تحلیل ارزهای دیجیتال

تحلیل فنی در قیمت ارز‌ دیجیتال

چگونه تحلیل فنی و درستی در قیمت ارز‌ دیجیتال داشته‌باشیم؟

برای اینکه تحلیل فنی و درستی در قیمت ارز‌ دیجیتال داشته باشیم، نیاز به رعایت یک‌سری نکات است که می‌خواهیم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم….

در واقع تحلیل فنی در قیمت ارز دیجیتال بر پایه سه اصل مهم استوار است:

  1. همه چیز در قیمت لحاظ شده است.

یعنی تمام عوامل اقتصادی و مالی و به طور کل عوامل اصلی تاثیر خود را روی قیمت دارايي گذاشته‌اند. به طور خلاصه این اصل می‌گوید عوامل بنیادی بر روی عرضه و تقاضا تاثیر می‌گذارند و این عرضه و تقاضا است که قیمت ارز دیجیتال را می‌سازد. لذا تحلیل گر‌های فنی روی قیمت ارز دیجیتال متمرکز می‌شوند.

  1. قیمت‌ها بر اساس روند‌ها حرکت می‌کنند.

شاید بتوان این اصل را به قانون نیوتن تشبیه نمود. نیوتن عنوان کرد که اجسامی که سرعت یکنواخت دارند به این سرعت تا ابد ادامه می‌دهند مگر عامل بیرونی شتاب حرکت را تغییر دهد. همين اصل در قیمت‌ها هم هست یعنی قیمت‌ها دوست دارند روندی که درون آن قرار دارند را ادامه دهند مگر این‌که عامل بیرونی روند را تغییر دهد.

  1. تاریخ تکرار می‌شود.

این اصل بیشتر به روانشناسی بازار بر می‌گردد. به این معنا که موج‌ها و روندها قدیم دوباره تکرار خواهند شد. در واقع این اصل می‌گوید آینده چیزی جز تکرار گذشته نیست و شاید این اصل برای شما عجیب باشد. اتفاقا این اصل یکی از مسائلی است که مورد انتقاد شدید بعضی از متخصصان قرار گرفته است.

میانگین متحرك در ارز دیجیتال

روند‌ها و میانگین آن (MA) جزو شاخصه‌های تعقیب کننده قیمت ارز دیجیتال هستند و به علت این‌که در فرمول داخلی اکثر شاخصه‌ها به نوعی و با تقدم و تاخر خاصی از MA ها استفاده شده بهMA ها مادر شاخص‌ها نیز اطلاق می‌شود.

در واقع MA یا میانگین متحرك یک میانگین وزنی از قیمت‌های یک سهم، جفت ارز، ارز ديجيتال يا دارایی است که در بازه زمانی مشخص شده انجام می‌شود برای مثال وقتی (MA=12) را به عنوان شاخص بر روی قیمت یک ارز دیجیتال بررسی می‌کنیم از 12 کندل آخر ارز، میانگین گیری اتفاق می‌افتد و سپس کندل آخر کنار گذاشته شده و یک کندل به عقب باز می‌گردد و این عملیات تکرار می‌شود.

شاخص میانگین متحرک در تحلیل قیمت ارز دیجیتال

میانگین متحرک شاخصی است که بر اساس این اصل که قیمت تاثیر گرفته از همه عوامل بازار است و در عدد قیمت همه عوامل تاثیر گذاشته اند، کار می‌کند.

در نتیجه اگر میانگین مثلا 50 (50 کندل قبل) روند صعودی به خود گرفت نشان دهنده این است که قیمت ارز دیجیتال به صورت میانگین رو به افزایش هستند و سیگنالی برای خرید است.

اما این شرط کافی برای خرید و فروش در بازار نیست زیرا این شاخص  فرض می‌کند که بازار کارا است. در مورد کارایی بازار ارز ديجيتال می‌توان گفت اين بازار كارايی اطلاعاتی و عملياتی مناسبی دارد اما به طور كلي اين موضوع نياز به تحقيق و بررسي دارد.

در تحلیل‌ها باید توجه داشته باشیم که…

یادمان باشد قیمت را عرضه و تقاضا می‌سازد در نتیجه قیمت، حجم و زمان سه فاکتور مهم هستند که تواما باید سیگنال خريد يا فروش بدهند. یک تحلیل‌ گر فنی باید بگوید يك ارز باید در چه نقطه خریداری شود و در چه محدوده زمانی یا قیمت فروخته شود در آخر می‌توان گفت این یکی از استفاده‌هایی است که می‌توان از این شاخص میانگین متحرک داشت.