سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
رمز ارز در چین

چین بزرگ‌ترین میزبان جرائم رمز ارز در جهان است

تازه‌ترین گزارش خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد که چند کیف پول در چین، ۲ میلیارد دلار دارایی رمز ارز را به آدرس‌هایی ارسال کرده‌اند که با فعالیت‌های مجرمانه در ارتباط بوده‌اند. این میزان دارایی بین آوریل ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۱ ارسال شده است.

موسسه چین آنلایز (Chainalysis) بر اساس آخرین داده‌های جمع‌آوری شده عنوان کرده است که حساب‌های رمز ارز مستقر در چین، بیشتر از ۲/۲ میلیارد دلار دارایی رمز ارز را به آدر‌س‌های مرتبط با فعالیت‌های مجرمانه و غیر قانونی ارسال کرده‌اند. این میزان دارایی در طول ۲ سال به حساب‌هایی که در زمینه کلاهبرداری‌ها و انجام تراکنش‌ها در سطح دارک نت فعال بوده‌اند، ارسال شده است.

بر اساس این تحقیق، این ۲/۲ میلیارد دلار به حساب‌هایی منتقل شده‌اند که در فعالیت‌های پولشویی، قاچاق مواد مخدر و دیگر جرائم مشارکت داشته‌ا‌ند. این آدرس‌ها همچنین ۲ میلیارد دلار دیگر هم از منابع مجرمانه دیگر دریافت کرده‌اند.

این گزارش ادامه می‌دهد با توجه به اینکه رقم ۲/۲ میلیارد دلار ممکن است رقم بزرگی به نظر برسد، اما نسبت به گذشته کاهش یافته است. این در حالی است که این رقم در کشورهای دیگر در حال صعود است. همین موضوع نشان می‌دهد که محبوبیت پروژه‌های پانزی (هرمی) در چین، روبه کاهش است.

با این حال، چین هنوز هم بزرگترین قطب جهان در استفاده از رمز ارزها در اقدامات مجرمانه است. هم اکنون بسیاری از معاملات مواد مخدر در این کشور، با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام می‌شوند.

به‌علاوه، آن دسته از سازمان‌های مجرمانه‌ای که در زمینه پولشویی فعال هستند، از رمز ارزها در معاملات‌شان استفاده می‌کنند.

تشدید برخورد با طرح‌های پانزی در چین

در گزارش چین آنالیز به این موضوع هم اشاره می‌شود که دولت چین به شدت در حال مبارزه با این نوع فعالیت‌های غیر قانونی است. یکی از همین موارد، محکوم شدن فردی به نام ژائو دانگ است که مالک یک کسب و کار در زمینه فروش داروهای بدون نسخه بود. او به دلیل انجام فعالیت‌های مجرمانه در سطح اینترنت مجرم شناخته شد.

در حالیکه کلاهبرداری‌ با رمز ارز در چین مرسوم است، مراجع قانونی این کشور مجازات و پیگردهای قانونی علیه این دسته از مجرمان را تشدید کرده‌اند.

در پایان سال ۲۰۲۰ بود که مقامات چینی، مسئولان طرح پانزی پلاس توکن (PlusToken) را به دلیل کلاهبرداری ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های دیجیتال مردم، به ۱۱ سال حبس محکوم شدند.

مقامات چین دستگیری و محکومیت این گروه را یک پیروزی بزرگ اعلام کردند، چرا که پلاس توکن یکی از بزرگترین طرح‌های پانزی رمز ارز در چین بود.

همچنین ببینید

اکسکوینو امیرکبیر

دانشگاه امیر کبیر با همکاری اکسکوینو برگزار می‌کند: نخستین دوره آموزشی مبانی بلاکچین و رمزارزها در ایران

زمان مطالعه: 2 دقیقه حدود یک ماه پس از امضای تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه امیرکبیر و شرکت اکسکوینو در …

شاخص دماسنج بازار

شاخص دماسنج بازار: یکه‌تازی رشد بیت کوین نسبت به دیگر دارایی‌ها

زمان مطالعه: < 1 دقیقه بازار دارایی‌های پر معامله مثل دلار، سکه، خودرو و بیت‌کوین همچنان روند صعودی خود را …

کاربرد بلاکچین

شهر هوشمند و بلاکچین، نگاهی به فردای جهان

زمان مطالعه: 5 دقیقه در دهه‌های اخیر به واسطه فرایند جهانی‌شدن و پیشرفت‌های فنی و تکنولوژیکی، شهرنشینی به سرعت …

دماسنج بازارها

دماسنج بازارها: رقابت بیت‌کوین و دلار در افزایش قیمت

زمان مطالعه: 2 دقیقه دارایی‌های مختلف در این هفته نیز، روند صعودی خود را ادامه دادند تا مثل هفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code