15 نکته ارزشمندی که هر معامله‌‌گر باید بداند

۱۵ نکته ارزشمندی که هر معامله‌گر باید بداند

این مقاله به شما آموزش نمی‌دهد که چگونه معامله کنید. حتی نحوه کسب درآمد، نحوه سرمایه‌گذاری یا محاسبه آلفا و بتای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در این مقاله نخواهید یافت.

اما اگر به تازگی قدم به دنیای ارزهای دیجیتال گذاشته‌اید، حتما با هیجان‌ها و ریسک‌های این بازار مالی آشنا هستید. نمی‌توان انکار کرد که هنگامی که بحث پول پیش می‌آید، تمام ذهن شما درگیر می‌شود. حتی ممکن است به قدری سبک زندگیتان تغییر کند که بیشتر از آنکه رسانه‌های اجتماعی را چک کنید، قیمت‌ها را بررسی کرده، وضعیت نمودارها را با وسواس خاصی دنبال کنید و کندل‌ها و امواج الیوت تمام رویاهای شبانه شما را تشکیل دهند.

تحلیل‌گران

معامله‌گران بازار سهام ممکن است هر روز از ساعت ۹:۳۰صبح تا ۴ بعدازظهر هیجان زده باشند و استرس بالایی را تحمل کنند، اما پس از بسته شدن بازار حتما زمانی را به استراحت خود اختصاص خواهند داد. این در حالی است که در بازار ارزهای دیجیتال هیچ تعطیلاتی در کار نیست. ممکن است هنگامی که در ساعت ۲ بامداد به خواب رفته‌اید، یک شانس فوق‌العاده برای کسب سود را از دست داده باشید یا هنگامی که مشغول صرف نهار در منزل دوست خود هستید، خطر ریزش ۴۰ درصدی از بیخ گوش شما گذشته باشد. بنابراین به نظر می‌رسد خیره شدن مداوم به مانیتورها تنها کاری است که از دستتان برمی‌آید.

تریدر معروف ارز های دیجیتال، اسکات ملکر (Scott Melker) که با نام گرگ وال استریت شناخته می‌شود در این باره گفت این بازار مالی هیچ تعطیلاتی ندارد. جدا شدن از آن بسیار سخت است و برای این کار باید مهارت‌های مختلفی را کسب کنید.

پس چگونه می‌توانیم این مهارت را پرورش دهیم؟ یا چگونه می‌توانیم ضمن سرمایه‌گذاری و انجام معاملات، از سلامت روانی خود محافظت کنیم؟ ما در این مقاله قصد داریم استراتژی‌ها و راهنما‌یی‌های کاملی برای انجام معاملات عاقلانه در اختیار شما بگذاریم.

۱- برای معاملات خود زمان مشخصی تعیین کنید

همه ما می‌دانیم که بازار ارزهای دیجیتال هر روز هفته و به صورت شبانه‌روزی باز است. اما این بدان معنی نیست که شما باید تمام این مدت را پای کامپیوتر خود حاضر باشید. ملکر می‌گوید من به این شغل مانند یک بیزنس یا تجارت نگاه می‌کنم. معاملات خود را از ساعت ۹ صبح آغاز کرده و تا ساعت ۵ بعداز ظهر ادامه می‌دهم؛ سپس به زندگی عادی خود بازگشته و زمان خود را صرف کارهای روزانه خودم می‌کنم. من سعی می‌کنم زمانی را به صرف شام و وقت گذراندن با فرزندانم اختصاص دهم.

۲-برنامه‌ای داشته باشید و آن را دنبال کنید

هر معامله‌گری نظم و انضباط ذهنی خاص خود را دارد. چو (Cho) در این باره گفت: انگیزه خود در انجام معاملات را پیدا کرده و عواملی که سبب جذب شما به این حوزه شده‌اند را بشناسید. وی با اشاره به نکته‌برداری خود در معاملات گفت: من چیزهایی مثل عواملی که سبب افزایش سود من می‌شوند، عواملی که دارایی من را به خطر می‌اندازند و یا اینکه من چقدر تحمل ضرر دارم را یادداشت می‌کنم.

 بدیهی است که اگر حد ضرر و سود خود را تعیین کنید، عملکرد شما کمتر تحت تاثیر احساسات و رفتارهای هیجانی قرار خواهد گرفت.

ملکر هم ضمن موافقت با این موضوع خاطر نشان می‌کند، اغلب افراد به نمودارها خیره شده و انتظار دارند آن‌ها تغییر کنند ولی او این اشتباه را نمی‌کند. ملکر از قبل برای معاملات خود برنامه‌ریزی کرده و نقاط ورود و خروج خود را مشخص می‌کند. سپس با نادیده گرفتن نمودارها و مشخص کردن حد سود و ضرر، با خیالی آسوده به زندگی عادی خود ادامه می‌دهد. وی معتقد است اعمال تغییرات ناگهانی و احساسی در برنامه‌های از پیش تعیین شده بزرگ‌ترین اشتباهی است که برخی افراد مرتکب می‌شوند. برخی معامله‌گران حد ضرر خود را پایین می‌آورند به دلیل اینکه فکر می‌کنند پس از خروج آن‌ها از بازار، قیمت‌ها ۱۰۰ برابر افزایش خواهند یافت.

برنامه‌ریزی

۳-طمع خودرا کنترل کنید

چو می‌گوید غرور، ترس و طمع از بزرگ‌ترین مشکلاتی هستند که ممکن است گریبانگیر تریدرها شوند. احساسات خود را کنترل کرده و روی اصول و چارچوب خود تمرکز کنید. چو همچنین اظهار داشت نباید هنگام کسب سود بیش از حد احساس خوشحالی کرده و در مواقع ضرر بیش از حد ناراحت شویم. ضرر در معاملات ارزهای دیجیتال نیز مانند هر بازار مالی دیگر بخشی از معاملات است. البته ناگفته نماند که قرار گرفتن در این موقعیت در دنیای واقعی تفاوت زیادی با زمانی دارد که صرفا درباره آن صحبت می‌کنیم.

۴-از شکست‌ها به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده کنید

هر شکست می‌تواند درس جدیدی در انجام معاملات به شما بیاموزد. از شکست‌ها عبور کنید، اجازه ندهید آن‌ها  باعث عصبانیت و ناامیدی شما شوند و از آن‌ها به عنوان محرکی برای یادگیری استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که شرایط را بررسی کنید. چو می‌گوید اگر در انجام معاملات خود با ضرر مواجه شدید ابتدا از خود بپرسید که آیا ورود به این معامله با تحلیل درست شکل گرفته ولی با بدشانسی همراه بوده است؟ به خودتان دروغ نگویید، اگر جواب شما مثبت است از آن فرار نکرده و با آن روبه رو شوید. چنین اتفاقاتی در بازارهای مالی امری عادی است و باید روی معاملات بلند مدت تمرکز کنید.

اما اگر پاسخ شما به سوال اول منفی است و شما واقعا تصمیم نادرست گرفته‌اید، سعی کنید بفهمید که چه چیزی شما را به سمت این تصمیم اشتباه سوق داده است. یک تحلیل خوب می‌تواند تا حد زیادی سبب کاهش اضطراب و عصبانیت شما شود.

کنترل احساسات در بازار کار ساده‌ای نیست ولی فراموش نکنید که برای هر تریدر این یک مهارت اجباری در انجام معاملات به شمار می‌رود.

۵-ورزش کنید

با اینکه بسیاری افراد این موضوع را نادیده می‌گیرند، اما ورزش نقش مهمی در سلامت روانی فرد ایفا می‌کند. ملکر در این باره می‌گوید رفتن به باشگاه و ورزش کردن برای آرام کردن ذهن ضروری است.

۶-تقسیم بندی را فراموش نکنید

روزهای اولی که وارد دنیای معاملات ارزهای دیجیتال می‌شوید، کاملا طبیعی است که تمام روز خود را در حال بررسی قیمت‌ها، نمودارها و موقعیت‌های مختلف باشید، حتی هنگامی که مشغول کارهای روزانه خود هستید، مثلا هنگام صرف غذا یا وقت گذرانی با خانواده نیز نمودارها و قیمت‌ها دست از سر شما بر نمی‌دارند. اما چو معتقد است که باید در زندگی خود از چارچوب زمانی مناسبی استفاده کرده و تمام کارهای خود را به صورت برنامه ریزی شده انجام دهید. چو با تقسیم فعالیت‌های مختلف زندگی، تمام تمرکز خود را روی کارهایی که در حال انجام آن است می‌گذارد. در همین خصوص او می‌گوید که من روزهای شنبه را به وقت گذرانی با خوانواده و فرزندان خود اختصاص می‌دهم و تمام روز خودم را با آن‌ها می‌گذرانم. اما توجه من در روزهای دوشنبه هر هفته روی معاملات متمرکز است.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

چو در ادامه بیان می‌کند که اگر این اولویت بندی را در زندگی خود نداشته باشید، توجه شما بین کارهای مختلف تقسیم شده و در نتیجه قادر نخواهید بود هیچ کاری را به صورت کامل و بی نقص انجام دهید.

۷-تمام سرمایه خود را وارد بازار ارزهای دیجیتال نکنید

هنگامی که درآمد شما کاملا وابسته به معاملاتتان باشد، شرایط سخت‌تری پیش رو خواهید داشت. در این شرایط گرفتن تصمیمات منطقی دشوار بوده و کنترل اضطرابی که ممکن است شما را به جبران ضررها و کسب سود بیشتر ترغیب کند مشکل‌تر خواهد بود.

پس تمام سرمایه خود را وارد یک بازار نکرده و طبق این گفته معروف، تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید.

۸-بر احساسات خود غلبه کنید

کنترل احساسات هنگام انجام معاملات برای سلامت روان و عملکرد مالی بسیار مهم است و این کنترل تنها از طریق تکرار در طول زمان شکل می‌گیرد.

اگر تازه به جمع معامله‌گران ارزهای دیجیتال پیوسته‌اید، طبیعی است که وقتی شرایط بازار کاملا باب میل شما تغییر می‌کند، از نبوغ خود شگفت زده شده و وقتی اوضاع به شکل بدی پیش می‌رود، احساس می‌کنید یک احمق هستید و افسرده می‌شوید. اما این موضوع را در نظر داشته باشیدکه با گذشت زمان کم‌تر تحت تاثیر تغییرات ناگهانی بازار قرار خواهید گرفت. این موضوع امر بسیار مهمی است که فقط و فقط با تسلیم نشدن و ادامه دادن معاملات امکان پذیر خواهد بود. طبیعی است که هیچ تریدری دوست ندارد تحت تاثیر احساسات قرار گرفته و تصمیمات هیجانی بگیرد.

۹-استراحت کنید

فراموش نکنید هنگامی که سخت مشغول بررسی نمودارها و نوسانات قیمتی هستید، زمانی را هم به استراحت خود اختصاص دهید. چرا که این موضوع برای حفظ تعادل روانی شما ضروری است. چو در این باره می‌گوید:

خارج از فضای ارزهای رمز نگاری شده، جهان دیگری هم وجود دارد.

۱۰-سایر اولویت‌های خود را فراموش نکنید

همانطور که ملکر می‌گوید، زندگی معمول خود را فراموش نکنید و هوای خودتان را داشته باشید. این موضوع به حفظ تعادل بین فضای کاری و شخصی شما کمک کرده و استرس و وسواس بیش از حد را از شما دور خواهد کرد.

برنامه‌ریزی روزانه

۱۱-مدیریت زمان را تمرین کنید

چو می‌گوید مدیریت زمان در مورد هر کاری بسیار مهم است. من به شخصه در هر ساعت از روز از خودم می‌پرسم اولویت اصلی من در حال حاضر چیست؟ برای مثال اگر اولویت من در حال حاضر تحقیق درباره شرکت X باشد، چارت‌ها و قیمت‌های ارزهای دیجیتال را فراموش کرده و فقط روی تحقیق خود درباره شرکت X تمرکز می‌کنم و اگر اولویت من انجام معاملاتم باشد، تحقیق خود درباره شرکت X  را به زمان دیگری موکول می‌کنم.

۱۲-اطلاعات خود را افزایش دهید

سرمایه‌گذاری و انجام معاملات در دنیای ارزهای رمز نگاری شده برای بسیاری از افراد چیزی فراتر از عملکرد قیمت چند ارز دیجیتال است. آن‌ها به صورت مداوم در حال تحقیق برای درک هر چه بیشتر فناوری این دنیای جذاب، تغییرات و فلسفه مربوط به آن هستند. این موضوع فواید بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. شما می‌توانید به جای آشفته و نگران شدن پس از شنیدن هر خبر و بعضا گرفتن تصمیمات اشتباه و هیجانی، وقت خود را صرف افزایش آگاهی و دانش خود در حوزه ارزهای دیجیتال کرده و با درک بیشتر این فناوری نوظهور تصمیمات درست بگیرید.

۱۳-گاهی اوقات تلفن همراه خود را فراموش کنید

 ملکر می‌گوید هنگامی که قصد دارد وقت خود را کنار خانواده بگذراند، تلفن همراه خود را فراموش کرده و به آن توجهی نمی‌کند. البته چو با مخالفت درباره این موضوع معتقد است که چیزی به عنوان حفظ تعادل بین کار و زندگی وجود ندارد. وی می‌گوید برای افرادی که واقعا می‌خواهند چیزی را به دست آورند، چیزی تحت عنوان تعادل در محل کار وجود ندارد. شما برای رسیدن به اهداف خود گاهی اوقات ممکن است هر چیزی از خواب شبانه گرفته تا دوست صمیمی خود را از دست بدهید!

۱۴-این را بدانید که وسواس کریپتو هرگز دست از سر شما برنمی‌دارد

حتی معروف‌ترین معامله‌گران نیز اقرار می‌کنند که گاهی اوقات تسلیم فشار روانی چک کردن قیمت‌ها می‌شوند و بر این باورند این موضوع هنوز هم یک چالش میان تریدرها است. شما هرگز قادر نخواهید بود زمان انفجار و سقوط قیمت بیت کوین را پیش بینی کنید. 

اما در آخر بدانید که

۱۵-ارزش زمان شما بیشتر از پول شماست

این موضوع چیزی فراتر از یک توصیه بوده و در واقع یک اصل کلی است. چیزهای واقعا مهم را فراموش نکنید!

 ارزشمندترین درسی که می‌آموزید این است که شما پول به دست می ‌آورید برای خرید زمان آزاد بیشتر!

اینگونه نیست که شما با صرف زمان بیشتر درآمد بیشتری داشته باشید. ترید و معاملات یک فرصت ناب برای جلوگیری از سخت کار کردن شما برای پولدار شدن شخص دیگر است.

سرمایه‌گذار

به عبارت دیگر اگر شما ۲۴ ساعت از هر روز هفته خود را صرف نگاه کردن به نمودارهای ارزهای دیجیتال کرده‌ و هیچ وقتی را به زندگی عادی خود اختصاص نداده‌اید، باید ببینید که آیا واقعا توانسته‌اید زندگی خود را ارتقا بدهید؟ آیا احساس یک برنده را دارید؟ باید بگوییم که اگر پول شما زمان بیشتری برایتان نخریده است سخت در اشتباه هستید!

 

منبع: Coindesk

آیا ارز‌های دیجیتال راه مناسبی برای مقابله با تورم در برابر دلار هستند؟

آیا ارزهای دیجیتال راه مناسبی برای مقابله با تورم در برابر دلار هستند؟

فلزات گرانبها بهترین روش برای حفاظت از پورتفویلوی شما در برابر کاهش ارزش طبیعی هر دارایی محسوب می‌شوند، اما چندی است که بیت کوین این معادله را به هم زده است.

هنگامی که کشورهای جهان با بحران اقتصادی روبه رو می‌شوند، دولت‌ها اقدام به چاپ پول می‌کنند. این امر منجر به ایجاد تورم شده و در چنین شرایطی سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند که در دارایی‌های بلند مدت و با ثبات سرمایه‌گذاری کنند. از منظر تاریخی طلا همیشه به عنوان یک پناهگاه امن برای حفظ ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاران استفاده می‌شد، اما چندی است که ارز دیجیتال بیت کوین به عنوان مفهوم جدیدی از ذخیره ارزش بر سر این مسئله با طلا رقابت تنگاتنگی را آغاز کرده است.

اما چند دلیل مهم برای شکل گیری این رقابت میان این دو دارایی وجود دارد. در حال حاضر بانک مرکزی ایالات متحده قادر نیست بحران به وجود آمده را به شکل مناسبی حل کند و با چاپ بی رویه پول به بیشتر شدن تورم در جامعه کمک کرده است. هم اکنون دلار ۵ درصد از ارزش خود را از دست داده و طبق پیش بینی‌ها این تازه آغاز راه است. به گفته یکی از تحلیلگران شرکت خدمات مالی گلدمن ساکس(Goldman Sachs ) دلار طی چند سال آینده حدود ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست خواهد داد.

در کنار این کاهش ارزش، نرخ تورم نیز تهدید دیگری برای دارایی سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. با کاهش پر سرعت ارزش دارایی‌های وابسته به دلار و وضعیت وخیم پیش رو، سرمایه‌گذاران از بیت کوین به عنوان یک پناهگاه امن برای حفاظت از ارزش دارایی‌ها در برابر تورم استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد این رمز ارز با وجود تمام آشفتگی‌های به وجود آمده در بخش‌های مختلف اقتصادی در سراسر دنیا، همچنان ارزش خود را حفظ کرده است. 

آیا طرز فکر این سرمایه گذاران درست است؟ آیا ارزهای دیجیتال می‌توانند از دارایی‌ها در برابر تورم دلار محافظت کنند؟

تورم و تورم منفی

ارز‌های دیجیتال راه مناسبی برای مقابله با تورم در برابر دلار

البته ممکن است سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال که با تغییرات قیمت روزانه و یا حتی ساعتی در این بازار مالی دست و پنجه نرم می‌کنند بتوانند روندهای کلان اقتصادی را نادیده بگیرند. اما تورم یکی از مواردی است که نقش مهمی در اقتصاد به عهده دارد و بهتر است قبل از اینکه ارتباط بین ارزهای دیجیتال و آن را بررسی کنیم با مفهوم این کلمه بیشتر آشنا شویم.

اساسا تورم به دلیل کاهش عمومی در قدرت خرید با پول فیات شکل می‌گیرد. عوامل زیادی در از دست رفتن این قدرت خرید نقش دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به رها کردن یک ارز مخصوص توسط سرمایه‌گذاران خارجی یا هجوم آن‌ها به یک ارز اشاره کرد. اما جدای این موراد، تورم می‌تواند حاصل افزایش عرضه پول در جامعه باشد. دقیقا مانند زمانی که بانک فدرال رزرو میلیاردها دلارچاپ کرده و چک آن‌ها را به میلیون‌ها آمریکایی می‌فرستد.

اما شرایط در تورم منفی کاملا برعکس است. با افزایش ارزش پول فیات نسبت به کالاها و خدمات مختلف، قیمت‌ها کاهش می‌یابند. برای شکل گیری تورم منفی نیز عوامل مختلفی وجود دارند، اما این پدیده عموما به دلیل سیاست‌های سخت کنترل شده مالی یا نوآوری‌های تکنولوژی ایجاد می‌شود.

بیماری همه گیر و تورم جهانی

نکته اصلی و قابل توجه در این تعاریف این است که تورم تنها می‌تواند در ارزهای فیات رخ دهد، یعنی دارایی‌هایی که بر اساس ارزش بازارِ یک داراییِ ملموس نبوده و نقش مهمی در اعتماد به رشد تولید ناخالص داخلی دارند. از زمان تاسیس توافق برتون وودز(Bretton Woods) در سال ۱۹۴۴ تا حالا، دلار آمریکا به ارز اندوخته بسیاری از کشورها تبدیل شده است.

دولت‌ها از آزادی زیادی برای چاپ پول به منظور کنترل تورم برخوردارند. اما از طرفی هنگامی که اعتماد به دولت کم است(مثل شرایط کنونی) برنامه‌های بدون چارچوب دولت می‌تواند تورم را از کنترل خارج کند. در اوایل دهه ۱۹۷۰ به دلیل تورم سریع دلار، بازار طلا با رونق کم سابقه‌ای همراه بود.

در حال حاضر هم شرایط مشابهی را پیش رو داریم. همه‌گیری ویروس مرگبار کووید-۱۹ سبب ایجاد سیاست‌های پولی تورم زای گسترده و عرضه بی رویه پول شده است و این در حالی است که قیمت‌ کالاهای ضروری مثل مواد غذایی در برخی مناطق کلیدی افزایش یافته است.

در چنین شرایطی جای تعجب نیست که بازار طلا دوباره رونق بگیرد. از این گذشته این فلز ارزشمند دارای منابع محدودی روی زمین است و قیمت آن نمی‌تواند تا حد زیادی تحت تاثیر مسائل سیاسی دولت‌ها قرار بگیرد. از طرفی بازار برخی ارزهای دیجیتال نیز در حال شکوفایی هستند. بنابراین سرمایه‌گذاران میلیاردر بر سر انتخاب بین بیت کوین یا طلا برای حفظ ارزش دارایی‌های خود دچار دودلی شده‌اند.

بیماری همه گیر و تورم جهانی

بیت کوین یا طلا؟

یکی از دلایلی که ارزهای دیجیتال می‌توانند از دارایی سرمایه‌گذاران در برابر طلا محافظت کنند این است که طلا دارای منابع محدود است. اما باید در نظر داشته باشید که ارزهای دیجیتال هم در این مورد به خصوص شباهت زیادی به طلا دارند و مانند طلا، بیت کوین هم منابع محدود داشته و تنها ۲۱ میلیون واحد از این رمز ارز قابل استخراج می‌باشد.

وجود ۲۱ میلیون واحد بیت کوین قابل استخراج به این معنی است که در محدوده‌ای از زمان تعداد کمی بیت کوین برای عرضه در مقابل تقاضای زیاد این رمز ارز وجود خواهد داشت. یعنی با گذشت زمان و کاهش عرضه، قیمت این رمز ارز افزایش می‌یابد. علاوه بر این سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال با شبکه‌های نظارتی دولتی ارتباط کمتری خواهند داشت. بنابراین هنگامی که اعتماد به  دولت‌ها کاهش می‌یابد، بسیاری از افراد و سرمایه‌گذاران برای فرار از آثار تورم  و راهکارهای نامناسب دولت‌ها از دلار دوری کرده و دارایی‌های خود را به بازار ارزهای رمز نگاری شده منتقل می‌کنند و این بازار را گزینه بهتری نسبت به طلا می‌دانند.

اما مشخص نیست که بیت کوین هم به صورت کامل خاصیت تورم زدایی دارد یا خیر. ولی می‌دانیم که منابع این ارز دیجیتال هم محدود است و طبق پیش بینی‌ها آخرین واحد از بیت کوین در سال ۲۱۴۰  استخراج خواهد شد. این بدان معنی است که بیت کوین هم حداقل تا ۱۲۰ سال دیگر قادر نخواهد بود به عنوان یک محافظ کاملا پایدار در مقابل تورم عمل کند.

انعطاف پذیری و پایداری

با در نظر گرفتن این موضوع که یکی از اصلی‌ترین عوامل محرک افزایش قیمت بیت کوین ترکیب پایداری و متغیر بودن یک دارایی است، نتیجه می‌گیریم که بیت کوین را نمی‌توان به عنوان یک دارایی پایدار در مقابل تورم دلار در نظر گرفت ولی اگر قرار است این رمز ارز را صرفا جایگزینی برای طلا بدانیم باید گفت که بیت کوین چیزی بیشتر از یک پناهگاه امن است.

منبع: Cointelegraph

پلتفرم پرداخت بلاک چینی سنگاپور در آستانه راه اندازی

پلتفرم پرداخت بلاک چینی سنگاپور در آستانه راه اندازی

مقامات سنگاپور امروز اعلام کردند که پروژه پرداخت بلاک چین آن‌ها به نام پروژه Ubin کامل و آماده راه‌اندازی تجاری است.

شورای اقتصادی سنگاپور (MAS) برای اولین بار پروژه Ubin را در سال ۲۰۱۷ با هدف توسعه دلار دیجیتال این کشور (SGD) راه‌اندازی کرد. قدم بعدی این پروژه شامل توسعه شبکه‌ بلاک چین و استفاده از تکنولوژی غیر متمرکز لجر به منظور ساخت سیستمی برای پاکسازی و ایمن سازی پرداخت‌ها به وسیله دلار دیجیتال سنگاپور می‌شد.

شورای اقتصادی سنگاپور در فاز آخر این پروه با شرکت سرمایه‌گذاری Temasek و بانک سرمایه‌گذاری آمریکایی جی پی مورگان نیز دست به همکاری زد.

سنگاپور موفق شد اولین نسخه آزمایشی این شبکه پرداخت بلاک چینی را در نوامبر ۲۰۱۹ تست کند. پس از این اتفاق وزارت دارایی تلاش کرد تا این سیستم را با برنامه‌های بلاک چین تجاری تلفیق کند.

طبق اطلاعیه‌ این ارگان شبکه پرداخت بلاک چین سنگاپور قابلیت یکپارچه‌سازی با دیگر شبکه‌های بلاک چین را خواهد داشت. در مقام مقایسه با سایر پلتفرم‌ها، این سیستم می‌تواند تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تری در مبادلات ارزی فراهم کند.

پیشتاز نوآوری‌های بلاک چینی و رمز ارزی

بانک سنگاپور

راوی منون (Ravi Menon) رییس وزارت دارایی سنگاپور، ماه گذشته اعلام کرد که این کشور قصد دارد برای تاسیس ارز دیجیتال ملی خود با چین همکاری نزدیک داشته باشد.

سنگاپور در کنار پروژه‌های بلاک چین محور دولتی خود، در بخش خصوصی نیز دست به نوآوری‌های زیادی در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال زده است. تا آنجا که طی ۱۲ ماه گذشته تعداد شرکت‌های بلاک چینی این کشور با رشد ۵۰ درصدی همراه بوده است.

شبکه تست نت TON

غیر فعال شدن شبکه آزمایشی TON تا یک ماه آینده

پروه بلاک چین تلگرام که شبکه متن باز تلگرام (TON) نام دارد در ماه می ۲۰۲۰ لغو شد اما به نظر می‌رسد شبکه آزمایشی TON طی یک سال گذشته به فعالیت خود ادامه داده است.

گروه رسمی توسعه دهندگان TON در جریان به روز رسانی انجام شده در تاریخ ۶ ژوئن اعلام کردند که حمایت خود از شبکه آزمایشی TON را متوقف خواهند کرد. سایر اعتبار سنج‌های این شبکه نیز تا تاریخ ۱ آگوست دست از کار خواهند کشید. توصیه می‌شود که شرکت کنندگان در این شبکه تمام اطلاعات خود را ذخیره کرده و فرآیندهای آزمایش خود را متوقف کنند.

با اینکه غیر فعال شدن این شبکه طی یک ماه آینده در دستور کار قرار دارد ولی شرکت‌کنندگان در شبکه آزمایشی TON  همچنان می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. برای این منظور کاربران می‌توانند اعتبار سنج شبکه آزمایشی خود را نصب کنند. این موضوع با جزییات کامل در سه سند مجزا شامل دستورالعمل های لازم برای نود کامل، تاییدکنندگان و توکن‌های آزمایشی گرام توضیح داده شده است.

عرضه شبکه آزمایشی TON در سپتامبر ۲۰۱۹

شبکه تلگرام
توقف تون توسط تلگرام

تلگرام در تاریخ ۶ سپتامبر ۲۰۱۹، شبکه آزمایشی TON را عرضه کرد و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در تاریخ ۳۱ اکتبر سال گذشته نسخه آزمایشی آلفای کیف پول iOS را برای توکن اصلی خود یعنی توکن گرام عرضه کرد. اما برنامه‌های TON هرگز به طور کامل محقق نشد، زیرا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ناگهان ICO تلگرام به ارزش ۱.۷ میلیارد دلار را غیرقانونی خواند.

تلگرام پس از پشت سر گذاشتن کشمکش‌های طولانی با قانونگذاران آمریکایی تصمیم گرفت پروژه TON را متوقف کرده و طبق حکم نهایی دادگاه و طبق اعلان رسمی پاول دوروف (Pavel Durov) مدیرعامل تلگرام ۱٫۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاران را به آن‌ها بازگرداند.

همکاری اکسپدیا و تراولا برای رزرو ۲ میلیون مقصد گردشگری جهان از طریق ارزهای دیجیتال

همکاری اکسپدیا و تراولا برای رزرو ۲ میلیون مقصد گردشگری جهان از طریق ارزهای دیجیتال

, ,

امکان پرداخت هزینه رزرو اقامتگاه از طریق ارزهای دیجیتال توسط غول خدمات مسافرتی جهان فراهم شد. شرکت اکسپدیا امکان رزرو ۷۰۰,۰۰۰  اقامتگاه‌ خود را از طریق ارزهای رمز نگاری شده توسط تراولا دات کام ( Travala.com ) برای علاقمندان به گردشگری در سراسر دنیا فراهم کرد.

طبق اطلاعیه‌ای که در تاریخ ۶ ژوئن از سمت این شرکت بزرگ منتشر شد، اکسپدیا امکان رزرو بیش از ۷۰۰,۰۰۰ اقامتگاه را از طریق ارزهای دیجیتال به سرویس خدمات خود اضافه کرد تا تعداد اقامتگاه‌های قابل رزرو با ارزهای دیجیتال این شرکت به بیش از ۲ میلیون در ۲۳۰ کشور جهان برسد.

امکان پرداخت هزینه‌های اقامت هتل با ارز دیجیتال

معاون ارشد اکسپدیا، آلفونزو پردز ( Alfonso Paredes ) در همین راستا اعلام کرد که این شرکت قصد دارد پلتفرم مسافرتی تراولا دات کام را بیش از پیش توسعه دهد. وی در ادامه افزود این شرکت اشتیاق فراوانی به نوآوری داشته و در صدد است نیازهای کاربران خود را در مورد انتخاب روش پرداخت برطرف کند.

تراوالا (Travala) ، سرویسی است که به کاربران خود امکان پرداخت هزینه‌های اقامت هتل با ارز دیجیتال را می‌دهد و شرکت اکسپدیا که متعلق به هشتمین آژانس هواپیمایی بزرگ آمریکا می‌باشد، اولین سایتی است که خدمات گردشگری و فروش بلیط هواپیما را به صورت آنلاین در اختیار کل جهان قرار داد.

ارزهای دیجیتال
پرداخت هزینه هتل ها با ارز دیجیتال

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ تراولا دات کام در اقدامی مشابه بیش از ۹۰,۰۰۰ اقامتگاه خود را به پلتفرم booking.com اضافه کرد. طبق گزارش‌های به دست آمده پس از این اتفاق، درآمد پلتفرم مسافرتی تراولا دات کام با افزایش ۳۰ درصدی همراه بوده است.

از طرفی در اواخر ماه می شرکت خدمات مسافربری ترول بای بیت ( Travelbybit (  نیز طی مشارکت خود با تراولا امکان پرداخت هزینه رزرو اقامتگاه توسط ارزهای دیجیتال را برای کاربران علاقمند به صنعت کریپتوکارنسی فراهم کرد.

تاثیر ارزهای دیجیتال بر صنعت توریسم

نفوذ ارزهای دیجیتال در صنعت توریسم و مسافرتی تنها محدود به رزرو آنلاین اقامتگاه نمی‌شود. در ماه دسامبر گذشته، اخباری منتشر شد مبنی بر این که تایلند قصد دارد از بلاکچین (blockchain ) در ویزای الکترونیکی Visa On Arrival (eVOA) استفاده کند و شرکت هواپیمایی آلترنیتیو (Alternative Airlines) نیز جهت تسهیل پرداخت کریپتو، با خدمات کریپتوکارنسی یو تراست (Utrust) همکاری کرده است.

وجود چنین مواردی و انتشار اخباری از این دست همگی بر قدرت ارزهای دیجیتال و افزایش پذیرش این ارزها در جامعه اشاره دارد. امروزه بسیاری از شرکت‌ها از بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال برای ارائه محصولات و خدمات خود به صورت آنلاین و آفلاین استفاده می‌کنند. برای مسافران، استفاده از ارز‌های دیجیتال به عنوان راهی برای دور زدن هزینه‌های تبدیل ارز، کارمزد مربوط به عابر بانک‌ها و تراکنش و همچنین خطرات کلاهبرداری است که متاسفانه در زمینه استفاده از کارت‌های اعتباری بین المللی کم نیست.

ویژگی‌های دلار دیجیتال از زبان کارمندان بانک مرکزی کانادا

ویژگی‌های دلار دیجیتال از زبان کارمندان بانک مرکزی کانادا

کارشناسان بانک مرکزی کانادا برنامه‌های خود را درباره نحوه عرضه دلار دیجیتال برای شهروندان کانادایی اعلام کرده‌اند.

طبق گفته کارکنان بانک مرکزی کانادا، دلار دیجیتال این کشور باید برخی ویژگی‌های اسکناس‌های سنتی مثل دسترسی بسیار آسان را داشته باشد.

کارشناسان بانک مرکزی کانادا طی یادداشتی از برخی اهداف ارز دیجیتال بانک مرکزی این کشور پرده برداشتند. لازم به ذکر است این نوشته توسط کارمندان و تحلیلگران این بانک مرکزی منتشر شده و شورای مدیریت هیچ ادعایی نسبت به آن ندارد. بنابراین موارد ذکر شده در این یادداشت لزوما دیدگاه بانک مرکزی کانادا را بیان نمی‌کند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی
دلار ارز دیجیتال بانک مرکزی کانادا

این گروه از متخصصان معتقدند ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی ( CBDC ) برای مورد استفاده قرار گرفتن توسط کل جامعه، باید از جهاتی شبیه به اسکناس‌های رایج و فیزیکی فعلی باشند. ارزهای دیجیتال ارائه شده توسط بانک‌های مرکزی باید در اجتماعات شهری، روستایی و حتی در مناطق دور افتاده برای تمامی افراد جامعه اعم از کسانی که حساب بانکی دارند یا فاقد آن هستند، در دسترس بوده و قابلیت استفاده توسط همه افراد حتی نابینایان و افراد کم بینا را نیز داشته باشند. در این یادداشت آمده است:

ارزهای دیجیتال مخصوص بانک‌های مرکزی باید به اندازه پول‌های نقد در دسترس باشند.

پول دیجیتال و نیاز افراد جامعه

همچنین متخصصین بانک مرکزی در ادامه اظهار داشتند، ارز دیجیتال بانک‌ مرکزی باید با افزایش ویژگی‌های کاربردی خود، شرایطی را فراهم کند که شهروندان کانادایی بتوانند در صورت عدم دسترسی به اینترنت و تلفن هوشمند از آن‌ها استفاده کنند. این ارزها باید قابلیت استفاده در مناطقی که پوشش شبکه اینترنتی ضعیفی دارند و یا هنگام قطع برق را نیز داشته باشند.

بانک مرکزی کانادا به عنوان اولین قدم برای توسعه دلار دیجیتالی پیشنهادی، به دنبال درک نیازهای شهروندان خود از طریق رایزنی‌های گسترده، گزینه‌های مختلف طراحی را بررسی کرده و نمونه اولیه را قبل از عرضه اصلی منتشر خواهد کرد.

دسترسی آسان جهانی به ارزهای بانک مرکزی

برای افزایش هر چه بیشتر قابلیت‌های کاربردی ارز دیجیتال مخصوص بانک‌ مرکزی، این بانک قصد دارد از یک دستگاه با دسترسی مقرون به صرفه جهانی کمک بگیرد. کارت‌های UAD می‌توانند عناصر بصری و امنیتی را با اسکناس‌های بانکی ترکیب کنند که این موضوع با افزایش اعتماد در سیستم ارز دیجیتال مخصوص بانک‌های مرکزی، امنیت افراد در مقابل دستگاه‌های جعلی را تامین خواهد کرد.

ابعاد کارت‌های UAD پیشنهادی می‌تواند به اندازه یک کارت بدهی یا اعتباری باشد و  به راحتی در کیف پول افراد قرار بگیرد. کارشناسان این امر خاطرنشان می‌کنند که یک کارت UAD امکان استفاده از دارایی‌های افراد را در هر جا و بدون نیاز به یک شبکه متمرکز برای آن‌ها فراهم خواهد کرد. چنین دستگاه‌هایی باید از پتانسیل دسترسی بالقوه به منابع طبیعی انرژی مانند نور خورشید هم بهره‌مند باشند.

غول معدنی جهان اولین تجارت سنگ معدن را با استفاده از تکنولوژی بلاک چین انجام داد

غول معدنی جهان اولین تجارت سنگ معدن را با استفاده از تکنولوژی بلاک چین انجام داد

کمپانی چند میلیون دلاری  BHP ، اعلام کرد که اولین تجارت سنگ آهن به ارزش ۱۴ میلیون دلار را با استفاده از فناوری بلاک چین به انمام رسانده است.

بزرگ‌ترین شرکت معدنی جهان، امروز اعلام کرد که برای اولین بار در دنیا، تجارت سنگ آهن ۱۴ میلیون دلاری خود را به کمک یک پلتفرم بلاک چین به پایان رسانده است. این پلتفرم توسط یک شرکت فناوری محور مستقر در کانادا به نام MineHub Technologies توسعه داده شده است.

تولید کنندگان بزرگ فولاد در دنیا به دنبال استفاده از بلاک چین

این معامله بین غول معدنی جهان BHP و کمپانی بائو استیل (  China Baowu Steel Group) انجام شد. گروه بائو استیل چین یکی از بزرگ‌ترین  تولید کنندگان فولاد در دنیا است که در سال ۱۹۷۸ راه‌اندازی شده و در حال حاضر با تولید ۵۹ میلیون تن فولاد در سال چهارمین تولیدکننده فولاد جهان به‌شمار می‌رود. بخشی از سهام این شرکت در بازار بورس شانگهای معامله می‌شود و بزرگترین سهامدار آن دولت چین است.

BHP ماه گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که قصد دارد تجارت سنگ معدن خود بر بستر بلاک چین را با شرکت بائو استیل انجام دهد.

طبق گزارشی از رویترز، کمپانی BHP از یک پلتفرم بلاک چین برای پردازش دیجیتالی شرایط قرارداد  و همچنین تبادل اسناد استفاده کرده است. معاملات انجام شده بر بستر بلاک چین توسط BHP در حقیقت مقدمه‌ای برای دیجیتالی کردن فرایند اسناد و مدارک در تجارت کالاها به شمار می‌رود. در همین راستا میشل هوورز مدیر ارشد فروش و بازاریابی BHP گفت:

صنعت کالاهای فله به منظور کاهش فرایند مستندات فیزیکی خود به یک انقلاب دیجیتالی نیاز دارد.

غول معدنی جهان اولین تجارت سنگ معدن را با استفاده از تکنولوژی بلاک چین انجام داد
تولید کنندگان بزرگ فولاد به دنبال استفاده از بلاک چین

نوآوری بی اچ پی و بائو استیل در استفاده از فناوری بلاک چین

بائو استیل مدت‌هاست که در فکر دیجیتالی کردن تجارت خود با استفاده از فناوری بلاک چین است. در ماه می سال جاری این شرکت معامله‌ای مبنی بر بلاک چین با یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های استخراج معادن به نام ریو تینتو ( Rio Tinto ) انجام داد.

علاقمندی شرکت BHP به فناوری بلاک چین هم به سال ۲۰۱۷ و زمانی که ویتالیک بوترین بنیانگذار ارز دیجیتال اتریوم اعلام کرد این شرکت ۹۲ میلیارد دلاری قصد ساخت یک برنامه غیر متمرکز برای ردیابی منابع طبیعی را دارد، برمی‌گردد.

در فوریه سال ۲۰۱۹ نیز این غول معدنی جهان با همکاری موفقیت آمیز خود با یک شرکت حمل و نقل ژاپنی به نام NKY از فناوری بلاک چین استفاده کرد.

فناوری بلاک چین در صنایع مختلف کاربردهای فراوان و متعددی دارد و بر اساس گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی‌های پایدار و تجدیدپذیر این فناوری نوین قابلیت بکارگیری در صنایعی همچون مسافرت و هتلداری، بیمه، بهداشت و درمان، غذا و کشاورزی، حقوقی، زنجیره تأمین، خرده فروشی  و … را نیز دارد و می‌تواند کمک به سزایی به توسعه و بهبود زیرساخت‌های مربوط به آن‌ها کند.

هولدرهای ژاپنی ریپل را به اتریوم ترجیح می‌دهند

هولدرهای ژاپنی ریپل را به اتریوم ترجیح می‌دهند

,

طی بررسی‌های به دست آمده از صرافی ژاپنی بیتمکس، دارایی ۲۶ درصد از سرمایه‌گذاران در بازار ارز دیجیتال بیت کوین قرار دارد. این در حالی است که ۲۵ درصد از آن‌ها روی ارز دیجیتال ریپل سرمایه گذاری کرده و تنها ۹ درصد از سرمایه‌گذاران اتریوم را برای سرای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اند.

ریپل در رقابت تگاتنگ با بیت کوین بین سرمایه گذاران ژاپنی

با اینکه ارز دیجیتال اتریوم در حال حاضر بزرگ‌ترین آلت کوین جهان بوده و دومین رتبه مارکت کپ بازار ارزهای دیجیتال را از آن خود کرده است، اکثر سرمایه‌گذاران ژاپنی ریپل را برای سرمایه‌گذاری در مقابل اتریوم انتخاب می‌کنند.

طبق این بررسی که در حساب توییتری صرافی بیتمکس در تاریخ ۱۲ ژوئن منتشر شد، محبوبیت ارز دیجیتال ریپل در میان تریدرهای ژاپنی رقابت تنگاتنگی با بیت کوین دارد. حدود ۲۵ درصد از ۱,۴۹۸ شرکت کننده در این نظر سنجی اذعان کردند که ریپل ارز دیجیتال مورد علاقه آن‌هاست.

ارز دیجیتال ریپل

لازم به ذکر است که این نظر سنجی تنها نمونه کوچکی از جامعه علاقمند به ارزهای دیجیتال در ژاپن را مورد بررسی قرار داده و لزوما نتیجه این نظر سنجی به معنای حقیقت داشتن ۱۰۰ درصدی این موضوع نیست.

با این حال، انجمن مبادلات ارزهای مجازی ژاپن (  JVCEA ) نیز یافته‌‌های مشابهی را در دسامبر سال ۲۰۱۹ گزارش داد. گزارش‌ها حاکی از آن بود که ارز دیجیتال ریپل در رتبه دوم سرمایه‌گذاری با  ( ارز ین ) قرار داشته و اتریوم در رتبه سوم قرار دارد.

آیا ریپل محبوبیت خود را در ژاپن از دست می‌دهد؟

طبق گزارش‌های کوین تلگراف، تعاملات آنلاین ریپل در توییتر طی سه ماه اول سال ۲۰۲۰ با کاهش زیادی همراه بوده است. این در حالی است که ریپل مجبور شد مقدار قابل توجهی از دارایی‌های خود را برای حفظ جریان نقدی مثبت، وارد بازار کند. از طرفی شرکت تحلیل داده Messari  نیز گزارش داد که ریپل بدترین عملکرد را بین ارزهای دیجیتال برتر در سال ۲۰۱۹ داشته است.

قیمت ارز دیجیتال ریپل ( هنگام نگارش این مطلب ) در محدوده ۲٫۲۸ دلار قرار دارد. با اینکه به نظر می‌رسد ارتش طرفداران ریپل روز به روز کوچکتر می‌شود ولی این موضوع چیزی از محبوبیت این ارز رمز نگاری شده بین سرمایه‌گذاران ژاپنی کم نکرده است.

منبع: Cointelegraph

الزام فعالسازی رمز پویای یکبارمصرف برای تراکنش‌های اینترنتی

,

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اخیرا بیانیه‌ای درباره فعالسازی رمز پویا منتشر کرده است. بانک مرکزی طبق این بیانیه از تاریخ اول دی ماه سال ۱۳۹۸ تمامی افراد دارای حساب بانکی که قصد انجام تراکنش‌های اینترنتی دارند را ملزم به دریافت رمز پویا یا رمز یکبار مصرف کرده است. امروزه بیشتر افراد جامعه تراکنش‌های مالی خود را به وسیله اینترنت و به راحتی چند کلیک ساده انجام می‌دهند. به دلیل اینکه بسیاری از کاربران اکسکوینو برای انجام تراکنش‌های مالی خود به رمز دوم یکبار مصرف یا رمز پویا احتیاج خواهند داشت، در این مقاله سعی کردیم شما را با طریقه فعالسازی رمز دوم حساب بانکی خود آشنا سازیم.

رمز پویا یا رمز یکبار مصرف ( OTP: One Time Password) ) در حقیقت یک عدد چند رقمی است که عملکردی مانند رمز دوم کنونی حساب‌های بانکی دارد. با این تفاوت که این رمز یکبار مصرف، همانطور که از نامش پیداست فقط و فقط قابلیت استفاده برای یک تراکنش را دارد. این رمز پویا دارای اعتبار ۶۰ ثانیه‌ای است. به این معنی که اگر شما اقدام به دریافت رمز یکبار مصرف کردید و در محدوده زمانی یک دقیقه‌ای از آن استفاده نکردید این رمز دیگر قابل استفاده نخواهد بود و برای انجام تراکنش‌ خود باید دوباره آن را دریافت کنید. همچنین هر رمز عبور پایا برای یک تراکنش قابل استفاده خواهد بود یعنی اگر این رمز را دریافت کردید و تا انجام تراکنش بعدی ۱ دقیقه هم نگذشته باشد باز هم باید رمز دوم جدید دریافت کنید.

رمز دوم پویا و افزایش امنیت

هدف رمز دوم پویا یا رمز یکبار مصرف افزایش امنیت تراکنش‌های مالی عنوان شده است. در حالت قبل اگر سارقی به شماره کارت، رمز دوم و CVV2 شما دسترسی داشت می‌توانست به کل موجودی حساب شما هم دسترسی داشته باشد. اما با رمز پویا دسترسی به اطلاعات حساب شما بدون اطلاعات کارت بانکی و سیم کارت شخص امکان پذیر نیست و همین امر سبب افزایش امنیت تراکنش‌های اینترنتی می‌شود.

برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف ۳ روش کلی وجود دارد:

 • دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف با پیامک
 • دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف به وسیله کد USSD
 • دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف با اپلیکیشن موبایل بانک‌ها

روش ارائه رمز دوم یکبار مصرف توسط هر بانک تفاوت دارد. برای آشنایی با روش دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک‌های مختلف تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف بانک ملی

بانک ملی ایران اپلیکشنی به نام ۶۰ یا رمزبان را برای دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف عرضه کرده است.

 • اپلیکیشن ۶۰ را می‌توانید ازسایت بانک ملی دریافت و نصب کنید.
 • با کلیک روی گزینه رمز یکبار مصرف، شماره تلفن خود را وارد کنید.
 • رمز ورود خود را به صورت الگو یا رمز عددی تعریف کنید
 • کد فعال‌سازی که توسط بانک برای شما به صورت پیامک ارسال شده است را وارد کرده و گزینه تایید را بزنید
 • به خودپرداز بانک ملی مراجعه کرده و در بخش رمز، فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید.
 • شماره تلفن همراهی که در اپلیکیشن وارد کرده بودید را در بخش مشخص‌شده در دستگاه خودپرداز وارد کرده و آن را تایید کنید.
 • یک کد ۸ رقمی توسط دستگاه چاپ شده و به شما داده می‌شود و همچنین یک کد برایتان ارسال می‌شود. با وارد کردن این دو کد در نرم افزار، سامانه تولید رمز یکبار مصرف ما فعال می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک ملت

بانک ملت سامانه «رمزنگار» را با دو روش پیامک و اپلیکیشن عرضه کرده است.

دریافت رمز دوم به وسیله اپلیکیشن رمزنگار

 • اپلیکیشن رمزنگار را از سایت بانک ملتدریافت و نصب کنید.
 • به دستگاه‌های خودپرداز بانک ملت مراجعه کرده و در بخش تغییر رمز/ خدمات رمز پویا / فعال‌سازی رمزنگار ملت (اپلیکیشن) را انتخاب کنید.
 • یک کد فعال‌سازی برای شما ارسال خواهد شد.
 • پس از وارد کردن کد فعال‌سازی، رمز ورود خود برای نرم افزار را تعریف کنید.
 • کارت‌های بانک ملت خود را در سامانه رمزنگار وارد و تعریف کنید.
 • رمز دوم یک‌بارمصرف را در هر بار استفاده دریافت کنید.

دریافت رمز دوم به وسیله پیامک

 • به دستگاه‌های خودپرداز بانک ملت مراجعه کنید و در بخش تغییر رمز / خدمات رمز پویا / فعال‌سازی رمز نگار ملت (نسخه پیامکی) را انتخاب کنید. سپس شماره‌ی تلفن همراهی که در بانک ثبت‌ شده است به شما نمایش داده خواهد شد.
 • این مورد را انتخاب کنید.
 • راهنمای استفاده از سامانه برای شما پیامک می‌شود.
 • برای هر بار استفاده، چهار رقم آخر کارت خود را به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ پیامک کنید.
 • رمز دوم پویا توسط بانک ملت برایتان پیامک خواهد شد.

فعالسازی رمز دوم بانک سامان

بانک سامان نرم‌افزاری به نام رمزینه را برای عرضه رمز یکبار مصرف در اختیار مشتریان خود قرار داده است.

 • اپلیکیشن رمزینه را از وبسایت بانک ساماندریافت و نصب کنید.
 • مربوطه را فعالسازی کنید. اپلیکیشن

توجه: اگر با نت بانک سامان وارد می‌شوید  در بخش مدیریت کارت، گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید. کارت مورد نظر خود را در بخش افزودن کارت اضافه کنید. با انتخاب گزینه فعال سازی رمزینه QR code برای شما ارسال خواهد شد. در صورت مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک سامان مراجعه و فرم مخصوص فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف را تکمیل کنید. کد QR code  در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 • در اپلیکیشن رمزینه، QR code را در بخش فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف اسکن کنید.
 • برای نرم‌افزار رمزینه‌ی خود یک رمز عبور ۶ رقمی تعریف کنید.
 • کد ۴ رقمی پیامک شده را در نرم افزار رمزینه وارد کنید.
 • رمزینه آماده‌ی تولید رمز دوم یک‌بارمصرف برای شماست.

فعالسازی رمز دوم بانک اقتصاد نوین

بانک اقتصاد نوین از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ارس را از وبسایت بانک اقتصاد نوین دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار تعریف کنید.

توجه: در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را داده و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی نیز با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.

 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک پارسیان

بانک پارسیان به وسیله‌ی نرم‌افزار همراه کارت خود، رمزهای یک‌بارمصرف را عرضه می‌کند.

 • به دستگاه خودپرداز بانک پارسیان مراجعه کرده و از بخش عملیات رمز، گزینه‌ی ثبت‌نام رمز یک‌بارمصرف را انتخاب کنید.
 • شماره تلفنی که قبلا در زمان افتتاح حساب در بانک پارسیان ثبت کرده‌اید، نمایش داده شده و در صورت درست بودن، شما آن را تایید می‌کنید
 • یک رمز ۸ رقمی تعیین کرده و آن را به یاد داشته باشید.
 • در مرحله‎‌ی بعد می‌توانید فعال شدن سامانه رمز دوم یک‌بارمصرف پیامکی، علاوه بر همراه بانک را تایید کنید.
 • یک کد فعال‌سازی به شماره همراه شما ارسال می‌شود.
 • نرم افزار همراه کارت پارسیان را ازوبسایت بانک پارسیان دریافت و نصب کنید.
 • در بخش رمز یک‌بارمصرف، شماره کارت و کد فعال‌سازی پیامک شده را وارد کنید.
 • رمز دوم یک‌بارمصرف برای شما فعال می‌شود.
 • برای دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف، در بخش رمز یک‌بارمصرف / گزینه صدور/ کارت مورد نظر را انتخاب کرده و با وارد کردن رمز ۸ رقمی ثبت شده در دستگاه خودپرداز، رمز دوم یک‌بارمصرف نمایش داده می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد برای عرضه رمز دوم یک‌بارمصرف به کاربران‌اش، دو روش کد USSD و اپلیکیشن همراه بانک را عرضه کرده است.

فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف :

 • در صورت فعال‌سازی با اینترنت بانک پاسارگاد وارد وب‌سایت بانک پاسارگاد به نشانیbpi.ir و حساب اینترنت‌بانک خود شوید. / بخش کارت / کارت‌های من / در ستون عملیات گزینه سه نقطه (…) را انتخاب کنید/ گزینه مدیریت نوع رمز دوم / تایید رمز دوم یک‌بارمصرف به عنوان رمز دوم کارت را انتخاب کنید. و در صورت فعال‌سازی با همراه بانک، اپلیکیشن موبایل‌بانک (همراه‌بانک پاسارگاد) را از وبسایت بانک پاسارگاددریافت و نصب کنید. / در قسمت کارت / رمز پویا / گزینه‌‌ی فعال‌سازی را انتخاب کنید.

دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف :

 • با اپلیکیشن: وارد موبایل‌بانک پاسارگاد شوید / بخش کارت / رمز پویا / انتخاب گزینه‌ی دریافت رمز پویا
 • با کد دستوری: شماره *۷۲۰# را شماره‌گیری کنید / گزینه‌ی رمز پویای کارت را انتخاب کنید / رمز دوم پویا به شماره شما پیامک خواهد شد.

فعالسازی رمز دوم بانک صادرات

نرم افزار ریما، نرم افزار رمزساز مورد استفاده بانک صادرات است.

 • نرم افزار ریما را از وبسایت بانک صادراتدریافت و نصب کنید.
 • با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انجام دهید.
 • یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و یک رمز توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود که با آنها نرم افزار را فعال می‌کنید.
 • پس از ورود این دو کد، نرم افزار فعال و آماده‌ی تولید رمزهای یک‌بارمصرف است.

فعالسازی رمز دوم بانک تجارت

بانک تجارت نرم افزار همراز را برای تولید رمز دوم یکبار مصرف عرضه کرده است.

رمز پویای بانک تجارت

 • نرم افزار همراز را ازوبسایت بانک تجارت دریافت و نصب کنید.
 • برای فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف به شعب یا دستگاه‌های خودپرداز بانک تجارت مراجعه کنید.
 • پس از فعال‌سازی نرم‌افزار، می‌توانید در زمان خرید و تراکنش‌های بانکی، رمز پویا یا رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک سپه

بانک سپه دارای نرم افزار رمزساز ویژه‌ی خود است.

برنامه‌ی رمزساز را از سایت بانک سپه دریافت و نصب کنید.

 • برای فعال کردن نرم‌افزار باید این سه بخش را داخل نرم‌افزار وارد کنید.
 • شماره‌ی مشتری که می‌توانید از شعب بانک دریافت کنید.
  شماره‌ی سریال OPT که باید به صورت حضوری از بانک سپه دریافت کنید.
  کد فعال‌سازی که توسط بانک برای شما پیامک می‌شود
 • نام کاربری و رمز ورود جدید تعریف کنید.
 • وارد بخش رمزساز برنامه شوید و رمز دوم یک‌بارمصرف یا پویا را تولید کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک کشاورزی

بانک کشاورزی از نرم افزار ریما به عنوان نرم افزار رمزساز خود استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ریما را از وبسایت یکی از این بانک‌ها مثلاسایت بانک کشاورزی دریافت و نصب کنید.
 • با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انجام دهید.
 • یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و یک رمز توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود که با آنها نرم‌افزار را فعال می‌کنید.
 • پس از ورود این دو کد، نرم‌افزار فعال می‌شود و آماده‌‌ی تولید رمزهای یک‌بارمصرف است.

فعالسازی رمز دوم بانک مسکن

بانک مسکن از نرم افزاری به نام رمز نما استفاده می‌کند.

 • به دستگاه خودپرداز بانک مسکن مراجعه کنید.
 • در بخش تغییر رمز، گزینه‌ی رمز دوم پویا را انتخاب کنید.
 • شماره تلفن همراه خود را که قبلا در حساب‌تان در بانک مسکن ثبت کرده‌اید، وارد کنید.
 • یک شماره سریال توسط دستگاه چاپ و یک کد فعال‌سازی برای شما پیامک می‌شود.
 • اپلیکیشن رمز نما را ازسایت بانک مسکن دریافت و دانلود کنید.
 • در اپ رمزنما، شماره مسکن کارت، کد فعال‌سازی چاپ‌شده و شماره سریال پیامک‌شده را وارد کنید تا نرم افزار فعال شود.
 • با زدن گزینه‌ی دریافت رمز، رمز دوم یک‌بارمصرف برای شما تولید می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک رفاه کارگران

بانک رفاه کارگران هم نرم‌افزار تولید رمز ویژه‌ی خود را دارد.

رمز پویای بانک رفاه کارگران

 • به یکی از شعب بانک رفاه کارگران مراجعه کنید و یک شماره سریال و یک شماره فعال‌سازی رمز یک‌بارمصرف دریافت کنید.
 • سپس ازسایت بانک رفاه، بنا به اینکه شماره‌ی سریال شما با چه حروفی آغاز می‌شود، یکی از دو نرم افزار موجود در سایت بانک رفاه را دانلود و نصب کنید.
 • پس از ورود شماره سریال و کد فعال‌سازی، نرم‌افزار رمزهای دوم یک‌بارمصرف را برای شما تولید می‌کند.

فعالسازی رمز دوم بانک آینده

بانک آینده هم از نرم‌افزار ریما برای تولید رمز پویا یا رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم افزار ریما را ازوبسایت بانک آینده دریافت و نصب کنید.
 • با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انجام دهید.
 • یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و یک رمز توسط پیامک برای شما ارسال می‌شود که با آنها نرم‌افزار را فعال می‌کنید.
 • پس از ورود این دو کد، نرم‌افزار فعال و آماده‌ی تولید رمزهای یک‌بارمصرف می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک شهر

بانک شهر نرم‌افزار رمز نت را عرضه کرده است.

رمز پویای بانک شهر

 • نرم افزار رمز نت را ازسایت بانک شهر دریافت کنید.
 • با مراجعه به شعب بانک شهر، پس از ثبت درخواست و احراز هویت، یک کد فعال‌سازی (QR code ) دریافت می‌کنید.
 • با اسکن کد دریافت‌شده در نرم‌افزار، نرم‌افزار رمزساز شما فعال می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک دی

بانک دی از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ارس را ازوبسایت بانک دی دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خود تعریف کنید.توجه: در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت‌بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.
 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک سینا

بانک سینا از نرمافزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار ارس را ازوبسایت بانک سینا دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خودتان تعریف کنید.

در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید و در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.

 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک سرمایه

بانک سرمایه هم از نرم‌افزار رمزساز ویژه خود بهره می‌برد.

 • نرم افزار رمزساز بانک سرمایه را ازوب سایت رسمی بانک سرمایه دریافت و نصب کنید.
 • وارد اینترنت بانک بانک سرمایه شوید و از بخش تنظیمات، گزینه‌ی فعال‌سازی برنامک رمزساز را انتخاب کنید.
 • پس از انتخاب گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف، یک کد ۴ رقمی برای شما پیامک می‌شود و یک QR Code برای شما نمایش داده می‌شود.
 • پس از اسکن QR Code و ورود کد پیامکشده، نرم‌افزار فعال می‌شود و می‌توانید پس از انتخاب یک رمز ورود شخصی برای نرم‌افزار، از آن برای تولید رمز پویا یا رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک انصار

بانک انصار از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

رمز پویای بانک انصار

 • بهصفحه فعالسازی رمز دوم در بانک انصار مراجعه کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خود تعریف کنید.در صورت فعال‌سازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.
 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک گردشگری

 • بانک گردشگری هم از نرم‌افزار همراه بانک خودش برای رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده کرده است.

 • وارد سایت بانک گردشگری شوید و در بخش کارت، گزینه‌ی کارت‌های من را انتخاب کنید.
 • در ستون عملیات، گزینه‌ی سه نقطه (…) را باز کنید و مدیریت رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید و فعال‌شدن آن را تایید کنید.
 • نرم‌افزار همراه بانک مربوط بهبانک گردشگری را دریافت و نصب کنید.
 • پس از ورود به نرم‌افزار، در بخش سایر، گزینه‌ی عملیات کارت را انتخاب کنید.
 • گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بزنید و کارت مورد نظرتان را انتخاب و تایید کنید.
 • در بخش عملیات کارت، گزینه‌ی دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف را بزنید.
 • یک کد احراز هویت برای شما پیامک می‌شود.
 • با وارد کردن کد، می‌توانید کارت مورد نظرتان را از بین کارت‌هایی که رمز دوم را برایشان فعال کرده‌اید، انتخاب کنید.
 • رمز دوم یک‌بارمصرف برایتان تولید می‌شود.

فعالسازی رمز دوم بانک قوامین

بانک قوامین نرم‌افزار جی بی رمز را برای تولید رمزهای یک‌بارمصرف عرضه کرده است.

 • بهسایت بانک قوامین مراجعه کنید و نرم‌افزار جی بی رمز را دریافت و نصب کنید.
 • به یکی از خودپردازهای بانک قوامین مراجعه کنید و گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم را از بخش رمز کارت انتخاب کنید.
 • خودپرداز به شما یک توکن چاپی ارائه می‌دهد و یک کد هم برای شما پیامک می‌شود.
 • کدهای فعال‌سازی دریافت‌شده را درون نرم‌افزار وارد کنید تا فعال شود.
 • کارت‌های خود را در نرم‌افزار تعریف کنید و برای آنها رمزهای دوم یک‌بارمصرف دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک کارآفرین

بانک کارآفرین استفاده از همراه کارت خود را برای تولید رمز پویا به مشتریان‌اش پیشنهاد داده است.

 • به دستگاه خودپرداز بانک کارآفرین مراجعه و گزینه‌ی فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را انتخاب کنید.
 • یک کد فعال‌سازی به شماره‌ی موبایلی که در بانک به نام شما ثبت شده است، پیامک می‌شود.
 • همراه بانک کارآفرین را ازوب سایت بانک کارآفرین دریافت و نصب کنید.
 • کد پیامک‌شده را در همراه بانک وارد کنید تا سامانه‌ی تولید رمز دوم یک‌بارمصرف شما فعال شود.

فعالسازی رمز دوم بانک خاورمیانه

بانک خاورمیانه از نرم‌افزار رمزساز ویژه‌ی خود استفاده می‌کند.

 • به یکی از شعبه‌های بانک مراجعه و فرم درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را تکمیل کنید.
  اپلیکیشن رمز پویا (مخصوص رمز دوم کارت) را ازوبسایت بانک خاورمیانه دانلود و نصب کنید.
 • برای فعال‌سازی اپلیکیشن رمز پویا، شماره‌ی مشتری شخصی در بانک خاورمیانه و کلمه‌ی عبور دریافتی از شعبه را درون نرم‌افزار وارد کنید.
 • پس از وارد کردن این اطلاعات، از طرف بانک یک کد به شماره‌ی تلفن همراه شما پیامک می‌شود که باید در نرم‌افزار وارد کنید.
 • برای نرم‌افزار خودتان یک رمز دلخواه تعیین کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک حکمت ایرانیان

بانک حکمت ایرانیان از نرم‌افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

بانک حکمت ایرانیان

 • نرم‌افزار ارس را ازوبسایت بانک حکمت ایرانیان دریافت و نصب کنید.
 • یک رمز ورود به نرم‌افزار برای خودتان تعریف کنید.توجه: در صورت فعالسازی حضوری با مراجعه به شعب بانک، درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف را بدهید و کد فعال‌سازی را دریافت کنید. در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت / فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.
 • برای هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید و رمز دوم یک‌بارمصرف را دریافت کنید.

فعالسازی رمز دوم پست بانک ایران

پست بانک ایران برای ارائه‌ی رمز دوم یک‌بارمصرف، از نرم‌افزار رمزساز موبایلی استفاده می‌کند.

 • برنامک رمز ساز یک‌بارمصرف را ازسایت پست بانک از اینجا دریافت و نصب کنید.
  در صورت فعالسازی حضوری به یکی از شعب پست بانک مراجعه کنید و کارت‌هایی را که می‌خواهید رمز دوم یکبار مصرف آنها فعال شود، اعلام کنید. بانک به شما یک QR Code می‌دهد و یک کد فعال‌سازی برای شما پیامک می‌شود. در صورت فعالسازی از طریق اینترنت بانک در سایت اینترنت بانک، در بخش مدیریت کارت، فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف کارت را انتخاب و شماره کارت‌های مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس در بخش رمز دوم یک‌بارمصرف، گزینه‌ی فعال‌سازی برنامک رمزساز را بزنید تا QR Code برای شما نمایش داده شود.
 • پس از فعال‌سازی برنامک رمزساز با QR Code و رمز چهار رقمی پیامک‌شده، می‌توانید پس از تعیین رمز ورود شخصی به نرم‌افزار، از قابلیت تولید رمزهای دوم یک‌بارمصرف آن استفاده کنید.

فعالسازی رمز دوم بانک صنعت و معدن

بانک صنعت و معدن هم دارای یک برنامک رمز ساز است.

در صورت فعال‌سازی اینترنتی با مراجعه به وبسایت بانک صنعت و معدن در بخش اینترنت بانک، از بخش تنظیمات گزینه‌ی فعال‌سازی برنامک رمزساز را انتخاب کنید. سپس یک QR Code نمایش داده می‌شود و یک کد برای شما پیامک می‌شود. در صورت فعالسازی حضوری باید به یکی از شعب بانک صنعت و معدن مراجعه کنید و درخواست فعال‌سازی را ثبت کنید.

 • پس از فعال‌سازی برنامک با ورود کدهای پیامک شده و QR Code دریافتی از سایت یا شعبه، برای ورود به برنامک یک رمز ورود شخصی تعریف کنید و آن را به خاطر بسپارید.

فعالسازی رمز دوم بانک توسعه و تعاون

بانک توسعه تعاون از نرم‌افزار همراه بانک خود برای تولید رمز دوم یک‌بارمصرف استفاده می‌کند.

 • نرم‌افزار همراه بانک توسعه تعاون را ازسایت بانک توسعه تعاون دریافت و نصب کنید.برای فعالسازی اینترنتی و در صورتی که در اینترنت بانک مربوط به بانک توسعه تعاون عضو هستید، می‌توانید در بخش کارت‌های من و از گزینه عملیات، مدیریت نوع رمز دوم را انتخاب کنید و آن را به صورت رمز یک‌بارمصرف تغییر دهید.
  برای فعالسازی با همراه بانک در بخش سایر، بخش عملیات کارت، رمز دوم یک‌بارمصرف را برای کارت یا کارت‌های مورد نظرتان فعال کنید.
 • پس از فعال‌سازی، هر زمان که وارد نرم‌افزار همراه کارت شوید، می‌توانید رمز دوم یک‌بارمصرف را از بخش مربوطه دریافت کنید

گوگل

دستیابی گوگل به برتری پردازش کوانتومی؛ نقطه عطف تاریخ فناوری

,

شرکت گوگل ( Google ) که یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه فناوری اطلاعات است از آغاز تاسیس خود در سال ۱۹۹۸ تا کنون به عنوان یک غول فناوری، همیشه رقابتی جدی با همتایان ابر قدرت خود داشته و از فعالیت جدی در حوزه‌ی پردازش کوانتومی دست برنداشته است. این رقابت نفس گیر برای توسعه بزرگ‌ترین سوپر کامپوترهای دنیا همواره بین ابرقدرت‌های جهان وجود داشته و همه دولت‌ها و شرکت‌های جهان در حال رقابت برای دستیابی به برتری کوانتومی هستند.

گوگل

مدت زیادی است که محققان بی صبرانه منتظر شنیدن خبر برتری کوانتومی یکی از غول‌های فناوری هستند ولی به نظر می‌رسید که امکان محقق شدن چنین رویایی در آینده‌ای نزدیک دور از انتظار باشد، تا اینکه هفته گذشته گوگل با انتشار یک خبر همه را به شدت شگفت زده کرد. هفته گذشته روزنامه فایننشال تایمز ( که یکی از قدیمی‌ترین، مهم‌ترین و پرنفوذترین روزنامه‌های اقتصادی سیاسی جهان است ) خبری مبنی بر دسترسی گوگل به برتری کوانتومی منتشر کرد که در آن مقاله ادعا شد، گوگل پیش نویس مقاله مرتبط با رایانش کوانتومی را به صورت موقت در وب سایت ناسا منتشر کرده است. لازم به ذکر است گوگل درباره انتشار خبر فوق واکنشی از خود نشان نداده و درباره صحت این موضوع سکوت کرده است که این مسئله را می‌توان به معنی معتبر بودن مقاله مذکور در نظر گرفت. اگر گوگل طی روزهای آینده صحت خبر فوق را تایید کند، این موضوع قطعا دستاوردی تاریخی و به منزله نقطه عطفی برای بشر خواهد بود که می‌توان آن را مصداق سفر به فضا یا کشف آنتی بیوتیک دانست.

محتوای مقاله منتشر شده از چه قرار بود؟

محققان در مقاله فوق اعلام کرده بودند که گوگل به برتری کوانتومی دست یافته است. این بدان معنی است که گوگل دارای کامپیوتر کوانتومی است که از هر ابرکامپیوتر دیگری در جهان قدرتمند‌تر است و توانایی رقابت با آن به ذهن هیچ کامپیوتر یا ابر کامپیوتر دیگری نمی‌رسد. طبق گزارش منتشر شده، کامپیوتر کوانتومی گوگل که Sycamore نام دارد، به قدرتی دست یافته است که هیچ ابر رایانه دیگری حتی خواب آن را هم نمی‌بیند. این دستگاه فوق‌العاده، توانست در ظرف مدت فقط ۳ دقیقه و ۲۰ ثانیه اقدام به انجام محاسباتی کند که قدرتمند‌ترین ابر کامپیوتر دنیا یعنی Summit ( که متعلق به شرکت IBM  است و بیش از ۲۰۰۰ پردازنده دارد ) برای انجام آن به ده هزار سال زمان نیاز دارد.

دستیابی گوگل به برتری کوانتومی زمین لرزه‌ای در دنیای فناوری ایجاد کرده که نتیجه فعالیت‌های تحقیق و توسعه این شرکت است. برتری کوانتومی  در واقع به معنی انجام وظایفی توسط کامپیوترهای کوانتومی است که دستگاه‌های عادی از پردازش آن عاجزند یا به عبارت دیگر برتری کوانتومی به رخدادی گفته می‌شود که در آن یک کامپیوتر کوانتومی توانایی شکست نمونه‌های سنتی را در فرایندی مشخص پیدا می‌کند.پیش از این، یکی از محققان ارشد گوگل اعلام کرده بود این شرکت تا پایان سال ۲۰۱۷ به پردازش کوانتومی دست پیدا خواهد کرد ولی به نظر می‌رسد برای مشاهده کاربردهای واقعی رایانش کوانتومی به سال‌ها زمان نیاز داریم.

کامپیوتر های کوانتومی

اساس کار کامپیوترهای کوانتومی

به نظر می‌رسد تفاوت عمده کامپیوترهای معمولی و کامپیوترهای کوانتومی در نحوه ذخیره و انجام محاسبات آن‌هاست. در کامپیوترهای معمولی برای ذخیره داده و انجام محاسبات از بیت‌های صفر و یک استفاده می‌شود ولی در کامپیوترهای کوانتومی از کیوبیت یا کوانتوم استفاده می‌شود. در واقع کیوبیت به یک سیستم کوانتومی-مکانیکی گفته می‌شود که در عین برخورداری از خاصیت « ابرموقعیت » دارای مقادیر صفرویک نیز هست. کامپیوتر کوانتومی با انتقال کیوبیت‌ها به حالت ابر موقعیت راه‌حل‌های مختلف را بررسی کرده و به جواب می‌رسد. این حالت به محض مشاهده از بین می‌رود اما به حدی جذاب و پیچیده است که انیشتین نیز آن را بسیار رازآلود توصیف کرده است.

پردازش کوانتومی چیست

همان‌طور که قانون مور به پایان عمر خود برای پردازنده‌های سیلیکونی نزدیک می‌شد، نوع جدیدی از پردازش شکل گرفت.( لازم به ذکر است طبق قانون مور تعداد ترانزیستورها در پردازنده‌های مبتنی بر مدارات مجتمع در هر دو سال، دو برابر می‌شود ). دانشمندان و فیزیکدانان زیادی بر این باور بودند که کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند نقش به سزایی در کمک به پردازش مباحث پیچیده مربوط به فیزیک و شیمی داشته باشند. در واقع کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند تعداد بسیار زیادی از اعداد یا داده ها را در بیت‌های کوانتومی خود جاداده و تمامی آن‌ها را با هم بررسی کنند. این کامپیوترها برای حل مسائل خاصی که به درستی طراحی شده‌اند انقدر سریع عمل می‌کنند که در حال حاضر انجام چنین عملیاتی حتی برای ابر کامپیوترهای جهان هم مانند یک رویاست. کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند به پردازش مسائل مربوط به فیزیک و شیمی و همچنین شاخه‌های مختلف علوم دیگر مانند علم مواد، ژنتیک و زیست هم کمک کنند.

برتری کوانتومی چیست

آنچه با نام برتری کوانتومی شناخته می‌شود در واقع قدرت نظارت بر قدرت جادویی کامپیوترهای کوانتومی در پردازش سریع مسائلی که دارای حالت‌های بسیار زیاد می‌باشد است. برای مثال در مورد پیدا کردن مناسب‌ترین حالت در ساخت یک ماده خاص، ما با بی‌نهایت حالت مختلف روبه رو هستیم و کامپیوترهای کوانتومی با قدرت فوق‌العاده خود امکان رسیدن به این حالت را در زمان کمی برای فرد مقدور می‌سازند. بدیهی است که این موضوع می‌تواند سرعت انجام تحقیقات علمی و تکنولوژیک را صدها برابر سریعتر کند. قدرت برتری کوانتومی می‌توانند بررسی فهرستی از مولکول‌ها برای ساخت داروی احتمالی جدید که در حال حاضر به زمانی چند ساله نیاز دارند را به چند دقیقه برسانند.

کوانتوم

برتری کوانتومی گوگل و امنیت

همان‌طور که اشاره کردیم کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند تاثیرات شگرفی در هر چیزی که مربوط به دنیای دیجیتال است از هوش مصنوعی گرفته تا توسعه داروها داشته باشند. همچنین می‌توانند در کنار کمک پزشکی، در زمینه‌هایی مثل هواشناسی، شیمی و فیزیک و رمز نگاری که نیازمند محاسبات پیچیده و تکراری هستند کاربرد فراوان داشته باشد.

ولی از طرفی این کامپیوترها قابلیت شکستن استانداردهای رمزنگاری فعلی در کسری از ثانیه را دارند. بنابراین اینترنت در شکل فعلی آن در برابر کامپیوترهای کوانتومی به شدت اسیب پذیر است و همین علت سبب شده که سازمان‌های دولتی به دنبال توسعه روش‌های رمزنگاری مقاوم در برابر آن‌ها باشند. بدیهی است که تا فراگیر و تجاری شدن کامپیوترهای کوانتومی زمان بسیاری زیادی باقی است و این موضوع می‌تواند سبب بهبود استانداردهای رمزنگاری شود تا از بروز هر گونه سو استفاده در آینده جلوگیری شود.