جدیدترین و به روز ترین دانستنی‌ها مربوط به فناوری بلاک چین را می توانید در این دسته بندی بخوانید. در این دسته بندی تلاش شده تا تمامی خبرها از منابع معتبر و به روز در حوزه بلاک چین تهیه و ترجمه شود و در اختیار کاربران قرار گیرد.

ایاس (EOS) چیست؟ آشنایی با شبکه اپلیکیشن‌های رایگان

, ,

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در بلاک چین‌ها وجود دارد، مقیاس پذیری محدود یا همان زمان و هزینه بالای انجام تراکنش‌ها است. این عامل، یک مانع مهم برای رواج استفاده از بلاک چین‌ها در مقیاس وسیع است. زمانی که گفته می‌شود مقیاس‌پذیری یک بلاک چین پایین است، یعنی در صورت افزایش تعداد تراکنش‌‌ها، توان عملیاتی آن کاهش می‌یابد و همین موضوع موجب افزایش هزینه و زمان انجام تراکنش‌ها می‌شود. بلاک چین بیت کوین نیز همین مشکل را دارد. شبکه ایاس برای حل این مشکل پا به دنیای بلاک چین‌ها گذاشته و وعده داده است که مشکلات بلاک‌ چین‌های سنتی مثل بیت کوین و اتریوم را برطرف سازد. در این مطلب، مفهوم و مهترین مزایای بلاک چین ایاس را بررسی می‌کنیم.

تاریخچه ایاس (EOS)

ایاس در سال ۲۰۱۷، توسط شرکت خصوصی بلاک چین به نامblock.one  راه‌اندازی شد. توسعه‌دهندگان ایاس با انتشار یک وایت پیپر White Paper ( سندی که به هدف، راهکارها و آینده پروژه‌ها اشاره دارد) به راه‌اندازی پلتفرمی برای توسعه اپ‌های غیر متمرکز اشاره کردند که قادر خواهد بود هزاران تراکنش مالی در هر ثانیه را به‌طور امن پردازش کند.

برای اطمینان از توزیع گسترده و حداکثری توکن‌های ایاس، شرکت block.one تعداد یک میلیارد توکن را در چند مرحله به‌صورت عرضه اولیه سکه (ICO) توزیع کرد که این روند حدود یک سال به طول انجامید. در عرضه اولیه سکه ایاس که در ۲۶ ژوئن آغاز شد، یک میلیارد توکن ERC-20 (توکن ساخته شده بر بستر اتریوم) توزیع شد.

این نوع از توزیع توکن‌های ایاس موجب شد تا تعداد بیشتری از افراد که دارندگان توکن‌ها بودند، بتوانند پس از راه‌اندازی نرم‌افزار ایاس، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را روی این بلاک چین بسازند. در ادامه، نرم‌افزار منبع باز (قابلیت برنامه ریزی توسط عموم کاربران) ایاس که بر بستر بلاک چین است در ژوئن ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. ایاس در نظر دارد به یک سیستم پیشرو برای ساخت و راه‌اندازی اپ‌های غیر متمرکز تبدیل شود.

ایاس (EOS) چیست؟

ایاس (EOS)، یک سیستم غیر متمرکز بر بستر بلاک چین است که توسعه، میزبانی و پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (اپ‌های بر بستر بلاک چین) را در پلتفرم خود ممکن می‌کند. ایاس دارای طیف وسیعی از قابلیت‌ها است تا به کسب‌وکارها این امکان را بدهد که اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را مشابه با اپ‌های تحت وب طراحی کنند و از این طریق، امکان ارائه دسترسی و احراز هویت امن، میزبانی از داده‌ها، مدیریت استفاده و ارتباط بین اپ‌های غیر متمرکز و اینترنت فراهم شود.

در واقع، مهم‌ترین هدف ایاس آن است که ابزار کاربرپسندی را برای ساخت اپ‌های غیر متمرکز فراهم کند و همزمان بتواند چالش‌ها و مشکلات بلاک چین‌‌های سنتی مثل بیت کوین و اتریوم را برطرف سازد.

برای نمونه، تعداد تراکنش‌هایی که در هر ثانیه در بلاک چین‌ اتریوم انجام می‌شود، بسیار پایین است. علاوه بر این، کاربران باید برای پرداخت هزینه‌ اپ‌های غیرمتمرکزی که در بستر اتریوم می‌سازند، توکن اتر پرداخت کنند. به دلیل اینکه در تمامی مراحل استفاده از اپ‌های غیر متمرکز اتریوم باید هزینه‌ای‌ نیز پرداخت شود، کاربران تمایل چندانی به استفاده از این اپ‌ها نشان نمی‌دهند.

توسعه‌دهندگان ایاس برای اینکه بتوانند استفاده از اپ‌های غیرمتمرکز را برای کاربران مجانی کنند، مقیاس‌پذیری آن را ارتقا داده‌اند. همچنین، ایاس یک پلتفرم امن و مقیاس‌پذیر را فراهم می‌کند که قادر به انجام هزاران تراکنش در ثانیه است. به‌علاوه، ایاس یک بلاک چین کاملا کاربردی و امن برای انجام خدمات اینترنتی محسوب می‌شود. برخی از مهم‌ترین خدمات اینترنتی که ایاس برای کاربرانش فراهم می‌کند عبارت‌اند از:

-قراردادهای هوشمند ایاس (EOS)

-فضای ذخیره‌سازی ابری

-احراز هویت کاربران

ارز دیجیتال ایاس (EOS) چیست؟

سیستم ایاس، دارای یک ارز دیجیتال است. می‌توانید این توکن را در صرافی‌های رمز ارز با دیگر ارزهای دیجیتالی مبادله کنید یا آن را با هدف سرمایه‌گذاری، خریداری کنید؛ از این رو می‌توان توکن ایاس را نوعی از پول واقعی دانست؛ به این معنا که دارای ارزش است. البته، کاربرد اصلی این توکن‌ در شبکه ایاس است. هرچه تعداد دارایی توکن یک کاربر بیشتر باشد، شانس او برای مشارکت در فرایند تایید تراکنش‌ها نیز افزایش می‌یابد. به‌علاوه، از این توکن‌ها می‌توان برای تعامل با اپلیکیشن‌های غیر متمرکز ایاس استفاده کرد.

ایاس (EOS) چگونه کار می‌کند؟

اکوسیستم ایاس دارای یک سیستم احراز هویت کامل است. برنامه‌نویسان می‌توانند حساب‌های کاربری را برنامه‌ریزی کنند و برای هر حساب کاربری، سطح دسترسی مشخصی را تعریف کنند. این ویژگی، یکی از اجزای مهم اپ‌های غیر متمرکز امروزی محسوب می‌شود. همچنین، این پلتفرم به کسب‌وکارها امکان می‌دهد که دسترسی به پایگاه داده‌شان را برای کاربران این شبکه، به اشتراک بگذارند. از سوی دیگر، شرکت‌ها نیز می‌توانند داده‌های مورد نیاز خود را از شبکه ایاس دریافت و آن را در سرورهای خود ذخیره کنند. در این استراتژی، شرکت‌ها می‌توانند تا هر زمانی که بخواهند، داده‌ها را خارج از بلاک چین (به‌صورت برون زنجیره‌ای) ذخیره و نگهداری کنند.

ایاس از الگوریتم اجماع «گواه اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS)» استفاده می‌کند. در این مکانیزم، هر روز ۲۱ نفر با رای کاربران شبکه به‌عنوان افرادی که اعتبارسنجی تراکنش‌ها را انجام می‌دهند، انتخاب می‌‌شوند. این نوع مکانیزم اجماع، دو مزیت عمده دارد. ابتدا اینکه نمایندگان برای اقداماتی که انجام می‌دهند، مسئول هستند و اگر جامعه کاربران از آن‌ها رضایت نداشته باشند، می‌توانند با رای‌گیری آن‌ها را برکنار کنند. مزیت دیگر گواه اثبات سهام نمایندگی‌شده آن است که به تعداد کمتری از اعتبارسنجان نیاز دارد؛ از این رو، تراکنش‌ها در زمان بسیار کوتاه‌تری انجام می‌شوند. این در حالی است که در الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (PoS) بیت کوین، همه کاربران باید اعتبار تراکنش‌ها را تایید کنند. در سیستم ایاس، هرچه تعداد توکن‌های یک فرد بیشتر باشد، شانس او برای انتخاب شدن به‌عنوان یکی از نمایندگان اعتبارسنجی نیز افزایش می‌یابد. در این سیستم، تمرکز اختیارات بین یک عده خاص، جای نگرانی ندارد؛ چراکه کاربران می‌توانند در هر زمان با آرای خود، آن‌ها را برکنار کنند. به‌کارگیری این الگوریتم اجماع موجب می‌شود ظرفیت مقیاس‌پذیری ایاس به‌طرز قابل توجهی افزایش یابد.

مزایای ایاس (EOS)

-مقیاس‌پذیری بی‌نهایت

شبکه ایاس، پتانسیل بی‌نهایتی برای مقیاس‌پذیری دارد. این مزیت مهم بلاک چین ایاس، به دلیل استفاده از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) است. در واقع، در گواه اثبات سهام نمایندگی شده، تعداد اعتبارسنجان بدون توجه به اینکه چند کاربر جدید به شبکه ایاس اضافه می‌شوند، افزایش نمی‌یابد. محدود بودن تعداد افرادی که اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها را انجام می‌دهند، باعث می‌شود میلیون‌ها تراکنش در هر ثانیه انجام شود و بهره‌وری شبکه ایاس نیز افزایش یابد.  

-اپلیکیشن‌های غیر متمرکز محبوب

اپ‌های غیر متمرکزی که بر بستر ایاس ساخته می‌شوند، محبوب‌ترین‌ اپ‌ها هستند. اپ‌های غیر متمرکز ایاس نرخ استفاده بالاتری دارند و حجم تراکنش‌هایی که در آن‌ها انجام می‌شوند نیز بیشتر از اپ‌های غیر متمرکز اتریوم است. دلیل عمده این محبوبیت آن است که مالکیت‌های اپ‌های ایاس در اختیار دارندگان کوین‌های ایاس (EOS) قرار دارد.

-پاسخگویی

مکانیزم گواه اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) به شبکه اجازه می‌دهد در برابر حملاتی که می‌توانند در شبکه اتریوم رخ دهند (DAO attack) مقاوم باشد. اگر چنین حمله‌ای رخ دهد، اعتبارسنجان می‌توانند با رای‌گیری بین خود، فعالیت اپلیکیشن تحت حمله را تا زمانی که ریسک حمله بر طرف شود، متوقف کنند.

-نرم‌افزار عملیاتی غیر متمرکز

ایاس یک نرم‌افزار عملیاتی غیر متمرکز است که به دارندگان توکن‌ها اجازه می‌دهد متناسب با تعداد کوین‌هایی که در اختیار دارند، مالک بخشی از شبکه شوند. این موضوع موجب می‌شود نیاز به کارمزد تراکنش‌ها که در شبکه اتریوم وجود دارد، از بین برود.

کیف پول‌های ارز دیجیتال ایاس (EOS)

توکن ایاس را می‌توان در بسیاری از کیف پول‌های رمز ارز ذخیره و نگهداری کرد که طیف گسترده‌ای از کیف‌ پول‌های آنلاین تا کیف پول‌های سخت‌افزاری را شامل می‌شود. کیف پول‌های مختلف، امتیازات متفاوتی مثل امنیت بالا یا دسترسی آسان را به کاربران ارائه می‌کنند. رایج‌ترین کیف پول‌های توکن ایاس عبارت‌اند از:

-کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)

-کیف پول سخت‌افزاری ترزور (Trezor)

-اتمیک والت (Atomic wallet)- نسخه موبایل و کامپیوتر

– کیف پول اکسودس (Exodus)-نسخه کامپیوتر

علاوه بر کیف پول‌های شناخته‌شده رمز ارزها، کیف پول‌های دیگری نیز به‌طور اختصاصی برای نگهداری توکن‌ ایاس ساخته شده‌اند. استفاده از این کیف پول‌ها، نگهداری توکن‌های ایاس را ساده می‌کند و همزمان امکان رای‌ به نمایندگانی که اعتبارسنجی بلاک‌ها را انجام می‌دهند، فراهم می‌سازد.

کیف پول‌های اختصاصی ایاس عبارت‌اند از:

-کیف پول گری مس (GreyMass voter wallet)-نسخه کامپیوتر

-کیف پول اسکاتر+نسخه کامپیوتر و افزونه برای مرورگر کروم

-کیف پول گاردا-نسخه کامپیوتر

همچنین می‌توانید از کیف پول امن اکسکوینو برای نگهداری ایاس و بیش از ۵۰ رمز ارز محبوب دیگر استفاده کنید.

سخن آخر

ایاس (EOS) یک سیستم غیر متمرکز است که روی بستر بلاک چین پیاده‌سازی شده است. کاربران می‌توانند اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) را در این سیستم طراحی و اجرا کنند. سیستم ایاس مزیت‌های مهمی نسبت به بلاک چین‌هایی نظیر بیت کوین و اتریوم دارد. مهم‌ترین مزیت ایاس، ظرفیت بالای آن برای مقیاس پذیری است که آن را قادر می‌سازد بر خلاف بسیاری از بلاک چین‌های دیگر، میلیون‌ها تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد. این مقیاس‌پذیری بالا به دلیل استفاده از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) در شبکه ایاس است. همچنین بلاک چین ایاس دارای یک توکن است که افراد می‌توانند آن را مثل بیت کوین و اتریوم در صرافی‌ها خرید و فروش کنند یا از آن برای تعامل با اپ‌های غیر متمرکز اکوسیستم ایاس بهره بگیرند.

مقایسه بیت کوین و آلت کوین: کدام بهتر است؟

, , , ,

بیشتر آلت کوین‌ها شهرت بیت کوین را ندارند؛ بنابراین ممکن است بسیاری از افراد آن‌ها را نادیده بگیرند، اما این موضوع نمی‌تواند ارزش و آینده درخشان آلت‌ کوین‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از این رمز ارزها، نه‌تنها فناوری کاربردی‌تر و جدیدتری را نسبت به بیت کوین ارائه داده‌اند، بلکه قیمت کوین آن ها ممکن است نسبت به بیت کوین رشد بیشتری داشته باشد.

آلت کوین‌ها که تعدادشان هم کم نیست، بدون تردید در مسیر رشد قرار دارند و تریدرها و سرمایه‌گذاران بیشتری، هر روز به آن‌ها روی می‌آورند. افزایش قابل توجه قیمت در بازار برخی از آلت کوین‌ها نیز حکایت از تمایل روزافزون سرمایه‌گذاران دارد. در حالی که افراد بیشتری به ارزش واقعی آلت کوین‌ها پی می‌برند و به‌دنبال استفاده از فرصت رشد قیمت‌ آن‌ها و کسب سود هستند، اجرایی شدن پروژه‌های برخی از آلت کوین‌ها، بر ارزش و کاربرد این رمز ارزها می‌افزاید.

آلت کوین چیست؟

آلت کوین‌، به همه رمز ارزهای غیر از بیت کوین گفته می‌شود. در ابتدای سال ۲۰۲۱، تعداد هشت هزار و ۴۸۰ آلت کوین در سایت CoinMarketCap قرار گرفته‌اند. در زمان نگارش این مطلب، سهم آلت کوین‌ها از بازار رمز ارز به بیش از ۴۸ درصد رسیده است و بیت کوین نیز کمتر از ۵۲ درصد سهم بازار را در اختیار دارد؛ در صورتی که سهم بازار آلت کوین در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱۵ درصد بود و بنابراین، ارزش آن‌ها در چهار سال بیش از ۳۳ درصد رشد داشته است.

آلت کوین‌ها را می‌توان در چند دسته قرار دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از : رمز ارزهای مبتنی بر استخراج، استیبل کوین‌ها، توکن‌های حوزه امنیتی و توکن‌های کاربردی.

شباهت‌ها و تفاوت‌های آلت کوین‌ها با بیت کوین

به‌طور کلی، عملکرد آلت کوین‌ها شبیه به بیت کوین است. انتقال همه رمز ارزها از کیف پول‌تان به کیف پول یک کاربر دیگر، از طریق کلید خصوصی (private key) انجام می‌شود. کلید خصوصی مجموعه‌ای از کدهاست و به‌نوعی آدرس رمز ارزهای شما محسوب می‌شود. بیت کوین و همینطور آلت کوین‌ها، مبتنی بر فناوری بلاک چین (مجموعه‌ای از بلاک‌های حاوی داده تراکنش) هستند. این بلاک چین، به‌عنوان یک پایگاه داده عمل می‌کند که نهاد یا گروهی خاص نمی‌توانند آن را دستکاری کنند. داده مربوط به تراکنش‌ها در بلاک‌های به‌هم پیوسته ذخیره و صحت آن نیز از سوی مجموعه‌ای از کامپیوترها تایید می‌شود؛ بنابراین، این فناوری یک راه‌حل غیر متمرکز و بدون دخالت واسطه‌های مالی را ارائه می‌دهد که شفافیت تراکنش‌ها و امنیت داده‌های مربوط به آن را افزایش می‌دهد.

تعداد قابل توجهی از آلت کوین‌ها بر اساس همان چارچوب بیت کوین طراحی شده‌اند و از این رو، پرداخت در شبکه های آن ها نیز به‌صورت همتا به همتا (P2P) انجام می‌شود. آلت کوین‌ها تلاش می‌کنند روشی ارزان‌تر و کاربردی‌تر نسبت به بیت کوین را برای پرداخت‌ها ارائه دهند. اغلب آلت کوین‌ها به‌رغم شباهت‌هایی که با بیت کوین دارند، کاربرد و عملکرد متفاوتی را ارائه می‌دهند.

یکی از تفاوت‌های آلت کوین‌ها با بیت کوین، به مکانیزم استخراج آن‌ها مربوط است. برای استخراج آلت کوین‌ها، اغلب به تجهیزات سخت افزاری کمتری نیاز دارید که این موضوع موجب افزایش سرعت ماینینگ (استخراج) و کاهش هزینه آن می‌شود. به همین دلیل است که می‌توانید با همان کامپیوترهای خانگی‌تان، اقدام به استخراج اغلب آلت کوین‌ها کنید.

مزایای آلت کوین‌ها

-ارائه راه‌حل برای نقاط ضعف بیت کوین: آلت کوین‌ها، حتی آن دسته‌ که بر اساس چارچوب بیت کوین طراحی و ساخته شده‌اند، از ابتدا به معایب بیت کوین آگاه بوده‌اند و راه ساده‌تری برای ارتقای عملکرد خود در زمینه استخراج دارند.

– رقابت روزافزون در بازار: با ارائه راه‌حل‌های جدید برای ارتقا، توسعه و پاسخ به مشکلات خاص، خالقان آلت کوین‌ها مسیر را برای رقابت با بیت کوین در بازار رمز ارزها هموار کرده‌اند.

-هزینه پایین کارمزد شبکه: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آلت کوین نسبت به بیت کوین، هزینه پایینی است که این شبکه‌ها برای انجام تراکنش دریافت می‌کنند.

-استخراج آسان و سریع: استخراج آلت کوین‌ها برای افراد عادی، در دسترس‌تر است؛ چراکه نیازی به تجهیزات سخت افزاری پیشرفته و گران‌قیمت ندارد.

-فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری: بازار آلت کوین‌ها به‌سرعت در حال رشد است و همین موضوع فرصت‌های سودمندی را برای علاقه‌مندان به رمز ارزها فراهم می‌کند.

معایب آلت کوین

-نوسانات شدید قیمتی: ارزش آلت کوین‌ها می‌تواند با تغییرات ناگهانی و شدید مواجه شود. البته این وضعیت می‌تواند یک مزیت نیز محسوب شود و از سوی دیگر، سود بیشتری را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند.

-احتمال کلاهبرداری: ممکن است در برخی موارد، آلت کوین‌ها می‌توانند نوعی از کلاهبرداری یا جعل باشند. بهتر است پیش از اقدام به خرید یک آلت کوین، تحقیقات لازم را در مورد آن انجام دهید.

سخن پایانی

با نگاهی به سال‌های گذشته، می‌توان به این نتیجه رسید که ارزش بسیاری از آلت کوین‌ها با رشد‌های چشمگیری روبه‌رو شدند. می‌توانید پس از تحقیق و بررسی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسبی را در بازار آلت کوین‌ها داشته باشید.

اتریوم (ETH): برای نمونه، اتریوم که پس از بیت کوین در جایگاه دوم برترین رمز ارزها قرار دارد، تنها در سال ۲۰۲۰ با رشد ۷۰۰ درصدی مواجه شد.

کاردانو(ADA): کاردانو، یکی از پنج رمز ارز برتر از نظر ارزش بازار، در طول سال گذشته رشد هزار و ۱۰۰ درصدی داشته است.

چین لینک (LINK): چین لینک، یکی دیگر از آلت کوین‌های محبوب است که در طول هشت ماه، رشد ۵۵۱ درصدی را شاهد بود.

با ثبت‌نام در سامانه اکسکوینو، می‌توانید خرید و فروش بیش از ۵۰ آلت کوین محبوب را آغاز کنید.

آموزش تحلیل تکنیکال- با ۷ اندیکاتور کاربردی آشنا شوید

, ,

اگر از معامله‌گران بازارهای مالی نظیر رمز ارز، فارکس یا سهام هستید، استفاده از ابزاریهای تحلیل تکنیکال مثل اندیکاتورها، می‌تواند به‌عنوان بخشی از استراتژی معاملاتی به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را بگیرید و سودآوری خود را به بالاترین حد برسانید. در واقع، اندیکاتورها (indicators) مجموعه‌ای از محاسبات ریاضی هستند که به‌صورت خطوطی در نمودار قیمتی دارایی‌ها ترسیم می‌شوند و می‌توانند سیگنال‌های مشخصی را در اختیار معامله‌گران قرار دهند. در این مطلب، با اکسکوینو همراه باشید تا رایج‌ترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال را بررسی ‌کنیم.

اندیکاتور تکنیکال چیست؟

اندیکاتور تکنیکال، یک ابزار بصری در نمودار قیمت دارایی است که به معامله‌گران کمک می‌کند جنبه‌های مختلفی رفتار قیمتی دارایی مورد نظر را تعیین کنند. اندیکاتورها برای محاسبات از داده‌های مختلف مربوط به زمان، حجم و قیمت استفاده می‌کنند. تحلیلگران تکنیکال بر این باور هستند که به جز قیمت، هیچ عامل دیگری برای بررسی رفتار قیمت یک دارایی مهم نیست. به زبان ساده، تحلیلگران تکنیکال می‌گویند که همه عوامل ممکن مثل اصول بنیادی، اخبار، موقعیت جغرافیایی، فاکتورهای سیاسی و دیگر عوامل در قیمت‌ها لحاظ شده‌اند؛ بنابراین، نیازی نیست که برای بررسی قیمت یک دارایی، عوامل دیگر را بررسی کنیم و از این جهت است که تحلیل تکنیکال، اهمیت بالایی دارد.

بهترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال

۱-شاخص قدرت نسبی (RSI)

شاخص قدرت نسبی، از صفر تا صد، یک امتیاز را برای سهام مختلف تعیین می‌کند و نشان می‌دهد که آیا میزان خرید یا فروش در آن دارایی مشخص به سطح اشباع رسیده است یا خیر. هرچه عدد شاخص قدرت نسبی پایین‌تر باشد، یعنی فروش در آن دارایی بیشتر شده و به حد اشباع فروش نزدیک شده است. از سوی دیگر، هرچه این عدد بالاتر باشد، یعنی میزان خرید در آن دارایی بالاتر رفته و در آستانه اشباع خرید قرار گرفته است.

هرگاه میزان فروش در یک دارایی بیشتر شود و به سطح اشباع فروش برسد، پتانسیل آن دارایی برای جذب سرمایه جدید و صعود افزایش می‌یابد؛ اما اگر عدد این شاخص افزایش یابد و میزان خرید در یک دارایی، بیشتر شود، احتمال خروج پول از آن دارایی و سقوط قیمت آن افزایش می‌یابد.

۲- میانگین متحرک (MA)

اگر به جدول روزانه سهام نگاه کنید، خطوطی که به بالا و پایین حرکت می‌کنند، ممکن است برایتان گیچ‌کننده باشند. به همین دلیل است که استفاده از ابزاری تحت عنوان «میانگین‌های متحرک» (به معنای میانگین سابقه حرکت‌های قیمتی در یک سهم)، می‌تواند روندها را به‌طور واضح‌تری نمایش دهد. در میانگین‌های متحرک، به‌جای بررسی روزانه تغییرات قیمت یک دارایی، به میانگین تغییرات قیمت در مدت طولانی‌تری توجه می‌شود.

دو نوع میانگین متحرک وجود دارند:

-میانگین متحرک ساده (SMA)  

میانگین متحرک نمایی (EMA)

میانگین متحرک ساده، مجموع قیمت‌های پایانی در یک دوره مشخص را با هم جمع می‌کند و سپس عدد به دست آمده را بر تعداد قیمت‌هایی که استفاده شده‌اند، تقسیم می‌کند. به‌طور مثال، برای تعیین میانگین متحرک قیمت ۳۰ روزه در یک دارایی، باید همه قیمت‌های نهایی آن دارایی در طول ۳۰ روز گذشته را باهم جمع کنید و سپس آن را بر عدد ۳۰ تقسیم کنید.

میانگین متحرک نمایی (EMA) بر خلاف (SMA)، حساسیت بالاتری نسبت به داده‌ها دارد و دقت اندازه‌گیری آن بیشتر است. اگر از اندیکاتور EMA در کنار دیگر اندیکاتورهای تکنیکال استفاده کنید، می‌توانید حرکت‌های قیمتی را تایید و اعتبار تحلیل خود را افزایش دهید

محبوب‌ترین میانگین متحرک‌های نمایی برای تحلیل‌ کوتاه‌مدت، EMA 12 و ۲۶ روزه هستند؛ در حالی‌که از EMA 50 و ۲۰۰ روزه برای تحلیل بلندمدت استفاده می‌شود.

۳- میانگین متحرک همگرا/واگرا (MACD)

اندیکاتور مک‌دی (MACD) به معامله‌گران کمک می‌کند که جهت حرکت یک قیمت و همین‌طور شتاب روند را مشاهده کنند و سیگنال‌های معامله را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

زمانی که مک‌دی بالاتر از عدد صفر باشد، قیمت در یک فاز صعودی قرار دارد؛ اما اگر این اندیکاتور پایین‌تر از عدد صفر باشد، قیمت وارد یک دوره خرسی (افزایش تمایل به فروش دارایی) شده است.

اندیکاتور مک دی از دو خط تشکیل شده است: خط مک‌دی و خط سیگنال که با سرعت آهسته‌تری حرکت می‌کند. زمانی که خط مک‌دی، خط سیگنال را روبه پایین قطع کند، نشان‌دهنده کاهش قیمت است و زمانی که مک‌دی خط سیگنال را روبه بالا قطع کند، افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

برای اینکه بتوانید از سیگنال مک‌دی استفاده کنید، توجه داشته باشید که این اندیکاتور در کدام سمت از عدد صفر قرار دارد. برای نمونه، زمانی که مک‌دی بالاتر از صفر باشد، اگر خط مک‌دی، خط سیگنال را روبه بالا قطع کرد، دارایی مورد نظر را بخرید.

در صورتی که مک‌دی پایین‌تر از صفر قرار دارد و و خط سیگنال را روبه پایین قطع کند، احتمالا نشانه‌ای از کاهش قیمت خواهد بود.

۴-شاخص میانگین جهت‌دار (ADX)

شاخص میانگین جهت‌دار (ADX)، یک اندیکاتور برای اندازه‌گیری شتاب و قدرت یک روند قیمتی است. زمانی که ADX  بالاتر از عدد ۴۰ باشد، نشان‌دهنده قدرت بالای یک روند نزولی یا سعودی در نمودار قیمتی مورد نظر است. برای نمونه، اگر ADX بالاتر از عدد ۴۰ باشد و قیمت رو به‌ کاهش باشد، یک روند نزولی پرقدرت را شاهد خواهیم بود. اگر  ADX کمتر از عدد ۲۰ باشد، با روند ضعیفی مواجه هستیم.

ADX، خط اصلی این اندیکاتور است که در اغلب پلتفرم های معاملاتی با خط مشکی نشان داده می‌شود. دو خط دیگر هم در این میان وجود دارند که با نام‌های DI+ و DI- شناخته می‌شوند و می‌توانید به‌طور اختیاری آن‌ها را نمایش دهید. این خطوط نیز اغلب با رنگ‌های قرمز و سبز نمایش داده می‌شوند. این سه خط در همکاری با یکدیگر، جهت و شتاب یک روند قیمتی را نشان می‌دهند.

– ADX بالای عدد ۲۰ و DI+ بالای DI- : روند صعودی

– ADXبالای عدد ۲۰ و DI- بالاتر از DI+: روند نزولی

– ADXپایین‌تر از عدد ۲۰، معمولا نشان‌دهنده یک روند ضعیف یا نامعتبر  است

۵-ابر ایچیموکو (Ichimoku cloud)

ایچیموکو (ابر ایچیموکو) مثل بسیاری از اندیکاتورهای تکنیکال دیگر، برای تعیین سطوح حمایت و مقاومت در نمودار قیمتی یک دارایی استفاده می‌شود؛ با این حال، این اندیکاتور می‌تواند شتاب حرکت قیمت را تخمین بزند و سیگنال‌هایی را در اختیار معامله‌گران قرار دهد تا به آن‌ها در تصمیم‌گیری کمک کند. به‌طور کلی، این اندیکاتور برای معامله‌گرانی مناسب است که قصد دارند اطلاعات زیادی از رفتار قیمت یک دارایی را به‌طور همزمان در اختیار داشته باشند. به‌طور خلاصه، ایچیموکو می‌تواند روندهای بازار را تعیین کند، سطوح حمایتی و مقاومتی مهم را نشان دهد و همچنین سطوح قیمتی آتی را پیش‌بینی کند.

ابر ایچیموکو از پنج خط محاسباتی تشکیل شده است که دو خط آن، یک ابر را ایجاد می‌کنند. خطوط ایچیموکو، یک میانگین ۹ دوره‌ای، میانگین ۲۶ دوره‌ای و یک میانگین ۵۲ دوره‌ای و یک خط تاخیر که قیمت بسته شدن دارایی را نشان می‌دهد.

ابری که تشکیل می‌شود، بخشی از اندیکاتور ایچیموکو است. زمانی که قیمت پایین‌تر از ابر قرار بگیرد، شاهد روند نزولی هستیم و زمانی که قیمت بالاتر از ابر قرار باشد، روند صعودی شکل گرفته است.

حالا، اگر قیمت بالاتر از محدوده ابر قرار گرفته باشد و خود ابر نیز هم‌جهت با حرکت قیمت باشد، سیگنال صعودی بودن روند، تقویت می‌شود. برای نمونه، در جریان یک روند صعودی، نوک ابر نیز همراه با قیمت، به سوی بالا حرکت می‌کند، همچنین در جریان یک روند نزولی، نوک ابر نیز به سوی پایین کشیده می‌شود.

۶-شاخص کانال کالا (CCI)

شاخص کانال کالا (CCI)، یک اندیکاتور تکنیکال است که تعیین می‌کند یک دارایی در چه زمانی به شرایط اشباع خرید یا اشباع فروش می‌رسد. این اندیکاتور، روند قیمت و قدرت آن را ارزیابی می‌کند و به معامله‌گران اجازه تصمیم‌گیری درباره ورود به یک معامله یا خروج از آن را می‌دهد. به این شکل، زمانی که از اندیکاتور CCI به‌طرز مشخصی استفاده شود، می‌توان از آن برای صدور سیگنال‌های معاملاتی استفاده کرد. توجه داشته باشید که محدودیتی در روند اندازه‌گیری این اندیکاتور وجود ندارد؛ به این معنا که CCI می‌تواند به‌صورت بی‌نهایت بالا یا پایین برود. از این رو، تعیین نقاط اشباع خرید و اشباع فروش در CCI، با توجه به بیشترین سطوح تاریخی CCI که قیمت دارایی در آن نقاط تغییر جهت داده است، تعیین می‌شوند.

۷-شاخص جریان (گردش) پول (MFI)

شاخص گردش پول (MFI)، یک اندیکاتور تکنیکال است که از داده‌‌های مربوط به حجم و قیمت‌ استفاده می‌کند تا نقاط اشباع خرید و اشباع فروش در یک دارایی را تعیین کند. از این ابزار می‌توان برای تشخیص واگرایی‌ها نیز استفاده کرد که هشداری نسبت به تغییر روند در قیمت است. این اندیکاتور بین اعداد صفر تا ۱۰۰، بالا یا پایین می‌رود.

برخلاف اندیکاتورهای سنتی مثل RSI که تنها از داده‌های مربوط به قیمت استفاده می‌کنند، MFI از داده‌های قیمت و حجم معاملات به‌طور همزمان استفاده می‌کند. شاید به همین دلیل است که برخی از کارشناسان، MFI را نوعی از RSI حساس به حجم می‌دانند.

زمانی که سطح MFI یک دارایی به بیشتر از عدد ۸۰ برسد، نشان‌دهنده اشباع خرید است و هرگاه این سطح به کمتر از ۲۰ برسد، با اشباع فروش مواجه هستیم. البته، می‌توان اعداد ۹۰ و ۱۰ را به‌عنوان سطوح اشباع خرید و اشباع فروش مد نظر قرار داد.

واگرایی بین اندیکاتور MFI و قیمت نیز می‌تواند سیگنال مهمی باشد. برای نمونه، اگر این اندیکاتور در حال صعود و قیمت در حال نزول یا تثبیت باشد، ممکن است قیمت افزایش یابد.

سخن آخر

تحلیل تکنیکال، یکی از پرکاربردترین روش‌هایی است که معامله‌گران از آن برای تصمیم‌گیری در مورد خرید یا فروش دارایی‌ها در بازارهای مالی مثل بازار رمز ارز استفاده می‌کنند. این نوع از تحلیل، در رفتار قیمت خلاصه می‌شود و اخبار و یا مسائل بنیادی مربوط به دارایی‌ها در آن لحاظ نمی‌شوند. بخش مهمی از ابزارهای تحلیل تکنیکال، اندیکاتورها (Indicators) هستند. اندیکاتور، ابزار ریاضی است که برای محاسبه جنبه‌های مختلف تغییرات قیمتی در دارایی‌ها کاربرد دارد و با استفاده از داده‌های مربوط به رفتار قیمت و حجم معاملات، می‌تواند به افراد در تصمیمات معاملاتی کمک کند.

یونی سواپ

یونی سواپ (Uniswap) چیست؟ معرفی نسل جدید صرافی رمز ارز

, ,

سیستم مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) که در ابتدای مسیر فعالیتش قرار دارد، با هدف تمرکز زدایی از امور مالی مثل اعطای وام، بیمه و مشتقات مالی و نیز حذف واسطه‌ها فعالیت خود را آغاز کرده است. یونی سواپ، یک صرافی رمز ارز غیر متمرکز (DEX) و مبتنی بر سیستم دیفای است. هدف یونی‌سواپ آن است مشکلاتی را نظیر ریسک حمله هکری، سوء مدیریت و کارمزدهای بالا که در صرافی‌های متمرکز رمز ارز وجود دارند، برطرف سازد؛ با این حال، صرافی‌های غیر متمرکز نیز مشکلات خودشان را دارند که مهم‌ترین آن‌ها، کمبود نقدینگی است.

یونی‌سواپ قصد دارد مشکل کمبود نقدینگی در صرافی‌های غیرمتمرکز را برطرف کند و برای حل این مشکل مهم، یک راهکار جالب را ارائه کرده است؛ به این ترتیب که در یونی سواپ به‌جای استفاده از مدل سنتی دفتر سفارشات که تقاضای خرید و فروش در آن ثبت می‌شود، استخرهای نقدینگی وجود دارند و کاربران با سرمایه‌گذاری در این استخرها، نقدینگی لازم را به این صرافی وارد می‌کنند. در ادامه مطلب، با اکسکوینو همراه باشید تا مفهوم و راهکارهای جذاب پلتفرم یونی‌ سواپ در حوزه دیفای را بررسی کنیم.

یونی‌سواپ (Uniswap) چیست و چه مزایایی دارد؟

یونی‌سواپ یک پروتکل ساخته‌شده در بستر شبکه اتریوم است که امکان مبادله توکن‌های ERC-20 (توکن‌های مبتنی بر استاندارد اتریوم) را فراهم می‌کند. برخلاف اغلب صرافی‌های رمز ارز که برای دریافت کارمزد از معامله‌گران راه‌اندازی شده‌اند، یونی‌سواپ به‌گونه‌ای طراحی شده است که بتواند خیر جمعی برای همه ایجاد کند؛ به این ترتیب که در یونی‌سواپ، کارمزد به یک نهاد مرکزی پرداخت نمی‌شود و به عملکرد و توسعه این پلتفرم تخصیص داده می‌شود. همچنین بر خلاف دیگر صرافی‌ها که برای تعیین قیمت یک رمز ارز و انجام معامله، خریداران و فروشندگان را به یکدیگر متصل می‌کنند، یونی‌سواپ برای انجام همین کار، از یک معامله ریاضی ساده، استخر نقدینگی توکن‌ها و رمز ارز اتر (ETH) استفاده می‌کند.

یونی‌سواپ کاملا منبع باز (open source) است؛ به این معنا که هر کس می‌تواند کد آن را کپی کند و صرافی غیر متمرکز خود را بسازد! همچنین کاربران می‌توانند توکن‌های خود را به‌صورت رایگان در پلتفرم یونی‌ سواپ لیست کنند؛ در حالی که صرافی‌های رمز ارز متمرکز، مبالغ بسیار بالایی را برای لیست شدن توکن‌های جدید دریافت می‌کنند. به دلیل اینکه یونی‌ سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است، کاربران می‌توانند کنترل کامل دارایی‌هایشان را به‌طور کامل در اختیار داشته باشند؛ در حالی که صرافی‌های متمرکز نیازمند آن هستند برای تایید تراکنش‌ها و انجام معاملات، کاربران کلید خصوصی رمز ارزهای خود را در اختیارشان قرار دهند. همین امر موجب می‌شود تا انجام معاملات در صرافی‌های متمرکز، به زمان و هزینه بیشتری نیاز داشته باشد.

براساس تازه‌ترین آمارها، یونی سواپ اکنون، چهارمین پلتفرم بزرگ دیفای محسوب می‌شود و ارزش رمزارزهای ذخیره‌شده در استخرهای نقدینگی آن، بیش از سه میلیارد دلار است.

یونی سواپ (Uniswap) چگونه کار می‌کند؟

یونی سواپ با استفاده از دو قرارداد هوشمند (smart contracts)کار می‌کند: قرارداد هوشمند Exchange و قرارداد هوشمند Factory. این قراردادها، کدهای کامپیوتری هستند و به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا تحت شرایط مشخصی، عملکرد خاصی داشته باشند. در این مدل، قرارداد هوشمند Factory موجب افزوده شدن توکن‌ها به پلتفرم یونی سواپ می‌شود و قرارداد هوشمند Exchange نیز موجب تبادل توکن‌ها با یکدیگر (معامله) می‌شود. در این پلتفرم، همه توکن‌های ساخته شده در شبکه اتریوم را می‌توان با یکدیگر مبادله کرد.

پروتکل نقدینگی خودکار

یونی‌ سواپ برای بر طرف کردن مشکل نقدینگی در رمز ارزهای غیر متمرکز، از پروتکل نقدینگی خودکار استفاده می‌کند. این پروتکل، افراد را تشویق می‌کند که با انجام معاملات‌شان در یونی‌ سواپ، به تامین‌کنندگان نقدینگی این پلتفرم تبدیل شوند. کاربران یونی سواپ، دارایی خودشان را با یکدیگر در یک استخر نقدینگی قرار می‌دهند و صندوقی را ایجاد می‌کنند تا نقدینگی لازم برای انجام معاملاتی که در این پلتفرم انجام می‌شوند، فراهم کند. هر توکن جدید که در یونی سواپ لیست می‌شود، دارای استخر نقدینگی منحصر به خود است که کاربران می‌توانند در این صندوق سهیم باشند. به‌علاوه، قیمت هر توکن با استفاده از یک الگوریتم ریاضی مشخص می‌شود. در این سیستم، نیازی نیست که یک فروشنده یا خریدار برای تکمیل معامله، منتظر طرف مقابل بماند. در عوض، کاربران یونی سواپ می‌توانند معاملات‌شان را فوری و در قیمت مشخصی انجام دهند؛ چراکه طرف دیگر معامله ( به‌عنوان خریدار یا فروشنده) یک استخر است که نقدینگی لازم برای تکمیل سریع معامله را در اختیار دارد!

اگر قصد دارید به‌عنوان یک تامین‌کننده نقدینگی در یونی‌ سواپ حضور داشته باشید، می‌توانید در ازای نقدینگی که به استخرها وارد می‌کنید، توکنی دریافت کنید که نشان‌دهنده میزان سرمایه‌ای است که سپرده‌گذاری کرده‌اید. برای نمونه، اگر در استخری که مجموع نقدینگی آن ۱۰۰ هزار دلار است، ۱۰ هزار دلار قرار داده باشید، توکنی دریافت می‌کنید که نشان می‌دهد مالک ۱۰ درصد از استخر نقدینگی هستید. نکته جالب‌تر آن است که تامین‌کنندگان نقدینگی در یونی سواپ، در ازای سپرده‌گذاری توکن‌های خود در استخرهای نقدینگی، می‌توانند درآمد داشته باشند. کارمزد مبادله توکن در پلتفرم یونی‌ سواپ، برابر با ۰٫۳۰ درصد است؛ اما این کارمزد بر خلاف صرافی‌های متمرکز، به صرافی یونی سواپ پرداخت نمی‌شود بلکه به افرادی داده می‌شود که توکن‌های خود را برای تامین نقدینگی یونی سواپ، در استخرها قرار داده‌اند.

پس از به‌روز رسانی اخیر یونی سواپ، یک پروتکل کارمزد جدید راه‌اندازی شده است که بر این اساس، کاربران می‌توانند رای دهند که ۰٫۵ درصد از کارمزد معاملاتی ۰٫۳۰ درصدی، برای توسعه پروژه‌های آتی یونی سواپ پرداخت شود یا خیر.

نحوه تعیین قیمت توکن‌ها در یونی سواپ

یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های این پلتفرم، نحوه قیمت گذاری توکن‌ها است. به‌جای استفاده از یک دفتر سفارش که در آن، تعیین قیمت هر توکن توسط بالاترین پیشنهاد خرید و پایین‌ترین پیشنهاد فروش تعیین می‌شود، یونی سواپ از یک سیستم بازارساز خودکار (automated market maker) استفاده می‌کند. این روش جایگزین برای قیمت‌گذاری یک رمز ارز بر اساس میزان موجودی توکن و تقاضا برای آن، از یک معادله ریاضی قدیمی استفاده می‌کند. این مدل، قیمت یک کوین را براساس نسبت تعداد کوین‌های موجود در استخر نقدینگی آن، افزایش یا کاهش می‌دهد.

هرگاه فردی، یک توکن ERC-20 را به پلتفرم یونی سواپ اضافه می‌کند، آن فرد باید مقدار مشخصی از توکن موردنظرش و همچنین، مقدار برابری از یک توکن ERC-20 دیگر برای راه‌اندازی یک استخر نقدینگی به یونی سواپ اضافه کند.

معادله تعیین قیمت هر توکن از طریق ضرب مقدار X (توکن A) در Y (توکن B) به دست می‌آید که برابر با مقدار K است 🙁 X ضرب در Y  برابر است با K ) مقدار K به‌دست آمده، ارزش ثابتی است که هرگز تغییر نمی‌کند.

بهتر است با ارائه یک مثال، درک بهتری از مکانیزم قیمت‌گذاری در یونی سواپ داشته باشیم. فرض کنید که باب قصد دارد توکن چین لینک (LINK) را بدهد و توکن اتریوم (ETH) را با استفاده از استخر LINK/ETH دریافت کند. باب مقدار زیادی از توکن لینک را به این استخر اضافه می‌کند و بنابراین نسبت توکن‌های لینک در برابر توکن‌های اتر افزایش می‌یابد. از آنجا که ارزش مقدار K باید ثابت باقی بماند؛ بنابراین قیمت اتر افزایش و قیمت لینک کاهش می‌یابد. از این رو، باب هرچقدر تعداد بیشتری از توکن‌‌های لینک را وارد این استخر کند، اتر کمتری در برابر آن دریافت می‌کند؛ چرا که ارزش اتر افزایش می‌یابد.

استفاده از معاملات آربیتراژ در سیستم یونی سواپ

معامله‌گران آربیتراژ، بخش ضروری از اکوسیستم یونی سواپ هستند. این معامله‌گران، اختلاف قیمتی بین صرافی‌های مختلف را پیدا می‌کنند و با خرید یک توکن با قیمت پایین‌تر و فروش سریع آن با قیمت بیشتر در یک پلتفرم دیگر، سود کسب می‌کنند. برای مثال، اگر قیمت معامله بیت کوین در صرافی کراکن (Kraken) برابر با ۶۱ هزار دلار باشد و قیمت آن در بایننس (Binance)، ۶۰ هزار و ۵۰۰ دلار باشد؛ معامله‌گر آربیتراژ، بیت کوین را در بایننس می‌خرد و آن را سریعا در کراکن می‌فروشد؛ به این ترتیب، سود ۵۰۰ دلاری نصیب این فرد می‌شود. در این روش از معامله‌گری، اگر حجم بالایی از یک توکن معامله شود، می‌توان سود‌های قابل توجهی به دست آورد.

کاری که معامله‌گران آربیتراژ در پلتفرم یونی سواپ انجام می‌دهند، یافتن توکنی است که کمتر از قیمت بازار در یونی سواپ معامله می‌شود. انجام معاملات آربیتراژی با حجم بالا در یونی سواپ، موجب عدم توازن در استخرهای نقدینگی شده و قیمت‌ها افزایش یا کاهش می‌دهد تا معامله‌گران آربیتراژ بر این اساس، خرید و فروش خود را انجام ‌دهند. آربیتراژ‌ها تا زمانی این کار را انجام می‌دهند تا قیمت توکن موجود در استخر نقدینگی یونی سواپ با قیمت آن در صرافی‌های دیگر برابر شود و دیگر نتوان از اختلاف قیمت، سود کسب کرد. این رابطه هماهنگ بین سیستم خودکار بازارساز و معامله‌گران آربیتراژ، همان چیزی است که قیمت توکن‌ها در یونی سواپ را با دیگر صرافی‌ها هماهنگ می‌کند.

توکن یونی (UNI) چیست؟

یونی (UNI)، توکن بومی شبکه یونی سواپ است که یک توکن برای نظارت و حکمرانی در اکوسیستم یونی سواپ محسوب می‌شود. دارندگان توکن یونی UNI، در مورد پروژه‌های جدید این اکوسیستم مثل تعیین میزان کارمزد، حق رای پیدا می‌‌کنند. توکن یونی برای نخستین بار در سپتامبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. هدف از راه‌اندازی این توکن آن بود که مانع از پیوستن کاربران به سوشی سواپ، صرافی غیر متمرکز رقیب شود. یک ماه پیش از اینکه توکن UNI راه‌اندازی شود،  سوشی سواپ (SushiSwap) که یک هارد فورک (تغییر کد در یک بلاک چین و تولد یک بلاک چین جدید) یونی سواپ محسوب می‌شود، کاربران یونی سواپ را تشویق کرده بود که این پلتفرم را رها کنند و نقدینگی‌ خود را به سوشی سواپ انتقال دهند و به‌عنوان پاداش، توکن‌های سوشی (SUSHI) دریافت کنند. سوشی، نوع جدیدی از توکن است که علاوه بر اینکه دارندگان خود را از حق رای در مورد تغییرات اکوسیستم سوشی سواپ برخوردار می‌کند، امکان تخصیص بخشی از کارمزد همه تراکنش‌های این پلتفرم را به دارندگان سوشی فراهم می‌کند.

یونی سواپ هم با ایجاد یک میلیارد توکن یونی UN، به این تهدید پاسخ داد و تصمیم گرفت ۱۵۰ میلیون توکن یونی را بین همه افرادی که از پلتفرم یونی سواپ استفاده کرده‌اند، توزیع کند. هر فرد ۴۰۰ توکن یونی دریافت کرد که در آن زمان، یک هزار دلار  ارزش داشت.

می‌توانید برای خرید کوین یونی (UNI) و بیش از ۵۰ رمز ارز محبوب دیگر، به سامانه اکسکوینو مراجعه کنید و پس تکمیل روند ثبت نام، معاملات خود را آغاز کنید.

سخن پایانی

یونی سواپ (Uniswap) یک صرافی غیر متمرکز (DEX) محسوب می‌شود که هدف آن، تحول در سیستم امور مالی غیر متمرکز (دیفای) است. مهم‌ترین راهکاری که یونی سواپ اراده می‌دهد، تامین نقدینگی است که جدی‌ترین چالش صرافی‌های غیر متمرکز به‌شمار می‌رود. یونی سواپ از استخرهای نقدینگی برای حل این مشکل استفاده می‌کند و کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری توکن‌های ERC-20 خود در این استخرها، نقدینگی لازم برای معامله کوین‌ها را فراهم کنند و در عوض، از حق رای درباره تغییرات این پلتفرم برخوردار شوند. روند قیمت‌گذاری کوین‌ها در صرافی یونی سواپ به این روش است که از یک سیستم بازار ساز خودکار استفاده می‌شود و قیمت‌ها با انجام یک معادله ریاضی تعیین می‌شوند. به‌علاوه، معامله‌گران آربیتراژ هم نقش مهمی در روند قیمت‌گذاری کوین‌ها ایفا می‌کنند. اکوسیستم یونی سواپ، یک توکن بومی به نام یونی (UNI) دارد و دارندگان آن می‌توانند در مورد برنامه‌های آتی یونی سواپ، حق رای داشته باشند.

برنامه معاملاتی

تریدینگ پلن (Trading Plan) یا برنامه معاملاتی چیست؟

, , ,

اصطلاحی در دنیای تجارت وجود دارد که می‌گوید: اگر نتوانید برنامه‌ریزی درستی انجام دهید، در واقع برای شکست خود برنامه‌ریزی کرده‌اید! معامله‌گرانی که برای رسیدن به موفقیت جدی هستند، باید یک برنامه منسجم و جامع را برای معاملات خود طراحی و اجرا کنند. این اصل در همه بازارها از جمله بازار سهام، فارکس و رمز ارزها کاربرد دارد. برنامه معاملاتی (تریدینگ پلن) که یک برنامه جامع برای تصمیم‌گیری‌ در مورد معاملات است، می‌تواند به معامله‌گران بازارهای مختلف و به خصوص رمز ارزها که نوسانات بالایی دارد، کمک قابل توجهی کند. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به بررسی مفهوم و مزایای برنامه معاملاتی بپردازیم.

آشنایی با مفهوم تریدینگ پلن یا برنامه معاملاتی

تریدینگ پلن یک ابزار تصمیم‌گیری جامع برای فعالیت‌های معاملاتی است. این برنامه به معامله‌گران کمک می‌کند در مورد اینکه در چه زمانی، کدام دارایی را به چه میزان معامله کنند، تصمیم بگیرند. هر معامله‌گر باید یک تریدینگ پلن شخصی داشته باشد. می‌توانید از برنامه معاملاتی فرد دیگری به‌عنوان یک طرح کلی استفاده کنید؛ اما فراموش نکنید که رویکرد دیگران نسبت به ریسک مالی و میزان سرمایه آن‌ها ممکن است تفاوت قابل توجهی با شما داشته باشد. برنامه معاملاتی می‌تواند شامل هر چیز مفیدی باشد؛ اما هر برنامه معاملاتی باید شامل نکات زیر باشد:

-انگیزه‌تان برای معامله‌گری (ترید)

-بازه زمانی مورد نظر

-اهداف معاملاتی

-رویکردتان نسبت به ریسک

-سرمایه موجود برای معامله

-قوانین مدیریت ریسک مخصوص به خودتان

-بازارهایی که قصد معامله در آن‌ها را دارید.

-استراتژی‌های شخصی

– نگهداری سوابق

یک برنامه معاملاتی با استراتژی معاملاتی متفاوت است. یک استراتژی معاملاتی تعیین می‌کند که دقیقا در چه زمانی باید وارد یک معامله یا از آن خارج شوید. برای نمونه، یک استراتژی ساده معاملاتی آن است که تعیین کنید که بیت کوین را با ارزش ۱۰۰ هزار تومان خریداری کنید و زمانی که قیمت آن به ۱۵۰ هزار تومان رسید، آن را بفروشید. در ادامه، توضیح می‌دهیم که چرا معامله‌گران به یک تریدینگ پلن نیاز دارند.

چرا باید از برنامه معاملاتی (تریدینگ پلن) استفاده کنیم؟

معامله‌گران موفق به یک تریدینگ پلن نیاز دارند؛ چراکه کمک می‌کند تصمیمات منطقی را برای معاملات‌شان بگیرند و مولفه‌های یک معامله ایده‌آل را برای خود تعریف کنند. در واقع، یک برنامه معاملاتی حرفه‌ای به شما کمک می‌کند از تصمیم‌گیری‌های احساسی و لحظه‌ای اجتناب کنید.

مهم‌ترین مزایای یک تریدینگ پلن عبارت‌اند از:

-معاملات ساده‌تر: به دلیل اینکه در تریدینگ پلن همه برنامه‌ریزی‌ها را از قبل انجام می‌دهید، می‌توانید بر اساس مولفه‌های از پیش تعیین‌شده به معامله بپردازید.

-هدفمند شدن تصمیمات معاملاتی: با استفاده از یک تریدینگ پلن، از قبل می‌دانید چه زمانی باید کسب سود کنید و ضرر را کاهش دهید؛ بنابراین، می‌توانید احساسات را از روند تصمیم‌گیری خود کنار بگذارید.

-نظم معاملاتی بهتر: زمانی که بر اساس یک برنامه پیش می‌روید، متوجه می‌شوید که چرا یک معامله می‌تواند نتیجه‌بخش باشد و معامله دیگر سودی برایتان ندارد.

-ایجاد فضای پیشرفت: با تعریف کردن یک روند ثبت سوابق معاملاتی، قادر خواهید بود که از اشتباهات گذشته درس بگیرید و قضاوت خود را بهبود دهید.

چگونه یک تریدینگ پلن (برنامه معاملاتی) طراحی کنیم؟

برای ساخت یک تریدینگ پلن حرفه‌ای، هفت مرحله ساده وجود دارد که عبارت‌اند از:

۱- انگیزه خود را مشخص کنید

۲- مشخص کنید که چه زمانی را صرف معامله (تریدینگ) می‌کنید

۳- اهداف خود را تعیین کنید

۴- نسبت ریسک به سودتان را مشخص کنید

۵- در مورد مقدار سرمایه‌‌تان برای معامله تصمیم بگیرید

۶- دانش خود از بازارها را ارزیابی کنید

۷- یک دفتر خاطرات معاملاتی را برای ثبت سوابق بسازید

در ادامه مطلب، هر یک از این هفت مراحله را برای رسیدن به یک برنامه معاملاتی، بررسی می‌کنیم.

۱-انگیزه خود را مشخص کنید

تعیین انگیزه شخصی و زمانی که می‌توانید برای معامله اختصاص دهید یک مرحله مهم در ساخت تریدینگ پلن است. از خودتان بپرسید چرا می‌خواهید به یک معامله‌گر (تریدر) تبدیل شوید و آنچه که می‌خواهید در این مسیر به دست آورید را بنویسید.

۲-مشخص کنید که چه زمانی را صرف معامله می‌کنید

تعیین کنید که چه زمانی را صرف فعالیت‌های مربوط به معامله‌گری (تریدینگ) خواهید کرد. آیا در زمانی که در محل کارتان هستید می‌توانید به تریدینگ بپردازید یا مجبور هستید که فعالیت‌های تریدینگ خود را در صبح‌ها یا شب‌ها مدیریت کنید؟

اگر قصد دارید در طول روز تعداد معاملات زیادی را انجام دهید، به زمان بیشتری نیاز دارید؛ اما اگر به‌دنبال آن هستید که یک دارایی را برای مدت طولانی نگهداری کنید که با گذشت زمان قابل توجه به سوددهی می‌رسد، به زمان زیادی نیاز ندارید. در این نوع از معامله، می‌توانید از روش‌هایی مثل حد ضرر (انتخاب بازه‌ای از یک قیمت برای خروج از یک معامله تا از ضرر بیشتر جلوگیری شود) برای مدیریت ریسک استفاده کنید. صرف زمان کافی برای اینکه خودتان را برای تریدینگ آماده کنید، مهم است و شامل مواردی مثل آموزش، تمرین استراتژی‌های معاملاتی و تحلیل بازار می‌شود.

۳-اهداف خود را تعیین کنید

هدفی که برای معامله‌گری تعیین می‌کنید نباید تنها یک جمله ساده باشد؛ بلکه باید دارای جزئیات، قابل اندازه‌گیری، دست‌یافتنی، مرتبط و بر اساس یک بازه زمانی باشد. برای نمونه، «می‌خواهم ارزش کل پرتفوی (سبد دارایی‌ها) خود را طی ۱۲ ماه آینده، ۱۵ درصد افزایش دهم.» این یک هدف‌گذاری هوشمندانه است؛ چراکه آمار مشخصی دارد، موفقیت آن قابل اندازه‌گیری و دست یافتنی است، با تریدینگ ارتباط دارد و یک بازه زمانی برای آن تعیین شده است.

باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه نوع معامله‌گری باشید. سبک معاملاتی‌تان باید بر اساس شخصیت‌ شما، رویکردی که نسبت به رسیک دارید و زمانی که می‌توانید برای معامله‌گری صرف کنید، طراحی شود. در ادامه مطلب می‌توانید با توجه به ویژگی‌های شخصی‌تان، بهترین سبک معاملاتی را برای خودتان انتخاب کنید.

در تریدینگ (معامله)، چهار سبک اصلی وجود دارند که عبارت‌اند از:

 

پوزیشن تریدینگ (Position trading):

در این شیوه، معامله‌گر برای هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها در یک موقعیت معاملاتی (پوزیشن) باقی می‌ماند و انتظار دارد که در بلندمدت از دارایی مورد نظر سود خوبی کسب کند.

سوئینگ تریدینگ (Swing trading):

نوعی از نوسان‌گیری است که در آن معامله‌گران موقعیت‌های معاملاتی‌شان را برای چند روز یا چند هفته نگه می‌دارند تا از افزایش قیمت‌های بازار در میان‌مدت، کسب سود کنند. این سبک معاملاتی در بازار رمز ارزها از محبوبیت بالایی برخوردار است.

دی تریدینگ یا معامله روزانه (Day trading):

ورود به تعداد محدودی از موقعیت‌های ‌معاملاتی و خروج از آن‌ها در طول یک روز را دی تریدینگ می‌گویند. در این شیوه، افراد موقعیت‌های معاملاتی خود را بیشتر از یک روز نگه نمی‌دارند و با این شیوه ریسک و هزینه‌ها را کاهش می‌دهند.

اسکالپینگ (Scalping):

در این سبک معاملاتی، تریدر وارد چندین موقعیت معاملاتی در طول روز می‌شود و تنها برای چند ثانیه یا چند دقیقه در هر کدام از آن‌ها باقی می‌ماند. هدف از این روش، کسب سودهای جزیی (در حد چند دهم درصد) از هر معامله است. این سودهای جزیی روی هم رفته می‌تواند به یک سود قابل توجه تبدیل شود.

۴-نسبت ریسک به سودتان را مشخص کنید

پیش از اینکه وارد معاملات شوید، تعیین کنید که آماده پذیرش چه میزان از ریسک هستید و این موضوع را برای هر معامله و استراتژی معاملاتی کلی خود در نظر بگیرید. تصمیم‌گیری در مورد میزان ریسک‌پذیری بسیار مهم است. قیمت‌ها در بازار رمز ارزها همواره در حال تغییر هستند و حتی مطمئن‌ترین دارایی‌ها نیز درجه‌ای از ریسک را دارند. برخی از تریدرهای تازه‌وارد ترجیح می‌دهند یک رویکرد با ریسک پایین را در پیش بگیرند تا ابتدا شرایط را ارزیابی کنند؛ در حالی که معامله‌گران دیگر حاضر به پذیرش ریسک بیشتری هستند، به امید اینکه سود بیشتری نیز کسب کنند. خودتان باید در این باره تصمیم بگیرید.

برای تعیین نسبت ریسک به سود، مقدار سرمایه‌ای که در ریسک قرار می‌دهید را با سود احتمالی که انتظار دارید مقایسه کنید. برای نمونه، اگر ۱۰۰ هزار تومان را با انجام یک معامله در معرض ریسک قرار می‌دهید و سود احتمالی مورد انتظارتان ۴۰۰ هزار تومان است، نسبت ریسک به سود شما ۱:۴ (یک به چهار) است.

۵-در مورد مقدار سرمایه‌‌تان برای معامله تصمیم بگیرید

به جیب‌تان نگاه کنید! هرگز بیشتر از سرمایه‌ای که می‌توانید ریسک از دست دادن آن را بپذیرید، وارد معامله نکنید. معامله‌گری، همواره با ریسک‌های متعدد همراه است و حتی ممکن است در نهایت همه سرمایه‌ای که به معامله اختصاص داده‌اید را از دست بدهید. برای نمونه، در بازار برخی از رمز ارزها مثل بیت کوین، نوسانات قیمتی بالایی وجود دارد و به همان مقدار که ممکن است سود زیادی در کوتاه‌مدت به دست آورید، می‌توانید زیان‌ قابل‌توجهی نیز متحمل شوید.

پیش از اینکه معامله‌گری را آغاز کنید، حساب کتاب‌ها را انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که برای مواجهه با حداکثر زیان روزانه‌ای که ممکن است رخ دهد، آماده هستید. اگر در حال حاضر سرمایه کافی را برای معامله ندارید، می‌توانید تا زمان دسترسی به سرمایه لازم، از نسخه‌های شبیه‌ساز (تست نت) برای تمرین تریدینگ استفاده کنید.

۶-دانش خود از بازارها را ارزیابی کنید

جزئیات برنامه‌ معاملاتی شما تحت تاثیر بازاری است که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید؛ برای مثال اگر قصد سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها را دارید، باید با دانش مربوط به آن نیز آشنا باشید؛ بنابراین، یک برنامه معاملاتی در بازار رمز ارزها با یک برنامه معاملاتی بازار سهام متفاوت است.

بهتر است با توجه به کلاس مختلف دارایی‌ها و بازارهای مختلف، تخصص‌تان را ارزیابی کنید و در مورد بازار مورد نظر (مثلا بازار بیت کوین) تا جایی که می‌توانید، دانش لازم و مرتبط کسب کنید. سپس، عواملی مثل زمان باز و بسته شدن بازار مورد نظر، نوسان آن و اینکه در ازای هر واحد از افزایش قیمت ممکن است چقدر سود یا ضرر کنید را در نظر بگیرید. اگر نتیجه بررسی این عوامل شما را راضی به سرمایه‌گذاری نمی‌کند، بهتر است معامله در یک بازار دیگر را انتخاب کنید.

۷-یک دفتر خاطرات معاملاتی را برای ثبت سوابق بسازید

برای اینکه یک تریدینگ پلن بتواند کار کند، باید توسط یک دفتر ثبت سوابق پشتیبانی شود. شما باید از «دفتر خاطرات معاملاتی» خود برای ثبت معاملات استفاده کنید؛ چرا که نشان می‌دهد کدام روش بهتر نتیجه می‌دهد.

این دفتر خاطرات، نه‌تنها باید شامل جزئیات فنی معاملات خود مثل نقطه ورود و خروج در یک معامله باشد، بلکه باید به منطق و احساساتی که پشت تصمیمات معاملاتی بوده است، اشاره کند. اگر از مسیری که در تریدینگ پلن شما مشخص شده است منحرف شوید، دلیل انجام این کار و نتیجه آن را ثبت کنید. هرچه جزئیات بیشتری در دفتر خاطرات معاملاتی ثبت کنید، نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

سخن پایانی

برنامه معاملاتی (تریدینگ پلن)، یک برنامه کلی برای تصمیم‌گیری در مورد زمان خرید دارایی، نوع و میزان آن است. تریدینگ پلن، یکی از پیش‌ شرط‌های تبدیل شدن به یک معامله‌گر (تریدر) حرفه‌‌ای است. افراد می‌توانند از تریدینگ پلن‌ دیگران به‌عنوان یک راهنمایی کلی استفاده کنند؛ اما هر تریدر باید با توجه به عوامل شخصیتی و شرایط مالی خود، برنامه معاملاتی مخصوص به خود را داشته باشد. هر تریدینگ پلن باید شامل مواردی مثل انگیزه، بازه زمانی مورد نیاز، اهداف معاملاتی، سرمایه در دسترس، روش‌های مدیریت ریسک، تعیین نوع بازار و … باشد. استفاده از برنامه معاملاتی به تریدرها کمک می‌کنند در معاملات خود تصمیمات منطقی بگیرند و از تصمیمات احساسی اجتناب کنند.

 

لیسک LISK (LSK) چیست؟ آشنایی با خط تولید بلاک چین‌ ها

, ,

لیسک (Lisk) یک پروژه نوآورانه بر اساس فناوری بلاکچین (زنجیره‌ای از بلاک‌های حاوی داده) است که در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد. تیم سازنده لیسک قصد دارد فرایند توسعه بر بستر بلاکچین را برای برنامه‌نویسان ساده کند. برای دستیابی به این هدف، لیسک از یک زبان برنامه‌نویسی ساده و رایج استفاده می‌کند که مجهز به ابزارهای لازم برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) است. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به مفهوم، کاربرد و مهم‌ترین مزایای پلتفرم لیسک بپردازیم.

لیسک Lisk (LSK) چیست؟

لیسک یک پلتفرم ساخته شده بر بستر بلاک چین است که هدف آن ایجاد بستری مناسب برای راه‌اندازی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) است. این اپلیکیشن‌ها، برنامه‌های ویژه‌ای هستند و به‌نوعی طراحی شده‌اند تا در شبکه‌ای از کامپیوترهای مجهز به یک نرم‌افزار مشترک، به اجرا دربیایند.

هدف این پروژه آن است که به برنامه‌نویسان اجازه دهد سریع‌تر از مهارت‌شان برای ساخت اپ‌های غیر متمرکز استفاده کنند؛ چراکه پلتفرم لیسک به آن‌ها امکان می‌دهد تا بتوانند با استفاده از دو زبان برنامه‌نویسی محبوب جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت، برنامه‌های مورد نظر را ایجاد کنند.

لیسک، برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد که اپ‌های غیر متمرکز سفارشی و و رمزارزها را از طریق ساید چین‌ها (sidechains) بسازند. ساید چین، بلاکچین‌های ویژه‌ای هستند که درون شبکه لیسک اجرا می‌شوند. این ساید چین‌ها به بلاکچین اصلی لیسک متصل هستند و می‌توان آن‌ها را به تناسب نیازهای اپ‌های غیر متمرکز شبکه لیسک، تنظیم کرد.

به دلیل اینکه ساید چین‌ها با بلاکچین لیسک سازگار هستند، برنامه‌نویسان می‌توانند از منابع و امکانات بلاکچین لیسک مثل کیت توسعه نرم‌افزار (SDK)، بسته‌های کدها و رمز ارز لیسک (LSK) برای ساخت اپ‌های جدید بهره ببرند.

لیسک (Lisk) چگونه کار می‌کند؟

لیسک قصد دارد به یک بستر مناسب برای ساخت اپلیکیشن‌های غیر متمرکز در شبکه داخلی خود تبدیل شود و از این نظر به شبکه‌های اتریوم و ترون شباهت دارد؛ اما لیسک ویژگی‌های دیگری هم دارد. برای نمونه، اتریوم از زبان برنامه‌نویسی سولیدیتی (Solidity) استفاده می‌کند و به همین دلیل، برنامه‌نویسانی که قصد کار در شبکه اتریوم را دارند، باید یک زبان برنامه‌نویسی جدید را یاد بگیرند. به‌علاوه، تمرکز اصلی اتریوم روی استفاده و اجرای قراردادهای هوشمند (مجموعه‌ای از کدها که دستورات خاصی را اجرا می‌کنند) است. از سوی دیگر، لیسک از زبان‌ برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت استفاده می‌کند و مجهز به یک کیت کامل توسعه نرم‌افزار است؛ به این ترتیب، برنامه‌نویسان می‌توانند اپ‌های غیر متمرکز خود را روی یک ساید چین لیسک قرار دهند و در واقع، یک بلاکچین اختصاصی و مستقل را برای هر اپلیکیشن داشته باشند. امنیت این ساید چین‌ها توسط بلاکچین اصلی لیسک فراهم می‌شود.

مزایای لیسک چین نسبت به سایر بلاکچین‌ها

سازندگان لیسک به‌دنبال آن بوده‌اند که دسترسی به فناوری بلاکچین را تا حد امکان افزایش دهند؛ بنابراین، آن‌ها راه‌حلی بر اساس کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) که در جاوا اسکریپت نوشته شده است، ایجاد کردند. تمرکز اصلی این روش، پشتیبانی از برنامه‌نویسان و تجربه کاربری ساده است.

کیت توسعه نرم‌افزار لیسک دارای چهار بخش اصلی است:

۱٫ الگوریتم اجماع: لیسک از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) استفاده می‌کند. در این الگوریتم، چند «نماینده ویژه» با آرای کاربران شبکه انتخاب می‌شوند که وظیفه تایید تراکنش‌ها و ثبت سوابق آن‌ بر عهده این نمایندگان است. البته این نمایندگان به‌صورت چرخشی تغییر می‌کنند.

۲٫ ساید چین: به برنامه‌نویسان امکان می‌دهد بلاکچین اختصاصی و مستقل خود را داشته باشند که در نهایت همه آن‌ها به بلاکچین اصلی لیسک متصل می‌شوند.

۳٫ کد بک اند (Back-end Code): برنامه‌نویسان قادر خواهند بود از کدهای قابل تنظیم موردنظرشان استفاده کنند و اپ‌‌های غیر متمرکز را ایجاد کنند. در واقع، آن دسته از کدهایی که در صفحات وب برای کاربران قابل دیدن نیستند، به بک‌ اند مربوط می‌‌شوند. این کدها، برای پردازش صفحات وب نوشته می‌شوند.

۴٫ کد فرانت اند (Front-end Code): دارای عناصر رابط کاربری قابل تنظیم است. به زبان ساده، فرانت اند، آن دسته از کدهایی است که به‌طور مستقیم با صفحات وب ارتباط دارد و کاربران می‌توانند این کدها را در وب ببینند.

دلیل اینکه سازندگان لیسک این امکانات را در پروژه خود قرار دادند آن بود که به پروژه‌های مستقل امکان بدهند با اتصال به یک بلاکچین مادر (بلاکچی اصلی لیسک)، از مزیت‌های آن در زمینه امنیت، مقیاس‌پذیری و قدرت بهره‌مند شوند.

با ترکیب بلاکچین اصلی لیسک با کیت توسعه نرم‌افزار متن باز (دارای قابلیت دسترسی آزاد و رایگان)، برنامه‌نویسان می‌توانند به‌سادگی اپ‌‌های غیر متمرکز مناسب و کاربردی را ایجاد کنند. بعد از ساخت این اپ‌ها، می‌توان از طریق یک اپ‌استور غیر متمرکز و مبتنی بر بلاکچین به آن‌ها دسترسی داشت. افراد می‌توانند برای استفاده از سرویس‌های شبکه، توکن‌ لیسک (LSK) پرداخت کنند.

هدف نهایی لیسک آن است که برنامه‌نویسان بتوانند به‌طور قابل توجهی بر کاربرد اپ‌های خود تمرکز کنند و نیازی به صرف زمان برای ایجاد و مدیریت یک بلاکچین نداشته باشند.

کاربردهای لیسک

لیسک، به برنامه‌نویسان چند نمونه ساده از خدمات بلاکچین را ارائه می‌دهد که به‌راحتی و از طریق کیت توسعه نرم‌افزار لیسک فراهم می‌شوند.

• اوراکل‌ها (Oracles): اوراکل‌های بلاکچین به برنامه‌نویسان امکان می‌دهند از داده‌های واقعی استفاده کنند. اوراکل‌ها، مجموعه‌ای از ای پی آی‌ها API (رابط کاربری بین نرم‌افزارها) هستند که می‌توانند اطلاعات مورد نیاز و واقعی خارج از بلاک چین را در محیط وب پیدا کنند و آن را در اختیار برنامه‌نویسان و اپ‌های غیرمتمرکز قرار دهند.

• اجرای قراردادهای هوشمند: از طریق یک سیستم حساب امانی یا اسکرو امن و بی‌نیاز به اعتماد، ریسک مربوط به معاملات دو طرفه را از بین می‌برد. اسکرو، روشی برای تامین امنیت دارایی افراد در سیستم‌های مالی است. در این روش، دارایی دو طرف یک معامله، توسط یک شخص ثالث نگهداری می‌شود تا ریسک معامله (کلاهبرداری توسط یکی از طرف‌ها) از بین برود. به زبان ساده، در حساب اسکرو، شخص ثالث، ضامن امنیت دارایی یا وجوه دو طرف یک معامله است.

• هاستینگ یا میزبانی وب غیر متمرکز: امکان ذخیره فایل‌های صوتی و تصویری را در یک فضای پردازش ابری فراهم می‌کند.

• هویت: روند سریع ثبت‌نام برای آن دسته از سرویس‌های اینترنتی که نیازمند ثبت‌نام کاربران هستند.

توکن لیسک (LSK) چیست؟

(LSK)، رمز ارزی است که برای اجرا و پیاده‌سازی اپ‌های غیر متمرکز در پلتفرم لیسک مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع توسط کاربران برای پرداخت هزینه‌های مربوط به فعالیت‌ها در این بستر استفاده می‌شود. به‌علاوه، کاربرانی که رمز ارز لیسک در اختیار دارند، در مورد قوانین و به‌روز رسانی‌های مربوط به نرم‌افزار لیسک، حق رای پیدا می‌کنند. عرضه اولیه سکه (ICO) توکن لیسک در ۲۱ مارس ۲۰۱۶ و با قیمت ۰٫۰۷۵ دلار برای هر واحد، انجام شد. ظرف کمتر از ۲۴ ساعت، تیم توسعه‌دهنده لیسک حدود ۶٫۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرد.

معاملات توکن لیسک به‌طور رسمی از ۶ آوریل ۲۰۱۶ آغاز شد و در همان روز قیمت هر واحد آن به ۳٫۷۷ دلار رسید و در روز بعد نیز این قیمت به ۸٫۲۹ دلار افزایش یافت.

بهترین کیف پول‌ های توکن لیسک (LSK)

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌توانند توکن لیسک را از اغلب صرافی‌های رمز ارز محبوب خریداری و آن را در کیف پول های رمز ارز مختلف ذخیره کنند. در ادامه بهترین کیف پول‌های توکن LSK را بررسی می‌کنیم.

۱٫ کیف پول لیسک هاب (Lisk Hub Wallet)

یکی از کاربر پسندترین کیف پول‌های توکن لیسک است که می‌تواند کاربردهای فراوانی نیز برای کاربران داشته باشد. می‌توانید از طریق مرورگر وب به برنامه لیسک هاب دسترسی داشته باشید یا این کیف پول را دانلود و روی سیستم عامل‌های ویندوز و مک (Mac) نصب کنید.

۲٫ کیف پول لیسک نانو (Lisk Nano)

لیسک نانو، یکی از بهترین کیف پول‌های آنلاین توکن لیسک است که به کاربران اجازه می‌دهد به لیسک آی دی دسترسی داشته باشند و در نظر دارد تا حد امکان، تجربه استفاده راحت و مناسبی را برای افراد فراهم کند. به‌علاوه، نیازی نیست در مورد اتصال و همگام‌سازی این کیف پول با بلاکچین نگران باشید؛ چراکه به‌طور مستقیم به شبکه لیسک متصل می‌شود.

۳٫ کیف پول لیسک کر (Lisk Core)

لیسک کر از محبوب‌ترین کیف پول‌های توکن لیسک برای کامپیوتر است که برای کاربران فنی در نظر گرفته شده است؛ چراکه یک کیف پول فول نود محسوب می‌شود و برای استفاده از آن، باید کل بلاکچین را روی سیستم خود دانلود کنید؛ بنابراین، لیسک کر گزینه‌ مناسبی برای معامله‌گران مبتدی نیست و برای برنامه‌نویسان حرفه‌ای کاربرد دارد.

۴٫ کیف پول لیسک فری والت (Lisk Freewallet)

فری والت از بهترین کیف پول‌های لیسک برای سیستم عامل اندروید و آی او اس (ios) است. لیسک فری والت، یک کیف پول متن باز (دارای امکان دسترسی و ویرایش آزاد و رایگان) است و بسیار ساده و امن است. بهترین بخش در مورد فری والت آن است که امکان احراز هویت با استفاده از کد کیو آر (QR code) است. در لیسک فری والت، رمز عبور در واقع همان کیف پول‌تان است و همه آدرس‌ها و کلید‌هایتان در زمان ورود به سیستم تولید می‌شوند.

۵٫ کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)

کیف پول لجر نانو اس، یک کیف پول سخت‌افزاری است و بهترین انتخاب برای ذخیره‌سازی امن توکن‌های لیسک یا هر رمز ارز دیگری است. به‌تازگی، امکان ذخیره توکن‌های لیسک در لجر نانو اس فراهم شده است. لجر نانو اس، شبیه به یک دستگاه یو اس بی USB است و علاوه بر توکن لیسک، می‌توانید بیش از ۷۰۰ نوع رمز ارز دیگر را در آن ذخیره‌سازی کنید.

سخن آخر

لیسک یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین است که یک بستر ویژه برای ایجاد و پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز به‌حساب می‌آید. تمایز لیسک با دیگر بلاکچین‌هایی که امکان ساخت این اپ‌ها را فراهم می‌کنند آن است که در شبکه لیسک از زبان برنامه‌نویسی رایج و محبوب جاوا اسکریپت استفاده می‌شود که مجهز به یک کیت کامل توسعه نرم‌افزار (SDK) است و ایجاد اپ‌های غیر متمرکز را برای برنامه‌نویسان ساده‌تر می‌کند.

شبکه لیسک دارای یک بلاکچین اصلی (مادر) و تعدادی ساید چین (بلاکچین فرعی) است و برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد تا هر اپلیکیشن غیر متمرکز را در یک بلاکچین اختصاصی و مستقل پیاده‌سازی کنند. این شبکه دارای یک توکن به نام توکن لیسک (LSK) است که برای پرداخت هزینه‌های مربوط به خدمات شبکه استفاده می‌شود. می‌توانید توکن لیسک را از محبوب‌ترین صرافی‌های رمز ارز خریداری کنید و آن را در کیف پول‌هایی از جمله کیف پول لیسک هاب، لیسک نانو، لجر نانو اس و … ذخیره‌سازی کرد.

همچنین، کاربران می‌توانند رمز ارز لیسک و ده‌ها رمز ارز برتر دیگر را از سایت اکسکوینو خریداری کنند و آن را در کیف پول خود ذخیره کنند. کیف پول اکسکونیو به‌طور مستقیم به بلاک‌ چین لیسک متصل می‌شود و به همین دلیل، امنیت لازم را برای نگهداری از توکن‌های لیسک فراهم می‌کند.

توکن بت

توکن بت (BAT) چیست؟ آشنایی با نسل جدید تبلیغات اینترنتی

, ,

صنعت تبلیغات یکی از مهم‌ترین مدل‌های درآمدزایی برای اغلب کسب‌و‌کارهای آنلاین است؛ با این حال، روش‌هایی که در این زمینه به‌کار می‌روند، هنوز هم بسیار سنتی هستند. مدل تبلیغات کنونی سال‌ها است که تغییری نکرده است و به شدت نیاز به بازسازی دارد. بیشتر کاربران همواره تلاش می‌کنند از مزاحمت تبلیغات اینترنتی خلاص شوند؛ اما اگر کسی به شما بگوید که می‌توانید با تماشای تبلیغات به درآمدزایی برسید، آیا همچنان از این تبلیغات فراری هستید؟ این کار با استفاده از توکن بت BAT (Basic Attention Token) عملی است! این توکن با این هدف طراحی شده است تا با ممکن ساختن کسب درآمد از تماشای تبلیغات، صنعت تبلیغات را دگرگون کند. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به بررسی مفهوم و کارکرد توکن بت بپردازیم.

تاریخچه

در می ۲۰۱۵، برندون ایچ که مبدع زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت و مرورگر فایرفاکس بود، اقدام به راه‌اندازی مرورگر بریو (Brave) کرد که بستری برای درآمدزایی کاربران از طریق تماشای تبلیغات است؛ چرا که معتقد بود صنعت تبلیغات دیجیتال به بن‌بست رسیده و نیازمند تغییرات اساسی است. هدف از راه‌اندازی مرورگر بریو این بود تا با حدف واسطه‌ها از تبلیغات دیجیتالی، حفاظت از حریم شخصی کاربران و توزیع ارزش‌ اقتصادی (درآمدزایی) در بین تمامی طرف‌های اکوسیستم تبلیغات دیجیتال، صنعت تبلیغات را بهبود بخشد.

تا آگوست ۲۰۱۶، شرکت بریو بیش از هفت میلیون دلار سرمایه را از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر برجسته‌ای نظیر صندوق بنیان‌گذاران پیتر تایل، شرکای Propel Venture، پانترا سرمایه، بنیاد سرمایه و گروه ارز دیجیتال جذب کرد.

در ابتدا قرار بود بریو از بیت کوین پشتیبانی کند و درآمدها از طریق این رمز ارز در اکوسیستم تبلیغات دیجیتال توزیع شود؛ اما به دلیل نگرانی‌هایی که نسبت به سرعت پایین تراکنش‌های بیت کوین و کارمزدهای بالای آن وجود داشت، پروژه بریو که یک پلتفرم تبلیغات دیجیتالی با استفاده از فناوری بلاک‌چین بود، در مارس ۲۰۱۷ اعلام کرد از توکن اختصاصی خود به‌ نام بت (BAT) برای پرداخت‌ها استفاده می‌کند. این توکن‌ بر اساس استاندارد بلاک ‌چین اتریوم (ERC-20) ساخته شد.

تنها چند ماه بعد از اعلام این خبر و در می ۲۰۱۷، توکن بت راه‌اندازی شد. تعداد یک میلیارد توکن بت به ارزش ۳۵ میلیون دلار در یک عرضه اولیه‌ سکه (ICO) و تنها ظرف ۳۰ ثانیه فروخته شد. کل تعداد توکن‌های بت ۱٫۵ میلیارد واحد بود و شرکت بریو تعداد ۵۰۰ میلیون بت را برای تیم توسعه‌دهنده این پروژه و امکان افزایش تعداد کاربران کنار گذاشت.

از آوریل ۲۰۱۹، کاربران بریو می‌توانند گزینه «پاداش بریو» را انتخاب کنند. با استفاده از این امکان، پرداخت‌های خرد توکن‌های بت (BAT) به وب‌سایت‌ها و تولیدکنندگان محتوا انجام می‌شود.

معرفی توکن بت (BAT)

توکن بت Basic Attention Token (BAT) یک رمز ارز است که هدف از ساخت آن ایجاد چرخه توزیع ارزش (درآمد) در اکوسیستم تبلیغات دیجیتال است که برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محتوای تبلیغاتی عادلانه باشد. بت، در بستر بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است و  برای انجام پرداخت‌ها در مرورگر اینترنتی بریو (Brave) استفاده می‌شود. رمز ارز بت می‌تواند بین سفارش‌دهندگان، انتشار دهندگان و کاربران اینترنتی مبادله شود تا بتواند داد و ستد را بین این سه گروه ساده کند. در واقع، هدف از طراحی و ساخت بت این است که یک بازار برای مبادله تبلیغات ایجاد کند که در آن سه گروه تبلیغ‌کنندگان، انتشاردهندگان و کاربران با مدل غیر متمرکز (بدون نظارت و کنترل یک نهاد مرکزی) به یکدیگر متصل شوند.

کاربرانی که محتوای تبلیغاتی را در مرورگر بریو تماشا می‌کنند، پاداش خود را به‌صورت توکن‌های بت دریافت می‌کنند. به‌علاوه ناشران نیز می‌توانند تبلیغات با تاثیرگذاری بالاتر را ارائه دهند و اطمینان یابند که محتوای آن‌ها توسط افرادی که تمایل دارند، دیده می‌شود. نتیجه این روند به ایجاد یک پلتفرم دیجیتال (بریو) منتهی شده است که از توکن بت استفاده می‌کند. کاربرانی که بت را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند، می‌توانند آن را در صرافی‌های رمز ارز از جمله سامانه اکسکوینو به پول یا رمز ارزهای تبدیل کنند یا توکن‌ها را به تولیدکنندگان محتوای مورد علاقه‌شان بدهند و از آن‌ها حمایت کنند.

توکن بت (BAT) چگونه کار می ‌کند؟

همه تراکنش‌های بت در بستر اتریوم انجام می‌شوند؛ یک بلاک‌چین عمومی که به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد و راه‌اندازی رمزارزها و اپلیکیشن‌های دلخواه را می‌‌دهد. در ادامه، بیشتر با ابزاری که توکن بت با آن‌ها کار می‌کند، آشنا می‌شویم. 

مرورگر بریو (Brave Browser) چیست؟

رمز ارز بت روی یک مرورگر به نام بریو و مبتنی بر فناوری بلاک‌چین کار می‌کند که توسط همان تیم سازنده بت، ساخته شده‌ است. بریو یک مرورگر رایگان است که بر اساس ادعای سازندگانش، ۳ تا ۶ برابر سرعت بیشتری را نسبت به دیگر رقیبان خود ارائه می‌دهد؛ چراکه این پلتفرم تنها تبلیغاتی را به کاربران نمایش می‌دهد که توسط خود کاربران انتخاب شده‌اند.

کاربران مرورگر بریو می‌توانند در برنامه پاداش بریو (Brave Rewards) ثبت‌ نام کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد پاداش تماشای تبلیغات را به‌صورت توکن‌های بت دریافت کنند، یا این توکن‌ها را برای تولیدکنندگان محتوایی که مایل به حمایت از آن‌ها هستند، ارسال کنند.

تنظیمات پیش‌فرض بریو در حالت مسدودسازی ربات‌های ردیاب و تبلیغات قرار گرفته است. تبلیغات تنها در صورتی فعال می‌شوند که کاربر آن‌ها را انتخاب کند؛ سپس، بریو تبلیغات ساخته‌شده توسط شرکای معتمد خود را به کاربران ارائه می‌دهد.

دفتر کل پرداخت‌های خرد بریو (Brave Micropayments Ledger)

برای رهگیری جابه‌جایی‌ توکن‌های بت، بریو از دفتر کل پرداخت‌های خرد استفاده می‌کند. این دفتر کل به تبلیغ‌کنندگان، انتشاردهندگان و کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از قراردادهای هوشمند، پرداخت‌ها را بین خود انجام دهند. بریو از الگوریتم اجماع گواه اثبات دانش صفرzero-knowledge proof  (ZKP) در بلاک‌چین خود استفاده می‌کند و هدف از این روش، ایجاد امکان ناشناس ماندن برای ذی‌نفعان تراکنش‌های آنلاین است.

روش گواه اثبات دانش صفر این امکان را فراهم می‌کند تا داده‌ها بدون اینکه محتوایشان فاش شود، تایید شوند. در این الگوریتم اجماع، هر تراکنش شامل دو طرف «تاییدکننده» و «اثبات‌کننده» است. طرف اثبات‌کننده تلاش می‌کند تا موضوعی را به تایید‌کننده ثابت کند، بدون اینکه به طرف‌ تایید‌کننده چیزی در مورد این موضوع بگوید. در واقع، اثبات‌کننده با فراهم کردن خروجی نهایی، ثابت می‌کند که قادر است بدون فاش ساختن اطلاعات ورودی یا فرایند محاسبه، چیزی را محاسبه کند؛ این در حالی است که تایید‌کننده تنها از داده خروجی اطلاع دارد.

ویژگی های مرورگر بریو (Brave)

حریم خصوصی: داده‌هایی که توسط کاربران در بریو جستجو می‌شوند، کاملا خصوصی باقی می‌مانند. این مزیت باعث می‌شود اطلاعاتی که برای نمایش تبلیغات مرتبط با محتوای جستجو شده توسط کاربر لازم است، در دسترس نباشد؛ بنابراین، کاربران با نمایش تبلیغات پی در پی مواجه نمی‌شوند. به‌علاوه، اشخاص ثالثی که فعالیت‌های کاربران را در اینترنت ردیابی می‌کنند، به‌صورت خودکار مسدود می‌شوند.

مطابقت تبلیغاتی پیشرفته با سلیقه کاربران: مرورگر بریو یک مجموعه کامل از داده‌های کاربر را همراه با سیگنال‌های مربوط به هدف‌های او، پنجره‌های (تب‌ها) فعال، یو آر ال‌ها (URL)، اطلاعات ورودی مربوط به کلیدواژه‌های جستجوشده، اطلاعات جستجو شده و … را نگهداری می‌کند. پلتفرم بریو می‌تواند تعیین کند که چه وقتی، کاربر در زمان و مکان مطلوبی از تجربه جستجوی خود قرار دارد تا بتواند پیشنهادات (تبلیغاتی) مناسب را به آن‌ها ارائه دهد.

بهبود تجربه کاربری: در مرورگر بریو، کاربران برای بالا آوردن هر صفحه، نیازی ندارند وارد سرورهای خارجی شوند. به دلیل این‌که تطبیق تبلیغات با سلیقه کاربران به‌صورت داخلی در مرورگر بریو انجام می‌شود، این روند منجر به جستجوی با کیفیت، کاهش مصرف باتری دستگاه مورد استفاده، استفاده کمتر از حجم اینترنت و کمترین اخلال در مسیر فراهم ساختن محتوای مناسب می‌شود.

چگونه توکن بت (BAT) خریداری کنیم؟

برای خرید توکن‌های بت، باید یک حساب‌ کاربری در یک صرافی آنلاین رمز ارز داشته باشید و به همین سادگی می‌توانید معامله توکن‌های بت را آغاز کنید. پیش از ثبت‌نام در صرافی مورد نظرتان، اطمینان حاصل کنید که روش‌های پرداخت آن ایمن است.

می‌توانید برای خرید توکن بت (BAT) و ده‌ها رمز ارز و توکن دیگر، به سامانه اکسکوینو مراجعه کنید و پس از ثبت‌نام در سایت، امکان خرید این توکن‌ها را داشته باشید.

از سوی دیگر می‌توانید با ثبت‌نام در مرورگر بریو و تماشای تبلیغات ارائه‌شده، توکن‌های بت را به‌عنوان پاداش دریافت کنید.

کیف پول‌ های توکن بت (BAT)

توکن‌ بت بر اساس استاندارد ERC-20 بلاک چین اتریوم ساخته شده است و از این رو می‌توانید از همه کیف پول‌هایی که از توکن‌های ساخته‌شده در بستر اتریوم پشتیبانی می‌کنند، برای ذخیره توکن‌های بت هم استفاده کنید. در ادامه، چهار نمونه از بهترین کیف پول‌های رمز ارز برای ذخیره توکن‌های بت را معرفی می‌کنیم.

بریو والت (Brave Wallet)

بریو والت، کیف پول رسمی برای ذخیره توکن‌های بت است. این کیف پول یک افزونه (extension) است که می‌توانید پس از دانلود و نصب مرورگر بریو، آن را به‌عنوان یک افزونه اضافه کنید. پس از دانلود، قادر خواهید بود توکن‌های بت را به این کیف پول اضافه کنید.

لجر نانو اس (Ledger Nano S)

لجر نانو اس یکی از بهترین کیف پول‌ها است که می‌تواند بیش از ۷۰۰ رمز ارز از جمله توکن بت را پشتیبانی کند. این کیف پول سخت‌افزاری، بهترین امنیت را به کاربران خود ارائه می‌دهد و در برابر حملات و سرقت‌ها ایمن است؛ بنابراین، لجر نانو اس را می‌توان یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره توکن بت دانست.

مای اتر والت (MyEtherWallet)

مای اتر والت، رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و همین امر موجب می‌شود که نقش یک کیف پول واقعی برای توکن‌های ساخته‌شده در بستر اتریوم را ایفا کند. مای اتر والت، یک کیف پول تحت وب و منبع باز ( دسترسی رایگان) است که داده‌های کاربران را روی جستجوگر دستگاه افراد ذخیره می‌کند. همچنین، می‌توان این کیف پول را به کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر نانو اس متصل کرد و این یکی از مزیت‌های مای اتر والت به‌حساب می‌آید.

تراست والت (Trust Wallet)

این کیف پول پس از اینکه توسط صرافی بایننس خریداری شد، اعتبار بیشتری به دست آورده است. تراست، یک کیف پول موبایل است که از اتر (ETH) و هزاران توکن ERC-20 از جمله توکن بت (BAT) پشتیبانی می‌کند. کلید خصوصی در این کیف پول تنها در سیستم کاربران ذخیره می‌شود؛ به این معنا که کلید خصوصی افراد در هیچ سروری نگهداری نمی‌شود و این یک مزیت امنیتی برای تراست والت به‌شمار می‌رود. به‌علاوه، کاربران امکان آن را دارند با استفاده از تراست والت، با اکوسیستم اتریوم تعامل کنند یا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApps) را اجرا کنند.

همچنین، سامانه اکسکوینو، نخستین پلتفرم خرید و فروش رمز ارز ایرانی است که یک کیف پول مستقل و امن را در اختیار کاربران قرار داده است تا بتوانند توکن‌های خریداری شده را با خیال آسوده در این کیف پول ذخیره کنند.

سخن آخر

بت (BAT) یک رمز ارز است که روی بستر اتریوم ساخته شده است. این رمز ارز، روی یک پلتفرم غیر متمرکز و مبتنی بر بلاک‌چین به نام بریو (Brave) کار می‌کند. هدف از راه‌اندازی این مرورگر آن است تا کاربران با تماشای تبلیغات، درآمد کسب کنند و از این طریق، صنعت تبلیغات دیجیتال دگرگون شود؛ به این ترتیب، کاربران می‌توانند با تماشای تبلیغات مورد علاقه‌شان، پاداش خود را به شکل توکن‌های بت دریافت کنند. در واقع، پلتفرم بریو، بازاری برای مبادله تبلیغات بین طرف‌های ارائه‌دهنده تبلیغات و کاربرانی است که این محتوا را تماشا می‌کنند.

کاربران پس از دریافت توکن‌های بت به‌عنوان پاداش، می‌توانند آن را در صرافی‌های رمز ارز به پول فیات (دلار، یورو، ریال و …) تبدیل کنند یا این توکن‌ها را به تولیدکنندگان محتوای تبلیغاتی ارائه دهند و از آن‌ها حمایت کنند.

 
پولکادات؛ کهکشانی از بلاک چین‌ها

پولکادات (Polkadot) چیست؟ همه چیز در مورد کهکشان بلاک چین‌ها

, ,

سازندگان شبکه پولکادات معتقدند که هیچ یک از بلاک چین‌ها، نمی‌توانند به‌تنهایی همه قابلیت‌های کاربردی را با سرعت و بهره‌وری بالایی انجام دهند. اگر این پرسش برای شما هم مطرح شده است، بهتر است با دنیای پولکادات آشنا شوید؛ پروژه‌ای که قصد دارد انواع بلاک‌ چین‌ها را زیر یک سقف جمع کند. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا شبکه جادویی پولکادات و مزایای آن را معرفی کنیم. 

پولکادات (Polkadot) چیست؟ 

پولکادات (Polkadot) شبکه‌‌ای است که برای اتصال هزاران بلاک‌ چین فرعی به یک شبکه مادر، طراحی شده است. پولکادات به‌عنوان یک شبکه چند زنجیره‌ای شناخته می‌شود؛ چرا که می‌تواند شبکه‌های مختلفی را به یکدیگر متصل کند و این برخلاف بیت کوین است که تنها بر روی یک بلاک چین کار می‌کند. برای درک بهتر ساختار پولکادات، کهکشانی را تصور کنید که هزاران سیاره را درون خود جای داده است. درواقع، همه این سیارات و ستارگان، همان بلاک چین‌هایی هستند که در کنار یکدیگر، کهکشانی را به نام پولکادات شکل می‌دهند. 

هدف نهایی پولکادات میزبانی از همه بلاک چین‌هایی است که وارد این شبکه می‌شوند. ایده‌ای که منجر به ساخت شبکه پولکادات شد، تنظیم و بهینه‌سازی فرایند ماینینگ (استخراج) رمز ارزها (شامل اعتبار سنجی تراکنش‌ها و پروتکل‌های امنیتی بلاک چین‌ها) بود تا به برنامه‌نویسان کمک کند که روی ایجاد اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) و بهبود عملکرد قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) تمرکز کنند. قراردادهای هوشمند، مجموعه‌ای از کدهای برنامه‌نویسی هستند که دستورات خاص برنامه‌نویس را در یک بلاک چین انجام می‌دهند. 

چرا پولکادات از اهمیت بالایی در دنیای بلاک چین برخوردار است؟ می‌دانیم برای ساخت شبکه‌های غیر متمرکز یا همان بلاک چین، برنامه‌نویسان باید از ابتدا تا انتهای این روند پیچیده را خودشان انجام دهند و استعداد، هزینه و زمان قابل توجهی را صرف کنند تا بتوانند یک بلاک چین جدید و رقابت‌پذیر را طراحی و پیاده‌سازی کنند. پولکادات، این مشکل را از طریق ایجاد یک پروتکل استاندارد برای ساخت و راه‌اندازی سریع بلاک چین‌ها، بر طرف می‌کند. به بیان دیگر، هدف پولکادات آن است که بستری ایجاد کند تا برنامه‌نویسان بتوانند برای همه بلاک‌ چین‌ها خلق ارزش کنند، نه فقط برای یک بلاک چین!

تاریخچه پولکادات

پولکادات توسط تیمی از بنیاد وب ۳ (Web3 Foundation)، پروژه‌ای برای ایجاد شبکه وب غیر متمرکز، بنیان‌گذاری شد. گاوین وود، مهم‌ترین چهره پولکادات و یکی از پایه‌گذاران بلاک چین اتریوم و نویسنده زبان برنامه‌نویسی (Solidity) است که برای ساخت قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم استفاده می‌شود. وود، سابقه حضور در شرکت مایکروسافت را در کارنامه خود دارد. رابرت هابرمایر، دیگر هم بنیان‌گذار شبکه پولکادات است و یکی از با تجربه‌ترین افراد در حوزه تحقیقات مربوط به شبکه‌های غیر متمرکز، سیستم‌های توزیع‌شده و رمزنگاری است. وایت پیپر (whitepaper) پولکادات در سال ۲۰۱۶ منتشر شد؛ اما پولکادات در اکتبر ۲۰۱۷ و با انجام یک عرضه اولیه سکه، ۵۰ درصد از ۱۰ میلیون موجودی توکن‌های (DOT) را به‌فروش رساند و توانست ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

پولکادات چگونه کار می‌کند؟

پولکادات، نسل جدید بلاک چین‌ها است که به‌طور چشمگیری روند ارتباطات بین زنجیره‌ای را از طریق قرار دادن چندین بلاک چین در یک شبکه، ساده می‌کند. مهم‌ترین اجزای پولکادات، زنجیره‌های ریلی چین (Relay Chain)، پاراچین (Parachain) ، پاراتریدها (Parathreads) و پل‌ها (Bridges) هستند. 

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا زنجیره‌های جادویی پولکادات را بررسی کنیم. 

ریلی چین (Relay Chain)

ریلی چین، اساس شبکه پولکادات است و اصلی‌ترین مرکز ارتباطات بین پاراچین‌ها است. در ریلی چین، اعتبارسنج‌ها که وظیفه تایید اعتبار تراکنش‌ها را بر عهده دارند، بلاک‌های حاوی تراکنش‌ها را از تمامی بلاک‌ چین‌های شبکه پذیرفته و اعتبارسنجی می‌کنند؛ به این ترتیب، اعتبارسنج‌ها می‌توانند امنیت کل شبکه پولکادات را تامین کنند. 

پاراچین‌ها (Parachains)

پاراچین‌ها، بلاک چین‌های مستقلی هستند که روی بستر ریلی چین اجرا می‌شوند و قابلیت‌هایی را برای کل شبکه پولکادات فراهم می‌کنند. برای نمونه، یک پاراچین مسئول ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند است؛ در حالی که بلاک چین‌ دیگر، بستری برای یک استیبل کوین خواهد بود تا پرداخت‌های بین زنجیره‌ای تسهیل شود.

پاراچین‌ها، از یک سیستم امنیتی مشترک بهره‌مند می‌برند که توسط ریلی چین در شبکه پولکادات فراهم شده است و به این ترتیب، شبکه پولکادات در برابر حمله ۵۱ درصدی یا حملات اینترنتی دیگر، ایمن خواهد بود. 

البته، فعلا تعداد محدودی از پاراچین‌ها در شبکه پولکادات حضور دارند و این تعداد در آینده افزایش خواهد یافت؛ بنابراین، پاراچین‌هایی که کاندیدای افزوده شدن به این سیستم هستند، باید برای به‌دست آوردن جایگاه خود، با پاراچین‌های دیگر رقابت کنند. 

پاراترید‌ها (Parathreads)

پاراتریدها، از نظر فنی، شباهت فراوانی به پاراچین‌ها دارند ؛ اگرچه، مدل اقتصادی آن‌‌ها با پاراچین‌ها متفاوت است. پیش‌تر گفتیم که پاراچین‌ها باید برای ورود به شبکه، با یکدیگر رقابت کنند؛ از سوی دیگر، پاراتریدها را می‌توان به سرعت و حتی برای مدت کوتاهی، اجاره کرد. 

پاراتریدها، این امکان را فراهم می‌کند که پروژه‌ها بتوانند پیش از خرید یک پاراچین با قیمت بالا، از امکانات این سیستم استفاده کنند. 

پل‌ها (Bridges)

آیا ممکن است یک بلاک چین مدرن بتواند جدا از سایر بلاک چین‌های دیگر به کار خود ادامه دهد؟ سازندگان پولکادات به‌دنبال آن بودند که این پلاک چین بتواند با دیگر پلتفرم‌ها در ارتباط باشد و برای این کار، پاراچین‌های ویژه‌ای به اسم پل‌ها طراحی و اجرا شدند. پل‌ها، موجب می‌شوند که بلاک چین‌های مهم دیگری همچون بیت کوین و اتریوم نیز بتوانند به اکوسیستم پولکادات متصل شوند و به این ترتیب، امکان انتقال توکن بین شبکه پولکادات و دیگر بلاک چین‌ها وجود خواهد داشت. 

مزایای پولکادات

با توجه به ساختار منحصر به‌فرد پولکادات، این شبکه مزایای متعددی نسبت به دیگر بلاک‌ چین‌ها دارد که در ادامه بررسی می‌شوند. 

مقیاس‌پذیری بالا

بلاک چین‌های نسل اول مثل بیت کوین، مشکل عمده‌ای به نام مقیاس‌پذیری دارند؛ به این معنا که با افزایش تعداد مشارکت‌کنندگان شبکه، زمان و کارمزد تراکنش‌‌ها نیز افزایش می‌یابد و این همان مشکلی است که مانع از تبدیل بیت کوین به یک راه‌حل پرداخت عمومی می‌شود. همین موضوع بود که موجب شد هارد فورک (انشعاب یک بلاک چین جدید از یک بلاک چین دیگر) بیت کوین کش (Bitcoin Cash) یا شبکه لایتنینگ (Lightning Network) برای افزایش سرعت تراکنش‌های بیت کوین متولد شوند. این مشکل به میزان کمتری در شبکه اتریوم نیز وجود دارد و به همین دلیل است که کارمزدهای اتریوم به طرز چشمگیری بالا رفته است. یکی از عوامل اصلی ایجاد این مشکل، به این موضوع باز می‌گردد که در اغلب بلاک چین‌ها، همه نودها (دستگاه‌های متصل به بلاک چین) باید تمام تراکنش‌ها را پردازش کنند. 

خبر خوب اینکه، در پولکادات تلاش شده است این مشکل برطرف شود. پاراچین‌ها می‌توانند به‌طور موازی، بلاک‌های حاوی تراکنش‌ها را تایید و اضافه کنند؛ بنابراین، بار ورودی بلاک‌های جدید، تنها در یک بلاک‌چین قرار نمی‌گیرد، بلکه وارد چندین پاراچین می‌شود. این‌گونه، سرعت انجام تراکنش‌ها افزایش چشمگیری خواهد داشت. 

هر پاراچین دارای یک قابلیت ویژه

اغلب بلاک چین‌ها تلاش کرده‌اند همه ویژگی‌ها و قابلیت‌ها را درون خود جای دهند و از آنجا که در عمل، این کار ممکن نیست، مجبور شده‌اند برخی از قابلیت‌ها را کنار بگذارند؛ اما در پولکادات، به‌سادگی می‌توانید یک پاراچین را با قابلیت فضای ذخیره فایل‌ها ایجاد کرد، زنجیره دیگری را برای امکان پرداخت در کل اکوسیستم در نظر گرفت و به همین ترتیب، هر پاراچین می‌تواند یک قابلیت منحصر به‌فرد داشته باشد. تصور کنید که این بلاک چین‌های منحصر به‌فرد تا چه اندازه می‌توانند فرایند پیاده‌سازی قابلیت‌ها را بهینه، ساده و ایمن کنند؛ چرا که دیگر نیازی به اجرای همه کدهای مربوط به قابلیت‌های متعدد در یک بلاک چین نیست. همچنین، برنامه‌نویسان می‌توانند از کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) ساده و کاربردی پولکادات استفاده کنند که امکان ساخت و راه‌اندازی ساده پاراچین‌ها را میسر می‌کند. 

همکاری و تعامل بین زنجیره‌ها

یکی از مهم‌ترین مزایای پاراچین‌ها آن است که می‌توانند با یکدیگر در تعامل باشند. این ارتباط تنها محدود به تبادل توکن‌ها نیست، بلکه هرگونه پیامی می‌تواند بین پاراچین‌ها منتقل شود. برای نمونه، زنجیره‌ای که مسئول ترید (معامله) دارایی‌ها است، می‌تواند آخرین قیمت سهام یا کامودیتی‌ها را از یک پاراچین دیگر به دست آورد. 

عدم نیاز به هارد فورک‌ها

مثل همه نرم‌افزارهای دیگر، بلاک چین‌ها نیز وادار می‌شوند در هر دوره، به‌روز رسانی‌های لازم را به دلایل امنیتی یا خواسته‌های برخی از اعضای جامعه آن بلاک چین، انجام دهند. در اغلب بلاک چین‌ها، به‌روز رسانی در کد یک بلاک چین، منجر به ایجاد یک هارد فورک (انشعاب یک بلاک چین جدید) می‌شود؛ به‌ویژه زمانی که تغییرات قابل توجهی در یک شبکه اعمال شود. ایجاد یک هارد فورک مثل انشعاب بیت کوین کش از بیت کوین، می‌تواند منجر به دو تکه شدن جامعه یک بلاک چین شود و مشکلاتی ایجاد کند.

پولکادات، از این نظر هم دارای مزیت‌ قابل‌توجهی است. در این شبکه، پاراچین‌ها و حتی شبکه اصلی، بدون نیاز به ایجاد یک هارد فورک به‌روز رسانی می‌شوند و این شبکه به تدریج تکامل می‌یابد. 

توکن پولکادات (DOT) 

توکن پولکادات که با اختصار DOT شناخته می‌شود، کاربردهای متنوعی در شبکه پولکادات دارد که عبارت‌اند از:

• حکمرانی در شبکه: دارندگان توکن DOT می‌توانند در مورد به‌روز‌ رسانی‌های پروتکل پولکادات و قابلیت‌هایی که پیشنهاد می‌شوند، رای بدهند. 

• استیکینگ (سپرده‌گذاری): می‌توانید توکن‌های خود را برای تامین امنیت شبکه، استیک کنید؛ به این معنا که از توکن‌هایتان به‌عنوان ابزاری برای تایید تراکنش‌ها استفاده کنید. اعتبارسنج‌هایی که بدون تقلب در این شبکه فعالیت کنند، پاداش سپرده‌گذاری خود را به شکل توکن‌های DOT دریافت کنند. 

• ثبت پاراچین‌ها در شبکه: می‌توان از توکن‌های DOT به‌عنوان ابزاری برای پذیرفتن یک پاراچین در شبکه پولکادات استفاده کرد. 

• کارمزد: کارمزد مربوط انتقال پیام‌ها بین پاراچین‌های پولکادات، از طریق توکن‌های DOT پرداخت می‌شود.

• سرمایه‌گذاری: می‌توانید با خرید و نگه‌داری توکن‌های DOT ، کسب سود کنید. 

توکن DOT  را از کجا خریداری کنیم؟

می‌توانید برای خرید توکن پولکادات (DOT) و ۴۳ رمز ارز و توکن دیگر، در سامانه اکسکوینو ثبت‌نام و خرید و فروش رمز ارزها را آغاز کنید. همچنین، اکسکوینو، نخستین پلتفرم ایرانی خرید و فروش رمز ارز است که یک کیف پول مستقل و امن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند ارزهای دیجیتال‌شان را با خیال آسوده نگهداری کنند. 

سخن آخر

امکان تعامل و مقیاس‌پذیری، جدیدترین قابلیت‌های بلاک چین‌ها محسوب می‌شود و از اهمیت بالایی برخوردار است. بیت کوین، به‌عنوان نخستین نسل بلاک چین‌ها، دیدگاه افراد را نسبت به ارزها و تمرکز زدایی تغییر داد. اتریوم نیز نسل دوم بلاک چین به‌شمار می‌آید که قابلیت ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند را به بلاک چین‌ها اضافه کرد. پولکادات، سومین نسل از بلاک چین‌ها است و می‌تواند چشم‌انداز حوزه بلاک چین را برای همیشه تغییر دهد. 

Blockchain

بلاک چین، یک راه حل سرنوشت ساز

,

برخی از ایده‌ها و اختراعات بشر را می‌توان نقطه عطف تغییر مسیر زندگی انسان دانست. نوآوری‌هایی که برای همیشه در زندگی‌ها ماندگار شد و به عضوی جدا ناپذیر از ازندگی انسان‌ها تبدیل شد. اختراع چرخ، برق، هواپیما، کامپیوتر، ماهواره، تلفن همراه و… همگی به نوعی نماد تمدن بشر محسوب می‌شوند. می‌توان گفت که هر اختراع در پی یک نیاز و در جهت حل یک مشکل پدیدار گشته است. بلاک چین یا زنجیره بلوک (Blockchain) نیز به دنبال افزایش ایجاد امنیت پدیدار گردید. به بیانی ساده، بلاک‌چین یک سیستم برای ثبت و ضبط داده‌ها است تا با افزایش شفافیت امنیت را بوجود آورد. این اطمینان بدون وجود یک مدیر و یا صاحب‌اختیار مرکزی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با تخریب یک نقطه یا حتی یک بخش از داده‌های ذخیره شده آن را تحریف یا نابود کرد. یکی از کاربردهای سیستم زنجیره بلوک، بیت کوین است.

ایده اولیه

همانطور که می‌دانید، طراح بیت کوین (نخستین رمز ارز دیجیتال) شخص یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) است. ساتوشی نخستین پایگاه داده بلاک چین را طراحی کرد که هدف آن حل مشکل «Double Spending» به معنای خرج کردن دوباره پول در حوزه پول دیجیتال بود. به این صورت که هنگامی که یک پول دیجیتال مانند بیت کوین خرج می‌شود، خریدار امکان معامله هیچ چیز دیگری را با همان پول نداشته باشد و نتواند آن‌را حتی به زور بازپس گیرد. برای این منظور، ساتوشی به یک دفتر ثبت کل نیاز داشت که بتواند تراکنش‌ها را در آن یادداشت کرده و آن دفتر ثبت کل در اختیار عموم قرار گیرد. این کار موجب می‌شد تا همه افراد بدون نیاز به یک سرپرست بتوانند با مراجعه به آن دفتر کل از صحت معامله خود اطمینان حاصل کنند. اما مشکل آنجایی بود که این دفتر می‌باستی در میان تمامی کاربران توزیع شود تا امکان تقلب در آن به صفر برسد و به تبع آن اطمینان افراد نیز در مورد آن افزایش یابد. بلاک چین بهترین راه‌حل این مسئله بود.

تاریخچه

جرقه‌های نخست ایده بلاک‌چین در سال ۱۹۹۱ توسط استوارت هابر (Stuart Harber) و اسکات استورنتا (Scott Stornetta) توصیف شد. آن‌ها بر روی یک بلوک رمزنگاری‌شده امن توسط درخت درهم‌سازی (Hash Tree) کار کردند که اجازه می‌داد چندین سند در یک بلوک جمع‌آوری شود و هیچ‌کس نمی‌تواست برچسب زمانی آن اسناد را دستکاری کند.

یک پایگاه داده بلاک‌چینی که به‌صورت خودمختار مدیریت می‌شود و از یک شبکه همتا به همتا و یک سرور زمان‌بندی توزیع شده استفاده می‌کند. اولین زنجیره بلوک توسط ساتوشی ناکاماتو در سال ۲۰۰۸ معرفی شد و یک سال بعد به عنوان یکی از اجزای اصلی بیت کوین اجرا شد. زنجیره‌ای که به عنوان نخستین سرفصل عمومی برای همه معاملات در شبکه بیت کوین عمل می‌کرد. به این ترتیب، بیت کوین اولین رمز ارزی بود که برای حل مشکل امنیت دو طرفه بدون نیاز به یک سرپرست قابل اطمینان با استفاده از یک زنجیره بلوک متولد شد.

نحوه کار بلاک‌چین

بلاک چین یا زنجیره بلوک، یک کتابخانه دیجیتالی غیر متمرکز (Decentralized) و توزیع شده است که برای ثبت معاملات در کامپیوترهای متعددی استفاده می‌شود تا اطلاعات ثبت شده در شبکه یا زنجیره غیر قابل تحریف باشد. این امر به شرکت‌کنندگان این اجازه را می‌دهد تا بتوانند به اطلاعات ثبت شده دسترسی داشته باشند، بدون آن‌که بتوانند تغییری در آن‌ها ایجاد کنند. اصالت سنجی یا احراز هویت (Authentication) توسط همکاری جمعی (Mass Collaboration) شرکت‌کنندگان برای منافع جمعی تائید می‌شود. نتیجه این عمل یک گردش کار (Workflow) قوی است که موجب می‌شود تا عدم قطعیت همکاری شرکت‌کنندگان در مورد حفظ امنیت داده‌ها تاثیری بر روند ثبت و تائید اصالت داده‌ها نداشته باشد و عدم همکاری هر سیستم یک امر حاشیه‌ای و غیر قابل تاثیر باشد. بلاک‌چین یک شبکه برد-برد است، چرا که هرچقدر که در سراسر جهان گسترده‌تر شود، امن تر است و بیشتر مورد اعتماد همگان واقع می‌شود. برای درک بهتر، تصور کنید که یک کد در اختیار شما قرار دارد و شما آن‌را در میان میلیون‌ها نفر به اشتراک می‌گذارید. هرگونه تغییر در این کد از طرف هر یک از شرکت‌کنندگان، غیر قابل پذیرش خواهد بود، زیرا آن کد در نزد سایرین تغییری نکرده است. از این رو، هرگونه ادعا و یا اعلام تغییر کد از سوی شرکت‌کنندگان مردود خواهد شد. این یعنی یک سیستم غیر متمرکز.

در دفاتر کل توزیع شده مربوط به بیت کوین، برای مرتب کردن تراکنش‌ها و ممانعت از وجود تناقض در آن‌ها، یک مسئله ریاضی مطرح می‌شود. حل کردن این مسئله دشوار و زمان‌بر است اما پس از حل مسئله تائید درست بودن آن آسان است. به این سازوکار در بلاک چین اثبات کارکرد (Proof of Work) گفته می‌شود. در این روش، کسی می‌تواند تراکنش‌های هر مرحله را مرتب کند که جواب این سوال سخت را پیدا کرده باشد و بلوک جدیدی که قصد ایجاد آن‌را دارد با زنجیره قبلی تناقض نداشته باشد. به این صورت که تراکنش‌های هر بلوک وارد تابع هش یا درخت درهم سازی می‌شود، جایی که پاسخ آن تابع هش را همه دارند و کسی که تراکنش‌ها را مرتب می‌کند و به آن تراکنشی اضافه می‌کند، اگر حتی یک تغییر کوچک در تراکنش‌های تائید شده قبلی ایجاد کند، جواب هش تراکنش‌ها تغییر می‌کند و بدون این‌که نیاز باشد همه بدانند که کدا بخش تغییر کرده است، به سادگی با این تغییر غیر مجاز مخالفت می‌شود.

همانطور که مشخص است، داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر (سرور) خاص ذخیره نمی‌شود و هر سیستمی که به شبکه وصل می‌شود، یک نسخه از کل اطلاعات را دریافت می‌کند. به هر کامپیوتری که به شبکه وصل می‌شود و یک کپی از اطلاعات بلاک چین را دریافت می‌کند، نود یا گره (Node) گفته می‌شود. هنگام اتصال و به عبارتی پیوستن به این زنجیره، امکان هیچ اعمال تغییری وجود ندارد، مگر آن‌که با توافق اکثریت باشد.

مزایا و کاربردهای بلاک چین

  • یکی از معروف‌ترین کاربردهای بلاک چین، بیت کوین و ارزهای دیجیتال غیر متمرکز است. با کمک این فناوری هیچ اطلاعاتی در شبکه مالی بیت کوین آسیب نمی‌بیند و هیچ کس نمی‌تواند دارایی دیجیتال خود را بیش از یک مرتبه خرج کند.
  • انتخابات الکترونیکی که بر بستر بلاک چین انجام می‌شود امکان خطا در آن وجود نخواهد داشت، زیرا خطای انسانی و احتمال تقلب در آن به صفر می‌رسد.
  • زنجیره بلوکی معاملات آنلاین امن را تسهیل می‌کند و علاوه‌بر هزینه تراکنش کمتر و سرعت بیشتر، امنیت معامله را نیز افزایش می‌دهد و ویژگی مشخص تکثیر بی‌نهایت از یک دارایی دیجیتال را حذف می‌کند و این ویژگی باعث می‌شود تا هر واحد ارزش تنها یک‌بار منتقل شود و مشکل دیرینه خرج کردن یک ارزش بیش از یک بار را حل می‌کند.
  • استفاده از فناوری بلاک چین در زنجیره تامین و حمل و نقل کالا نیز امکان‌پذیر است. کارخانه‌جات و شرکت‌های تولید کننده می‌توانند اطلاعات کالاها در حمل و نقل و انبار گردانی را در پایگاه داده ثبت کنند و از لحظه تولید تا رسیدن کالا به دست مشتری آن‌را رصد کنند و مشتری نیز از اصالت کالا اطمینان حاصل کند. برای مثال یک کالا که دارای یک شماره سریال واحد است نمی‌تواند به دست دو نفر برسد. این یعنی کالای دوم تقلبی است و در کارخانه اصلی تولید نشده است.
  • دارایی‌های غیر دیجیتال را نیز می‌توان به کمک فناوری بلاک چین اصالت سنجی و اصالت دهی کرد. به این صورت که برای هر دارایی یک توکن تعریف می‌شود و مانند یک سند، قابل استعلام گیری و انتقال به شخص دیگر می‌شود. برای مثال می‌توان تعداد مشخصی توکن را برای یک پروژه درحال ساخت یا یک ساختمان تعریف نمود تا هر کس با هر میزان بودجه و حتی از کشورهای دیگر بتوانند در توسعه و خرید سهام آن سهیم و شریک باشند.
  • ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی نیز یکی دیگر از کاربردهای غیر معمول بلاک چین است. ایستگاه شارژ خودروهای برقی عمدتا در کنار خانه افراد دارنده خودروهای برقی قرار دارد. بنابر این، هنگامی که یک فرد خانه خود را به سمت محل کار ترک می‌کند، شارژر بلااستفاده می‌ماند. با استفاده از فناوری بلاک چین می‌توان یک پلتفرم بدون واسطه طراحی کرد که به صاحبان خودروهای برقی امکان کسب درآمد می‌دهد. صاحبان خودروهای برقی دستگاه‌های شارژ خود را از صبح تا بعد از ظهر به اشتراک می‌گذارند و از این طریق کسب درآمد می‌کنند. همین امر تعداد ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در کالیفرنیا را از چند عدد به چند صد عدد رسانده است.
  • قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین، پروتکلی برای تنظیم قراردادها هستند که بر اساس شرایط قرارداد، تمامی اقدامات پیش‌بینی شده در آن به صورت خودکار انجام می‌شود و تراکنش‌ها در این روند قابل ردیابی بوده و برگشت ناپذیر هستند. برای مثال رمز ارز چین لینک (Chainlink) یکی از معروف‌ترین و قوی‌ترین توکن‌هایی است که با هدف ایجاد ارتباط میان شبکه قراردادها و دنیای واقعی طراحی شده است.

از دیگر کاربردهای بلاک‌چین می‌توان به املاک و مستقلات، امور مسافرتی مانند گذرنامه، رزروها و غیره، اسناد رسمی و مالکیت‌ها، مدارک تحصیلی، امنیت استناد دیجیتال، احراز هویت، اینترنت اشیا، قانون‌های اساسی، پزشکی و تامین دارو، حق کپی رایت و مالکیت معنوی و حتی وصیت‌نامه و وراثت نام برد.

اثبات سهام و اثبات کار

آشنایی با دو اصطلاح اثبات سهام و اثبات کار

, ,

به منظور تایید تراکنش‌ها در بلاک چین، لازم است ماینر‌ها یا اعتبارسنج‌ها به اجماع برسند. ساز‌و‌کار‌های مختلفی برای اجماع در انواع ارز‌های دیجیتال وجود دارند که اثبات کار و اثبات سهام از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌روند. اثبات کار و اثبات سهام دو پروتکل توافقی برای تایید تراکنش‌ها در یک شبکه بلاک چین هستند که هر کدام معیار خاصی را در رابطه با صلاحیت یک نود (node) برای تایید تراکنش‌ها در نظر می‌گیرند. در ادامه، به بررسی این دو مفهوم پر کاربرد پرداخته‌ایم.

اثبات کار

اثبات کار (Proof-of-Work) در شبکه ارزهای دیجیتال، پروتکلی امنیتی است که با هدف بازدارنگی از حملات سایبری طراحی شده و برای اولین بار در طراحی بیت کوین استفاده شده است. POW فرایندی است که طی آن، استخراج‌کنندگان یا ماینر‌های بلاک چین کامپیوترهای خود را برای حل مسائل سنگین ریاضی در اختیار شبکه قرار می‌دهند و نسبت به فعالیتشان، رمز ارز استخراج می‌کنند.

بدیهی است که حل معما‌های پیچیده ریاضی برای دستیابی به جواب، نیازمند نیروی پردازشی بسیار زیادی است. در نتیجه، استفاده از این روش برق و قدرت پردازشی زیادی را هدر می‌دهد.
همان طور که گفته شد، استخراج رمز ارز‌ها با مصرف انرژی همراه بوده و این فرایند زمان‌بر، نیازمند پردازنده مرکزی یا گرافیکی و برق است. لذا به اولین ماینری که محاسبات یک بلاک را انجام داده، به خاطر اثبات کارش و قدرت پردازشی استفاده شده، پاداش تعلق می‌گیرد. در نتیجه، ماینر‌های شبکه برای حل زودتر معما‌های سخت و دشوار با یکدیگر در رقابت هستند تا اولین نفری باشند که برای مسئله ریاضی مربوط به بلاک مورد نظر، یک راه حل پیدا کنند.

این مسائل ریاضی به راحتی قابل حل نیستند و هنگامی که استخراج‌کننده جواب را پیدا کرد، در لحظه این موضوع را به شبکه اعلام کرده و پاداش خود را بر اساس پروتکل شبکه دریافت می‌کند.

مشهورترین کاربرد این الگوریتم در شبکه بیت‌کوین است. الگوریتم POW تا حد زیادی در برابر هک مقاوم بوده و از آن جایی که حمله به شبکه مستلزم انرژی و هزینه بسیار بالایی است، انگیزه برای حملات سایبری کاهش می‌یابد.

در نظر داشته باشید که در سیستم اثبات کار، هر چقدر قدرت پردازش رایانه‌ای بیشتری به شبکه افزوده شود، تعداد محاسبات مورد نیاز برای حل بلاک جدید نیز افزایش خواهد یافت. در نتیجه، هزینه تولید بلاک جدید بیشتر خواهد شد و ماینر‌ها نیز برای سودآوری بیشتر باید عملکرد سیستم استخراج خود را بهبود بخشند.

معایب الگوریتم اثبات کار

استخراج رمز ارز‌ها، برای حل مسائل پیچیده نیازمند سخت‌افزار‌های کامپیوتری بسیار قدرتمندی است که هر ساله به‌روز‌رسانی می‌شوند. ماینر‌ها برای موفقیت در رقابت حل مسائل، مجبور به خرید تجهیزات گران قیمت هستند. از طرفی فرایند استخراج، نیازمند برق و انرژی زیادی است که خود، هزینه ماین را بالا‌تر می‌برد.

حمله ۵۱ درصد یا حمله اکثریت هنگامی رخ می‌دهد که یک کاربر یا گروهی از کاربران کنترل اکثریت نیروی استخراج را به دست گرفته و نیروی کافی برای کنترل شبکه را داشته باشند. در صورت وقوع حمله ۵۱ درصد، دسته‌ای قادر خواهند بود تولید بلاک‌های جدید را به انحصار خود در آورده و پاداش دریافت کنند. مهاجمین از طریق کنترل شبکه می‌توانند مانع تکمیل بلاک‌ها توسط دیگران شده و حتی تراکنش‌ها را رزرو کنند. البته شبکه‌های کوچک‌تر، بیشتر در معرض این حمله هستند.

اثبات سهام

بر خلاف الگوریتم اثبات کار، که در آن ماینرها با حل مسائل ریاضی پاداش می‌گیرند، در اثبات سهام (Proof-of-Stack) سیستم یک کاربر را با توجه به میزان دارایی، به عنوان سازنده بلاک انتخاب می‌کند تا سهمی در استخراج داشته باشد. این ایده برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ در انجمن جهانی بیت کوین تاک مطرح شد که در واقع راهی دیگر برای اعتباربخشی به معاملات و برقرار کردن توافق توزیع شده است. سیستم‌های مبتنی بر اثبات سهام، ضمن صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها، در تلاشند تا برای کمک به تایید معاملات در بلاک چین به نتیجه مشابهی با POW برسد. در سیستم POS هیچ پاداش بلاکی وجود ندارد و کارمزد‌ها به استخراج‌کنندگان اختصاص داده خواهد شد.

در این الگوریتم، تمام واحدهای ارز مورد نظر از پیش استخراج شده و تعداد آن هرگز تغییر نمی‌کند. از آن جایی که در POS پاداشی به ماینر‌ها تعلق نمی‌گیرد، به استخراج‌کنندگان فورجر (Forger) نیز گفته می‌شود.

مزایا و معایب ساز‌و‌کار اثبات سهام

در الگوریتم POS، افراد به نسبت پولی که دارند، قادر به کنترل سیستم خواهند بود و این امر، غیر متمرکز بودن شبکه را به خطر خواهد انداخت. از سوی دیگر، کاهش مصرف انرژی و به‌کار‌گیری سیستم‌های گران‌قیمت منجر به کم شدن میزان هزینه‌ها و هدر رفت منابع می‌شود. 

به طور کلی می‌توان صرفه‌جویی در برق و انرژی، کنار گذاشته‌شدن فرایند غیر ضروری استخراج، سریع‌تر و مقیاس‌پذیرترشدن شبکه و عدم خروج پول از جامعه رمز ارز‌ها برای خرید سخت‌افزار را از مزایای پروتکل اثبات سهام دانست.

اثبات سهام در حال حاضر در شبکه بلاک چین برخی از ارزهای دیجیتال مثل ایاس و کاردانو  کاربرد دارد. اتریوم نیز پس از راه‌اندازی نسخه دوم خود (سرنیتی)، قصد دارد از اثبات کار فاصله گرفته و در نهایت سازوکار اثبات سهام را پیاده‌سازی کند.