ارز دیجیتال بیت کوین موفق شد سطح کلیدی ۱۲,۰۰۰ دلار را برای دومین بار طی یک ماه اخیر پشت سر بگذارد. اما آیا توانایی حفظ این سطح قیمتی را خواهد داشت؟

نقشه قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین

بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا با گذشتن از سطح مقاومتی ۱۱,۸۰۰ دلار، به محدوده بالاتر از ۱۲,۰۰۰ دلار دست یافت.

این حرکت صعودی شدید قیمت بیت کوین در حالی رخ داد که روز گذشته نمودار هفتگی ارزهایی مانند چین لینک (LINK) و بند پروتکل (Band Protocol)، با افزایش قیمت قابل توجهی بسته شد.

از آنجایی که ارز دیجیتال بیت کوین طی چند روز اخیر به یک ثبات نسبی رسیده بود، این جهش قیمت و رسیدن آن به محدوده بالای ۱۲,۰۰۰ دلار توسط بسیاری از معامله‌گران پیش بینی شده بود.

راکش یوپادهیای (Rakesh Upadhyay)، که از جمله افراد مطرح حوزه ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود در همین راستا بیان کرد:

به وجود آمدن الگوی پرچم سه گوش(pennant) در نمودار قیمت جفت ارز بیت کوین/دلار اغلب سبب تداوم روند شکل گرفته می‌شود. شکست قیمت  در محدوده بالایی این الگو را می‌توان به عنوان یکی از نشانه‌های قدرت گاوهای این بازار در نظر گرفت. سطح ۱۴,۷۵۶ دلار می‌تواند قیمت هدف بعدی بیت کوین پس از گذشتن از سطح ۱۲,۰۰۰ دلار باشد. به هر حال با توجه به اینکه سطح مقاومت ۱۲,۳۰۴ دلار مانعی برای افزایش بیشتر قیمت این رمز ارز محسوب می‌شود، معامله‌گران برای حفظ چشم انداز صعودی خود نسبت به قیمت بیت کوین باید منتظر تثبیت قیمت در محدوده بالای این سطح مقاومت باشند.

حالا که قیمت بیت کوین از سطح ۱۲,۰۰۰ دلار گذشته است، گاوها می‌توانند با افزایش حجم معاملات، قیمت این رمز ارز را به سمت ثبت یک رکورد تازه در محدوده بالای رکورد هفته قبلی(۱۲,۱۲۲ دلار) هدایت کنند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین
رکورد قیمت بیت کوین

کاهش قیمت آلت کوین‌ها در پی افزایش قیمت بیت کوین

همزمان با پشت سر گذاشتن سطح ۱۲,۰۰۰ دلار توسط بیت کوین، بازار آلت کوین‌ها با کاهش قیمت جزئی همراه بود. از میان برترین آلت کوین‌ها، ارزهای دیجیتال بند پروتکل و چین لینک بیشتر از بقیه کاهش قیمت را تجربه کردند. رمز ارزهای بند پروتکل و چین لینک به ترتیب با کاهش قیمت ۳۱.۳۴ و ۱۰ درصدی خود به سطوح ۱۲.۱۹ و ۱۳ دلار رسیدند.

قیمت ارز دیجیتال کاردانو هم با کاهش ۲.۳۹ درصدی همراه بوده و در محدوده ۰.۱۴۵  دلار قرار دارد. طبق داده‌های کوین مارکت کپ، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال رقمی معادل ۳۵۴ میلیارد دلار است و بیت کوین ۶۰.۹ درصد از سهم کل این بازار را در اختیار دارد.

این افزایش قیمت بیت کوین در پی برخی عوامل فاندامنتال مثل ممنوعیت رسانه اجتماعی تیک تاک توسط رئیس جمهور آمریکا شکل گرفت. افزایش تنش‌های ژئوپولیتیکی بین دو ابر قدرت آمریکا و چین و نگرانی‌های مداوم درباره افزایش نگران کننده آمار ویروس کرونا، بار دیگر سرمایه‌گذاران را به سمت پناهگاه‌های امنی مانند بیت کوین و طلا سوق داد. از طرفی ادامه یافتن تمدید بسته‌های محرک اقتصادی توسط دولت آمریکا در پی رکورد اقتصادی اخیر نیز از جمله عواملی است که قیمت بیت کوین را به سمت سطوح بالا هدایت می‌کند.

پیش بینی قیمت تحلیلگران برتر

نمودار قیمت بیت کوین
تحلیل قیمت بیت کوین

یکی از تحلیلگران برتر ارزهای دیجیتال به نام پلن بی(PlanB) که خالق مدل انباشت به جریان (Stock-to-Flow) نیز هست گفت رفتار صعودی بیت کوین طی هفته‌های اخیر کاملا قابل پیش بینی بود.

در نخستین روزهای ماه آگوست این تحلیلگر بیان کرد که قیمت بیت کوین در حال تکمیل کردن نمودار انباشت به جریانی است که از ماه می آغاز کرده بود. بنابراین یک جهش قیمت قدرتمند در آینده‌ای نزدیک دور از انتظار نیست.

وی همچنین هفته گذشته اشاره کرد، هنگامی که در سال ۲۰۱۹ قیمت هر سکه از بیت کوین به ۴,۰۰۰ دلار رسید، بسیاری از معامله‌گران انتظار داشتند قیمت این ارز دیجیتال به ۱,۰۰۰ دلار برسد. ولی پس از اینکه بزرگ‌ترین ارز رمز نگاری شده دنیا به محدوده ۶,۰۰۰ دلار رسید، احساسات بازار تا حد زیادی تحت تاثیر گاوها قرار گرفت. این ارز دیجیتال با پشت سر گذاشتن سطح ۹,۰۰۰ دلار هم اکنون به ۱۲,۰۰۰ دلار رسیده است. به زودی هنگامی که قیمت بیت کوین به محدوده ۱۳,۵۰۰ دلار برسد چهره کسانی که سطح ۱,۰۰۰ دلار را پیش بینی می‌کردند دیدنی خواهد بود.