Shangai Celebrations

تاثیر سال نو چینی بر کریپتوکارنسی­ ها؛ پیشرفت یا سقوط؟

تمدن امپراتوری چین به چند هزار سال پیش بر می­‌گردد و مانند دیگر تمدن­‌های آسیا نمی­توان از آن صرف ­نظر کرد. اما زمانی که بحث به سرمایه‌­گذاری بیت کوین می‌رسد، چینی‌­ها پیش از ممنوعیت قانونی، در صدر تراکنش­‌ها و خرید و فروش بیت کوین بودند. این ممنوعیت، تبادل مستقیم بین دو فرد (peer to peer Transaction) و تراکنش‌­های خارج از بورس (Over-the-Counter transactions) را شامل نمی­‌شود. نکته قابل تامل این‌جاست که با وجود قانون­ گذاری متفاوت، دولت چین به طور رسمی بلاک­ چین را دارای آینده­ای درخشان توصیف نموده است.

جشن‌­های سال نو چینی

همان طور که شاید می‌­دانید، چینی‌­ها نه تنها در کشور خودشان، بلکه تقریبا در سراسر دنیا محل‌ه­ای کوچک به نام “محله چینی­‌ها” زندگی می‌­کنند. همینطور جشن­‌ها و پایکوبی­‌های آنان نیز زبانزد خاص و عام نیز هست. این جشن از 9 بهمن ماه آغاز شده، اما شروع رسمی آن از 16 بهمن می‌­باشد.
در جدول زیر یک تایم لاین برای معرفی بهتر این تعطیلات قرار داده شده است.

سال نو چینی و تاثیر روی ارز دیجیتال

مسافرت­‌های سالانه

در این روز­های سال، میلیون­‌ها چینی به سراسر جهان سفر می‌­کنند؛ تا پیش از این، این جشنواره­‌ها برای بازگشت به میهن و دوباره جمع شدن خانواده استفاده می‌­شد. گردشگری داخلی و جهانی در چین بسیار مهم است، زیرا به علت پهناور بودن این کشور، صنعت حمل و نقل جاده­‌ای، قطار و هوایی رشد چشمگیری پیدا می­‌کند.

تاثیر سال نو چینی بر تجارت بیت کوین

با وجود ممنوعیت دولت چین بر خرید و فروش بیت کوین، بسیاری از علاقه­‌مندان و تریدرها راه هایی برای مقابله با این محدودیت­‌ها پیدا نموده‌­اند. در همین راستا، بسیاری از طرفداران ارز­های دیجیتال از VPN استفاده کرده، یا حتی تجارت­های مبتنی بر کریپتوکارنسی، با ترک کشور خود، در کشور­های دیگر با قوانین دوستانه‌­تر سکونت گزیده‌اند. برای مثال، صرافی Binance ابتدا در چین فعالیت داشت، سپس به ژاپن رفت و اکنون در دیگر شهرهایی نظیر سنگاپور، مالتا، اوگاندا و جرسی فعالیت دارد.

بنابراین، با دانستن رشد یک‌باره در این بازه از سال توریسم در کشور چین، و البته ناتوانی پذیرش و تبادل ارز­های دیجیتال، می­توان به طور قطع، کاهش درصدی چشمگیری را در حجم معاملات روزانه کریپتوهایی نظیر بیت کوین مشاهده کنیم.

با مشاهده اخبار لحظه‌­ای ارز­های دیجیتال از شروع غیررسمی تعطیلات تاکنون می­‌توانیم به این امر پی ببریم. در 27 ژانویه (8 بهمن) قیمت بیت کوین 3500$ و در 29 ژانویه (10 بهمن) 3.349$ بود. اما تا پایان تعطیلات باید منتظر قیمت دارای فراز و نشیب ارزهای دیجیتال باشیم و در حال حاضر تنها راه، دنبال کردن اخبار لحظه­‌ای ارز­های دیجیتال از سایت اکسکوینو خواهد بود.

ارز دیجیتال در سال نو چینی

جمع بندی

در نهایت، شواهد بسیاری برای کاهش حجم بازار در این چند روز وجود دارد؛

  • افراد مقیم در چین، در تعطیلات به ترید ارزهای دیجیتال نخواهند پرداخت و این موضوع بسیار محسوس خواهد بود.
  • احتمال کاهش ارزش بازار با تبدیل بیت کوین به ارز فیات برای مسافرت و تعطیلات وجود دارد.
  • بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال از 20 بهمن ماه نوسان زیادی نخواهد داشت.
  • این کاهش فعالیت، ممکن است تا دو هفته آینده وجود داشته باشد.
  • ممکن است پیش از 30 بهمن، بیت کوین قیمت­‌های کاهشی جدیدی را تجربه کند.

نظر شما در این باره چیست؟ ایا نوسان قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال (مخصوصا افول آن) امری موقتی خواهد بود؟ با ما همراه باشید.