سه شنبه , ۶ مهر ۱۴۰۰

ارز دیجیتال کامپاند چیست؟

کامپاند (compound) یک پروتکل متن باز با نرخ سود مستقل و مبتنی بر الگوریتم شبکه بلاک‌چین اتریوم و از توکن‌های بر بستر ERC20 است. توکن پروتکل کامپاند با نماد اختصاری COMP نمایش داده می‌شود و این پروتکل از جمله پروژه‌های وام‌دهی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi) می‌باشد که بستری را برای دریافت وام و وام‌دهی در حوزه ارزهای دیجیتال فراهم کرده است و به همین دلیل امروزه از محبوبیت خاصی در میان کاربران برخوردار شده است. به عبارتی دیگر کسانی که تمایل به دریافت وام دارند و همچنین افرادی که تمایل دارند پولشان را قرض بدهند و سود آن را دریافت کنند می‌توانند این کار را تحت شبکه بلاک‌چین کامپاند انجام دهند. یکی از وجوه منحصربفرد این ارز، حمایت دیرین صرافی بزرگ آمریکایی کوین‌بیس (Coinbase) از بدو پیدایش آن است. به‌گونه‌ای که از ابتدای آغاز به کار آن حدود ۸.۲ میلیون دلار بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده است. بعدها توسعه‌دهندگان آن برای جلب کاربران بیشتر و مدیریت بهتر این پروتکل اقدام به ساخت توکن مخصوص آن کردند. این پروتکل همچون استخری از دارایی‌ها عمل می‌کند و الگوریتم آن بر اساس نرخ بهره ناشی از عرضه و تقاضای دارایی ایجاد شده است.

بنیانگذاران کامپاند را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

کامپاند در سال ۲۰۱۷ توسط رابرت لشنر (Robert Leshner) و جفری هیز (Geoffrey Hayes) ایده‌پردازی و ایجاد و سپس در سال ۲۰۱۸ وارد بازار رمز ارزها شد. دفتر اصلی این پروژه در حال حاضر در سانفرانسیسکو آمریکا مستقر بوده و لشنر سمت مدیرعاملی و هیز در مقام مدیر ارشد فناوری در شرکت کامپاند مشغول به فعالیت هستند. از سوابق درخشان رابرت لشنر به سرمایه‌گذاری و فعالیت در پلتفرم‌های رمز ارز محبوب از جمله Argent Wallet ،Opyn و Blockfolio می‌توان اشاره کرد.

ویژگی‌های منحصربفرد پروتکل کامپاند چیست؟

از اصلی‌ترین وجوه این پروژه به پروتکل آزاد وام‌دهی آن می‌توان اشاره کرد. برخلاف بسیاری از رمز ارزهای موجود در بازار که مزیت خاصی را برای دارندگان خود به‌دنبال ندارند، کامپاند سودهای خوبی را به سپرده‌گذاران خود اختصاص داده و شرایط ساده‌ای را برای آنها فراهم آورده تا بتوانند وام با ضمانت دریافت کنند. از دیگر ویژگی‌هایی که توجه بسیاری از کاربران را در خصوص این توکن به خود جلب می‌کند این است که دارندگان آن بدون کوچکترین دخالتی از سمت تیم سازنده آن می‌توانند پیشنهادات خود را ارائه داده، به بحث و گفتگو بپردازند و درباره ایجاد تغییرات لازم و به‌جا در این پروتکل اظهارنظر کنند و رأی دهند. در کنار شباهت‌هایی که این دارایی به سایر پروتکل‌های وام‌دهی غیرمتمرکز دارد، پروتکل کامپاند کار توکنیزه‌کردن دارایی‌های قفل‌شده را با استفاده از cTokens انجام می‌دهد. استفاده از cTokens نشان‌دهنده یک ویژگی اساسی جنبش سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز است – توانایی ترکیب پروتکل‌های مختلف به عنوان بلوک‌های مختلف ساختاری – که لگوهای پول نامیده می‌شود.

توکن‌های در گردش کامپاند / توکن کامپاند / ارز دیجیتال کامپاند
میزان توکن‌های در گردش کامپاند

cTokens

در حقیقت کامپاند برای عملکرد خود به cToken وابسته و متکی است. هر زمانی که کاربر دارایی‌های رمز ارزی را به پروتکل کامپاند واریز کند، cToken جدید ایجاد می‌شود. cTokenها توکن‌های ERC20 هستند که نشان‌دهنده وجوه واریز شده کاربر به کامپاند هستند. کاربران می‌توانند این توکن‌ها را انتقال داده، معامله کرده و یا سرمایه‌گذاری و استیک نمایند. cTokenدر هر زمانی و هر مکانی قابل استفاده است. به این معنا که هر زمان این وجوه را تبدیل ‌کنید، بلافاصله در کیف پول متصل شما در دسترس قرار خواهند گرفت.

ارز دیجیتال کامپاند / cTokenهای کامپاند / ارز کامپاند
cTokenهای کامپاند نشان‌دهنده وجوه واریز شده کاربر به کامپاند هستند

نحوه عملکرد ارز کامپاند چگونه است؟

اگر بخواهیم به زبان ساده از چگونگی عملکرد کامپاند بگوییم این پروتکل دقیقا همانند یک بانک عمل می‌کند. به این ترتیب کاربران براحتی می‌توانند وجوه موردنظر خود را در آن سپرده‌گذاری کنند و سود سالیانه دریافت نمایند. قطعا برای کسانی که از وضعیت کنونی بانک‌های جهانی و روی‌آوردن آنها به نرخ بهره‌های منفی باخبر هستند این امری مهیج و جذاب است. تفاوت مهم دیگر این پروتکل با بانک‌های سنتی در این است که دیگر نگران کنترل و مدیریت سپره‌های خود نخواهید بود و هیچ فرد یا مرجع خاصی نمی‌تواند پول شما را کنترل کند جز خود شما. دلیل اصلی آن هم در این است که توکن کامپاند یک سیستم عامل دیفای است که نیازی به دنبال‌کردن نرخ بودجه فدرال ندارد.

فرایند وام‌دهی و واگ گرفتن در ارز کامپاند به چه صورت است؟

مهمترین مسئله‌ای که باید در نظر بگیرید این است که نرخ سود در ارز دیجیتال کامپاند با توجه به میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. همانگونه که پیشتر اشاره کردیم کامپاند یک پروتکل غیرمتمرکز است، و از آنجا که بر روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است، وام‌دهنده و وام‌گیرنده فقط با خود کامپاند سر و کار خواهند داشت و هیچ شخص ثالثی در این میان وجود نخواهد داشت. از آنجا که همه بازارهای مالی کامپاند مربوط به دارایی‌های اتریومی هستند و معاملات به‌صورت کاملا شفاف بر روی شبکه بلاک‌چین اتریوم قرار انجام می‌شوند، تاریخچه تمامی این تراکنش‌ها ثبت شده و همه این اطلاعات ثبت شده در اختیار افراد گذاشته می‌شود.

غیر متمرکز بودن ارز کامپاند سبب شده تا همه سرمایه‌های جمع‌آوری شده، به صورت منابع قابل تعویض درآیند و همین امر نقدشوندگی این ارز را بیشتر کرده و در نتیجه کاربران قادر خواهند بود تا در هر زمان و هر مکانی که اراده کنند وجوه خود را برداشت نمایند.

نحوه گرفتن وام به این صورت است که هر فردی می‌تواند مقدار مشخصی را با توجه به موجودی خود و چند عامل تاثیرگذار دیگر دریافت کند. برای این کار کامپاند از افراد وثیقه دریافت می‌کند و چنانچه فردی بدهی خود را تسویه نکند و این میزان بدهی بیشتر از میزان وامی باشد که گرفته، کامپاند بخشی از وثیقه فرد را نقد می‌کند. این نقدشوندگی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که بدهی کاربر بیشتر از ظرفیت وام او باید و در صورت تغییر وضعیت، نقدشوندگی سرمایه وی متوقف خواهد شد. توجه داشته باشید که کابران در صورت تمایل می‌تواند ارزهای دیجیتال دیگر را نیز از کامپاند وام بگیرند.

وام دادن و وام گرفتن در ارز دیجیتال کامپاند

حفظ امنیت شبکه کامپاند به چه صورت است؟

همانند بسیاری از رمزارزهای دیگر، کامپاند نیز از طریق ابزارهای مختلف امنیت شبکه خود را حفظ می‌کند. این شبکه توسط آژانس‌های امنیتی معتبر زیادی همچون Open Zeppelin و Trail Of Bits به طور مستمر مورد بازرسی قرار گرفته و کدگذاری و سایر عوامل این شبکه توسط سازمان‌های مربوط مورد تایید و ایمن اعلام شده است.

میزان توکن‌های در گردش کامپاند چقدر است؟

مجموع توکن‌ها کامپاند که وارد بازار می‌شود حدود ده میلیون توکن است که از این میزان حدود نیمی از آن یعنی چیزی حدود ۵.۵ میلیون توکن در گردش بوده است. حدود ۲.۴ میلیون از این توکن‌های کامپاند به سهامداران آزمایشگاه .Compound Inc اختصاص دارد و باقی توکن‌های آن یعنی چیزی حدود ۲.۱ میلیون توکن طی یک برنامه ۴ ساله به بنیان‌گذاران و تیم فعلی کامپاند منتقل خواهد شد.

ارز کامپاند را از کجا خریداری کنیم؟

کامپاند نیز مانند بسیاری از رمزارزهای دیگر در صرافی‌ها و صدها پلتفرم رمزنگاری شده قابل خرید و فروش است. در هر حال صرافی‌های مبادله ارز دیجیتال تنها بستری است که امکان خرید و فروش رمز ارزها را در کمترین زمان فراهم می‌کند. از جمله صرافی‌های خارجی معتبر برای مبادله کامپاند به صرافی بزرگ و معروف چینی بایننس (Binance)، کوین‌بیس پرو (Coinbase Pro) و صرافی هوبی گلوبال (Hiobi Global) می‌توان اشاره کرد. لازم به ذکر است که ارز کامپاند توسط بسیاری از رمزارزهای دیگر و همچنین همچنین طیف وسیعی از ارزهای فیات از جمله دلار آمریکا (USD)، روپیه هند (INR) و دلار استرالیا (AUD) قابل معامله است. بدون شک امروزه امنیت، اولویت اول و اصلی بسیاری از کاربران به‌شمار رفته و به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی موجود، امکان انجام معاملات و دسترسی امن و آزاد به صرافی‌های خارجی جهت خرید و فروش وجود ندارد. از اینرو، انتخاب پلتفرمی ایرانی خیال بسیاری از کاربران را از ریسک مسدود‌شدن دارایی‌شان در صرافی‌های خارجی راحت می‌کند. صرافی ایرانی اکسکوینو با در اختیار داشتن سامانه‌‌ای امن و بروزرسانی‌شده تجربه کاربری آسان و جذابی را برای کاربران فراهم آورده است. این صرافی ایرانی با در اختیار داشتن طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال، بازاری را برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ایجاد کرده تا به مبادله ارزهای فیات (دلار، یورو، ریال و …) با ارزهای دیجیتال بپردازند و امکان تبدیل رمز ارزها را به یکدیگر میسر ساخته است. در کنار بسیاری از این ارزها، کامپاند یکی از رمزارزهایی است که می‌توانید از این صرافی ایرانی و در سریعترین زمان ممکن خریداری نمایید.

کامپاند را در چه کیف پول‌های می‌توان نگهداری کرد؟

یکی از کیف پول‌های سخت‌افزاری مطمئن و ایمن در این زمینه کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)   است. این کیف پول علاوه‌بر پشتیبانی همزمان از چندین ارز، از خطر هک و هرگونه حملات احتمالی مصون و ایمن است. از دیگر نمونه‌های کیف پول سخت‌افزاری برای ذخیره و نگهداری ارز کامپاند به کیف پول کیپ‌کی (Keep Key) و ترزور (Trezor) می‌توان اشاره کرد. برای افرادی که به‌دنبال کیف پولی برای نصب بر روی تلفن همراه یا نسخه دسکتاپ آن هستند کیف پول مای اتر (MyEtterWallet) این امکان را در اختیار کاربران گذاشته و از تمامی توکن‌های ERC-20 مبتنی بر شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند. در نهایت نیز کیف پول‌های کوینومی (Coinomi)، اکسودوس (Exodus) و ImToken از نمونه‌های شناخته‌شده کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند که با استفاده از آنها می‌توانید به ذخیره و نگهداری ارزهای خود از جمله کامپاند بپردازید.

کیف پول کامپاند / نگهداری ارز کامپاند
کامپاند را در چه کیف پول‌های می‌توان نگهداری کرد؟

آیا کامپاند را می‌توان استخراج کرد؟

همانگونه که می‌دانیم برای استخراج و داشتن رمزارزها برخورداری از دستگاه‌های مختص به این کار که دارای قدرت پردازش بالایی باشند از موارد غیرقابل‌اجتناب بوده که بدون استفاده از چنین سخت‌افزارهایی امکان استخراج ارزهای دیجیتال را نخواهید داشت. در خصوص ارز کامپاند در نظر داشته باشید به دلیل ساختار و ویژگی‌های این ارز امکان استخراج آن وجود نداشته و برای برخورداری از آن می‌بایستی از طریق صرافی‌های داخلی و یا خارجی اقدام به خرید آن کنید.

سخن پایانی

ارز کامپاند را می‌توان در دسته پروژه‌هایی جای داد که دارای نقشه راه یا Roadmap مشخصی نیست. اما نکته جالب توجه و امیدوارکننده درباره این ارز اهداف مشخص‌شده‌ای است که با بررسی آنها براحتی می‌توان متوجه شد که توسعه‌دهندگان این پروژه تاکنون توانسته‌اند با موفقیت به یکایک آنها دست یابند. یکی از این هدف‌ها پشتیبانی از دارایی‌های مختلف بود. هدف دیگر این بود که به این دارایی‌ها اجازه داده شود که عامل وثیقه خود را داشته باشند و در نهایت، هدف سوم نیز این بود که کامپاند تبدیل به یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز شود. همانگونه که می‌بینیم کامپاند یکی از معدود پروژه‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال است که همه اهداف خود را تکمیل کرده است. به گفته کارشناسان و فعالان بازار رمزارزها از حالا به بعد این جامعه کامپاند است که آینده این ارز را دست گرفته و این افراد جامعه آن هستند که باید نقشه راه آن را تعیین کرده و به تکامل آن بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code