روند صعودی قیمت بیت کوین از چه سطحی آغاز شد؟

روند صعودی قیمت بیت کوین از چه سطحی آغاز خواهد شد؟

,

یکی از معامله‌گران برتر ارزهای دیجیتال بر این باور است در صورت بسته شدن شمع روزانه قیمت بیت کوین در محدوده بالای سطح ۱۰,۵۰۰ دلار، احتمال تشکیل الگوی وایکوف(Wyckoff) افزایش خواهد یافت. این فرد همان کسی بود که  در ابتدای سال ۲۰۲۰ و چند ماه قبل از شروع بازار نزولی ارزهای دیجیتال، پیش بینی خود مبنی بر رسیدن قیمت بیت کوین و ریپل به سطح ۳,۰۰۰ و ۰٫۱۱ دلار را پیش بینی کرده بود.

وی با انتشار نمودار زیر در تاریخ ۷ سپتامبر(۱۷ شهریور) بیان کرد حرکات قیمت اخیر ارز دیجیتال بیت کوین شباهت بسیار زیادی به تغییرات قیمت سهام شرکت اپل داشته و می‌تواند منجر به شکل گیری الگوی وایکوف شود.

با مشاهده شباهت‌های موجود بین حرکات قیمت‌ سهام اپل و ارز دیجیتال بیت کوین می‌توانیم بگوییم در صورتی که این رمز ارز موفق به پشت سر گذاشتن سطح ۱۰,۵۰۰ دلار شود، احتمال افزایش قیمت هم بیشتر شده و حرکت قیمت در محدوده بین ۱۱,۰۰۰ تا ۱۲,۰۰۰ دلار دور از انتظار نخواهد بود.

نمودار روند صعودی قیمت بیت کوین

این تحلیلگر اخیرا عنوان کرده است که قرار گیری قیمت بیت کوین در محدوده ۹,۰۰۰ دلار به معنی سلامت روند بلند مدت این رمز ارز می‌باشد.

وی تحلیل اخیر خود را بر مبنای حرکات قیمت فراکتالی بازار نزدک پس از رکود بزرگ اقتصادی شکل گرفته در سال ۲۰۰۸  بیان کرد. بنابراین تا زمانی که ارز دیجیتال بیت کوین در محدوده  ۹,۰۰۰ دلار باقی مانده است، در وضعیت مشابه بازار نزدک قبل از شروع رالی افزایش قیمت  در سال ۲۱۰  قرار دارد.

تمام چشم‌ها به بازارهای سنتی دوخته شده است

اگرچه بسیاری از تحلیلگران بر این باورند بیت کوین راه خود را از سایر بازارهای مالی جدا کرده است، اما در حال حاضر به نظر می‌رسد حرکات قیمت بیت کوین تا حد زیادی از بازارهای سنتی تبیعیت می‌کند.

برای مثال روز گذشته در پی افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا و بازار سهام، قیمت بیت کوین هم با افزایش همراه بود.

در همین راستا تحلیلگران معتقدند عواملی مثل افزایش قیمت طلا و دارایی‌های موجود در بازار سهام می‌توانند قیمت بیت کوین را تحت تاثیر قرار داده و سبب افزایش آن شوند. البته در نظر داشته باشید که عواملی مثل بسته‌های محرک اقتصادی از ارزش دلار کاسته و ممکن است باعث بالا رفتن قیمت طلا شود.

از طرفی افزایش پذیرش عمومی، کمیابی و پیش زمینه مناسب اقتصاد کلان از جمله عواملی هستند که می‌توانند منجر به افزایش قیمت ارز دیجیتال بیت کوین شوند. شکست سطح ۱۰,۰۰۰ دلار در ماه جولای سال جاری منجر به افزایش قیمت طلا شده و این سطح حمایتی را به سطح مقاومت تبدیل کرد. برای ادامه روند صعودی بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا اتفاق غیر منتظره‌ای به وقوع خواهد پیوست یا نه؟

منبع: bitcoinist
تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال

معامله‌گران معتقدند شکست قدرتمند قیمت اتریوم در محدوده بالای سطح ۴۰۰  دلار می‌تواند سبب افزایش قیمت بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها شود.

نقشه قیمت بیت کوین

قرار گرفتن دلار آمریکا در فاز تصحیح قیمت و احتمال از دست دادن قدرت آن به واسطه چاپ پول بیشتر توسط بانک مرکزی ایالات متحده می‌تواند از جمله عوامل افزایش سرمایه‌گذاری‌های سازمانی در بازار ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین باشد.

جالب است بدانید که حدود ۴۰ درصد از بیت کوین‌های استخراج شده طی ۲ سال اخیر دست نخورده باقی مانده‌اند که این موضوع نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران به امید افزایش قیمت این ارز دیجیتال در آینده، آن را هودل(Hodl) می‌کنند.

هودل یعنی چه؟

ارزهای دیجیتال

یکی از پر کاربرد ترین اصطلاحات دنیای ارزهای دیجیتال مفهوم هودل کردن است. شاید اگر به تازگی وارد حوزه کریپتوکارنسی شده باشید، عبارت هودل کردن به گوشتان خورده باشد و در جست و جوی یافتن مفهوم آن باشید. اگر کلمه HODL را در دیکشنری زبان انگلیسی جست و جو کنید، مشاهده خواهید کرد که چنین کلمه ای وجود ندارد! پس ابتدا باید بدانیم که هودل HODL از کجا آمده است و مفهوم آن چیست؟

در سال ۲۰۱۳ یکی از کاربران وب سایت قدیمی و معتبر بیت کوین تاک bitcointalk.org، پستی با عنوان I AM HODLING قرار داد و در توضیحات ذکر کرد که اشتباه تایپی انجام داده است، اما بطور عمدی آن را اصلاح نکرد. او به تریدرها پیشنهاد داد که  از ترید کردن و نوسان گرفتن از بازار دست بردارند و بیت کوین خودشان را نگه دارند. چراکه عقیده داشت نگهداری بیت کوین در مدت زمان طولانی سودآورتر خواهد بود.

این واژه رفته رفته در جامعه بیت کوین گسترش یافت و به مرور زمان به یک اصطلاح برای علاقه مندان به سرمایه گذاری بلند مدت تبدیل شد. اخیرا ویکی پدیا نیز مقاله ای تحت عنوان هودل (HODL) را ارائه کرده است که نشان دهنده اهمیت و جست و جوی زیاد کاربران می باشد. هر دو واژه هولد و هودل به نگهداری بیت کوین به جای ترید آن اشاره دارند.

بیل باریت (Bill Barhydt) مدیر عامل و بنیانگذار اپلیکیشن کیف پول آبرا(Abra) بر این باور است که قیمت بیت کوین به عنوان یک کلاس دارایی جدید به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند و دولت آمریکا نیز با تمدید بسته‌های محرک قصد احیای اقتصاد را دارد. از این رو اکنون بهترین زمان برای بیت کوین است تا از جایگاه خود به عنوان یک دارایی دیجیتالِ سخت دفاع کند.

بیت کوین(BTC)

نمودار روزانه بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین موفق شد در تاریخ ۱۲ آگوست سطح میانگین متحرک ۲۰ روزه(۱۱,۲۵۳ دلار) خود را پشت سر بگذارد که این موضوع به خرید زیاد معامله‌گران در سطوح پایین اشاره داشت.

حرکات قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا طی چند روز اخیر منجر به شکل‌گیری الگوی مثلث صعودی در نمودار قیمت آن شد که با یک شکست قیمت در بالای محدوده ۱۲,۱۱۳٫۵۰ دلار تکمیل خواهد شد. در این صورت قیمت هدف بعدی در محدوده ۱۳,۷۰۲٫۵۵ دلار خواهد بود.

هر دو شاخص میانگین متحرک روندی رو به بالا داشته و شاخص قدرت نسبی نیز در محدوده مثبت قرار دارد که این موضوع نیز قدرت زیاد گاوها در این بازار مالی را بیان می‌کند.

اما در صورتی که جهت حرکت قیمت بیت کوین عوض شده و یک شکست قیمت در محدوده زیر شاخص میانگین متحرک ۲۰ روزه تجربه کند، دیدگاه صعودی فعلی ارزش خود را از دست خواهد داد.

روند قیمت طلای دیجیتال در صورت تجربه شکست نزولی در پایین محدوده حمایتی ۱۰,۴۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ دلار تغییر کرده و رنگ و بوی نزولی به خود خواهد گرفت.

اتریوم(ETH)

نمودار روزانه قیمت اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم به عنوان بزرگ‌ترین آلت کوین دنیا، افزایش قیمت مناسبی را در محدوده بالای خط روند نزولی و سطح مقاومتی ۴۱۵٫۶۳۴ دلار تجربه کرد و این موضوع نشان می‌دهد روند صعودی این ارز دیجیتال از سر گرفته شده است.

هر دو شاخص میانگین متحرک این رمز ارز روبه رشد بوده و شاخص قدرت نسبی نیز در محدوده فروش بیش از حد قرار دارد. در مسیر صعودی فعلی سطوح ۴۸۰  و ۵۲۰  دلار، قیمت هدف بعدی اتریوم در نظر گرفته شده‌اند.

البته لازم به ذکر است که هدایت قیمت اتریوم توسط خرس‌های این بازار به سمت محدوده ۴۱۵٫۶۳۴ دلاری، پولبک این رمز ارز را در پی خواهد داشت.

پولبک به حالتی گفته می شود که قیمت یک دارایی خط روند را شکسته و دوباره به خط روند باز می گردد اما قادر به شکست آن نیست. پولبک و اصلاح قیمت هر دو به معنی جابجایی روند هستند اما تفاوت مهمی که بین این دو مفهوم وجود دارد این است که پولبک‌ها موقت و اصلاح ها طولانی‌مدت هستند. پولبک‌ها نشانه‌ی از تغییر روند و تبدیل مقاومت‌های شکسته شده به حمایت و حمایت‌های شکسته شده به مقاومت هستند و اصلاح‌ها نشانه‌ی ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای پلکانی قیمت هستند.

ریپل(XRP)

نمودار روزانه ریپل

ارز رمز نگاری شده ریپل هم الگوی کنج نزولی یا الگوی فالینگ وج (Falling Wedge) را شکست. اگر گاوها موفق شوند قیمت ریپل را به محدوده بالای  سطح ۰٫۳۰۷۳۰۱ دلار برسانند احتمال رالی افزایش قیمت به سمت محدوده مقاومتی ۰٫۳۲۶۱۱۳ تا ۰٫۳۴۶۷۲۷ دلار دور از انتظار نیست. شکست صعودی در بالای این محدوده سبب ادامه یافتن روند صعودی فعلی خواهد شد.

قیمت هدف بعدی در بالای محدوده ۰٫۳۴۶۷ دلار سطح ۰٫۴۰  دلار خواهد بود. روند رو به رشد شاخص‌های میانگین متحرک و  نزدیک شدن شاخص قدرت نسبی به محدوده فروش بیش از حد نیز نشان از قدرت گاوهای این بازار دارد.

اما از طرفی با کاهش قیمت ریپل از سطح ۰٫۳۰۷۳ دلار، خرس‌ها قیمت این آلت کوین را به محدوده پایین شاخص میانگین متحرک ۲۰ روزه(۰٫۲۷۵ دلار) هدایت خواهند کرد. در صورتی که این اقدام آن‌ها موفقیت آمیز باشد احتمال کاهش بیشتر قیمت به سمت سطوح فیبوناچی بازگشتی ۶۱٫۸  درجه‌ای در سطوح ۰٫۲۴۴۴۷۲  افزایش خواهد یافت.

چین لینک(LINK)

نمودار روزانه قیمت چین لینک

چین لینک که به تازگی توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را به خود جلب کرده است، در تاریخ ۱۳ آگوست موفق شد شکست قیمت مناسبی در محدوده بالای سطح فیبوناچی ۲۶۱٫۸ درجه‌ای تجربه کند. اما گاوها از قدرت کافی برای نگهداری این سطح برخوردار نبودند.

ولی به نظر می‌رسد گاوها به صورت کامل میدان را خالی نکرده و آن را به خرس‌ها واگذار نکرده‌اند. با در نظر گرفتن این موضوع که بیشتر معامله‌گران انتظار دارند این ارز دیجیتال به مسیر صعودی خود ادامه دهد، اگر خریداران توانایی هدایت قیمت به سمت سطوح ۱۸٫۳۴۸۸ را داشته باشند، احتمال رالی افزایش قیمت به سمت سطح ۲۰  دلار افزایش خواهد یافت.

از طرف دیگر فشار فروش شکل گرفته سبب تقویت مومنتوم شده و احتمال شکست قیمت در محدوده زیر ۱۵٫۹۱۷ دلار را افزایش خواهد داد. در محدوده پایین این سطح کاهش قیمت به سمت سطح فیبوناجی بازگشتی ۳۸٫۲  درجه‌ای در سطح ۱۳٫۹۶۳ دلار افزایش خواهد یافت.

اگر این ارز دیجیتال موفق شود جهش قیمت مناسبی را از این سطوح تجربه کند، احتمال از سر گیری روند صعودی فعلی دور از انتظار نیست ولی هرگونه شکست قیمت زیر این سطح قدرت مومنتوم را کاهش خواهد داد.

بیت کوین کش(BCH)

نمودار روزانه قیمت بیت کوین کش

قیمت رمز ارز بیت کوین کش به عنوان یکی از اعضای خانواده بیت کوین، در محدوده سطح حمایتی ۲۸۰  دلار قرار داشت. با توجه به فشار خرید شکل گرفته در بازار این ارز دیجیتال، اگر گاوها توانایی هدایت قیمت این ارز دیجیتال به سمت محدوده بالای خط روند را نداشته باشند، خرس‌ها تمام تلاش خود را برای رساندن قیمت به سطح حمایت ۲۸۰  دلار به کار خواهند بست.

اگر قیمت بیت کوین کش از خط روند نزولی منحرف شده و به سمت پایین حرکت کند، احتمال تکامل الگوی مثلث نزولی زیر سطح ۲۸۰  دلار افزایش یافته و این ارز دیجیتال خود را برای رسیدن به ۲۲۲  دلار آماده خواهد کرد.

اما در صورتی که شاهد افزایش قیمت این رمز ارز و رسیدن آن به محدوده بالای خط روند باشیم، می‌توانیم انتظار رسیدن قیمت به ۳۲۵ و ۳۵۳  دلار را داشته باشیم.

بیت کوین اس وی(BSV)

نمودار قیمت بیت کوین اس وی

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین اس وی نیز طی چند روز اخیر در محدوده سطح حمایتی ۲۰۰ دلار قرار داشت. عدم توانایی این رمز ارز برای به دست آوردن سطوح پیشین به تعداد اندک خریداران در این سطوح اشاره دارد.

به نظر می‌رسد به زودی با یک سطح مقاومت قوی در نزدیکی خط روند روبه رو شویم. اگر این سطح مقاومت سبب تشکیل شکست نزولی در نمودار قیمت شود، احتمال کاهش قیمت به محدوده زیر ۲۰۰ دلار و همچنین شاخص میانگین متحرک ۵۰ روزه(۱۹۲ دلار) افزایش خواهد یافت. در این صورت ممکن است سطح ۱۶۰  دلار قیمت هدف بعدی این رمز ارز باشد.

در حال حاضر، شاخص میانگین متحرک ۲۰ روزه در یک سطح صاف حرکت کرده و قرار داشتن شاخص قدرت نسبی در نقطه میانی به تعادل عرضه و تقاضا در این بازار اشاره دارد. هر شکست قیمت در محدوده بالای خط روند نزولی و همچنین حوالی سطح مقاومت ۲۲۷  دلار، از بازگشت گاوها به میدان خبر داده که رسیدن به سطح ۲۶۰٫۸۹  دلار را در پی خواهد داشت.

لایت کوین(LTC)

نمودار قیمت لایت کوین

دفاع موفقیت‌آمیز گاوها از سطح ۵۱ دلار نشانه مثبتی برای قیمت این ارز دیجیتال در نظر گرفته می‌شود. اگر آن‌ها توانایی هدایت قیمت این ارز دیجیتال را به محدوده بالای کانال نزولی تشکیل شده را داشته باشند، احتمال رسیدن قیمت به ۶۰  و ۶۵٫۱۵۷  دلار افزایش خواهد یافت.

همچنین شکست صعودی در محدوده بالای ۶۵٫۱۵  دلار به منزله رسیدن قیمت این رمز ارز به ۸۰ دلار خواهد بود. قرار داشتن قیمت این ارز دیجیتال در محدوده بالای شاخص میانگین متحرک ۲۰ روزه از یک طرف و قرار گیری شاخص قدرت نسبی در محدوده زیر سطح ۶۰ اوضاع را تا حد زیای باب میل گاوها کرده است.

اما اگر قیمت این رمز ارز شکست نزولی را تجربه کرده و به سمت سطوح پایین‌تر حرکت کند، خرس‌ها از این موقعیت استفاده کرده و قیمت آن را به ۵۱ دلار خواهند رساند. این نکته را در نظر داشته باشید که هر گونه شکست قیمت در محدوده پایین‌تر از شاخص میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه(۴۸ دلار) نشانه منفی بزرگی برای این رمز ارز محسوب خواهد شد.

کاردانو(ADA)

نمودار قیمت کارداتو

در حال حاضر قیمت ارز دیجیتال کاردانو در محدوده ۰٫۱۳ و ۰٫۱۵  دلار قرار دارد. شکست قیمت شکل گرفته در این محدوده در تاریخ ۱۲ آگوست نشان از افزایش تقاضا در سطوح پایین از سمت معامله‌گران داشت.

این رمز ارز در طول مسیر صعودی خود دو بار تصحیح قیمت را تجربه کرد و در حال حاضر نیز در حال پشت سر گذاشتن دوره تصحیح قیمت ۱۸ روزه خود است. اگر تاریخ تکرار شود، احتمال باقی ماندن قیمت در همین محدوده برای چند روز آینده و قبل از تجربه شکست صعودی و یا نزولی دور از انتظار نیست.

حرکت شاخص میانگین متحرک ۲۰ روزه(۰٫۱۳۷ دلار) در یک سطح صاف و قرارگیری شاخص قدرت نسبی در محدوده بالاتر از نقاط مرکزی به تعادل میان خریداران و فروشندگان این بازار مالی اشاره دارد. به احتمال زیاد حرکت صعودی یا نزولی قابل توجه این رمز ارز پس از تجربه شکست در محدوده بالاتر از ۰٫۱۵  یا پایین‌تر از ۰٫۱۳  دلار شکل خواهد گرفت.

بایننس کوین(BNB)

نمودار قیمت بایننس کوین

کاهش قیمت بایننس کوین به زیر محدوده شاخص میانگین متحرک ۲۰ روزه در سه روز متوالی از تاریخ ۱۱ تا ۱۳ آگوست و عدم توانایی خرس‌ها برای هدایت قیمت این ارز دیجیتال به سمت سطوح پایین‌تر، حاکی از خرید زیاد این رمز ارز توسط معامله‌گران است.

امروز گاوها با هدایت قیمت این رمز ارز به سمت سطوح بالاتر از خط روند نزولی قصد رساندن آن را به بالاتر از سطح مقاومت ۲۲٫۹۳  دلار داشتند. اگر آن‌ها موفق شوند احتمال رالی افزایش قیمت به سمت محدوده ۲۴٫۵۸۸  و سپس ۲۷٫۱۹  دلار افزایش خواهد یافت.

وضعیت قرار گیری شاخص‌های میانگین متحرک و قدرت نسبی نیز از قدرت بیشتر گاوهای این بازار خبر می‌دهد.

اما سقوط قیمت این رمز ارز از سطح ۲۲٫۹  دلار نیز کاهش هر چه بیشتر آن و رسیدن به محدوده حمایتی در حوالی شاخص میانگین متحرک ۲۰ روزه را در پی خواهد داشت.

کریپتو دات کام کوین(CRO)

نمودار قیمت کریپتو دات کام کوین

قیمت این ارز دیجیتال در حال حاضر( هنگام نگارش این مقاله) در محدوده ۰٫۱۵۴۳  و ۰٫۱۷۶۵  دلار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد.

شاخص میانگین متحرک ۲۰ روزه روندی رو به رشد داشته و شاخص قدرت نسبی در نزدیکی ۶۰ قرار دارد.  با اینکه این امر به کاهش قدرت مومنتوم اشاره دارد ولی به نظر می‌رسد اوضاع همچنان باب میل گاوهای این بازار است.

اگر معامله‌گران این رمز ارز توانایی هدایت قیمت آن به سطوح بالاتر از ۰٫۱۷۶  دلار را داشته باشند، روند صعودی با قیمت هدف ۰٫۲۰  دلار ادامه خواهد یافت و حرکت قیمت این ارز دیجیتال زیر سطوح حمایتی منجر به سقوط آن به سطح ۰٫۱۳  دلار خواهد شد.

بررسی و تحلیل قیمت قیمت بیت کوین در محدوده 12،000 دلار

بررسی و تحلیل قیمت بیت کوین در محدوده ۱۲,۰۰۰ دلار

,

ارز دیجیتال بیت کوین موفق شد سطح کلیدی ۱۲,۰۰۰ دلار را برای دومین بار طی یک ماه اخیر پشت سر بگذارد. اما آیا توانایی حفظ این سطح قیمتی را خواهد داشت؟

نقشه قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین

بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا با گذشتن از سطح مقاومتی ۱۱,۸۰۰ دلار، به محدوده بالاتر از ۱۲,۰۰۰ دلار دست یافت.

این حرکت صعودی شدید قیمت بیت کوین در حالی رخ داد که روز گذشته نمودار هفتگی ارزهایی مانند چین لینک (LINK) و بند پروتکل (Band Protocol)، با افزایش قیمت قابل توجهی بسته شد.

از آنجایی که ارز دیجیتال بیت کوین طی چند روز اخیر به یک ثبات نسبی رسیده بود، این جهش قیمت و رسیدن آن به محدوده بالای ۱۲,۰۰۰ دلار توسط بسیاری از معامله‌گران پیش بینی شده بود.

راکش یوپادهیای (Rakesh Upadhyay)، که از جمله افراد مطرح حوزه ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود در همین راستا بیان کرد:

به وجود آمدن الگوی پرچم سه گوش(pennant) در نمودار قیمت جفت ارز بیت کوین/دلار اغلب سبب تداوم روند شکل گرفته می‌شود. شکست قیمت  در محدوده بالایی این الگو را می‌توان به عنوان یکی از نشانه‌های قدرت گاوهای این بازار در نظر گرفت. سطح ۱۴,۷۵۶ دلار می‌تواند قیمت هدف بعدی بیت کوین پس از گذشتن از سطح ۱۲,۰۰۰ دلار باشد. به هر حال با توجه به اینکه سطح مقاومت ۱۲,۳۰۴ دلار مانعی برای افزایش بیشتر قیمت این رمز ارز محسوب می‌شود، معامله‌گران برای حفظ چشم انداز صعودی خود نسبت به قیمت بیت کوین باید منتظر تثبیت قیمت در محدوده بالای این سطح مقاومت باشند.

حالا که قیمت بیت کوین از سطح ۱۲,۰۰۰ دلار گذشته است، گاوها می‌توانند با افزایش حجم معاملات، قیمت این رمز ارز را به سمت ثبت یک رکورد تازه در محدوده بالای رکورد هفته قبلی(۱۲,۱۲۲ دلار) هدایت کنند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین
رکورد قیمت بیت کوین

کاهش قیمت آلت کوین‌ها در پی افزایش قیمت بیت کوین

همزمان با پشت سر گذاشتن سطح ۱۲,۰۰۰ دلار توسط بیت کوین، بازار آلت کوین‌ها با کاهش قیمت جزئی همراه بود. از میان برترین آلت کوین‌ها، ارزهای دیجیتال بند پروتکل و چین لینک بیشتر از بقیه کاهش قیمت را تجربه کردند. رمز ارزهای بند پروتکل و چین لینک به ترتیب با کاهش قیمت ۳۱٫۳۴ و ۱۰ درصدی خود به سطوح ۱۲٫۱۹ و ۱۳ دلار رسیدند.

قیمت ارز دیجیتال کاردانو هم با کاهش ۲٫۳۹ درصدی همراه بوده و در محدوده ۰٫۱۴۵  دلار قرار دارد. طبق داده‌های کوین مارکت کپ، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال رقمی معادل ۳۵۴ میلیارد دلار است و بیت کوین ۶۰٫۹ درصد از سهم کل این بازار را در اختیار دارد.

این افزایش قیمت بیت کوین در پی برخی عوامل فاندامنتال مثل ممنوعیت رسانه اجتماعی تیک تاک توسط رئیس جمهور آمریکا شکل گرفت. افزایش تنش‌های ژئوپولیتیکی بین دو ابر قدرت آمریکا و چین و نگرانی‌های مداوم درباره افزایش نگران کننده آمار ویروس کرونا، بار دیگر سرمایه‌گذاران را به سمت پناهگاه‌های امنی مانند بیت کوین و طلا سوق داد. از طرفی ادامه یافتن تمدید بسته‌های محرک اقتصادی توسط دولت آمریکا در پی رکورد اقتصادی اخیر نیز از جمله عواملی است که قیمت بیت کوین را به سمت سطوح بالا هدایت می‌کند.

پیش بینی قیمت تحلیلگران برتر

نمودار قیمت بیت کوین
تحلیل قیمت بیت کوین

یکی از تحلیلگران برتر ارزهای دیجیتال به نام پلن بی(PlanB) که خالق مدل انباشت به جریان (Stock-to-Flow) نیز هست گفت رفتار صعودی بیت کوین طی هفته‌های اخیر کاملا قابل پیش بینی بود.

در نخستین روزهای ماه آگوست این تحلیلگر بیان کرد که قیمت بیت کوین در حال تکمیل کردن نمودار انباشت به جریانی است که از ماه می آغاز کرده بود. بنابراین یک جهش قیمت قدرتمند در آینده‌ای نزدیک دور از انتظار نیست.

وی همچنین هفته گذشته اشاره کرد، هنگامی که در سال ۲۰۱۹ قیمت هر سکه از بیت کوین به ۴,۰۰۰ دلار رسید، بسیاری از معامله‌گران انتظار داشتند قیمت این ارز دیجیتال به ۱,۰۰۰ دلار برسد. ولی پس از اینکه بزرگ‌ترین ارز رمز نگاری شده دنیا به محدوده ۶,۰۰۰ دلار رسید، احساسات بازار تا حد زیادی تحت تاثیر گاوها قرار گرفت. این ارز دیجیتال با پشت سر گذاشتن سطح ۹,۰۰۰ دلار هم اکنون به ۱۲,۰۰۰ دلار رسیده است. به زودی هنگامی که قیمت بیت کوین به محدوده ۱۳,۵۰۰ دلار برسد چهره کسانی که سطح ۱,۰۰۰ دلار را پیش بینی می‌کردند دیدنی خواهد بود.

استخراج بیت کوین

بعد از استخراج تمام بیت کوین ها؛ چه اتفاقی میفتد؟

بیت کوین از بسیاری جهات به طلا شباهت دارد. ارز دیجیتال بیت کوین مانند طلا به راحتی استخراج نمی‌شود. طلا از درون لایه‌های زمین و بیت کوین از طریق دستگاه‌های دیجیتالی استخراج می‌شود. بیت کوین هم مانند طلا دارای یک منبع تغذیه محدود است، در واقع تعداد کل بیت کوین‌های قابل استخراج ۲۱ میلیون می‌باشد و اگر استخراج کنندگان به تمامی این ارز دیجیتال دست پیدا کنند، منابع عرضه کننده اصلی بیت کوین به اتمام خواهد رسید، مگر این که پروتکل بیت کوین برای تامین یک منبع بزرگتر تغییر یابد.

لازم به ذکر است تمامی تراکنش‌های انجام شده بیت کوین، روی بلاک چین بیت کوین ثبت می‌شوند.

بلاک چین بیت کوین در واقع یک لجر عمومی اشتراک‌گذاری است که کل شبکه بیت کوین به آن بستگی دارد.

نکته: از طریق کیف پول های بیت کوین ، مقدار موجودی بیت کوین برای خرید و فروش قابل محاسبه خواهد بود و به وسیله آدرس کیف پول ها، می‌توانیم از حقیقی بودن فروشنده بیت کوین اطمینان حاصل کنیم.

اگر منابع تولید بیت کوین به اتمام برسد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این همان سوالی است که همواره در میان هواداران دنیای ارزهای دیجیتال مطرح می‌شود.

اثر منابع محدود بیت کوین بر استخراج کنندگان

به نظر می‌رسد بیشترین کسانی که تحت تاثیر اتمام منابع استخراج بیتکوین قرار بگیرند، همین استخراج کنندگان باشند به دلیل اینکه آن‌ها دریافت پاداش بیت کوین در ازای استخراج آن را از دست خواهند داد. استخراج کنندگان که دیگر قادر به دریافت پاداش استخراج بلوک‌های بیتکوین نیستند به کارمزد تراکنش‌ها بسنده خواهند کرد. این بدان معنی است که با اتمام منابع استخراج بیت کوین، تعداد استخراج کنندگان و به دنبال آن متمرکز بودن روند شبکه بیتکوین و اثرات منفی بیتکوین روی سیستم هم کاهش پیدا می‌کنند.

استخراج ارز دیجیتال بیت کوین و افزایش قیمت بیت کوین

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

در حالی که هیچ کس به طور دقیق نمی‌داند بیت کوین چگونه به دنیای مالی بزرگتر راه خواهد یافت، این نکته را باید در نظر داشت که عرضه محدود یک ارز دیجیتال می‌تواند موجب افزایش قیمت آن شود. همچنین توده‌ای از سکه‌های غیر فعال در سراسر دنیا وجود دارد که قسمت عمده آن در دست شخص یا گروه خالق بیت کوین، به نام ساتوشی ناکاماتو قرار دارد. شاید این مقدار بیت کوین که تقریبا نزدیک به یک میلیون دلار تخمین زده شده است، برای عرضه در زمان اتمام استخراج بیت کوین و افزایش تقاضا کنار گذاشته شده است.

همچنین می توانید مقالات زیر را مطالعه کنید:

استخراج بیت کوین و سودآوری با آن

استخراج ابری بیت کوین

استخراج ابری بیت کوین کش

منبع: investopedia