halving

آیا هالوینگ بعدی ناجی بیت کوین خواهد بود؟

با  نزدیک شدن به روزهای پایانی سال احتمال رالی افزایش قیمت بیت کوین نیز کاهش می‌یابد. این ارز دیجیتال روند نزولی که از نیمه سال جاری آغاز شده بود را حفظ کرده است و روزهای پایانی سال نیز نتوانستند نقش مهمی در افزایش قیمت بیت کوین ایفا کنند. در حال حاضر تمام امید دارندگان و علاقمندان ارز دیجیتال بیت کوین به هالوینگ ماه می سال آینده است. اما آیا هالوینگ پیش رو واقعا ناجی بیت کوین خواهد بود؟

سقوط دوباره قیمت بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین طی چند ساعت گذشته از کانال تثبیت قیمتی که به مدت سه روز تشکیل شده بود گذشت و به سطوح 7,100 رسید. بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا در حال حاضر ( هنگام نوشتن این مطلب ) با ثبت کاهش 3 درصدی روزانه در محدوده 7,000 دلار در دسترس علاقمندان قرار گرفته است ولی احتمال سقوط این ارز به سطوح 6,000 دلار نیز دور از انتظار نیست.

هالوینگ بیت کوین

تقریبا از اواخر هفته تا کنون ارز دیجیتال بیت کوین با کاهش 8 درصدی در نمودار قیمت خود همراه بوده و روند نزولی شکل گرفته در حال تقویت است. تحلیل گران این ارز بر این باورند  قیمت بیت کوین تا پایان سال جاری به محدوده 6,000 دلار خواهد رسید.

بنابراین تمام چشم‌ها به هالوینگ ارز دیجیتال بیت کوین در 14 ماه می سال آینده دوخته شده است.

فومو هالوینگ؟

با نصف شدن پاداش استخراج بلوک جدید بیت کوین ( این مقدار طی هالوینگ سال آینده از 12.5 به 6.25 بیت کوین خواهد رسید ) نرخ تورم این دارایی نیز زیر قیمت هدف بانک مرکزی یعنی 2 درصد خواهد رسید. نرخ تورم ارز دیجیتال بیت کوین 1.8 درصد خواهد بود که با توجه به مقدار بیت کوین استخراج شده و مقدار کم باقیمانده تقاضا برای این ارز دیجیتال افزایش خواهد یافت.

لازم به ذکر است هالوینگ‌های این ارز دیجیتال در سال 2012 و 2016 سبب افزایش قیمت آن حتی قبل از وقوع هالوینگ شد.

سوال اینجاست که چرا بازار بیت کوین حدود یک سال بعد از هالوینگ شروع به رشد کرد. و اگر تاریخ این ارز دیجیتال تکرار شود، ما باید منتظر بالا رفتن قیمت بیت کوین در اواسط سال 2020 باشیم.

ارز دیجیتال بیت کوین در حال حاضر 70 درصد از سهم کل بازار را بر عهده دارد  که همزمان با کاهش قیمت آلت کوین‌ها حدود 30 درصد افزایش داشته است.

به دلیل اینکه در حال حاضر بازار این ارز دیجیتال روند خرسی دارد بسیاری از افراد بر این باورند هالوینگ پیش رو نیز تاثیر چندانی بر قیمت این ارز دیجیتال نخواهد گذاشت.  از طرفی تاریخ ثابت کرده است قیمت بیت کوین پس از هالوینگ افزایش خواهد یافت. به هر حال تنها زمان می‌تواند مشخص کند آیا روندهای قبل تکرار خواهد شد یا خیر؟