بیت کوین پس از ریزشی که در ماه مارس ۲۰۲۰ داشت، بازگشت درخشانی را به نمایش گذاشته است که همین امر توجه موسسات سرمایه‌گذاری را به خود جلب کرده است. اخیرا آقای ریک ریدر (Rick Reider) مدیر Black Rock اذعان کرده است که بیت کوین می‌تواند جایگزین طلا شود، چرا که کاربردی تر از طلا است.

این نظرات نشانه مثبتی هستند زیرا بر این واقعیت دلالت دارند که افرادی که از بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال یاد می‌کنند رو به افزایش است و حتی در میان سرمایه گذاران سنتی نیز در حال بدست آوردن مقبولیت گسترده‌تری است.

بر اساس گزارش شرکت پانترا کپیتال (Pantera Capital)، افزایش قیمت اخیر بیت کوین به دلیل پذیرش آن توسط پی پال (PayPal) است و داده‌ها حاکی از آن هستند که پی پال در حال خرید حدود ۷۰٪ از بیت کوین‌های استخراج شده جدید است و همین امر باعث کاهش آن در بازار و کاهش عرضه شده است.

منتقدان بیت کوین بر این باورند که بیت کوین بسیار متزلزل و بی‌ثبات است، در حالی که تحقیقات نشان داده است که در یک بازه ۹۰ روزه، ۵۱ درصد سهام‌های S&P500 یا متزلزل‌تر از بیت کوین و یا دارای بی‌ثباتی برابری نسبت به بیت کوین بوده‌اند. انتشار این یافته‌ها سرمایه گذاران بیشتری را جذب بازار کریپتو خواهد کرد.

سرمایه گذاران به دنبال جواب این سوال هستند که آیا بیت کوین تا هفته آینده به یک رکورد قیمتی جدید دست پیدا خواهد کرد؟ آیا آلت کوین‌ها نیز به تبع آن رشد خواهند کرد یا خیر؟

بیایید پنج رمز ارزی که در این هفته دارای کمترین مقاومت در پیمایش مسیر صعودی خود دارند را بررسی کنیم و سطوح بحرانی آنها را مشخص کنیم.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین در ۲۱ نوامبر یک الگوی کندل دوجی تشکیل داد که موجب ایجاد روند نزولی آن در روز گذشته شد. در یک روند صعودی پر قدرت، اصلاح معمولا بین ۱ الی ۳ روز به طول می‌انجامد و پس از آن صعود از سر گرفته می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین

بازگشت پر قدرت از پایین‌ترین سطح روزانه نشان‌دهنده این است که خریداران در نقاط پایین‌تر تجمع کرده‌اند. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۱۸.۶۹۵ دلار برسانند، صعود به سمت بالاترین قیمت تاریخی بیت کوین قطعی شروع خواهد شد.

اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای ۲۰ هزار دلار برسانند، قیمت بیت کوین می‌تواند یک انفجار دیگر را در بالاترین نقاط رقم بزند.

نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که بیت کوین از زمان صعود از ۱۰۵۰۰ دلار هیچ‌گونه اصلاح قابل ملاحظه‌ای نداشته است و از ۱۸ اکتبر تاکنون، حتی به میانگین متحرک نمایی (EMA-20) نیز بازنگشته است که نشان‌دهنده هجوم خرید بوده است.

اگر بیت کوین از سطح قیمت کنونی کاهش پیدا کند و به زیر ۱۷.۶۲۹ دلار برسد، کاهش قیمت می‌تواند تا EMA-20 ادامه پیدا کند. گاوها به احتمال زیاد در این محدوده حمایتی اقدام به خرید کنند تا روند صعودی همچنان پر قدرت بماند.

نمودار قیمت بیت کوین

شاخص مقاومت نسبی در نمودار ۴ ساعته نشان‌دهنده یک واگرایی نزولی است و این یک نکته منفی است. با این حال، عدم موفقیت خرس‌ها در پایین نگه‌داشتن قیمت در زیر EMA بیست روزه بیان‌گر حجم بالای خریداران در سطوح پایین است.

اگر گاوها بتوانند قیمت را بالاتر از خط روند نزولی حفظ کنند، ایستادن در بالای ۱۸.۹۶۵ دلار امکان‌پذیر است. از سوی دیگر، اگر قیمت از سطح کنونی ریزش کند و به ۱۷۶۰۰ دلار برسد، احتمال شکست قیمت به زیر ۱۷۲۰۰ دلار نیز افزایش می‌یابد.

 

اتریوم (ETH)

افزایش قیمت اتریوم پس از آن که در ۲۰ نوامبر به بالای سطح مقاومت ۴۸۸ دلار رسید، شتاب بیشتری گرفت. اتریوم که بزرگت‌ترین آلت‌کوین بازار است، به سرعت به سمت بالا حرکت کرد و به بالاترین سطح قیمت روزانه یعنی ۵۶۱ دلار رسید.

نمودار قیمت اتریوم

اصلاح قیمت بیت کوین همچنین منجر به سوددهی اتریوم شد اما دم (shadow) بلند کندل آن حکایت از خرید زیاد در قسمت پایین کندل دارد.

اگر گاوها موفق به افزایش قیمت تا ۵۶۱ دلار شوند، این روند صعودی می‌تواند با هدف ۶۲۵ دلار ادامه پیدا کند. MA صعودی و RSI در محدوده اشباع خرید نشان‌دهنده آن است که گاوها کنترل را در دست دارند.

این دیدگاه صعودی هنگامی نامعتبر می‌شود که خرس‌ها بتوانند قیمت را به پایین‌تر از کندل روزانه یعنی ۵۱۱ دلار بکشانند. چنین شکستی می‌تواند منجر به سقوط قیمت اتریوم به زیر خط حمایتی مهم ۴۸۸ دلار شود.

نمودار قیمت اتریوم

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که گاوها با قدرت زیادی در افت ناگهانی قیمت در EMA-20 خرید می‌کنند. حال آن‌ها تلاش می‌کنند تا قیمت را به بالای محدوده مقاومتی برسانند که اگر موفق شوند، روند صعودی از سر گرفته می‌شود.

برعکس، اگر قیمت به سمت پایین و به سوی سطوح حمایتی بازگردد، خرس‌ها سعی خواهند کرد تا قیمت اتریوم را در زیر EMA-20 غرق کنند. اگر چنین اتفاقی بیافتد، سقوط قیمت تا محدودی حمایتی ۴۸۸ دلار سقوط خواهد کرد.

 

ریپل (XRP)

موج افزایش قیمت ریپل در ۲۱ نوامبر ۴۰ درصد بوده است. این صعود تند نشان می‌دهد که تریدرها بخاطر سندروم ترس از دست دادن (FOMO) و با عجله خرید انجام داده‌اند. بهرحال، هنگامی که ارزهای دارای عملکرد سریع به یکباره افزایش پیدا می‌کنند، عموما نشان‌گر این است که فاز صعودی به آخرین نقطه خود رسیده است.

نمودار قیمت ریپل

سطح روانی ۵۰ سنت توجه افرادی که به دنبال حفظ سود خود بودند را به خود جلب کرد تا اصلاح قیمت تا سطح فیبونانچی ۳۸ درصد در ۰.۳۹۳ دلار برسد. دم بلند کندل نشان‌دهنده خرید پر قدرت در سطح پایین‌تر است.

اگر قیمت ریپل به بالای ۴۶ سنت برسد، آن‌گاه گاوها مجددا به میدان آمده و با رساندن قیمت به ۰.۵ دلار برای ایجاد روند صعودی مجدداً تلاش خواهند کرد. اگر موفق به این‌کار شوند، آن‌گاه یک رالی قیمت به سوی ۰.۶ دلار و سپس ۰.۷۵ دلار آغاز خواهد شد.

گسترش نوسانات در روزهای نخست آذر، شاخص RSI را به انتهای عمق اشباع خرید رسانده است. از این رو، قیمت ریپل امکان دارد تا وارد یک دوره کم نوسان شود.

اگر خرس‌ها قیمت را به زیر ۰.۳۹ دلار بکشانند، دیدگاه صعودی نامعتبر خواهد شد زیرا حمایت بعدی در سطح اصلاح فیبوناچی ۰.۳۶۱۷ دلار قرار دارد.

نمودار قیمت ریپل

نمودار ۴ ساعت قیمت ریپل نشان می‌دهد که گاوها در هر افت ناگهانی قیمت در نزدیکی ۰.۴ دلار اقدام به خرید می‌کنند، زیرا می‌خواهند قیمت را بالاتر از ۰.۴۶ دلار حفظ کنند. این نشان می‌دهد که تریدرها در افزایش‌های جزئی قیمت اقدام به فروش می‌کنند.

اگر قیمت به بالای ۰.۴۶ برسد، لمس مجدد ۵۰ سنت در دسترس است. شکست بالاتر از این سطح مقاومت می‌تواند مجدداً آغاز کننده روند صعودی شود. برعکس، اگر از سطح قیمتی ۰.۴۶ دلار کاهش یابد، اصلاح عمیق‌تری تا EMA-20 امکان‌پذیر خواهد بود.

 

لایت کوین (LTC)

لایت کوین در یک روند صعودی پر قدرت قرار گرفته است و ۲۱ نوامبر گاوها قیمت را به بالای سطح مقاومت ۸۴.۳۳ دلار سوق دادند. با این حال، خریداران نتوانستند این شکست مقاومتی را حفظ کنند که نشان‌دهنده فروش و کسب سود تریدرها در سطوح بالاتر است.

نمودار قیمت لایت کوین

خرس‌ها قیمت را به زیر ۸۴.۳۳ دلار رسانده‌اند در حالی که دم بلند کندل نشان‌گر این است که خرید در سطوح پایین در حال انجام شدن است. اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۸۴.۳۳ دلار بکشانند، آن‌گاه قیمت لایت کوین مجدداً شروع به صعود به هدف ۱۰۰ دلار خواهد کرد.

بهرحال، اگر خرس‌ها از سطح مقاومتی ۸۳.۳۳ دلار دفاع کنند، آن‌گاه لایت کوین می‌تواند به سمت قیمت ۱۰۰ دلار حرکت کند.

با این حال، اگر خرس‌ها از مقاومت ۸۴.۳۳ دفاع کنند، قیمت لایت کوین می‌تواند تا سطح اصلاح ۳۸ درصدی فیبوناچی یعنی ۷۲.۵۵ دلار سقوط کند. این حمایت دقیقا در بالای EMA-20 قرار دارد. از این رو، گاوها با قدرت زیادی از این مطقه دفاع خواهند کرد. اما اگر خرس‌ها موفق به کشاندن قیمت به زیر ۶۷ دلار شوند، آن‌گاه بازی به نفع آن‌ها تغییر خواهد کرد.

نمودار قیمت لایت کوین

نمودار ۴ ساعته لایت کوین نشان می‌دهد که پس از آن‌که قیمت به زیر ۸۴.۳۳ دلار رسید، فروش شدت گرفت.

اگر گاوها بتوانند قیمت را بالاتر از سطح ۸۴.۳۳ نگه‌دارند، آن‌گاه روند صعودی از سر گرفته می‌شود. اما اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد و به زیر ۷۸ دلار برسد، قیمت لایت کوین می‌تواند تا ۷۵ دلار اصلاح داشته باشد.

 

دش (DASH)

قیمت دش در ۲۱ نوامبر افزایش پیدا کرد و به بالاتر از سطح مقاومتی ۹۴ دلار وارد شد. با این‌که گاوها سعی کردند تا این روند افزایشی را ادامه دهند، اما قیمت از ۹۵.۴۵ کاهش پیدا کرد.

نمودار قیمت دش

این نشان‌دهنده این است که عدم موفقیت در حفظ قیمت در بالاتر از ۹۴ دلار می‌تواند برای تریدرهای کوتاه مدت سود آور باشد.

اولین حمایت در سطح اصلاحی فیبوناچی ۳۸ درصد در ۸۲.۷۷ دلار است. اگر قیمت دش از این سطح بازگردد، گاوها مجددا برای سوق دادن قیمت دش به بالای ۹۵.۴۵ تلاش خواهند کرد. از طرف دیگر و در روند صعودی، هدف قیمتی ۱۰۴ و سپس ۱۱۰ دلار است.

بر خلاف این فرضیه، اگر خرس‌ها قیمت را به زیر ۸۲.۷۷ دلار بکشانند، اصلاح عمیق‌تر تا EMA-20 امکان‌پذیر است.

نمودار قیمت دش

اگر روند بازگشت قیمت دش به بالاتر از ۹۱ دلار برسد، گاوها یک‌بار دیگر تلاش برای از سر گیری روند صعودی با بالا بردن قیمت از ۹۵.۴۵ دلار خواهند کرد.

از طرف دیگر، اگر قیمت دش از سطح فعلی خود پایین بیاید و خرس‌ها قیمت را به زیر EMA-20 بکشانند، گاوها در صدد توقف روند نزولی در SMA-50 خواهند بود.

اگر به هر دلیلی قیمت دش تا سطح ۵۰ درصد اصلاحی فیبوناچی سقوط کند، حمایت بعدی در ۷۴.۹۴ خواهد بود.

منبع: Cointelegraph