سه‌شنبه 1 فروردین 1402
راهنمای انتخاب سخت افزارهای (ماینینگ) استخراج بیت کوین

راهنمای انتخاب سخت افزارهای (ماینینگ) استخراج بیت کوین

راهنمای انتخاب سخت افزارهای (ماینینگ) استخراج بیت کوین

با گسترش روز افزون و شناخته شدن هرچه بیشتر ارزهای دیجیتال و کشف کاربرد‌های جدید در استفاده از آن‌ها، استخراج ارزهای دیجیتال بعنوان راهی برای کسب درآمد، ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود ساخته، در این میان (ماینینگ) استخراج بیت کوین، بعنوان اولین و البته با ارزش ترین ارز دیجیتال موجود، و به تعبیری ” پادشاه سرزمین ارزهای دیجیتال ! ” تا این لحظه،  در سراسر دنیا بعنوان راهی برای کسب درآمد و سود شناخته شده است.

شاید در گذشته ای نه‌ چندان دور عمل استخراج بیت کوین کاری بدون قید و شرط ، پر سود و درآمد زا محسوب می‌شد، اما امروزه با توسعه شبکه بیتکوین و زیرساخت های قرار گرفته شده برای حل تراکنش های این شبکه و بعبارتی افزایش رقابتی  ماینر ها ، فرآیند استخراج بیت کوین عملاً مانند گذشته با یک سیستم خانگی سودآور نخواهد بود، بعلاوه هزینه برق مصرفی برای استخراج نیز فاکتور مهمی برای بررسی سود بدست آمده از  این فرآیند است، به گونه ای که کشورهایی مثل چین با هزینه های پایین برق مصرفی مهد ماینینگ و از قطب های استخراج بیت کوین محسوب می‌شوند.

اما اگر همچنان دنبال سود حاصل از ماینینگ هستید و درکشوری مثل چین زندگی نمی‌کنید تنها راهکار، تهیه یکی از  سخت افزار هایی ست که بمنظور استخراج بیت کوین طراحی و تولید می‌شوند.

سخت افزار ماینینگ

مساله بعدی انتخاب سخت افزار ماینینگ مناسب، میان تنوع سخت افزار های موجود است که در این بخش سعی داریم ضمن آشنایی با روند کلی عمل استخراج بیتکوین و عوامل تاثیر گذار در آن، به شما در این انتخاب کمک کنیم.

ساتوشی ناکاموتو ، خالق ناشناس بیتکوین در واقع بیتکوین را برای استخراج با CPU در سیستم های خانگی طراحی کرده بود اما بعد ها با گسترش شبکه بیت کوین و قدرت گرفتن رقابت ها عده ای از توان کارت های گرافیکی برای ماینینگ بیشتر بیت کوین، این سکه های دیجیتالی با ارزش کمک گرفتند و سپس ASIC ها جایگزین قدرتمند تری برای استخراج به صرفه تر بیت کوین شده و امروزه از آن‌ها با عناوین جالبی چون ماشین بیت کوین، تولید کننده بیتکوین یا کامپیوتر ماینینگ بیت کوین یاد می‌شود.

ASIC ( Application Specific Integrated Circuits ) ای سیک

 ASIC – ای سیک – Application Specific Integrated Circuits :

(ASIC  ( Application Specific Integrated Circuits – ای سیک – در واقع سخت افزاریست که قدرت لازم برای انجام فرآیند استخراج را در سیستم شما تامین می‌کند ،  این سخت افزار با تنظیم دما در دیتا سنتر و برق مصرفی پایین ، استخراج بیت کوین به صرفه تری را برای شما ممکن می‌سازد.

اما بهتر است سودآوری عمل استخراج، را قبل از شروع به کار ، با استفاده از ابزار های محاسبه گر ، میزان  HASH RATE  هر سخت افزار  و متوسط هزینه ی  انرژی برق مصرفی ، سنجیده و سپس به پیاده سازی ساز وکار مدنظر خود اقدام نمایید.

ناگفته نیست قیمت بیت کوین نیز  در کنار HASH RATE سخت افزار از عوامل مهم و  تاثیر گذار در محاسبه این سود است اما از انجایی که قیمت بیت کوین همیشه در نوسان و غیرقابل پیش بینی بوده و هست،عملاً این محاسبه نسبی بوده  و کاریست بس دشوار! و میدانیم  قیمت بیت کوین تا کنون همیشه صدر نشین جدول قیمت گذاری ارز های دیجیتال بوده و ماینینگ آن نیز همواره برای ماینر ها سود آور!

به هر تقدیر mining یا استخراج بیت کوین همواره سرمایه گذاری پر هیجان و البته پرسود و وسوسه انگیزی بوده و هست، از این رو  به بررسی عوامل موثر در انتخاب سخت افزار لازم برای استخراج بیت کوین خواهیم پرداخت:

  • HASH RATE ای سیک ها:

    در واقع  می‌توان گفت در روند استخراج بیت کوین قبل از هرچیز قدرت تولید هش در ثانیه حائز اهمیت است که طبیعتاً با بالا رفتن این عدد، هزینه لازم برای سرمایه گذاری شما نیز بالا تر خواهد رفت!

  • بهره وری:

    بهره وری مناسب و بهینه‌ی یک دستگاه از کلید های یک سرمایه گذاری موفق و بصرفه برای استخراج بیت کوین است. در حال حاضر سخت افزار هایی  چون   ” Halong Mining Dragonmint T1 ” و ” Antminer S9 ”  قدرت و توان هشینگ قابل توجهی در شرایط بهینه در قیمت و مصرف نیرو دارند. به عبارتی با توجه به مصرف زیاد انرژی و هزینه آن  در استخراج بیت کوین شما به دستگاهی نیازمند هستید که بیش‌ترین قدرت” تبدیل انرژی الکتریکی به بیت کوین ” را داشته باشد!

  • هزینه:

    و اما… نیاز به توضیح نیست که سخت افزار تولید بیت کوین ارزان تر ، عملا مقدار بیتکوین کمتری را برای شما از دل تراکنش ها بیرون خواهد کشید! بنابراین بایستی با درنظر گرفتن تمامی شرایط ، بودجه مناسبی برای تهیه سخت افزار استخراج خود در نظر بگیرید.

و در آخر ، مقایسه ای اجمالی از  قدرت هش ریت HASH RATE  برخی از  سخت افزار های ASIC  – ای سیک – محبوب و شناخته شده در بازار را برای انتخاب بهینه ترین سخت افزار استخراج بیت کوین در تصویر زیر خواهید دید :
مقایسه قدرت تولید هش در دستگاه های ای سیک asic

منبع:tehranminer