جدیدترین و به روز ترین اخبار مربوط به فناوری بلاک چین را می توانید در این دسته بندی بخوانید. در این دسته بندی تلاش شده تا تمامی خبرها از منابع معتبر و به روز در حوزه بلاک چین تهیه و ترجمه شود و در اختیار کاربران قرار گیرد.

بیت کوین کش

هالوینگ بیت کوین کش تا ساعاتی دیگر!

در سال ۲۰۱۷، به علت اختلاف نظر در جامعه بیت کوین، زنجیره (بلاک چین) این شبکه منشعب شد و دو دارایی، BTC و BCH  به دنیا معرفی شد. به عبارت دیگر، از بلاک چین بیت کوین، یک بلاک چین جدید ایجاد شد که سکه آن بیت کوین کش نام گرفت. بر همین اساس، تعداد کل واحدهای موجود بیت کوین کش و همچنین میزان پاداش استخراج بلاک جدید این ارز دیجیتال مانند بیت کوین است.

بیت کوین کش

هالوینگ بیت کوین کش

تا ساعاتی دیگر ( تقریبا حدود ساعت ۲۰ به وقت تهران ) هالوینگ بیت کوین کش انجام می‌شود و کمی پس از آن شاهد هالوینگ بیت کوین اس وی ( Bitcoin SV ) خواهیم بود. بیت کوین کش که مهم‌ترین فورک بیت کوین محسوب می‌شود امشب پاداش استخراج بلوک خود را از ۱۲٫۵ به ۶٫۲۵ BCH کاهش می‌دهد.

بیت کوین کش در حقیقت یک رمز ارز در دنیای ارزهای رمز پایه است که در سال ۲۰۱۷  و همزمان با شکل گیری اختلاف نظر میان افراد حاضر در جامعه بیت کوین، از روی شاخه زنجیره بلاک چین بیت کوین به منظور تغییر در اندازه بلوک و تغییراتی بر روی کد منشعب شده است. این ارز دیجیتال  در تاریخ ۱ اوت سال ۲۰۱۷ در نتیجه مهم‌ترین فورک بیت کوین شکل گرفت. در آن زمان هر کس که دارنده مقداری بیت کوین بود، به همان میزان نیز بیت کوین کش دریافت کرد.  بر همین اساس، بیت کوین کش تعداد کل واحدهای موجود خود و همچنین میزان پاداش بلاک را از بیت کوین به ارث برده است. بیت کوین کش در جریان هالوینگ خود که حدود یک ماه قبل از هالوینگ بیت کوین شکل می‌گیرد پاداش استخراج هر بلوک جدید از این ارز دیجیتال به ماینرها را از ۱۲٫۵ به ۶٫۲۵ واحد بیت کوین کش کاهش خواهد داد.

هالوینگ بیت کوین اس وی پس از بیت کوین کش

دو روز بعد از این اتفاق، دیگر فورک بیت کوین یعنی بیت کوین اس وی هالوینگ خود را به اتمام خواهد رساند. بیت کوین کش یک فورک یا انشعاب از رمزارز محبوب و شناخته شده بیت کوین بوده است و بیتکوین SV نیز یک بروز رسانی یا فورک از ارز بیتکوین کش می‌باشد. پس این سه کوین تقریبا یک ساز و کار مشابه را دنبال می‌کنند و تاریخچه آن‌ها تا پیش از ایجاد شاخه‌های جدید یکی است. به عقیده توسعه دهندگان BSV این رمز ارز، در واقع همان بیت کوین اصلی است.

اصلی ترین مشخصه بیتکوین SV ، سایز بلوک‌های ۱۲۸ مگابیتی است که در مقایسه با سایز بلوک ۳۲ مگابیتی بیت کوین کش، بسیار بزرگ‌تر و مقیاس‌پذیرتر می‌باشد.

طبق گزارش اخیر کوین تلگراف، حدود ۶ میلیون واحد بیت کوین کش، از زمان فورک این شبکه در سال ۲۰۱۷، دست نخورده باقی مانده‌ است.

جک دورسی بنیانگذار توییتر

مدیر عامل توییتر یک چهارم از ثروت خود را به مقابله با کرونا اختصاص داد

جک دورسی ( Jack Dorsey ) مدیر عامل و بنیانگذار توییتر بامداد روز چهارشنبه ( ۸  آوریل ) اعلام کرد یک میلیارد دلار از دارایی خود را به مقابله با ویروس همه‌گیر کرونا اختصاص خواهد داد. مبلغ فوق که معادل ۲۸ درصد از ثروت کل این طراح نرم افزار آمریکایی می‌باشد از سهام وی در شرکت اسکویر برای تامین مالی مقابله با شیوع کرونا در سراسر جهان اختصاص می‌یابد.

دورسی گفت که با این مبلغ شرکتی به نام استارت اسمال ( Startsmall ) تاسیس خواهد کرد که وظیفه اصلی این شرکت تامین مالی برای مقابله با ویروس مرگبار کرونا در سراسر جهان خواهد بود. وی تاکید کرد پس از پایان همه‌گیری ویروس کرونا نیز این شرکت تلاش خود را به حمایت از درآمد پایه جهانی و همچنین سلامت و آموزش دختران متمرکز خواهد کرد.

بزرگ‌ترین کمک مالی دنیا برای مقابله با ویروس کرونا

درآمد پایه جهانی در حقیقت توعی تامین اجتماعی است که در آن تمام شهروندان یک کشور مبلغی را به عنوان پول مستقل از درآمدهای دیگر خود به عنوان حداقل حقوق دریافت می‌کنند.

جک دورسی با هدف اینکه این کار وی دیگران را هم به انجام چنین کارهای خیریه تشویق خواهد کرد بیان کرد:

زندگی خیلی کوتاه است پس بیایید امروز هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم و به مردم دنیا کمک کنیم.

اگر چه پیش از این صاحبان برخی ابرشرکت‌های فناوری و شبکه‌های اجتماعی نیز بخشی از دارایی خود را برای مقابله با ویروس کرونا اهدا کرده‌اند اما احتمالا اقدام جک دورسی بزرگ‌ترین کمک مالی است که فردی برای مبارزه با اپیدمی کووید-۱۹ و پیامدهای ویرانگر آن در سراسر دنیا اختصاص داده است.

چندی پیش جف بروس مالک شرکت آمازون مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار به بانک غذای آمریکا اهدا کرد و مدیر شناخته شده فیسبوک، مارک زاکبرگ و همسرش نیز ۲۵ میلیون دلار از ثروت خود را برای ساخت واکسن کرونا اختصاص دادند.

در همین راستا بیل گیتس بنیانگذار شرکت مایکروسافت و میلیاردر آمریکایی نیز اعلام کرد که سرمایه مورد نیاز برای شرکت‌هایی که نامزد ساخت واکسن کرونا هستند را تامین می‌کند.

ارز دیجیتال

پرداخت هزینه استارباکس توسط بکت کش امکان‌پذیر شد

کاربران اپلیکیشن استارباکس به زودی قادر خواهند بود هزینه نوشیدنی‌های خود را توسط بکت کش ( Bakkt Cash ) پرداخت کنند. ICE  ( بورس بین قاره‌ای ارائه دهنده اوراق مشتقه بیت کوین ) پیش از این در ماه آگوست ۲۰۱۸ اعلام کرده بود استارباکس درصدد است پرداخت هزینه نوشیدنی‌ها توسط ارزهای دیجیتال را فراهم کند.

آدام وایت ( Adam White ) امروز طی پیغام توییتری خود از یک برنامه پرداخت جدید پرده برداشته و گفت:

ما همچنین در نظر داریم هزینه‌های پرداخت را برای کاربرانی که ارز دیجیتال استفاده می‌کنند کاهش می‌دهیم. کاربرانی که قصد پرداخت خود از طریق ارزهای دیجیتال را دارند پس از باز کردن اپلیکیشن استارباکس باید گزینه بکت را بکت را انتخاب کرده و در دسترسی اولیه ( Easy access ) ثبت نام کنند.

استارباکس

بکت ( Bakkt ) که یکی از نویدبخش‌ترین برنامه‌های مبتنی بر ارز دیجیتال به شمار می‌رود، اخیرا ۳۰۰ میلیون دلار برای ادامه توسعه خدمات متمرکز بر ارزهای دیجیتال جذب کرده است.

بکت در صدد جذب سرمایه برای خرید نرم افزار

بکت در حالی موفق به جذب سرمایه مذکور شده است که به دلیل عواقب ناشی از شیوع ویروس مرگبار کرونا بازارهای بورس جهانی و همچنین ارزهای دیجیتال نوسانات شدیدی را تجربه کردند. لازم به ذکر است که ICE پیش از این نیز اعلام کرده بود درصدد جذب سرمایه برای خرید نرم افزار به منظور توسعه برنامه بکت است.

با اینکه تمامی کاربران در نهایت قادر خواهند بود در اپلیکیشن استارباکس هزینه نوشیدنی خود را از طریق بکت کش پرداخت کنند ولی در حال حاضر مشتریان برای بهره‌مندی از این گزینه پرداخت ابتدا باید ثبت نام خود را انجام دهند.

طبق اطلاعات به دست آمده از کوین تلگراف، بکت مدعی است در حال حاضر پرداخت با ارز دیجیتال فقط در نسخه آزمایشی محدود در دسترس می‌باشد.

به دلیل شیوع ویروس کرونا استارباکس در حال حاضر تمام فروشگاه‌های خود برای مشتریان حضوری را بسته و تا اطلاع ثانوی فقط ثبت سفارش‌های بیرون بر امکان پذیر خواهد بود.

آیوتا

راه‌اندازی مجدد شبکه آیوتا

بنیاد آیوتا تقریبا یک ماه پس از هک بزرگ، شبکه خود را مجددا به حالت آنلاین درآورد.

پس از تجربه حمله‌ای که در تاریخ ۱۲ فوریه به نرم افزار کیف پول ترینیتی ( Trinity ) شد، شبکه آیوتا روز سه شنبه مجددا فعالیت خود را از سر گرفت. با اینکه شبکه آیوتا در روزی که این حمله شکل گرفت برای حفظ موارد امنیتی خود خاموش و از دسترس خارج شد، اما حدود ۸٫۵۵  میلیون توکن MIOTA به ارزش تقریبی ۲ میلیون دلار از ۵۰ کاربر کیف پول ترینیتی سرقت شد.

بنیاد آیوتا در یکی از پست‌های وبلاگ خود که در تاریخ ۱۰ مارس منتشر کرد عنوان کرد که Coordinator  ( نود متمرکزی که وظیفه بررسی و ساماندهی تمامی تراکنش را به عهده دارد ) پس از دوره انتقال سید ( Seed  ) به حالت آنلاین برگشته است.

نسخه رایانه‌ای کیف پول ترینیتی نیز در پی حمله شکل گرفته و دسترسی هکرها به کلیدهای خصوصی آن، به عنوان یک کیف پول آسیب پذیر شناخته شد. برخی افراد دلیل این حمله را بروز مشکل در سرویس پرداخت مون پی ( MoonPay ) می‌دانند. این سرویس به کاربران امکان خرید مستقیم توکن آیوتا را فراهم می‌کند.

بنیاد آیوتا در یک هفته تمامی کاربران خود را به استفاده از نوعی ابزار انتقال به منظور انتقال توکن‌های خود به حساب‌های جدید و قابل اعتماد ملزم کرد.

اقدامات بنیاد آیوتا برای جلوگیری از حملات بیشتر

آیوتا نیز بیکار ننشته و در پاسخ به این حمله، برنامه‌هایی برای کاهش احتمال نفوذ در شبکه توسط هکرها در نظر گرفته است. بنیاد آیوتا در این باره گفت:

بنیاد آیوتا در حال بررسی و اصلاح کامل فرآیندهای داخلی خود است که شامل تغییرات آتی در اقدامات امنیتی نرم افزار، بهبود منابع و قابلیت‌های امنیتی و گسترش اقدامات خود در زمینه آموزش و بهره‌گیری از بهترین اقدامات در نرم افزارهایی است که حساب‌های کاربران در شبکه آیوتا را مدیریت می‌کنند.

طبق اظهارات بنیاد آیوتا در حال حاضر مقصر اصلی حمله شکل گرفته در تاریخ ۱۲ فوریه مشخص نیست ولی بنیاد آیوتا همکاری خود را با FBI و پلیس کشورهای آلمان و مالت برای شناسایی فرد حمله کننده ادامه خواهد داد.

ریزش قیمت پس از سرقت ماه فوریه

طبق اظهارات بنیاد آیوتا در حال حاضر مقصر اصلی حمله شکل گرفته در تاریخ ۱۲ فوریه مشخص نیست ولی بنیاد آیوتا همکاری خود را با FBI و پلیس کشورهای آلمان و مالت برای شناسایی فرد حمله کننده ادامه خواهد داد.

دیوید سونستبو ( David Sønstebø ) موسس آیوتا در تاریخ ۶ مارس اعلام کرد که وی ضرر وارد شده به تمام قربانیان این سرقت را پرداخت خواهد کرد. در آن زمان، ۸.۵۵ میلیون توکن آیوتا حدودا ارزشی معادل ۲ میلیون دلار داشت.

شبکه باز تلگرام

سرمایه گذاران ارز دیجیتال تلگرام متحد می‌شوند

یک گروه بین المللی متشکل از مشارکت‌کنندگان در شبکه باز تلگرام  (TON)  اعتراضات خود را به خاطر ایجاد موانع بر سر راه رمزارز گرم توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) بیان کرده و حمایت خود از این رمز ارز را اعلام کردند.

به گزارش بولتن نیوز  حدود یک‌ سال پس از تامین سرمایه موفق تلگرام برای توسعه TON ،کمیسیون SEC مدعی شد جذب سرمایه از طریق ICO به صورت قانونی ثبت نشده است و علیه تلگرام شکایت کرد. در حالی که SEC به بهانه عدم تبعیت تلگرام از قوانین مالی آمریکا خواستار توقف فعالیت‌های مربوط به رمزارز گرم شده، توسعه دهندگان و سرمایه گذاران TON به حمایت از این شبکه اجتماعی محبوب برخاسته‌اند.

شبکه بلاک چین تون
این گروه با تشکیل بنیاد غیر انتفاعیTON Community Foundation  اسنادی حاوی اطلاعاتی تخصصی و تفصیلی در مورد شبکه باز TONبه دادگاه ارائه کرده‌اند.

بر اساس این سند آنچه که بلاکچین TON را از سایر شبکه‌ها متمایز می سازد ارتباط نزدیک این پلتفرم با قراردادهای هوشمند است. در واقع TONبیش از آنکه یک پلتفرم رمزارز باشد با قراردادهای هوشمند ارتباط دارد.

همچنین آن‌ها عنوان کردند این شبکه که معیارهای امنیتی قدرتمندی داشته و سرویس‌های متنوعی را در خود جای داده است کاملا آماده راه‌اندازی می‌باشد. به گفته آن‌ها به گفته آنها حدود ۸۰ هزار کاربر مستقل در ماه‌های گذشته کدهای شبکه را بازبینی و آزمایش کرده‌اند.

کرونا کوین

کروناکوین؟!

گسترش ویروس کرونا همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد کشورها با انجام اقدامات جدی در صددند آن را مهار کنند. در حالی که خطرات این ویروس برای سلامتی انسان‌ها انکار نشدنی است، اخیرا فضای رمزنگاری شاهد تولد رمز ارز کرونا کوین بود.

صبح امروز اخباری مبنی بر به وجود آمدن سکه‌ای تحت حمایت ویروس کرونا در وب سایت ردیت منتشر شد. طبق این خبر کرونا کوین ( NCOV ) یک توکن ERC-20 خواهد بود.

به گفته این وب سایت، هدف اصلی شکل گیری این توکن افزایش آگاهی عمومی حول این محور است. جالب است بدانید که مقدار کل این توکن معادل جمعیت جهان است، این بدان معنی است که برای هر فرد زنده یک NCOV وجود دارد. بسته به تعداد تلفات و افراد آلوده به این ویروس، هر ۴۸ ساعت یک توکن سوزانده خواهد شد.

طبق این پست سرمایه گذاران توکن فوق هنگام انتشار این ویروس نیز همچنان سود می‌برند. برخی معتقدند که سرمایه گذاران این توکن باید منتظر انتشار بیشتر این ویروس برای افزایش ارزش NCOV خودشان باشند.

وب سایت کروناکوین همچنین اعلام کرده است بخشی از سرمایه این توکن به صلیب سرخ اهدا خواهد شد.

در ابتدا این توکن توسط ایردراپ توضیع شده و سپس توسعه دهندگان یک بازی را راه اندازی می کنند که به افراد این امکان را می دهد که NCOV را هنگام بازی جمع کنند. همچنین سرمایه گذاران می‌توانند توکن جدید را از صرافی‌های غیر متمرکزی مثل McAfeeDex خریداری کنند.

لینک

عرضه جهانی ارز دیجیتال شبکه اجتماعی لاین

شبکه‌ی اجتماعی ژاپنی لاین ( Line ) با بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر اعلام کرده است که از آوریل سال ۲۰۲۰  ارز دیجیتال خود را در ژاپن عرضه خواهد کرد.

چند وقتی است که خبرهای زیادی درباره راه‌اندازی ارزهای دیجیتال مختلف و ورود آن‌ها به بازار ارزهای رمزنگاری‌شده به‌گوش می‌رسد. در‌ این رقابت تنگاتنگ، نام شبکه‌های اجتماعی بزرگی مانند تلگرام، فیسبوک و لاین نیز به چشم می‌خورد. این بار شبکه‌ی اجتماعی لاین قصد ورود به این صنعت هیجان‌انگیز را دارد. ارز دیجیتال مخصوص شبکه لاین که لینک ( link ) نام دارد در سال ۲۰۱۸ عرضه شد ولی به دلیل وجود برخی مقررات در کشور ژاپن، این ارز دیجیتال در ژاپن و آمریکا عرضه نشد. اما اخبار جدید حاکی از آن است که این شبکه اجتماعی موفق شده است مجوزهای لازم برای تجارت رمز ارزها در کشور زادگاهش را کسب کند.

از زمان عرضه اولیه این ارز دیجیتال، شرکت لاین مذاکرات زیادی با قانون‌گذاران ژاپنی انجام داده و پس از راه‌اندازی صرافی خود ( BITBOX ) امکان خرید و فروش لینک برای کاربران غیر آمریکایی و ژاپنی نیز فراهم شد.

در این زمان صرافی مذکور موفق به جلب رضایت کاربران نشده و رتبه ۱۲۰ سایت کوین مارکت کپ را به خود اختصاص داد. سال گذشته لاین صرافی Bitmax را راه‌اندازی کرد که این‌بار با استقبال زیاد کاربران روبه‌رو شد. این صرافی طی آخرین اقدامات خود موفق به کسب استانداردهای لازم از انجمن ارزهای دیجیتال ژاپن برای عرضه ارزهای دیجیتال در کشور خود شد.

رقابت تنگاتنگ شبکه‌های اجتماعی در توسعه ارزهای دیجیتال

تلاش شرکت لاین برای داشتن ارز دیجیتال بیانگر این موضوع است که شبکه‌های اجتماعی بزرگ به دنبال عرضه رمز ارزهای مخصوص خود هستند. همزمان با لاین، تلگرام و فیسبوک نیز به دنبال راه‌اندازی ارز دیجیتال خود هستند. در این میان با اینکه تلگرام  موفق شده است بیش از یک میلیارد دلار برای واحد پولی دیجیتال خود سرمایه جذب کند ولی در حال حاضر گرفتار مسائل نظارتی و قانونی شده است. فیسبوک نیز اوضاع خوبی ندارد و شرکایش در حال ترک این پروژه هستند.

لایت کوین

احتمال افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی لایت کوین!

پیش از این ارز دیجیتال لایت کوین در کنار برترین ارزهای دیجیتال دنیا مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل مورد خرید و فروش قرار می‌گرفت ولی در طی چند سال اخیر و پس از حباب شکل گرفته در بازار کریپتوکارنسی، لایت کوین نیز قدرت خود را از دست داد.

در حال حاضر و هنگام نگارش این مطلب، ارز دیجیتال لایت کوین هفتمین رمز ارز بزرگ دنیا محسوب می‌شود. این رمز ارز از لحاظ میزان سرمایه گذاری در بازار در موقعیت بدی قرار ندارد ولی با روزهایی که در اوج قدرت قرار داشت خیلی فاصله دارد.

قیمت لایت کوین

یکی از تحلیل‌گران برجسته بیت کوین به تازگی اعلام کرده است که لایت کوین در آستانه کسب قدرت در برابر سایر آلت کوین ها بوده و به نظر می‌رسد یک چرخه جدید در نمودار قیمت این ارز دیجیتال در حال شکل گیری باشد.

در حقیقت طی ماه گذشته و طبق داده‌های به دست آمده از coin360، ارز دیجیتال بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین رمز ارز دنیا با کاهش قیمت ۳۵ درصدی همراه بود و این در حالیست که لایت کوین در مقایسه با بیت کوین توانست افزایش قیمت ۷۶ درصدی را تجربه کند.

یکی از تحلیل‌گران برتر ازرهای دیجیتال بر این باور است که اگر قیمت جفت ارز بیت کوین/لایت کوین در محدوده بالای ۰٫۰۰۷۵  بیت کوین باقی بمانند، ( یعنی در محدوده بالایی خط آبی در نمودار زیر ) احتمال تشکیل چرخه جدید بازار این رمز ارز بیشتر خواهد شد.

شقیمت لایت کوین

در طول این بازه زمانی بیت کوین با رشد ۹۵ درصدی همراه بود و دارایی‌های سنتی نیز رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کردند.

کاردانو غیرمتمرکزترین ارز دیجیتال دنیا

چارلز هاسکینسون مدیر عامل کاردانو ( Cardano ) اعلام کرده است: کاردانو غیرمتمرکزترین ارز دیجیتال دنیا خواهد شد.

او گفت: پس از به پایان رسیدن تمام به روز رسانی‌ها، کاردانو به غیرمتمرکزترین ارز دیجیتال دنیا تبدیل خواهد شد، حتی ۵۰ الی ۱۰۰ برابر غیرمتمرکزتر از بیت کوین.

وی اظهارات خود را طی مصاحبه‌ای با کوین تلگراف در یک ایونت مربوط به ارزهای دیجیتال که در کنار پنجاهمین دوره مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس برگذار شد بیان کرد.

ارز دیجیتال کاردانو

هاسکینسون طی این گفتگو بیان کرد هاردفورک این ارز دیجیتال که مشتمل بر اجرای پروتکل اجماع تحمل خطای بیزانس است، دشوار نخواهد بود. پس از هارد فورک، به روز رسانی‌هایی نیز در پروتکل اجرا خواهد شد که در نهایت کاردانو را به غیرمتمرکزترین ارز دیجیتال دنیا تبدیل خواهد کرد.

کیف پول ارزهای دیجیتال

هک شدن کیف پول ترزور در کمتر از ۱۵ دقیقه!

طبق باور عموم مردم، کیف پول‌های سخت‌افزاری یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای نگهداری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. علت اصلی این موضوع این است که برخلاف ذخیره سازی گرم، کلید خصوصی متعلق به کیف پول‌های سخت افزاری هرگز در معرض آسیب‌های مربوط به فضای آنلاین و اینترنت قرار نمی‌گیرند.

از میان انواع کیف پول‌های سخت افزاری، کیف پول‌های ترزور ( Trezor ) و لجر ( Ledger ) جزو محبوب‌ترین‌ها هستند. در اکتبر سال ۲۰۱۹، آزمایشگاه امنیتی صرافی کراکن ( Kraken ) اعلام کرده بود که چند نمونه از کیف پول‌های سخت افزاری ترزور به نام Trezor one  و Trezor Model T با مشکلاتی مواجه است.

جزئیات بیشتر این حمله امروز منتشر شد

طبق اطلاعیه منتشر شده توسط تیم کراکن، آن‌ها گفتند که ما با مسئولیت پذیری تمام، جزئیات این حمله را در تاریخ ۳۰ اکتبر به تیم ترزور اعلام کردیم. در حال حاضر هم از این ضعف خود پرده برداشتیم تا افراد جامعه کریپتو بتوانند اقدامات لازم را برای محافظت از دارایی‌های خود انجام دهند.

در حالی که این اولین باری نیست که خبرهایی مربوط به آسیب پذیری کیف پول‌های سخت‌افزاری به گوش ما می‌رسد ولی با این حال شنیدن چنین خبرهایی ممکن است افراد را درباره امنیت کیف پول‌های سخت افزاری دچار دودلی کند. به راستی این کیف پول‌ها چقدر امن هستند؟

کیف پول ارز دیجیتال

پیش از این  نیز کراکن تست‌های مشابهی را روی کیف پول های سخت افزاری KeepKey و سایر دستگاه‌های مرتبط که همگی از یک خانواده تراشه کامپیوتری استفاده می‌کنند انجام داده است.

با این حال ، طبق اظهارات تیم کراکن این تراشه‌ها برای ذخیره اسرار طراحی نشده‌اند و تحقیقات ما حاکی از آن است که محصولاتی مانند  Trezor و KeepKey صرفا برای نگهداری از ارزهای دیجیتال طراحی نشده‌اند.

در نسخه منتشر شده، صرافی کراکن به طرز شوکه کننده‌ای اعلام کرده است که این حمله حاصل یک نقص ذاتی در واحد میکرو پردازش دستگاه بوده و برای انجام چنین کاری فقط ۱۵ دقیقه زمان لازم است!

بنابراین کراکن آسیب پذیری مشخصی را در این دستگاه ها تشخیص داده است و این مشکل تنها با طراحی دوباره کیف پول‌های سخت افزاری آن‌ها حل خواهد شد.

پاسخ ترزور به حمله صورت گرفته

تیم ترزور از کراکن بابت تحقیقات خود برای تشخیص این نقص تشکر کرده و از زمان پیدایش این نقص همکاری مشترک و نزدیکی با کراکن داشته است. آن‌ها همچنین جزئیات این مشکل را طی یک گزارش به اطلاع عموم رسانده‌اند.

در حالی که بسیاری از دارندگان ارزهای دیجیتال درباره حملات از راه دور نگران هستند ولی باید در نظر داشت که حملات فیزیکی هم به همان اندازه مشکل‌ساز هستند.

چگونه از بروز حملات جلوگیری کنیم؟

برای چنین حمله‌هایی هکر باید به دستگاه شما دسترسی داشته و به صورت فیزیکی به قطعه مورد نظر دست پیدا کند. بنابراین تنها دو راه برای جلوگیری از این حمله وجود دارد.

کیف پول سخت افزاری

اولین و مهم‌ترین اقدام برای جلوگیری از حمله‌های احتمالی اطمینان از امن بودن مکان نگهداری دستگاه‌هاست. بسته به میزان دارایی‌هایتان ممکن است بخواهید دستگاه خود را به غل و زنجیر ببندید.

راه دوم هم استفاده از ویژگی عبارت عبور ( پسوردی که به شکل عبارت کوتاه است ) مخصوص کیف پول‌های سخت افزاری ترزور است. بدیهی است که برای محافظت کامل باید از عبارات طولانی‌تر استفاده کنید.

آیا دارایی دیجیتال من امن است؟

اگر چه شنیدن چنین اخباری ممکن است به اندازه کافی ناامید کننده به نظر برسد ولی باید بدانید که هیچ دلیلی برای وحشت وجود ندارد حتی اگر در صورتی که از کیف پول‌های سخت افزاری ترزور استفاده می‌کنید! شرکت‌هایی مانند کراکن تمام تلاش خود را برای بهبود امنیت جامعه کریپتوکارنسی به کار می‌گیرند.

در آخر خاطر نشان می‌کنیم که استفاده از کیف پول‌های متعلق به سایت‌های معتبر داخلی، مانند اکسکوینو می‌تواند اطمینان خاطر شما را از امنیت دارایی‌هایتان تامین کرده و خطرهای احتمالی از دست دادن سرمایه را تا حد امکان کاهش دهند. اکسکوینو اولین شرکت دانش بنیان در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که با در اختیار قرار دادن کیف پول‌های مربوط به برترین ارزهای دیجیتال دنیا رضایت کاربران خود را تامین کرده و آن‌ها را انجام معاملات ایمن یاری می‌کند.

ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال راهی برای رهایی از تحریم‌ها

با افزایش فشارهای تحریم ایالت متحده آمریکا بر علیه ایران، این کشور با گسترش فعالیت‌های مربوط به ارزهای دیجیتال در صدد دور زدن این تحریم‌هاست.

بطور خلاصه، تحریم‌های اقتصادی اعمال شده توسط ایالات متحده علیه ایران در دو سال گذشته بسیار موثر واقع شده و توانسته است اقتصاد ایران را ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش دهد. اما جمهوری اسلامی ایران با تسریع در استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین ، که توسط دولت و عموم مردم ایران برای فرار از موانع قانونی استفاده می‌شود ، به جنگ تحریم‌ها می‌رود. این امر به تلاش برای سرکوب بیت کوین توسط قانون‌گذاران بین المللی منجر شده است.

دولت ایران مدتهاست که علاقه خود را برای استفاده از ارزهای رمزنگاری شده در جهت حمایت از تجارت بین المللی در خارج از سیستم بانکی سنتی اعلام کرده است. در ژانویه سال ۲۰۱۸، دولت رئیس جمهور حسن روحانی قصد خود را برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی اعلام کرد؛ یک ماه بعد، یک آژانس خبری وابسته به بانک مرکزی ایران ویژگی‌های متعدد رمز ارز ملی را بیان کرد و اظهار داشت که این رمز ارز تحت حمایت ریال خواهد بود. سال گذشته پروژه های چندگانه مربوط به بلاک چین، توسط بانک مرکزی در کنفرانس ارزهای دیجیتال مطرح شد و گفته می شود یکی از آن‌ها در حال حاضر توسط چهار بانک ایرانی مورد آزمایش قرار گرفته است.

معاملات ارزهای دیجیتال در ایران

طبق گزارش های مختلف، معاملات ارزهای دیجیتال در حال حاضر نزد عموم مردم ایران از محبوبیت زیادی برخوردار است. در برخی مصاحبه‌ها، مردم بیت کوین را تنها راه برای گرفتن پول از ایران توصیف دانسته‌اند. استخراج ارزهای دیجیتال، که یک فرآیند محاسباتی سنگین است در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با هزینه ارزان قیمت برق در کشور و کاهش ارزش ریال عده زیادی از مردم در سال ۲۰۱۸ به صنعت استخراج ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند. البته دولت ایران نیز صنعت استخراج ارزهای دیجیتال را به عنوان یک بخش اقتصادی به رسمیت شناخته است. در ماه آگوست سال ۲۰۱۹،، پس از یک ماه سرکوب شدید فعالیت های مربوط به استخراج به دلیل سوء استفاده از برق ارزان قیمت ، کابینه دولت مقرراتی را صادر کرد که استخراج را به عنوان یک بخش قانونی در اقتصاد به رسمیت می شناخت.

جالب این که به نظر می رسد ایران نظر سایر کشورهایی که تمایل به همکاری از طریق سیستم عامل های بلاک چین دارند را نیز جلب کرده است. بنا به گزارشات در سال ۲۰۱۷ سوئد یک استارتاپ محلی را برای سرمایه گذاری در بنگاه های موجود در بورس سهام ایران با استفاده از بیت کوین مجاز کرده است. در نوامبر سال ۲۰۱۸، اعضای صنعت بلاکچین ایران و روسیه توافق نامه همکاری برای توسعه این صنعت با هدف اعلام شده برای رفع چالش های ناشی از تحریم ها امضا کردند. در سال ۲۰۱۹، سازمان توسعه تجارت ایران با نمایندگان هشت کشور از جمله سوئیس، آفریقای جنوبی، فرانسه، انگلیس، روسیه، اتریش، آلمان و بوسنی هرزگوین مذاکراتی در مورد استفاده از ارزهای دیجیتال در معاملات مالی انجام داد. در سال ۲۰۱۶، مطابق توافق هسته ای ایران، سازمان ملل و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه ایران لغو کردند. اتحادیه اروپا اخیراً Instex را که یک کانال معاملات بین اروپا و ایران است راه‌اندازی کرده است.

ارزهای دیجیتال

با این حال، هنوز موانع متعددی بر سر راه جمهوری اسلامی ایران در جهت به دست آوردن قدرت کامل ارزهای دیجیتال وجود دارد. امروزه با افزایش شناسایی هویت مشتری ( KYC ) در سطوح جهانی عرصه برای انجام معاملات مربوط به ارزهای دیجیتال بدون فاش شدن هویت تنگ‌تر می‌شود. در سال ۲۰۱۸، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده دو فرد ایرانی و آدرس بیت کوین آنها را به لیست FAC خود اضافه کرد. طبق گزارشات وزارت خزانه داری، بیش از ۷۰۰۰ تراکنش بیت کوین با ارزش میلیون ها دلار توسط این آدرس‌ها انجام شده است. در حالی که هزینه‌های مربوط به برق پایین می‌باشد از طرفی سایر هزینه های مربوط به استخراج مانند سخت افزار و بهره‌برداری در ایران بسیار بیشتر است. ناگفته نماند که هنوز عدم اطمینان نظارتی در مورد آینده ارزهای دیجیتال در داخل ایران وجود دارد.

شکست سد تحریم‌ها به وسیله بلاک چین

با وجود این چالش ها، تحولات جدیدی در دنیای رمزنگاری شده وجود دارد که ممکن است امکانات جدیدی را برای دولت و مردم ایران برای فرار از تحریم‌ها فراهم کند. از جمله این تحولات مهم می‌توان به افزایش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی اشاره کرد. کشورهای  چین و روسیه مدتی است که روی این پروژه ها کار می کنند و انتظار می‌رود سکه مستقل چین یا یوان دیجیتال امسال به بازار عرضه شود. پیامدهای تحریم های بین المللی بسیار گسترده است. این پروژه‌ها به ناچار بر روی بلاکچین های خصوصی اجرا می‌شوند که امکان ردیابی در خارج از کشور را مانند آنچه در شبکه بیت کوین اتفاق می‌افتد فراهم نمی کنند. از طرفی این ابزارها کاملاً خارج از چارچوب  مالی جهانی و فعلی تحت رهبری ایالات متحده  آمریکا است. کشورهایی که در حال حاضر می‌توانند با ایران همکاری کنند به راحتی با استفاده از چنین سکه‌های دولتی می‌توانند تحریم‌های موجود را دور بزنند.

سیستم‌های مالی غیر متمرکز

سرمایه گذاری غیرمتمرکز یکی دیگر از پیشرفت‌های مهم در صنعت محسوب می‌شود. این صنعت در حال رشد شامل پروژه‌های رمزنگاری که به عنوان DEFI شناخته می شوند نیز می‌باشد. هدف دیفای یا سیستم مالی غیرمتمرکز، ارائه خدمات مالی سنتی از جمله بانکداری، وام و تجارت از طریق شبکه های غیرمتمرکز و بدون واسطه است. این همان چیزی است که بیت کوین در حال حاضر ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، ایران از سال ۲۰۱۹ با تورم بسیار بالایی روبه‌رو بوده است، اما با استفاده از DEFI، ایرانی‌ها می‌توانند با نرخی بسیار پایین‌تر از آن در داخل ایران، از بازارهای جهانی وام بگیرند. راه‌اندازی ارز مبادله ای غیرمتمرکز همچنین به رژیم کمک می کند تا ارزهای رمزنگاری شده را از طریق کانال‌هایی که توسط قانون‌گذاران خارجی قابل کنترل نیست به فیات تبدیل کند.

البته دیفای هم چالش‌هایی برای جلوگیری از تحریمهای احتمالی پیش رو دارد. این کانال‌ها نمی‌توانند نقدینگی بسیار بالایی را در مقایسه با مبادلات متمرکز بزرگ رمز نگاری شده ارائه دهند. کل ارزش بازار DEFIحدود ۴۳۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود و رسیدگی به معاملات ۱۰ تا ۲۰ میلیون دلاری از طریق این سیستم‌ها با جالش‌های زیادی روبه رو هستند. ایران همچنین ممکن است با اعمال مجازات شدید، دسترسی به DEFIرا برای شهروندان مهار کند. به دلیل اینکه این موضوع می‌تواند خطر قابل توجهی برای از دست رفتن سرمایه برای اقتصاد به همراه داشته باشد.

ایران به وضوح درک کرده است که ارزهای رمزنگاری شده از جمله راهکارهای اساسی برای به چالش کشیدن و براندازی معماری مالی تحت کنترل ایالات متحده هستند و در صددند که به واسطه ارزهای دیجیتال موانع تحریم را از سر راه خود برداشته و به اقتصاد آزاد جهانی دسترسی داشته باشند.