پنج‌شنبه 10 فروردین 1402
تتر پولیگان

اثبات اقتدار تتر با پیوستن به یازدهمین بلاکچین؛ تتر به شبکه پولیگان اضافه شد

همه شما تتر را به عنوان بزرگ‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین استیبل کوین دنیای رمزارزها می‌شناسید که در اصل نام شرکت ارائه‌دهنده آن است و نماد این ارز دیجیتال USDT است.

حالا این شرکت پا را فراتر گذاشته و در شرایط فعلی بازار که خیلی‌ها از ریزش استیبل کوین ترا UST از استیبل کوین‌ها ترسیده‌اند، روز گذشته از پیوستن خود به یک بلاک چین جدید برای اثبات پایداری هر چه بیشتر این دارایی اعلام کرد. تیم پروژه اعلام کرد که استیبل‌کوین تتر USDT از این به بعد بر بستر شبکه پولیگان نیز در دسترس خواهد بود. پشتیبانی از بلاک چین‌های بیشتر برای تتر حجم معاملات و نقدینگی بیشتری را در پی خواهد داشت.

در حال حاضر تتر سومین رمزارز بزرگ جهان است که از نظر ارزش کل بازار پس از بیت کوین و اتریوم قرار گرفته و در زمان نوشتن این مقاله ارزش بازاری حدودی ۷۲ میلیون دلار دارد.

اکثر استیبل کوین‌های بازار مانند تتر توسط ذخایر ارزی فیات پشتیبانی می‌شوند تا در صورت خروج نقدینگی توسط کاربران ارزش آن‌ها کاهش نیابند. با این حال، استیبل کوین ترا یا UST با استفاده از یک ساز و کار الگوریتمی کار می‌کرد که با به مشکل خوردن این الکوریتم و صفر شدن ارزشش در کمتر از یک روز باعث از بین رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران به استیبل‌کوین‌ها شد.

پس از سقوط ارزش UST یا به اصطلاح دیپگ Depeg شدن آن نسبت به دلار آمریکا در ۱۹ می ۲۰۲۲ بنیاد تتر یک گزارش از ذخایر تلفیقی خود منتشر کرد تا به کاربران خود اثبات کند ارزش این دارایی به این راحتی تغییر نخواهد کرد. با این حال این گزارش نشان‌دهنده کاهش ۱۷ درصدی این اوراق ماهه نسبت به فصل گذشته بود؛ کاهشی ۴.۳ میلیارد دلاری. همچنین این گزارش نشان‌دهنده افزایش سرمایه‌گذاری‌های تیم پروژه در بازار پولی و اسناد مالی خزانه‌داری ایالات متحده است که نشان‌دهنده افزایش ۴.۷ میلیارد دلاری یا حدودا بیش از ۱۳ درصد است.

تتر به دنبال تقویت اکوسیستم دیفای پولیگان

روز گذشته پائولو آردوینو مدیر ارشد فناوری تتر اعلام کرد: «ما از راه‌اندازی USDT بر بستر پولیگان و دسترسی جامعه کاربری آن به پایدارترین، قابل اعتمادترین و نقدشونده‌ترین استیبل‌کوین بازار خوشحالیم. امسال اکوسیستم پولیگان شاهد رشد تاریخی بوده و ما معتقدیم حضورمان در این شبکه برای ادامه این رشد ضروری است.»

بر اساس داده‌های آماری، بلاک چین پولیگان در حال حاضر میزبان بیش از ۱۹۰۰۰ برنامه غیرمتمرکز DApp است که نسبت به ماه اکتبر ۲۰۲۱ شاهد یک رشد ۵ برابری بوده است. پیوستن USDT به بلاک چین پولیگان به ۸۰۰۰ تیم مختلفی که در این اکوسیستم فعالیت می‌کنند، امکان استفاده از بهترین استیبل‌کوین جهان را می‌دهد.

در کنار این حجم از برنامه‌های غیرمتمرکز، پولیگان در کل میزبان ۱.۶ میلیارد تراکنش از ۱۴۲ میلیون کاربر منحصر به فرد بوده است و در کل ۵ میلیارد دلار ارزش قفل شده TVL در این بلاک چین وجود دارد.

مزایای استفاده از شبکه پولیگان برای تتر

پولیگان همیشه به عنوان یکی از رقبای اصلی بلاک چین اتریوم Ethereum شناخته می‌شود. شبکه‌ای که نسبت به رقیب قدر خود یعنی اتریوم تراکنش‌ها را به شدت سریع‌تر تایید می‌کند و مهم‌تر از همه کارمزد انتقال در آن بسیار کم‌تر و ناچیز است. تمام این ویژگی‌ها می‌توانند تتر را به یک ابزار پرداخت روزمره تبدیل کند.

همانطور که در بخش قبل نیز گفته شد، افزایش و پخش شدن نقدینگی این رمزارز باعث هر چه پایدارتر شدن آن می‌شود که در شرایط فعلی بازار اتفاق مهمی است. وجود تتر در ۱۱ بلاک چین مختلف باعث کاهش نوسانات قیمتی آن می‌شود که در نتیجه سرمایه‌گذاران با خیال راحت‌تری نسبت به ثبات این دارایی می‌توانند در شبکه‌های مختلف به فعالیت بپردازند.

چه بلاک چین‌هایی از تتر پشتیبانی می‌کنند؟

علاوه بر شبکه پولیگان، ده بلاک چین دیگر نیز از استیبل کوین تتر پشتیبانی می‌کنند. اومنی Omni، اتریوم Ethereum، ترون Tron، ایاس EOS، لیکویید Liquid، الگوراند Algorand، سولانا Solana، بیت‌کوین کش Bitcoin Cash (SLP)، کوساما Kusama و آوالانچ Avalanche. علاوه بر این شبکه‌ها حدود ۱۹۶ میلیون یورو EURT، ۲۰.۵ میلیون یوان CHNT و ۲۲۶ هزار دلار  XAUT توسط شرکت تتر صادر شده است.

به طور حدودی میزان تتر توزیع شده در شبکه‌های مختلف به شکل زیر است:

  • ترون: ۳۸.۷۳۵ میلیارد دلار
  • اتریوم: ۳۶.۸۱۵ میلیارد دلار
  • سولانا: ۱.۸۸۹ میلیارد دلار
  • اومنی: ۱.۳۳۵ میلیارد دلار
  • آوالانچ: ۶۵۱ میلیون دلار
  • الگوراند: ۱۵۸.۹۹ میلیون دلار
  • ایاس: ۸۵.۲۵۱ میلیون دلار
  • لیکویید: ۳۶.۵۶۱ میلیون دلار
  • بیت‌کوین کش: ۵.۹۸۷ میلیون دلار

تتر و ورود به آمریکا لاتین

گذشته از این، تتر از راه‌اندازی یک استیبل کوین جدید که با پزو مکزیک هم‌بستگی قیمتی دارد با نماد MXNT خبر داده است. هدف از راه‌اندازی ورود به بازار آمریکای مرکزی و شرکت‌های لاتین است. به گفته تتر، این استیبل کوین ابتدا در بلاک چین‌های اتریوم، ترون و پولیگان در دسترس خواهد بود.

بر اساس داده‌های ارائه شده توسط  تیم تریپل ای Triple-A، حدود ۴۰ درصد از شرکت‌های مکزیکی به پیاده‌سازی بلاک چین و رمزارزها علاقه‌مندند. این امر می‌تواند باعث تبدیل شدن مکزیک به ابر قدرت رمزارزی در حوزه کشورهای آمریکای لاتین شود.

MXN₮ چهارمین استیبل کوین هم‌بسته با ارزهای فیات بنیاد تتر است.