تاثیر قیمت بیت کوین بر سایر ارزها

افزایش قیمت بیت کوین و کاهش قیمت سایر ارز دیجیتال

چرا افزایش قیمت بیت کوین باعث کاهش قیمت سایر ارزها شده است؟

قیمت بیت کوین

دلیل ظهور و پیدایش ارز دیجیتال

بازار ارز دیجیتال در ابتدای پیدایش خود، دارای تعداد کمی از ارزهای دیجیتال بود که مهم‏ترین این ارزها بیت کوین بود و در حال حاضر نیز به عنوان گران‌‏ترین و پر تأثیرترین ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال مطرح می‌‏باشد. همانطور که گفته شد، در چندین سال بعد از پیدایش اولین ارز دیجیتال و شکل‌‏گیری بازار این ارزها، شاهد حضور ارزهای زیادی در این عرصه نبودیم ولی در پی گذر زمان، بنا به دلایل مختلفی مانند، نیازهای خاص و کسب درآمدهای کلان، ارزهای دیجیتال جدیدی وارد بازار شدند. در واقع دلیل ظهور و پیدایش هر یک از ارزهای دیجیتال متفاوت از یک‌دیگر می‌‏باشد. برخی از ارزها به دلیل نیاز خاصی به وجود آمده‌‏اند. برخی دیگر از ارزها نیز برای رفع نواقص و کاستی‏‌های موجود در ارزهای قبل از خود به وجود آمده‌‏اند.

در واقع این دو دلیل از جمله دلایل اصلی پیدایش ارزهای دیجیتال در سال‌‏های اولیه شروع فعالیت این عرصه بوده‌‏است ولی در پی گذر زمان و رونق گرفتن این بازار و سوددهی آن به سرمایه‌‏گذاران، دلیل و بهانه‌‏ی دیگری برای ظهور و پیدایش ارزهای دیجیتال مطرح شد و آن کسب درآمد از این ارزها از طریق عرضه‏‌ی آن بین افراد و سرمایه‌‏گذاران بود که در ابتدای کار قیمت ارزها پایین بوده ولی در نهایت پس از رونق آن ارز، سازندگان این ارز قادر به کسب درآمد بالایی از این استراتژی اقتصادی بودند.

روند بازار ارز دیجیتال

لذا این روند باعث شد تا در یکی دو سال اخیر، روند ظهور و پیدایش ارزهای جدید، یک شیب تند و رو به بالایی را تجربه نماید و به جرأت می‏‌توان گفت که هفته‏‌ای نیست که در آن ارز دیجیتال جدیدی برای افراد دخیل در بازار ارزهای دیجیتال معرفی نشده باشد.

لذا با این شرایط شاهد حضور تعداد زیادی ارز دیجیتال در بازار هستیم، در این بین ارز دیجیتال بیت کوین به عنوان ارز اصلی بازار ارز دیجیتال معرفی شده و ارزهای دیگر لقب و عنوان ” AltCoins ” را به خود گرفته‌‏اند ولی به واقع چه رابطه‌‏ای بین بیت کوین و سایر ارزها وجود دارد و چرا این تفکیک صورت گرفته است.

بیت کوین ، سنگ بنای بازار ارز دیجیتال

همانطور که می‏‌دانید بیت کوین به عنوان ارز اصلی و سنگ بنای بازار ارزهای دیجیتال مطرح است و نوسانات قیمت این ارز تأثیر مستقیمی بر بازار ارزهای دیجیتال دارد. ولی این نوسانات به قدری متفاوت هستند که نمی‏‌توان بر اساس تغییر قیمت بیت کوین به یک نتیجه‌‏گیری کلی در مورد چگونگی عکس العمل سایر ارزها در برابر این تغییر رسید. گاهی اوقات افزایش قیمت بیت کوین باعث افزایش قیمت برخی ارزهای دیجیتال می‌‏شود ولی گاهی اوقات نیز شرایط برعکس بوده و افزایش قیمت بیت کوین موجب کاهش قیمت برخی از ارزهای دیجیتال می‌‏شود. در واقع مورد دوم همان شرایطی است که در حال حاضر در بازار ارز دیجیتال شاهد آن هستیم.

در حال حاضر برخی از ارزهای دیجیتال نسبت به افزایش قیمت بیت کوین، واکنش‌‏های منفی‌‏ای را از خود نشان داده‌‏اند و ارزش سهام این ارزها در بازارهای جهانی و صرافی‌‏های آنلاین ارزهای دیجیتال به شدت کاهش یافته است ولی به واقع دلیل این امر چه بوده است؟

قیمت بیت کوین و تاثیر روی سایر ارزهای دیجیتال

برخی از کارشناسان این اعتقاد را دارند که با قدرت گرفتن بیت کوین باید دیگر شاهد مرگ و از بین رفتن برخی از ارزهای دیجیتال باشیم، ارزهای دیجیتالی که یارای رقابت با بیت کوین را نداشته و با قدرت گرفتن بیت کوین شاهد مرگ تدریجی آن‏‌ها خواهیم بود، پیش‌‏بینی می‌‏شود که اگر روند رو به رشد بیت کوین در روزهای اخیر به همین شکل ادامه داشته باشد، باید شرایط چند ارزی شدن بازار را تجربه کنیم و منتظر باشیم که بسیاری از ارزهای دیجیتال قدرت و اعتبار خود را در برابر بیت کوین از دست داده و تنها، ارزهای قدرتمند در بازار ارزهای دیجیتال به حیات خود ادامه دهند.