بیت کوین در یک روند صعودی مانده است اما با نشانه‌هایی از خستگی در بالای ۱۳.۲۰۰ دلار مواجه شده است که احتمال یک اصلاح کوچک را می‌دهد که البته برای آلت‌کوین‌ها می‌تواند شدیدتر باشد.

پس از پیوستن «Paypal» به دنیای رمز ارزها، بخش استراتژی بازارهای جهانی «JPMorgan» گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد بیت کوین در صورت افزایش رقابت با طلا به عنوان یک ارز جایگزین، چگونه می‌تواند صعودی بسیار قابل توجه را در پیش رو داشته باشد.

به گفته تحلیل‌گران، سه دلیل افرادی که بینش صعودی در بلند مدت به بیت کوین دارند، شکاف ارزشی بزرگ میان بیت کوین و طلا، رشد سودمندی رمز ارزها و ترجیح بیت کوین در میان جوان‌ترها به طلا در بلند مدت است. این گزارش نشان می‌دهد که موسسات به تدریج در حال درک پتانسیل رمرز ارزها هستند و تمایل دارند تا از نگرانی‌ها و بی‌اعتمادی‌های پیشین خود بازگردند.

«مایک نووگراتز»، مدیرعامل Galaxy Digital بیان کرد که تصمیم Paypal در مورد پذیرش ارزهای رمزنگاری شده، می‌تواند سایر بانک‌های بزرگ را مجبور به بررسی راه‌های تعامل با ارزهای دیجیتال کند. وی در مصاحبه با CNBC افزود: ما در طی ۱۰ سال آینده شاهد بازسازی زیرساخت‌های مالی کشورها خواهیم بود. در همین راستا، بیناین‌گذاران صرافی (Gemini)، تیلر و کامرون وینک لیوس، در مصاحبه اخیر خود موضع صعودی‌شان را درمورد بیت کوین تکرار کردند و توضیح دادند که انتظار دارند بیت کوین در نهایت به ۵۰۰ هزار دلار برسد.

این دوقولوها باور دارند که اگر شرکت‌های بزرگ جهان (۱۰۰ شرکت برتر) و بانک‌های مرکزی شروع به خرید بیت کوین برای ذخیره خزانه خود کنند، قیمت بیت کوین اوج خواهد گرفت. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران در این اندیشه هستند که آیا بیت کوین می‌تواند به حرکت صعودی خود به سوی شمال ادامه دهد یا خیر.

بیایید نمودار ۵ رمزارز برتر را بررسی کنیم و ببینیم که آیا بیت کوین و آلت‌کوین‌ها به سوی اهداف بالاتر در حرکت خواهند بود یا خیر.

BTC/USDT بیت کوین

بیت کوین در یک روند صعودی قرار دارد و قیمت در طی روزهای گذشته بالاتر از سطح شکست ۱۲.۲۴۰ دلار است. افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و شاخص مقاومت نسبی در منطقه overbought (خرید بیش از حد)، حکایت از فرماندهی گاوها دارد.

نمدار قیمت BTC/USDT بیت کوین

گاوها قیمت را به بالای ۱۳.۲۱۴ دلار رسانده بودند اما نتوانستند سطوح بالاتر را حفظ کنند. این نشان می‌دهد که خرس‌ها هنوز از سطح ۱۳.۲۰۰ دلار دفاع می‌کنند. با این حال، با افزایش روند، گاوها احتمالاً یک بار دیگر در افت قیمت ۱۲.۴۶۰ دلار خرید خواهند کرد. حتی اگر این سطح حمایت نشود، گاوها ممکن است یک‌بار دیگر وارد عمل شده و در میانگین متحرک ۲۰ روزه اقدام به خرید کنند. اگر قیمت بیت کوین از این دو سطح بالا رود، گاوها مجدداً سعی بر حفظ قیمت در بالای ۱۳.۲۱۴ دلار خواهند داشت که اگر موفق به این کار شوند، حرکت به سوی ۱۴.۰۰۰ دلار مورد انتظار خواهد بود.

اگر خرس‌ها بتوانند قیمت را زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA) حرکت دهند، این دیدگاه مثبت منتفی خواهد شد و چنین حرکتی نشان می‌دهد که شکست فعلی یک دام خرسی (bear trap) بوده است.

نمدار قیمت BTC/USDT بیت کوین

خرس‌ها تلاش گاوها را برای گسترش روند صعودی خنثی کردند. امروز که گاوها نتوانستند قیمت بالاتر از ۱۳.۲۱۴ دلار را حفظ کنند، فروشندگان قیمت را به سوی پایین کشاندند.

حمایت بی‌درنگ (immediate support) در EMA-20 در نمودار ۴ ساعته.

گاوها در تلاش هستند تا قیمت را بالای EMA-20 نگه دارند اما واگرایی خرسی (نزولی) در RSI نشان می‌دهد که حرکت ممکن است در حال تضعیف باشد. شکست در ناحیه ۲۰ روزه EMA می‌تواند منجر به تست مجدد ۱۲.۴۶۰ دلار شود، در حالی که یک برگشت پر قدرت از سطح فعلی می‌تواند روند صعودی را از سر بگیرد.

ETH/USDT اتریوم

اتر در ۲۲ اکتبر محدوده ۳۰۸ تا ۳۹۶ دلار را شکست که نشان می‌دهد گاوها بر خرس‌ها غلبه کرده اند. اگرچه خرس‌ها حرکت به سوی ۴۲۰ دلار را متوقف کرده اند، اما نتوانستند آن را به زیر ۳۹۶ دلار بکشانند.

نمودار قیمت ETH/USDT اتریوم

این نشان می‌دهد که گاوها در افت‌های ناگهانی قیمت به زیر ۴۰۰ دلار در حال خرید هستند. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۸۳دلار) و RSI بالای ۵۹ نیز نشان می‌دهد که قدرت در دست گاوها است. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۴۲۱ دلار حرکت دهند، اتر می‌تواند یک رالی قیمت به سمت بالا را آغاز کند که اوج قیمت ۱ سپتامبر (۴۸۸ دلار) را به چالش بکشد.

اگر خرس‌ها قیمت اتر را به زیر ۳۹۶ دلار و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ۳۸۳ دلار حرکت دهند، این حالت صعودی باطل خواهد شد و چنین حرکتی می‌تواند قیمت اتریوم را برای چند روز دیگر محدود کند.

نمودار قیمت ETH/USDT اتریوم

تتر پس از شکست بیش از ۴۰۰ دلار، الگوی پرچم تشکیل داده است. میله بلند پرچم در تست مجدد شکست سطح، نشان می‌دهد که گاوها در سطوح پایین‌تری قرار دارند. یک شکست در بالای پرچم، نشانگر آغاز احتمالی روند صعودی جدید خواهد بود. اما اگر خرس‌ها قیمت را به پایین پرچم بکشانند، احتمال سقوط به منطقه ۳۹۶ الی ۴۰۰ دلار وجود دارد و اگر اتر از این حمایت بازگردد، گاوها سعی می‌کنند روند صعودی را از سر بگیرند و اگر حمایت ۳۸۸ دلاری شکسته شود، این روند به نفع خرس‌ها خواهد بود.

XRP/USDT ریپل

اگرچه ریپل هنوز روند صعودی خود را شروع نکرده است، اما الگوی معکوس سر و شانه‌ای را تشکیل داده است که با شکسته شدن قیمت و بسته شدن بالای مقاومت در برابر ۲۶ سنت، کامل خواهد شد.

نمودار قیمت XRP/USDT ریپل

اگر این اتفاق بیافتد، ریپل می‌تواند شتاب بگیرد و یک رالی به سوی ۳۰ سنت داشته باشد. نوسانات بالا و پایین از ۲۳ سپتامبر، نشان‌دهنده برتری جزئی گاوها است. اگر ریپل از میانگین متحرک ۲۰ روزه (۰.۲۴۹ دلار) و یا خط روند صعودی بازگردد، گاوها سعی خواهند کرد تا قیمت را به بالاتر از ۰.۲۶ دلار بکشانند.

 اگر خرس‌ها قیمت را به زیر خط روند صعودی ببرند، این دیدگاه منتفی خواهد شد و ممکن است قیمت تا ۰.۲۲۸۴ دلار کاهش یابد.

نمودار قیمت XRP/USDT ریپل

عدم موفقیت استقرار در بالاتر از ۰.۲۶ دلار می‌تواند منجر به از بین رفتن دارایی‌هایی شود که پوزیشن خرید باز کرده‌اند. در حال حاضر، EMA-20 و RSI نزدیک نقطه میانی تعادل بین عرضه و تقاضا را نشان می‌دهد. شکست ۰.۲۶۳۵ دلار می‌تواند روند را به نفع گاوها تغییر دهد در حالی که شکست در زیر خط روند صعودی ممکن است نشان از برتری خرس‌ها داشته باشد.

LTC/USDT لایت کوین

لایت کوین در ۲۱ اکتبر، قیمت را به بالای یک الگوی سر و شانه معکوس در بالای سطح مقاومت در قیمت ۵۱.۵ دلار رسانید. هدف، ۶۱.۵ دلار است و در صورت عبور از آن، حرکت صعودی می‌تواند تا ۶۴ دلار ادامه داشته باشد.

نمودار قیمت LTC/USDT لایت کوین

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۵۱.۳ دلار) و RSI در نزدیکی منطقه، فروش بیش از حد (overbought)  حکایت از برتری گاوها دارد.

معمولا پس از شکست یک الگوی معکوس، قیمت مجدداً تست می‌شود تا سطح شکست را مجدداً تست کند که در این حالت، چنین حرکتی می‌تواند قیمت را تا ۵۱.۵ دلار کاهش دهد و اگر از این قیمت بازگردد، نشان‌دهنده صحت شکست است. با این وجود، اگر خرس‌ها لایت کوین را در زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ببرند، نشان‌دهنده عدم تقاضا در سطوح بالاتر است. بنابر این، انتظار برای یک بازگشت قوی برای خرید، استراتژی خوبی است.

نمودار قیمت LTC/USDT لایت کوین

20 در نمودار ۴ ساعته، شیب دار است و در طی چند روز گذشته، گاوها به این حمایت کمک می کنند که این نشان می‌دهد که احساسات مثبت است و گاوها افت قیمت را به عنوان یک فرصد خرید ارزیابی می‌کنند.

RSI در نزدیکی منطقه overbought معامله شده است که نشان از کنترل گاوها دارد. وقفه در زیر EMA-20 اولین نشانه ضعف حرکت است و چنین حرکتی می‌تواند به کاهش قیمت تا ۵۳ دلار و یا حتی ۵۱.۵ دلار منجر شود.

XLM/USDT استلار

در چند روز گذشته استلار از سطح مقاومت عبور کرده و به ۰.۰۸۴۵۸ دلار رسیده است اما گاوها نتوانسته‌اند از حرکت خود استفاده کنند و روند صعودی جدیدی را شروع کنند و این نشان میدهد که خرس‌ها از این مقاومت دفاع می‌کنند.

نمودار قیمت XLM/USDT استلار

با این حال، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و RSI در منطقه مثبت قرار دارند. اگر گاوها بتوانند قیمت را بالاتر از مقاومت ۰.۰۸۴۵۸۴ و ۰.۰۸۷۷۵۳ دلار برسانند، استلار الگوی پایین گرد را تکمیل می‌کند و بر خلاف این فرض، اگر استلار از سطح فعلی پایین بیابد و به زیر میانگین متحرک نمای ۲۰ روزه برسد، نشان‌دهنده این است که گاوها قدرت خود را از دست داده‌اند.

نمودار قیمت XLM/USDT استلار

قیمت استلار در زیر خط حمایت مثلث شکسته شد اما خرس‌ها قادر به استفاده از این حرکت نیستند. گاوها در حال حاضر تلاش می‌کنند قیمت را داخل مثلث به عقب برانند. در صورت موفقیت، استلار می‌تواند به خط مقاومت مثلث برسد. شکست و بستن بالای مثلث، روند صعودی جدیدی را می‌تواند آغاز کند.

اما اگر خرس‌ها قیمت را زیر خط حمایت مثلث حفظ کنند، ممکن است قیمت به ۰.۰۷۹دلار و پایین‌تر برسد.

منبع: Cointelegraph