سه شنبه , ۲۷ مهر ۱۴۰۰
news blog11

ایاس (EOS) چیست؟ آشنایی با شبکه اپلیکیشن‌های رایگان

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در بلاک چین‌ها وجود دارد، مقیاس پذیری محدود یا همان زمان و هزینه بالای انجام تراکنش‌ها است. این عامل، یک مانع مهم برای رواج استفاده از بلاک چین‌ها در مقیاس وسیع است. زمانی که گفته می‌شود مقیاس‌پذیری یک بلاک چین پایین است، یعنی در صورت افزایش تعداد تراکنش‌‌ها، توان عملیاتی آن کاهش می‌یابد و همین موضوع موجب افزایش هزینه و زمان انجام تراکنش‌ها می‌شود. بلاک چین بیت کوین نیز همین مشکل را دارد. شبکه ایاس برای حل این مشکل پا به دنیای بلاک چین‌ها گذاشته و وعده داده است که مشکلات بلاک‌ چین‌های سنتی مثل بیت کوین و اتریوم را برطرف سازد. در این مطلب، مفهوم و مهترین مزایای بلاک چین ایاس را بررسی می‌کنیم.

تاریخچه ایاس (EOS)

ایاس در سال ۲۰۱۷، توسط شرکت خصوصی بلاک چین به نامblock.one  راه‌اندازی شد. توسعه‌دهندگان ایاس با انتشار یک وایت پیپر White Paper ( سندی که به هدف، راهکارها و آینده پروژه‌ها اشاره دارد) به راه‌اندازی پلتفرمی برای توسعه اپ‌های غیر متمرکز اشاره کردند که قادر خواهد بود هزاران تراکنش مالی در هر ثانیه را به‌طور امن پردازش کند.

برای اطمینان از توزیع گسترده و حداکثری توکن‌های ایاس، شرکت block.one تعداد یک میلیارد توکن را در چند مرحله به‌صورت عرضه اولیه سکه (ICO) توزیع کرد که این روند حدود یک سال به طول انجامید. در عرضه اولیه سکه ایاس که در ۲۶ ژوئن آغاز شد، یک میلیارد توکن ERC-20 (توکن ساخته شده بر بستر اتریوم) توزیع شد.

این نوع از توزیع توکن‌های ایاس موجب شد تا تعداد بیشتری از افراد که دارندگان توکن‌ها بودند، بتوانند پس از راه‌اندازی نرم‌افزار ایاس، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را روی این بلاک چین بسازند. در ادامه، نرم‌افزار منبع باز (قابلیت برنامه ریزی توسط عموم کاربران) ایاس که بر بستر بلاک چین است در ژوئن ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. ایاس در نظر دارد به یک سیستم پیشرو برای ساخت و راه‌اندازی اپ‌های غیر متمرکز تبدیل شود.

ایاس (EOS) چیست؟

ایاس (EOS)، یک سیستم غیر متمرکز بر بستر بلاک چین است که توسعه، میزبانی و پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (اپ‌های بر بستر بلاک چین) را در پلتفرم خود ممکن می‌کند. ایاس دارای طیف وسیعی از قابلیت‌ها است تا به کسب‌وکارها این امکان را بدهد که اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را مشابه با اپ‌های تحت وب طراحی کنند و از این طریق، امکان ارائه دسترسی و احراز هویت امن، میزبانی از داده‌ها، مدیریت استفاده و ارتباط بین اپ‌های غیر متمرکز و اینترنت فراهم شود.

در واقع، مهم‌ترین هدف ایاس آن است که ابزار کاربرپسندی را برای ساخت اپ‌های غیر متمرکز فراهم کند و همزمان بتواند چالش‌ها و مشکلات بلاک چین‌‌های سنتی مثل بیت کوین و اتریوم را برطرف سازد.

برای نمونه، تعداد تراکنش‌هایی که در هر ثانیه در بلاک چین‌ اتریوم انجام می‌شود، بسیار پایین است. علاوه بر این، کاربران باید برای پرداخت هزینه‌ اپ‌های غیرمتمرکزی که در بستر اتریوم می‌سازند، توکن اتر پرداخت کنند. به دلیل اینکه در تمامی مراحل استفاده از اپ‌های غیر متمرکز اتریوم باید هزینه‌ای‌ نیز پرداخت شود، کاربران تمایل چندانی به استفاده از این اپ‌ها نشان نمی‌دهند.

توسعه‌دهندگان ایاس برای اینکه بتوانند استفاده از اپ‌های غیرمتمرکز را برای کاربران مجانی کنند، مقیاس‌پذیری آن را ارتقا داده‌اند. همچنین، ایاس یک پلتفرم امن و مقیاس‌پذیر را فراهم می‌کند که قادر به انجام هزاران تراکنش در ثانیه است. به‌علاوه، ایاس یک بلاک چین کاملا کاربردی و امن برای انجام خدمات اینترنتی محسوب می‌شود. برخی از مهم‌ترین خدمات اینترنتی که ایاس برای کاربرانش فراهم می‌کند عبارت‌اند از:

-قراردادهای هوشمند ایاس (EOS)

-فضای ذخیره‌سازی ابری

-احراز هویت کاربران

ارز دیجیتال ایاس (EOS) چیست؟

سیستم ایاس، دارای یک ارز دیجیتال است. می‌توانید این توکن را در صرافی‌های رمز ارز با دیگر ارزهای دیجیتالی مبادله کنید یا آن را با هدف سرمایه‌گذاری، خریداری کنید؛ از این رو می‌توان توکن ایاس را نوعی از پول واقعی دانست؛ به این معنا که دارای ارزش است. البته، کاربرد اصلی این توکن‌ در شبکه ایاس است. هرچه تعداد دارایی توکن یک کاربر بیشتر باشد، شانس او برای مشارکت در فرایند تایید تراکنش‌ها نیز افزایش می‌یابد. به‌علاوه، از این توکن‌ها می‌توان برای تعامل با اپلیکیشن‌های غیر متمرکز ایاس استفاده کرد.

ایاس (EOS) چگونه کار می‌کند؟

اکوسیستم ایاس دارای یک سیستم احراز هویت کامل است. برنامه‌نویسان می‌توانند حساب‌های کاربری را برنامه‌ریزی کنند و برای هر حساب کاربری، سطح دسترسی مشخصی را تعریف کنند. این ویژگی، یکی از اجزای مهم اپ‌های غیر متمرکز امروزی محسوب می‌شود. همچنین، این پلتفرم به کسب‌وکارها امکان می‌دهد که دسترسی به پایگاه داده‌شان را برای کاربران این شبکه، به اشتراک بگذارند. از سوی دیگر، شرکت‌ها نیز می‌توانند داده‌های مورد نیاز خود را از شبکه ایاس دریافت و آن را در سرورهای خود ذخیره کنند. در این استراتژی، شرکت‌ها می‌توانند تا هر زمانی که بخواهند، داده‌ها را خارج از بلاک چین (به‌صورت برون زنجیره‌ای) ذخیره و نگهداری کنند.

ایاس از الگوریتم اجماع «گواه اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS)» استفاده می‌کند. در این مکانیزم، هر روز ۲۱ نفر با رای کاربران شبکه به‌عنوان افرادی که اعتبارسنجی تراکنش‌ها را انجام می‌دهند، انتخاب می‌‌شوند. این نوع مکانیزم اجماع، دو مزیت عمده دارد. ابتدا اینکه نمایندگان برای اقداماتی که انجام می‌دهند، مسئول هستند و اگر جامعه کاربران از آن‌ها رضایت نداشته باشند، می‌توانند با رای‌گیری آن‌ها را برکنار کنند. مزیت دیگر گواه اثبات سهام نمایندگی‌شده آن است که به تعداد کمتری از اعتبارسنجان نیاز دارد؛ از این رو، تراکنش‌ها در زمان بسیار کوتاه‌تری انجام می‌شوند. این در حالی است که در الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (PoS) بیت کوین، همه کاربران باید اعتبار تراکنش‌ها را تایید کنند. در سیستم ایاس، هرچه تعداد توکن‌های یک فرد بیشتر باشد، شانس او برای انتخاب شدن به‌عنوان یکی از نمایندگان اعتبارسنجی نیز افزایش می‌یابد. در این سیستم، تمرکز اختیارات بین یک عده خاص، جای نگرانی ندارد؛ چراکه کاربران می‌توانند در هر زمان با آرای خود، آن‌ها را برکنار کنند. به‌کارگیری این الگوریتم اجماع موجب می‌شود ظرفیت مقیاس‌پذیری ایاس به‌طرز قابل توجهی افزایش یابد.

مزایای ایاس (EOS)

-مقیاس‌پذیری بی‌نهایت

شبکه ایاس، پتانسیل بی‌نهایتی برای مقیاس‌پذیری دارد. این مزیت مهم بلاک چین ایاس، به دلیل استفاده از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) است. در واقع، در گواه اثبات سهام نمایندگی شده، تعداد اعتبارسنجان بدون توجه به اینکه چند کاربر جدید به شبکه ایاس اضافه می‌شوند، افزایش نمی‌یابد. محدود بودن تعداد افرادی که اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها را انجام می‌دهند، باعث می‌شود میلیون‌ها تراکنش در هر ثانیه انجام شود و بهره‌وری شبکه ایاس نیز افزایش یابد.  

-اپلیکیشن‌های غیر متمرکز محبوب

اپ‌های غیر متمرکزی که بر بستر ایاس ساخته می‌شوند، محبوب‌ترین‌ اپ‌ها هستند. اپ‌های غیر متمرکز ایاس نرخ استفاده بالاتری دارند و حجم تراکنش‌هایی که در آن‌ها انجام می‌شوند نیز بیشتر از اپ‌های غیر متمرکز اتریوم است. دلیل عمده این محبوبیت آن است که مالکیت‌های اپ‌های ایاس در اختیار دارندگان کوین‌های ایاس (EOS) قرار دارد.

-پاسخگویی

مکانیزم گواه اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) به شبکه اجازه می‌دهد در برابر حملاتی که می‌توانند در شبکه اتریوم رخ دهند (DAO attack) مقاوم باشد. اگر چنین حمله‌ای رخ دهد، اعتبارسنجان می‌توانند با رای‌گیری بین خود، فعالیت اپلیکیشن تحت حمله را تا زمانی که ریسک حمله بر طرف شود، متوقف کنند.

-نرم‌افزار عملیاتی غیر متمرکز

ایاس یک نرم‌افزار عملیاتی غیر متمرکز است که به دارندگان توکن‌ها اجازه می‌دهد متناسب با تعداد کوین‌هایی که در اختیار دارند، مالک بخشی از شبکه شوند. این موضوع موجب می‌شود نیاز به کارمزد تراکنش‌ها که در شبکه اتریوم وجود دارد، از بین برود.

کیف پول‌های ارز دیجیتال ایاس (EOS)

توکن ایاس را می‌توان در بسیاری از کیف پول‌های رمز ارز ذخیره و نگهداری کرد که طیف گسترده‌ای از کیف‌ پول‌های آنلاین تا کیف پول‌های سخت‌افزاری را شامل می‌شود. کیف پول‌های مختلف، امتیازات متفاوتی مثل امنیت بالا یا دسترسی آسان را به کاربران ارائه می‌کنند. رایج‌ترین کیف پول‌های توکن ایاس عبارت‌اند از:

-کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)

-کیف پول سخت‌افزاری ترزور (Trezor)

-اتمیک والت (Atomic wallet)- نسخه موبایل و کامپیوتر

– کیف پول اکسودس (Exodus)-نسخه کامپیوتر

علاوه بر کیف پول‌های شناخته‌شده رمز ارزها، کیف پول‌های دیگری نیز به‌طور اختصاصی برای نگهداری توکن‌ ایاس ساخته شده‌اند. استفاده از این کیف پول‌ها، نگهداری توکن‌های ایاس را ساده می‌کند و همزمان امکان رای‌ به نمایندگانی که اعتبارسنجی بلاک‌ها را انجام می‌دهند، فراهم می‌سازد.

کیف پول‌های اختصاصی ایاس عبارت‌اند از:

-کیف پول گری مس (GreyMass voter wallet)-نسخه کامپیوتر

-کیف پول اسکاتر+نسخه کامپیوتر و افزونه برای مرورگر کروم

-کیف پول گاردا-نسخه کامپیوتر

همچنین می‌توانید از کیف پول امن اکسکوینو برای نگهداری ایاس و بیش از ۵۰ رمز ارز محبوب دیگر استفاده کنید.

سخن آخر

ایاس (EOS) یک سیستم غیر متمرکز است که روی بستر بلاک چین پیاده‌سازی شده است. کاربران می‌توانند اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) را در این سیستم طراحی و اجرا کنند. سیستم ایاس مزیت‌های مهمی نسبت به بلاک چین‌هایی نظیر بیت کوین و اتریوم دارد. مهم‌ترین مزیت ایاس، ظرفیت بالای آن برای مقیاس پذیری است که آن را قادر می‌سازد بر خلاف بسیاری از بلاک چین‌های دیگر، میلیون‌ها تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد. این مقیاس‌پذیری بالا به دلیل استفاده از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) در شبکه ایاس است. همچنین بلاک چین ایاس دارای یک توکن است که افراد می‌توانند آن را مثل بیت کوین و اتریوم در صرافی‌ها خرید و فروش کنند یا از آن برای تعامل با اپ‌های غیر متمرکز اکوسیستم ایاس بهره بگیرند.