دوشنبه , ۷ آذر ۱۴۰۱
قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

خرس‌ها یا گاوها؟ قدرت کدامیک در بازار بیت کوین بیشتر خواهد بود؟

ارز دیجیتال بیت کوین در حال حاضر در محدوده ۷,۲۰۰ دلار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. برخی از تحلیل گران بر این باورند این سطح می‌تواند به منزله شروعی برای رسیدن به سطوح بالاتر در نظر گرفته شود.

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

با نزدیک شدن به روزهای پایانی هفته، اکثر ارزهای دیجیتال موفق به ثبت افزایش قیمت شدند. در این میان ارز دیجیتال اتریوم نیز در تلاش است تا به سطوح ۱۳۰  دلار دست پیدا کند و ریپل نیز به عنوان سومین ارز دیجیتال دنیای رمز نگاری شده، تمام تلاش خود را برای رسیدن به محدوده ۰.۲۰ دلار به کار بسته است.

سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال بیت کوین که هم اکنون ۶۸ درصد از کل بازار ارزهای رمز نگاری شده را از آن خود کرده است در صدد است این رقم را به ۷۰ برساند که طبیعتا این موضوع می‌تواند منجر به کاهش تسلط ارز دیجیتال اتریوم در این بازار مالی شود.

در حال حاضر سطح حمایت ارز دیجیتال بیت کوین در محدوده بالای ۷,۰۰۰ دلار قرار دارد و شاخص میانگین متحرک  ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰  روزه هم در محدوده بالای قیمت کنونی و کانال نزولی تشکیل شده قرار دارند که این موضوع دلالت بر حرکت قیمت بزرگ‌ترین ارز رمز نگاری شده در یک مسیر نزولی طی روزهای آینده خواهد داشت.

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

حجم معاملات انجام شده روزانه حاکی از آن است که شمع هایی با بیشترین حجم معاملات انجام شده در محدوده ۶,۰۰۰ دلار تشکیل شده است که به منزله افزایش تقاضا در این محدوده است.

اندیکاتور حجم معاملات تعادلی ( OBV ) نشان از یک واگرایی گاوی طولانی مدت دارد و  شاخص مکدی نیز در محدوده زیر صفر و خرسی قرار دارد. ارز دیجیتال بیت کوین برای طی یک روند ابتدا باید سطح مقاومت هفتگی را در محدوده ۷,۶۰۰ دلار بشکند.

آیا بیت کوین حباب است؟

مطمئنا این روزها خبرهای زیادی مبنی بر اینکه ارز دیجیتال بیت کوین حبابی بیش نیست به گوش شما خورده است. برخی از سرمایه گذاران و منتقدان این ارز دیجیتال هم طی چند ماه اخیر توییت هایی مبنی بر اینکه بیت کوین یک حباب است منتشر کرد‌ه‌اند. با اینکه ارز دیجیتال بیت کوین از بیشترین پتانسیل برای رشد در بین دارایی‌های جهان برخوردار است و طی این سال‌ها توانسته است تا حد زیادی خود را ثابت کرده و مورد پذیرش جامعه قرار بگیرد، برخی از منتقدان این رمز ارز بر این باورند، حرکات اخیر بیت کوین یادآور تغییرات قیمت این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ است. قیمت بیت کوین طی این سال‌ها از سطوح پایین، مسیر صعودی خود را آغاز کرده و به  ۱۰,۰۰۰ دلار رسید، سپس با تشکیل الگوی مثلث نزولی به سمت سطوح ۶,۰۰۰ دلار بازگشت.

آیا تاریخ تکرار می‌شود؟

یکی از تحلیل‌گران برتر ارزهای دیجیتال به نام CryptoHamster نیز با اشاره به شباهت‌های رفتار اخیر بیت کوین با چرخه‌ای که در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ طی شد بیان کرد: اگر تاریخ تکرار شود احتمال کاهش قیمت بیت کوین به سمت سطوح ۴,۳۲۰  دلار دور از انتظار نخواهد بود که این موضوع به معنی کاهش بیش از ۴۰ درصدی قیمت بیت کوین است. لازم به ذکر است کم نیستند تعداد تحلیل‌گرانی که با نظر این چارتیست موافق و بر این باورند بیت کوین طی روزهای آینده کاهش ۴۰ درصدی را تجربه خواهد کرد.

پیش بینی قیمت بیت کوین از زبان تحلیل‌گران

از طرفی Jacob Canfield نیز به عنوان یک معامله‌گر و چارتیست حرفه‌ای، کاهش قیمت ۲۰ درصدی از سطوح فعلی و رسیدن قیمت بیت کوین را به سطح ۶,۹۰۰ تا ۵,۵۰۰ دلار ( که این منطقه سطح فیبوناجی بازگشتی ۰.۷۸۶ درصدی نیز محسوب می‌شود ) پیش بینی کرده است.

با اینکه برخی تحلیل‌گران بر این باورند قیمت بیت کوین روند نزولی خود را از سطوح فعلی ادامه خواهد داد، برخی دیگر معتقدند بازار ارز دیجیتال بیت کوین با نشانه‌هایی گاوی همراه است.

یکی از چارتیست‌های مطرح این ارز دیجیتال هم قیمت بیت کوین را به این صورت پیش بینی کرده است:

برای طی یک روند جدید اگر قیمت ارز دیجیتال بیت کوین در نمودار ۴ ساعته با واگرایی همراه باشد،اولین نشانه‌های تشکیل موقعیت فروش برای این ارز دیجیتال شکل خواهد گرفت. ولی در حال حاضر چنین واگرایی‌هایی در نمودار قیمت این ارز دیجیتال به چشم نمی‌خورد.

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

هم اکنون یک منطقه مقاومت در محدوده خط روند نزولی و میانگین متحرک ساده ۱۰۰ و ۲۰۰ روزه شکل گرفته است. اگر بیت کوین موفق به شکست این محدوده شود و به سمت سطوح بالاتر حرکت کند می‌توان گفت نشانه‌های خرسی در نمودار قیمت این ارز دیجیتال ارزش خود را از دست داده‌اند. در این صورت حد ضرر را می‌توان در محدوده زیر ۶,۵۰۰ یا سطح حمایتی ۶,۰۰۰ دلار در نظر گرفت.

به هر حال با توجه به اینکه پیش بینی‌های تحلیل‌گران از روند قیمت بیت کوین طی روزهای آینده متفاوت است برای دستیابی به پیش بینی دقیق‌تر باید رفتار بیت کوین را طی روزهای حساس آینده بررسی کنیم.