دوشنبه , ۲۷ دی ۱۴۰۰
نرخ هش چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد

نرخ هش چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

نرخ هش یا هش ریت یکی از پرکاربردترین مفاهیمی است که در جامعه ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. نرخ هش تاثیر زیادی بر استخراج رمز ارزها دارد از این رو استخراج کنندگان با داشتن اطلاعات کافی درباره آن، می‌توانند سود حاصل از این صنعت پرطرفدار را افزایش دهند. برخی بر این باورند نرخ هش شبکه بیت‌کوین که هش ریت (Hash rate) و هش پاور (Hash power) نیز نامیده می‌شود، با قیمت این ارز دیجیتال ارتباط مستقیم دارد.

البته بازار هش ریت شبکه و بررسی این شاخص در حول و حوش هاوینگ داغ‌تر است چرا که با  افزایش آن فعالیت ماینرها نیز بیشتر می‌شود. به لحاظ تاریخی این شاخص همواره پس از وقوع هاوینگ افزایش چشمگیری داشته و ماینرهای بیشتری را جذب کرده است.

از طرفی به گفته کارشناسان، هش ریت که همواره یکی از نشانه‌های خوب سلامت شبکه قلمداد شده است، در کوتاه مدت ارتباط مستقیمی با قیمت نداشته و امنیت و توان شبکه را در بلند مدت افزایش می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت هش ریت به جای نوسان‌های کوتاه مدت قیمت بیت کوین، روندهای بلندمدت را نشان می‌دهد.

برای آشنا شدن بیشتر با این مفهوم و تاثیرات هزینه برق بر میزان سودآوری استخراج تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

نرخ هش بیت‌کوین
هش ریت

نرخ هش چیست؟

نرخ هش یا هش ریت یکی از پرکاربردترین مفاهیمی است که در جامعه ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. نرخ هش تاثیر زیادی بر استخراج رمز ارزها دارد از این رو استخراج کنندگان با داشتن اطلاعات کافی درباره آن، می‌توانند سود حاصل از این صنعت پرطرفدار را افزایش دهند. برخی بر این باورند نرخ هش شبکه بیت کوین که هش ریت (Hash rate) و هش پاور (Hash power) نیز نامیده می‌شود، با قیمت این ارز دیجیتال ارتباط مستقیم دارد.

البته بازار هش ریت شبکه و بررسی این شاخص در حول و حوش هاوینگ داغ‌تر است چرا که با  افزایش آن فعالیت ماینرها نیز بیشتر می‌شود. به لحاظ تاریخی این شاخص همواره پس از وقوع هالوینگ افزایش چشمگیری داشته و ماینرهای بیشتری را جذب کرده است.

از طرفی به گفته کارشناسان، هش ریت که همواره یکی از نشانه‌های خوب سلامت شبکه قلمداد شده است، در کوتاه مدت ارتباط مستقیمی با قیمت نداشته و امنیت و توان شبکه را در بلند مدت افزایش می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت هش ریت به جای نوسان‌های کوتاه مدت قیمت بیت کوین، روندهای بلندمدت را دنبال می‌کند.

برای آشنا شدن بیشتر با این مفهوم و تاثیرات هزینه برق بر میزان سودآوری استخراج تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

نرخ هش چگونه کار می‌کند؟

در روند هش کردن، مقدار ثابتی از اعداد و حروف رمزنگاری ‌شده تولید و خارج می‌‌شوند. این عبارت خروجی، یک‌طرفه است؛ به این معنا که نمی‌توان با استفاده از آن، به داده ورودی دست پیدا کرد. ماینینگ (استخراج) رمز ارزهایی مثل بیت کوین، شامل کار کردن با همین الگوریتم هش می‌شود.

هش کردن (هشینگ) نیازمند آن است که داده‌های هر بلاک، از طریق یک تابع ریاضی پردازش شود که در نتیجه، یک عبارت با طول ثابت تولید می‌شود. در واقع، استفاده از عبارت‌های با طول ثابت در بلاک چین موجب می‌شود تا امنیت شبکه افزایش یابد؛ چراکه اگر فردی تلاش کند تا رمز هش ایجاد شده را بشکند، قادر نخواهد بود که نوع و طول عبارت ورودی را از طریق نگاه کردن به طول عبارت خروجی، تعیین کنند.

هش و هشینگ در ارزهای دیجیتال

هش ریت رمزارز
نرخ هش در ارزهای دیجیتال

این نکته را در نظر داشته باشید که اصطلاحات هشینگ، هش و نرخ هش مختص بیت کوین نبوده و در تمامی ارزهای دیجیتالی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند، کاربرد دارند.پس به میزان سرعتی که یک ماینر موفق به حل مسئله پیچیده ریاضی می شود و در آن بلاک‌های داده را استخراج می کند، هش ریت (hash rate)می‌گویند.

هر چه سختی شبکه بیت کوین بیشتر شود، استخراج کنندگان به هش ریت بیشتری نیازی دارند و با افزایش هش ریت ماینرها هم پاداش بیشتری دریافت می‌کنند. طبیعی است که با افزایش تعداد استخراج کنندگان، سختی شبکه و قدرت هش مورد نیاز برای استخراج هر بلاک نیز بیشتر خواهد شد. این یعنی تعداد حدس‌های استخراج کنندگان برای دستیابی به پاسخ صحیح مسائل ریاضی بیشتر خواهد شد. در نتیجه می‌توان گفت سه مفهوم هش ریت، پاداش استخراج و سختی شبکه کاملا به هم مرتبط هستند.

ماینرها برای پیدا کردن هش معتبر از فرایند آزمون و خطا استفاده می‌کنند و تعداد آزمون و خطایی که یک ماینر می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد بیانگر قدرت هش آن ماینر است. بنابر این نتیجه می‌گیریم که قدرت هش همان قدرت محاسباتی شبکه است.

هش ریت و توزیع فعلی شبکه بیت کوین چه میزان است؟

با رشد تعداد ماینرهای بیت‌کوین در روزهای اخیر، هش‌ریت شبکه بیت‌کوین هم در زمان نگارش این مطلب روبه افزایش است.

در هفته گذشته، نرخ هش شبکه بیت کوین با رشد ۳/۲ درصدی روبه رو شد و نزدیک به نرخ ۱۹ تریلیون هش در ثانیه رسید. این داده‌ها بر اساس اعلام سایت بلاکچین اکسپلورر blockchain explorer BTC.com ذکر شده است.

حالا، هش ریت بیت‌کوین نسبت به کمترین میزان آن در ژوئن ۲۰۲۱، یک رشد ۳۱ درصدی را نشان می‌دهد.

این در حالی است که رشد جدید نرخ هش بیت‌کوین، به دنبال یک روند نسبتا طولانی کاهشی در این شبکه رخ داده است. این روند کاهشی در نرخ هش بیت‌کوین از ماه مه ۲۰۲۱ شروع شد و ۱۶ درصد کاهش یافت.

واحدها و روش اندازه‌گیری هش ریت بیت‌کوین

نرخ هش بیت‌کوین
نرخ هش در استخراج

هش ریت بر اساس هش بر ثانیه (h/s) محاسبه می‌شود.  بسته به تعداد هش‌ها واحدهای دیگری چون مگا، گیگا و ترا نیز وجود دارد. برای مثال، دستگاهی با سرعت ۶۰ هش بر ثانیه در حین حل مسئله‌ بلاک، در هر ثانیه ۶۰ حدس می‌زند.

از کیلوهش (KH/s) برای ۱٫۰۰۰ هش، مگاهش (MH/s) برای ۱٫۰۰۰ کیلوهش، تراهش (TH/s) برای ۱٫۰۰۰ مگاهش و پتاهش (PH/s) برای ۱٫۰۰۰ تراهش استفاده می‌شود. استخراج کنندگان از دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌کنند و به دلیل اینکه دستگاه‌های مختلف استخراج میزان مصرف حافظه و توان پردازشی در رمز ارزهای مختلف متفاونی دارند از نرخ هش متفاوتی بهره می‌برند.

در ادامه هر یک از واحد‌ها را به تفکیک بررسی می‌کنیم.

برای محاسبه هش ریت، از واحد تعداد هش در ثانیه (h/s) استفاده می‌شود. از این واحد، برای اندازه‌گیری سرعت هش در دستگاه‌های مانینگ بیت کوین استفاده می‌شود. شمارش واحد هش، با استفاده از واحدهای دیگری نظیر کیلو، مگا، گیگا، ترا، پتا و اگزا انجام می‌شود. در ادامه، مثال‌های اندازه‌گیری هش ریت با استفاده از هر یک از این واحدها را بررسی می‌کنیم:

-هزار هش در ثانیه (h/s1,000): یک کیلو هش در ثانیه (Kh/s1)

-یک میلیون هش در ثانیه (h/s1,000,000): یک مگاهش در ثانیه (Mh/s1)

-یک میلیارد هش در ثانیه (h/s 1,000,000,000): یک گیگاهش در ثانیه (Gh/s 1)

-یک تریلیون هش در ثانیه (h/s 1,000,000,000,000): یک تراهش در ثانیه (Th/s 1)

-یک کوادریلیون هش در ثانیه (h/s 1,000,000,000,000,000): یک پتاهش در ثانیه (Ph/s 1)

-یک کوینتیلیون هش در ثانیه (h/s 1,000,000,000,000,000,000): یک اگزاهش در ثانیه (Eh/s 1)

توجه داشته باشید که میزان نرخ هش، به نوع رمز ارز و دستگاه ماینینگ یا تجهیزاتی که برای استخراج استفاده می‌شود، بستگی دارد. رمز ارزهای مختلف، دارای توان یا نرخ هش متفاوتی هستند.

ارتباط بین سود ماینرها، هش ریت و سختی شبکه

بدیهی است که رابطه مستقیمی بین نرخ هش و سود استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال وجود دارد. با افزایش سختی شبکه، قدرت هش بیشتری نیز برای استخراج بلاک‌ها نیاز است. ماینرها با استخراج هر بلاک پاداشی دریافت می‌کنند که این پاداش هر چهار سال یکبار طی رویدادی با نام هاوینگ (یا نصف شدن پاداش استخراج) نصف می‌شود.

ماینینگ بیت‌کوین
ماینینگ بیت‌کوین

از این رو قدرت هش یکی از مواردی است که همواره مورد توجه تحلیلگران قرار گرفته و برای پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌شود.

از آنجا که توان هش یک شبکه رمز ارز تا حد زیادی وابسته به عملکرد کامپیوترهایی است که در فرایند ماینینگ استفاده می‌شوند، اغلب ماینرها، سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی را در زمینه تجهیزات جدید و قدرتمند انجام می‌دهند تا هش ریت بیشتری در اختیار داشته باشند. این کامپیوترهای گران، نیازمند میزان قابل توجهی از برق هستند تا عملیات ماینینگ را انجام دهند.

پیش‌تر، ماینرها حتی می‌توانستند با استفاده از کامپیوترهای روزمره که دارای گرافیک معمولی بودند، ماینینگ را انجام دهند؛ با این‌حال، با افزایش محبوبیت بیت کوین و دیگر رمز ارزها، بسیاری از افراد، وارد رقابت برای ماینینگ شده‌اند و از تجهیزات سخت‌افزاری با توان محاسباتی بسیار بالایی نظیر مدارهای مجتمع با کاربرد خاص ASIC (مجموعه‌ای از تراشه‌ها با هدف ماینینگ یک رمز ارز خاص که دارای سرعت و توان بالایی هستند) استفاده می‌کنند.

افزایش محبوبیت بیت کوین و رقابت بر سر استخراج آن، موجب شده است تا نرخ هش بیت کوین به سرعت بالا برود و این‌گونه، دشواری ماینینگ نیز افزایش یابد. البته این موضوع باعث شده است تا ماینرها با به‌کار گرفتن دستگاه‌های ماینینگ با توان بالا، تعداد بلاک‌های بیشتری را استخراج و پاداش بالاتری دریافت کنند؛ با این‌حال، با افزایش رقابت و دشواری ماینینگ، نیاز برای مصرف برق نیز افزایش می‌یابد.

زمان استخراج بیت کوین با لپ تاپ چقدر است؟

اول از همه باید بدانید که بیت‌کوین را نمی‌توان به اندازه یک عدد استخراج کرد. استخراج بیت‌کوین به این شکل است که ماینرها، یک بلاک را استخراج می‌کنند که پاداش هر بلاک، ۶/۲۵ بیت کوین است.

زمان استخراج هر بلاک، ۱۰ دقیقه است. بنابراین در تئوری، فقط ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا یک بیت‌کوین را به‌عنوان بخشی از ۶/۲۵ بیت‌کوین پاداش بلاک، استخراج کنید.

استخراج بیت‌کوین
استخراج بیت‌کوین

با این حال قبل از اینکه دست به کار شوید، باید بدانید که برای استخراج هر بلاک، هزاران ماینر دیگر هستند که تلاش می‌کنند با استخراج یک بلاک، پاداش آن را دریافت کنند. با وجود اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از ماینرهای بیت‌کوین وجود دارند، سختی استخراج هم بیشتر می‌شود.

زمانی که ماینرهای بیشتری در شبکه بیت‌کوین حضور داشته باشند، زمان و سختی استخراج هم بیشتر می‌شود. بنابراین باید از توان سخت‌افزاری بیشتری برای استخراج بلاک‌ها استفاده کرد.

به دلیل اینکه نمی‌توان تنها با یک سخت‌افزار اقدام به استخراج بیت‌کوین کرد، بیشتر ماینرها وارد استخرهای ماینینگ می‌شوند تا توان محاسباتی خود را با توان محاسباتی دیگر ماینرها ترکیب کنند و به صورت جمعی، بلاک‌ها را استخراج کنند. پس بدون تردید، به دلیل سختی روز به رشد استخراج در بیت‌کوین و افزایش رقابت، امکان استخراج با یک لپ‌تاپ وجود ندارد.

در ماه‌های ابتدایی شبکه بیت‌کوین می‌توانستید با یک لپ‌تاپ معمولی هم استخراج کنید، اما همانطور که در بخش قبلی گفته شد، باید از سخت‌افزارهای ویژه استخراج به اسم اسیک ماینر ASIC استفاده کرد.

کلام آخر

هش، یک تابع ریاضی است که عبارت‌های ورودی شامل اعداد و حروف را با طول‌های مختلف دریافت می‌کند و همواره عبارتی با طول ثابت را تولید می‌کند. انجام شدن این روند را هشینگ یا هش کردن می‌نامند. اگر ماینرهای (استخراج‌کنندگان) رمز ارزهایی مثل بیت کوین بتوانند این توابع هش (مسائل دشوار ریاضی) را با توجه به مقررات هش هدف در بلاک‌چین پردازش کنند، می‌توانند بلاک جدیدی را تولید و به بلاک‌چین اضافه کنند. در ازای انجام این کار، بیت‌کوین‌ها به‌عنوان پاداش به ماینرها داده می‌شود.

همچنین، هش ریت یا توان هش، معیاری برای اندازه‌گیری توان محاسباتی یک دستگاه ماینینگ در هر ثانیه است (h/s). به زبان ساده، هش ریت، سرعت انجام فرایند ماینینگ است. هرچه این توان محاسباتی در دستگاه‌های مانینگ بیشتر باشد، شانس ماینرها برای استخراج بیت کوین و رمز ارزهای دیگر نیز بالا می‌رود.