بیت کوین و برخی از آلت کوین‌ها با هر افت قیمتی شدید مورد استقبال خریداران قرار گرفته‌اند که می‌تواند نشان‌دهنده تست مجدد (retest) اوج قیمت اخیرشان باشد.

بر اساس تحقیقات Arcane، در حالی که بیت کوین به بالاترین قیمت خود در سال ۲۰۲۰ رسید، سود آزاد معاملات فیوچرز () بیت کوین تا ۱.۱۶ میلیارد دلار افزایش یافت و آن را به بزرگترین بازار فیوچرز بیت کوین در جهان تبدیل کرد. این نشان می‌دهد که سرمایه گزاران نهادهای مالی به اصلاح شدید اخیر قیمت بیت کوین اهمیتی ندادند.

شرکت گوگنهایم پارتنرز (Guggenheim Partners) جدیدترین و بزرگترین موسسه مالی وال استریت است که در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است.

گوگنهایم به دنبال سرمایه گذاری تا ۱۰ درصد از ارزش خالص دارایی صندوق فرصت‌های کلان خود در بیت کوین از طریق صندوق Grayscale Bitcoin Trust است. ارزش این سرمایه در حال حاضر ۵.۳ میلیارد دلار است. از این رو، گوگنهایم احتمالا ۵۰۰ میلیون دلار یا بیشتر بیت کوین خریداری کند.

افزایش اشتهای موسسات سرمایه گذاری نمایان‌گر این است که بیت کوین به شکستن رکورد بالاترین قیمت ثبت شده خود (ATH) نزدیک است و نشان می‌دهد که خیال موسسات مالی از آینده بلند مدت بیت کوین آسوده است.

رائول پال سرمایه گذار کلان و مدیرعامل Real Vision در یک مصاحبه با کوین تلگراف اعلام کرد که محافظه کارانه ترین هدف بیت کوین، افزایش تا ۱۵۰ هزار دلار تا نوامبر ۲۰۲۱ است. اگر سرمایه گذاری سرمایه گذاران بزرگ ادامه پیدا کند، بیت کوین حتی تا ۲۵۰ هزار دلار نیز افزایش پیدا می‌کند.

اخبار فاندامنتال بلند مدت در حوزه ارزهای دیجیتال همچنان در حال افزایش است. اگرچه ممکن است در کوتاه مدت شاهد افت موقت بیت کوین باشیم که همین فرصت کافی است تا سرمایه‌گذاران در هر افت قیمت اقدام به خرید کنند.

بیایید باهم نمودار ۵ رمز ارز که در این هفته دارای پتانسیل رشد بالایی دارند را بررسی کنیم.

 

بیت کوین (BTC)

در یک روند صعودی پرقدرت، گاوها عموماً هنگام ریزش قیمت تا میانگین متحرک نمایی بیست روزه (EMA-20) اقدام به خرید می‌کنند. دم‌های بلند در کندل‌های ۲۶ و ۲۷ نوامبر نشان می‌دهد که گاوها در قیمت‌های پایین بیت کوین به سرعت اقدام به خرید کرده‌اند.

1 1 2

حضور میانگین متحرک صعودی و شاخص مقاومت نسبی (RSI) در منطقه مثبت نشان‌دهنده کنترل گاوها است.

بهرحال، خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا حرکت صعودی جاری را در ۱۸.۲۱۰ دلار که در تراز فیبوناچی ۶۱ درصد است نگه‌دارند. اگر قیمت از این ناحیه مقاومتی بازگردد، چند روز حرکت افقی و کم تحرکت بیت کوین مورد انتظار است.

برعکس، اگر گاوها موفق به کشاندن قیمت به بالای ۱۸.۲۱۰ دلار شوند، قیمت بیت کوین می‌تواند رالی حرکت به سمت ۱۹.۴۵۹ دلار و همچنین قیمت جادویی ۲۰ هزار دلار را آغاز کند. شکست این خط مقاومت می‌تواند آغازگر قدم صعودی بعدی شود.

این دیدگاه گاوی و صعودی هنگامی بی‌اعتبار خواهد شد که قیمت از سطح کنونی بازگردد و به زیر ۱۶ هزار دلار برسد.

1 2 2

نمودار ۴ ساعته نیز نشان می‌دهد که بازگشت قیمتی به دیواری نزدیک به SMA-50 برخورد کرده است که دقیقا زیر سطح ۶۱ درصد فیبوناچی یعنی ۱۸.۲۱۰ دلار است.

اگر خرس‌ها قیمت را به زیر ۱۷.۵۰۰ دلار فرو ببرند، تست مجدد ۱۶.۴۰۰ دلار دور از انتظار نخواهد بود. اگر گاوها مجدداً در قیمت‌های پایین اقدام به خرید کنند، بیت کوین وارد دوره کم نوسان خواهد شد.

برعکس، اگر گاوها بتوانند قیمت را به درستی در بالای ۱۸.۲۱۰ دلار نگه‌دارند، تست مجدد قیمت ۱۹.۴۵۹ دلار امکان‌پذیر خواهد شد.

 

اتریوم (ETH)

دم‌های بلند شمع‌های ۲۶ و ۲۷ نوامبر نشان‌دهنده این است که گاوها در هر افت قیمت به سرعت وارد عمل شده و برای شکستن سطح ۴۸۸ دلار اقدام به خرید کرده‌اند. این نشان می‌دهد که احساسات بازار همچنان مثبت است.

نودار قیمت اتریوم

MA صعودی و RSI در منطقه مثبت نشان‌دهنده برتری گاوها است. با این حال، خریداران برای رسیدن به قیمت ۶۲۵ دلار راه سختی در پیش دارند. خرس‌ها سعی می‌کنند روند فعلی را در ۶۱ درصد فیبوناچی یعنی ۵۶۹ دلار متوقف کنند.

اگر قیمت از این سطح کاهش یابد و EMA-20 موفق به شکست ۵۱۲ دلار شود، احتمال لمس مجدد ۴۸۲ دلار وجود خواهد داشت.

برعکس، اگر گاوها موفق به رساندن قیمت به بالای ۵۶۹ دلار شوند، قیمت اتریوم می‌تواند تا ۵۹۲ و سپس ۶۲۲ دلار صعود کند. شکست در این سطح آغازگر روند صعودی بعدی است تا راه رسیدن به ۸۰۰ دلار مجدداً هموار شود.

2 2 1

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که خرس‌ها از سطح SMA-50 دفاع می‌کنند. اگر قیمت از سطح فعلی پایین آمده و به زیر ۵۲۰ دلار برسد، رسیدن دوباره به قیمت ۴۸۲ دلار محتمل خواهد بود.

با این حال، اگر گاوها قیمت را به بالای ۵۶۹ دلار برسانند، افزایش تا ۵۹۲ و سپس ۶۲۲ دلار در دسترس خواهد بود.

اگر RSI بالای ۶۰ قرار داشته باشد، نشان‌دهنده این است که گاوها دوباره کنترل اوضاع را در دست گرفته‌اند. از سوی دیگر، اگر RSI به پایین ۶۰ برسد، نشان‌دهنده مقاومت در سطوح بالاتر است که می‌تواند منجر به کاهش نوسان قیمت اتریوم برای چند روز شود.

کاردانو (ADA)

در ۲۶ نوامبر کاردانو تا سطح ۰.۱۱۹۹ یعنی بالاتر از سطح ۷۸ درصد فیبوناچی یعنی تا ۰.۱۱۷۳ دلار اصلاح شد. چنین اصلاحی می‌تواند به ادامه روند صعودی کمک کند.

3 1 2

دم بلند کندل‌های ۲۶ نوامبر و بازگشت شدید قیمت در ۲۸ نوامبر، گاوها را مجددا به بازار بازگردانده است. این رشد ناگهانی نشان می‌دهد که گاوها به شدت در سطوح پایین‌تر خریدار هستند.

EMA و RSI در نزدیکی منطقه اشباع خرید هستند که برتری گاوها را نشان می‌دهد. اگر گاوها قیمت کاردانو را به بالای ۰.۱۸۲۶۳ دلار برسانند، آغاز مرحله اصلی صعود به سمت ۰.۲۱۲۹ و ۰.۲۳۵ دلار کلید می‌خورد.

برعکس، اگر قیمت از ۰.۱۸۲۶۳ دلار پایین‌تر بیاید، کاردانو وارد یک دوره کم نوسان خواهد شد.

3 2 2

MA و RSI در نمودار چهار ساعته در منطقه مثبت قرار دارند که نشان‌دهنده برتری گاوها است. حال خریداران در تلاش برای بالا بردن قیمت از مقاومت ۰.۱۷۵ دلار هستند. اگر موفق شوند، تست مجدد قیمت ۰.۱۸۲۶۳ دلار محتمل است. برعکس، اگر قیمت از این مقاومت تنزل پیدا کند، قیمت کاردانو وارد دوره کم نوسان خواهد شد. شکست قیمت به زیر MA نشان از بازگشت خرس‌ها خواهد بود.

استلار (XLM)

اصلاح قیمت استلار در ۲۵ نوامبر فقط یک روز ادامه داشت. این نشان می‌دهد که گاوها از این سطح به شدت محافظت کرده‌اند.

4 1 2

MA و RSI در منطقه اشباع خرید هستند که نشان‌دهنده تحت کنترل بودن بازار توسط گاوها است. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۰.۲۳۱۶ دلار برسانند، روند بعدی صعودی احتمالا آغاز خواهد شد که در این صورت هدف بعدی ۰.۲۹۳۳ دلار است.

با این حال، خرس‌ها به شکل دیگری در تلاش برای توقف این روند صعودی هستند.

4 2 1

گاوها از EMA-20 دفاع می‌کنند اما اگر قیمت از این حمایت به عقب بازگردد، گاوها سعی خواهند کرد ابتدا آن را به بالای خط روند نزولی برسانند و سپس به سوی ۰.۲۳۱۶ دلار حرکت کنند.

برعکس، اگر خرس‌ها موفق به کشاندن قیمت به زیر EMA-20 شوند، قیمت استلار می‌تواند تا SMA-50 سقوط کند. در این صورت، قیمت استلار برای چند روز در یک مثلث متقارن بزرگ گیر خواهد افتاد.

 

نم (XEM)

در ۲۵ نوامبر قیمت نم یا زم بالاتر از سطح ۰.۱۶۹۰ دلار شکسته شد اما دم بلند کندل این روز نشان می‌دهد که گاوها سود خود را در سطوح بالا دریافت کرده‌اند.

5 1 2

اگرچه گاوها در افت قیمت EMA-20 یعنی در قیمت ۰.۱۴۷ دلار اقدام به خرید کرده‌اند، اما در ۲۷ نوامبر قیمت را به سمت سطح مقاومت هدایت کردند.

در طی دو روز گذشته قیمت بالاتر از ۰.۱۶۹ دلار باقی مانده بود اما گاوها با یک سطح مقاومت در نزدیکی ۰.۱۹ دلار مواجه هستند. در حال حاضر خرس‌ها تمایل دارند تا قمیت را به زیر این عدد بکشانند که در صورت موفقیت، ریزش قیمت تا میانه EMA-20 محتمل است.

برعکس، اگر گاوها بتوانند قیمت را از منطقه مقاومتی ۰.۱۹ دلار به ۰.۲۱۲ برسانند، رالی صعودی به سوی ۰.۲۷۵ دلار آغاز خواهد شد.

5 2 1

در حال حاضر گاوها در تلاش برای دفاع از محدوده حمایتی ۰.۱۶۹ دلاری هستند. اگر قیمت نم از این حمایت بازگردد، گاوها سعی خواهند کرد تا قیمت را به بالای خط روند نزولی برسانند. در این صورت، قیمت نم به محدوده مقاومتی ۰.۲۰۳ تا ۰.۲۱۲۲ وارد خواهد شد.

اما اگر خرس‌ها قیمت را به زیر ۰.۱۶۹ دلار بکشانند، ریزش قیمت تا ۰.۱۴۲ دلار امکان‌پذیر خواهد شد.

منبع: Cointelegraph