پنجشنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۱
انفجار قیمت بیت کوین در پی شکست سطح 10,500 دلار!

انفجار قیمت بیت کوین در پی شکست سطح ۱۰,۵۰۰ دلار!

بر کسی پوشیده نیست که ارز دیجیتال بیت کوین طی دو ماه گذشته رشد قیمت چشمگیری را تجربه کرده است.

پس از رسیدن قیمت بیت کوین به محدوده ۳,۷۰۰ دلار در تاریخ ۱۳ مارس، این ارز دیجیتال با رالی افزایش قیمت ۱۵۰ درصدی خود موفق شد به سطوح کنونی برسد. این افزایش قیمت قابل ملاحظه بیت کوین، آن را از سایر دارایی‌های چند میلیارد دلاری در این بازه زمانی جدا کرده است.

با این حال، به نظر می‌رسد رالی افزایش قیمت اخیر بیت کوین برای شروع بازار گاوی این ارز دیجیتال کافی نیست.

یکی از تحلیلگران برتر ارزهای دیجیتال به نام پلن بی ( Plan B ) اخیرا خاطر نشان کرد که با توجه به وضعیت شاخص قدرت نسبی، بیت کوین هنوز در قلمرو بازار گاوی قرار نگرفته است.

بیت کوین

شاخص قدرت نسبی ( RSI ) یکی از مهم‌ترین شاخص‌های مورد استفاده در تحلیل تکنیکال بوده و در واقع تمثیل انرژی درونی سهم برای حرکت به سمت بالا  ( یا به دلیل فقدان انرژی لازم به سمت پایین ) است. این شاخص وظیفه ارزیابی تغییرات قیمت را به عهده داشته و شرایط خرید یا فروش بیش از حد هر دارایی را مشخص می‌کند.

در مقابل اظهار نظر پلن بی، برخی تحلیلگران معتقدند اگر بیت کوین موفق به پشت سر گذاشتن سطح ۱۰,۵۰۰ دلار شود، به طور قطع می‌توان گفت بازار گاوی این ارز دیجیتال شروع شده است.

گذشتن بیت کوین از مرز ۱۰,۵۰۰ دلار

با اینکه برخی افراد بر این باورند حرکات قیمت بیت کوین بدون ریتم خاصی اتفاق می‌افتد ولی باید این نکته را در نظر داشته باشید که حرکات قیمت این ارز دیجیتال را هم درست مانند سایر دارایی‌ها می‌توان تجزیه و تحلیل کرد.

با بررسی نمودار قیمت بیت کوین می‌بینیم که سطح ۱۰,۵۰۰ دلار از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

این سطح سال گذشته یک بار به عنوان سطح مقاومت و دو بار به عنوان سطح حمایت عمل کرده است. این در حالی است که سطح ۱۰,۵۰۰ دلار طی بازار خرسی تشکیل شده در سال ۲۰۱۸ نیز از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده است. یکی از تحلیلگران با ارائه نمودار زیر شکست این سطح را برای شروع بازار گاوی امری ضروری دانست.

بیتکوین

از طرفی یکی از افراد نام آشنای این صنعت نیز با بیان اهمیت این سطح گفت:

 تا زمانی که بیت کوین در محدوده پایین‌تر از این سطح باقی بماند می‌تواند گفت حرکات بازار این ارز دیجیتال باب میل خرس‌هاست.

البته این تحلیلگر دیدگاه خرسی داشته و بر این باور است قیمت بیت کوین طی یک الی دو سال آینده به ۲,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

شکست این سطح مقاومت مسلما آسان نخواهد بود

با اینکه تمام نگاه‌ها به سطح ۱۰,۵۰۰ دلار است ولی شکست این سطح نیز برای بیت کوین مشکل است.

یکی از کارشناسان بیت کوین اخیرا نمودار زیر که حرکات قیمت این ارز دیجیتال از اول سال تا کنون را نشان می‌دهد منتشر کرده است. با توجه به این نمودار سطح مقاومت مشخصی در محدوده ۱۰,۰۰۰ تا ۱۰,۳۰۰ دلار به چشم می‌خورد و با توجه به پیشینه تاریخی آن شکست این سطح به همین راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود.

قیمت بیت کوین

بنابراین گذشت قیمت بیت کوین از سطح  ۱۰,۵۰۰ دلار به منزله پایان بازار خرسی و آغاز روند گاوی قدرتمند این ارز دیجیتال خواهد بود. اما اینکه این روند قدرتمند تا کجا ادامه خواهد یافت به وضوح مشخص نیست.

قیمت هر سکه بیت کوین هنگام نگارش این مطلب در محدوده ۹,۵۰۰ دلار قرار داشته و این ارز دیجیتال با مارکت کپ ۱۷۵,۳۵۰,۴۶۹,۸۸۳ دلاری خود همچنان اولین رمز ارز قدرتمند جهان محسوب می‌شود.

منبع: newsbtc