بیت کوین را به‌عنوان نخستین ارز دیجیتال می‌شناسند و لقب «پادشاه رمز ارزها» را به آن داده‌اند. برخی افراد از آن به‌عنوان ابزاری برای پرداخت‌ و برخی دیگر نیز تصمیم به سرمایه‌گذاری در بازار بیت کوین می‌گیرند؛ اما، حقایق دیگری نیز در مورد بیت کوین وجود دارد. در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به پنج دانستنی جالب در مورد بیت کوین بپردازیم. 

اولین بیت کوین برای خرید پیتزا استفاده شد

22 مه، به‌عنوان روز پیتزای بیت کوین شناخته می‌شود! در نخستین روزهایی که استخراج بیت کوین آغاز ‌شد، این ارز دیجیتال تقریبا بی‌ارزش بود؛ اما زمانی که فردی تصمیم گرفت با بیت کوین‌های خود، پیتزا بخرد، همه چیز تغییر کرد. در آن دوره که بیت کوین تازه متولد شده بود، استفاده از بیت کوین برای پرداخت، یک اقدام عجیب محسوب می‌شد؛ چرا که کسی تمایل به پذیرش بیت کوین به‌عنوان یک روش پرداخت نداشت‌. در روز 22 مه 2010، دو پیتزا به ازای دریافت 10 هزار بیت کوین مبادله شد. این نخستین خرید ثبت شده از طریق پرداخت بیت کوین به‌شمار می‌آید. 

گم کردن کلید خصوصی به‌معنای گم کردن بیت کوین‌ است

فرض کنید که در حال نظافت میز کار خود هستید و آدرس کلید خصوصی‌تان (رشته‌ای از اعداد و حروف که دسترسی به دارایی بیت کوین را فراهم می‌کند) که ممکن است روی یک کاغذ یا هارد دیسک ذخیره کرده باشید، روی زمین بیندازید و آن را گم کنید. حالا، امکان دسترسی به دارایی بیت کوین یا فروش آن را ندارید و باید برای همیشه با بیت کوین‌های خود خداحافظی کنید. 

بیت کوین غیر قابل ردیابی است

هویت افرادی که از طریق بیت کوین، تراکنش انجام می‌دهند، هرگز فاش نخواهد شد. البته هر بیت کوین، یک آدرس عمومی دارد که برای همه اعضای شبکه در دسترس است و همه‌چیز به‌صورت شفاف در یک دفتر کل عمومی (Public Ledger) ثبت می‌شود. هر کس که آدرس بیت کوین شما را بداند، می‌تواند بفهمد که شما چه مقدار بیت کوین دارید و چه تراکنش‌هایی انجام داده‌اید. البته، هویت شخصی افراد در شبکه بیت کوین هرگز فاش نمی‌شود. 

بیت کوین قابل لمس نیست

بیت کوین، به‌‌صورت فیزیکی قابل لمس نیست. بیت کوین‌ها از طریق فرایند استخراج (ماینینگ) در بلاکچین که شامل حل معماهای پیچیده ریاضی است، تولید می‌شوند. توان (برق) لازم برای استخراج بیت کوین، همواره در حال افزایش است و برای استخراج بیت کوین، باید از تراشه‌های سخت‌افزاری پیشرفته و میزان برق قابل توجه استفاده کرد. 

با بیت کوین می‌توان همه چیز خرید

بسیاری از افراد این پرسش را مطرح می‌کنند که چه کالاهایی را می‌توان با بیت کوین خرید؟ خبر خوب اینکه، با بیت کوین می‌توانید هر چیزی را خریداری کنید. امروزه، بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین و حضوری، بیت کوین را به‌عنوان یک روش پرداخت می‌پذیرند. می‌توانید از بیت کوین برای انجام تراکنش در یک کشور خارجی، خرید یک قهوه، خودرو، سفارش غذا و … استفاده کنید. امروزه، می‌توان هر کالا یا خدماتی را با رمز ارزها خریداری کرد. 

سخن آخر

در قرن بیست و یکم، بسیاری از مردم به استفاده از بیت کوین یا سرمایه‌گذاری در آن روی آورده‌اند. بیت کوین از روز نخست، مهم‌ترین رمز ارز بوده است و هم‌اکنون نیز با لقب «پادشاه رمز ارزها» شناخته می‌شود و توانسته است قدرت خود را به همگان اثبات کند. بیت کوین را نمی‌توان به‌دلیل اینکه سیستم مالی سنتی را تهدید می‌کند، کنار گذاشت و این همان موضوعی است که اکنون بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی به آن پی برده‌اند. 

منبع: TechBullion