4

افزایش ۵ هزار برابری خروجی اتریوم

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، گفته است که شبکه او در نهایت، ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه را پس از تکمیل نقشه راه چهار مرحله‌ای پس از ادغام توسط تیم توسعه، پردازش خواهد کرد.

اتریوم ۲ بسیار مقیاس‌پذیر خواهد بود

در طی کنفرانس انجمن اتریوم در پاریس، ویتالیک اطمینان داشت که نسخه نهایی اتریوم ۲.۰ که با مکانیزم اجماع اثبات سهام ارائه شده است، بسیار مقیاس‌پذیرتر از شبکه اثبات کار فعلی خواهد بود. اتریوم در حال حاضر حداکثر ۲۰ تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند که باعث ایجاد تنگنا شده و ماینرها را مجبور به افزایش هزینه‌های پردازش می‌کند. این علیرغم فعال‌سازی پروپوزال‌ بهبود شبکه اتریوم، EIP-1559 است که اتریوم مدل کارمزد خود را اصلاح کرد تا ماینرهایی که تراکنش‌های در حال پردازش را توسط کاربرانی که مایل به پرداخت بیشتر هستند را در اولویت قرار دهند.

ویتالیک با مقایسه اتریوم با بیت کوین گفت که پلتفرم قراردادهای هوشمند ۴۰ درصد تکمیل شده است. با این حال، هنگامی که آن‌ها مرج Merge اتریوم را فعال کنند و به سیستم سهامداری تغییر دهند، این پلتفرم در نقشه راه توسعه بلندمدت خود یک پله بالاتر خواهد رفت که تا ۵۵ درصد کامل شود. مرج اتریوم شبکه اصلی اثبات کار را با فرایند اجماع بیکن چین Beacon Chain ترکیب می‌کند – اثبات بلاک چین سهام که در حال حاضر به موازات لایه پر مصرف اجرا می‌شود.

تاریخ انتقال ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۲ است و پس از آن اتریوم قوی‌تر و غیرمتمرکزتر خواهد بود. در همین حال، از آنجایی که پیش‌بینی می‌شود تقاضای روزانه اتریوم بدون تغییر باقی بماند، قیمت اتریوم احتمالا افزایش خواهد یافت زیرا الگوریتم شبکه، انتشار روزانه را ۹۰ درصد از ۱۵ هزار اتریوم به ۱.۵ هزار اتریوم کاهش می‌دهد.

در پاریس، ویتالیک نقشه راه اتریوم در سال ۲۰۲۲ و پس از آن را با نام سرج Surge، ورج Verge، پرج purge و اسپلرج Splurge، ترسیم کرد که طی چند سال آینده توسط توسعه‌دهندگان برای توربوشارژ کردن قابلیت مقیاس‌پذیری اتریوم و تثبیت پوزیشن پلتفرم به عنوان یک بستر مناسب جهت استقرار دپ، پیاده‌سازی خواهد شد.

در مرحله بعدی که برای سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است، با نام سرج Surge، اتریوم، مقیاس‌گذاری درون زنجیره‌ای را از طریق مرحله اول، شاردینگ Sharding اجرا خواهد کرد. پس از آن، در گام ورج، توسعه‌دهندگان نسخه پیشرفته‌ای از درختان مرکل Merkle Trees را منتشر می‌کنند تا فضای ذخیره‌سازی شبکه را بهینه کنند و اندازه نودها را کاهش دهند.

این مرحله پایه و اساس پرج را ایجاد کرد. با این بروزرسانی، عموم نودها تنها تا مدت مشخصی به شکل کامل، تمام اطلاعات بلوک‌ها را ذخیره خواهند کرد و وظیفه نگه‌داری از اطلاعات تاریخی به دیگر پروتکل‌ها واگذار خواهد شد و ازدحام شبکه را کاهش می‌دهد.

در آخرین مرحله، اسپلرج را می‌توان شامل بروزرسانی‌های متفرقه دانست. توسعه‌دهندگان به‌روزرسانی‌های متفرقه و جزئی را عمدتا برای بهینه‌سازی انجام می‌دهند و اطمینان حاصل می‌کنند که اتریوم ۲.۰ پس از انجام هر چهار مرحله بروزرسانی، مطابق طراحی عمل می‌کند.

مقیاس‌‌پذیری یک گام حیاتی رو به جلو است

با توجه به فعالیت شبکه و تعداد برنامه‌های راه‌اندازی شده، اتریوم خانه دیفای DeFi و ان اف تی NFT است. در ۲۳ جولای، ردیاب‌ها نشان می‌دهند که پروتکل‌های مبتنی بر اتریوم بیش از ۷۰ درصد از سرمایه قفل شده دیفای را در اختیار دارند.

در همین حال، اکثر ان اف تی‌های با‌ارزش و کمیاب بر روی اولین پلتفرم قرارداد هوشمند راه‌اندازی می‌شوند. به دلیل فعالیت بالای زنجیره‌ای، استفاده از فضای بلوک اتریوم به طور مداوم ۹۶ درصد افزایش می‌یابد که سوخت نسبتا بالای شبکه را در مقایسه با سایر شبکه‌های لایه ۱ مانند سولانا Solana را توضیح می‌دهد.