اگر بیت کوین بتواند به مدت چند روز در محدوده ۱۶ هزار دلار تثبیت کند، آنگاه توجه معامله‌گرها به سوی آلت‌کوین‌ها و توکن‌های دیفای جلب می‌شود.

بیت کوین مدت‌هاست که از سوی علاقمندان به دنیای رمزنگاری به عنوان طلای دیجیتال نام برده می‌شود. حال که به عنوان یک دارایی دیجیتال از زمان تولد خود با اولین بحران اقتصادی مواجه شده است، بیت کوین این موضوع را تائید کرده و با اختلاف زیادی بهتر از طلا در سال ۲۰۲۰ عمل کرده است. این موضوع در بر دارنده دو چیز مهم است، بیت کوین آمده است تا بماند و یک سرمایه‌گذاری جایگزین طلا است.

برخی از سرمایه‌گذاران سنتی بر روی درشکه بیت کوین سوار شده‌اند و تحلیل‌گران Whalemap معتقدند که موسسات مالی جزو اصلی‌ترین خریداران در محدوده قیمتی ۱۲ تا ۱۵ هزار دلار بوده‌اند.

در حالی که به نظر می‌رسد اکثر سرمایه‌گذاران اعتقاد به صعودی بودن بیت کوین دارند، داده‌های درون زنجیره‌ای حاکی از آن است که برخی از نهنگ‌ها بر این باورند که این افزایش قیمت می‌تواند در کوتاه مدت به پایان رسیده باشد، بنابراین آن‌ها در موضع فروش قرار گرفته‌اند.

بیایید تحلیلی بر نمودارها داشته باشیم تا ببینیم رالی افزایش قیمت ادامه‌دار است یا این‌که این روند یک رشد کوتاه و موقت بوده است.

بیت کوین ( BTC)

از ۸ اکتبر تا کنون بیت کوین زیر متحرک نمایی ۱۰ هفته‌ای بسته نشده است و این نشان می‌دهد که روند حاکم از قدرت کافی برخوردار بوده است و گاوها بدون انتظار اصلاح قیمتی، اقدام به خرید در هر ریزش جزئی کرده‌اند.

نمودار قیمت بیت کوین

میانگین متحرک (moving averages) صعودی و شاخص مقاومت نسبی در محدوده اشباع خرید است که نشان می‌دهد گاوها تحت کنترل هستند. خریداران در تلاشند تا قیمت را بالاتر از حمایت فوری ۱۶ هزار دلار نگه‌دارند.

 در صورت موفقیت، قیمت بیت کوین می‌تواند روند صعودی خود را با هدف بعدی ۱۷۲۰۰ دلار از سر بگیرد.

برعکس، اگر قیمت تا زیر EMA ۱۰ روزه افت کند، به نشانه جمع آوری سود تریدرها در سطوح بالاتر خواهد بود. یک حمایت جزئی نیز در ۱۴۸۰۰ دلار وجود دارد اما اگر این سطح شکسته شود، روند اصلاحی می‌تواند تا ۱۴ هزار دلار نیز ادامه پیدا کند.

نمودار قیمت بیت کوین

حرکت میانگین متحرک نمایی ده روزه (EMA-10) در نمودار ۴ ساعته به شکل افقی و مسطح است RSI در نزدیکی نقطه میانی قرار دارد که نشان‌دهنده تعادل میان عرضه و تقاضا است و واگرایی نزولی در RSI نیز هشداری برای تضعیف شتاب حرکت است.

اگر خرس‌ها بتوانند قیت را به زیر MA-50 برسانند، ریزش تا ۱۴۸۰۰ و بعد از آن تا ۱۴۴۰۰ دلار امکان‌پذیر خواهد بود.

بر خلاف این فرضیه، اگر قیمت از سطح فعلی یا از SMA-50 به سمت بالای ۱۶۵۰۰ دلار بازگردد، قدم‌های بعدی صعود پایه ریزی خواهد شد.

اتریوم (ETH)

در ۱۳ نوامبر اتریوم از سطح ۴۷۸ دلار عبور کرد، سطحی که دقیقا در زیر سطح مقاومت مهم ۴۸۸ دلار است، جایی که رالی قبلی در ۱ سپتامبر اتفاق افتاد. وجود رزرو فروش مقداری سود در نزدیکی این محدوده مقاومت یک انتظار معمول است.

نمودار قیمت اتریوم

با این حال، اگر گاوها اجازه سقوط شدید به اتریوم ندهند، انتظار شکست سطح ۴۸۸ دلار از این ارز وجود خواهد داشت. در پی آن، امکان دارد گاوها مجددا شروع به تلاش برای رساندن قیمت به سطح روانی ۵۰۰ دلار کنند.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالاتر از منطقه مقاومتی ۴۸۸ تا ۵۰۰ دلار سوق دهند، احتمال این روند صعودی تا ۵۵۰ دلار نیز وجود دارد. وجود MA و RSI در منطقه مثبت یک مزیت برای گاوها تلقی می‌شود.

اگر قیمت زیر میانگین متحرک نمایی ۱۰ روزه شکسته شود، این دیدگاه مثبت نا معتبر می‌شود. در این صورت، سقوط قیمت تا ۴۲۰ دلار و حتی تا ۴۰۰ دلار دو از انتظار نیست.

نمودار قیمت اتریوم

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که اتریوم در زیر خط حمایت الگوی کنج صعودی (rising wedge pattern) قرار دارد و RSI تشکیل یک واگرایی نزولی داده است.

علاوه‌براین، EMA-10 و RSI در منطقه منفی قرار دارد که نشان‌دهنده برتری خرس‌ها است. اگر قیمت پایین‌تر از SMA-50 قرار گیرد، یک سقوط به ۴۴۰ دلار و پس از آن تا ۴۲۴ دلار مورد انتظار است. در صورت چرخش قیمت و حرکت به سمت ۴۷۸ دلار، این دیدگاه نزولی کوتاه مدت را منتفی خواهد کرد.

ریپل  (XRP)

ریپل ۲ ماه بود که در محدوده ۰.۲۳ تا ۰.۲۶ دلار گیر کرده بود. با شکست سطح مقاومت در ۱۳ نوامبر (۰.۲۶دلار) این روند شکسته شد. اما در هر صورت خرس‌ها بدون جنگ حاضر به اعلام شکست نمی‌شوند.

نمودار قیمت ریپل

مبارزه میان خرس‌ها و گاوها می‌تواند قیمت را به سطح شکست ۰.۲۶ دلار برساند، جایی که خریدارانی که از این رالی جا مانده‌اند بتوانند در افت قیمت خرید کنند تا همگی حرکت را به سوی اهداف بالاتر آغاز کنند.

روند صعودی ۱۰ روزه EMA و RSI در منطقه مثبت نشان‌دهنده برتری گاوها است و در این صورت هدف بعدی ۰.۳ دلار است.

بر خلاف این قضیه، اگر خرس‌ها قیمت ریپل را به زیر ۰.۲۶ دلار بازگردانند، گاوها ناچار به فروش سریع برای جلوگیری از ضرر بیشتر خواهند شد. در پی این امر، فروش ناگهانی (از روی ترس) ریپل توسط گاوها می‌تواند قیمت ریپل را به زیر ۰.۲۵ دلار برساند که در این صورت قیمت ریپل مجددا وارد روند کم نوسان (اما فقط برای چند روز) خواهد شد.

نمودار قیمت ریپل

میانگین متحرک در نمودار ۴ ساعته صعودی است و RSI بالای ۵۹ قرار دارد که به معنی یک مزیت برای گاوها است.

اگر قیمت ریپل از سطح فعلی بازگردد، بدین معنا خواهد بود که گاوها در انتظار خرید در افت‌های ناگهانی قیمت (buying on dips) هستند.

بر خلاف این فرضیه، اگر خرس‌ها قیمت را به زیر EMA-10 بکشانند، لمس مجدد سطح قیمت ۰.۲۶ دلار محتمل خواهد بود.

 

مونرو (XMR)

مونرو از ۲۶ اکتبر تا کنون در حال اصلاح بوده است. گاوها در ۱۰ نوامبر قیمت این آلت‌کوین را به بالاتر از خط روند نزولی سوق دادند و اکنون در تلاشند تا قیمت را به ۱۲۰ دلار برسانند.

نمودار قیمت مونرو

در صورت موفقیت، قیمت مونرو می‌تواند تا ۱۳۹ دلار نیز بالا برود. EMA-10 در حالت کم نوسان است و RSI دقیقاغ زیر نطقه میانی قرار دارد که نشان از کاهش فروش دارد.

در صورت کاهش قیمت از سطح فعلی یا منطقه مقاومت بالاسری سقوط به زیر ۱۱۰ دلار، این دیدگاه صعودی بی اعتبار خواهد شد و ممکن است قیمت تا ۱۰۴ دلار نیز کاهش یابد.

نمودار قیمت مونرو

در نمودار ۴ ساعته قیمت مونرو، یک الگوی مثلث صعودی در حال شکل گیری است که با یک شکست مقاومتی و بسته شدن قیمت بالاتر از ۱۱۸ دلار کامل می‌شود. هدف از این روند ۱۳۲.۹ دلار است.

از سوی دیگر، اگر خرس‌ها قیمت را تا زیر خط حمایت بیاورند، این روند صعودی شکست می‌خورد و ممکن است قیمت مونرو تا ۱۱۰ دلار پایین بیاید.

هر دو میانگین متحرکت کم نوسان هستند و RSI دقیقا بالاتر از نقطه میانی است که نشان‌دهنده تعادل میان عرضه و تقاضا است. شکست مثلث به سوی بالا یا پایین، آغاز کننده یک حرکت روند دار خواهد بود.

 

یونی سواپ (UNI)

یونی سواپ در ۵ نوامبر به کف قیمت ۱.۷۵ دلار رسید و از آن زمان حرکت صعودی خود را آغاز کرد. این حرکت صعودی در چند روز گذشته منجر به افزایش ۱۳۶ درصدی قیمت این آلت‌کوین گردید.

نمودار قیمت یونی سوآپ

میانگین متحرک نمایی ۱۰ روزه صعودی است و RSI از منطقه اشباع فروش به قلمرو اشباع خرید رسیده است که نشان‌دهنده بازگشت گاوها به میدان است. اکنون گاوها در تلاش برای رساندن قیمت یونی سوآپ به عدد روانی ۵ دلار است.

این سطح ممکن است به عنوان یک سطح مقاومت عمل کند، چرا که خرس‌ها سعی می‌کنند این روند صعودی را در منطقه ۵ الی ۵.۵ دلار متوقف کنند. با این حال، اگر گاوها کمی فشار را بیشتر کنند، روند صعودی به سادگی ادامه دار خواهد بود.

نخستین نشانه ضعف، شکسته شدن قیمت زیر میانگین متحرک نمایی ۱۰ روزه است که نشان‌دهنده برداشت سود توسط معامله‌گران کوتاه مدت است.

نمودار قیمت یونی سوآپ

نمودار ۴ ساعته نشان‌دهنده شیب صعودی هر دو میانگین متحرک است و RSI‌ در محدوده اشباع خرید قرار دارد. این نشان می‌دهد که گاوها کنترل را در دست دارند. یک مقاومت فوری نیز در سطح ۴.۵ دلار قرار دارد که خرس‌ها سعی می‌کنند در این نقطه روند افزایش قیمت را متوقف کنند.

اگر گاوها از EMA-10 دفاع کنند، نشان می‌دهد که حرکت همچنان به نفع گاوها است اما اگر قیمت کاهش یابد و به زیر حمایت ۳.۵ دلاری برسد و باقی بماند، آنگاه این دیدگاه صعودی نامعتبر خواهد شد.

منبع: Cointelegraph