قیمت بیت کوین این هفته در شرف رسیدن به یک رکورد جدید در محدوده ۱۶ هزار دلاری است و بیل میلر (Bill Miller) سرمایه‌گذار معروف، باور دارد که عرضه و تقاضا به نفع بیت کوین جلو می‌رود. در حالی که عرضه حدود ۲.۵٪ سالیانه در حال افزایش است، سرعت رشد تقاضا بیشتر است. میلر انتظار دارد که هر بانک بزرگ، شرکت‌های سرمایه‌گذاری با ارزش خالص بالا و بانک‌های سرمایه‌گذاری در نهایت با بیت کوین عجین خواهند شد.

اگرچه قیمت بیت کوین پر نوسان خواهد ماند، اما میلر انتظار دارد سرمایه‌گذاران بر قدرت پایدار بیت کوین تمرکز کنند زیرا احتمال صفر شدن آن بسیار کمتر از گذشته شده است. در حال حاضر که ارزش بازار بیت کوین حدود ۲۸۴ میلیارد دلار است، بیت کوین در مقایسه با شرکت‌های بزرگ ایالات متحده در رتبه ۱۸ قرار گرفته است و فقط JP Morgan، Mastercard و Visacard جلوتر از بیت کون هستند.

بهر حال، پس از چندین روز بلاتکلیفی از روند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و منتخب شدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید، اکنون فعالان بازار می‌توانند پیش از خرید یا فروش احساسی دارایی های رمز نگاری شده، بر تصمیمات رئیس جمهور جدید آمریکا تمرکز کنند.

در صورت حفظ موقعیت صعودی، این پنج رمز ارز که امروز تحلیل می‌کنیم، می‌توانند در کوتاه مدت عملکرد بهتری داشته باشند. پس بیایید باهم نگاهی به سطوح حمایت و مقاومت و نکات تکنیکال مهم آن‌ها بیاندازیم.

 

بیت کوین (BTC)

بیت کوین در حال حاضر در میانه راه یک روند صعودی پر قدرت، در یک مرحله اصلاحی قرار دارد. هنگامی که احساسات مثبت باشد، تریدرها از سطوح حمایت قوی به عنوان یک فرصت خرید ارزیابی می‌کنند، چرا که این نقاط که در افت‌های ناگهانی بدست می‌آیند نقاط ورود کم خطری است.

نمودار قیمت بیت کوین

اصلاح هفتم نوامبر، شاخص قدرت نسبی را از سطوح خرید بیش از حد (overbought) به پایین کشید که نشان‌دهنده ترس خرده فروشان بود. با این حال، MA صعودی نشان می‌دهد که در جهت صعودی، کمترین مقاومت وجود دارد.

از آنجایی که در چند روز گذشت قیمت بیت کوین به شدت افزایش یافته است، ممکن است که قیمت برای مدت کوتاهی کم نوسان و ثابت باقی بماند. چنین حرکتی به بیت کوین کمک می‌کند تا پایه محکمی که برای حمله به نقاط بالاتر نیاز است را تشکیل دهد.

از این رو، احتمال باقی ماند قیمت بیت کوین بین ۱۴ الی ۱۶ هزار برای چند روز آینده زیاد است.

وقفه‌ای بالاتر از ۱۶ هزار دلار می‌تواند روند صعودی را با توقف بعدی در ۱۷۲۰۰ دلار از سر بگیرد، در حالی که میانگین حرکت بیست روزه ممکن است به نفع خرس‌ها نشانه رود.

نمودار قیمت بیت کوین

گاوها در حال حاضر در تلاشند تا حرکت صعودی را از سر بگیرند اما در خط روند نزولی با یک دیوار برخورد کرده است. اگر قیمت از خط روند نزولی کاهش یابد، خرس‌ها دوباره سعی خواهند کرد تا قیمت را در زیر ۱۴ هزار دلار غرق کنند. با این حال، گاوها احتمالا وارد عمل شده و در این افت قیمت خرید می‌کنند.

بر عکس، اگر گاوها قیمت را به بالای خط روند نزولی برسانند، بازآزمایی ۱۵.۹۵۶ دلار محتمل است. شکست این مقاومت می‌تواند مرحله بعدی روند صعودی را آغاز کند.

 

اتریوم (ETH)

قیمت اتریوم در حال حاضر در حال افزایش است. گاوها در ۷ نوامبر تلاش کردند تا قیمت را از بالای الگوی کنج (wedge) بالا ببرند اما موفق به حفظ آن سطوح بالاتر نشدند.

نمودار قیمت اتریوم

با این حال، نکته مثبت این است که گاوها خیلی میدان را خالی نکرده‌اند و در حال حاضر در تلاش برای از سر گیری روند صعودی هستند. MA ۲۰ روزه و RSI نشان می‌دهد که برتری از آن گاوها است.

ممکن است فروشندگان تلاش کنند که رالی به سمت ۴۸۸ دلار را متوقف کنند، اما اگر گاوها بتوانند قیمت اتریوم را به بالاتر از این مقاومت برسانند، افزایش قیمت تا ۵۲۰ و حتی ۵۵۰ دلار نیز در دسترس خواهد بود.

بر خلاف این فرضیه، اگر اتریوم از خط مقاومت الگوی کنج پایین‌تر بیاید، خرس‌ها سعی می‌کنند تا قیمت را به خط حمایت الگو برسانند. اما شکست در زیر الگو بازار را به نفع خرس‌ها متمایل خواهد کرد.

نمودار قیمت اتریوم

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که گاوها از EMA-20 دفاع کرده‌اند و این یک نشانه مثبت است. این نشان می‌دهد که احساسات نیز صعودی هستند و خریداران بدنبال یک افت کوچک و فرصت خرید مناسب می‌گردند.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۴۵۵ دلار برسانند، اتریوم سعی خواهد کرد تا با شکستن ۴۶۸ دلار، روند صعودی را از سر بگیرد. اما اگر قیمت اتریوم از سطح فعلی کاهش یابد و به زیر ۴۲۴ دلار برسد، این نمای صعودی بی اعتبار خواهد شد و می‌تواند قیمت را تا ۳۹۵ دلار کاهش دهد.

 

چین لینک (Link)

لینک الگویی معکوس برای سر و شانه‌ها ایجاد کرده است و پس از شکست الگو، قیمت در ۱۳.۲۸ دلار بسته خواهد شد. هدف از این الگوی صعودی ۱۹.۲۷ دلار خواهد بود.

نمودار قیمت چین‌لینک

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه شروع به افزایش کرده و RSI به منطقه مثبت صعود کرده است که نشان می‌دهد برای صعود کمترین مقاومت وجود دارد. در حال حاضر گاوها در تلاشند قیمت را به بالای سطح مقاومت برسانند که در صورت موفقیت، روند صعودی از سر گرفته می‌شود.

اگر قیمت چین لینک از سطح فعلی یا از سطح مقاومت پایین‌تر رود و به زیر ۹.۷۶ دلار برسد، این نمای صعودی باطل می‌شود.

نمودار قیمت چین‌لینک

قیمت چین لینک به ۱۳.۲۸ دلار رسیده بود اما نتوانست شکست خوبی را حفظ کند که نشان‌دهنده دفاع خرس‌ها از این سطح است. با این حال، خبر خوب این است که گاوها در افت قیمت ۲۰ روزه EMA خریدار بوده‌اند که نشان‌دهنده احساسات مثبت است. اگر گاوها بتوانند قیمت چین لینک را به بالاتر از ۱۳.۲۸ دلار برسانند، احتمال صعود زیاد خواهد شد.

اگر قیمت از سطح مقاومت پایین بیاید، احتمال ثبات قیمت برای چند روز بالاتر می‌رود و شکست زیر EMA-20 نخستین نشانه ضعف حرکت صعودی خواهد بود.

 

لئو (LEO)

لئو در چند هفته گذشته بارها از سطح ۱.۲۹ دلار کاهش یافته بود. این نشان می‌دهد که خرس‌ها با رسیدن به این مقاومت به شدت فروش می‌کردند.

نمودار قیمت لئو

گاوها در حال حاضر تلاش می‌کنند تا قیمت را به بالاتر از این سطح مقاومت برسانند و آن را حفظ کنند. در صورت موفقیت، LEO می‌تواند مرحله بعدی صعود را آغاز کند که موجب رسیدن آن به ۱.۳۵ و سپس ۱.۴۶ دلار خواهد شد.

میانگین متحرک و RSI نشان‌دهنده برتری گاوها است. با این حال اگر لئو نتواند قیمت خود را بالاتر از ۱.۲۹ دلار نگه‌دارد، آنگاه خرس‌ها اقدام به کشاندن آن به زیر ۱.۲۳ دلار خواهند کرد. و این حرکت درب‌های سقوط را تا ۱.۱۶ دلار باز خواهد کرد.

8 1

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که خرس‌ها قیمت را به EMA-20 رسانده‌اند. اگر لئو از این حمایت بازگردد، نشان‌دهنده خرید در افت قیمت خواهد بود. اگر قیمت بالاتر از ۱.۲۹ دلار باقی بماند، نخستین هدف ۱.۳۵ دلار خواهد بود.

بر خلاف این فرضیه، اگر خرس‌ها قیمت را به پایین بکشند، یک افت به سمت SMA-59 محتمل خواهد بود و اگر این حمایت نیز از دست برود، روند نزولی به سمت ۱.۲۳ دلار آغاز خواهد شد.

 

نم یا زم (NEM/XEM)

نم در ۶ نوامبر بالاتر از میانگین متحرک حرکت نمود و به مقاومت ۰.۱۲۶ رسید. خرس‌ها طی هفته‌های گذشته از این مقاومت دفاع کرده‌اند و سعی در پایین آوردن آن داشته‌اند.

نمودار قیمت نم یا زم

با این حال، نکته مثبت این است که گاوها اجازه نداده‌اند قیمت به زیر SMA-50 برسد. این نشان می‌دهد که سطوح پایین‌تر برای خریدارانی که احتمال آغاز رالی قیمتی را می‌دهند جذاب است.

EMA-20 افزایش یافته و RSI به منطقه مثبت رسیده است که نشان می‌دهد گاوها به بازی برگشته‌اند.

اگر خریداران بتوانند قیمت را بالاتر از منطقه مقاومت ۰.۱۲۶ الی ۰.۱۳۲ دلار برسانند، افزایش قیمت تا ۰.۱۴۰ و سپس ۰.۱۶۰ دلار امکان‌پذیر است.

اگر قیمت زم بار دیگر از سطح مقاومت پایین آمده و به زیر میانگین‌های متحرک برود، این نمای صعودی باطل خواهد شد.

نمودار قیمت نم یا زم

نمودار چهار ساعته زم نشان می‌دهد که گاوها قیمت را به بالاتر از مقاومت ۰.۱۲۶ دلار رسانده‌اند اما نتوانستند در برابر هجوم خرس‌ها مقاومت کنند. با این حال، EMA-20 نشان می‌دهد که گاوها به شدت در سطوح پایین‌تر خرید می‌کنند و تلاش می‌کنند تا قیمت را به بالای ۰.۱۲۶ دلار برسانند. در صورت موفقیت، احتمال حرکت به سمت ۰.۱۳۲ دلار وجود دارد و خرس‌ها ممکن ‌است بار دیگر برای دفاع از این سطح تلاش کنند.

اگر قیمت از سطح فعلی یا ۰.۱۳۲ دلار کاهش یابد، خرس‌ها سعی می‌کنند تا قیمت زم را به زیر ۱۱ سنت برسانند و از طرف دیگر اگر گاوها قیمت را به بالای ۰.۱۳۲ دلار برسانند، شتاب حرکت آن افزایش می‌یابد.

منبع: Cointelegraph