چهارشنبه , ۵ آبان ۱۴۰۰
news blog 1

لیسک LISK (LSK) چیست؟ آشنایی با خط تولید بلاک چین‌ ها

لیسک (Lisk) یک پروژه نوآورانه بر اساس فناوری بلاکچین (زنجیره‌ای از بلاک‌های حاوی داده) است که در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد. تیم سازنده لیسک قصد دارد فرایند توسعه بر بستر بلاکچین را برای برنامه‌نویسان ساده کند. برای دستیابی به این هدف، لیسک از یک زبان برنامه‌نویسی ساده و رایج استفاده می‌کند که مجهز به ابزارهای لازم برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) است. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به مفهوم، کاربرد و مهم‌ترین مزایای پلتفرم لیسک بپردازیم.

لیسک Lisk (LSK) چیست؟

لیسک یک پلتفرم ساخته شده بر بستر بلاک چین است که هدف آن ایجاد بستری مناسب برای راه‌اندازی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) است. این اپلیکیشن‌ها، برنامه‌های ویژه‌ای هستند و به‌نوعی طراحی شده‌اند تا در شبکه‌ای از کامپیوترهای مجهز به یک نرم‌افزار مشترک، به اجرا دربیایند.

هدف این پروژه آن است که به برنامه‌نویسان اجازه دهد سریع‌تر از مهارت‌شان برای ساخت اپ‌های غیر متمرکز استفاده کنند؛ چراکه پلتفرم لیسک به آن‌ها امکان می‌دهد تا بتوانند با استفاده از دو زبان برنامه‌نویسی محبوب جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت، برنامه‌های مورد نظر را ایجاد کنند.

لیسک، برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد که اپ‌های غیر متمرکز سفارشی و و رمزارزها را از طریق ساید چین‌ها (sidechains) بسازند. ساید چین، بلاکچین‌های ویژه‌ای هستند که درون شبکه لیسک اجرا می‌شوند. این ساید چین‌ها به بلاکچین اصلی لیسک متصل هستند و می‌توان آن‌ها را به تناسب نیازهای اپ‌های غیر متمرکز شبکه لیسک، تنظیم کرد.

به دلیل اینکه ساید چین‌ها با بلاکچین لیسک سازگار هستند، برنامه‌نویسان می‌توانند از منابع و امکانات بلاکچین لیسک مثل کیت توسعه نرم‌افزار (SDK)، بسته‌های کدها و رمز ارز لیسک (LSK) برای ساخت اپ‌های جدید بهره ببرند.

لیسک (Lisk) چگونه کار می‌کند؟

لیسک قصد دارد به یک بستر مناسب برای ساخت اپلیکیشن‌های غیر متمرکز در شبکه داخلی خود تبدیل شود و از این نظر به شبکه‌های اتریوم و ترون شباهت دارد؛ اما لیسک ویژگی‌های دیگری هم دارد. برای نمونه، اتریوم از زبان برنامه‌نویسی سولیدیتی (Solidity) استفاده می‌کند و به همین دلیل، برنامه‌نویسانی که قصد کار در شبکه اتریوم را دارند، باید یک زبان برنامه‌نویسی جدید را یاد بگیرند. به‌علاوه، تمرکز اصلی اتریوم روی استفاده و اجرای قراردادهای هوشمند (مجموعه‌ای از کدها که دستورات خاصی را اجرا می‌کنند) است. از سوی دیگر، لیسک از زبان‌ برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت استفاده می‌کند و مجهز به یک کیت کامل توسعه نرم‌افزار است؛ به این ترتیب، برنامه‌نویسان می‌توانند اپ‌های غیر متمرکز خود را روی یک ساید چین لیسک قرار دهند و در واقع، یک بلاکچین اختصاصی و مستقل را برای هر اپلیکیشن داشته باشند. امنیت این ساید چین‌ها توسط بلاکچین اصلی لیسک فراهم می‌شود.

مزایای لیسک چین نسبت به سایر بلاکچین‌ها

سازندگان لیسک به‌دنبال آن بوده‌اند که دسترسی به فناوری بلاکچین را تا حد امکان افزایش دهند؛ بنابراین، آن‌ها راه‌حلی بر اساس کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) که در جاوا اسکریپت نوشته شده است، ایجاد کردند. تمرکز اصلی این روش، پشتیبانی از برنامه‌نویسان و تجربه کاربری ساده است.

کیت توسعه نرم‌افزار لیسک دارای چهار بخش اصلی است:

۱. الگوریتم اجماع: لیسک از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) استفاده می‌کند. در این الگوریتم، چند «نماینده ویژه» با آرای کاربران شبکه انتخاب می‌شوند که وظیفه تایید تراکنش‌ها و ثبت سوابق آن‌ بر عهده این نمایندگان است. البته این نمایندگان به‌صورت چرخشی تغییر می‌کنند.

۲. ساید چین: به برنامه‌نویسان امکان می‌دهد بلاکچین اختصاصی و مستقل خود را داشته باشند که در نهایت همه آن‌ها به بلاکچین اصلی لیسک متصل می‌شوند.

۳. کد بک اند (Back-end Code): برنامه‌نویسان قادر خواهند بود از کدهای قابل تنظیم موردنظرشان استفاده کنند و اپ‌‌های غیر متمرکز را ایجاد کنند. در واقع، آن دسته از کدهایی که در صفحات وب برای کاربران قابل دیدن نیستند، به بک‌ اند مربوط می‌‌شوند. این کدها، برای پردازش صفحات وب نوشته می‌شوند.

۴. کد فرانت اند (Front-end Code): دارای عناصر رابط کاربری قابل تنظیم است. به زبان ساده، فرانت اند، آن دسته از کدهایی است که به‌طور مستقیم با صفحات وب ارتباط دارد و کاربران می‌توانند این کدها را در وب ببینند.

دلیل اینکه سازندگان لیسک این امکانات را در پروژه خود قرار دادند آن بود که به پروژه‌های مستقل امکان بدهند با اتصال به یک بلاکچین مادر (بلاکچی اصلی لیسک)، از مزیت‌های آن در زمینه امنیت، مقیاس‌پذیری و قدرت بهره‌مند شوند.

با ترکیب بلاکچین اصلی لیسک با کیت توسعه نرم‌افزار متن باز (دارای قابلیت دسترسی آزاد و رایگان)، برنامه‌نویسان می‌توانند به‌سادگی اپ‌‌های غیر متمرکز مناسب و کاربردی را ایجاد کنند. بعد از ساخت این اپ‌ها، می‌توان از طریق یک اپ‌استور غیر متمرکز و مبتنی بر بلاکچین به آن‌ها دسترسی داشت. افراد می‌توانند برای استفاده از سرویس‌های شبکه، توکن‌ لیسک (LSK) پرداخت کنند.

هدف نهایی لیسک آن است که برنامه‌نویسان بتوانند به‌طور قابل توجهی بر کاربرد اپ‌های خود تمرکز کنند و نیازی به صرف زمان برای ایجاد و مدیریت یک بلاکچین نداشته باشند.

کاربردهای لیسک

لیسک، به برنامه‌نویسان چند نمونه ساده از خدمات بلاکچین را ارائه می‌دهد که به‌راحتی و از طریق کیت توسعه نرم‌افزار لیسک فراهم می‌شوند.

• اوراکل‌ها (Oracles): اوراکل‌های بلاکچین به برنامه‌نویسان امکان می‌دهند از داده‌های واقعی استفاده کنند. اوراکل‌ها، مجموعه‌ای از ای پی آی‌ها API (رابط کاربری بین نرم‌افزارها) هستند که می‌توانند اطلاعات مورد نیاز و واقعی خارج از بلاک چین را در محیط وب پیدا کنند و آن را در اختیار برنامه‌نویسان و اپ‌های غیرمتمرکز قرار دهند.

• اجرای قراردادهای هوشمند: از طریق یک سیستم حساب امانی یا اسکرو امن و بی‌نیاز به اعتماد، ریسک مربوط به معاملات دو طرفه را از بین می‌برد. اسکرو، روشی برای تامین امنیت دارایی افراد در سیستم‌های مالی است. در این روش، دارایی دو طرف یک معامله، توسط یک شخص ثالث نگهداری می‌شود تا ریسک معامله (کلاهبرداری توسط یکی از طرف‌ها) از بین برود. به زبان ساده، در حساب اسکرو، شخص ثالث، ضامن امنیت دارایی یا وجوه دو طرف یک معامله است.

• هاستینگ یا میزبانی وب غیر متمرکز: امکان ذخیره فایل‌های صوتی و تصویری را در یک فضای پردازش ابری فراهم می‌کند.

• هویت: روند سریع ثبت‌نام برای آن دسته از سرویس‌های اینترنتی که نیازمند ثبت‌نام کاربران هستند.

توکن لیسک (LSK) چیست؟

(LSK)، رمز ارزی است که برای اجرا و پیاده‌سازی اپ‌های غیر متمرکز در پلتفرم لیسک مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع توسط کاربران برای پرداخت هزینه‌های مربوط به فعالیت‌ها در این بستر استفاده می‌شود. به‌علاوه، کاربرانی که رمز ارز لیسک در اختیار دارند، در مورد قوانین و به‌روز رسانی‌های مربوط به نرم‌افزار لیسک، حق رای پیدا می‌کنند. عرضه اولیه سکه (ICO) توکن لیسک در ۲۱ مارس ۲۰۱۶ و با قیمت ۰.۰۷۵ دلار برای هر واحد، انجام شد. ظرف کمتر از ۲۴ ساعت، تیم توسعه‌دهنده لیسک حدود ۶.۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرد.

معاملات توکن لیسک به‌طور رسمی از ۶ آوریل ۲۰۱۶ آغاز شد و در همان روز قیمت هر واحد آن به ۳.۷۷ دلار رسید و در روز بعد نیز این قیمت به ۸.۲۹ دلار افزایش یافت.

بهترین کیف پول‌ های توکن لیسک (LSK)

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌توانند توکن لیسک را از اغلب صرافی‌های رمز ارز محبوب خریداری و آن را در کیف پول های رمز ارز مختلف ذخیره کنند. در ادامه بهترین کیف پول‌های توکن LSK را بررسی می‌کنیم.

۱. کیف پول لیسک هاب (Lisk Hub Wallet)

یکی از کاربر پسندترین کیف پول‌های توکن لیسک است که می‌تواند کاربردهای فراوانی نیز برای کاربران داشته باشد. می‌توانید از طریق مرورگر وب به برنامه لیسک هاب دسترسی داشته باشید یا این کیف پول را دانلود و روی سیستم عامل‌های ویندوز و مک (Mac) نصب کنید.

۲. کیف پول لیسک نانو (Lisk Nano)

لیسک نانو، یکی از بهترین کیف پول‌های آنلاین توکن لیسک است که به کاربران اجازه می‌دهد به لیسک آی دی دسترسی داشته باشند و در نظر دارد تا حد امکان، تجربه استفاده راحت و مناسبی را برای افراد فراهم کند. به‌علاوه، نیازی نیست در مورد اتصال و همگام‌سازی این کیف پول با بلاکچین نگران باشید؛ چراکه به‌طور مستقیم به شبکه لیسک متصل می‌شود.

۳. کیف پول لیسک کر (Lisk Core)

لیسک کر از محبوب‌ترین کیف پول‌های توکن لیسک برای کامپیوتر است که برای کاربران فنی در نظر گرفته شده است؛ چراکه یک کیف پول فول نود محسوب می‌شود و برای استفاده از آن، باید کل بلاکچین را روی سیستم خود دانلود کنید؛ بنابراین، لیسک کر گزینه‌ مناسبی برای معامله‌گران مبتدی نیست و برای برنامه‌نویسان حرفه‌ای کاربرد دارد.

۴. کیف پول لیسک فری والت (Lisk Freewallet)

فری والت از بهترین کیف پول‌های لیسک برای سیستم عامل اندروید و آی او اس (ios) است. لیسک فری والت، یک کیف پول متن باز (دارای امکان دسترسی و ویرایش آزاد و رایگان) است و بسیار ساده و امن است. بهترین بخش در مورد فری والت آن است که امکان احراز هویت با استفاده از کد کیو آر (QR code) است. در لیسک فری والت، رمز عبور در واقع همان کیف پول‌تان است و همه آدرس‌ها و کلید‌هایتان در زمان ورود به سیستم تولید می‌شوند.

۵. کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)

کیف پول لجر نانو اس، یک کیف پول سخت‌افزاری است و بهترین انتخاب برای ذخیره‌سازی امن توکن‌های لیسک یا هر رمز ارز دیگری است. به‌تازگی، امکان ذخیره توکن‌های لیسک در لجر نانو اس فراهم شده است. لجر نانو اس، شبیه به یک دستگاه یو اس بی USB است و علاوه بر توکن لیسک، می‌توانید بیش از ۷۰۰ نوع رمز ارز دیگر را در آن ذخیره‌سازی کنید.

سخن آخر

لیسک یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین است که یک بستر ویژه برای ایجاد و پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز به‌حساب می‌آید. تمایز لیسک با دیگر بلاکچین‌هایی که امکان ساخت این اپ‌ها را فراهم می‌کنند آن است که در شبکه لیسک از زبان برنامه‌نویسی رایج و محبوب جاوا اسکریپت استفاده می‌شود که مجهز به یک کیت کامل توسعه نرم‌افزار (SDK) است و ایجاد اپ‌های غیر متمرکز را برای برنامه‌نویسان ساده‌تر می‌کند.

شبکه لیسک دارای یک بلاکچین اصلی (مادر) و تعدادی ساید چین (بلاکچین فرعی) است و برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد تا هر اپلیکیشن غیر متمرکز را در یک بلاکچین اختصاصی و مستقل پیاده‌سازی کنند. این شبکه دارای یک توکن به نام توکن لیسک (LSK) است که برای پرداخت هزینه‌های مربوط به خدمات شبکه استفاده می‌شود. می‌توانید توکن لیسک را از محبوب‌ترین صرافی‌های رمز ارز خریداری کنید و آن را در کیف پول‌هایی از جمله کیف پول لیسک هاب، لیسک نانو، لجر نانو اس و … ذخیره‌سازی کرد.

همچنین، کاربران می‌توانند رمز ارز لیسک و ده‌ها رمز ارز برتر دیگر را از سایت اکسکوینو خریداری کنند و آن را در کیف پول خود ذخیره کنند. کیف پول اکسکونیو به‌طور مستقیم به بلاک‌ چین لیسک متصل می‌شود و به همین دلیل، امنیت لازم را برای نگهداری از توکن‌های لیسک فراهم می‌کند.