چهارشنبه , ۲۹ دی ۱۴۰۰
توکن بت

توکن بت (BAT) چیست؟ آشنایی با نسل جدید تبلیغات اینترنتی

صنعت تبلیغات یکی از مهم‌ترین مدل‌های درآمدزایی برای اغلب کسب‌و‌کارهای آنلاین است؛ با این حال، روش‌هایی که در این زمینه به‌کار می‌روند، هنوز هم بسیار سنتی هستند. مدل تبلیغات کنونی سال‌ها است که تغییری نکرده است و به شدت نیاز به بازسازی دارد. بیشتر کاربران همواره تلاش می‌کنند از مزاحمت تبلیغات اینترنتی خلاص شوند؛ اما اگر کسی به شما بگوید که می‌توانید با تماشای تبلیغات به درآمدزایی برسید، آیا همچنان از این تبلیغات فراری هستید؟ این کار با استفاده از توکن بت BAT (Basic Attention Token) عملی است! این توکن با این هدف طراحی شده است تا با ممکن ساختن کسب درآمد از تماشای تبلیغات، صنعت تبلیغات را دگرگون کند. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به بررسی مفهوم و کارکرد توکن بت بپردازیم.

تاریخچه

در می ۲۰۱۵، برندون ایچ که مبدع زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت و مرورگر فایرفاکس بود، اقدام به راه‌اندازی مرورگر بریو (Brave) کرد که بستری برای درآمدزایی کاربران از طریق تماشای تبلیغات است؛ چرا که معتقد بود صنعت تبلیغات دیجیتال به بن‌بست رسیده و نیازمند تغییرات اساسی است. هدف از راه‌اندازی مرورگر بریو این بود تا با حدف واسطه‌ها از تبلیغات دیجیتالی، حفاظت از حریم شخصی کاربران و توزیع ارزش‌ اقتصادی (درآمدزایی) در بین تمامی طرف‌های اکوسیستم تبلیغات دیجیتال، صنعت تبلیغات را بهبود بخشد.

تا آگوست ۲۰۱۶، شرکت بریو بیش از هفت میلیون دلار سرمایه را از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر برجسته‌ای نظیر صندوق بنیان‌گذاران پیتر تایل، شرکای Propel Venture، پانترا سرمایه، بنیاد سرمایه و گروه ارز دیجیتال جذب کرد.

در ابتدا قرار بود بریو از بیت کوین پشتیبانی کند و درآمدها از طریق این رمز ارز در اکوسیستم تبلیغات دیجیتال توزیع شود؛ اما به دلیل نگرانی‌هایی که نسبت به سرعت پایین تراکنش‌های بیت کوین و کارمزدهای بالای آن وجود داشت، پروژه بریو که یک پلتفرم تبلیغات دیجیتالی با استفاده از فناوری بلاک‌چین بود، در مارس ۲۰۱۷ اعلام کرد از توکن اختصاصی خود به‌ نام بت (BAT) برای پرداخت‌ها استفاده می‌کند. این توکن‌ بر اساس استاندارد بلاک ‌چین اتریوم (ERC-20) ساخته شد.

تنها چند ماه بعد از اعلام این خبر و در می ۲۰۱۷، توکن بت راه‌اندازی شد. تعداد یک میلیارد توکن بت به ارزش ۳۵ میلیون دلار در یک عرضه اولیه‌ سکه (ICO) و تنها ظرف ۳۰ ثانیه فروخته شد. کل تعداد توکن‌های بت ۱.۵ میلیارد واحد بود و شرکت بریو تعداد ۵۰۰ میلیون بت را برای تیم توسعه‌دهنده این پروژه و امکان افزایش تعداد کاربران کنار گذاشت.

از آوریل ۲۰۱۹، کاربران بریو می‌توانند گزینه «پاداش بریو» را انتخاب کنند. با استفاده از این امکان، پرداخت‌های خرد توکن‌های بت (BAT) به وب‌سایت‌ها و تولیدکنندگان محتوا انجام می‌شود.

معرفی توکن بت (BAT)

توکن بت Basic Attention Token (BAT) یک رمز ارز است که هدف از ساخت آن ایجاد چرخه توزیع ارزش (درآمد) در اکوسیستم تبلیغات دیجیتال است که برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محتوای تبلیغاتی عادلانه باشد. بت، در بستر بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است و  برای انجام پرداخت‌ها در مرورگر اینترنتی بریو (Brave) استفاده می‌شود. رمز ارز بت می‌تواند بین سفارش‌دهندگان، انتشار دهندگان و کاربران اینترنتی مبادله شود تا بتواند داد و ستد را بین این سه گروه ساده کند. در واقع، هدف از طراحی و ساخت بت این است که یک بازار برای مبادله تبلیغات ایجاد کند که در آن سه گروه تبلیغ‌کنندگان، انتشاردهندگان و کاربران با مدل غیر متمرکز (بدون نظارت و کنترل یک نهاد مرکزی) به یکدیگر متصل شوند.

کاربرانی که محتوای تبلیغاتی را در مرورگر بریو تماشا می‌کنند، پاداش خود را به‌صورت توکن‌های بت دریافت می‌کنند. به‌علاوه ناشران نیز می‌توانند تبلیغات با تاثیرگذاری بالاتر را ارائه دهند و اطمینان یابند که محتوای آن‌ها توسط افرادی که تمایل دارند، دیده می‌شود. نتیجه این روند به ایجاد یک پلتفرم دیجیتال (بریو) منتهی شده است که از توکن بت استفاده می‌کند. کاربرانی که بت را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند، می‌توانند آن را در صرافی‌های رمز ارز از جمله سامانه اکسکوینو به پول یا رمز ارزهای تبدیل کنند یا توکن‌ها را به تولیدکنندگان محتوای مورد علاقه‌شان بدهند و از آن‌ها حمایت کنند.

توکن بت (BAT) چگونه کار می ‌کند؟

همه تراکنش‌های بت در بستر اتریوم انجام می‌شوند؛ یک بلاک‌چین عمومی که به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد و راه‌اندازی رمزارزها و اپلیکیشن‌های دلخواه را می‌‌دهد. در ادامه، بیشتر با ابزاری که توکن بت با آن‌ها کار می‌کند، آشنا می‌شویم. 

مرورگر بریو (Brave Browser) چیست؟

رمز ارز بت روی یک مرورگر به نام بریو و مبتنی بر فناوری بلاک‌چین کار می‌کند که توسط همان تیم سازنده بت، ساخته شده‌ است. بریو یک مرورگر رایگان است که بر اساس ادعای سازندگانش، ۳ تا ۶ برابر سرعت بیشتری را نسبت به دیگر رقیبان خود ارائه می‌دهد؛ چراکه این پلتفرم تنها تبلیغاتی را به کاربران نمایش می‌دهد که توسط خود کاربران انتخاب شده‌اند.

کاربران مرورگر بریو می‌توانند در برنامه پاداش بریو (Brave Rewards) ثبت‌ نام کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد پاداش تماشای تبلیغات را به‌صورت توکن‌های بت دریافت کنند، یا این توکن‌ها را برای تولیدکنندگان محتوایی که مایل به حمایت از آن‌ها هستند، ارسال کنند.

تنظیمات پیش‌فرض بریو در حالت مسدودسازی ربات‌های ردیاب و تبلیغات قرار گرفته است. تبلیغات تنها در صورتی فعال می‌شوند که کاربر آن‌ها را انتخاب کند؛ سپس، بریو تبلیغات ساخته‌شده توسط شرکای معتمد خود را به کاربران ارائه می‌دهد.

دفتر کل پرداخت‌های خرد بریو (Brave Micropayments Ledger)

برای رهگیری جابه‌جایی‌ توکن‌های بت، بریو از دفتر کل پرداخت‌های خرد استفاده می‌کند. این دفتر کل به تبلیغ‌کنندگان، انتشاردهندگان و کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از قراردادهای هوشمند، پرداخت‌ها را بین خود انجام دهند. بریو از الگوریتم اجماع گواه اثبات دانش صفرzero-knowledge proof  (ZKP) در بلاک‌چین خود استفاده می‌کند و هدف از این روش، ایجاد امکان ناشناس ماندن برای ذی‌نفعان تراکنش‌های آنلاین است.

روش گواه اثبات دانش صفر این امکان را فراهم می‌کند تا داده‌ها بدون اینکه محتوایشان فاش شود، تایید شوند. در این الگوریتم اجماع، هر تراکنش شامل دو طرف «تاییدکننده» و «اثبات‌کننده» است. طرف اثبات‌کننده تلاش می‌کند تا موضوعی را به تایید‌کننده ثابت کند، بدون اینکه به طرف‌ تایید‌کننده چیزی در مورد این موضوع بگوید. در واقع، اثبات‌کننده با فراهم کردن خروجی نهایی، ثابت می‌کند که قادر است بدون فاش ساختن اطلاعات ورودی یا فرایند محاسبه، چیزی را محاسبه کند؛ این در حالی است که تایید‌کننده تنها از داده خروجی اطلاع دارد.

ویژگی های مرورگر بریو (Brave)

حریم خصوصی: داده‌هایی که توسط کاربران در بریو جستجو می‌شوند، کاملا خصوصی باقی می‌مانند. این مزیت باعث می‌شود اطلاعاتی که برای نمایش تبلیغات مرتبط با محتوای جستجو شده توسط کاربر لازم است، در دسترس نباشد؛ بنابراین، کاربران با نمایش تبلیغات پی در پی مواجه نمی‌شوند. به‌علاوه، اشخاص ثالثی که فعالیت‌های کاربران را در اینترنت ردیابی می‌کنند، به‌صورت خودکار مسدود می‌شوند.

مطابقت تبلیغاتی پیشرفته با سلیقه کاربران: مرورگر بریو یک مجموعه کامل از داده‌های کاربر را همراه با سیگنال‌های مربوط به هدف‌های او، پنجره‌های (تب‌ها) فعال، یو آر ال‌ها (URL)، اطلاعات ورودی مربوط به کلیدواژه‌های جستجوشده، اطلاعات جستجو شده و … را نگهداری می‌کند. پلتفرم بریو می‌تواند تعیین کند که چه وقتی، کاربر در زمان و مکان مطلوبی از تجربه جستجوی خود قرار دارد تا بتواند پیشنهادات (تبلیغاتی) مناسب را به آن‌ها ارائه دهد.

بهبود تجربه کاربری: در مرورگر بریو، کاربران برای بالا آوردن هر صفحه، نیازی ندارند وارد سرورهای خارجی شوند. به دلیل این‌که تطبیق تبلیغات با سلیقه کاربران به‌صورت داخلی در مرورگر بریو انجام می‌شود، این روند منجر به جستجوی با کیفیت، کاهش مصرف باتری دستگاه مورد استفاده، استفاده کمتر از حجم اینترنت و کمترین اخلال در مسیر فراهم ساختن محتوای مناسب می‌شود.

چگونه توکن بت (BAT) خریداری کنیم؟

برای خرید توکن‌های بت، باید یک حساب‌ کاربری در یک صرافی آنلاین رمز ارز داشته باشید و به همین سادگی می‌توانید معامله توکن‌های بت را آغاز کنید. پیش از ثبت‌نام در صرافی مورد نظرتان، اطمینان حاصل کنید که روش‌های پرداخت آن ایمن است.

می‌توانید برای خرید توکن بت (BAT) و ده‌ها رمز ارز و توکن دیگر، به سامانه اکسکوینو مراجعه کنید و پس از ثبت‌نام در سایت، امکان خرید این توکن‌ها را داشته باشید.

از سوی دیگر می‌توانید با ثبت‌نام در مرورگر بریو و تماشای تبلیغات ارائه‌شده، توکن‌های بت را به‌عنوان پاداش دریافت کنید.

کیف پول‌ های توکن بت (BAT)

توکن‌ بت بر اساس استاندارد ERC-20 بلاک چین اتریوم ساخته شده است و از این رو می‌توانید از همه کیف پول‌هایی که از توکن‌های ساخته‌شده در بستر اتریوم پشتیبانی می‌کنند، برای ذخیره توکن‌های بت هم استفاده کنید. در ادامه، چهار نمونه از بهترین کیف پول‌های رمز ارز برای ذخیره توکن‌های بت را معرفی می‌کنیم.

بریو والت (Brave Wallet)

بریو والت، کیف پول رسمی برای ذخیره توکن‌های بت است. این کیف پول یک افزونه (extension) است که می‌توانید پس از دانلود و نصب مرورگر بریو، آن را به‌عنوان یک افزونه اضافه کنید. پس از دانلود، قادر خواهید بود توکن‌های بت را به این کیف پول اضافه کنید.

لجر نانو اس (Ledger Nano S)

لجر نانو اس یکی از بهترین کیف پول‌ها است که می‌تواند بیش از ۷۰۰ رمز ارز از جمله توکن بت را پشتیبانی کند. این کیف پول سخت‌افزاری، بهترین امنیت را به کاربران خود ارائه می‌دهد و در برابر حملات و سرقت‌ها ایمن است؛ بنابراین، لجر نانو اس را می‌توان یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره توکن بت دانست.

مای اتر والت (MyEtherWallet)

مای اتر والت، رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و همین امر موجب می‌شود که نقش یک کیف پول واقعی برای توکن‌های ساخته‌شده در بستر اتریوم را ایفا کند. مای اتر والت، یک کیف پول تحت وب و منبع باز ( دسترسی رایگان) است که داده‌های کاربران را روی جستجوگر دستگاه افراد ذخیره می‌کند. همچنین، می‌توان این کیف پول را به کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل لجر نانو اس متصل کرد و این یکی از مزیت‌های مای اتر والت به‌حساب می‌آید.

تراست والت (Trust Wallet)

این کیف پول پس از اینکه توسط صرافی بایننس خریداری شد، اعتبار بیشتری به دست آورده است. تراست، یک کیف پول موبایل است که از اتر (ETH) و هزاران توکن ERC-20 از جمله توکن بت (BAT) پشتیبانی می‌کند. کلید خصوصی در این کیف پول تنها در سیستم کاربران ذخیره می‌شود؛ به این معنا که کلید خصوصی افراد در هیچ سروری نگهداری نمی‌شود و این یک مزیت امنیتی برای تراست والت به‌شمار می‌رود. به‌علاوه، کاربران امکان آن را دارند با استفاده از تراست والت، با اکوسیستم اتریوم تعامل کنند یا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApps) را اجرا کنند.

همچنین، سامانه اکسکوینو، نخستین پلتفرم خرید و فروش رمز ارز ایرانی است که یک کیف پول مستقل و امن را در اختیار کاربران قرار داده است تا بتوانند توکن‌های خریداری شده را با خیال آسوده در این کیف پول ذخیره کنند.

سخن آخر

بت (BAT) یک رمز ارز است که روی بستر اتریوم ساخته شده است. این رمز ارز، روی یک پلتفرم غیر متمرکز و مبتنی بر بلاک‌چین به نام بریو (Brave) کار می‌کند. هدف از راه‌اندازی این مرورگر آن است تا کاربران با تماشای تبلیغات، درآمد کسب کنند و از این طریق، صنعت تبلیغات دیجیتال دگرگون شود؛ به این ترتیب، کاربران می‌توانند با تماشای تبلیغات مورد علاقه‌شان، پاداش خود را به شکل توکن‌های بت دریافت کنند. در واقع، پلتفرم بریو، بازاری برای مبادله تبلیغات بین طرف‌های ارائه‌دهنده تبلیغات و کاربرانی است که این محتوا را تماشا می‌کنند.

کاربران پس از دریافت توکن‌های بت به‌عنوان پاداش، می‌توانند آن را در صرافی‌های رمز ارز به پول فیات (دلار، یورو، ریال و …) تبدیل کنند یا این توکن‌ها را به تولیدکنندگان محتوای تبلیغاتی ارائه دهند و از آن‌ها حمایت کنند.

 

۲ نظرات

 1. با تشکر از مطالب مفیدی که در وبلاک اکسکوینو قرار میدین
  لازم دونستم مواردی رو به این مطلب اضافه کنم
  مرورگر بریو Brave Browser واقعاً سرعت خیلی بالایی داره و در مصرف اینترنت صرفه جویی مناسبی انجام میده در شماهم ذکر کردین ولی متأسفانه مرورگر بریو Brave Browser پاداش بهتون میده و در قسمت Brave Rewards قابل مشاهده است ولی دسترسی برنامه پاداش بریو یا Brave Rewards برای کاربران ایرانی مسدود کرده که برای ثبت نام در Uphold نیاز به آی پی ثابت کشور ثالث است و کابران ایرانی داخل کشور بایستی از آی پی ثابت کشور ثالث برای واریز برنامه پاداش بریو به کیف پول شخصی خودشون استفاده کنن
  همچنین کابران ایرانی می تونن برای دریافت آپی ثابت کشور ثالث از VPN هایی استفاده کنن که آی پی ثابت بدون تغیر استفاده کنن در غیر اینصورت با پیغام The owner of this website (uphold.com) has banned the country or region your IP address is in (IR) from accessing this website مواجه میشن
  درخواست من از سایت و صرافی محبوب اکسکوینو اینه که لطفاً آموزشی همراه با عکس درباره چگونگی ثبت نام با آی پی ثابت در مرورگر بریو Brave Browser قرار بدن تا تمام کاربران بتونن استفاده کنن
  بارهم از صرافی اکسکوینو بخاطر مطالب ارزشمندتون سپاسگذارم