بیت کوین ظرف چهار روز صعود پیوسته و بدون اصلاح، خود را با قدرت به ۱۲۳۱۰ دلار رسانید؛ رقمی که خیلی‌ها انتظار آن را ظرف این مدت کوتاه نداشتند. سرعت و قدرت این افزایش قیمت که از محدوده ۱۱۵۰۰ آغاز شد، به حدی بود که آلت کوین‌ها فرصت همراهی با بیت کوین را برای رشد پیدا نکردند. زیرا اکثر تریدرها (معامله‌گران) و سرمایه گذاران به دلیل آن‌که از سود این پامپ (صعود ناگهانی) قیمتی بی بهره نمانند، دارایی‌های آلت‌کوینی خود را فروخته و به سبد خرید بیت کوین خود افزودند. عاملی که باعث از دست رفتن ۴ میلیارد دلار از حجم بازار (Marketcap) آلت‌کوین‌ها شد.

یکی از دلایل رشد قیمتی بیت‌کوین براساس گزارش کریپتواکونومی، تائید ضمنی تقویت و پشتیبانی فناوری بلاک چین از سوی فدرال آمریکا است که موجب شد تا کاربران با خیال آسوده‌تری به بیت کوین به چشم یک سرمایه امن نگاه کنند. از طرفی دیگر (و احتمالا به دلیل ذکر شده) شرکت‌ها و نهادهای زیادی اقدام به تبدیل بخشی از سرمایه‌های خود به بیت کوین کردند که این تزریق سرمایه به نوبه خود موجب افزایش ورود سرمایه به بازار رمز ارزها شد.

از سوی دیگر، بر طبق گزارش thesun، بسته حمایتی مالی امریکا در دو روز گذشته روند امیدوار کننده‌ای داشت و این امر نیز باعث تقویت بیت کوین و بازارهای مالی گردید. اگرچه هنوز تائیدیه نهایی اعلام نشده است، اما هرگاه که امیدواری در این زمینه بیشتر می‌شود، بازارهای مالی و بیت کوین نیز به سرعت تحت تاثیر اخبار، روند صعودی پیدا می‌کنند. قرار است وضعیت نهایی بسته حمایتی تا پایان هفته مشخص شود و این نقطه بسیار حساس و تاثیر گذاری در قیمت بیت کوین خواهد بود.

یک دلیل دیگر بالا رفتن قیمت بیت کوین براساس گزارش coinwars، افزایش سختی استخراج این رمز ارز در روزهای اخیر است. سختی استخراج معیاری در شبکه بیت کوین است که نسبت به قدرت پردازش استخراج کنندگان، روند ایجاد بلاک‌های جدید را آسان‌تر یا سخت‌تر می‌کند. افزایش سختی استخراج معمولا به عنوان یکی از عوامل صعود قیمت بیت کوین محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که افزایش قدرت هش بیت کوین (Bitcoin Hash) موجب افزایش امنیت بیشتر شبکه بیت کوین نیز می‌شود. برای درک بهتر، جالب است بدانید که شاخص سختی استخراج بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ به حدود ۲ تریلیون رسیده بود و در حال حاضر این شاخص به ۲۰ تریلیون رسیده است.

در صورت تثبیت قیمت بیت کوین در این محدوده، یعنی کاهش تسط (dominance) آن و عدم سقوط و یا پامپ مجدد، فصل سبز آلت کوین‌ها مجددا فرا خواهد رسید.