چهارشنبه , ۵ آبان ۱۴۰۰
آیوتا

آیوتا (IOTA) چیست؟ آشنایی با ارز دیجیتال اینترنت اشیاء

آیوتا (IOTA)، یک شبکۀ رمز ارز است که بر‌خلاف بیشتر رمز ارزها، از فناوری بلاک چین استفاده نمی‌کند، بلکه از پلتفرم جدیدی به نام تنگل (Tangle) بهره می‌گیرد تا بتواند ایرادهای موجود در بلاک چین را بر‌طرف کند. آیوتا هیچ کارمزدی در قبال انجام تراکنش دریافت نمی‌کند. این پروژه ادعا می‌کند که توانسته است مشکل مربوط به تأخیر پردازش در شبکه‌های بلاک چین را حل کند. هدف ساخت پلتفرم آیوتا این بود که علاوه ‌بر تسهیل تراکنش‌های مالی، به تبادل اطلاعات میان دستگاه‌های اینترنت اشیاء (IoT) در سراسر جهان نیز کمک کند. امروزه، آیوتا با شرکت‌های بزرگی در سراسر جهان همکاری می‌کند و با تحقق اهدافش، می‌تواند تحولات شگرفی را در حوزه‌های مختلف رقم بزند. با اکسکوینو همراه باشید تا با دنیای متفاوت آیوتا و مزایای آن آشنا شویم.

آیوتا (IOTA) چیست؟

آیوتا (IOTA)، یک دفتر کل توزیع‌شده‌ (distributed ledger) است. در واقع، آیوتا با این هدف طراحی شده است که تراکنش‌های انجام‌شده میان دستگاه‌ها را در اکوسیستم اینترنت اشیاء (IOT)، ثبت و اجرا کند؛ به این ترتیب، آیوتا قصد دارد پشتوانۀ اقتصادی سیستم اینترنت اشیاء باشد. اگر نمی‌دانید اینترنت اشیاء چیست، باید بدانید که این فناوری به فرایند اتصال دستگاه‌ها، ماشین‌ها و ابزار مختلف به اینترنت و سپس، جمع‌آوری داده‌ها و به اشتراک گذاشتن آن‌ها در یک سیستم یکپارچه اشاره دارد.

 گزارش‌ها حاکی از آن است که در سال ۲۰۲۰، میلیاردها دستگاه به اینترنت متصل شدند. در اکوسیستم اینترنت اشیاء، دستگاه‌ها می‌توانند به تبادل داده‌ها و اطلاعات مربوط به پرداخت‌های انجام‌شده در طول روز بپردازند. دستگاه‌های اینترنت اشیاء، اطلاعات زیادی را تولید می‌کنند. این اطلاعات می‌توانند برای تمام شرکت­ها، به‌ویژه شرکت‌هایی که با یکدیگر ارتباط مستقیم ندارند، بسیار مفید باشد. در حال حاضر، هیچ راهی وجود ندارد که شرکت‌ها بتوانند این اطلاعات سودمند را خریداری کنند. یکی دیگر از اهداف طراحی و ساخت شبکهٔ آیوتا این بود که با ایجاد یک رمز ارز ، امکان خرید و فروش اطلاعات جمع‌آوری شده توسط دستگاه‌های اینترنت اشیا را فراهم کند و کارمزدی نیز برای این تراکنش‌ها پرداخت نشود. آیوتا برای انجام تراکنش‌های بین این دستگاه‌ها، یک رمز ارز را ساخته است که به نام ارز دیجیتال آیوتا و با نماد (MIOTA) شناخته می‌شود.

تنگل چیست؟

پلتفرم تنگل، نوآوری اصلی آیوتا محسوب می‌شود که سیستمی متشکل از نودها (Node) است. نودها، دستگاه‌هایی هستند که به شبکه متصل می‌شوند. از تنگل برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌شود. سازندگان آیوتا ادعا می‌کنند که تنگل، در مقایسه با همۀ پلتفرم‌های مبتنی‌ بر بلاک چین، سریع‌تر و کارآمدتر است؛ در واقع، فناوری آیوتا قصد دارد فناوری تنگل را جایگزین فناوری بلاک چین کند؛ بنابر‌این، می‌تواند مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری و عملکرد شبکهٔ بیت‌کوین را برطرف سازد. در پلتفرم تنگل، هر تراکنش جدید، دو تراکنش پیش از خود را تأیید می‌کند. مقیاس‌پذیری به‌ توانایی یک شبکه برای انجام تعداد بیشتر تراکنش‌ها در هر ثانیه اشاره دارد.

در شبکه‌های بلاک چین کنونی، استخراج یا ماینینگ، به گروهی خاص (به دلیل هزینهٔ بالای تجهیزات و برق مصرفی) تخصیص یافته است. محدودیت در استخراج، سرعت پایین شبکه و مقیاس‌پذیری کم، از جمله مشکلات موجود در بلاک چین‌های فعلی­ محسوب می‌شوند که ناشی از کوچک بودن سایز بلاک‌ها و دشواری محاسبات معادلات ریاضیاتی است که ماینرها باید حل کنند (ماینرها به‌وسیلهٔ حل معادلات پیچیده می‌توانند تعدادی کوین را به‌عنوان پاداش دریافت کنند.)

فناوری آیوتا می‌خواهد این مشکلات را با جایگزین کردن تنگل به جای  پلتفرم بلاک چین حل کند؛ در واقع آیوتا، تنگل را راهی جدید برای سازمان‌دهی داده‌ها و تأیید تراکنش‌ها معرفی کرده است.

بنیاد آیوتا، نوعی بنیاد غیرانتفاعی (nonprofit foundation) محسوب می‌شود که مسئولیت دفتر کل آیوتا را بر ‌عهده دارد و توافق‌نامه‌هایی را با کمپانی‌های برجسته، مانند بوش (Bosch) و فولکس واگن (Volkswagen) منعقد کرده است. این توافق‌نامه‌ها، کاربرد و سودمندی آیوتا را برای دستگاه­های اینترنت اشیاء، گستردش داده­اند.

تاریخچۀ آیوتا

در اواخر سال ۲۰۱۵، سرگئی ایوانچگلو (Sergey Ivancheglo)، دیوید سانتسبو (David Sontesbo)، سرگئی پوپوف (Serguei Popov) و دومینیک شینر (Dominik Schiener)، پروژۀ آیوتا را کلید زدند. از زمان ارائه آیوتا تا‌کنون، بنیاد آیوتا در کشور آلمان، مدیریت این پروژه را بر‌عهده داشته است.

آیوتا نیز مانند دیگر رمز ارزها به‌دنبال ایجاد سیستمی امن‌تر و ارزان‌تر برای تراکنش‌ها است که بتواند پردازش‌ها را سریع‌تر انجام دهد و مشکل مقیاس‌‌پذیری (Scalability) را در تراکنش‌ها برطرف کند. البته، این پلتفرم نمی‌خواهد خود را به انجام تراکنش‌های مالی محدود سازد، بلکه قصد دارد امکان انتقال هر‌گونه داده‌ای را از دستگاهی به دستگاه دیگر فراهم کند.

یکی از جالب‌ترین نکات در مورد آیوتا این است که این پلتفرم بر‌خلاف رمزارزهای دیگر مانند بیت‌کوین (BTC) و اتریوم ETH))، از تکنولوژی بلاک چین استفاده نمی‌کند، بلکه از روشی به نام گراف جهت‌دار غیر‌مدور (Directed Acyclic Graph) استفاده می‌کند که سازندگان آیوتا، آن را تنگل می‌نامند.

جالب است بدانید که ایده شکل‌گیری آیوتا به پروژۀ جین (Jinn) باز‌می‌گردد. هدف این پروژه ایجاد و گسترش سخت‌افزاری کم‌هزینه و کم‌مصرف بود تا بتوان آن را در اکوسیستم اینترنت اشیاء استفاده کرد. در سپتامبر سال ۲۰۱۴، شرکت جین یک کمپین فروش جمعی (Crowd Sale) را برای توکن‌هایش برگزار کرد. طی این فروش جمعی، تقریبا تعداد ۱۰۰ هزار توکن، به ارزش ۲۵۰ هزار دلار، به‌فروش رسید. پروه توکن‌های جین خیلی زود با شکست مواجه شد ؛ چراکه مالکان این توکن‌ها تصور می‌کردند سود پروژه بین آن‌ها توزیع نمی‌شود. این مشکل ناشی از بازاریابی ضعیف این توکن‌ها بود. در سال ۲۰۱۵، نام تجاری جین به آیوتا تغییر داده شد و پس از آن، فروش توکن نیز، مجدد آغاز شد. جالب است بدانید که بعد از فروش جمعی، درصد قابل توجهی از جامعۀ آیوتا تصمیم گرفتند که ۵ درصد از همۀ توکن‌های آیوتا را به بنیاد غیرانتفاعی آیوتا اهدا کنند؛ این سازمان برای پیشرفت‌های آیوتا در آینده طراحی شد.

ارز دیجیتال آیوتا چیست؟

شبکه آیوتا دارای یک ارز دیجیتال است که با نماد میوتا یا (MIOTA) شناخته می‌شود. کل تعداد کوین‌های ارز دیجیتال آیوتا بیش از دو میلیارد و ۷۷۰ میلیون واحد است. عرضه اولیه سکه (ICO) آیوتا در نوامبر و سپتامبر ۲۰۱۵ انجام شد و سرمایه‌ای معادل ۶۰۰ هزار دلار تامین شد. رمز ارز آیوتا را نمی‌توان از طریق استخراج به‌دست آورد و کل این شبکه برای افزایش کارآیی اینترنت اشیاء و انجام تراکنش‌های آن ساخته شده است. آیوتا، نسل جدید رمز ارزها است که بر خلاف اغلب رمز ارزهای دیگر که در بستر بلاک چین ساخته شده‌اند، در پلتفرم تنگل ساخته و راه‌اندازی شده است. ارز دیجیتال آیوتا (MIOTA) را می‌توانید مثل دیگر رمز ارزها، در صرافی‌های ارز دیجیتال خریداری کنید.

آیوتا چگونه کار می کند؟

آیوتا (میوتا) اولین رمزارزی به‌شمار می‌رود که از دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیاء بهره می‌گیرد. آیوتا قصد دارد محدودیت رمزارز‌ها به فناوری بلاک چین را از میان بردارد و در این مسیر، از تکنولوژی تنگل (Tangle) بهره گرفته است. برای شناخت نحوۀ کارکرد آیوتا، باید بدانید که فناوری تنگل چیست و چرا آیوتا آن را جایگزین بلاک چین کرد.

بهتر است پیش از پرداختن به نحوه کار آیوتا با مهم‌ترین محدودیت‌های بلاک چین آشنا شوید. در بلاک چین‌های   بیت‌کوین و دیگر رمزارزها، مشکل مقیاس‌پذیری وجود دارد. همچنین، انجام تراکنش این رمز ارزها با پرداخت کارمزد امکان‌پذیر است و به همین دلیل، تراکنش‌های خُرد (Micro-transaction)‌ از طریق آن‌ها (به‌عنوان مثال، ۰.۰۱ دلار) عملا کمتر از هزینه کارمزدی است که کاربران باید برای انجام چنین تراکنشی بپردازند. آیوتا برای ارائه راه‌حلی متناسب با اکوسیستم اینترنت اشیاء، باید بتواند انجام سریع تراکنش‌ها و پردازش تراکنش‌های خرد، بدون نیاز به پرداخت کارمزد را ارائه کند. به همین دلیل، آیوتا از پلتفرم بلاک چین استفاده نکرده است و قصد دارد از پلتفرم متفاوتی به‌نام تنگل با یک فناوری منحصر‌ به‌فرد استفاده کند. پلتفرم تنگل از «سایت‌ها» (Sites) و «نودها» تشکیل شده است. نودها، کاربران تنگل هستند و می‌توانند تراکنش‌ها را ایجاد کنند. سایت‌ها نیز حاوی یک یا چند تراکنش متصل به‌ هم‌ هستند.

مزایا و معایب آیوتا

 

مزایای آیوتا

۱. لزومی به حضور ماینرها نیست

۲. مقیاس‌پذیری تقریبا نامحدود را امکان‌پذیر می­کند

۳-امکان پردازش تراکنش‌های غیر همگام یا آسنکرون

۱. بی نیاز به حضور ماینرها

  • پیش از آنکه هر تراکنش در شبکه پذیرفته شود، باید دو تراکنش دیگر را پردازش کند. الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (Proof of Work) که برای پردازش این تراکنش‌ها استفاده می‌شود، نیاز به توان محاسباتی چندانی ندارد و حتی کامپیوترهای شخصی نیز می‌توانند آن را انجام دهد. این به‌معنای آن است که برای حفظ یکپارچگی و امنیت شبکه، نیازی به حضور ماینرها نیست و به همین دلیل، کارمزد ماینینگ یا استخراج نیز از میان می‌رود و تراکنش‌های این شبکه رایگان است. از آنجا که تراکنش‌ها در این پلتفرم رایگان است، امکان پرداخت‌های خرد نیز وجود دارد. نکتهٔ مهم دیگر اینکه، کاربرد آیوتا فقط محدود به انجام تراکنش‌های مالی نیست، بلکه توانایی پردازش داده‌ها را دارد.

۲-مقیاس پذیری تقریبا نامحدود

تراکنش‌های انجام‌شده روی بلاک چین، در ابتدا دسته‌بندی و یک‌باره پردازش می‌شوند. در ‌واقع، هنگامی‌که تراکنش‌های متعددی روی شبکه انجام می‌شود، این روند به مشکل بر ‌‌می‌خورد؛ در‌ صورتی‌که تراکنش‌ها بخواهند وارد بلاک شوند، باید منتظر پردازش بلاک قبلی بمانند و تا زمانی‌که بلاک پیشین پردازش و تایید نشده باشد، بلاک جدید نمی‌تواند به بلاک چین افزوده شود؛ در نتیجه، تراکنش به تأخیر می‌افتد. این مشکل در پلتفرم تنگل وجود ندارد؛ چراکه تنگل هر تراکنش را به‌صورت جداگانه پردازش می‌کند؛ در واقع، هر تراکنش باید به‌صورت مستقیم یا غیر‌مستقیم، دو تراکنش قبلی را پردازش کند تا تأیید شود.

۳. تراکنش های آسنکرون

پلتفرم تنگل می‌تواند تراکنش‌های غیر‌همگام یا آسنکرون (asynchronous) را پردازش کند. این شبکه با این پیش‌فرض کار می‌کند که با رشد و افزایش کاربران تنگل، هر تراکنش نادرستی به‌طور خودکار، حذف می‌شود. تراکنش جدید و تأییدنشده را تیپ (Tip) می‌نامند. هر تیپ جدید باید  تاییدیه دو تراکنش پیش از خود را داشته باشد. در حالت ایده‌آل، شبکه از الگوریتم تصادفی مونت کارلو ۲۴۰ (Random Walk Monte Carlo240) استفاده می‌کند تا مطمئن شود که فقط تیپ‌های صحیح انتخاب می‌شوند. این الگوریتم، نودهای متعددی را به طور تصادفی، بررسی می‌کند و آن‌ها را به­اصطلاح با نود «قانونی» می‌سنجد و اگر درصد قابل قبولی از نودهاب تیپ با نودهای قانونی موافق بودند (بین ۹۵ تا ۹۹ درصد)، اعتبار تراکنش تایید می‌شود. این روش اجماع بسیار سودمند است، چراکه هر تیپ جدید، پیش از آنکه معتبر شناخته شود، باید دو تیپ قدیمی‌تر را تأیید کند، به این معنا که هر‌چه دستگاه‌های بیشتری به شبکه اضافه شوند، اجماع برای تایید اعتبار تراکنش‌ها آسان‌تر خواهد شد.

معایب آیوتا

۱. این پروژه هنوز تکمیل نشده و محصول نهایی آن عرضه نشده است.

۲. زمان نهایی راه‌اندازی پروژه مشخص نیست.

۳. در حال حاضر، به یک هماهنگ‌کنندهٔ مرکزی نیاز دارد. اگر این هماهنگ‌کننده عملکرد مناسبی نداشته باشد، کل شبکه به‌خطر خواهد افتاد؛ تا‌کنون، این اتفاق چند بار رخ داده و موجب شده است که سیستم آیوتا به‌مدت چند روز غیر قابل استفاده باشد. آیوتا قصد دارد کاملا غیر‌متمرکز باشد، اما با وجود هماهنگ‌کنندۀ مرکزی، به این هدف نخواهد رسید.

۴. افراد بسیاری از جمله محققان دانشگاه ماساچوست (MIT)، گمان می‌کنند که این پروژه امنیت چندانی ندارد؛

۵. آیوتا مشکلات مقیاس‌پذیری مختص به خود را دارد.

۶. آیوتا ویژگی‌هایی دارد که آن را در معرض هک شدن قرار می‌دهند؛ طی یک حملۀ فیشینگ (phishing) به شبکۀ آیوتا، ۳.۹۴ میلیون دلار دارایی از این شبکه به‌سرقت رفت.

۷. در این زمینه، نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی ‌بر اینکه آیوتا مورد حملۀ باز‌پخش replay attack)) قرار بگیرد. این حمله زمانی رخ می‌دهد که هکرها بتوانند تراکنش‌هایی را تکرار کنند، بدون اینکه فرستنده متوجه این تکرار شود. در صورتی‌که این حمله به‌صورت موفقیت‌آمیز انجام شود، هکرها می‌توانند کوین‌ها را از کیف پول‌های شخصی اشخاص سرقت کنند.

کیف پول های آیوتا (IOTA Wallets)

از سال ۲۰۱۵، تیم آیوتا کار روی این پروژه را آغاز کرد، اما تا‌کنون تعداد کیف پول‌های آیوتا بسیار کم است. در ادامه، کیف پول‌های آیوتا را معرفی می‌کنیم.

کیف پول سبک GUI

کیف پول‌های سبک (light wallet) نوعی از کیف پول است که نیازی به دانلود کامل داده‌های بلاک چین ندارد و تنها، داده‌های موجود در بلاک هدر (block header) را به‌منظور تأیید تراکنش‌ها بارگیری می‌کند؛ به همین دلیل، کیف پول‌های سبک دارای سهولت نگه‌داری و اجرا هستند.

کیف پول سبک GUI یکی از بهترین گزینه‌ها برای تازه‌کاران به‌شمار می‌رود، زیرا نصب آن بسیار آسان است. این کیف پول برای ویندوز (Windows)، مک (Mac) و لینوکس (Linux) قابل دسترسی است. نکته حائز اهمیت آنکه این کیف پول آیوتا سازگار با دستگاه‌های تلفن همراه نیست. هنگام نصب این کیف پول، دو گزینه پیش روی خود دارید: نود سبک (light node) و نود کامل (full node). اگر جزو معامله‌گران مبتدی هستید و به سادگی و امنیت اهمیت می‌دهید، بهتر است گزینۀ نود سبک را انتخاب کنید.

کیف پول لجر

کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S) از کیف پول‌های برتر آیوتا به شمار می‌رود و همچنین به‌عنوان یک کیف پول سخت‌افزاری بسیار محبوب شناخته می‌شود. این کیف پول سخت‌افزاری به کاربر اجازه می‌دهد از کلیدهای خصوصی‌اش (آدرس دارایی‌های دیجیتال) محافظت کند. لجر یکی از بهترین و امن‌ترین کیف پول‌های آیوتا محسوب می‌شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند با خیالی آسوده، از آن استفاده کنند.

سخن پایانی

آیوتا رمزارزی است که بر‌‌پایهٔ فناوری بلاک چین بنا نشده است و از پلتفرم تنگل و مدل اثبات کار استفاده می‌کند؛ همچنین، این رمز‌ارز قصد دارد مشکلات رمزارزهای مبتنی ‌بر بلاک چین را بر‌طرف کند. کاربرد آیوتا، تنها مختص به انجام تراکنش‌های مالی نیست، بلکه در زمینۀ اینترنت اشیاء نیز کاربرد دارد و امکان انتقال داده را میان دستگاه‌های اینترنت اشیاء فراهم می‌آورد. در واقع، این رمز‌ارز به دارندگانش اجازه می‌دهد تا از اطلاعات سودمند ذخیره‌شده، روی این دستگاه‌ها کسب در‌آمد کنند. فناوری آیوتا این پتانسیل را دارد که در مقیاس جهانی از آن استفاده شود. اگر این پروژه بتواند اهدافش را محقق کند، به موفقیت شگرفی در زمینه‌های مختلف دست خواهد یافت. با این وجود، کوین آیوتا همچنان مسیری طولانی‌ در‌‌پیش دارد تا به محصولی بی‌نقص و کامل تبدیل شود.