بیشتر ارزهای دیجیتال مثل اتریوم، شهرت بیت کوین را ندارند؛ بنابراین ممکن است بسیاری از افراد آن‌ها را نادیده بگیرند، اما این موضوع نمی‌تواند ارزش و آینده درخشان ارزهای دیگری نظیر اتریوم را تحت تاثیر قرار دهد. اتریوم، نه‌تنها فناوری کاربردی‌ و جدیدتری را نسبت به بیت کوین ارائه می‌دهد، بلکه قیمت آن در یک سال گذشته، افزایش بیشتری نسبت به بیت کوین داشته است.

اتریوم چیست و چه مزیتی نسبت به بیت کوین دارد؟

اتریوم یک شبکه مبتنی بر فناوری بلاک چین است که به افراد اجازه می‌دهد قراردادهای هوشمند (مجموعه‌ای از کدها که برای انجام کار خاصی نوشته می‌شوند) را روی این شبکه بسازند.

اتریوم در مقایسه با بیت کوین از سرعت و توان بیشتری برای انجام تراکنش‌ها برخوردار است و می‌تواند تا 25 تراکنش در ثانیه را انجام دهد؛ بنابراین، فناوری اتریوم نسبت به بیت کوین دارای سه مزیت اصلی است:

1-قابلیت انجام تراکنش‌های بیشتر در هر ثانیه

2-امکان ساخت قراردادهای هوشمند

3-یک مزیت دیگر اتریوم نسبت به بیت کوین، سودآوری بیشتر است. جالب است بدانید که در زمان نگارش این مقاله،  قیمت اتریوم در طول یک سال، بیش از 1800 درصد بوده است؛ یعنی یک سال پیش می‌توانستید با 180 دلار صاحب یک کوین اتریوم شوید؛ اما حالا باید بین 3200 تا 3550 دلار بپردازید! در همین مدت، قیمت بیت کوین، نصف اتریوم رشد کرده است.

12

نمودار رشد قیمت اتریوم در طول یک سال گذشته

شبکه اتریوم، یک ارز دیجیتال نیز دارد که در صرافی‌ها معامله می‌شود و در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

ارز دیجیتال اتریوم یا اتر (ETH) چیست؟

شبکه اتریوم دارای یک ارز دیجیتال است که اتر نام دارد و با اختصار (ETH) نمایش داده می‌شود. این توکن، انجام تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم را تسهیل می‌کند. به بیان ساده، همه عملیاتی که افراد یا برنامه‌نویسان با استفاده از شبکه اتریوم انجام می‌دهند، نیازمند یک توان محاسباتی است و افراد باید برای استفاده از این امکان، کارمزدی را به صورت ارز دیجیتال اتریوم یا همان اتر پرداخت کنند.

 بهتر است برای درک بهتر مفهوم اتر از یک مثال استفاده کنیم. فرض کنید که یک اپلیکیشن در شبکه اتریوم وجود دارد که به کاربرانش اجازه می‌دهد تا یادداشت‌های ساده‌ای را ایجاد، اصلاح یا حدف کنند. برای تکمیل هر یک از این کارها، این اپ نیاز دارد تا توان محاسباتی خود را از طریق شبکه اتریوم به دست آورد. اگر بخواهید در هر زمانی یادداشت‌های خود را تغییر دهید، باید هزینه ناچیزی را برای توان محاسباتی استفاده شده پرداخت کنید. اتر، همان توکنی است که از آن برای پرداخت چنین هزینه‌هایی استفاده می‌کنید. اتر را می‌توان به‌عنوان «سوخت دیجیتال» در نظر گرفت؛ چراکه موجب می‌شود شبکه تغییراتی که ایجاد کرده‌اید را پردازش کند. در واقع، هزینه تراکنش اتر در شبکه اتریوم به میزان توان محاسباتی که کاربران استفاده کرده‌اند، بستگی دارد.

اتر از نظر ارزش بازار، در رده دوم بازار رمز ارز و پس از بیت کوین قرار می‌گیرد. می‌توانید اتر را در صرافی‌های رمز ارز خرید و فروش کنید. 

سود بیشتر با بیت کوین یا اتریوم؟

پاسخ این پرسش ساده است! بیت کوین در یک سال گذشته رشد 500 تا 600 درصدی داشته است، اما همانطور که گفتیم در همین مدت، رشد قیمت اتریوم بیش از 1800 درصد بوده است!

بنجامین بلانتز، یکی از تحلیلگران محبوب ارزهای دیجیتال در تازه‌ترین تحلیلش، همچنان معتقد است که افزایش قیمت اتریوم تا پایان سال 2021، بیشتر از بیت کوین خواهد بود. بلانتز می‌گوید:«اگر قیمت بیت کوین همچنان به حرکتش تا قله 100 هزار دلاری و بالاتر از آن ادامه دهد، چنین اتفاقی به این معناست که اتریوم بیش از بیت کوین رشد می‌کند. اگر بیت کوین از نقطه قیمتی کنونی، دو برابر شود، اتریوم سه برابر می‌شود و عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین خواهد داشت.»

به‌نظر می‌رسد که اغلب تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال، روی این موضوع تفاهم دارند که افزایش قیمت اتریوم نسبت به بیت کوین بیشتر خواهد بود؛ با این حال برخی معتقدند که بیت کوین به دلیل سهم بازار حدود 50 درصدی در بین رمز ارزها، سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری محسوب می‌شود. به هر صورت، بهتر است پیش از هر کاری، خودتان در این باره تحقیقات لازم را انجام بدهید.

بهترین کیف پول‌های اتریوم

انتخاب یک کیف پول ارز دیجیتال که دارای امنیت و کاربری ساده‌ای باشد، از اهمیت بالایی برای ذخیره‌سازی و نگهداری اتریوم برخوردار است.

یکی از این کیف پول‌ها، لجر نانو اس است که کیف پول آفلاین و سخت‌افزاری است و به دلیل اینکه به اینترنت نیازی ندارد، امن‌ترین گزینه برای نگهداری اتریوم و بسیاری از ارزهای محبوب دیگر محسوب می‌شود.

مای اتر والت (MyEtherWallet)،کیف پول اختصاصی اتریوم است که بسیاری از دارندگان ارز اتریوم از آن استفاده می‌کنند و دارای رابط کاربری ساده‌ای است.

توجه داشته باشید که کیف پول‌های خارجی ارز دیجیتال به دلیل تحریم‌‌ها ممکن است ریسک‌  بالایی برای کاربران ایرانی داشته باشند و حتی دارایی آن‌ها را بلوکه کنند. از این رو می‌توانید با ثبت‌نام در سامانه دانش‌بنیان اکسکوینو، به یک کیف پول اتریوم داخلی دسترسی داشته باشید و به‌‌سادگی، مدیریت و نگهداری اتریوم و سایر ارزهای دیجتال‌تان را  انجام دهید.

سخن پایانی

اتریوم، یک شبکه غیر متمرکز و مبتنی بر فناوری بلاک چین است که امکان ساخت و راه‌اندازی قراردادهای هوشمند را برای برنامه‌نویسان فراهم می‌کند. قراردادهای هوشمند، مجموعه‌ای از کدهای برنامه‌نویسی هستند که تحت شرایط خاصی، می‌توانند عملکردهای مورد نظر در یک بلاک چین را انجام دهند. شبکه اتریوم دارای یک توکن به نام اتر (ETH) است که افراد می‌توانند آن‌ها را از صرافی‌ها خریداری کرده و در این ارز دیجیتال، سرمایه‌گذاری کنند.