رالی بازگشت قیمتی بیت کوین به محدوده ۱۹ هزار دلار می‌تواند موجب تقویت احساسات در بازار شده و موجب رشد قیمتی برخی از آلت‌کوین‌ها شود.

ماه دسامبر اثبات می‌کند که ماه پربارتری نسبت به ماه‌های پیشین برای بیت کوین است زیرا جریان ورود سرمایه‌گذاران سازمانی و نهادی برای خرید بیت کوین و تزریق بودجه همچنان در حال افزایش است.

شرکت تجاری هوشمند MicroStrategy اعلام کرد که ۶۵۰ میلیون دلار اوراق قرضه قابل تبدیل با نرخ ۰.۷۵٪ برای تامین بودجه در سال ۲۰۲۵ جمع آوری کرده است. این شرکت در حال حاضر در نظر دارد تا پس از شناسایی نیازهای سرمایه در گردش و سایر اهداف عمومی شرکت، سود خالص آن‌را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کند.

این‌که سرمایه‌گذاران نهادی چنین اشتهایی برای خرید بیت کوین در نزدیکی بالاترین قیمت ثبت شده تاریخی آن نشان می‌دهند، جای تعجبی ندارد که اصلاح‌های قیمتی کم عمق و کوچک باشد.

تایلر وینکلوس (Tyler Winklevoss) در مصاحبه اخیر خود با CNBC اظهار داشت که سرمایه‌گذاران نهادی نگران تورم در حال ظهور توسط چاپ پول و محرک‌های ناشی از محدودیت‌ها و قرنطینه‌های اعمال شده بخاطر کرونا هستند. از این رو، آن‌ها پول زیادی برای تزریق به بیت کوین نگه‌داشته‌اند.

در ۲۴ ساعت اخیر، قیمت بیت کوین به سوی بالای ۱۹ هزار دلار بازگشته است که می‌تواند قیمت فیزیولوژیکی ۲۰ هزار دلار را به چالش کشیده و تست کند. اگر این سطح قیمتی با قدرت شکسته شود، فومو (FOMO) ایجاد شده توسط تریدرهای خرد شود زیرا بسیاری از آن‌ها در رالی فعلی شرکت نکرده‌اند.

اگر دارایی سرمایه‌گذاران خرد نیز وارد گود شود، افزایش قیمت بیت کوین می‌تواند شتاب گرفته و آغازگر حرکت صعودی بعدی باشد.

همراه با بیت کوین، آلت‌کوین‌های کمی وجود دارند که در این شتاب افزایش قیمت بیت کوین در هفته آینده با آن همراه می‌شوند. بیایید باهم چارت ۵ رمز ارز منتخب این هفته و سطوح حمایتی و مقاومتی آن‌ها را بررسی کنیم.

بیت کوین (BTC)

در ۱۰ و ۱۱ دسامبر قیمت بیت کوین زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20) بسته شد. شدوی بلند بر کندل ۱۱ دسامبر نشان می‌دهد که گاوها به‌جای وحشت، کاملا هوشمندانه اقدام به خرید در زمان افت ناگهانی قیمت کرده‌اند.

نمودار قیمت بیت کوین

۱۲ دسامبر قیمت بیت کوین به سمت سطوحی بالاتر از EMA-20 حرکت کرد. این اتفاق می‌توانست خرس‌هایی را که در روزهای گذشته انتظار ریزش قیمت داشتند را به دام اندازد. اما حمایت گاوها باعث شد تا قیمت بیت کوین به بالا و بیرون از کانال نزولی هدایت شود.

حال قیمت مجددا به منطقه مقاومت ۱۹۵۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار وارد شده است. اگر گاوها موفق به نگهداشتن قیمت بیت کوین در بالای این محدوده شوند، آن‌گاه مرحله بعدی روند صعودی آغاز خواهد شد.

برعکس، اگر قیمت بیت کوین مجددا از سطح فعلی کاهش شدیدی پیدا کند و به زیر حمایت ۱۷۵۰۰ دلار سقوط کند، آن‌گاه سقوط تا سطح حمایتی ۱۶.۱۹۰ دلار دور از ذهن نخواهد بود.

EMA-20 رو به افزایش و RSI به سطح ۵۰ بازگشته است که نشان از برتری گاوها است.

نمودار دوم قیمت بیت کوین

نمودار ۴ ساعته یک مثلث صعودی را تشکیل داده است که با یک شکست مقاومتی و چسبیدن مجدد قیمت به ضلع بالایی آن کامل می‌شود. سطح قیمت هدف در این حالت ۲۳و۵۷۶ دلار خواهد بود.

در حال حاضر خرس‌ها در تلاش هستند تا جلوی حرکت صعودی قیمت بیت کوین به سمت سطح مقاومتی ۱۹۵۰۰ دلار را بگیرند. در صورت هر کاهش قیمت، گاوها با هر افت قیمت تا پایین EMA-20 اقدام به خرید می‌کنند. بازگشت و حمایت از این سطح شکست به سوی بالای ۱۹۵۰۰ دلار را تقویت می‌کند.

در صورت ریزش مجدد و شکسته شدن قیمت در زیر خط روند مثلث، این دیدگاه صعودی باطل خواهد شد.

 

اتریوم (ETH)

اتریوم کانال نزولی را به سوی بالا شکسته است و این کاملا به نفع گاوها است. قیمت این ارز می‌تواند تا ۶۲۲ دلار و بعد از آن ۶۳۵ دلار که منطقه مقاومت بعدی محسوب می‌شود افزایش یابد.

اتریوم (ETH)

RSI نیز از نطقه میانی بازگشته و از خط روند نزولی خارج شده است که نشان از افزایش تقاضا و به نوعی اشباع فروش است.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای این منطقه مقاومتی برسانند، دور بعدی صعود آغاز خواهد شد. هرچند که موانعی در این مسیر وجود دارد اما در نهایت هدف بعدی قیمت اتریوم ۸۰۰ دلار خواهد بود.

از سوی دیگر، اگر قیمت اتریوم از سطح مقاومتی پایین بیاید اما سقوط نکند، می‌تواند نشان مثبتی از احتمال شکست این سطح مقاومتی باشد.

اگر قیمت اتریوم از سطح قیمتی کنونی کاهش یابد و مجددا وارد کانال نزولی شود، این انتظار صعودی بی اعتبار خواهد شد. این یعنی این‌که شکست مقاومتی یک دام گاوی (Bull trap) بوده است.

نمودار دوم قیمت اتریوم (ETH)

نمودار ۴ ساعته نیز تشکیل یک مثلث صعودی برای اتریوم را نشان می‌دهد که با یک شکست مقاومتی و بسته شدن قیمت بالاتر از ۶۲۲ دلار کامل می‌شود. MA ها در آستان تشکیل یک صلیب صعودی هستند و RSI در محدوده مثبت یعنی در منطقه مورد علاقه گاوها قرار دارد.

اگر قیمت از سطح فعلی پایین‌تر بیاید و زیر این مثلث شکسته شود، انتظار صعود باطل خواهد شد و حتی می‌تواد منجر به سقوط قیمت اتریوم تا سطح ۴۸۸ دلار شود.

 

مونرو (XMR)

هفتم دسامبر مونرو یک الگوی سر و شانه معکوس را تکمیل کرد اما خرس‌ها به سرعت آن را به زیر خط گردن کشاندند. البته گاوها با خرید تهاجمی در هر افت ناگهانی قیمت و حمایت خود توانستند قیمت مونرو را تا بالای EMA-20 و سطح ۱۳۵.۵ دلار بازگردانند.

نمودار قیمت مونرو (XMR)

20 و RSI بالای سطح ۶۶ به سود گاوها است. هدف اصلی این شکست صعودی ۱۶۷ دلار است. هرچند که ممکن است خرس‌ها برنامه‌های دیگری داشته باشند و از سطح روانی ۱۵۰ دلار دفاع کنند. اگر قیمت از این مقاومت کاهش یابد اما حمایت ۱۳۵.۵ دلاری را بیابد، نشان می‌دهد که گاوها در حال انباشت سبد خود در سطوح پایین‌تر می‌باشند.

اما اگر قیمت مونرو به زیر حمایت ۱۳۵.۵ دلار و SMA-50 تنزل کند، نشان‌دهنده این است که خرس‌ها پشت فرمان خواهند نشست.

نمودار دوم قیمت مونرو (XMR)

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که الگوی یک مثلث صعودی در حال تشکیل شدن است که با شکست به بیرون و بسته شدن در بالای ۱۴۲.۵ دلار تکمیل می‌شود. با این حال، قیمت مونرو شتاب خاصی نگرفته است و در محدوده ۱۴۲ تا ۱۵۰ در حال رنج زدن است.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۱۵۰ دلار بکشنانند، آنگاه روند صعودی با هدف ۱۶۲ دلار آغاز خواهد شد. MA و RSI در محدوده مثبت قرار دارند که نشان می‌دهد که مسیر صعودی دارای کمترین مقاومت می‌باشد.

 

نم (XEM)

۱۲ دسامبر قیمت نم یک صعود خوب داشت تا امروز ۰.۲۷۶۸ دلار را لمس کند. خرس‌ها در تلاش هستند تا جلوی این حرکت صعودی را در سطح مقاومتی آن بگیرند.

نمودار قیمت نم (XEM)

در هر صورت، اگر حمایت گاوها کافی باشد و قیمت نم ریزش چندانی نداشته باشد، نشان می‌دهد که تریدرها برای برداشت سود عجله‌ای ندارند و این امر می‌تواند قیمت این ارز را در نزدیکی مقاومت بالای سر خود نگه‌دارد.

EMA-20 و RSI در نزدیکی مقاومت بالای سر نشان از کمترین مقاومت در این مسیر صعودی است و اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالای ۰.۲۷۶۸ دلار برسانند، قیمت نم به سادگی به سمت ۰.۳۵۶۴ دلار حرکت خواهد کرد.

نمودار دوم قیمت نم (XEM)

از طرف دیگر، خرس‌ها شدیدا در حال دفاع از مقاومت پیش رو هستند. اگر قیمت از EMA-20 بازگردد، احتمال شکست سطح ۰.۲۷۶۸ دلار افزایش پیدا خواهد کرد. قرارگیری EMA-20 و RSI در منطقه مثبت خبر از برتری گاوها می‌دهد.

اما برعکس، اگر قیمت به زیر میانگین‌ها متحرک شکسته شود، سقوط تا خط روند محتمل خواهد بود که به این معناست که گاوها قدرت خود را از دست داده‌اند.

 

آوی (AAVE)

توکن آوی در یک کانال صعودی در حال معامله شدن است. ۸ دسامبر قیمت AAVE از مقاومت بالاسری ۹۵ دلار کاهش یافت اما نکته مثبت آن در جایی است که گاوها در هر افت قیمت تا EMA-20 اقدام به خرید کرده‌اند.

نمودار قیمت آوی (AAVE)

RSI مجدداً از نقطه میانی بازگشته است و EMA-20 شروع به افزایش کرده است. این نشان می‌دهد که احتمالاً روند اصلاحی قیمت به پایان رسیده است و گاوها مجدداً کنترل را در دست گرفته‌اند. اولین هدف در این حالت لمس مجدد قیمت ۹۵ دلار خواهد بود.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به ۹۵ دلار برسانند، حرکت صعودی بعدی شکل خواهد گرفت. سطح روانی ۱۰۰ دلاری ممکن است به شکل یک مقاومت عمل کند. اما در صورت عبور گاوها از این سطح، سیر صعودی می‌تواند تا ۱۱۲ دلار ادامه پیدا کند.

در صورت ریزش قیمت از سطح فعلی و قرار گیری در زیر خط حمایت کانال، این دیدگاه صعودی نامعتبر خواهد شد و اوضاع کاملا به نفع خرس‌ها تغییر خواهد کرد.

نمودار دوم قیمت آوی (AAVE)

اگر گاوها قیمت آوی را بتوانند به بالای سطح مقاومتی برسانند، قیمت آوی می‌تواند تا ۹۵ دلار افزایش یابد و شکست قیمت در بالای این رقم می‌تواند مرحله بعدی روند صعودی را برای این ارز آغاز کند.

از سوی دیگر، اگر قیمت به زیر ۸۶.۱۴ دلار پایین آورده شود، تشکیل یک الگوی سر و شانه معکوس محتمل خواهد شد که در آن صورت و در صورت ریزش قیمت، لمس سطح ۷۰.۵ دلار دور از ذهن نخواهد بود.

منبع: Cointelegraph