برای معاملات خود طراحی و اجرا کنند. این اصل در همه بازارها از جمله بازار سهام، فارکس و رمز ارزها کاربرد دارد. برنامه معاملاتی (تریدینگ پلن) که یک برنامه جامع برای تصمیم‌گیری‌ در مورد معاملات است، می‌تواند به معامله‌گران بازارهای مختلف و به خصوص رمز ارزها که نوسانات بالایی دارد، کمک قابل توجهی کند. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به بررسی مفهوم و مزایای برنامه معاملاتی بپردازیم.

آشنایی با مفهوم تریدینگ پلن یا برنامه معاملاتی

تریدینگ پلن یک ابزار تصمیم‌گیری جامع برای فعالیت‌های معاملاتی است. این برنامه به معامله‌گران کمک می‌کند در مورد اینکه در چه زمانی، کدام دارایی را به چه میزان معامله کنند، تصمیم بگیرند. هر معامله‌گر باید یک تریدینگ پلن شخصی داشته باشد. می‌توانید از برنامه معاملاتی فرد دیگری به‌عنوان یک طرح کلی استفاده کنید؛ اما فراموش نکنید که رویکرد دیگران نسبت به ریسک مالی و میزان سرمایه آن‌ها ممکن است تفاوت قابل توجهی با شما داشته باشد. برنامه معاملاتی می‌تواند شامل هر چیز مفیدی باشد؛ اما هر برنامه معاملاتی باید شامل نکات زیر باشد:

-انگیزه‌تان برای معامله‌گری (ترید)

-بازه زمانی مورد نظر

-اهداف معاملاتی

-رویکردتان نسبت به ریسک

-سرمایه موجود برای معامله

-قوانین مدیریت ریسک مخصوص به خودتان

-بازارهایی که قصد معامله در آن‌ها را دارید.

-استراتژی‌های شخصی

– نگهداری سوابق

یک برنامه معاملاتی با استراتژی معاملاتی متفاوت است. یک استراتژی معاملاتی تعیین می‌کند که دقیقا در چه زمانی باید وارد یک معامله یا از آن خارج شوید. برای نمونه، یک استراتژی ساده معاملاتی آن است که تعیین کنید که بیت کوین را با ارزش ۱۰۰ هزار تومان خریداری کنید و زمانی که قیمت آن به ۱۵۰ هزار تومان رسید، آن را بفروشید. در ادامه، توضیح می‌دهیم که چرا معامله‌گران به یک تریدینگ پلن نیاز دارند.

چرا باید از برنامه معاملاتی (تریدینگ پلن) استفاده کنیم؟

معامله‌گران موفق به یک تریدینگ پلن نیاز دارند؛ چراکه کمک می‌کند تصمیمات منطقی را برای معاملات‌شان بگیرند و مولفه‌های یک معامله ایده‌آل را برای خود تعریف کنند. در واقع، یک برنامه معاملاتی حرفه‌ای به شما کمک می‌کند از تصمیم‌گیری‌های احساسی و لحظه‌ای اجتناب کنید.

مهم‌ترین مزایای یک تریدینگ پلن عبارت‌اند از:

-معاملات ساده‌تر: به دلیل اینکه در تریدینگ پلن همه برنامه‌ریزی‌ها را از قبل انجام می‌دهید، می‌توانید بر اساس مولفه‌های از پیش تعیین‌شده به معامله بپردازید.

-هدفمند شدن تصمیمات معاملاتی: با استفاده از یک تریدینگ پلن، از قبل می‌دانید چه زمانی باید کسب سود کنید و ضرر را کاهش دهید؛ بنابراین، می‌توانید احساسات را از روند تصمیم‌گیری خود کنار بگذارید.

-نظم معاملاتی بهتر: زمانی که بر اساس یک برنامه پیش می‌روید، متوجه می‌شوید که چرا یک معامله می‌تواند نتیجه‌بخش باشد و معامله دیگر سودی برایتان ندارد.

-ایجاد فضای پیشرفت: با تعریف کردن یک روند ثبت سوابق معاملاتی، قادر خواهید بود که از اشتباهات گذشته درس بگیرید و قضاوت خود را بهبود دهید.

چگونه یک تریدینگ پلن (برنامه معاملاتی) طراحی کنیم؟

برای ساخت یک تریدینگ پلن حرفه‌ای، هفت مرحله ساده وجود دارد که عبارت‌اند از:

۱- انگیزه خود را مشخص کنید

۲- مشخص کنید که چه زمانی را صرف معامله (تریدینگ) می‌کنید

۳- اهداف خود را تعیین کنید

۴- نسبت ریسک به سودتان را مشخص کنید

۵- در مورد مقدار سرمایه‌‌تان برای معامله تصمیم بگیرید

۶- دانش خود از بازارها را ارزیابی کنید

۷- یک دفتر خاطرات معاملاتی را برای ثبت سوابق بسازید

در ادامه مطلب، هر یک از این هفت مراحله را برای رسیدن به یک برنامه معاملاتی، بررسی می‌کنیم.

۱-انگیزه خود را مشخص کنید

تعیین انگیزه شخصی و زمانی که می‌توانید برای معامله اختصاص دهید یک مرحله مهم در ساخت تریدینگ پلن است. از خودتان بپرسید چرا می‌خواهید به یک معامله‌گر (تریدر) تبدیل شوید و آنچه که می‌خواهید در این مسیر به دست آورید را بنویسید.

۲-مشخص کنید که چه زمانی را صرف معامله می‌کنید

تعیین کنید که چه زمانی را صرف فعالیت‌های مربوط به معامله‌گری (تریدینگ) خواهید کرد. آیا در زمانی که در محل کارتان هستید می‌توانید به تریدینگ بپردازید یا مجبور هستید که فعالیت‌های تریدینگ خود را در صبح‌ها یا شب‌ها مدیریت کنید؟

اگر قصد دارید در طول روز تعداد معاملات زیادی را انجام دهید، به زمان بیشتری نیاز دارید؛ اما اگر به‌دنبال آن هستید که یک دارایی را برای مدت طولانی نگهداری کنید که با گذشت زمان قابل توجه به سوددهی می‌رسد، به زمان زیادی نیاز ندارید. در این نوع از معامله، می‌توانید از روش‌هایی مثل حد ضرر (انتخاب بازه‌ای از یک قیمت برای خروج از یک معامله تا از ضرر بیشتر جلوگیری شود) برای مدیریت ریسک استفاده کنید. صرف زمان کافی برای اینکه خودتان را برای تریدینگ آماده کنید، مهم است و شامل مواردی مثل آموزش، تمرین استراتژی‌های معاملاتی و تحلیل بازار می‌شود.

۳-اهداف خود را تعیین کنید

هدفی که برای معامله‌گری تعیین می‌کنید نباید تنها یک جمله ساده باشد؛ بلکه باید دارای جزئیات، قابل اندازه‌گیری، دست‌یافتنی، مرتبط و بر اساس یک بازه زمانی باشد. برای نمونه، «می‌خواهم ارزش کل پرتفوی (سبد دارایی‌ها) خود را طی ۱۲ ماه آینده، ۱۵ درصد افزایش دهم.» این یک هدف‌گذاری هوشمندانه است؛ چراکه آمار مشخصی دارد، موفقیت آن قابل اندازه‌گیری و دست یافتنی است، با تریدینگ ارتباط دارد و یک بازه زمانی برای آن تعیین شده است.

باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه نوع معامله‌گری باشید. سبک معاملاتی‌تان باید بر اساس شخصیت‌ شما، رویکردی که نسبت به رسیک دارید و زمانی که می‌توانید برای معامله‌گری صرف کنید، طراحی شود. در ادامه مطلب می‌توانید با توجه به ویژگی‌های شخصی‌تان، بهترین سبک معاملاتی را برای خودتان انتخاب کنید.

در تریدینگ (معامله)، چهار سبک اصلی وجود دارند که عبارت‌اند از:

 

پوزیشن تریدینگ (Position trading):

در این شیوه، معامله‌گر برای هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها در یک موقعیت معاملاتی (پوزیشن) باقی می‌ماند و انتظار دارد که در بلندمدت از دارایی مورد نظر سود خوبی کسب کند.

سوئینگ تریدینگ (Swing trading):

نوعی از نوسان‌گیری است که در آن معامله‌گران موقعیت‌های معاملاتی‌شان را برای چند روز یا چند هفته نگه می‌دارند تا از افزایش قیمت‌های بازار در میان‌مدت، کسب سود کنند. این سبک معاملاتی در بازار رمز ارزها از محبوبیت بالایی برخوردار است.

دی تریدینگ یا معامله روزانه (Day trading):

ورود به تعداد محدودی از موقعیت‌های ‌معاملاتی و خروج از آن‌ها در طول یک روز را دی تریدینگ می‌گویند. در این شیوه، افراد موقعیت‌های معاملاتی خود را بیشتر از یک روز نگه نمی‌دارند و با این شیوه ریسک و هزینه‌ها را کاهش می‌دهند.

اسکالپینگ (Scalping):

در این سبک معاملاتی، تریدر وارد چندین موقعیت معاملاتی در طول روز می‌شود و تنها برای چند ثانیه یا چند دقیقه در هر کدام از آن‌ها باقی می‌ماند. هدف از این روش، کسب سودهای جزیی (در حد چند دهم درصد) از هر معامله است. این سودهای جزیی روی هم رفته می‌تواند به یک سود قابل توجه تبدیل شود.

۴-نسبت ریسک به سودتان را مشخص کنید

پیش از اینکه وارد معاملات شوید، تعیین کنید که آماده پذیرش چه میزان از ریسک هستید و این موضوع را برای هر معامله و استراتژی معاملاتی کلی خود در نظر بگیرید. تصمیم‌گیری در مورد میزان ریسک‌پذیری بسیار مهم است. قیمت‌ها در بازار رمز ارزها همواره در حال تغییر هستند و حتی مطمئن‌ترین دارایی‌ها نیز درجه‌ای از ریسک را دارند. برخی از تریدرهای تازه‌وارد ترجیح می‌دهند یک رویکرد با ریسک پایین را در پیش بگیرند تا ابتدا شرایط را ارزیابی کنند؛ در حالی که معامله‌گران دیگر حاضر به پذیرش ریسک بیشتری هستند، به امید اینکه سود بیشتری نیز کسب کنند. خودتان باید در این باره تصمیم بگیرید.

برای تعیین نسبت ریسک به سود، مقدار سرمایه‌ای که در ریسک قرار می‌دهید را با سود احتمالی که انتظار دارید مقایسه کنید. برای نمونه، اگر ۱۰۰ هزار تومان را با انجام یک معامله در معرض ریسک قرار می‌دهید و سود احتمالی مورد انتظارتان ۴۰۰ هزار تومان است، نسبت ریسک به سود شما ۱:۴ (یک به چهار) است.

۵-در مورد مقدار سرمایه‌‌تان برای معامله تصمیم بگیرید

به جیب‌تان نگاه کنید! هرگز بیشتر از سرمایه‌ای که می‌توانید ریسک از دست دادن آن را بپذیرید، وارد معامله نکنید. معامله‌گری، همواره با ریسک‌های متعدد همراه است و حتی ممکن است در نهایت همه سرمایه‌ای که به معامله اختصاص داده‌اید را از دست بدهید. برای نمونه، در بازار برخی از رمز ارزها مثل بیت کوین، نوسانات قیمتی بالایی وجود دارد و به همان مقدار که ممکن است سود زیادی در کوتاه‌مدت به دست آورید، می‌توانید زیان‌ قابل‌توجهی نیز متحمل شوید.

پیش از اینکه معامله‌گری را آغاز کنید، حساب کتاب‌ها را انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که برای مواجهه با حداکثر زیان روزانه‌ای که ممکن است رخ دهد، آماده هستید. اگر در حال حاضر سرمایه کافی را برای معامله ندارید، می‌توانید تا زمان دسترسی به سرمایه لازم، از نسخه‌های شبیه‌ساز (تست نت) برای تمرین تریدینگ استفاده کنید.

۶-دانش خود از بازارها را ارزیابی کنید

جزئیات برنامه‌ معاملاتی شما تحت تاثیر بازاری است که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید؛ برای مثال اگر قصد سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها را دارید، باید با دانش مربوط به آن نیز آشنا باشید؛ بنابراین، یک برنامه معاملاتی در بازار رمز ارزها با یک برنامه معاملاتی بازار سهام متفاوت است.

بهتر است با توجه به کلاس مختلف دارایی‌ها و بازارهای مختلف، تخصص‌تان را ارزیابی کنید و در مورد بازار مورد نظر (مثلا بازار بیت کوین) تا جایی که می‌توانید، دانش لازم و مرتبط کسب کنید. سپس، عواملی مثل زمان باز و بسته شدن بازار مورد نظر، نوسان آن و اینکه در ازای هر واحد از افزایش قیمت ممکن است چقدر سود یا ضرر کنید را در نظر بگیرید. اگر نتیجه بررسی این عوامل شما را راضی به سرمایه‌گذاری نمی‌کند، بهتر است معامله در یک بازار دیگر را انتخاب کنید.

۷-یک دفتر خاطرات معاملاتی را برای ثبت سوابق بسازید

برای اینکه یک تریدینگ پلن بتواند کار کند، باید توسط یک دفتر ثبت سوابق پشتیبانی شود. شما باید از «دفتر خاطرات معاملاتی» خود برای ثبت معاملات استفاده کنید؛ چرا که نشان می‌دهد کدام روش بهتر نتیجه می‌دهد.

این دفتر خاطرات، نه‌تنها باید شامل جزئیات فنی معاملات خود مثل نقطه ورود و خروج در یک معامله باشد، بلکه باید به منطق و احساساتی که پشت تصمیمات معاملاتی بوده است، اشاره کند. اگر از مسیری که در تریدینگ پلن شما مشخص شده است منحرف شوید، دلیل انجام این کار و نتیجه آن را ثبت کنید. هرچه جزئیات بیشتری در دفتر خاطرات معاملاتی ثبت کنید، نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

سخن پایانی

برنامه معاملاتی (تریدینگ پلن)، یک برنامه کلی برای تصمیم‌گیری در مورد زمان خرید دارایی، نوع و میزان آن است. تریدینگ پلن، یکی از پیش‌ شرط‌های تبدیل شدن به یک معامله‌گر (تریدر) حرفه‌‌ای است. افراد می‌توانند از تریدینگ پلن‌ دیگران به‌عنوان یک راهنمایی کلی استفاده کنند؛ اما هر تریدر باید با توجه به عوامل شخصیتی و شرایط مالی خود، برنامه معاملاتی مخصوص به خود را داشته باشد. هر تریدینگ پلن باید شامل مواردی مثل انگیزه، بازه زمانی مورد نیاز، اهداف معاملاتی، سرمایه در دسترس، روش‌های مدیریت ریسک، تعیین نوع بازار و … باشد. استفاده از برنامه معاملاتی به تریدرها کمک می‌کنند در معاملات خود تصمیمات منطقی بگیرند و از تصمیمات احساسی اجتناب کنند.

 
اثبات سهام و اثبات کار

آشنایی با دو اصطلاح اثبات سهام و اثبات کار

, ,

به منظور تایید تراکنش‌ها در بلاک چین، لازم است ماینر‌ها یا اعتبارسنج‌ها به اجماع برسند. ساز‌و‌کار‌های مختلفی برای اجماع در انواع ارز‌های دیجیتال وجود دارند که اثبات کار و اثبات سهام از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌روند. اثبات کار و اثبات سهام دو پروتکل توافقی برای تایید تراکنش‌ها در یک شبکه بلاک چین هستند که هر کدام معیار خاصی را در رابطه با صلاحیت یک نود (node) برای تایید تراکنش‌ها در نظر می‌گیرند. در ادامه، به بررسی این دو مفهوم پر کاربرد پرداخته‌ایم.

اثبات کار

اثبات کار (Proof-of-Work) در شبکه ارزهای دیجیتال، پروتکلی امنیتی است که با هدف بازدارنگی از حملات سایبری طراحی شده و برای اولین بار در طراحی بیت کوین استفاده شده است. POW فرایندی است که طی آن، استخراج‌کنندگان یا ماینر‌های بلاک چین کامپیوترهای خود را برای حل مسائل سنگین ریاضی در اختیار شبکه قرار می‌دهند و نسبت به فعالیتشان، رمز ارز استخراج می‌کنند.

بدیهی است که حل معما‌های پیچیده ریاضی برای دستیابی به جواب، نیازمند نیروی پردازشی بسیار زیادی است. در نتیجه، استفاده از این روش برق و قدرت پردازشی زیادی را هدر می‌دهد.
همان طور که گفته شد، استخراج رمز ارز‌ها با مصرف انرژی همراه بوده و این فرایند زمان‌بر، نیازمند پردازنده مرکزی یا گرافیکی و برق است. لذا به اولین ماینری که محاسبات یک بلاک را انجام داده، به خاطر اثبات کارش و قدرت پردازشی استفاده شده، پاداش تعلق می‌گیرد. در نتیجه، ماینر‌های شبکه برای حل زودتر معما‌های سخت و دشوار با یکدیگر در رقابت هستند تا اولین نفری باشند که برای مسئله ریاضی مربوط به بلاک مورد نظر، یک راه حل پیدا کنند.

این مسائل ریاضی به راحتی قابل حل نیستند و هنگامی که استخراج‌کننده جواب را پیدا کرد، در لحظه این موضوع را به شبکه اعلام کرده و پاداش خود را بر اساس پروتکل شبکه دریافت می‌کند.

مشهورترین کاربرد این الگوریتم در شبکه بیت‌کوین است. الگوریتم POW تا حد زیادی در برابر هک مقاوم بوده و از آن جایی که حمله به شبکه مستلزم انرژی و هزینه بسیار بالایی است، انگیزه برای حملات سایبری کاهش می‌یابد.

در نظر داشته باشید که در سیستم اثبات کار، هر چقدر قدرت پردازش رایانه‌ای بیشتری به شبکه افزوده شود، تعداد محاسبات مورد نیاز برای حل بلاک جدید نیز افزایش خواهد یافت. در نتیجه، هزینه تولید بلاک جدید بیشتر خواهد شد و ماینر‌ها نیز برای سودآوری بیشتر باید عملکرد سیستم استخراج خود را بهبود بخشند.

معایب الگوریتم اثبات کار

استخراج رمز ارز‌ها، برای حل مسائل پیچیده نیازمند سخت‌افزار‌های کامپیوتری بسیار قدرتمندی است که هر ساله به‌روز‌رسانی می‌شوند. ماینر‌ها برای موفقیت در رقابت حل مسائل، مجبور به خرید تجهیزات گران قیمت هستند. از طرفی فرایند استخراج، نیازمند برق و انرژی زیادی است که خود، هزینه ماین را بالا‌تر می‌برد.

حمله ۵۱ درصد یا حمله اکثریت هنگامی رخ می‌دهد که یک کاربر یا گروهی از کاربران کنترل اکثریت نیروی استخراج را به دست گرفته و نیروی کافی برای کنترل شبکه را داشته باشند. در صورت وقوع حمله ۵۱ درصد، دسته‌ای قادر خواهند بود تولید بلاک‌های جدید را به انحصار خود در آورده و پاداش دریافت کنند. مهاجمین از طریق کنترل شبکه می‌توانند مانع تکمیل بلاک‌ها توسط دیگران شده و حتی تراکنش‌ها را رزرو کنند. البته شبکه‌های کوچک‌تر، بیشتر در معرض این حمله هستند.

اثبات سهام

بر خلاف الگوریتم اثبات کار، که در آن ماینرها با حل مسائل ریاضی پاداش می‌گیرند، در اثبات سهام (Proof-of-Stack) سیستم یک کاربر را با توجه به میزان دارایی، به عنوان سازنده بلاک انتخاب می‌کند تا سهمی در استخراج داشته باشد. این ایده برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ در انجمن جهانی بیت کوین تاک مطرح شد که در واقع راهی دیگر برای اعتباربخشی به معاملات و برقرار کردن توافق توزیع شده است. سیستم‌های مبتنی بر اثبات سهام، ضمن صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها، در تلاشند تا برای کمک به تایید معاملات در بلاک چین به نتیجه مشابهی با POW برسد. در سیستم POS هیچ پاداش بلاکی وجود ندارد و کارمزد‌ها به استخراج‌کنندگان اختصاص داده خواهد شد.

در این الگوریتم، تمام واحدهای ارز مورد نظر از پیش استخراج شده و تعداد آن هرگز تغییر نمی‌کند. از آن جایی که در POS پاداشی به ماینر‌ها تعلق نمی‌گیرد، به استخراج‌کنندگان فورجر (Forger) نیز گفته می‌شود.

مزایا و معایب ساز‌و‌کار اثبات سهام

در الگوریتم POS، افراد به نسبت پولی که دارند، قادر به کنترل سیستم خواهند بود و این امر، غیر متمرکز بودن شبکه را به خطر خواهد انداخت. از سوی دیگر، کاهش مصرف انرژی و به‌کار‌گیری سیستم‌های گران‌قیمت منجر به کم شدن میزان هزینه‌ها و هدر رفت منابع می‌شود. 

به طور کلی می‌توان صرفه‌جویی در برق و انرژی، کنار گذاشته‌شدن فرایند غیر ضروری استخراج، سریع‌تر و مقیاس‌پذیرترشدن شبکه و عدم خروج پول از جامعه رمز ارز‌ها برای خرید سخت‌افزار را از مزایای پروتکل اثبات سهام دانست.

اثبات سهام در حال حاضر در شبکه بلاک چین برخی از ارزهای دیجیتال مثل ایاس و کاردانو  کاربرد دارد. اتریوم نیز پس از راه‌اندازی نسخه دوم خود (سرنیتی)، قصد دارد از اثبات کار فاصله گرفته و در نهایت سازوکار اثبات سهام را پیاده‌سازی کند.

استخراج بیت کوین

نگاهی عمیق به صفر تا صد استخراج ارزهای دیجیتال

,

با افزایش آگاهی عمومی درباره ارزهای دیجیتال، علاقه مردم برای داشتن این ارزهای رمز نگاری شده نیز افزایش یافته است. اما برای به دست آوردن آن‌ها تنها دو راه کلی وجود دارد. علاقمندان به ارزهای دیجیتال برای داشتن آن‌ها یا باید با انتخاب صرافی معتبر و مورد اعتماد اقدام به خرید بیت کوین و یا سایر ارز‌های دیگر کرده و سرمایه خود را به سرمایه دیجیتال تبدیل کنند، یا اینکه طی فرایندی به نام استخراج به آن‌ها دست یابند. بسیاری از ارزهای رمزپایه همچون بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، لایت کوین و غیره از همین روش تولید می‌شوند و بیت کوین محبوب‌ترین و تثبیت شده‌ترین نمونه یک رمز ارز قابل استخراج است که مبتنی بر یک الگوریتم اجماع به نام اثبات کار شکل می‌گیرد.

کلمه استخراج (Mining) به معنی تایید تراکنش‌های مربوط به ارزهای دیجیتال و تولید آن‌ها از طریق حل مسائل پیچیده ریاضی توسط کامپیوترهای قدرتمند است. این مسائل به حدی پیچیده هستند که به جز کامپیوترها، ابزار دیگری برای حل کردن آن‌ها وجود ندارد. درست مانند استخراج طلا که با گذشت زمان ذخایر معادن آن کاهش می‌یابد، با افزایش تعداد استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال در طول زمان، پیچیدگی مسائل هم افزایش یافته و در نتیجه استخراج کردن آن‌ها هم سخت‌تر خواهد شد.

دلیل انتخاب کلمه استخراج برای تولید ارزهای دیجیتال این است که همان‌طور که استخراج کنندگان در ازای کار سختی که در معادن انجام می‌دهند به فلزات ارزشمند دست پیدا می‌کنند، استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال(ماینرها) نیز به پاس خدمتی که انجام می‌دهند پاداش دریافت می‌کنند که این پاداش در قالب ارزهای دیجیتال است. 

استخراج چیست و چگونه صورت می‌پذیرد؟

استخراج ارزهای دیجیتال
استخراج ارز‌های دیجیتال

همانطور که اشاره کردیم به فرایند تولید و پردازش تراکنش‌های ارزهای دیجیتال استخراج گفته می‌شود. ارزهای دیجیتال ساختار غیرمتمرکز دارند و هزاران کامپیوتر و دستگاه استخراج در سرتاسر دنیا بدون حضور یک سازمان، شرکت یا دولت خاص به صورت داوطلبانه وظیفه پردازش تراکنش‌ها و تولید ارزهای جدید را بر عهده دارند. اگر بخواهیم استخراج ارزهای دیجیتال را به زبان ساده توضیح دهیم می‌توانیم بگوییم که بسته به شبکه بلاک چینی که رمز ارز مورد نظر روی آن کار می‌کند، هر چند دقیقه یک بلاک جدید در شبکه تولید می‌شود که اگر قادر باشید آدرس دقیق آن بلاک را حدس بزنید، می‌توانید آن را به حساب خود انتقال داده و مالک یک بلاک از آن رمز ارز شوید.

در واقع به دلیل استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار که در ادامه به طور مفصل درباره آن صحبت خواهیم کرد، به محض انجام شدن یک تراکنش در شبکه ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، ابتدا صحت انجام این تراکنش بررسی شده و توسط افرادی که استخراج کننده (ماینر) نامیده می‌شوند تایید شده و موجودی کیف پول‌ها در بلاک چین به روز رسانی می‌شوند. تا زمانی که ماینرها تراکنش‌ها را انتخاب و تایید نکرده‌اند، تراکنش‌ها در استخر تراکنش‌های تایید نشده معلق باقی می‌مانند. این استخر شامل مجموعه‌ای از معاملات تایید نشده در شبکه است که در انتظار پردازش هستند. معمولا معاملات تایید نشده در یک استخر بزرگ جمع‌آوری نمی‌شوند و در استخرهای طبقه بندی شده کوچک قرار می‌گیرند.

لازم به ذکر است که فرایند انتخاب تراکنش‌ها به صورت خودکار انجام شده و صرفا بر اساس میزان کارمزدشان اولویت بندی می‌شوند و استخراج کنندگان دخالتی در انتخاب تراکنش ندارند. هر چه کارمزد انجام تراکنش بیشتر باشد سریع‌تر در اولویت پردازش استخراج کنندگان قرار گرفته و سریع‌تر انتقال صورت می‌گیرد. این عمل تنها به وسیله کامپیوترهای بزرگ با توان پردازشی بسیار بالا امکان‌پذیر است و استخراج ارزهای دیجیتال یکی از صنایع دشوار و هزینه بر محسوب می‌شود. ولی در این میان شرکت‌های بزرگی هستند که با سرمایه‌گذاری مبالغ بالا، به اصلی‌ترین استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال تبدیل شده‌اند. اما لازم است قبل از ورود به هر صنعتی و صرف زمان و پول خود در آن زمینه، ابتدا جوانب کار را مورد بررسی قرار داده و به صورت کامل با آن صنعت آشنایی پیدا کنیم. برای این منظور و آشنایی کامل با صنعت محبوب استخراج ارزهای دیجیتال تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

استخراج نرم افزاری و سخت افزاری

همانطور که اشاره کردیم کاربران ارزهای دیجیتال از سراسر دنیا قادر خواهند بود با استفاده از قدرت پردازش دستگاه‌های مخصوص خود اقدام به حل معادلات ارزهای دیجیتال کرده و ارزهای جدید را استخراج کنند. اما به طور کلی استخراج ارزهای دیجیتال را می‌توان به دو دسته استخراج سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم کرد. استخراج سخت افزاری نیازمند دستگاه‌ها و الگوریتم مخصوص به خود بوده و طبق الگوریتم‌های خاصی که عموما الگوریتم اثبات کار (Proof of work) نام دارند، انجام می‌شوند. این الگوریتم به دستگاه‌های استخراج این امکان را فراهم می‌کند که با رمز گشایی کردن تراکنش‌های ارسالی به شبکه و حل کردن آن‌ها، تراکنش‌ها را تأیید کرده و مبلغ از قبل تعیین شده‌ای را به عنوان پاداش دریافت کنند. اما در استخراج نرم افزاری فرد استخراج کننده نیازی به دستگاه‌های به خصوصی نداشته و با کامپیوترهای شخصی و ظرفیت پردازش و گرافیک آن‌ها، اقدام به استخراج ارز دیجیتال مورد نظر خود می‌کند. این نوع استخراج بر خلاف نوع دیگر آن، طبق الگوریتم گواه اثبات سهام شکل می‌گیرد. در این روش سخت‌افزار و قدرت آن ملاک قدرت استخراج کننده در شبکه نیست، بلکه میزان دارایی یا سهام اوست که توانایی و قدرت را در شبکه افزایش می‌دهد. البته در حال حاضر این روش کمتر از استخراج سخت افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استخراج بیت کوین

نگاهی عمیق به صفر تا صد ارز‌های دیجیتال
استخارج بیت کوین

با توجه به اینکه ارز دیجیتال بیت کوین بزرگ‌ترین رمز ارز دنیا بوده و با وجود گذشت بیش از ده سال از پیدایش آن، هیچ ارز رمز نگاری شده دیگری توانایی رقابت با آن را ندارد، در این قسمت نگاهی به نحوه استخراج بیت کوین انداخته و چگونگی به دست آوردن بیت کوین‌های جدید را شرح خواهیم داد.

ماهیت بیت کوین به عنوان اولین و ارزشمندترین ارز دیجیتال دنیا، تفاوت بسیاری با ارزهای فیات دارد. در سیستم مالی سنتی، دولت‌ها در صورت نیاز پول بیشتری چاپ کرده و به بازار تزریق می‌کنند. این در حالی است که بیت کوین چاپ نشده و کشف می‌شود و کامپیوترهای بسیار قدرتمند در سراسر جهان برای کشف این پول با هم به رقابت می‌پردازند.

درست مانند هر سیستم اقتصادی دیگری افراد در شبکه بیت کوین هم با یکدیگر مراودات مالی دارند. اما بهره‌گیری از تکنولوژی بلاک چین در این ارز دیجیتال سبب ایجاد فضای فوق‌العاده شفافی شده است که به واسطه آن تمام تراکنش‌های انجام شده در جایی شبیه به یک دفتر کل توضیع شده ثبت می‌شوند. در حقیقت شبکه بیت کوین اطلاعات تمامی تراکنش‌های انجام شده در یک بازه زمانی مشخص را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را درون یک لیست به نام «بلاک» ذخیره می‌کند. استخراج کنندگان یا ماینرها باید این تراکنش‌ها را تایید کرده و آن‌ها را درون یک دفتر کل عمومی ثبت کنند. این دفتر کل عمومی که از زنجیره‌ای از بلاک‌ها ساخته شده است، «بلاک چین» نام داشته و ۱۰۰ درصد بدون خطا و مورد اعتماد است.  گروهی از تراکنش‌های بیت کوین که در یک قالب مشخص ذخیره می‌شوند یک بلاک بیت کوین را تشکیل می‌دهند و تقریبا هر ده دقیقه یک بار یک بلاک جدید به شبکه این ارز دیجیتال اضافه می‌شود. به محض تشکیل یک بلاک از تراکنش‌ها ماینرها دست به کار شده و عملیاتی روی آن‌ها انجام می‌دهند. آن‌ها اطلاعات بلوک را دریافت کرده، فرمول ریاضی مشخصی روی آن اعمال کرده و آن را به ترکیبی کوتاه از اعداد و حروف تبدیل می‌کنند که «هش» نامیده می‌شود. شناسه منحصر به فرد هر تراکنش، هش نام دارد. حتی اگر یک کاراکتر در بلاک تغییر کند نتیجه، هش کاملا متفاوتی را حاصل خواهد کرد.

ماینرها علاوه بر اینکه هش تک تک تراکنش‌های داخل هر بلاک را به دست می‌آورند، برای به دست آوردن هش هر بلاک، به هش آخرین بلاک قبلی که در بلاک چین ذخیره شده است هم احتیاج دارند. بدین ترتیب هش هر بلاک بر اساس هش بلاک قبل خود ایجاد شده و هر گونه دستکاری در این مرحله به راحتی مشخص خواهد شد. پس از اینکه اعتبار بلاک جدید تایید شد، تمام افرادی که در شکل گیری بلاک جدید نقش داشتند جایزه دریافت می‌کنند و این جایزه همان بیت کوین است.

تعداد بیت کوین‌هایی که برای ساخت یک بلاک به ماینرها هدیه داده می‌شود در آغاز برابر با ۵۰ بوده است.  اما این پاداش هر چهار سال یکبار طی فرایندی به نام هالوینگ نصف شده و در حال حاضر برابر با ۶٫۲۵ بیت کوین می‌باشد.

بنابراین مفهوم پایه ماینینگ بیت کوین این است که یک قسمت کوچکی از هر بلاک که شامل داده تصادفی بی معنی است روی شبکه وجود دارد و ماینرهای بیت کوین تمام  داده‌ها را از بلاک تشکیل شده برداشته، دسته تصادفی را با هم مخلوط کرده و هش کلی آن را محاسبه می‌کنند. درست مانند تکه‌های پازل که از کنار هم قرار گرفتن آن‌ها تصویر قابل درکی به وجود می‌آید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که همانطور که بازیابی هش‌ها آسان است، پیش بینی آن‌ها غیر ممکن بوده و عملکرد آن‌ها کاملا تصادفی است. بنابر این برای ماینرها پیش بینی اینکه کدام مجموعه داده تصادفی، چه هشی تولید می‌کند غیر ممکن است و این کار تنها با استفاده از توان پردازشی بسیار بالای دستگاه‌های استخراج ممکن است. در واقع پس از به دست آوردن هش تراکنش‌های انجام شده در بلاک و همچنین هش کلی هر بلاک و افزودن آن به شبکه بیت کوین و پس از تایید شدن درستی راه حل توسط شبکه، به ماینر تعدادی بیت کوین به عنوان پاداش داده می‌شود و به همین ترتیب بیت کوین‌های جدید استخراج می‌شوند

برای شروع استخراج چه مواردی را در نظر داشته باشیم؟

تا اینجا به درک مناسبی از استخراج ارزهای دیجیتال بیت کوین دست یافتیم، اما از آنجایی که استخراج ارزهای دیجیتال با مصرف بالای برق همراه است، برای شروع باید مطمئن شوید که می‌توانید از پس تمام هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی و نگهداری سخت افزار آن بربیایید. مواردی همچون در اختیار داشتن یک سیستم سخت‌افزار قدرتمند، انتخاب ارز مناسب، محاسبه هزینه‌های جاری استخراج، محاسبه سود استخراج، ابزار خنک‌کننده مناسب، اتصال همیشگی به اینترنت، انتخاب کیف پول مناسب و عضویت در استخرهای استخراج از جمله نکاتی است که باید برای استخراج ارزهای دیجیتال در نظر داشت. اگر شما هم تازه به جمع استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال ملحق شده و یا قصد ورود به این صنعت پر سود اما سرشار از ریسک را دارید، مطالعه ادامه این مقاله خالی از لطف نیست.

نرخ هش چیست؟

نرخ هش در واقع معیار سنجش توانایی محاسباتی یک ماینر است. هر چه این مقدار بیشتر باشد استخراج کنندگان می‌توانند به جواب‌های بیشتر دست یافته و در نتیجه جایزه بیشتری به دست بیاورند. واحد محاسبه این متغیر در حالت پابه، هش بر ثانیه(H/S) است. اما با افزایش توان پردازش سخت افزارهای ماینینگ طی چند سال اخیر، واحدهای دیگری مثل کیلو هش(KH/S)، مگاهش(MH/S)، گیگاهش(GH/S)، تراهش(TH/S) و پتا هش (PH/S) را نیز به کار می‌برند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نرخ هش می‌توانید به مقاله هش چیست مراجعه کنید.

البته لازم به ذکر است که با توجه به افزایش توان پردازشی دستگاه‌های استخراج، شبکه بیت کوین معیاری به نام دشواری شبکه را تعریف کرده است تا بتواند سرعت  استخراج بلاک‌ها را در حد معقولی نگه دارد. این معیار هر دو هفته به گونه‌ای تنظیم می‌شود که تقریبا هر ۱۰ دقیقه یک بلاک کامل شود.

استخراج مبتنی بر اثبات کار

ایده الگوریتم اثبات کار (Proof of Work)که پایه و مبنای محبوب‌ترین و رایج ترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است، در اوایل دهه ۹۰ به عنوان الگوریتمی برای محافظت در برابر ایمیل‌های اسپم مطرح شد. این سیستم یک سازوکار اجماع مبتنی بر قدرت محاسباتی است و کاربران مشارکت کننده لازم است مسائل ریاضیاتی دشوار را برای تعیین اعتبار تراکنش ها حل کنند. شبکه‌های بزرگ مبتنی بر علم رمزنگاری مانند بیت کوین، الگوریتم اثبات کار را بنیان کار خود قرار داده‌اند زیرا این موضوع به غیر متمرکز بودن هر چه بیشتر قدرت و کنترل بر روی توزیع و پیاده‌سازی تغییرات عمده اقتصادی و فنی در شبکه می‌انجامد.

کاربرد الگوریتم اثبات کار(PoW) در استخراج ارز های دیجیتال

نگاهی عمیق به صفر تا صد ارز‌های دیجیتال
کاربرد الگوریتم اثبات کار(PoW) در استخراج ارز‌های دیجیتال

ماینینگ فراید ایجاد یک بلاک تراکنش جدید و اضافه کردن آن به بلاک چین است. مجموعه قوانینی که صحت فرایند ماینینگ را بررسی می کنند، الگوریتم اثبات کار نامیده می شوند. به عبارت ساده، الگوریتم PoW تعیین می کند که کسانی که ظرفیت بیشتری دارند می توانند پاسخ معادلات استخراج را زودتر بیابند.

ماینر چیست و ماینر کیست؟

جالب است بدانید که افرادی که با سرمایه‌گذاری در استخراج رمز ارزها، وارد این حوزه می‌شوند نیز ماینر نامیده می‌شوند. آن‌ها علاوه بر به دست آوردن سود از طریق استخراج ارزهای دیجیتال، به حفظ امنیت و سرپا نگه داشتن شبکه ارزهای دیجیتال نیز کمک می‌کنند. در حقیقت ماینرها ارزهای دیجیتال را خریداری نمی‌کنند بلکه با صرف انرژی و هزینه، آن‌ها را تولید می‌کنند.

لازم به ذکر است که تنها ۲۱ میلیون ارز دیجیتال بیت کوین قابل استخراج در سراسر دنیا وجود دارد که از این تعداد تاکنون حدود ۱۸میلیون بیت کوین استخراج‌ شده است. به غیر از بلاک اولیه بیت کوین به نام (genesis block)که توسط سازنده بیت کوین به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است، بقیه بیت کوین‌ها توسط ماینرها تولید شده‌اند. پس از اتمام ۲۱ میلیون بیت کوین قابل استخراج، ماینرها همچنان وظیفه تایید تراکنش‌های انجام شده در شبکه بیت کوین را بر عهده خواهند داشت و عمده درآمد آن‌ها از کارمزدهای مربوط به انجام تراکنش‌ها تامین خواهد شد.

برای اطلاع از آمارهای بلاک‌های استخراج شده بیت کوین می‌توانید به صورت زنده از وب سایت‌هایی مانند(blockchain.info) کسب اطلاعات کنید.

سختی استخراج

تعادل شبکه بیت کوین به واسطه کم و زیاد شدن سختی شبکه بیت کوین برقرار می‌شود. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، زمان تقریبی تشکیل هر بلاک در شبکه بیت کوین حدودا ۱۰ دقیقه است. این بدان معنی است که هر ۱۰ دقیقه یکبار بیت کوین‌های جدید تولید می‌شوند. اما ممکن است یک ماینر با در اختیار داشتن یک کامپیوتر بسیار قدرتمند بتواند جواب حل معادله یک بلاک را در مثلا در عرض ۵ دقیقه به دست بیاورد. این امر سبب بروز اختلال در کار شبکه، استخراج سریع واحدهای بیت کوین و در نتیجه تمام شدن کل واحدهای این ارز دیجیتال پیش از تاریخ تعیین شده شود. به همین منظور چیزی تحت عنوان سختی شبکه، در بیت کوین به وجود آمده است. سختی شبکه بیت کوین که بعد از هر ۲,۰۱۶ بلاک یا به عبارتی هر دو هفته یکبار تعیین می‌شود، به صورتی تنظیم می‌شود که ماینرها بتوانند در ده دقیقه به جواب برسند، نه بیشتر نه کمتر. با این حال، این زمان در برخی مواقع و به‌صورت جزئی کم و زیاد می‌شود، مثلاً ممکن است یک بلاک در ۹.۸ دقیقه ساخته شود. با اضافه شدن قدرت پردازش ماینرها، سختی افزایش می‌یابد و با کم شدن آن، سختی هم کمتر می‌شود.

استخر استخراج چیست و چه کاربردی دارد؟

در حال حاضر هیچ‌کس به تنهایی قادر نیست از عهده پردازش یک بلاک بربیاید، مگر اینکه به منابع نامحدود سخت افزار ماینینگ دسترسی داشته باشد. به همین دلیل تعدادی از ماینرها در قالب مجموعه‌ای به نام استخر(Pool) گرد هم می‌آیند تا احتمال حل یک بلوک و دست یافتن به پاداش استخراج را بیشتر کنند. در حال حاضر چندین استخر استخراج وجود دارند که ماینرها می‌توانند سخت افزار خود را به آن‌ها متصل کرده و یک بلاک را حل کنند. پاداش حل بلاک پس از کسر هزینه‌ها و کمیسیون خود استخر، به نسبت مشارکت ماینرها  بین آنان تقسیم خواهد شد.

استخرهای استخراج زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که ماینرهای ارزهای دیجیتال با پیوستن به آن‌ها شانس خود را برای به دست آوردن پاداش استخراج بلاک را بیشتر می‌کنند. لازم به ذکر است که بخش عظیمی از این مخازن در کشور چین قرار دارند و ماینرها باید قبل از انتخاب یک استخر استخراج باید نکاتی مثل سازگاری زیرساخت، مکانیسم تقسیم وظایف، شفافیت استخر توسط اپراتور، پایداری و استحکام استخر و ساختار هزینه استخر توجه کافی داشته باشند.

آیا اندازه‌ استخرهای استخراج اهمیت دارد؟

منظور از اندازه یک استخر استخراج، میزان ماینرهای آن یا به طور دقیق‌تر میزان قدرت پزداشی آن است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که اندازه‌ استخر اهمیت چندانی ندارد. اما استخرهای بزرگ‌تر به دلیل داشتن قدرت محاسباتی بالاتر، احتمال بیشتری برای یافتن منظم بلاک‌ها دارند. استخرهایی با اندازه‌ کوچک‌تر ممکن است زمان طولانی‌تری را در این پروسه طی کنند.

استخرهای بزرگ معمولا پرداخت‌های منظم‌تری داشته و از اعتبار بیشتری برخوردارند اما میزان مبلغ پرداختی آن‌ها نسبت به استخرهای کوچک می‌تواند کمتر باشد. با اینکه ممکن است استخرهای کوچک پاداش‌های بهتری پرداخت کنند اما از اعتبار کمتری برخوردار بوده و پرداخت‌های نامنظم‌تری دارند.

از آنجا که بیت کوین یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال قابل استخراج است، تعداد استخرهای استخراج آن نیز بسیار زیاد است. در تصویر زیر نمودار سهم استخرهای استخراج بیت کوین را مشاهده می‌کنید.

ماینینگ ارزهای دیجیتال
اندازه استخر‌های استخراج

مصرف انرژی در صنعت استخراج رمز ارزها

پس از خلق بیت کوین توسط فردی نابغه به نام ساتوشی ناکاموتو، صنعت استخراج این ارز رمزنگاری شده به عنوان یکی از مشاغل پردرآمد مورد استقبال مردم سراسر دنیا قرار گرفت. با توجه به اینکه با گذشت زمان، افزایش تقاضا و افزایش سختی شبکه استخراج این رمز ارز نیز به مراتب سخت‌تر خواهد شد، از این رو استخراج کنندگان نیز به دستگاه‌های قدرتمندتری احتیاج خواهند داشت. این موضوع و طراحی سخت‌افزارهای قدرتمندتر، باعث افزایش مصرف برق این دستگاه‌ها شده است تا جایی که امروز سازمان‌های انرژی سبز و ارگان‌های مربوط به محیط زیست نسبت به برق مصرفی در صنعت استخراج معترض شده‌اند.

البته ناگفته نماند که در مقوله مصرف انرژی، رمز ارزها عملکرد بهتری نسبت به سایر ارزهای فیات داشته‌اند. مقدار اسکناس چاپ شده در سرتاسر جهان و مصرف کاغذ و منابع دیگر که برای آن استفاده شده‌ است در مقابل مصرف انرژی برای استحراج ارزهای دیجیتال رقم قابل ملاحظه ای است.

طبق جدیدترین تحقیقات دانشگاه فنی مهندسی مونیخ، دو سوم انرژی مصرفی برای استخراج ارزهای دیجیتال صرف ماینینگ بیت کوین شده و یک سوم باقیمانده برای استخراج سایر ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود بر اساس این مطالعه جدید، میزان مصرف انرژی برای استخراج ارز دیجیتال این روزها تبدیل به یکی از نگرانی‌های اصلی فعالان محیط زیست شده است. اما برای تهیه انرژی لازم جهت استخراج ارز دیجیتال بدون آسیب به محیط‌ زیست راه حل‌هایی پیشنهاد می‌شود که یکی از آن‌ها، استفاد از گازهای اضافی تولید شده زمان استخراج نفت، برای تولید برق است. به این ترتیب این گازها دیگر هدر نرفته و می‌توان تجهیزات استخراج ارز دیجیتال را در کنار چاه‌های نفت مستقر کرد.

استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟

اگر قصد استخراج بیت کوین را دارید  ولی به علت به صرفه نبودن هزینه‌ی برق و خرید سیستم قادر به انجام این‌کار نیستید، می‌توانید از استخراج ابری استفاده کنید. در این نوع استخراج شما می‌توانید بخشی از سخت افزار شرکت‌های بزرگ را برای عملیات استخراج اجاره کنید. شما با این کار به یک کامپیوتر ساده برای ارتباطات و یک کیف پول نیاز خواهید داشت. در حقیقت شما می‌توانید با پرداخت مقداری کارمزد به وسیله اتصال از راه دور به کامپیوترهای مجموعه‌های بزرگ اقدام به استخراج بیت کوین کنید. این روش مزایایی از قبیل عدم نیاز به مکان، هزینه برق و تجهیزات و همچنین عدم نگرانی برای خنک نگه داشتن تجهیزات برای استخراج کنندگان به همراه دارد ولی از طرفی معایبی همچون ریسک کلاهبرداری، هیجان کمتر، سود پایین‌تر و عدم کنترل و انعطاف پذیری را برای ماینرها به همراه دارد.

انواع استخراج ابری

به طور کلی سه نوع استخراج ابری یا از راه دور وجود دارد. استخراج میزبانی که به صورت اجاره یک دستگاه استخراج که توسط ارائه دهنده میزبانی شده است صورت می‌گیرد. استخراج میزبانی مجازی که با ایجاد کردن یک سرور خصوصی و نصب نرم افزار استخراج انجام می‌شود و قدرت هش اجاره‌ای نیز که محبوب‌ترین روش استخراج ابری است، با اجاره مقداری قدرت هش، بدون داشتن یک کامپیوتر فیزیکی یا مجازی شخصی و اختصاصی است شکل می‌گیرد.

اهمیت عضویت در استخر استخراج

استخراج رمز ارزها
استخر استخراج

همانطور که اشاره شد استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال با گرد هم آمدن در مجموعه‌هایی به نام استخرهای استخراج، قدرت ماینینگ خود را افزایش داده و در نتیجه از شانس بیشتری برای به دست آوردن پاداش استخراج بلاک بهره‌مند می‌شوند. اما از طرفی سود دریافتی حاصل از استخراج بین همه مشارکت کنندگان تقسیم شده و هر کس بسته به میزان سخت افزاری که به اشتراک گذاشته است، از سود استخراج بهره خواهد برد. اما لازم است بدانید که بدون عضویت در استخرهای استخراج تقریبا شانسی برای استخراج ارز نخواهید داشت، خصوصا اگر از سیستم‌های نه چندان قدرتمندی برای این امر استفاده کنید.

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج

شاید بیت‌ کوین معروف‌ترین ارز دیجیتال تاریخ باشد، اما این بدان معنا نیست که این رمز ارز بهترین ارز دیجیتال برای استخراج است. برای انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای استخراج باید ابتدا تجزیه و تحلیل عمیقی نسبت به تمامی جنبه‌های ارز مورد نظر از جمله تکنولوژی مورد استفاده، فلسفه، ارزش بازار، تیم، نقشه راه و غیره داشته باشیم. یکی از مهم­‌ترین جنبه‌­هایی که در انتخاب استخراج  ارز دیجیتال باید در نظر داشت نوسانات قیمت، سرمایه گذاری در بازار و … است. از آنجایی که سودآوری هر رمز ارز به پارامترهای در حال نوسان بسیار زیادی بستگی دارد استفاده از ماشین حساب آنلاین what to mine برای استخراج می‌تواند کمک زیادی به ماینرها کند.

هزینه‌های استخراج

مسلما مهم‌ترین هزینه مربوط به استخراج، هزینه برق مصرفی و هزینه مربوط به خنک نگه داشتن تجهیزات می‌باشد. دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال معمولا با هزینه برق زیادی مصرف کرده و گرمای زیادی نیز تولید می‌کنند. در نتیجه شما برای خنک نگه داشتن دستگاه ماینر خود به ابزار خنک کننده نیاز خواهید داشت که استفاده از این ابزار سبب بالا رفتن هزینه‌های استخراج شما خواهد شد.

محاسبه سود استخراج

اگر تمامی جوانب استخراج ارزهای دیجیتال را بررسی کرده و آماده ماینینگ هستید، ماشین‌ حساب‌های استخراج آنلاین می‌توانند تا حدی درآمد حاصل از استخراج شما را محاسبه کنند. این ماشین حساب‌ها با دریافت اطلاعات مربوط به سخت افزار، هزینه برق، هزینه عضویت در استخر، درآمد شما از استخراج رمز ارز مورد نظرتان به صورت روزانه و ماهانه را در اختیار شما قرار می‌دهند.

آیا استخراج با گوشی امکان‌پذیر است؟

اخیرا تلفن همراهی با نام Exodus به دنیا معرفی شد که سازندگان آن مدعی بودند با استفاده از آن می‌توان اقدام به استخراج ارز دیجیتال کرد.

با وجود اینکه نرم‌افزارهای مختلفی برای تلفن همراه طراحی و ساخته شده‌اند که از طریق آنها می‌توان به استخر ارزهای دیجیتال پیوست و استخراج را آغاز کرد اما استخراج ارزهای دیجیتال نیازمند یک سیستم بسیار قوی و قدرتمند است که توانایی کار در ۷ روز هفته به صورت ۲۴ ساعته را داشته باشد. به همین خاطر تلفن‌های همراه هر چقدر هم توان پردازشی بالایی داشته باشند، در مقابل دستگاه‌های قدرتمند ماینینگ هیچ شانسی نداشته و قادر نخواهند بود به راحتی وارد چرخه استخراج شوند.

ایران سومین مرکز بزرگ استخراج بیت کوین در جهان

نگاهی عمیق به صفر تا صد استخراج ارز‌های دیجیتال
ایران سومین مرکز بزرگ استخراج بیت کوین در جهان

بر اساس آخرین تحقیقات و بر خلاف تصور عموم، چین بخش بسیار کمتری از توان استخراجی بیت‌کوین را در کنترل خود دارد .نظرسنجی جدیدی که فیدلیتی (Fidelity)، شرکت فعال در حوزه مدیریت دارایی و بیتودا (BitOoda)، شرکت تحقیقات ارز دیجیتال به‌طور مشترک انجام داده و در روز ۱۶ ژوئن منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد که چین، نبض ۵۰ درصدی از صنعت استخراج بیت‌کوین را در دست دارد، نه ۶۵ درصد. آمریکا و ایران نیز هر یک با در اختیار داشتن به‌ ترتیب ۱۴ و ۸ درصد از توان پردازشی صنعت استخراج در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.

آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

طبق آخرین اخبار منتشر شده استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است، اما باید برای انجام آن از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود و استخراج ارزهای دیجیتال بدون مجوز از وزارت صنعت، غیر مجاز اعلام شده است. همچنین باید از وزارت نیرو برق مخصوص ماینینگ با تعرفه صادراتی دریافت کرد.

استخراج به‌‌صرفه‌ بیت کوین از طریق دستگاه‌های استخراجی وارداتی تحت عنوان ای‌سیک (ASIC) انجام می‌شود. تا پیش از تیر ماه ۹۸، اداره گمرک ایران، واردات دستگاه‌های استخراج را ممنوع کرده بود و این دستگاه‌ها عمدتاً به ‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شدند. همین باعث شده بود که قانون حق ضبط و توقیف این دستگاه‌ها را داشته باشد.

اکنون امکان وارد کردن دستگاه‌های استخراج به ایران وجود دارد، اما طبق گفته معاون گمرک، برای ترخیص دستگاه‌های استخراج هم اخذ مجوز از وزارت صنعت ضروری است.

افزایش سودآوری در استخراج

دسترسی به برق ارزان مهم‌ترین عامل برای افزایش سودآوری استخراج ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود از این رو این صنعت در کشورهایی که هزینه برق کمتری نسبت به سایر مناطق دارند پر طرفدارتر است.

بهره‌مندی از نسل جدید دستگاه‌های سخت افزار استخراج تا حد زیادی می‌تواند به بهره‌وری بالای آن‌ها کمک کند. همچنین با استفاده از نرم افزارهای قوی اتوتیونینگ، می‌توان هش‌ریت دستگاه‌ها را به ازای هر وات از انرژی مصرفی افزایش داد. استفاده از بروزترین ابزارهای سرمایشی مانند سرمایش ایمرسیون نیز از جمله مواردی است که می‌تواند شرایط را برای استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال مساعدتر کند.  در این روش ای‌سیک‌ها را در داخل محفظه‌هایی از روغن مینرال قرار می‌دهند که ظرفیت گرمایی آن‌ها بیشتر از هواست. با گردش ساده این روغن، ای‌سیک‌های قرار گرفته در آن‌ها بدون نیاز به صرف هزینه جهت خرید دستگاه‌های تهویه هوای قوی و برقراری جریان هوا می‌توانند وظیفه خنک کردن را انجام دهند.

 

هاوینگ بیت کوین

هالوینگ چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

,

اگر اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال را دنبال می‌کنید یا به تازگی به جمع سرمایه‌گذاران کریپتو کارنسی پیوسته‌اید حتما شنیده‌اید که بسیاری از تحلیلگران و صاحب نظران این عرصه، از بیت کوین با نام طلای دیجیتال یاد می‌کنند. یکی از دلایل این نامگذاری این است که بیت کوین نیز مانند طلا دارای منابع محدود است. همانطور که میزان مشخصی از طلای قابل استخراج روی کره زمین وجود دارد، به طور کلی می‌توان گفت ۲۱ میلیون بیت کوین قابل استخراج در سراسر جهان در دسترس ماینرها قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است تا کنون حدود ۱۸ میلیون بیت کوین استخراج شده و تنها سه میلیون بیت کوین دیگر برای استخراج باقی مانده است.

مدت زمان تشکیل یک بلاک بیت کوین حدودا ۱۰ دقیقه است و زمانی که ماینر موفق به استخراج بیت کوین می‌شود، شبکه مقداری بیت کوین به عنوان پاداش استخراج به ماینر پاداش می‌دهد. این پاداش استخراج هنگامی که اولین بلاکِ بلاکچین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاماتو استخراج شد، ۵۰ بیت‌کوین ارزش داشت که در سال‌ ۲۰۱۲ به ۲۵ بیت‌کوین و در سال ۲۰۱۶ به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش یافت. پیش‌بینی می‌شود هالوینگ سوم در تاریخ ۱۴ می ۲۰۲۰ در بلاک شماره ۶۳۰،۰۰۰ رخ دهد و پاداش استخراج هر بلاک از این ارز دیجیتال به ۶.۲۵ کاهش یابد.

هالوینگ بیت کوین

پروتکل بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که بر اساس آن پس از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک از بلاکچین، پاداش استخراج بلاک بیت کوین طی فرایندی که آن را هالوینگ می‌نامند نصف شده و تولید بیت کوین‌های جدید هم مشکل‌تر می‌شود. درست مانند طلا که پیدا کردن ذخایر جدید با گذشت زمان مشکل‌تر شده و یک روز تمام آن استخراج خواهد شد.

هالوینگ به چه معناست؟

لغت هالوینگ یا هاوینگ (halving) از ریشه لغتی باستانی درانگلستان و به معنای دو نیم کردن آمده است. در حقیقت هالوینگ پدیده‌ای است که با وقوع آن پاداش ایجاد هر بلوک در زنجیره بلاکچین نصف می‌شود.

برای یادگیری بیشتر این مفهوم لازم است ابتدا بلاک چین بیت کوین را بشناسیم. به طور کلی می‌توان گفت بلاک چین یک دفترچه دیجیتالی بزرگ است که اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها را در بلاک‌هایی با حجم یک مگابایت ذخیره می‌کند. زمانی که یک تراکنش مربوط به بیت کوین انجام می‌شود و طی آن شخصی مقدار مشخصی بیت کوین را برای فرد دیگری ارسال می‌کند، این تراکنش در یک بلاک به همراه حدود ۵۰۰ تراکنش دیگر، که تقریبا در همان زمان ثبت شده‌اند، ذخیره می‌شود.

بلوک بیت کوین چیست؟

همانطور که گفتیم در سیستم بلاک چین اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در بلوک‌هایی با حجم ۱ مگابایت ذخیره می‌شود و هنگامی که تراکنشی انجام می‌شود اطلاعات این تراکنش در کنار اطلاعات حدودا ۵۰۰ تراکنش دیگر در یک بلوک جای می‌گیرد. ماینرها در حقیقت این بلوک‌ها را شکل می‌دهند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. به عبارت دقیق‌تر پاداش بلاک مقدار ارزی است که استخراج کنندگان در زمان حل و تایید موفقیت‌آمیز یک بلاک و پس از حل مسائل پیچیده ریاضی با استفاده از سخت افزارهای خاص خود، دریافت می کنند.

به طور عادی با تشکیل ۲۱۰,۰۰۰ بلوک که تقریباً ۴ سال به طول می‌انجامد یک هالوینگ رخ خواهد داد و هالوینگ پدیده‌ای است که وقوع آن موجب نصف شدن پاداش تشکیل هر بلوک می‌شود.

هالوینگ چه تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟

پاداش تشکیل یک بلوک در سال ۲۰۰۹، ۵۰ بیت کوین بود و اولین هالوینگ آن در سال ۲۰۱۲ شکل گرفت و طی آن پاداش استخراج هر بلوک به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت. هنگامی که بیت کوین اولین هالوینگ خود را تجربه کرد قیمت هر واحد آن ۱۱ دلار بود که پس از هالوینگ در سال ۲۰۱۳ به ۱,۱۰۰ دلار رسید. پس از آن بیت کوین با کاهش قیمت شدید روبه‌رو شده و به ۲۴۰ دلار رسید.

ارز دیجیتال بیت کوین

هالوینگ بعدی بیت کوین نیز در ۹ جولای ۲۰۱۶ رخ داد که سبب شد قیمت این ارز دیجیتال از ۷۱۰ به ۱۹,۰۰۰ دلار برسد.

هالوینگ بیت کوین

همانطور که می‌بینیم بیت کوین پس از هر هالوینگ افزایش قیمت زیادی را تجربه کرده است ولی ناگفته نماند که عامل اصلی تعیین کننده قیمت این ارز دیجیتال نسبت عرضه و تقاضاست و مشخص است که با وقوع هالوینگ عرضه بیت کوین نیز کاهش می‌یابد. به این دلیل که علاوه بر سخت‌تر شدن استخراج ممکن است ماینرهای تازه‌کار از دور خارج می‌شوند.

این اتفاقات سبب افزایش قیمت ارز دیجیتال بیت کوین خواهد شد. در هالوینگ‌های قبلی قیمت در بازه‌هایی بین ۱۲ تا ۱۸ ماه صعودی بوده و سپس شروع به ریزش کرده است.

با توجه به اینکه آگاهی عمومی درباره ارز دیجیتال بیت کوین افزایش یافته است انتظار می‌رود با در نظر گرفتن شرایط هالوینگ‌های قبلی نقدینگی بیشتری وارد این بازار شود.

با این حال بازار ارز دیجیتال بیت کوین بازاری غیر قابل پیش بینی است و باید منتظر بمانیم و ببینیم بیت کوین چه واکنشی به هالوینگ پیش رو خواهد داشت.

استخراج مخفیانه ارز دیجیتال در فایرفاکس

مسدود سازی استخراج مخفیانه ارز دیجیتال توسط موزیلا فایرفاکس

,

مرورگر متن باز و معروف موزیلا فایرفاکس یک سیستم محافظتی جدید در ورژن جدیدش استفاده کرده است که به واسطه آن اطلاعات کاربر در برابر بدافزارهای استخراج مخفیانه ارز دیجیتال ، محافظت می شود.

شرکت موزیلا تازه ترین ورژن های فایرفاکس را با نام های Nighty 68 و  Beta 67 منتشر کرده است که در این ورژن ها،  سطح جدیدی از حفاظت ایجاد شده است تا در برابر حملاتی که در اثر استخراج مخفیانه ارز دیجیتال رخ می دهد و همچنین در برابر هک اثر انگشت، مقاومت کند. این اقدام موزیلا در راستای مجموعه حفاظت های مرتبط با مسدود سازی محتوا انجام شده است.

موزیلا با همکاری شرکت دیسکانکت (که یک ارائه دهنده نرم افزارهای امنیتی و حفظ حریم خصوصی است)  توانسته است این نسخه جدید را عرضه کند. شرکت دیسکانت، یک لیست سیاه از تمام دامنه های بدافزار ارائه کرده است که با استفاده از جعل اثر انگشت و استخراج مخفیانه ارز دیجیتال اطلاعات کاربران را به سرقت می بردند.

خبرگزاری بلیپینگ کامپیوتر اعلام کرده است که این لیست سیاه قادر است سرویس های استخراج داخلی مرورگر مثل کوین هیو و کریپتو لووت را مسدود کند.

لازم به ذکر است که این سیستم جدید حفاظت در حال حاضر به صورت پیش فرض (default) فعال نیست اما شما می توانید از بخش تنظیمات امنیت و حفظ حریم خصوصی  (Privacy and Security settings) این قابلیت را فعال کنید. اما اگر علاقه مند باشید که به صورت پیش فرض از این سیستم استفاده کنید، باید چند هفته منتظر باشید چون موزیلا فایرفاکس در هفته های آینده این نسخه را فعال خواهد کرد.

امنیت اطلاعات کاربران ، مهمترین هدف

همان طور که می دانید یکی از هک های رایج و عمده، استخراج مخفیانه ارز دیجیتال است. هکر ها با استفاده از مخفیانه از قدرت محاسباتی سخت افزار کاربران، تلاش می کنند تا به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازند. در حالی که خود کاربر نه از این موضوع اطلاه دارد و نه حتی اجازه این کار را داده است. شرکت بلومبرگ هم در دسامبر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد، بزرگترین تهدید سایبری در خیلی از نقاط جهان، در حال حاضر استخراج مخفیانه ارز دیجیتال است و افزایش و رواج این تهدید بعث شده است تا باج افزاری هم بیشتر شود.

به تازگی یک دادگاه ژاپنی یک شخص را به اتهام استخراج غیر قانونی ارز دیجیتال تبرئه کرد. این شخص متهم بود که با استفاده از کوین هیو ، به استخراج رمزنگاری آنلاین پرداخته است. قبل از این مورد هم یک شخص اوکراینی که به دلیل منتشر کردن اسکریپت های بدافزار استخراج ارز دیجیتال در وبسایت شخصی اش، به شش سال زندان محکوم شد.

برای آگاهی بیشتر و حفظ بهتر اطلاعات و حریم خصوصی خود، می توانید به مقاله آشنایی با حملات فیشینگ در حوزه ارز دیجیتال رجوع کنید.

 

منبع: cointelegraph

خرید بیت کوین و مشکلات ماینر ها

ماینر هایی که با دنیای بیت کوین خداحافظی کردند!

,

ماینر هایی که با دنیای بیت کوین خداحافظی کردند!

کاهش قیمت بیت کوین ؛ تطبیق ماینر ها با افت شدید بازار کریپتوکارنسی ها چگونه است؟

بازار استخراج و ماینینگ بیت کوین در زمانی بسیار رونق داشت و افراد بسیاری با هش ریت های بسیار بالا به این کار مشغول بودند. اما طبق آمار و گزارش های به دست آمده، همزمان با کاهش شدید قیمت بیت کوین، ماینر ها نیز در چند ماهه اخیر دچار مشکل شده‌­اند. اکنون پرسش اینست که چگونه استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال می‌توانند خود را با این شرایط تطبیق دهند؟

استخراج بیت کوین؛ اختلاف شدید مخارج و درآمد

هنگامی که قیمت بیت کوین به طور میانگین ۱۰٫۰۰۰$ بود، اگر هش ریت (میزان توانایی سخت افزاری برای استخراج رمز ارز ) مناسبی داشتید می‌توانستید درآمدی سرشار (یا حداقل کوچکی) داشته باشید. البته این بحث برای کشور های اروپایی و آمریکایی مطرح است؛ که در برابر آن هزینه الکتریسیته در ایران کمتر از ۱/۱۰ است.

اکنون که قیمت آن به کمتر از ۳۵۰۰ دلار رسیده است، تعداد بسیاری از این افراد دستگاه‌های خود را به حالت تعلیق درآورده اند، بیش از ۳۰ درصد!

مسأله ای که تنها دامن گیر بیت کوین نیست!

نه تنها بیت کوین، بلکه ارز های دیجیتال دیگری نظیر اتریوم و ریپل نیز دچار این نوسان و کاهش تعداد ماینینگ شده‌­اند. برای مثال بیت کوین ۳۰%  و اتریوم ۱۵%  کمتر از میزان میانگین ماین شده است.

این مسأله موجب معکوس شدن سوددهی ارز­های دیجیتال گردیده است.

 

نزاع بر سر هش ریت و استخراج

دو شرکت بزرگ استخراج کننده بیت کوین به نام Bitcoin ABC و Bitcoin SV زمانی جنگ سختی در زمینه استخراج بیت کوین داشتند و با وجود «فاکتور سختی استخراج » تمایل به بیشترین میزان ماین را داشتند. اما اکنون با افت قیمت بیت کوین ، هر دو شرکت به دلیل غیراقتصادی بودن، فعالیت خود را کاهش دادند.

پس از گذشت ۱۰ روز، BTC ABC فعالیت خود را از سر گرفت و ۶٫۷$ میلیون دلار متضرر شد.

با وجود این و تا افزایش آتی قیمت، بسیاری از ماینر ها به فعالیت های خود پایان خواهند داد.

آیا حراج واقعی خرید بیت کوین رو به پایان است؟

بنابراین با توجه به اخبار حاکی، و کاهش قیمت بیت کوین در مقایسه با یکنواخت بودن قیمت الکتریسته، تا زمانی که تغییری در وضعیت این ارز دیجیتال حاصل نشود، همچنان در حالت غیر فعال خواهند بود. البته باید توجه داشت در صورتی که همزمان با کاهش ماینینگ بیت کوین، تبادلات و فروش ادامه داشته باشد، به زودی شاهد افزایش قیمت این ارز و دیگر ارز های دیجیتال خواهیم بود و شاید بتوان این روز­ها را  آخرین روز­های طلایی برای خرید بیت کوین دانست.

نیم نگاهی به شرایط استخراج در ایران

در شرایط افت روز به روز قیمت  ریال ، تنها راه  ادامه حیات  صادرات و دستیابی به درآمد ارزی ست .  اما با توجه به اعمال گسترده  تحریم و سخت گیری های امر صادرات ، بسیاری از  صادرکنندگان نیز با مشکل انتقال وجه و دریافت درآمد حاصل از آن روبرو هستند. در این میان صنعت استخراج که چندی پیش از طرف مسئولین نیز مورد پذیرش  و توجه واقع شد،  تنها صنعتی است که باداشتن شرایط مناسب برای دور زدن بسیاری از  محدودیت های صادرات و ارزان بودن نسبی  منابع در کشور ، ریال را به نوعی ارزدیجیتال جهانی تبدیل می‌کند. بازگشت سرمایه مناسب ، راه‌اندازی در کوتاه مدت ، و امکان فعالیت مداوم در تمامی ایام سال ، و امکان تغییر سریع  رمزارز بصرفه در ماینینگ ، همگی از مزایای  جالب توجه برای سرمایه گذاران در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال است.

اما باید دید آیا ، با توجه به کاهش قیمت بیت کوین و فعالیت های کمتر ماینر ­ها، و یا بعبارتی کاهش رقباء ، زمان حاضر را می‌توان بهترین زمان برای استخراج کریپتوکارنسی ها به صورت داخلی دانست؟

منبع: cryptopotato

آیا کاهش قیمت این روزهای بیت کوین باعث نابودی ماینینگ بیت کوین خواهد شد؟

آیا کاهش قیمت این روزهای بیت کوین باعث نابودی ماینینگ بیت کوین خواهد شد؟

,

آیا کاهش قیمت این روزهای بیت کوین باعث نابودی ماینینگ بیت کوین خواهد شد؟

شرکت‏های چینی ماینینگ بیت کوین ، در حال تعطیلی هستند

اخیراً استخر ماینینگ F2Pool که به عنوان یکی از بزرگ‏ترین استخرهای ماینینگ مطرح است، اعلام کرده است که در حدود ۸۰۰ هزار ماینر در حال اتمام فعالیت هستند. این ماینرها بعد از تعطیلی فعالیت با قیمت‏ های بسیار ارزانی در بازار به فروش رسیده‌‏اند.

این در حالی است که قدرت هشینگ بیت کوین در اواخر ماه آگوست از ۶۱٫۸ میلیون تراهش، اخیراً به مقدار پایین ۳۶٫۷ میلیون تراهش کاهش یافته است که این موضوع، در نوع خود به عنوان یک فاجعه تلقی می‏‌گردد.

ماینرهای روسی، با وجود پایین بودن قیمت برق مصرفی، در حال فروش تجهیزات ماینینگ خود هستند

در روسیه گزارش شده است که ماینرهای خانگی حتی در مناطقی که هزینه برق مصرفی به صورت قابل توجهی پایین است، در حال اتمام فعالیت ماینینگ خود هستند.  تولیدکنندگان به جای ادامه فعالیت در ماینینگ بیت کوین، قصد دارند تا تجهیزات ماینینگ قدیمی خود را به فروش برسانند.

آیا این وضعیت به معنای پایان کار بازار استخراج است؟

و اما بعد از شنیدن اخبار تعطیلی گسترده ماینر ها در اثر کاهش قیمت بیت کوین؛ در میان اخبار منتشر شده اخباری نیز در خصوص افزایش ظرفیت ماینینگ به چشم می‌خورد.

سوئد در حال جذب شرکت‏‌های ماینینگ بیت کوین

ببعد از آن که کشور نروژ تصمیم گرفت تا یارانه‏‌های انرژی به ماینرهای بیت کوین را قطع نماید، بی‏‌تردید شاهد افزایش چشم‌گیری در نرخ برق مصرفی در اوایل ۲۰۱۹ خواهیم شد. در پاسخ به این اقدام، سوئد قصد دارد با آغوشی باز، از ماینرهایی که قصد ادامه فعالیت ماینینگ خود را دارند، حمایت نماید. در این بین شهر Boden سوئد که در حال حاضر میزبان ۱۰ مزرعه متفاوت بیت کوین در منطقه است ، انتظار دارد تا به زودی با موج ورود ماینرهای جدیدی به منطقه مواجه شود. مدیر آژانس تجاری محلی در Boden، این چنین بیان نمود که از همین حالا، شرکت‏‌های ماینینگ بیت کوین نروژی در حال پرس و جوی امکانات شهر Boden برای ماینینگ هستند که در این بین باید گفت که شهر Boden، از علاقه‏‌مندی و فعالیت آن‏‌ها در این منطقه بسیار خوشحال خواهد بود.

کشور پاراگوئه قصد حمایت از پروژه ” Golden Goose ” که یک پروژه استخراج بیت کوین است را دارد

معاون رئیس جمهور پاراگوئه عنوان داشت که قصد دارد از پروژه ” Golden Goose ” حمایت نماید. این موضوع باعث خواهد شد تا بنیاد بلاک چین کره‌‏ی جنوبی نسبت به ساخت ۵ مزرعه ماینینگ در زمین‏‌های کشور پاراگوئه اقدام نماید. به طوری که دیتاسنتر این پروژه، درست در نزدیکی سد آبی Itaipu قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است که این سد آبی، در سراسر دنیا بیش‌‏ترین میزان انرژی را در مقایسه با سدهای آبی دیگر تولید کرده است.

این در حالی است که میزان تولیدات انرژی سد تا آن حد بالا است که در گام اول نیاز و تقاضای محلی به برق را فراهم نموده و در گام بعدی قادر خواهد بود تا کمک بسیار مناسبی به ماینر هایی که در کنار سد آبی، قصد ساخت بزرگ‏ترین مزارع ماینینگ بیت کوین را دارند، باشد. البته این موضوع فقط به عنوان یک ایده بوده و در این خصوص هنوز هیچ کار عملی‏‌ای صورت نگرفته است.

افتتاح یک مزرعه ماینینگ بزرگ بیت کوین در ارمنستان

در ارمنستان یک مزرعه ۵۰ میلیون دلاری جدید بیت کوین شروع به فعالیت نموده است که این مزرعه توسط شرکت مشاوره املاک Multi Group Concern تحت حمایت قرار گرفته است. این فعالیت در گام نخست با تهیه ۳ هزار دستگاه ماینینگ آغاز شده است و در ادامه قرار است که در حدود ۱۲۰ هزار دستگاه ماینینگ بیت کوین جدید نیز وارد فعالیت شود. این پروژه، ارمنستان را وارد نقشه جهانی ماینینگ بیت کوین خواهد کرد.

در کل می‌‏توان نتیجه گرفت که فورک  بیت کوین کش و بهم ریختگی بازار ارزهای دیجیتال هنوز نتوانسته است باعث نابودی بازار ماینینگ شود. حتی اگر  طبق پیش‏ بینی های بد بینانه  کارشناسان بازار ، قیمت بیت کوین به زیر ۲ هزار دلار نیز کاهش یابد، باز هم دستگاه‌ ‏های ماینینگ بیت کوین با مدل‏‌های جدیدی وارد بازار خواهند شد که  مصرف برق بسیار پایین‏‌تری خواهند داشت و در نتیجه فعالیت بازار ماینینگ همچنان با قدرت ادامه خواهد یافت.

 

منبع : coinnounce

راه‎هایی برای افزایش میزان درآمد از بازار ارزهای دیجیتال

راه‎هایی برای افزایش میزان درآمد از بازار ارز دیجیتال

,

راه‎هایی برای افزایش میزان درآمد از بازار ارزهای دیجیتال

خرید و فروش ، استخراج ،سرمایه گذاری و دیگر راه های کسب درآمد در بازار ارز دیجیتال

در حال حاضر افراد زیادی در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارند و همه‏‌ی این افراد در رویای بدست آوردن سود و کسب درآمد از فعالیت خود در این بازار می‏‌باشند. در این بین باید گفت که بهترین راه برای کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه‏ گذاری مستقیم در این بازار می‌‏باشد. بدین صورت که فرد سرمایه‏ گذار، در گام اول اقدام به خرید ارزهای دیجیتال مشخصی می‏‌نماید و سپس با عضویت در یک صرافی و یا از طریق خرید و فروش مستقیم ارزهای دیجیتال خود، نسبت به کسب درآمد و سود در بازار اقدام می‌‏نماید.

البته برای موفقیت در این زمینه باید از برخی از استراتژی‏‌های خرید و فروش استفاده نماید که این استراتژی‏‌ها، باید بر اساس تحلیل و آنالیز نوسانات اخیر و احتمالی ارزهای دیجیتال در بازار باشند. در عین حال، یک فرد سرمایه‏ گذار علاوه بر کسب درآمد از طریق خرید و فروش مستقیم در بازار ارزهای دیجیتال، می‏‌تواند از طریق استخراج ارزهای دیجیتال نیز اقدام به کسب درآمد در بازار نماید ولی این کار، نیازمند داشتن زیرساخت مناسب و مهارت فنی می‌‏باشد تا فرد سرمایه ‏گذار بتواند محیط مناسبی را برای به دست آوردن سود و کسب درآمد برای خود به وجود آورد.

روش های جانبی درآمدزایی در بازار ارز دیجیتال

حال علاوه بر موارد بالا که از جمله روش‏ های مستقیم و محبوب کسب درآمد در بازار ارزهای دیجیتال هستند، روش ‏های جانبی دیگری نیز وجود دارند که از طریق آن ‏ها، می‌‏توانید نسبت به کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال، امیدوار باشید. البته باید توجه داشت که روش ‏های معرفی شده در بالا، یعنی سرمایه‏ گذاری مستقیم و استخراج ارزهای دیجیتال، به مراتب درآمد و سود بیش‏تری را برای سرمایه ‏گذاران در بر خواهند داشت ولی با استفاده از روش ‏های زیر نیز می‎توانید به میزان اندکی بر درآمد خود از بازار بیفزایید.

کسب درآمد از طریق Forum Signature Campaigns

از جمله این روش ‏ها، می‌‏توان به ” Forum Signature Campaigns ” اشاره نمود. در واقع شما برای کسب درآمد از این روش، باید در برخی از فروم‏ های مربوط به ارزهای دیجیتال عضو شوید و در این فروم‏ ها، علاوه بر کسب اطلاعاتی در مورد ارزهای دیجیتال مختلف و افزایش آگاهی خود در این باره، از برخی از فرصت‏‌های بدست آمده استفاده کرده و بدون سرمایه‏‌گذاری به کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بپردازید.

بدین صورت که با شرکت در این فروم‏‌های خاص و فعالیت در بحث‏‌های صورت گرفته، هر از گاهی برای افراد حاضر در فروم‏، جوایز و فرصت‏‌هایی برای کسب ارزهای دیجیتال داده می‏‌شود که می‏‌توانید از فرصت‌‏های به وجود آمده، برای کسب سود استفاده کنید. توجه داشته باشید، افرادی که در سال‌‏های قبل، اولین ارزهای دیجیتال خود در قالب بیت کوین را به دست آوردند، بیش‏ترشان از این طریق موفق به انجام این کار شده بودند.

بدست آوردن ارز دیجیتال GAS در  NEO’s GAS Generation

روش دیگر ممکن برای به دست آودن درآمد از بازار، روش معروف به ” NEO’s GAS Generation ” می‏‌باشد. همانطور که از اسم این روش مشخص است، این روش مخصوص ارز دیجیتال ” GAS ” بوده و برای به دست آوردن ارز دیجیتال مربوط به آن، تنها نیازمند داشتن یک کیف پول مربوط به این ارز هستید که در این پروسه، مسئولان این ارز دیجیتال در راستای گسترش شبکه‏‌ی ارز دیجیتال خود، مقدار کمی از ارز دیجییتال ” GAS ” را به کیف پول‏‌های ” NEO “ی کاربران حاضر در این رویداد می‌‏فرستند. توجه داشته باشید که مقدار درآمد حاصل از این روش زیاد بالا نیست.

کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون سرمایه گذاری در روش Bounties

روش دیگر به دست آوردن درآمد، استفاده از روش ” Bounties ” است. روشی که در آن برای کاربران مسئولیت‏‌ها و وظایف خاصی مانند عضویت در شبکه‌‏ی اجتماعی مربوط به ارز دیجیتال مشخص، در نظر گرفته می‏‌شود که کاربران با ثبت اطلاعات خود و انجام درست و دقیق وظایف محول شده، می‏‏‌توانند نسبت به کسب ارزهای دیجیتال، اقدام نمایند. این روش یکی از محبو‏ب‌‏ترین روش‌‏های کسب درآمد بدون سرمایه‌‏گذاری در بازار ارزهای دیجیتال می‌‏باشد و کاربران با صرف تعدادی ساعات مشخص در طول یک هفته برای انجام وظایف محوله، می‏‌توانند نسبت به کسب درآمد در این زمینه، اقدام نمایند.

سرمایه گذاری بلند مدت در بازار ارزدیجیتال با روش Airdrops

در نهایت روش دیگر معروف در این زمینه، روش ” Airdrops ” می‌‏باشد که در این روش به دلیل ورود ارز دیجیتال جدید در بازار، مسئولان این ارز دیجیتال به واسطه‏‌ی انجام اموری مشخص و در راستای گسترش شبکه‌‏ی ارز دیجیتال خود، مقادیری از این ارز را در اختیار علاقه‌‏مندان قرار می‌‏دهند. توجه داشته باشید که قیمت ارزهای دیجیتال داده شده در این روش در ابتدا پایین بوده ولی در آینده، قطعاً قیمت این ارزها افزایش خواهد داشت و در نتیجه این روش به عنوان یکی از روش‌‏های سرمایه ‏گذاری بلند مدت و رو به آینده در بازار ارزهای دیجیتال تلقی می‏‌گردد.

در کل باید گفت که بازار ارزهای دیجیتال یک محیط سرشار از درآمدزایی بوده که با بهره‌‏گیری از فرصت‏‌های بدست آمده، می‏‌توانید به راحتی به کسب درآمد از این پلتفرم، بپردازید.

استخرهای استخراج ارز دیجیتال باعث جذب سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال می‎شوند

جذب سرمایه در بازار ارز دیجیتال با استفاده از استخر استخراج

,

استخر استخراج ارز دیجیتال باعث جذب سرمایه در بازار ارز دیجیتال می‎شونداستخرهای استخراج ارز دیجیتال باعث جذب سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال می‎شوند

ارز دیجیتال و راه های کسب درآمد و سود

در سال‏‌های اخیر ارز دیجیتال و بازار مربوط به این ارزها، توانسته‎اند گسترش و توسعه‌‏ی قابل توجهی داشته باشند. به طوری که در حال حاضر درصد قابل توجهی از سرمایه ‏گذاران به شکل‏‌های مختلفی مشغول فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال می‌‏باشند. برخی از این افراد به صورت مستقیم به خرید و فروش ارز دیجیتال می‌‏پردازند و در واقع فعالیت خود را در صرافی‏‌های آنلاین ارز دیجیتال انجام می‌‏دهند برخی دیگر از افراد نیز تنها با خرید و نگهداری ارز دیجیتال، در این بازار سرمایه‏ گذاری می‏‌کنند و در نهایت یک گروه دیگر از افراد نیز از طریق استخراج ارز دیجیتال در عرصه ‏ی بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‏‌کنند.

استخر استخراج ارز دیجیتال ، کمک به تولید بیشتر

از طرفی دیگر باید در نظر داشت که افراد تولیدکننده‏ ی ارزهای دیجیتال، در کار خود برای رسیدن به بهره ‏وری و نتایج درآمدزایی بیش‏تر، نیاز است که از استخرهای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنند. به طوری که بعد از راه اندازی سخت افزار مورد نیاز برای استخراج، سخت افزار خود را به یک استخر ارز دیجیتال متصل می‏‌کنند و از این طریق، می‌‏توانند به سود قابل توجهی دست یابند. حال با توجه به آمار منتشر شده، در روزهای اخیر، بازار کار استخر ارز دیجیتال در حال رونق بوده و این استخرهای استخراج ، توانسته‏‌اند علاوه بر این که به تولیدکنندگان ارزهای دیجیتال، در راستای تولید بیش‏تر ارز دیجیتال کمک کنند، بلکه با فراهم نمودن امکاناتی ویژه، توانسته‌‏اند که سرمایه‏‌ی قابل توجهی را برای بازار ارزهای دیجیتال جذب نموده و وارد چرخه‌‏ی مالی این بازار نمایند.

استخر استخراج ، تزریق سرمایه به بازار ارز دیجیتال

این کار از این نظر اهمیت دارد که در روزها و ماه‏ های اخیر که بازار ارزهای دیجیتال با فشارهای مالی و اقتصادی مختلفی از جاها و نقاط گوناگون رو به رو بوده و همواره تأثیرات بزرگی را از این فشارها بر خود گرفته است، اکنون با گسترش فعالیت استخرهای استخراج ارز دیجیتال و افزایش جذب سرمایه‏ توسط این استخرها در بازار، می‏‌تواند به داشتن یک پشتوانه‏ ی جدید مالی در روزهای سخت امیدوار باشد.

در واقع در شرایط اخیر، شاهد آن هستیم که برخی از استخرهای استخراج ارز دیجیتال با حمایت از ارزهای دیجیتال خاص و کم‏یاب در بازار و یا با فراهم‏ سازی شرایط استخراج خاص و به سود تولیدکننده در قالب ارائه ‏ی امکاناتی ویژه به تولیدکنندگان، توانسته‌‏اند افراد بیش‏تری را برای فعالیت در زمینه‌‏ی استخراج ارز دیجیتال تشویق کنند و در واقع با وارد کردن توان تولید و قدرت استخراج این افراد، توانسته‏‌اند در تولید بیش‏تر ارزهای دیجیتال در بازار کمک کرده و سرمایه‏‌ ی قابل توجهی را به گردش مالی بازار ارزهای دیجیتال تزریق نمایند.

به طوری که در حال حاضر، استخر استخراج به عنوان یکی از تکیه‏ گاه‏‌های اصلی و غیر قابل انکار بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‌‏رود. از جمله استخرهای ارز دیجیتالی که در ماه ‏های اخیر فعالیت قابل توجهی در جذب سرمایه داشته‏‌اند، می‌‏توان به استخرهای ” BTC.com “، ” F2pool “، ” tmpool.net “، ” Antpool ” و ” ViaBTC ” اشاره نمود که از جمله استخرهای قابل اطمینان در بازار ارز دیجیتال به شمار می ‏روند.

 

راهنمای انتخاب سخت افزارهای (ماینینگ) استخراج بیت کوین

راهنمای انتخاب سخت افزارهای (ماینینگ) استخراج بیت کوین

,

راهنمای انتخاب سخت افزارهای (ماینینگ) استخراج بیت کوین

با گسترش روز افزون و شناخته شدن هرچه بیشتر ارزهای دیجیتال و کشف کاربرد‌های جدید در استفاده از آن‌ها، استخراج ارزهای دیجیتال بعنوان راهی برای کسب درآمد، ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود ساخته، در این میان (ماینینگ) استخراج بیت کوین، بعنوان اولین و البته با ارزش ترین ارز دیجیتال موجود، و به تعبیری ” پادشاه سرزمین ارزهای دیجیتال ! ” تا این لحظه،  در سراسر دنیا بعنوان راهی برای کسب درآمد و سود شناخته شده است.

شاید در گذشته ای نه‌ چندان دور عمل استخراج بیت کوین کاری بدون قید و شرط ، پر سود و درآمد زا محسوب می‌شد، اما امروزه با توسعه شبکه بیتکوین و زیرساخت های قرار گرفته شده برای حل تراکنش های این شبکه و بعبارتی افزایش رقابتی  ماینر ها ، فرآیند استخراج بیت کوین عملاً مانند گذشته با یک سیستم خانگی سودآور نخواهد بود، بعلاوه هزینه برق مصرفی برای استخراج نیز فاکتور مهمی برای بررسی سود بدست آمده از  این فرآیند است، به گونه ای که کشورهایی مثل چین با هزینه های پایین برق مصرفی مهد ماینینگ و از قطب های استخراج بیت کوین محسوب می‌شوند.

اما اگر همچنان دنبال سود حاصل از ماینینگ هستید و درکشوری مثل چین زندگی نمی‌کنید تنها راهکار، تهیه یکی از  سخت افزار هایی ست که بمنظور استخراج بیت کوین طراحی و تولید می‌شوند. اطلاعات بیشتر