معامله‌گران معتقدند شکست قدرتمند قیمت اتریوم در محدوده بالای سطح 400  دلار می‌تواند سبب افزایش قیمت بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها شود.

نقشه قیمت بیت کوین

قرار گرفتن دلار آمریکا در فاز تصحیح قیمت و احتمال از دست دادن قدرت آن به واسطه چاپ پول بیشتر توسط بانک مرکزی ایالات متحده می‌تواند از جمله عوامل افزایش سرمایه‌گذاری‌های سازمانی در بازار ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین باشد.

جالب است بدانید که حدود 40 درصد از بیت کوین‌های استخراج شده طی 2 سال اخیر دست نخورده باقی مانده‌اند که این موضوع نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران به امید افزایش قیمت این ارز دیجیتال در آینده، آن را هودل(Hodl) می‌کنند.

هودل یعنی چه؟

ارزهای دیجیتال

یکی از پر کاربرد ترین اصطلاحات دنیای ارزهای دیجیتال مفهوم هودل کردن است. شاید اگر به تازگی وارد حوزه کریپتوکارنسی شده باشید، عبارت هودل کردن به گوشتان خورده باشد و در جست و جوی یافتن مفهوم آن باشید. اگر کلمه HODL را در دیکشنری زبان انگلیسی جست و جو کنید، مشاهده خواهید کرد که چنین کلمه ای وجود ندارد! پس ابتدا باید بدانیم که هودل HODL از کجا آمده است و مفهوم آن چیست؟

در سال 2013 یکی از کاربران وب سایت قدیمی و معتبر بیت کوین تاک bitcointalk.org، پستی با عنوان I AM HODLING قرار داد و در توضیحات ذکر کرد که اشتباه تایپی انجام داده است، اما بطور عمدی آن را اصلاح نکرد. او به تریدرها پیشنهاد داد که  از ترید کردن و نوسان گرفتن از بازار دست بردارند و بیت کوین خودشان را نگه دارند. چراکه عقیده داشت نگهداری بیت کوین در مدت زمان طولانی سودآورتر خواهد بود.

این واژه رفته رفته در جامعه بیت کوین گسترش یافت و به مرور زمان به یک اصطلاح برای علاقه مندان به سرمایه گذاری بلند مدت تبدیل شد. اخیرا ویکی پدیا نیز مقاله ای تحت عنوان هودل (HODL) را ارائه کرده است که نشان دهنده اهمیت و جست و جوی زیاد کاربران می باشد. هر دو واژه هولد و هودل به نگهداری بیت کوین به جای ترید آن اشاره دارند.

بیل باریت (Bill Barhydt) مدیر عامل و بنیانگذار اپلیکیشن کیف پول آبرا(Abra) بر این باور است که قیمت بیت کوین به عنوان یک کلاس دارایی جدید به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند و دولت آمریکا نیز با تمدید بسته‌های محرک قصد احیای اقتصاد را دارد. از این رو اکنون بهترین زمان برای بیت کوین است تا از جایگاه خود به عنوان یک دارایی دیجیتالِ سخت دفاع کند.

بیت کوین(BTC)

نمودار روزانه بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین موفق شد در تاریخ 12 آگوست سطح میانگین متحرک 20 روزه(11,253 دلار) خود را پشت سر بگذارد که این موضوع به خرید زیاد معامله‌گران در سطوح پایین اشاره داشت.

حرکات قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا طی چند روز اخیر منجر به شکل‌گیری الگوی مثلث صعودی در نمودار قیمت آن شد که با یک شکست قیمت در بالای محدوده 12,113.50 دلار تکمیل خواهد شد. در این صورت قیمت هدف بعدی در محدوده 13,702.55 دلار خواهد بود.

هر دو شاخص میانگین متحرک روندی رو به بالا داشته و شاخص قدرت نسبی نیز در محدوده مثبت قرار دارد که این موضوع نیز قدرت زیاد گاوها در این بازار مالی را بیان می‌کند.

اما در صورتی که جهت حرکت قیمت بیت کوین عوض شده و یک شکست قیمت در محدوده زیر شاخص میانگین متحرک 20 روزه تجربه کند، دیدگاه صعودی فعلی ارزش خود را از دست خواهد داد.

روند قیمت طلای دیجیتال در صورت تجربه شکست نزولی در پایین محدوده حمایتی 10,400 تا 10,000 دلار تغییر کرده و رنگ و بوی نزولی به خود خواهد گرفت.

اتریوم(ETH)

نمودار روزانه قیمت اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم به عنوان بزرگ‌ترین آلت کوین دنیا، افزایش قیمت مناسبی را در محدوده بالای خط روند نزولی و سطح مقاومتی 415.634 دلار تجربه کرد و این موضوع نشان می‌دهد روند صعودی این ارز دیجیتال از سر گرفته شده است.

هر دو شاخص میانگین متحرک این رمز ارز روبه رشد بوده و شاخص قدرت نسبی نیز در محدوده فروش بیش از حد قرار دارد. در مسیر صعودی فعلی سطوح 480  و 520  دلار، قیمت هدف بعدی اتریوم در نظر گرفته شده‌اند.

البته لازم به ذکر است که هدایت قیمت اتریوم توسط خرس‌های این بازار به سمت محدوده 415.634 دلاری، پولبک این رمز ارز را در پی خواهد داشت.

پولبک به حالتی گفته می شود که قیمت یک دارایی خط روند را شکسته و دوباره به خط روند باز می گردد اما قادر به شکست آن نیست. پولبک و اصلاح قیمت هر دو به معنی جابجایی روند هستند اما تفاوت مهمی که بین این دو مفهوم وجود دارد این است که پولبک‌ها موقت و اصلاح ها طولانی‌مدت هستند. پولبک‌ها نشانه‌ی از تغییر روند و تبدیل مقاومت‌های شکسته شده به حمایت و حمایت‌های شکسته شده به مقاومت هستند و اصلاح‌ها نشانه‌ی ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای پلکانی قیمت هستند.

ریپل(XRP)

نمودار روزانه ریپل

ارز رمز نگاری شده ریپل هم الگوی کنج نزولی یا الگوی فالینگ وج (Falling Wedge) را شکست. اگر گاوها موفق شوند قیمت ریپل را به محدوده بالای  سطح 0.307301 دلار برسانند احتمال رالی افزایش قیمت به سمت محدوده مقاومتی 0.326113 تا 0.346727 دلار دور از انتظار نیست. شکست صعودی در بالای این محدوده سبب ادامه یافتن روند صعودی فعلی خواهد شد.

قیمت هدف بعدی در بالای محدوده 0.3467 دلار سطح 0.40  دلار خواهد بود. روند رو به رشد شاخص‌های میانگین متحرک و  نزدیک شدن شاخص قدرت نسبی به محدوده فروش بیش از حد نیز نشان از قدرت گاوهای این بازار دارد.

اما از طرفی با کاهش قیمت ریپل از سطح 0.3073 دلار، خرس‌ها قیمت این آلت کوین را به محدوده پایین شاخص میانگین متحرک 20 روزه(0.275 دلار) هدایت خواهند کرد. در صورتی که این اقدام آن‌ها موفقیت آمیز باشد احتمال کاهش بیشتر قیمت به سمت سطوح فیبوناچی بازگشتی 61.8  درجه‌ای در سطوح 0.244472  افزایش خواهد یافت.

چین لینک(LINK)

نمودار روزانه قیمت چین لینک

چین لینک که به تازگی توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را به خود جلب کرده است، در تاریخ 13 آگوست موفق شد شکست قیمت مناسبی در محدوده بالای سطح فیبوناچی 261.8 درجه‌ای تجربه کند. اما گاوها از قدرت کافی برای نگهداری این سطح برخوردار نبودند.

ولی به نظر می‌رسد گاوها به صورت کامل میدان را خالی نکرده و آن را به خرس‌ها واگذار نکرده‌اند. با در نظر گرفتن این موضوع که بیشتر معامله‌گران انتظار دارند این ارز دیجیتال به مسیر صعودی خود ادامه دهد، اگر خریداران توانایی هدایت قیمت به سمت سطوح 18.3488 را داشته باشند، احتمال رالی افزایش قیمت به سمت سطح 20  دلار افزایش خواهد یافت.

از طرف دیگر فشار فروش شکل گرفته سبب تقویت مومنتوم شده و احتمال شکست قیمت در محدوده زیر 15.917 دلار را افزایش خواهد داد. در محدوده پایین این سطح کاهش قیمت به سمت سطح فیبوناجی بازگشتی 38.2  درجه‌ای در سطح 13.963 دلار افزایش خواهد یافت.

اگر این ارز دیجیتال موفق شود جهش قیمت مناسبی را از این سطوح تجربه کند، احتمال از سر گیری روند صعودی فعلی دور از انتظار نیست ولی هرگونه شکست قیمت زیر این سطح قدرت مومنتوم را کاهش خواهد داد.

بیت کوین کش(BCH)

نمودار روزانه قیمت بیت کوین کش

قیمت رمز ارز بیت کوین کش به عنوان یکی از اعضای خانواده بیت کوین، در محدوده سطح حمایتی 280  دلار قرار داشت. با توجه به فشار خرید شکل گرفته در بازار این ارز دیجیتال، اگر گاوها توانایی هدایت قیمت این ارز دیجیتال به سمت محدوده بالای خط روند را نداشته باشند، خرس‌ها تمام تلاش خود را برای رساندن قیمت به سطح حمایت 280  دلار به کار خواهند بست.

اگر قیمت بیت کوین کش از خط روند نزولی منحرف شده و به سمت پایین حرکت کند، احتمال تکامل الگوی مثلث نزولی زیر سطح 280  دلار افزایش یافته و این ارز دیجیتال خود را برای رسیدن به 222  دلار آماده خواهد کرد.

اما در صورتی که شاهد افزایش قیمت این رمز ارز و رسیدن آن به محدوده بالای خط روند باشیم، می‌توانیم انتظار رسیدن قیمت به 325 و 353  دلار را داشته باشیم.

بیت کوین اس وی(BSV)

نمودار قیمت بیت کوین اس وی

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین اس وی نیز طی چند روز اخیر در محدوده سطح حمایتی 200 دلار قرار داشت. عدم توانایی این رمز ارز برای به دست آوردن سطوح پیشین به تعداد اندک خریداران در این سطوح اشاره دارد.

به نظر می‌رسد به زودی با یک سطح مقاومت قوی در نزدیکی خط روند روبه رو شویم. اگر این سطح مقاومت سبب تشکیل شکست نزولی در نمودار قیمت شود، احتمال کاهش قیمت به محدوده زیر 200 دلار و همچنین شاخص میانگین متحرک 50 روزه(192 دلار) افزایش خواهد یافت. در این صورت ممکن است سطح 160  دلار قیمت هدف بعدی این رمز ارز باشد.

در حال حاضر، شاخص میانگین متحرک 20 روزه در یک سطح صاف حرکت کرده و قرار داشتن شاخص قدرت نسبی در نقطه میانی به تعادل عرضه و تقاضا در این بازار اشاره دارد. هر شکست قیمت در محدوده بالای خط روند نزولی و همچنین حوالی سطح مقاومت 227  دلار، از بازگشت گاوها به میدان خبر داده که رسیدن به سطح 260.89  دلار را در پی خواهد داشت.

لایت کوین(LTC)

نمودار قیمت لایت کوین

دفاع موفقیت‌آمیز گاوها از سطح 51 دلار نشانه مثبتی برای قیمت این ارز دیجیتال در نظر گرفته می‌شود. اگر آن‌ها توانایی هدایت قیمت این ارز دیجیتال را به محدوده بالای کانال نزولی تشکیل شده را داشته باشند، احتمال رسیدن قیمت به 60  و 65.157  دلار افزایش خواهد یافت.

همچنین شکست صعودی در محدوده بالای 65.15  دلار به منزله رسیدن قیمت این رمز ارز به 80 دلار خواهد بود. قرار داشتن قیمت این ارز دیجیتال در محدوده بالای شاخص میانگین متحرک 20 روزه از یک طرف و قرار گیری شاخص قدرت نسبی در محدوده زیر سطح 60 اوضاع را تا حد زیای باب میل گاوها کرده است.

اما اگر قیمت این رمز ارز شکست نزولی را تجربه کرده و به سمت سطوح پایین‌تر حرکت کند، خرس‌ها از این موقعیت استفاده کرده و قیمت آن را به 51 دلار خواهند رساند. این نکته را در نظر داشته باشید که هر گونه شکست قیمت در محدوده پایین‌تر از شاخص میانگین متحرک ساده 50 روزه(48 دلار) نشانه منفی بزرگی برای این رمز ارز محسوب خواهد شد.

کاردانو(ADA)

نمودار قیمت کارداتو

در حال حاضر قیمت ارز دیجیتال کاردانو در محدوده 0.13 و 0.15  دلار قرار دارد. شکست قیمت شکل گرفته در این محدوده در تاریخ 12 آگوست نشان از افزایش تقاضا در سطوح پایین از سمت معامله‌گران داشت.

این رمز ارز در طول مسیر صعودی خود دو بار تصحیح قیمت را تجربه کرد و در حال حاضر نیز در حال پشت سر گذاشتن دوره تصحیح قیمت 18 روزه خود است. اگر تاریخ تکرار شود، احتمال باقی ماندن قیمت در همین محدوده برای چند روز آینده و قبل از تجربه شکست صعودی و یا نزولی دور از انتظار نیست.

حرکت شاخص میانگین متحرک 20 روزه(0.137 دلار) در یک سطح صاف و قرارگیری شاخص قدرت نسبی در محدوده بالاتر از نقاط مرکزی به تعادل میان خریداران و فروشندگان این بازار مالی اشاره دارد. به احتمال زیاد حرکت صعودی یا نزولی قابل توجه این رمز ارز پس از تجربه شکست در محدوده بالاتر از 0.15  یا پایین‌تر از 0.13  دلار شکل خواهد گرفت.

بایننس کوین(BNB)

نمودار قیمت بایننس کوین

کاهش قیمت بایننس کوین به زیر محدوده شاخص میانگین متحرک 20 روزه در سه روز متوالی از تاریخ 11 تا 13 آگوست و عدم توانایی خرس‌ها برای هدایت قیمت این ارز دیجیتال به سمت سطوح پایین‌تر، حاکی از خرید زیاد این رمز ارز توسط معامله‌گران است.

امروز گاوها با هدایت قیمت این رمز ارز به سمت سطوح بالاتر از خط روند نزولی قصد رساندن آن را به بالاتر از سطح مقاومت 22.93  دلار داشتند. اگر آن‌ها موفق شوند احتمال رالی افزایش قیمت به سمت محدوده 24.588  و سپس 27.19  دلار افزایش خواهد یافت.

وضعیت قرار گیری شاخص‌های میانگین متحرک و قدرت نسبی نیز از قدرت بیشتر گاوهای این بازار خبر می‌دهد.

اما سقوط قیمت این رمز ارز از سطح 22.9  دلار نیز کاهش هر چه بیشتر آن و رسیدن به محدوده حمایتی در حوالی شاخص میانگین متحرک 20 روزه را در پی خواهد داشت.

کریپتو دات کام کوین(CRO)

نمودار قیمت کریپتو دات کام کوین

قیمت این ارز دیجیتال در حال حاضر( هنگام نگارش این مقاله) در محدوده 0.1543  و 0.1765  دلار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد.

شاخص میانگین متحرک 20 روزه روندی رو به رشد داشته و شاخص قدرت نسبی در نزدیکی 60 قرار دارد.  با اینکه این امر به کاهش قدرت مومنتوم اشاره دارد ولی به نظر می‌رسد اوضاع همچنان باب میل گاوهای این بازار است.

اگر معامله‌گران این رمز ارز توانایی هدایت قیمت آن به سطوح بالاتر از 0.176  دلار را داشته باشند، روند صعودی با قیمت هدف 0.20  دلار ادامه خواهد یافت و حرکت قیمت این ارز دیجیتال زیر سطوح حمایتی منجر به سقوط آن به سطح 0.13  دلار خواهد شد.

منبع: Cointelegraph