ساتوشی برای ایمن سازی شبکه از متخصصین رمز نگاری کمک گرفته است!

ساتوشی برای ایمن سازی شبکه از متخصصین رمز نگاری کمک گرفته است!

طبق گفته یکی از توسعه دهندگان اولیه بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو قبل از راه‌اندازی بیت کوین از متخصصین رمزنگاری خارجی درخواست کمک کرده است.

لازلو هانیکز (Laszlo Hanyecz) یکی از اولین کاربران و پذیرندگان بیت کوین بود که در ازای خرید دو عدد پیتزا، ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین پرداخت کرد! وی که در سال ۲۰۱۰ همکاری نزدیکی با ساتوشی ناکاموتو داشت طی آخرین مصاحبه خود با کوین تلگراف عنوان کرد:

منحنی بیضوی استفاده شده در بیت کوین secp256k1 نام دارد که استفاده از این نوع منحنی هنگام به وجود آمدن بیت کوین غیر معمول بوده است. در آن زمان استفاده از منحنی‌های موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی ایالات متحده (NIST)رایج‌تر بود.

منحنی بیضوی چیست؟

یکی از راه‌های رمزنگاری کلید عمومی استفاده از منحنی‌های بیضوی است. البته روش RSA هم وجود دارد که با اعداد اول سروکار دارد. بیشتر رمزارز‌ها، مانند بیت ‌کوین و اتریوم، از منحنی‌های بیضوی استفاده می‌کنند، چرا که یک کلید خصوصی ۲۵۶ بیتی منحنی بیضوی به اندازه یک کلید خصوصی ۳۰۷۲ بیتی RSA امن بوده و مدیریت و کار با کلیدهای کوچک‌تر راحت‌تر است.

یک منحنی بیضوی شامل تمامی نقاطی است که به شکل زیر در یک معادله جواب دارد: y² = x³+ax+b  که ۴a³+۲۷b² ≠ ۰

همیشه این سوال در بین اعضای جامعه کریپتوکارنسی وجود داشته است که آیا موفقیت این ارز دیجیتال طی این سالها حاصل بلوغ ساتوشی بوده یا صرفا یک خوش شانسی بزرگ است؟ چرا که منحنی بیضوی استفاده شده در بیت کوین توسط ساتوشی بسیار کارآمدتر از سایر منحنی‌هاست.

بیت کوین

هانیکز با ارسال یک ایمیل از ساتوشی پرسید که چرا این منحنی خاص را انتخاب کرده است؟ ساتوشی ناکاموتو در جواب این ایمیل به او توضیح داد که چندین متخصص رمز نگاری در انتخاب منحنی بیضوی درست به کمک وی آمده‌ و به نظر آن‌ها این منحنی برای بیت کوین مناسب‌تر است.

البته دقیقا مشخص نیست که ساتوشی چه زمانی از این متخصصین کمک خواسته ولی بدیهی است این موضوع به قبل از راه‌اندازی بیت کوین برمی‌گردد. همچنین اطلاعاتی درباره اینکه وی سوالات خود را در انجمن‌های رمزنگاری مطرح کرده یا ارتباط مستقیمی با آن‌ها داشته است در دست نیست.

آیا ساتوشی ارزهای دیگری قبل از بیت کوین امتحان کرده است؟

هانیکز در ادامه صحبت‌های خود با کوین تلگراف بیان کرد که وی با تعجب از نبوغ طراحی بیت کوین از ساتوشی پرسید که چگونه این کار را کرده است؟ آیا به تنهایی موفق به انجام چنین کاری شده است؟

ساتوشی پاسخ داد: من طی چندین سال چند بار امتحان کرده و مدتی روی آن کار کرده‌ام.

لازم به ذکر است این اطلاعات با گفته‌های خود ساتوشی که اذعان می‌کند حدود هجده ماه روی کد آن کار کرده است هماهنگی دارد. ما نمی‌دانیم که عبارت ” چند بار امتحان کردم ” در جمله بالایی ساتوشی مربوط به بیت کوین است یا سایر پروژه‌ها.

اطلاعات مربوط به این حساب‌ها همچنین نکات جالبی را به این موضوع اضافه می‌کند که آیا آدام بک هم یکی از اعضای تیم ساتوشی بود یا خیر. آیا آن‌ها هنوز هم به کمک نیرو‌های خارجی نیاز دارند؟

از طرفی با توجه به اینکه ساتوشی ناکاموتو شدیدا اصرار داشت که هویت وی آشکار نشود، آیا اطلاعاتی که وی با هانیکز به اشتراک گذاشته بود صحت داشت؟

با در نظر گرفتن تمامی این موارد، هر واقعیت جدیدی که به ما کمک کند بهتر بتوانیم به رمز و راز پشت هویت ساتوشی و ایجاد بیت کوین پی ببریم ارزشمند است.

منبع: Cointelegraph