همچنان که بیت کوین به روند صعودی خود و تحکیم قیمت ادامه می‌دهد، برخی از آلت‌کوین‌ها با سرعت بیشتری رشد می‌کنند که توجه خریداران را به خود جلب کرده است.

چند روزی است که قیمت بیت کوین در محدوده ۱۹ هزار دلار در حال نوسان است. این یعنی هر چقدر که قیمت در نزدیکی بالاترین قیمت ثبت شده خود استحکام بیشتری پیدا می‌کند، بیت کوین قدرت خود را بیشتر نمایش می‌دهد.

بهرحال، سوالی که سرمایه گذاران را به خود مشغول کرده است این است که آیا بیت کوین از منابع مالی کافی برای رسیدن به بالاتر از ۲۰ هزار دلار را دارد و یا شاهد یک اصلاح بسیار شدید در کوتاه مدت خواهیم بود. در حال حاضر، تحلیلگران با دیدگاه‌های متفاوت به دنبال بررسی حرکت بعدی بیت کوین هستند.

در حالی که آینده کوتاه مدت نامشخص است، اما همه تحلیل‌ها نشان دهنده صعود بیش از پیش در دراز مدت است. ویلی وو (Willy Woo) تحلیل‌گر حوزه ارزهای دیجیتال معتقد است که بتی کوین در حال استراحت و انباشت است و یکی از دلایل اصلی آن این است که قیمت بیت کوین پس از رسیدن به رکورد خود دچار اصلاحات شدید نشده است. وو انتظار دارد تا قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ به بالای ۲۰۰ هزار دلار برسد.

اخیرا برخی از سرمایه گذاران به این باور رسیده‌اند که فقط اتریوم نگهداری کنند. جریانات منابع مالی که به سمت اتریوم می‌روند نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاران سازمانی تنها به دنبال بیت کوین نبوده و به دنبال افزودن رمز ارزهای بیشتری به سبد دارایی‌های خود هستند و این نشانه بسیار خوبی است، زیرا نشان‌دهنده افزایش اعتماد سرمایه گذاران به حوزه ارزهای دیجیتال است.

از آن‌جایی که احساساب بازار همچنان صعودی است، این هفته نیز به تحلیل ۵ رمز ارزی که دارای پتانسیل رشد بیشتری در هفته جاری هستند می‌پردازیم.

 

بیت کوین (BTC)

 

در طیر روزهای گذشته خرس‌ها با تمام قوا از محدوده ۱۹۵۰۰ الی ۲۰ هزار دلار دفاع کرده‌اند اما نتوانسته‌اند قیمت بیت کوین را به زیر EMA-20 بکشانند. این نشان می‌دهد که گاوها در هر ریزش اقدام به خرید می‌کنند.

1 1

بیت کوین در محدوده مقاومت بالای خود یک الگوی پرچم سه‌گوش ایجاد کرده است. هر دو میانگین متحرک شیب صعودی دارند و در این مسیر صعودی کمترین مقاومت به چشم می‌خورد.

اگر گاوها موفق به رساندن قیمت به بالای این پرچم شوند و آن‌را حفظ کنند، می‌تواند آغازگر مرحله بعدی صعود شود که هدف آن ۲۱۱۴۰ و ۲۳۰۰۰ دلار است.

اگر خرس‌ها قیمت را به زیر این پرچم بکشانند، نمای صعودی باطل خواهد شد. در این صورت و در صورت شکسته شدن حمایت EMA-20، قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۱۷۲۰۰ دلار نیز سقوط کند.

واگرایی منفی در RSI نشان می‌دهد که شتاب حرکت بیت کوین در حال ضعیف شدن است. با این حال، تا زمانی که قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی (EMA-20) سقوط نکند، اوضاع به نفع گاوها باقی می‌ماند.

1 2

در نمودار ۴ ساعته MA-20 کم نوسان شده و RSI تا نقطه میانی پایین آمده است که نشان از تعادل میان عرضه و تقاضا است. به طور خلاصه، از آن‌جایی که بازار در یک حالت تعادل به سر می‌برد، بهترین کار صبر کردن است تا مشخص شود قیمت از درون مثلث به نفع گاوها خارج می‌شود یا خرس‌ها.

 

اتریوم (ETH)

 

در ۵ دسامبر اتریوم EMA-20 را بازپس گرفت که نشان از انباشت گاوها در قیمت‌های پایین‌تر است. اکنون خریداران در تلاش برای رساندن قیمت به ۶۲۲ و سپس ۶۳۵ دلار هستند.

2 1

در صورت موفقیت خریداران، روند صعودی بعدی اتریوم آغاز خواهد شد که هدف آن ۸۰۰ دلار است. میانگین‌های متحرک صعودی نشان از برتری گاوها دارد.

در مقابل، خرس‌ها از ۲۴ نوامبر در تلاش برای حمایت از محدوده مقاومتی ۶۲۲ دلار بوده‌اند. اگر خرس‌ها بتوانند قیمت را به زیر EMA-20 بکشانند، قیمت اتریوم می‌تواند تا ۴۸۸ دلار سقوط کند. از طرف دیگر، RSI‌ نشان از نوعی واگرایی نزولی دارد که نشان‌دهنده تضعیف روند صعودی است.

2 2

نمودار ۴ ساعته یک الگوی مثلث صعودی را نشان می‌دهد که با یک شکست مقاومتی و بسته شدن در بالای ۶۲۲ دلار تکمیل می‌شود. هدف این الگو ۷۶۳ دلار است.

در حال حاضر خرس‌ها سعی می‌کنند قیمت را تا خط روند مثلث پائین بکشند. در صورت شکست این سطح حمایتی، نمای صعودی بی‌اعتبار خواهد شد.

 

مونرو (XMR)

 

مونرو در ۴ روز گذشته در محدوده مقاومتی ۱۳۵.۵ دلار معامله شده است. این امر موجب تشکیل یک الگوی سر و شانه معکوس شده که با یک شکست مقاومتی و بسته شدن قیمت بالاتر از ۱۳۵.۵ دلار الگو کامل شده و شرایط صعودی با هدف ۱۶۷ دلار پدیدار خواهد شد.

3 1

در حالی که EMA-20 در حال رشد می‌باشد، SMA-50 مسطح و کم نوسان است و RSI درست در بالای نقطه میانی است که نشان‌دهنده تعادل میان عرضه و تقاضا است.

گاوها پس از حفظ قیمت در بالای ۱۳۵.۵ دلار پیروز خواهند شد اما اگر قیمت به زیر SMA-50 برسد، شرایط به نفع خرس‌ها تغییر پیدا خواهد کرد. در صورت آغاز روند نزولی، نخستین حمایت در محدوده ۱۱۰ و ۱۰۵ دلار است.

3 2

نمودار ۴ ساعته حکایت از فروش خرس‌ها در نزدیکی مقاومت ۱۳۵.۵ دلار را دارد که اگر خرس‌ها قیمت را به زیر SMA-50 بکشانند، ریزش قیمت تا ۱۲۳.۷ دلار نیز دور از ذهن نیست که در این صورت، افت قیمت تا ۱۲۰ و حتی ۱۱۲.۵ دلار نیز می‌تواند ادامه داشته باشد.

اما اگر قیمت از SMA-50 به سمت بالا بازگردد، گاوها مجددا شانس خود را برای رساندن قیمت به ۱۳۵.۵ الی ۱۴۲.۸ دلار امتحان خواهند کرد. در این صورت است که شاهد روند صعودی قیمت مونرو خواهیم بود.

 

وی‌چین (VET)

 

گاوها در تلاش هستند تا قیمت وی‌چین را به بالای سطح مقاومتی ۰.۰۱۷۵۵ دلار برسانند. اگر موفق شوند، نمودار قیمتی وی‌چین یک الگوی کف گرد را کامل خواهد کرد.

4 1

نمای صعودی MA و RSI نشان از برتری گاوها دارد. در صورت بسته شدن قیمت بالاتر از خط مقاومت، روند صعودی با هدف ۰.۰۲۲۹۲ و ۰.۰۲۶۱۸ آغاز خواهد شد.

در سوی مقابل، اگر خرس‌ها قیمت را بتوانند به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20) بکشانند، آن‌گاه قیمت وی چین می‌تواند تا ۰.۰۱۴ و حتی ۰.۰۱۲۵ دلار سقوط کند.

4 2

در نمودار ۴ ساعته خرس‌ها به شدت از مقاومت ۰.۰۱۷۵۵ دلار دفاع می‌کنند که در صورت ادامه این روند، ریزش قیمت تا خط روند صعودی امکان‌پذیر خواهد بود.

در صورت فاصله گرفتن از خط روند، گاوها سعی خواهند کرد تا قیمت را به منطقه مقاومت ۰.۰۱۷۵۵ تا ۰.۰۱۸۶۱ دلار برسانند که در صورت تحقق این امر، روند صعودی جدیدی آغاز خواهد شد. اما اگر خرس‌ها موفق به کشاندن قیمت به زیر خط روند شوند، احتمالا شاهد ریزش قیمت تا ۰.۰۱۴۵ و ۰.۰۱۲۵ دلار خواهیم بود.

اَوِ (AAVE)

اوِ یا لند در حال حاضر در یک شرایط صعودی است و یک الگوی سقف قیمت بالاتر (higher high) و کف قیمت بالاتر (higher high) را تشکیل داده است. افزایش EMA-20 و قرار گیری RSI در منطقه مثبت، نشان از برتری گاوها است. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالاتر از سطح ۹۴.۸۷۵ دلار برسانند، افزایش قیمت لند تا ۱۲۴ دلار نیز امکان‌پذیر است.

5 1

با این حال، خرس‌ها در طی روزهای گذشته از مقاومت ۹۴.۸۷۵ دلار دفاع کرده‌اند. در صورت موفقیت آن‌ها به پایین کشیدن قیمت تا ۷۹.۲ دلار، قیمت لند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20) سقوط خواهد کرد. در این صورت، امکان افت قیمت تا ۶۹ دلار و حتی پس از آن تا ۵۰ دلار نیز ممکن خواهد بود.

5 2

نمودار ۴ نیز حکایت از حمایت گاوها در هر ریزش قیمت را دارد. اما اگر خرس‌ها موفق به کشاندن قیمت به زیر خط روند صعودی شوند، آن‌گاه قیمت لند تا سطح ۷۲ دلار می‌تواند کاهش یابد. در این صورت، یک روند نزولی شدیدتر آغاز خواهد شد.

اما اگر قیمت از خط روند صعودی بازگردد، گاوها قیمت را به ۹۴.۸ دلار خواهند رساند که در این حالت آغاز روند صعودی کلید خواهد خورد.

منبع: Cointelegraph