تعدد حملات سایبری در زمینه ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۸

,

تعداد حملات سایبری در زمینه ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۸ بسیار بیش تر از حملات سایبری در حوزه‏‌های دیگر بوده است.

حملات سایبری به ارزهای دیجیتال

در یک سال اخیر با توجه به افزایش ارزش و اعتبار ارزهای دیجیتال، این ارزها توانستند جایگاه ویژه‏‌ای را برای خود در بازارهای جهانی بدست آورده و به عنوان وسیله و ارزشی دارای قیمت بالا شناخته شوند که هر روز بر قیمتش افزوده می‌‏گشت. این افزایش قیمت ارزش ارزهای دیجیتال در بازارهای جهانی باعث شده تا این ارزها به یکی از هدف‏‌های درجه‏‌ی اول حملات سایبری در دنیا تبدیل شوند به طوری که بر اساس گزارشات منتشر شده در یک سال اخیر و به خصوص در سال ۲۰۱۸، تعداد حملات سایبری صورت گرفته در مورد ارزهای دیجیتال دارای آمار بسیار بیش‏تری نسبت به حملات سایبری صورت گرفته در سایر حوزه‏‌ها می‏‌باشد که نشان از علاقه و رغبت بالای هکرها نسبت به سهام در حال رشد موجود در بازار ارزهای دیجیتال می‏‌باشد.

در این بین در حوزه‏‌ی ارزهای دیجیتال می‌‏توان در زمینه‌‏های مختلفی فعالیت نمود. از جمله‌‏ی این فعالیت‌‏ها، می‌‏توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • خرید و فروش سهام در بازار ارزهای دیجیتال ( به خصوص از طریق صرافی‌‏های آنلاین ارز دیجیتال)
  • تولید ارزهای دیجیتال از طریق وصل شدن به شبکه‌‏ی ارز دیجیتال مورد نظر بهره‎گیری از سخت‏‌افزارهایی با قابلیت بالای گرافیکی
  • شرکت در ICOها

فعالیت در عرصه ارز دیجیتال

از‌ آن‌جایی که در موارد بالا مشاهده می‌‏شود، راه‏های زیادی برای فعالیت در عرصه‏ ی ارز دیجیتال دیده می‌‏شود که دست مهاجمان و هکرها را برای کشیدن نقشه‏‌های مخرب باز می‏‌گذارد. بر اساس گزارشات منتشر شده، تعداد حملات صورت گرفته در صرافی‏‌های آنلاین ارز دیجیتال هر روز در حال افزایش است و در روزهای اخیر خبرهای بسیاری در مورد هک و مورد حمله قرار گرفتن صرافی‌‏های آنلاین ارزهای دیجیتال شنیده شده‌است. در طی این حملات سرمایه‏‌های بسیاری از کاربران صرافی‌‏ها توسط هکرها غارت شده است و خود صرافی‏‌ها هم برای جبران خسارت حملات، ضررهای مالی بسیاری را متحمل شده‌اند.

در نوع دیگری از حملات، افراد مهاجم با پخش بد‌افزارهایی در محیط اینترنت، سیستم‏‌های کاربران را آلوده می‌‏کنند و در واقع سیستم کاربران اینترنتی را در اختیار خود قرار می‏‌دهند و بدون این که کاربران قربانی متوجه موضوعی شوند، از سیستم آن‌‏ها برای عمل mining و تولید ارز دیجیتال استفاده می‏‌نمایند. این کار تا حدی در اینترنت باب است که در گزارشی که اخیراً منتشر شده، گفته شده است که درصد بالایی از مونروی موجود و در حال گردش در بازار ارزهای دیجیتال توسط این روش که به اصطلاح ” cryptojacking ” گفته می‏‌شود، تولید شده‌است که این امر نشان از سطح گسترده‏‌ی فعالیت افراد سودجو می‏‌باشد.

کلاه برداری به روش scam

در مورد دیگر هم افراد سوجود و کلاه بردار از روش فریب، مردم را گول می‌‏زنند و سرمایه‌‏های آن‌‏ها را در اختیار خود قرار می‌‏دهند که به اصطلاح به این روش ” scam ” گفته می‌‏شود. در این روش افراد سودجو به ظاهر یک ICO را پیاده سازی می‏‌کنند و به کاربران و بازدیدکنندگان می‏‌گویند که قرار است ارز دیجیتال جدیدی را وارد بازار کنیم و این ارز در آینده ‏ای نزدیک دارای ارزشی چند برابر نسبت به زمان حال خواهد‌شد و در واقع به نوعی با تحریک حس کسب درآمد و سود ، مردم را فریب داده و مشتاق به خرید ارزهای دیجیتال خود می‏‌کنند که در بسیاری از این موارد یا اصلاً ارز دیجیتالی عرضه نمی‌‏شود و یا در صورت عرضه‏، این ارز هیچ‌وقت به قدرت وعده داده شده در بازار نخواهد رسید.

در موردی مشابه افراد سود‌جو با ساختن سایت‌‏هایی به ظاهر به عنوان صرافی، سرمایه‌‏های مردم را از آن‏‌ها گرفته و پس نمی‌‏دهند که در این خصوص اخیراً چند مورد فعالی صرافی تقلبی در اوکراین گزارش شده بود.

در کل می‌‏توان گفت که بازار ارزهای دیجیتال محیط بسیاری مناسبی برای کلاه‌برداران می‏‌باشد و تا زمانی که این شرایط بر‌قرار باشد، نمی‏‌توان انتظار داشت که ارزهای دیجیتال به جایگاه و ارزش واقعی خود در بازارهای جهانی دست یابند.