داده‌ها بر روی صرافی‌هایی که غالبا بیت کوینِ موسسات و شرکت‌ها را تامین می‌کنند (از جمله LMAX Digital)، نشان می‌دهد که حجم خرید آن‌ها گوی سبقت را از خرده فروشی‌ها گرفته است و این حاکی از آن است که سرمایه‌گذاران احتمال افزایش قیمت بیت کوین در آینده نزدیک را پیشبینی می‌کنند.

در کنار خریدهای اسپات، مشارکت سرمایه‌گذارانِ نهادها نیز افزایش یافته است و Arcane Researech نشان می‌دهد که تعداد بی‌سابقه‌ای از سرمایه‌گذاران در حال تهیه بیت کوین از صرافی Bakkt Bticoin هستند.

معیار دیگری که برای معامله‌گران می‌تواند مفید باشد، نوسانات است. داده‌های Bitcoin options نشان می‌دهد که نوسانات ضمنی به کمترین میزان ۱۶ ماه گذشته رسیده است و این نشان می‌دهد که معامله‌گران در آینده نزدیک انتظار حرکت نزولی زیادی ندارند. از این رو، آن‌ها حاضر نیستند مبلغ بیشتری را برای حفظ پوزیشن‌های خود بپردازند.

اگرچه داده‌ها بیانگر این است که سرمایه‌گذاران نهادها خود را برای حرکت صعودی آماده می‌کنند، معامله‌گران خود باید به نوسانات قیمت توجه داشته باشند و تصمیمات بزرگتر را پس از شروع حرکت بازار اخذ کنند.

بیایید باهم پنج رمز ارزی که احتمال آغاز یک روند جدید در روزهای پیش رو دارند را بررسی کنیم.

BTC/USDT بیت کوین

بیت کوین در چند روز گذشته بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بوده است (۱۱.۳۷۰دلار). خریداران در نقطه حمایتی ۱۱.۱۶۵دلار در ماه اکتبر خریدهای زیادی انجام دادند که نشان‌دهنده تجمع در سطوح پایین‌تر است.

نمودار قیمت بیت کوین / دلار

اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالاتر از خط روند نزولی سوق دهند، بیت کوین می‌تواند مقاومت ۱۱.۷۱۹ دلار را دوباره امتحان کند. شکست در این سطح ممکن است حرکت صعودی را با هدف اول ۱۲ هزار دلار و بعد از آن ۱۲.۴۶۰دلار از سر بگیرد.

اگر بیت کوین از خط روند نزولی کاهش بیابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، این نمای مثبت فاقط اعتبار خواهد شد. چنین حرکتی می‌تواند قیمت را به حمایت بعدی یعنی ۱۰.۵۰۰ دلار کاهش دهد.

نمودار قیمت بیت کوین / دلار

نمودار ۴ ساعته، الگوی مثلث نزولی را تشکیل داده است که با شکست و بسته شدن زیر ۱۱.۱۶۵دلار کامل می‌شود. هدف این اصلاح ۱۰.۶۱۱ دلار است.

با این حال، اگر گاوها بتوانند به درستی قیمت را در بالای خط روند نزولی ببرند، روند خرسی بی‌اعتبار می‌شود و چنین اتقافی می‌تواند قیمت را به سمت ۱۲ هزار دلار حرکت دهد.

XLM/USDT استلار

استلار در ۲۱ سپتامبر به زیر میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه ۰.۰۷۷دلار رسید اما خرس‌ها نتوانستند از این حرکت استفاده کنند و قیمت را به زیر ۰.۰۶۶۸۴دلار برسانند. این نشان می‌دهد که خرید توسط گاوها در سطوح پایین‌تری قرار دارد.

نمودار قیمت استلار / دلار

استلار یک کانال صعودی تشکیل داده است و گاوها در تلاشند تا قیمت را به بالاتر از سطح مقاومتی ۰.۰۸۴۵دلار برسانند. اگرچه خرس‌ها از مقاومت بالای سر خود دفاع کرده‌اند، اما گاوها هنوز تسلیم نشده‌اند. اگر استلار در MA در قسمت بالاتر باقی بماند، خریداران یک‌بار دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای ۰.۰۸۴۵دلار برسانند. در صورت موفقیت، استلار می‌تواند روند صعودی جدیدی را حتی تا ۰.۱دلار، شروع کند.

MA به تدریج حرکت رو به بالا و RSI در منطقه مثبت قرار دارد که نشانه برتری گاوها است.

نمودار قیمت استلار / دلار

مطابق چارت، قیمت استلار در بالای کانال شکسته شده بود اما گاوها نتوانستند از پس ۰.۰۸۴۵دلار بر بیایند. با این حال، در روند نزولی، خرس‌ها توانسته‌اند قیمت را به زیر اصلاح فیبوناچی ۰.۰۷۹۲دلار برسانند. این نشان می‌دهد که گاوها دوباره سعی می‌کنند قیمت را به بالای مقاومت فوق برسانند که در صورت موفقیت، قیمت از ۰.۰۹۱۰دلار عبور خواهد کرد.

بر خلاف این فرضیه، اگر خرس‌ها قدرتمند ظاهر شوند، افت قیمت به ۰.۰۷۶۵دلار امکان‌پذیر است.

CRO/USDT کریپتو دات کام کوین

سقوط کریپتو کوین در مثلث نزولی در ۱۴ اکتبر، هنگامی که CRO به زیر ۰.۱۴۴۷دلار رسید، کامل شد. هدف این اصلاح خرسی رقم ۰.۱۰۶۷دلار است.

نمودار قیمت کریپتو دات کام کوین / دلار

با این حال، گاوها ممکن است تلاش کنند تا از SMA ۲۰۰ روزه با قیمت ۰.۱۲۱دلار دفاع کنند. باز پس گرفتن از این سطح می‌تواند سطح شکست را در ۰.۱۴۴۷دلار مجددا آزمایش کند. از این رو، اگر قیمت کریپتو کوین از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه پایین‌تر رود، نشان‌دهنده نزولی بودن بازار است که پس از آن فروشندگان مجدداً سعی می‌کنند قیمت را پایین‌تر برده و قیمت به ۰.۱۰دلار برسد.

EMA بیست روزه و RSI نیز به سمت پایین سرازیر شده اند که نشان‌دهنده برتری خرس‌ها است.

نمودار قیمت کریپتو دات کام کوین / دلار

RSI در نمودار ۴ ساعته نیز حرکت قیمتی رو به پایین است و این نشان‌دهنده فروش حاصل از ترس است که بعد از چند دور فروش شدید، پولبک کوچکی اتفاق خواهد افتاد.

اگر قیمت این جفت ارز افزایش بیابد و بر روی سطح ۰.۱۴۴۷ قرار بگیرد، آن‌گاه تحلیل فوق فاقد اعتبار خواهد بود. تا آن زمان، هر حرکت صعودی یک فرصت فروش تلقی می‌شود.

BNB/USDT بایننس کوین

بایننس کوین در تاریخ ۱۶ اکتبر از قیمت ۳۱.۹۷۹دلار کاهش یافت اما گاوها نرخ حمایت را با قیمت ۲۹.۵۶۴۶ ایجاد کردند. این نشان می‌دهد که سطح مقاومت قبلی در حال حاضر تبدیل به سطح حمایت شده است.

نمودار قیمت بایننس کوین / دلار

میانگین متحرک نمایی بیست روزه و RSI‌ بالای ۶۱ نشان از برتری گاوها دارد. SMA ۲۰۰ روزه نیز شروع به رشد کرده است که نشان‌دهنده روند به نفع گاوها در طولانی مدت است.

اگر خریداران بتوانند ارز بایننس را بالاتر از منطقه مقاومت ۳۲ الی ۳۳.۳۸۸ دلار قرار دهند، قیمت افزایش پیدا کرده و قیمت‌های بالا مي‌تواند مجددا تست شود. بر خلاف این فرض، اگر خرس‌ها شکست بخورند و قیمت در زیر EMA ۲۰ روزه قرار بگیرد، نشان‌دهنده ضعف بازار این ارز خواهد بود.

نمودار قیمت بایننس کوین / دلار

خرس‌ها با حالتی تهاجمی از منطقه ۳۱ تا ۳۲ دلار دفاع می‌کنند. EMA-20 و RSI درست در بالای نقطه میانی است و تعادل بین عرضه و تقاضا را نشان می‌دهد.

اگر این خرس‌ها موفق به نگهداشتن قیمت به زیر ۲۹.۵۶۴دلار شوند، برنده بازی خواهند بود و افت قیمت تا ۲۸ دلار و سپس تا ۲۶ دلار امکان‌پذیر خواهد بود. اما اگر گاوها قیمت را بالاتر از ناحیه مقاومت نگهدارند، روند صعودی از سر گرفته خواهد شد.

LTC/USDT لایت کوین

لایت کوین در تلاش برای ایجاد الگویی معکوس سر و شانه است که با شکستن و بسته شدن بالای ۵۱.۵دلار کامل خواهد شد. FMA و RSI تعادل میان عرضه و تقاضا را نشان می‌دهد.

نمودار قیمت لایت کوین / دلار

با این حال، شادوهای بلند روی شمع‌ها در ۲ و ۱۶ اکتبر نشان می‌دهد که گاوها قیمت‌های نزولی را در پایین می‌خرند. اگر گاوها قیمت را به بالاتر از میانگین متحرک برسانند، لایت کوین می‌تواند دوباره تا ۵۱.۵دلار افزایش پیدا کند. شکست و بسته شدن این سطح می‌تواند روند صعودی جدیدی را شروع کند. هدف الگوی معکوس ۶۱.۵دلار است.

اگر خرس‌ها قیمت را به زیر خط روند سوق دهند، آن‌گاه تحلیل فوق بی اعتبار خواهد شد. چنین حرکتی می‌تواند لایت کوین را برای چند روز دیگر بی‌تحرک کند.

نمودار قیمت لایت کوین / دلار

نمودار ۴ ساعته بازار در تلاش برای بازگشت روند صعودی است تا قیمت بالای ۴۷.۷۸۴دلار حفظ شود. بنابر این، خرس‌ها ممکن است یک بار دیگر برای شکست روند حمایتی تلاش کنند که اگر موفق به این کار شوند، لایت کوین تا ۴۲دلار سقوط خواهد کرد. برعکس، اگر گاوها بتوانند قیمت را بالای ۴۷.۷۸۴دلار حفظ کنند، احتمال حرکت به سوی ۵۰دلار و سپس به سمت ۵۱.۵دلار وجود خواهد داشت.

منبع: Cointelegraph