تحلیلگران معتقدند احتمال قرارگیری ارز دیجیتال بیت کوین در فاز تثبیت برای چند روز آینده وجود دارد اما به نظر می‌رسد در این مدت برخی از آلت کوین‌ها از پتانسیل رشد بالایی برخوردار باشند.

برد گارلینگ هاوس مدیر عامل ریپل بر این باور است تصمیم اخیر بانک مرکزی آمریکا منجر به افزایش تورم و رسیدن آن به بیش از 2 درصد شده و در نتیجه این امر، ارزش دلار آمریکا کاهش چشم‌گیری را تجربه کرده است. طبق گفته وی این اتفاقات باعث ایجاد تنوع در سبد دارایی سرمایه‌گذاران و روی آوردن آن‌ها به بازار ارزهای دیجیتال شده است.

نقشه قیمت ارز‌های دیجیتال

وی همچنین گفت اقدامات مختلف بانک‌های مرکزی سراسر جهان برای مقابله با بیماری همه‌گیر کرونا منجر به افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد و با بررسی نمودار قیمت این رمز ارز می‌بینیم که چرخه‌های جدید صعودی بازار بیت کوین نسبت به چرخه‌های قبلی طولانی‌تر هستند.

از این رو اگر تاریخ تکرار شود می‌توان گفت احتمال قرار گیری بیت کوین در فاز تثبیت برای 3 الی 12 ماه آینده و قبل از تجربه جهش قیمت کم نیست.

در این مدت که قیمت بیت کوین در محدوده range-bound قرار دارد ممکن است برخی آلت کوین ها نیز رالی افزایش قیمت قدرتمندی را تجربه کنند. با هم وضعیت این آلت کوین ها را بررسی می‌کنیم.

بیت کوین(BTC)

شاخص میانگین جهت دار(ADX) به زیر سطح 24 رسیده و شاخص میانگین متحرک 20 روزه(11,534 دلار) نیز در یک سطح صاف حرکت می‌کند که این موضوع بیانگر کاهش قدرت روند تشکیل شده در نمودار قیمت بیت کوین است.

اخیرا قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا بین محدوده 11,000 تا 12,000 دلار حرکت می‌کند که چنین امری منجر به نزدیک شدن دو اندیکاتور جهت دار  مثبت و منفی به یکدیگر شده است.

نمودار قیمت بیت کوین

پس از اینکه خرس‌ها در هدایت قیمت بیت کوین به سمت محدوده پایین سطح 11,000 دلار در تاریخ 25 و 27 آگوست ناموفق عمل کردند، گاوها از فرصت استفاده کرده و در تلاشند قیمت این رمز ارز را به بالای محدوده مقاومتی 12,000 تا 12,460 دلار برسانند. در صورتی که این اقدام آن‌ها موفقیت آمیز باشد احتمال ادامه رالی افزایش قیمت نیز بیشتر خواهد شد.

اگر جهت حرکت قیمت بیت کوین از این سطح مقاومت به سمت پایین باشد، این ارز دیجیتال مدت زمان بیشتری را در محدوده Range band  باقی خواهد ماند.

به نظر می‌رسد در حال حاضر خریداران بیت کوین به شدت از سطوح حمایتی 11,000 و 11,200 دلار حمایت کرده و در تلاشند قیمت را به سمت محدوده 12,000 دلار هدایت کنند.

اتم(ATOM)

دفاع سخت خرس‌های بازار این ارز دیجیتال منجر به کاهش قیمت و شکست سطح 8.50 دلار شد.

بازگشت دوباره این رمز ارز به سطح مذکور می‌تواند کاهش قیمت بیشتری را برای آن رقم بزند.

اما شاخص میانگین جهت دار(ADX) همچنان با قدرت در محدوده بالای 35 قرار داشته و اندیکاتور جهت دار مثبت در سطوح بالاتر از اندیکاتور جهت دار منفی قرار دارد. در صورت تجربه شکست قیمت در سطوح بالاتر از 8 دلار احتمال افزایش قیمت و رسیدن به قله 8.877  دلار دور از انتظار نیست.

نمودار قیمت اتم

در صورت طی شدن مسیر صعودی، سطح 10.471 دلار را می‌توان قیمت هدف بعدی این رمز ارز در نظر گرفت.

اما در شرایط بلعکس در صورت تجربه شکست نزولی در سطح 8 دلار، خرس‌ها از تمام توان خود برای هدایت قیمت این رمز ارز به سمت سطوح 7.249  دلار بهره خواهند برد که اگر این اقدام آن‌ها موفقیت آمیز باشد احتمال کاهش قیمت به سمت شاخص میانگین متحرک 20 روزه( 6.69دلار) افزایش خواهد یافت.

اگرچه خرس‌ها موفق شدند قیمت این رمز ارز را به محدوده پایین 7.249 دلار هدایت کنند اما نتوانستند قیمت را در این سطوح نگه دارند. این موضوع از تمایل زیاد برای خرید این رمز ارز توسط گاوها در سطوح پایین خبر می‌دهد.

اگر خریداران موفق شوند قیمت را به سمت محدوده بالاتر از سطوح مقاومتی 7.844  دلار هدایت کنند، سطح 8.877 دلار مقصد بعدی این رمز ارز خواهد بود که این موضوع ادامه روند صعودی تشکیل شده را در پی خواهد داشت. اما این دیدگاه صعودی در صورت رسیدن قیمت به محدوده زیر 7.249 دلار ارزش خود را از دست خواهد داد. چنین حرکتی منجر به رسیدن قیمت ارز دیجیتال اتم به سطح 6.604 و سپس 5.50  دلار خواهد شد.

آوی (LEND)

شاخص  ADX بالاتر از سطح 55 قرار داشته و اندیکاتور جهت دار مثبت در محدوده بالای اندیکاتور منفی قرار دارد که این موارد را می‌توان نشانه‌های قدرت گاوها دانست. 

اخیرا قیمت این رمز ارز در تاریخ 26 آگوست از سطوح 0.8998  دلار یک شکست نزولی را تجربه کرده ولی به محدوده کمتر از 0.7042  دلار نرسید. این سطح در رالی افزایش قیمت اخیر به عنوان سطح بازگشتی فیبوناچی 50 درصد ایفای نقش کرد.

با نگاهی به تاریخ قیمت آوی متوجه می‌شویم که این ارز دیجیتال اخیرا در موقعیت تثبیت قیمت قرار نگرفته است. بنابراین گاوها در تلاشند با ادامه دادن به روند صعودی جاری قیمت را به سمت محدوده بالاتر از سطح 0.8998  دلار هدایت کنند.

نمودار قیمت ارز دیجیتال آوی

در صورت موفق شدن آن‌ها احتمال افزایش قیمت به سمت محدوده 1 و سپس 1.109  دلار نیز افزایش خواهد یافت.

اما اگر خرس‌ها قیمت این رمز ارز را به محدوده زیر الگوی مثلث تشکیل شده برسانند احتمال رسیدن قیمت به سمت محدوده 0.65 دلار دور از انتظار نخواهد بود.

نِم(XEM)

ارز دیجیتال نم نیز در تاریخ 29 آگوست موفق شد یک شکست صعودی را در محدوده مقاومتی 0.1295 دلار به ثبت برساند و بتواند یک جهش قیمت قدرتمند را تجربه کند.

به احتمال زیاد گاوها از محدوده حمایتی 0.121 تا 0.112 دلار حمایت خواهند کرد. اگر رمز ارز نم موفق شود این سطح را پشت سر بگذارد، احتمال ادامه رالی افزایش قیمت بیشتر خواهد شد.

اندیکاتور شاخص میانگین جهت‌ دار در سطح بالای 63 قرار داشته و شاخص میانگین جهت دار مثبت در محدوده بالای شاخص میانگین جهت دار منفی قرار دارد. اگر گاوها بتوانند قیمت را به محدوده بالاتر از 0.158 دلار هدایت کنند، افزایش قیمت این رمز ارز تا سطوح 0.18 و سپس 0.20 دلار افزایش خواهد یافت.

اما اگر خرس‌ها بتوانند قیمت را تا سطح 0.112 دلار پایین بیاورند، کاهش قیمت به سمت سطوح شاخص میانگین متحرک 20 روزه(0.091دلار) ادامه خواهد داشت. هر گونه جهش قیمت از این سطح یک نشانه قوی برای گاوها بوده و فشار خرید آن‌ها در سطوح پایین را نشان خواهد داد.

نمودار قیمت ارز دیجیتال نم

احتمالاً خریداران از محدوده حمایتی ۰.۱۱۲۹۶۱۱ الی ۰.۱۲۱۵۶۷۸ دلار دفاع خواهند کرد و با جهش قیمت از این ناحیه، روند صعودی را ادامه خواهند داد.

شاخص میانگین جهت‌دار (ADX) با قدرت در بالای سطح ۶۳ و اندیکاتور جهت دار مثبت در بالای اندیکاتور جهت دار منفی قرار گرفته است که این امر نشان از برتری خریداران دارد. با رسیدن قیمت این رمز ارز به سطوح بالای ۰.۱۵۸۰۳۷ دلار، ادامه‌ رشد قیمت تا ۰.۱۸ و سپس ۰.۲۰ دلار ممکن خواهد بود.

در طرف مقابل اگر خرس‌ها قیمت را به زیر شاخص میانگین متحرک ۲۰ روزه) ۰.۱۱۲۹۶۱۱ دلار) هدایت کنند، ادامه کاهش قیمت تا ۰.۰۹۱ دلار ممکن خواهد بود. جهش قیمت از این سطح نشانه‌ای مثبت تلقی شده و به ‌معنی ورود خریداران به بازار در ریزش قیمت خواهد بود.

یرن فایننس (YFI)

قیمت ارز دیجیتال یرن فایننس روندی مشابه استلار را در پیش گرفته است. قیمت این رمز ارز  در تاریخ ۱۳ آگوست از سطح ۳,۰۰۰ دلار به ۳۸,۸۵۵.۳۱ دلار رسید. این حرکت افزایش قیمت قابل توجه ۱,۱۹۵ درصدی را در مدتی کوتاه به ثبت رسانده است.

قیمت این رمز ارز طی روز گذشته از نزدیکی سطح ۲۰۰ درصد فیبوناچی گسترشی در ۳۸,۴۵۱.۹۵ دلار رو به کاهش بوده است. اما به نظر می‌رسد گاوها به همین ‌راحتی از ادامه روند دست نخواهند کشید و در ناحیه ۲۳,۵۰۵.۳۴ الی ۲۶,۴۳۶.۲۴ دلار از قیمت دفاع خواهند کرد. با جهش قیمت از این ناحیه، گاوهای این بازار بار دیگر برای هدایت قیمت به سمت محدوده بالای ۳۸,۸۵۵.۳۱ دلار و ادامه روند صعودی تلاش خواهند کرد و در صورت موفقیت، هدف بعدی قیمت سطح ۴۶,۸۹۹.۳۹ دلار خواهد بود.

نمودار قیمت یرن فایننس

شاخص میانگین جهت‌دار (ADX) در بالای ۵۴ قرار گرفته و اندیکاتور جهت دار مثبت در بالای  اندیکاتور جهت دار منفی قرار گرفته است. این عوامل نشان‌دهنده قدرت روند صعودی و برتری خریداران خواهد بود. این رمز ارز موفق شده است  جهش قیمت قابل توجهی را از سطح حمایت ۲۶,۴۳۶.۲۴ دلاری تجربه کند. اگر این افزایش قیمت منجر به هدایت قیمت به محدوده بالای ۳۲,۵۰۰ دلار شود، احتمال دیده شدن دوباره سطح ۳۸,۹۵۵.۳۱ دلار ممکن خواهد بود.

در طرف مقابل اگر خرس‌ها موفق شوند قیمت این رمز ارز را به زیر سطح  حمایت ۲۶,۴۳۶.۲۴ دلاری هدایت کنند، ادامه ریزش قیمت تا شاخص میانگین متحرک ۲۰ روزه (۲۳,۸۰۰ دلار) ممکن خواهد بود.

 

منبع: Cointelegraph