سه شنبه , ۲۷ مهر ۱۴۰۰
نقدینگی چیست

نقدینگی چیست و چه اهمیتی دارد؟

نقدینگی به معنای آن است که با چه سرعتی می‌توانید یک دارایی مثل بیت کوین را به وجه نقد یا دارایی دیگری تبدیل کنید، بدون اینکه مجبور شوید آن را به قیمتی پایین‌تر از قیمت عادلانه بازار بفروشید. ممکن است یکی از نادرترین و ارزشمندترین کتاب‌های قدیمی را در کوله‌پشتی خودتان داشته باشید؛ اما اگر در یک جزیره دورافتاده باشید، یافتن خریدار برای کتاب شما دشوار خواهد بود.

به عبارت دیگر، اگر قصد دارید پس از خرید یک میلیون تومان ارز دیجیتال تتر( تتر یک ارز دیجیتال با قیمت ثابت برابر با یک دلار آمریکا است)، آن را به بیت کوین تبدیل کنید، می‌توانید تقریبا در لحظه و بدون هیچگونه تاثیری بر قیمت، این کار را در یک صرافی انجام دهید. به همین دلیل است که در زمینه دارایی‌های مالی، موضوع نقدینگی از اهمیتی بالایی برخوردار است.

استفاده از نقدینگی برای سنجش عملکرد بازار

اگر معامله‌گر هستید و قصد تعیین سلامت مالی یک بازار را دارید، می‌توانید نگاهی به فاکتورهای حجم معاملات، نوسانات و دیگر اندیکاتورهای تکنیکال بیندازید؛ با این‌حال، نقدینگی یکی از فاکتورهای بسیار مهم یک بازار مالی سالم است. اگر نقدینگی در بازار پایین باشد، انجام معاملات بدون تاثیر قابل توجه بر قیمت، دشوار خواهد شد. برای تشخیص یک صرافی‌های ارز دیجیتال مناسب هم می‌توانید میزان نقدینگی موجود در آن را بررسی کنید.

معرفی نقدینگی به زبان ساده

نقدینگی، معیاری برای اندازه‌گیری میزان سادگی تبدیل یک دارایی به دارایی دیگر است که در نتیجه آن، قیمت دارایی افراد نیز تحت تاثیر قرار نگیرد (یعنی قیمت به دلیل نبود تقاضا کاهش نیابد). به بیان ساده، نقدینگی به شما می‌گوید که یک دارایی با چه سرعت و سهولتی می‌تواند خرید و فروش شود. نقدینگی پایین نیز به آن معنا است که یک دارایی نتواند به سرعت، خرید و فروش شود یا اگر هم بتوان آن را سریعا خرید و فروش کرد، این معامله اثر قابل توجهی را بر قیمت آن دارایی خواهد داشت.

وجه نقدی (cash)، یک دارایی با بالاترین میزان نقدینگی است؛ چراکه می‌تواند به‌سادگی، به دارایی‌های دیگر تبدیل شود. استیبل کوین‌ ( ارز دیجیتال با قیمت ثابت و پشتوانه دلار، یورو، یوآن و …)، همان نقش وجه نقد را در دنیای رمزارزها ایفا می‌کند.

اگر نقدینگی را یک طیف در نظر بگیرید، وجه نقدی و استیبل کوین‌ها در یک سر آن قرار دارند و کالاهای کمیاب ( مثل یک کتاب قدیمی) در سر دیگر آن هستند.  بهتر است همیشه این طیف را در مورد میزان نقدینگی هر دارایی مثل ارزهای دیجیتال در نظر بگیرید.

با اینکه استیبل کوین‌ها و رمزارزها، هنوز در تراکنش‌های روزمره افراد جایی ندارند؛ اما دیر یا زود رواج پیدا می‌کنند. استیبل کوین‌ها، بخش قابل توجهی از حجم معاملات کنونی در دنیای رمزارز را به خود اختصاص داده‌اند و از این‌ رو، نقدینگی بسیار بالایی دارند.

جالب است بدانید که دارایی‌هایی نظیر خودروهای لوکس، مستغلات و اشیاء کمیاب، معمولا نقدینگی پایینی دارند. برای مثال، شما ممکن است برای محصول نادر و دست‌سازی که دارید، یک قیمت عادلانه را با توجه به بازار تعیین کرده باشید؛ اما باز هم یافتن یک خریدار، دشوار خواهد بود.  

ممکن است شرایط دشوارتر هم باشد. حالا فرض کنید که قصد تعویض کالای گران‌بهای خود را با یک خودرو دارید. تقریبا بعید است فردی را پیدا کنید که فروشنده خودروی مد نظر شما باشد و بخواهد آن را با کالای شما تعویض کند! اینجاست که نقش وجه نقدی برای ما مشخص می‌شود. این نوع از کالاها، نقدینگی پایین‌تری نسبت به دارایی‌های دیجیتال دارند. معامله کالاهای فیزیکی (واقعی)، زمان‌بر و پرهزینه خواهد بود؛ با این‌حال، در دنیای رمزارزها، شما تمامی کارها را به کامپیوترهای خود واگذار می‌کنید. در این شیوه، به دلیل سادگی نقل و انتقال تراکنش‌ها، میزان نقدینگی نیز افزایش می‌یابد.

آشنایی با انواع نقدینگی

به معنای سنتی، دو نوع نقدینگی وجود دارد: نقدینگی در حسابداری؛ به این معنا که معیاری برای سنجش توانایی فرد یا کسب و کار بدهکار برای پرداخت بدهی خود در زمان سررسیدمحسوب می‌شود. نوع دوم، نقدینگی در بازار است که یکی از ویژگی‌های بازار است که اجازه می‌دهد تا فرد یا شرکت، یک دارایی (ارز دیجیتال، سهام و …) را به سرعت و بدون اعمال تغییرات قابل توجه بر قیمت آن، خرید و فروش کند.

در بازار با نقدینگی بالا، قیمت‌ها به ارزش ذاتی یک دارایی بسیار نزدیک هستند؛ به این معنا که پایین‌ترین قیمت پیشنهادی برای خرید یک دارایی به بالاترین قیمت برای فروش آن، بسیار نزدیک است. در اصطلاح، اختلاف بین دو ارزش خرید و فروش را «شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش» می‌گویند. این مفهوم در بازارهای با نقدینگی بالا، کاربرد دارد. در مقابل، زمانی که بازار از نقدینگی پایینی برخوردار باشد، این شکاف قیمتی نیز افزایش می‌یابد؛ به این معنا که اختلاف محسوسی میان قیمت خریداران و فروشندگان یک دارایی وجود دارد.

شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش چیست؟

شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش می‌تواند برای معامله‌گران آربیتراژ (معامله‌گرانی که به‌دنبال کسب سود سریع از تفاوت قیمت خرید و فروش هستند) مناسب باشد. اما معامله‌گران آربیتراژ که می‌توان به آن‌ها لقب نوسان‌گیران لحظه‌ای را داد، علاوه بر کسب سود شخصی، برای بازار نیز مفید هستند؛ چراکه کمک می‌کنند تا شکاف بین قیمت پیشنهادی خرید و فروش کاهش یابد. یکی از دیگر فواید نوسان‌گیران، آن است که می‌توانند از طریق کسب سود حاصل از شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش، اختلاف قیمتی جفت‌ارزها (مثل جفت ارز بیت کوین-تتر) را در صرافی‌های بزرگ، به حداقل برسانند. به همین دلیل است که تقریبا قیمت بیت‌کوین در بزرگ‌ترین و نقدشونده‌ترین صرافی‌ها، مشابه است.

چرا نقدینگی مهم است؟

اما همیشه نقدینگی دارایی‌های دیجیتال بالا نیست. برخی از رمزارزها، نقدینگی بسیار بالاتری را نسبت به دیگر رمزارزها دارند. رمزارزهای با نقدینگی بیشتر، بازدهی بازار و حجم معاملات بالاتری دارند.

ارزش معاملات روزانه برخی از بازارها، به بیشتر از چند هزار دلار نیز نمی‌رسد؛ در حالی‌که در بازارهای دیگر، ممکن است میلیون‌ها دلار جابه‌جا شود. بیت کوین و اتریوم، مشکل نقدینگی ندارند؛ اما بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر با کمبود نقدینگی در بازارهای خود مواجه هستند.

این موضوع در مورد آلت کوین‌ها (تمامی ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین) از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر موقعیتی را در یک آلت‌ کوین با نقدینگی پایین ایجاد کنید؛ به این معنا که آن را خریداری کنید، امکان دارد که نتوانید با قیمت مد نظر خود از معامله خارج شوید. به همین دلیل بهتر است که دارایی‌های با نقدینگی بالاتر را معامله کنید.

حالا اگر قرار باشد که سفارش بسیار بزرگ‌تری را در  یک بازار با نقدینگی پایین ثبت کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ در اینجا، ممکن است اسلیپیج (Slippage) رخ دهد. این حالت، به دلیل اختلاف بین قیمت پیشنهادی معامله‌گران و قیمتی که در آن معامله نهایی می‌شود، ایجاد می‌شود. اسلیپیج بالا به معنای آن است که معامله در قیمت بسیار متفاوتی از پیشنهاد شما، انجام شده است. این وضعیت به دلیل اینکه حجم و تعداد سفارشات نسبت به پیشنهاد شما پایین است، رخ می‌دهد. شما می‌توانید برای جلوگیری از این حالت، سفارشاتی را با حجم محدود ثبت کنید؛ اما ممکن است نتوانید همه سفارشات را تکمیل کنید.

علاوه بر این، نقدینگی ممکن است به تناسب شرایط بازار، متحمل تغییرات فراوانی شود. یک بحران مالی، می‌تواند تاثیر فراوانی بر درجه نقدینگی بازارها بگذارد؛ چراکه معامله‌گران، با عجله بیشتری برای پوشش تعهدات مالی و بدهی‌های کوتاه‌مدت خود اقدام کنند.

سخن پایانی

نقدینگی یکی از مهم‌ترین عوامل در بازارهای مالی، مثل بازار ارزهای دیجیتال است. به‌طور کلی، تمایل به معامله در بازارهای با نقدینگی بالاتر، بیشتر است؛ چراکه شما قادر خواهید بود در مدت زمان اندکی، یک دارایی مثل ارز دیجیتال را بفروشید. پس لازم است قبل از خرید هر یک از رمز ارزها، ابتدا در مورد نقدینگی بازار آن تحقیقات لازم را انجام دهید.

۲ نظرات

  1. ممنون از مطالب مفیدتون
    لطفاً در خصوص (توکن سوزی رمز ارزها)، (تعداد سکه های در گردش رمز ارزها)، (عرضه کل سکه های رمز ارزها) و موضوعاتی از این قبیل برای کاربران جدید که شاید با این عناوین آشنا نیستن؛ گردآوری و ارائه دهید
    شاید این مطالب بتونه به انتخاب درست رمز ارزها از سوی کاربران جدید برای سرمایه گذاری کمک شایانی کنه
    #فاندا
    و همچنین در همین ماه میلادی (توکن سوزی پنکیک سواپ) داریم که از مدیران و تیم فنی اکسکوینو تقاضا داریم که این توکن رو در صرافی محبوب اکسکوینو لیست کنن و کاربران از انتخاب این رمز ارز (پنکیک سواپ) در سبد معاملاتشون لذت ببرن