سه‌شنبه 1 فروردین 1402
قیمت بیت کوین و بازار ارز دیجیتال

روزهای سبز در بازار ارز دیجیتال و قیمت بیت کوین

بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارز دیجیتال ، یک بازار پر نوسان و پرفراز و نشیب

بازار ارز دیجیتال همواره به عنوان یک بازار پر نوسان و پر فراز و نشیب شناخته می‏‌شود که در این بازار به قطعیت نمی‏‌توان در مورد تغییرات بعدی قیمت ارزها و نوسانات ممکن صحبت کرده و پیش‎بینی نمود. البته گویا این وضعیت بی‎ثبات، قرار است که دیگر جای خود را از دست بدهد و شاهد این امر هستیم که بازار ارزهای دیجیتال به واسطه‏‌ی ثبات و افزایش قیمت بیت کوین ، توانسته یک شرایط ویژه و خاصی را تجربه نماید. شرایطی که در حال حاضر وجود دارد، به این گونه است که بیش‏تر ارزهای دیجیتال در وضعیت مثبت افزایش قیمتی بوده و بازار ارزهای دیجیتال رنگ سبز را به خود گرفته است و کم‏تر ارزی را می‌‏توان پیدا کرد که قیمت آن در حال کاهش باشد.

ثبات قیمت بیت کوین

بازار ارز دیجیتال ، این وضعیت سبز را به طور کلی مدیون ثبات قیمت بیت کوین بوده است. همانطور که می‏‌دانید قیمت بیت کوین در طی یکی دو هفته‌‏ی گذشته، تقریباً در یک بازه قیمتی ثابت در حال نوسان بوده است. به طوری که قیمت این ارز تقریباً بین 6 هزار دلار و 8 هزار دلار در حال نوسان است. البته هر چه زمان می‌‏گذرد، قیمت بیت کوین به ثبات بیش‏تری رسیده و دیگر شاهد افزایش و یا کاهش‏‌های شدید قیمت این ارز دیجیتال نیستیم و این ارز دیجیتال توانسته با کنترل میزان افزایش و کاهش قیمت خود، حداکثر اجازه‏‌ی تغییرات 200 تا 300 دلاری را در مورد تغییرات قیمت خود، در یک روز بدهد.

بدین ترتیب با توجه به این که بیت کوین توانسته به یک ثبات نسبی دست پیدا کند، زمینه برای سرمایه‌‏گذاری سالم در بازار ارز دیجیتال فراهم شده است. منظور از سرمایه‌‏گذاری سالم این است که دیگر سرمایه‌‏گذاران نگران از دست رفتن سهام خود، در نتیجه‍‌‏ی کاهش‌‏های شدید ارزش سهام را ندارند و از این پس می‏‌توانند با خیال راحت‏‌تر، استراتژی‏‌های خرید و فروش خود را روی ارزهای دیجیتال موجود در بازار اعمال نمایند.

افزایش قیمت همه ارز دیجیتال به واسطه افزایش قیمت بیت کوین

در کنار این وضعیت مثبت و امیدوار کننده برای سرمایه‏‌گذاری، شاهد این هستیم که به واسطه‌‏ی افزایش‌‏های خفیف قیمت بیت کوین ، قیمت سایر ارزه دیجیتال نیز در حال افزایش بوده و این امر باعث شده است تا در بازار ارزهای دیجیتال، شاهد یک وضعیت تقریباً سبز باشیم که حاکی از افزایش قیمت ارزهای دیجیتال موجود در بازار می‌‏باشد. این امر باعث شده است که تا ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال نیز شاهد افزایش باشد و بدین ترتیب بر ارزش و اعتبار این بازار در بین سایر بازارهای بورس دنیا افزوده گردد.

نکته‌‏ی حائز اهمیت این است که با وجود گذشت چندین سال از پیدایش ارزهای دیجیتال مختلف، ارز دیجیتال دیگر، همچنان دارای وابستگی قیمت به بیت کوین هستند و روند تغییرات قیمت و ارزش خود را با تغییرات قیمت بیت کوین همسو می‏‌نمایند. بدین ترتیب که به مانند شرایط فعلی مشاهده می‏‌کنیم که افزایش‏‌های نسبی قیمت بیت کوین ، تا چه اندازه می‏‌تواند روی قیمت سایر ارزهای دیجیتال تأثیر گذار باشد. البته این شرایط برای همیشه به این شکل نخواهد بود و ارزهای دیجیتال دیگر در تلاش هستند تا خود را از سایه‌‏ی بیت کوین خارج کرده و به یک استقلال نسبی در قیمت و ارزش خود دست یابند.