جدیدترین و به روز ترین اخبار مربوط به ارز دیجیتال بیت کوین را می توانید در این دسته بندی بخوانید. در این دسته بندی خبرها از منابع معتبر خبری تهیه می شود و در اختیار کاربران قرار می گیرد تا نسبت به سرمایه گذاری خود روی ارز دیجیتال بیت کوین ، دقیق تر عمل کنند.

قیمت بیت کوین

تحلیل‌گران: ارز دیجیتالی که امسال رکورد خواهد زد بیت کوین است نه اتریوم!

یک هفته دیگر گذشت. با هم سری به اتفاقاتی که در دنیای ارزهای دیجیتال و جامعه کریپتو افتاد می‌زنیم.

طی چند روز گذشته ارز دیجیتال بیت کوین در محدوده  ۶,۵۰۰ تا ۶,۸۰۰ دلار مورد معامله قرار می‌گرفت. سایر آلت کوین‌ها نیز حرکت قابل توجهی تجربه نکردند. با اینکه ارز دیجیتال ریپل موفق به ثبت افزایش قیمت ۱۰ درصدی در روزهای پنجشنبه و جمعه شده و توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرد، ولی با این حال به نظر نمی‌رسد در هفته پیش رو شاهد اتفاقات هیجان انگیزی در این بازار مالی باشیم.

شکل گیری عوامل قدرتمند فاندامنتال

با وجود اینکه احتمال کاهش قیمت بیشتر بیت کوین دور از انتظار نیست ولی از طرفی بسیاری از سرمایه‌گذاران معتقدند عوامل فاندامنتال بیت کوین برای افزایش قیمت این ارز دیجیتال از همیشه قدتمندتر است. در همین راستا کریس برنیسک ( Chris Burniske ) چهره شناخته شده و نویسنده کتاب دارایی‌های دیجیتال به تازگی بیان کرده است بحران کنونی به اتمام خواهد رسید و عوامل فاندامنتال بیش از پیش تقویت خواهند شد.

برسینک با اشاره به رشد فناوری‌های جدید و شکست سیستم‌های مالی سنتی اظهار داشت به زودی با رشد هر چه بیشتر تکنولوژی نقص‌های سیستم‌های مالی قدیمی کاملا آشکار خواهد شد.

قیمت بیت کوین

ثبات بازار بیت کوین در حالی اتفاق افتاد که بورس اوراق بهادار نیز شاهد جهش قدرتمندی بوده است. شاخص داوجونز با افزایش ۲۰ درصدی از سطح -۱۸,۰۰۰ همراه بوده است و این موضوع همبستگی بین بیت کوین و شاخص S&P 500 را زیر سوال می‌برد.

نتایج نظر سنجی صرافی کراکن

از طرفی طی نظر سنجی انجام شده از کاربران صرافی کراکن ( Kraken ) مشخص شد بیشتر معامله‌گران بیت کوین معتقدند بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا تا قبل از سال ۲۰۲۱ به اوج قیمت تاریخ خود خواهد رسید.

در این نظر سنجی حدود ۴۰۰ تن از معامله‌گران برتر این صرافی حضور داشتند که ۴۱ درصد آن‌ها خود را سرمایه‌گذار، ۴۰ درصد معامله‌گر، ۱۵ درصد سازمان و ۴ درصد آن‌ها خود را ماینر و مدیران صرافی معرفی کردند.

حدود ۸۴ درصد از افراد شرکت کننده در این نظر سنجی دارای سرمایه کمتر از ۱۰ میلیون دلار بودند و دارایی ۱۱ درصد از این افراد بین ۱۰ الی ۵۰ میلیون دلار قرار داشت. سرمایه ۶ درصد تریدرهای باقی مانده هم بین ۵۰ الی ۱۰۰ میلیون دلار و یا حتی بیشتر تخمین زده می‌شود.

امسال بیت کوین رکورد خواهد زد نه اتریوم

این بررسی همچنین نشان داد بیشتر معامله‌گران قیمت هدف ۲۲,۸۶۶ دلار را برای ارز دیجیتال بیت کوین در سال ۲۰۲۰ در نظر دارند و احتمال رسیدن قیمت اتریوم به ۸۱۰ دلار را بسیار کم می‌دانند.

می‌توان گفت احساسات کلی بازار باب میل گاوهاست. به این ترتیب که ۴۴ درص از شرکت کنندگان اظهار داشتند بازار ازرهای دیجیتال گاوی است و ۲۲ درصد آن‌ها معتقدند در حال حاضر خرس‌ها از قدرت بیشتری در بازار برخوردارند. در این بین ۳۴ درصد از شرکت‌کنندگان در مورد این موضوع اطمینان کافی ندارند.

معامله‌گرانی که در این نظر سنجی حضور داشتند افزایش پذیرش بیت کوین در جامعه را علت اصلی افزایش قیمت آن طی ۱۲ ماه آینده عنوان کردند و بدیهی است که از هالوینگ پیش رو به عنوان دومین علت احتمال افزایش قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا یاد کردند. لازم به ذکر است عواملی مانند درگیری‌های سیاسی و بحران اقتصادی نیز از عوامل افزایش دهنده قیمت بیت کوین در نظر گرفته می‌شود.

جالب اینجاست که نیمی از شرکت‌کنندگان بیان کردند تحت تاثیر وضعیت اقتصاد جهانی و بازارهای سنتی قرار گرفتند و حدود ۵۵ درصد از آن‌ها بیان کردند جریانات شکل گرفته در بازارهای مالی سنتی تاثیری بر عملکرد آن‌ها در مورد ارزهای رمز نگاری شده طی ۶ ماه گذشته نداشته است.

فصل آلت کوین ها

تقریبا نیمی از شرکت کنندگان نیز منتظر شروع فصل آلت کوین ها در سال ۲۰۲۰ هستند.

به هرحال جامعه ارزهای دیجیتال هفته جالبی را پشت سر گذاشتند. ارز دیجیتال ملی چین یک قدم تا راه‌اندازی خود پیش رو دارد. بایننس اقدام به راه‌اندازی کارت بدهی بیت کوین کرده است تا به این وسیله سرمایه‌گذاران از سهام خود برای پرداخت در فروشگاه‌ها استفاده کنند و برخی سیاستمداران آمریکایی هم پیشنهاد سازوکار پرداخت دلار دیجیتال را ارائه دادند.

منبع: cointelegraph

افزونه جعلی کروم در کمین دارندگان توکن XRP!

روز گذشته xplorer forensics در یک پیغام توییتری به کاربران هشدار داده و بیان کرد تا کنون حدود ۱٫۴ میلیون توکن XRP به سرقت رفته است. از این رو تمام کاربران لجر باید مراقب سرقت‌هایی که توسط اافزونه جعلی لجر لایو( Ledger Live ) مرورگر کروم اتفاق می‌افتد باشند. طبق این گزارش کاربران باید از تمامی تبلیغات ارئه شده در جستجوهای گوگل برای افزونه لجر لایو اجتناب کنند. این افزونه جعلی از طریق بک آپ گرفتن عبارت‌های سید ( Seed ) قربانیان به ارزهای دیجیتال آن‌ها دست پیدا می‌کند.

در بخشی از این پیغام توییتری عنوان شده است افزونه جعلی لجر لایو مرورگر کروم اقدام به بک آپ گرفتن عبارت‌های سید کاربران کرده و از این طریق به دارایی‌های آن‌ها دست پیدا می‌کند. تبلیغ این افزونه در جستجوهای گوگل قابل مشاهده است و از Google Docs برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کند. حساب‌های کاربران این لجر در حال خالی شدن هستند و فقط طی ماه گذشته شاهد سرقت بیش از ۲۰۰,۰۰۰ توکن XRP بوده‌ایم.

همچنین به کاربران هشدار داده شده است ابزارهای مختلف را فقط و فقط از وبسایت‌های رسمی دانلود کنند. طبق تحلیل‌های بیشتر تیم xplorer forensics مشخص شد اکثر توکن‌های دزدیده شده در یک حساب باقی مانده‌اند اما مقداری از آن‌ها اخیرا در صرافی HitBTC فروخته شده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که این موضوع به صرافی HitBTC اطلاع داده شده ولی تا کنون پاسخ رسمی دریافت نشده است.

بدیهی است که این اتفاق را می‌توان به عنوان یک زنگ خطر برای تمامی افراد جامعه کریپتو در نظر گرفت. کاربران هرگز نباید بر روی لینک‌های ناشناسی که به آن‌ها ایمیل می‌شود کلیک کنند و تا زمانی که از منبع پلاگین یا افزونه‌ای اطمینان حاصل نکرده‌اند آن را دانلود نکنند.

خطر مسدود سازی حساب‌های کاربران ایرانی در بایننس

همانطور که قبلا نیز طی گزارشی از کوین دسک اعلام شده بود صرافی بایننس اخیرا در پی تشدید تحریم‌های یک جانبه ایالات متحده آمریکا علیه ایران زمانی را جهت بیرون کشیدن دارایی‌های کاربران ایرانی از این صرافی تعیین کرده و هشدار داده بود در غیر این صورت تمام دارایی‌های کاربران ایرانی مسدود خواهد شد.

کاربران ایرانی پس از این اقدام بایننس به دو دسته تقسیم شدند، عده‌ای از آن‌ها به دلیل نداشتن شناخت کافی از سایر اکسچنج‌ها و وجود عواملی مثل حجم مبادلات، مقدار کارمزد و… این صرافی را با تمام ریسک‌هایش ترک نکرده و با استفاده از VPN و VPS های مختلف و موقت در صدد دور زدن این سایت برآمدند. با اینکه استفاده از این ابزارها تا حدودی به صورت موقت این مشکل را رفع کردند ولی قطعا ارزش ریسک بالای مسدود شدن حساب‌ها را نداشته و کاربران همیشه اضطراب از دست دادن دارایی‌های خود را خواهند داشت.

تحریم کاربران ایرانی توسط بایننس

از طرفی عده‌ای دیگر امنیت دارایی  را اولویت اول خود قرار داده و تمایل دارند دارایی و آرامش خود را حفظ کنند. این افراد با آگاهی کامل سایر صرافی‌های داخلی و امن را انتخاب کرده و سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اما صرافی بایننس در آخرین به روز رسانی خود از رباتی ویژه جهت تشخیص آی پی حقیقی کاربران بهره برده است. لذا خطر جدی مسدود شدن حساب‌ها در کمین کاربران ایرانی و کشورهایی که قبلا توسط این صرافی تحریم شده بودند وجود دارد. بنابراین برای جلوگیری از هرگونه خسارت به دارایی هموطنان عزیزمان توصیه می‌کنیم از کیف پول‌های امن داخلی مانند اکسکوینو استفاده کنند.

قیمت بیت کوین

بحران اقتصادی جهانی و افزایش نسبی قیمت بیت کوین

یکی از تحلیلگران مطرح ارزهای دیجیتال به نام ویلی وو ( Willy Woo ) به تازگی بیان کرده است احتمالا بیت کوین راه خود را از بازارهای مالی سنتی جدا کرده و تمرکز بیشتری روی افزایش قیمت خود خواهد داشت، هفته آینده از اهمیت ویژه‌ای برای ارزهای دیجیتال برخوردار خواهد بود.

این محقق محبوب طی پیغام‌های توییتری خود در تاریخ ۲۳ مارس بیان کرد افزایش قیمت‌ اخیر رمز ارز بیت کوین همزمان با آشفتگی به وجود آمده در بازارهای مالی سنتی و اقتصاد جهانی  موجب دلگرمی سرمایه‌گذاران و جامعه ارزهای دیجیتال شده است.

بیت کوین جدا از سایر بازارهای مالی

همچینن در بخشی از پست‎‌های توییتری کاربران بیان شده است که جداسازی یک دارایی به عنوان پناهگاه امن از سایر دارایی‌ها را می‌توان به منزله افزایش قیمت آن دارایی در نظر گرفت.

هفته آینده تثبیت قیمت بیشتری در راه خواهد بود

در حال حاضر ( هنگام نگارش این مطلب ) ارز دیجیتال بیت کوین با افزایش قیمت ۳۰ درصدی هفتگی خود در محدوده ۵,۸۰۰ دلار مورد معامله قرار می‌گیرد.

ویروس کرونا که در حال حاضر اغلب کشورهای جهان را درگیر خود کرده سبب به وجود آمدن آشفتگی‌هایی در بازارهای مالی جهان شده است. از طرفی فشار فروش قابل توجهی نیز در بازارهای سهام سراسر دنیا شکل گرفته است. بازارهای وال استرییت هنوز باز نشده و معاملات آتی سهام ایالات متحده نیز پس از سقوط ۵ درصدی که تنها در عرض سه دقیقه شکل گرفت به طور خودکار متوقف شد.

به گفته تحلیلگر الکس کروگر ( Alex Krueger ) این یکی از سریع‌ترین نزول‌ها به سمت حداکثر ضررهای مجاز بازار در طول تاریخ به شمار می‌رود.

قیمت بیت کوین

آیا سال ۲۰۰۸ تکرار خواهد شد؟

در همین حال ” وو”  فشار فروش موجود در بازارهای مالی سنتی را علت اصلی بهبود نسبی قیمت بیت کوین دانسته و بیان کرد: ارز دیجیتال بیت کوین می‌تواند نقشی که طلا پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸  ایفا کرد را به عهده بگیرد.

معامله‌گران موقعیت‌های پرریسک را رها کرده و دارایی‌های خود را نقد می‌کنند. سرمایه‌گذاران خرده فروشی نیز از ترس روزهای سخت پیش رو دارایی‌های خود را نقد می‌کنند و این عوامل سبب می‌شود دارایی‌های مختلف ارزش خود را در برابر دلار از دست بدهند.

پس از اینکه ترس در بازار به بیشترین حد خود رسید ارزش دارایی‌هایی که از آن‌ها به عنوان پناهگاه امن یاد می‌شد افزایش می‌یابد. همانطور که قیمت طلا پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ افزایش یافت و در حال حاضر نیز همزمان با بحران اقتصادی فعلی شاهد افزایش ارزش طلا و بیت کوین هستیم.

از طرفی در نظر داشته باشید که احتمال کاهش قیمت بیشتر بیت کوین قبل از شروع روند صعودی آن نیز وجود دارد. هفته گذشته تون ویز ( Tone Vays ) بیان کرد حتی از رسیدن قیمت بیت کوین به ۲۰۰۰ دلار تا قبل از هالوینگ پیش رو تعجب نخواهد کرد.

منبع: cointelegraph

تعطیلات نوروز با اکسکوینو

اکسکوینو در تعطیلات نوروز نیز همراه شماست.

ضمن تبریک فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۹ با آرزوی سالی سرشار از موفقیت، نشاط و سلامتی برای همه شما عزیزان به اطلاع می رساند امکان تبادل انواع رمزارز در کیف پول امن اکسکوینو به همراه تسویه ریالی، طبق روال روزهای کاری و با توجه به محدودیت های تعیین شده از سوی بانک مرکزی در ایام نوروز، برای شما عزیزان فراهم خواهد بود. همچنین همکاران ما در پشتیبانی اکسکوینو به صورت تمام وقت آماده پاسخگویی به سوالات شما همراهان همیشگی در همه موضوعات از جمله ثبت نام و احراز هویت  می باشند.

قیمت بیت کوین

تیم دراپر: بیت کوین تنها ناجی جهان پس از پشت سر گذاشتن بحران فعلی خواهد بود

پس از تجربه بهبود نسبی قیمت بیت کوین طی هفته گذشته، تیم دراپر یکی از سرمایه گذاران میلیاردر این عرصه بار دیگر پیش بینی خوش بینانه خود درباره آینده قیمت بیت کوین را ارائه کرده است.

دراپر طی مصاحبه ای که در تاریخ ۱۶ مارس با ۴۱۵ Stories podcast  داشت عنوان کرد تمرکززدایی موجود در بیت کوین و سایر فناوری‌های جدید می‌توانند به عنوان ابزاری برای تحول بزرگ‌ترین صنایع در سراسر دنیا استفاده شوند.

بیت کوین جلوتر از بانک‌ها و دولت‌ها

به گفته تیم دراپر ارز دیجیتال بیت کوین با عملکرد غیر متمرکز خود یکی از مهم‌ترین ابزارها هنگام بروز بحران‌های مالی جهانی به شمار می‌رود.

طی این مصاحبه دراپر ابراز اطمینان کرد که تکنولوژی‌های جدید مانند بیت کوین یا هوش مصنوعی این پتانسیل را دارند که تمام صنایع مختلف از بانکداری گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی و املاک را متحول کرده و به ارزش آن‌ها اضافه کند. برای مثال ترکیب قراردادهای هوشمند بر پایه بلاک چین و بیت کوین می‌تواند یک شروع عالی برای صنعت بیمه رقم بزند. همچنین می‌توان با تلفیق شرکت بیمه و هوش مصنوعی کلاهبردارها را به دام انداخت.

تیم دراپر به پیش بینی بیت کوین ۲۵۰,۰۰۰ دلاری شهرت دارد

تیم دراپر یکی از پیشگامان مشاغل تجاری در ایالت متحده و همچنین یکی از بنیانگذاران شرکت  Draper Fisher Jurvetson Venture   به عنوان یکی از حامیان اصلی بیت کوین و صنعت کریپتو در جهان شناخته شده است. در کنار سایر حامیان بیت کوین مانند مورگان گریک، آنتونی پامپلیانو و جان مکافی ، تیم دراپر بیشتر شهرت خود را مدیون پیش بینی‌های بزرگ خود از بیت کوین است.

پس از اینکه دراپر پیش بینی خود را برای رسیدن قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۲  به ۲۵۰,۰۰۰ دلار ارائه داد بیان کرد که بسیاری از افراد قدرت بیت کوین را دست کم می‌گیرند. وی در ماه فوریه ۲۰۲۰ اعلام کرد که سایر دارایی‌های خود را تا اواخر آگوست وارد بازار ارزهای دیجیتال خواهد کرد.

دراپر علاوه بر بازار کریپتو در بخش توسعه تکنولوژی نیز سرمایه‌گذاری کرده و به گفته کوین تلگراف وی معتقد است در حال حاضر پتانسیل سرمایه‌گذاری در فناوری‌های مربوط به امور مالی غیر متمرکز بسیار بالا است.  دراپر در تاریخ ۱۶ مارس اقدام به سرمایه‌گذاری در DAO نیز کرده است.

 

بیت کوین

قیمت بیت کوین دوباره به محدوده زیر ۵,۰۰۰ دلار رسید

سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال بیت کوین که سقوط وحشتناک این دارایی را طی هفته گذشته تجربه کرده و منتظر افزایش قیمت این رمز ارز بودند دوباره با کاهش قیمت آن مواجه شدند.

پس از آنکه به نظر می‌رسید بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا به یک ثبات نسبی در محدوده ۵,۳۰۰ دلار رسیده است دوباره به محدوده زیر ۵,۰۰۰ دلار قدم گذاشت.

نمودار قیمت بیت کوین

در صورتی که بازارهای جهانی سهام تا روز دوشنبه همچنان به طی روند نزولی خود ادامه دهند، ارز دیجیتال بیت کوین نیز با کاهش قیمت روبه‌رو خواهد بود. طبق اطلاعات به دست آمده از investing.com تمام شاخص‌های اصلی آمریکایی با تجربه کاهش ۵ درصدی به پایین‌ترین حد خود رسیده‌اند. عدم افزایش قیمت بیت کوین نیز به ارتباط مستقیم بین قیمت این ارزدیجیتال و بازار سهام جهانی ( مخصوصا شاخص S&P500 ) اشاره دارد.

قدم بعدی بیت کوین چه خواهد بود؟

با کاهش قیمت بیت کوین به زیر محدوده ۵,۰۰۰ دلار خرس‌ها بیشتر از قبل کنترل اوضاع بازار را به دست گرفتند. اما از طرفی بسیاری از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال نگران عملکرد آینده این رمز ارزها هستند.

متاسفانه با قاطعیت می‌توان گفت چشم انداز کوتاه مدت بیت کوین خرسی است.

یکی از معامله‌گران برتر ارزهای دیجیتال با نام مستعار Byzantine General صبح امروز گفت: پس از اینکه بیت کوین با عدم پذیرش در سطح ۶,۰۰۰ دلار روبه‌رو شد و نرخ بهره بانکی در امریکا به ۰ رسید، احتمال کاهش قیمت بیت کوین و رسیدن آن به محدوده ۴,۷۰۰ دلار دور از انتظار نخواهد بود.

بیت کوین و وضعیت بازارهای سنتی جهان

وی در ادامه توضیح داد با توجه به شرایط فعلی و رکود اقتصاد کلان در بازارهای سنتی جهانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا رخ داده است، احتمال بهبود قیمت بیت کوین در آینده نزدیک وجود ندارد.

طبق گزارشات قبلی NewsBTC سیگنال Hash Ribbons که هنگام کاهش قیمت ۵۰ درصدی بیت کوین به چشم می‌خورد دوباره در نمودار قیمت این ارز دیجیتال ظاهر شده است.

 ( سیگنال Hash Ribbons شاخصی است که میانگین متحرک میزان هش شبکه بیت کوین را ردیابی می‌کند )

با در نظر گرفتن عوامل فاندامنتال و تکنیکال بیت کوین می‌توان گفت در حال حاضر نباید انتظار بهبود قیمت کوتاه مدت بیت کوین را داشت.

ممپول در شبکه بیت کوین

ممپول شبکه بیت کوین و تراکنش‌های در انتظار تایید

به نظر می‌رسد صبح امروز بزرگ‌ترین سرویس خدمات کیف پول ارزهای دیجیتال، یعنی Blockchain.com با یک گلیچ (  glitch ) در سیستم خود روبه‌رو شده و mempool آن به صفر رسید.

گلیچ (Glitch) در نرم افزار ها و بازی ها به معنی خطا (Bug)ی برنامه نویسی کوتاه مدت است که معمولا” توسط update و  patch قابل اصلاح است.

ممپول بیت کوین چیست؟

Mempool  یا Transaction Pool در واقع یک جور اتاق انتظار برای تراکنش‌های تایید نشده (Unconfirmed Transactions)  بوده و فضایی است که گره‌های کامل (Full Node) شبکه به ذخیره تراکنش‌های تایید نشده اختصاص می‌دهند. هر تراکنش بعد از آنکه ایجاد شده و در شبکه منتشر شد، پس از آنکه توسط گره کامل تایید شد، در ممپول آن گره ذخیره می‌شود و سایر گره‌های مجاور آن هم از وجود این تراکنش که هنوز در بلاکچین ثبت نشده، مطلع می‌شوند و آن‌ها هم آن را در ممپول خود ذخیره می‌کنند.

پس از اینکه تعداد تراکنش‌های تایید نشده شبکه بیت کوین در تاریخ  ۱۳ مارس افزایش یافت، نمودار مربوط به ممپول  در سایت blockchain.com از ۳۲ مگابایت به صفر رسید. در حال حاضر ( هنگام نگارش این مطلب ) این رقم به ۳۰ مگابایت رسیده است.

حجم ممپول شبکه بیت کوین

به نظر می‌رسد مشکل مذکور به دلیل اشکالی که در سیسستم Blockchain رخ داد اتفاق افتاده باشد. به دلیل اینکه ردیاب‌های دیگری مانند Satoshi.info هنگامی که این مشکل رخ داد عدد حجم مربوط به  mempool بیت کوین را ۲۵ مگابایت نمایش می‌دادند.

حجم ممپول بیت کوین

حجم mempool طی هفته گذشته در سایت blockchain.com نیز مانند satoshi.info با روند نزولی و صعودی زیادی همراه بود و در حالی که ارزهای دیجیتال هفته بسیار سختی را پشت سر گذاشتند، سایز ممپول  بیت کوین نیز در روز ۱۳ مارس به ۳۵ مگابایت رسید.

با افزایش حجم ممپول و افزایش فعالیت‌های بازار رمز نگاری شده

طبق گزارشات کوین تلگراف ممپول  در واقع تمام معاملات و تراکنش‌های تایید نشده را در خود جای داده است که به نوعی اتاق انتظار شبکه بیت کوین نامیده می‌شود.  در حقیقت این اتاق انتظار مدت زمان صرف شده برای تایید تراکنش‌ها و انتقال آن‌ها به بلاک چین را برای کاربران مشخص می‌کند. طبق داده‌های به دست آمده از ۹۹bitcoins اگر حجم mempool معادل ۳ مگابایت باشد به این معنی است که تراکنش‌ها حداقل یک الی ۲ بلوک برای تایید شدن (  confirm ) باید منتظر بمانند.

افزایش حجم mempool در شبکه بیت کوین همزمان با کاهش شدید قیمت بیت کوین در تاریخ ۱۲ مارس و رسیدن قیمت آن به پایین‌ترین سطح خود طی ۱۰ ماه اخیر رخ داد. این موضوع با افزایش FUD و فشار فروش در بازار همراه بود.

لازم به ذکر است که FUD مخفف کلمات Fear, uncertainty and doubt می‌باشد که به معنای ترس، عدم اطمینان و شک است. تاثیر FUD بر بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازارهای سنتی بسیار زیاد است.

در تاریخ ۱۲ مارس حجم معاملات روزانه در بازار ارزهای دیجیتال به رکورد تازه ۲۳۶  میلیارد دلار رسید که رقم قابل توجهی به نظر می‌رسد. حجم معاملات روزانه در حال حاضر ( هنگام نگارش این مطلب ) در محدوده ۲۰۰ میلیون دلار قرار دارد  و این در حالی است که ارزش کل بازار این بازار مالی در محدوده ۱۴۰  میلیارد دلار قرار دارد.

بیشترین حجم ممپول شبکه بیت کوین در تاریخ ژانویه ۲۰۱۸ ثبت شده و به ۱۲۰ مگا بایت رسید. بیشترین مقدار ممپول شبکه بیت کوین درست پس از رسیدن قیمت بیت کوین به مرز ۲۰,۰۰۰ دلار شکل گرفت.

قیمت بیت کوین

بررسی سقوط باور نکردنی قیمت بیت کوین

بی‌شک روز گذشته یکی از بدترین روزهای بیت کوین در تاریخ پیدایش خود بود. بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا با تجربه سقوط ۵۰ درصدی خود طی تنها ۲۴ ساعت از سطح ۷,۷۰۰ دلار به ۳,۸۰۰ دلار رسیده و ریزش قیمت باورنکردنی را تجربه کرد.

با کمال تعجب معامله‌گران بسیار زیادی سرمایه‌های خود را از دست داده‌اند. به گزارش coindesk  و بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده در وبسایت آماری Skew ، ریزش اخیر منجر به لیکوئید شدن بیش از ۷۰۰ میلیون دلار قرارداد آتی بیت کوین در صرافی بیتمکس شده است.

قیمت بیت کوین

البته همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید پیش از این و در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹، زمانی که قیمت بیت کوین به یک باره از ۶۰۰۰ دلار به ۵۰۰۰ دلار رسید نیز شاهد چنین حجمی از لیکوئید شدن بوده‌ایم.

نمودار قیمت بیت کوین

اما سوال اینجاست که چه چیزی سبب چنین ریزش بی‌سابقه‌ای در قیمت ارز دیجیتال بیت کوین شد و از آن مهم‌تر قدم بعدی بیت کوین چه خواهد بود؟

علت کاهش قیمت دیوانه وار بیت کوین چه بود؟

راس میدلتون ( Ross Middleton )، مدیر ارشد مالی غیر متمرکز DeversiFi با اشاره به بحران اقتصادی فعلی در سراسر جهان و همچنین وضعیت بسیار بد بازارهای سنتی بیان کرد:

معامله‌گران برای تامین هزینه سایر معاملات مارجین، بیشتر دارایی‌های خود در بیت کوین را نقد می‌کنند. برخی از معامله‌گران معتقدند فرصت‌های کوتاه مدت بهتری در سایر کلاس‌های دارایی در آینده‌ای نزدیک وجود خواهد داشت.

رائول پال، مدیر اجرایی سابق گلدمن ساکس نیز با میدلتون هم نظر بوده و معتقد است ریزش قیمت بیت کوین می‌تواند ارتباط تنگاتنگی با خارج کردن دارایی سرمایه‌گذاران از این بازار مالی داشته باشد. وی همچنین با اشاره به لیکوئید شدن دارایی‌های سرمایه‌گذاران بیان کرد: مدیران باید سطح ریسک مشخصی را در سبد سهام خود تعیین کنند.

کاهش قیمت ارزهای دیجیتال

در حقیقت نوسانات قیمت بیت کوین به اوج خود رسیده و این موضوع یادآور همان مثال معروف مرغ و تخم مرغ در این بازار است. فروش بیشتر منجر به نوسانات بیشتر و نوسانات بالاتر منجر به فروش بیشتر خواهد شد.

از طرفی انتقادهای زیادی بر عدم نقدینگی بازار بیت کوین وارد شده است. با توجه به وضعیت سایر بازارهای مالی در سراسر جهان به نظر می‌رسد معامله‌گران علاقه خود برای خرید بیت کوین را از دست داده‌اند و تقاضای خرید نسبتا کمی در این بازار وجود دارد.

البته شایعه دیگری در رابطه با پروژه پانزی پلاس توکن و ارتباط آن با کاهش قیمت اخیر بیت کوین نیز چند وقتی است در جامعه ارزهای دیجیتال به گوش می‌رسد.

متوقف شدن صرافی بیتمکس در پی کاهش شدید قیمت بیت کوین

در پی کاهش قیمت دیوانه‌وار ارز دیجیتال بیت کوین ، صرافی بیتمکس برای حدود ۳۰ دقیقه از دسترس خارج شد که دلیل آن بروز مشکلات سخت افزاری عنوان شد. با این حال مدیر عامل FTX بر این باور است ممکن است دلیل واقعی توقف سیستم این موضوع ذکر شده نباشد.

سقوط کابوس وار اخیر بیت کوین بزرگ‌ترین سقوط قیمت روزانه بیت کوین طی ۷ سال اخیر بوده است. اغلب کارشناسان وضعیت به شدت وحشتناک بازارهای مالی جهانی را علت اصلی این سقوط باورنکردنی می‌دانند.  با اینکه ارز دیجیتال بیت کوین در کمتر از یک هفته گذشته با کاهش قیمت ۵۰ درصدی روبه‌رو بود ولی از نظر سالانه هنوز ۲۵ درصد مثبت است.

سقوط آزاد قیمت بیت کوین در پی کاهش قیمت شدید سایر دارایی‌ها

ارز دیجیتال بیت کوین هفته خود را با یک کاهش قیمت قابل ملاحظه ۹٫۹۲ درصدی به پایان رساند. بیت کوین که از تاریخ ۱۳ ژانویه تا کنون به چنین سطحی نرسیده بود با تجربه کاهش قیمت ۱۰ درصدی روزانه به کانال ۷,۰۰۰ دلاری سقوط کرد. این در حالی است که شاخص داو جونز، S&P500 و نفت نیز در پی انتشار ویروس کرونا ریزش‌های روزانه شدیدی را تجربه کردند.

بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین در حالی به پایین‌ترین قیمت خود طی ۳۰ روز گذشته رسید که بازارهای جهانی نیز با فشار فروش همراه بودند. در این میان در پی آغاز جنگ نفتی و کاهش قیمت رسمی از سمت عربستان، قیمت نفت سقوط ۳۰ درصدی را تجربه کرد. لازم به ذکر است قیمت نفت از سال ۱۹۹۱ تا کنون چنین سقوطی را در نمودار روزانه خود تجربه نکرده بود.

از طرفی نرخ بازپرداخت اوراق قرضه ده ساله وزارت خزانه‌داری آمریکا برای اولین بار در تاریخ به زیر ۰٫۵ درصد رسیده است. این رقم طی سال گذشته با کاهش بیش از ۲ درصدی روبه‌رو بوده است.

سقوط قیمت بیت کوین در حالی اتفاق افتاد که هش ریت و سختی شبکه بیت کوین در حال رسیدن به بالاترین رقم تاریخ خود بود.

تکامل الگوی سر و شانه

طبق پیش بینی تحلیل‌گران ارزهای دیجیتال، شکست قیمت در محدوده زیر سطح حمایتی ۹,۴۰۰ دلار منجر به کاهش بیشتر قیمت شد. کاهش شدید قیمت که در تاریخ ۷ مارس و از محدوده ۹,۱۵۰ دلار شکل گرفت سبب تشکیل شانه راست الگوی سر و شانه در تایم فریم روزانه شد.

نمودار قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در کمال تعجب شاخص میانگین متحرک ۲۰۰ روزه و سطوح حمایت ۸,۴۰۰ و ۸,۲۰۰ دلار را شکست.

در حال حاضر هر سکه بیت کوین در محدوده ۷,۸۵۰ دلار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد و اگر موفق به نگهداری این سطح نشود، احتمال کاهش قیمت به سمت محدوده ۷,۶۰۰ دلار دور از انتظار نیست. در محدوده پایین ۷,۶۰۰ دلار، سطح ۷,۴۲۲ دلار نیز همیشه به عنوان سطح حمایتی در نظر گرفته شده است.

قیمت بیت کوین

با تصحیح قیمت بیت کوین، آلت کوین‌ها نیز کاهش قیمت قابل ملاحظه‌ای تجربه کردند. از میان ارزهای دیجیتال برتر اتریوم با  ۱۳٫۶۷، بیت کوین کش ۱۷٫۶۷ و ارز دیجیتال ریپل نیز با ۱۲٫۱۷ درصد کاهش قیمت همراه بودند.

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

در حال حاضر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال برابر است با ۲۲۳٫۵ میلیارد دلار و بیت کوین ۶۳٫۹  درصد از سهم این بازار را به خود اختصاص  داده است.