رشد قیمت رمز ارزها

راز رشد خیره‌کننده قیمت رمز ارزها در سال 2021

بازار رمز ارزها پس از صعود خیره‌کننده خود در چند ماه ابتدایی سال 2021، کمی سرعتش را کم کرده بود. حالا به نظر می‌رسد یکبار دیگر حرکت صعودی این بازار آغاز شده و تنها طی چند روز، قیمت بیت کوین از 32 هزار دلار به بالای 40 هزار دلار نیز رسیده است. در زمان نگارش این مطلب، بیت کوین با قیمت 42 هزار و 400 دلار و اتریوم با قیمت دو هزار 600 دلار در حال معامله هستند.

اما 2021 سالی بود که قیمت بیت کوین به قله تاریخی 61 هزار دلار هم رسید. در حالی که یک سال پیش از این، قیمت بیت کوین 10 هزار دلار بود. بنابراین، این پرسش مطرح می‌شود که علت اصلی رشد خیره‌کننده قیمت رمز ارزها چه بود؟

رشد مقبولیت رمز ارزها در بین مردم

مهم‌ترین دلیل برای رشد رمز ارزها را باید پذیرش آن‌ها بین مردم دانست. رمز ارزها نشان داده‌اند که موقتی نیستند و آمده‌اند تا بمانند. به‌علاوه مردم به پتانسیل بالای ارزهای دیجیتال پی برده‌اند. با اینکه بازار رمز ارزها نوسانات بالایی دارد، بیت کوین همچنان هیچ نشانه‌ای از ضعف نشان نمی‌دهد. زمانی که بیت کوین در سال 2009 راه‌اندازی شد، کسانی که در ابتدای راه به این رمز ارز پیوستند، حالا به سودهای هنگفتی دست یافته‌اند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد دیگر هم به امید کسب سود قابل‌توجه، به رمز ارزها تمایل دارند.

حمایت کسب و کارها و سلبریتی‌ها از رمز ارزها

دومین دلیل، حمایت کسب و کارها و سازمان‌ها از رمز ارزها است. کوین‌بیس یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال است که در سال جاری، عرضه اولیه سهام (IPO) خود را در بورس نیویورک انجام داد. شرکت کوین‌بیس از رشد چشمگیر درآمد خود نیز خبر داد. همین موضوع نیز یکی از دلایل اعتماد کاربران به رمز ارزها بود.

نقش پی‌پل و ایلان ماسک

شرکت‌هایی مثل ویزا و پی‌پل که از غول‌های حوزه پرداخت هستند، پشتیبانی خود از پرداخت با رمز ارزها را آغاز کرده‌اند. شرکت انویدیا هم که از بزرگترین شرکت‌های حوزه فناوری است، به تازگی یک پردازشگر را ساخته که می‌گوید مختص استخراج رمز ارزها است. سلبریتی‌ها و افراد مشهور حوزه فناوری هم بارها از تریبون‌های مختلف، رمز ارزها را حمایت کرده‌اند و شاید شناخته‌شده‌ترین آن‌ها ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس ایکس باشد.

رقابت آلت کوین‌ها و بیت کوین

یکی از عوامل محبوبیت رمز ارزها، شتاب گرفتن و رشد قیمتی آلت‌کوین‌ها (همه رمز ارزها به جز بیت کوین) بوده است. با رشد خیره‌کننده قیمت بیت کوین از ابتدای سال، بیت کوین برای عموم مردم، یک رمز ارز گران قیمت به حساب می‌آید. رمز ارزهایی مثل اتریوم، لایت کوین و داج‌کوین و بسیاری دیگر، رشد قیمتی خیره‌کننده‌ای را تجربه کرده‌اند و همین موضوع نیز توجه سرمایه‌گذاران را به سوی آلت‌کوین‌ها جلب کرده است.

تاثیر مثبت کرونا بر بازار رمز ارزها

اما آخرین و شاید بنیادی‌ترین علت محبوبیت رمز ارزها، شیوع ویروس کوید-19 بوده است. شیوع جهانی این بیماری، دیدگاه ما به فناوری و نحوه استفاده از آن را تغییر داد. با توجه به اینکه بسیاری از مردم به دلیل شرایط قرنطینه محبور بوده‌اند در منازل خود بمانند، پرداخت دیجیتالی به یک کار مرسوم تبدیل شد و عطش استفاده از فناوری دیجیتال هم افزایش یافت.

به لطف رسانه‌های اجتماعی، فرهنگ خرید و فروش رمز ارزها هم تقویت شد. بیت کوین، اتریوم و داج‌کوین در این بین، محبوبیت فوق‌العاده‌ای در رسانه‌های اجتماعی داشتند. در همین روند بود که میلیون‌ها سرمایه‌گذار مبتدی وارد بازار رمز ارزها شدند.

آینده رمز ارزها چه خواهد شد؟

با اینکه رمز ارزها توانستند در سال 2021، قله‌های قیمتی جدید را فتح کنند، ریزش‌های شدیدی هم تجربه کرده‌اند. یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش قیمت رمز ارزها، ممنوعیت‌های گسترده علیه استخراج رمز ارز بود. نوسان قیمتی، یکی از واقعیت‌های بازار رمز ارزها است. به‌رغم ریزش‌های اخیر، به‌نظر می‌رسد بازار بار دیگر در روند صعود قرار دارد. بیت کوین از 60 هزار دلار به 30 هزار سقوط کرد، اما حالا بار دیگر به بالاتر از 40 هزار دلار رسیده است.

به هر حال، کشورهای زیادی هستند که در حال تهیه قوانین برای نظارت بر بازار رمز ارزها هستند تا بتوانند به شکلی قانونی و امن، از تمایل ایجاد شده در بازار کریپتو، حمایت کنند.