جدیدترین و به روز ترین اخبار مربوط به فناوری بلاک چین را می توانید در این دسته بندی بخوانید. در این دسته بندی تلاش شده تا تمامی خبرها از منابع معتبر و به روز در حوزه بلاک چین تهیه و ترجمه شود و در اختیار کاربران قرار گیرد.

ارز دیجیتال

ایران در پی ایجاد ارز دیجیتال اسلامی

طبق گزارش کوین تلگراف جمهوری اسلامی ایران قصد دارد برای مقابله با سلطه اقتصادی آمریکا بر بازارهای مالی جهانی، یک ارز دیجیتال به وجود آورد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، روز پنجشنبه در بخشی از سخنان خود در میزگرد اولویت‌های توسعه و چالش‌ها در اجلاس سران کوآلالامپور ۲۰۱۹ گفت:

با پیدایش فناوری جدید بلاک چین، ما امروز می‌توانیم با همکاری بانک‌های مرکزی خود رمز ارز واحد کشور‌های اسلامی را بنیان‌گذاری کنیم همان که در گذشته آقای ماهاتیر محمد ( نخست وزیر مالزی ) دنبال دینار اسلامی بود شاید امروز بتوانیم با این فناوری واحد پولی جدیدی را در دنیای اسلام به وجود بیاوریم و از مزایای پول‌های دیجیتال استفاده کنیم و از نوسانات شدید سفته بازانه در مصونیت قرار بگیریم.

چندی پیش نیز جمهوری اسلامی ایران در مراسمی از یک شبکه عرضه توکن با پشتوانه طلا و به نام پیمان رونمایی کرد و مدعی شد که این ارز دیجیتال با همکاری چهار بانک طراحی شده است و با توجه به اعلام سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص ارز دیجیتال می‌تواند با رعایت مقررات پس از نهایی شدن مقررات فعالیت خود را آغاز کند.

استفاده از بلاک چین، هدف ۷۵ درصد از شرکت‌های اینترنت اشیا!

امروزه تکنولوژی بلاک چین در مقیاس وسیع استفاده‌های کاربردی زیادی دارد با این حال صنعت اینترنت اشیا ( IoT ) کمک شایانی در پذیرش هر چه بیشتر این تکنولوژی کرده است.

 پذیرندگان اینترنت اشیا از بلاک چین استفاده می‌کنند

آویوه لیتان یکی از تحلیلگران شرکت گارتنر که یک شرکت پژوهشی و مشاوره آمریکایی در زمینه ارائه خدمات برون‌سپاری، تحقیق، پژوهش و مشاوره فناوری اطلاعات است در یک نظر سنجی اعلام کرد که از میان ۵۰۰ شرکت آمریکایی ۷۵ درصد پذیرندگان تکنولوژی اینترنت اشیا از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند و یا در حال برنامه ریزی برای استفاده از آن تا پایان سال ۲۰۲۰ هستند.

طبق این نظرسنجی افرادی که مورد پرسش قرار گرفتند معتقد بودند که فناوری بلاک چین یک محیط امن و قابل اعتماد برای انتقال داده بین شبکه‌های مجازی یا دستگاه‌ها ایجاد می‌کند و در عین حال کارایی چنین تبادلاتی را نیز افزایش می‌دهد. به گفته لیتان ۸۶ درصد از کسانی که تکنولوژی بلاک چین را به عنوان یک فناوری مورد اعتماد پذیرفته‌اند در پروژه‌های مختلف از اینترنت اشیا و فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند.

اینترنت اشیا

قصد شرکت‌های خدمات اینترنت اشیا همساز کردن دستگاه‌های محاسباتی با ماشین‌های دیجیتالی و مکانیکی و در نتیجه کاهش نقش انسان‌ها در تبادلات مختلف و واسطه گری آن‌هاست. اپل واچ و آمازون نیز از جمله شرکت‌هایی هستند که از این تکنولوژی در کالاهای مصرفی خود استفاده می‌کنند. این فناوری همچنین می‌تواند در بخش‌های مراقبت بهداشتی، صنعتی و نظامی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

حاصل ترکیب فناوری‌های بلاک چین و اینترنت اشیا به دست آوردن مزایایی از قبیل افزایش امنیت و اعتماد در معاملات است و حدود ۵۶ درصد از شرکت کنندگان اذعان داشته‌اند که استفاده از این تکنولوژی‌ها منجر به افزایش بهره وری کسب و کارها و کاهش هزینه‌های آن‌ها خواهد شد.

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا در حقیقت به اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت گفته می‌شود. به کمک اینترنت اشیا برنامه ها و دستگاه های مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل کنند. برای نمونه می توان به یخچال های هوشمند که به اینترنت متصل هستند و شما را از موجودی و تاریخ انقضا مواد خوراکی داخل یخچال با خبر می سازند اشاره کرد. در واقع، اینترنت اشیا شما را قادر می سازد تا اشیا مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زیرساخت های اینترنتی مدیریت و کنترل کنید.

رونمایی از ارز دیجیتال ملی ایران

طبق بیانیه اول دبیرخانه ققنوس از تاریخ اول تیر سال جاری باید امکان مشارکت عمومی مردم  در شبکه ارز دیجیتال ملی ایران به نام پیمان و خرید این توکن محقق می‌شد. اما این دبیرخانه در بیانیه جدید خود ضمن عذرخواهی از تاخیر پیش آمده اعلام کرد ظرف مدت یک ماه آینده  سازگار سازی لازم را در وایت پیپر شبکه ققنوس و توکن پیمان به عمل می‌آورد تا نشان دهد به قوانین و مقررات خود بسیار پایبند است و در صورت لزوم نیز تغییراتی در خط مشی توسعه ققنوس اتخاذ و اعماد خواهد کرد. ارز دیجیتال پیمان با همکاری ۴ بانک پارسیان، پاسارگاد، ملی و ملت و با پشتوانه طلا معرفی خواهد شد.

ارز دیجیتال پیمان با پشتوانه طلا

طبق هماهنگی‌های انجام‌شده دو کیلو طلا تأمین شده و قرار است معادل طلا، ارز دیجیتال پیمان در اختیار میزبانان این شبکه قرار بگیرد.

ارز دیجیتال پیمان

در همین راستا شبکه ققنوس اعلام کرده است که به دنیال راه اندازی شبکه مبادلات پولی و پرداخت نیست و از ابتدای شکل گیری این پروژه تاکید ویژه بر نظام مبادله دارایی‌های دیجیتال و پشتوانه‌های آن‌ها داشته است. کاربران بازار ققنوس مستقیما می‌توانند دارایی‌های خود را با هم مبادله کنند و ضمن رونق بخشیدن به اقتصاد از بروز پیامدهای ناخوشایند پولی جلوگیری به عمل آورند. در ادامه این بیانیه تنها نگرانی این بنیاد شکل گیری انحصارهای تصدی‌گرانه که با پشتوانه یا به پشتیبانی مراجع ذی‌ربط شکل می‌گیرد اعلام شده است که این قبیل اقدامات به بهانه بی اعتمادی به بخش غیر دولتی یا تهدید نظم و امنیت ملی از شکوفایی این بازار نوپا جلوگیری به عمل می‌آورند.

ایران همگام با تحولات جهانی

این مورد در حالی در این بیانیه عنوان شده است که بانک مرکزی چندی پیش اخباری مبنی بر در اختیار داشتن انحصار استخراج رمز ارزهایی با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گرانبها  را منتشر کرده و اعلام کرده بود که بانک مرکزی حق پیگرد قانونی نسبت به اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات اقدام به ایجاد، اداره و یا حتی تبلیغ  این شبکه‌ها را دارند خواهد داشت.

البته قائم مقام شبکه ققنوس اعلام کرده است که یک سری مکاتبات قانونی و حقوقی انجام داده و منتظر جواب قانونی از سوی مراجع هستند و صراحتا اعلام کرده است که در پی دریافت پاسخ مناسب از سوی این مراجع می‌باشد. موضوع رمز ارزها و بلاک چین که این روزها سرو صدای زیادی کرده در جلسه کمسیون اقتصادی نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت. این جلسه به موضوعاتی درباره بلاک چین و ارزهای دیجیتال و همچنین تعیین سازوکار قانونی برای آن‌ها اختصاص خواهد یافت.

مدیر عامل بانک ملی هم در این باره گفت این بستر یک حرکت خوشحال کننده برخلاف مخالفت ها در برابر ایده‌های جدید است که در یک سال اخیر و با همکاری این چهار بانک به سرانجام رسیده است. وی همچنین افزود: نگاه بانکداری کشور رو به جلو و مبتکرانه و همراه با تحولات جهانی است.

اکسکوینو ارائه دهنده کیف پول رایگان

یکی از دغدغه هایی که همیشه ذهن خریداران ارزهای دیجیتال را به خود مشغول کرده نحوه نگهداری آن‌ها بوده است. کاربران ارزهای دیجیتال همواره به دنبال مکانی مطمئن برای نگهداری امن رمزارزهای خود بوده‌اند. با توجه به ماهیت دیجیتال ارزهای دیجیتال نگهداری آن‌ها نیز به صورت کاملا دیجیتالی صورت می‌گیرد. امروزه آمار استفاده کنندگان کیف پول‌های دیجیتال با رشد چشمگیر همراه است که این تعداد در پایان نیمه اول سال ۲۰۱۹ به ۴۰ میلیون کاربر رسیده است. سایت اکسکوینو یکی از معدود سامانه‌هایی است که کیف پول رایگان برترین ارزهای دیجیتال دنیا از جمله بیت کوین ، اتریوم ، ریپل ، لایت کوین ، بیت کوین کش و.. را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

با توجه به شرایط فعلی و از دسترس خارج شدن کیف پول های متعلق به سایت های خارجی برای هموطنان عزیزمان، اکسکوینو مفتخر است با فراهم کردن بستری امن برای تراکتش های ارزهای دیجیتال، همچنان با قدرت، کاربران خود را در امر خرید و فروش بدون مشکل ارزهای دیجیتال همراهی کند.

تیم متخصص اکسکوینو در حال حاضر همچون گذشته، امکان دسترسی تمامی کاربران خود را به کیف پول های رایگان این سامانه فراهم کرده و بستری مطمئن برای انجام انواع تراکنش‌های خرید، فروش و تبدیل ارزهای دیجیتال به وجود آورده است.

هاردفورک بیت کوین کش و تاثیر آن بر قیمت این ارز

همانطور که قبلا اعلام شده بود هارد فورک ارز دیجیتال بیت کوین کش با موفقیت انجام شد. روز جمعه و در تاریخ ۱۵ نوامبر ارز دیجیتال بیت کوین کش که خود هارد فورکی از بیت کوین است با موفقیت به دو زنجیره جدا تقسیم شد. طبق اطلاعات به دست آمده تعداد زیادی از ماینرها اقدام به استخراج ۱۴ بلاک در  زنجیره اشتباه کرده و قدرت هش خود را هدر داده‌اند. در ساعات اولیه شکل گیری این هارد فورک شرکت تحلیلی بیتمکس ریسرچ اعلام کرد در زنجیره ارتقا یافته به غیر از تراکنش‌های متعلق به coinbase ، تراکنش دیگری انجام نشده است و  به نظر می‌رسد استخراج گران قدرت هش خود را با استخراج بلوک در زنجیره‌های اشتباه هدر داده باشند.

هارد فورک بیت کش

بر اساس داده های به دست آمده از coin dance، در زمان اجرای هاردفورک تنها ۷۷ درصد از نودهای بیت کوین کش برای استفاده از قوانین اجماع سازگار بوده و  استخراج گران حدود ۱۷۵ بیت کوین کش به ارزش ۵۸۴,۰۶۲ دلار از دست داده‌اند. از طرفی به دست آوردن پاداش استخراج چندین بلاک به صورت متوالی توسط ماینرها از لحاظ ریاضی امکان پذیر نیست.

هنگام اجرای یک هاردفورک ممکن است نودها به دلایل مختلفی بیرون از شبکه بمانند که دلیل این امر را می‌توان فراموش کردن انجام به روز رسانی، قبل از آماده سازی بلاک برای راه‌اندازی هاردفورک دانست. با این حال طبق اظهارات راجر ور، چهره جنجالی ارزهای دیجیتال، شبکه بیت کوین کش در حال حاضر با کاستی‌هایی روبه رو می‌باشد. پیش از این راجر ور اقدام به راه اندازی یک کمپین برای جایگزینی بیت کوین با بیت کوین کش کرده بود که موفق ظاهر نشد.

از طرفی چهره‌های طرفدار بیت کوین مانند اولیویه یانسس، ور و همراهانش را به باد انتقاد گرفته واظهار داشتند یک نود در شبکه همتا به همتای غیر متمرکز از اهمیت بالایی برخوردار نیست.

تاثیرات هارد فورک بر قیمت بیت کوین کش

لازم به ذکر است هارد فورک انجام شده در شبکه بیت کوین کش باعث بهبود قیمت این ارز دیجیتال نشده و نتوانست عملکرد ضعیف آن را نسبت به دلار بهبود ببخشد. ارز دیجیتال بیت کوین کش با ثبت کاهش ۴ درصدی در نمودار قیمت روزانه خود، با قیمت ۲۶۴ دلار در دسترس خریداران قرار گرفته است. قیمت کنونی این ارز دیجیتال ۹۳ درصد پایین‌تر از بالاترین قیمت ثبت شده آن ( ۳,۹۲۰ دلار ) در دسامبر سال ۲۰۱۷ قرار دارد.

 

امکان انتقال پول در اپلیکیشن فیسبوک با « فیسبوک پی »

پس از آن‌که ارز دیجیتال لیبرا متعلق به شرکت فیسبوک با استقبال بسیار کم روبه رو شده و موفق به جلب رضایت سرمایه‌گذاران و غول‌های مطرح تکنولوژی نشد، این شرکت یک سیستم پرداخت فیات به نام فیسبوک پی ( Facebook Pay ) را به افراد علاقمند به تکنولوژی معرفی کرده است.

امکان خرید و فروش آنلاین

در تاریخ ۱۲ نوامبر، غول رسانه‌های اجتماعی فیسبوک، از سیستم پرداخت جدید خود که برای تسهیل امر پرداخت در انواع رسانه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ طراحی شده است پرده برداشته و به دنیای تکنولوژی معرفی کرد. یکی از مدیران ارشد فیسبوک به نام Debora Liu اعلام کرده است:

در حال حاضر افراد بسیار زیادی از نرم افزارهای متعلق به شرکت فیبسوک برای انجام خریدهای خود، کمک‌های مالی و ارسال وجه نقد به سایر افراد استفاده می‌کنند. سیستم پرداخت فیسبوک پی با حفظ اطلاعات پرداختی شما، انجام این تراکنش‌ها را آسان‌تر خواهد کرد.فیسبوک به وضوح بیان کرده است که سیستم پرداخت فیسبوک پی بر اساس زیر ساخت مالی و مشارکت موجود این شرکت ساخته شده است.  شرکت فیسبوک همچنین اذعان داشته است که این سیستم پرداخت ربطی به پروژه لیبرا و کیف پول این ارز دیجیتال نخواهد داشت.

فیسبوک پی

سیتم پرداخت فیسبوک پی در هفته جاری برای پرداخت‌های مربوط به اموری از جمله خیریه، پرداخت‌های مربوط به بازی‌ها، تهیه بلیط و پرداخت‌های شخصی در مسنجر و فیسبوک در دسترس کاربران کشور ایالت متحده آمریکا قرار خواهد گرفت.

شرکت فیسبوک با راه اندازی سیستم مذکور اعلام کرده است این اقدام می‌تواند سبب رشد کسب و کارها شود و افراد مختلف را در امر خرید و فروش آنلاین کمک کند.

در اوایل ماه اکتبر انجمن لیبرا ۷ عضو از میان ۲۸ عضو اصلی و قدرتمند خود از جمله پی پال، ویزا، مسترکارت و … را از دست داد. ولی طولی نکشید که آلفرد اف کلی، مدیر عامل ویزا کارت اعلام کرد که درباره پروژه لیبرا با فیسبوک در حال مذاکره می‌باشد و بر این باور است که پول دیجیتال پرداخت‌های ایمن‌تری را برای افراد جامعه فراهم خواهد کرد.

مهم ترین اخبار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در یک نگاه!

ارز دیجیتال بیت کوین که حدود دو هفته پیش با رالی افزایش قیمت خود سبب خوشحالی دارندگان این رمز ارز شده بود، هفته گذشته با تصحیح قیمت همراه بود. قیمت این ارز دیجیتال در اواسط هفته گذشته موفق به ثبت یک افزایش قیمت نسبی شد ولی نتوانست قیمت خود را در بازارهای جهانی به ۹,۵۰۰ دلار برساند.

این در حالی است که برخی از تحلیل گران ارز دیجیتال بر این باورند که هالوینگ سال آینده بیت کوین منجر به ثبت یک افزایش قیمت جدید خواهد شد.

قیمت بیت کوین در روز پنجشنبه پس از ثبت افت قیمت ۵۰۰ دلاری با حرکت جانبی در نمودار همراه بوده و در محدوده ۸,۸۰۰ دلار مورد معامله قرار می‌گرفت.

در همین راستا بابی لی ( Bobby Lee ) موسس کیف پول بولت کریپتو ( Bullet Crypto ) و مدیر عامل سابق و موسس یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال چین به نام BTCC، عنوان کرده است قیمت بیت کوین پس از پشت سر گذاشتن دو حباب طی ۵ الی ۱۰ سال آینده به مرز یک میلیون دلار خواهد رسید.

 اخبار ارز‌های دیجیتال طی هفته گذشته

هفته گذشته در حالی که بیشتر افراد و متخصصین ارزهای دیجیتال منتظر منتشر شدن اخبار مربوط به ارز دیجیتال کشور چین بودند، کشور ترکیه پیش دستی کرده و اخباری مبنی بر راه اندازی لیر دیجیتال طی سال آینده منتشر کرد. طبق خبرهای منتشر شده در نشریه رسمی دولت ترکیه به نام « رسمی گازت » لیر دیجیتال امکان انجام طیف گسترده‌ای از تراکنش ها را برای شهروندان ترک مهیا کرده و از ابزارهای مالی موجود تمرکز زدایی خواهد کرد.

همچنین گزارش هایی وجود دارد مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا ممکن است یک واحد پول دیجیتال عمومی تحت عنوان یورو کوین به علاقمندان این عرصه معرفی کند. گزارش ها حاکی از آن است که اتحادیه اروپا این اقدام را در جهت پاسخی به استیبل کوین لیبرا متعلق به شرکت فیسبوک انجام داده است. در همین رابطه یکی از مقامات بانک مرکزی چین اظهار داشته است که اگر ارز دیجیتال لیبرا تحت کنترل صندوق بین المللی پول ( IMF ) فعالیت می‌کرد مطمعنا با بازخوردهای بهتری همراه بود.

اخبار کوتاه ارزهای دیجیتال

وجود یک باگ در صرافی بیتمکس طی هفته گذشته کاربران این سایت را دچار سردرگمی و نگرانی کرد، این صرافی جهت از بین بردن  خطرات مربوط به فیشینگ از کاربران خواست که در صورت بروز هر گونه نگرانی، تایید هویت دو مرحله ای خود را فعال کنند.

در پی اقدامات اخیر کشور چین در مورد فناوری بلاک چین، این کشور انتشار هر گونه اخبار مبنی بر بلاک چین را سانسور کرد.

صرافی رمزنگاری جمینی مستقر در نیویورک نیز یک گزارش مالیاتی خودکار برای کاربران خود در فهرست این صرافی قرار داد.

حجم معاملات انجام شده در قراردادهای آتی بکت نیز از اولین روزهای آغاز به کار خود به طور مستمر با روند افزایشی همراه بوده و طی هفته اخیر به یک رکورد جدید دست یافته است.

آخرین اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال را در وبلاگ اکسکوینو بخوانید.

نسخه آزمایشی کیف پول ارز دیجیتال تلگرام عرضه شد

کیف پول ارز دیجیتال تلگرام تحت عنوان گرامز ولت ( Grams Wallet ) به صورت آزمایشی در اختیار کاربران خانگی قرار گرفت. کیف پول ارز دیجیتال گرام، بر روی سیستم‌ عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس ۶۴ بیتی قابل نصب است.

کاربران گرامز ولت می‌توانند به صورت آزمایشی توکن تلگرام دریافت کنند

علاقمندان به دریافت این کیف پول‌ها می‌توانند آن‌ها‌ را از طریق وبسایت تلگرام دانلود کرده، آدرس خود را ساخته و کلیدهای خصوصی خود را دریافت کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند از طریق ربات مخصوص تلگرام که TestTonBot نام دارد، درخواست دریافت توکن گرام را ثبت کنند.

علاقمندان با استفاده از ربات مذکور می‌توانند به خرید توکن مورد نظر خود از طریق آدرس رمزنگاری شده تولید شده در برنامه اقدام کنند. بعد از اینکه کاربران اقدام به درخواست مقدار مشخصی از توکن مورد نظر خود کردند، ربات قبل از ارسال پیامی مبنی بر اعتبار کیف پول هر کاربر، به آن‌ها درباره شروع اجرای درخواست اطلاع رسانی می‌کند.

معاملات روی شبکه آزمایشی TON ردیابی می‌شوند

جزییات تراکنش‌های انجام شده اعم از مقدار و زمان انجام تراکنش، آدرس فرستنده و آخرین تراکنش انجام شده بر روی شبکه TON ( Telegram Open Network ) قابل ردیابی خواهند بود.

جستجوگر بلاک چین و نود کامل و اعتبار سنج شبکه آزمایشی TON در تاریخ ۶ سپتامبر برای راه اندازی ارز دیجیتال تلگرام  در ماه اکتبر آماده سازی شده بود. این راه اندازی پس از صدور دستور منع موقت پروژه گرام توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به تعویق افتاد.

بررسی لایت کوین در آستانه ۸ سالگی این ارز دیجیتال

امروز ۸ سال از راه‌اندازی ارز دیجیتال لایت کوین و حدود ۱۰ سال از تاسیس ارز دیجیتال بیت کوین می‌گذرد. با وجود کاهش قیمت‌های فراوان، این ارز دیجیتال همچنان جایگاه خود را در صدر جدول ارزشمندترین ارزهای دیجیتال حفظ کرده و از نقدینگی نسبتا خوبی در بازار ارزهای رمزنگاری شده برخوردار است. چارلی لی ( عضو هیئت مدیره و مدیر عامل بنیاد لایت‌کوین ) در جشن تولد ۸ سالگی این ارز دیجیتال هر گونه شایعه درباره ورشکستگی این ارز دیجیتال را نقض کرد.

ارز دیجیتال لایت کوین در حال حاضر در محدوده ۵۶٫۹۸ دلار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد و از بازار نسبتا پایداری طی ماه‌های گذشته بهره‌مند بوده است. رمز ارز لایت کوین در رده ششم از لحاظ مقدار کل سرمایه گذاری در بازار قرار دارد. قیمت این ارز دیجیتال پس از تجربه بازار صعودی بخاطر هالوینگ  در ماه ژوئن با یک افت قیمت همراه بوده و از محدوده ۱۴۰ دلار به سمت سطوح پایین حرکت کرد. این رمز ارز ارزش خود را در مقابل بیت کوین از ۰٫۰۱ به ۰٫۰۰۶ بیت کوین کاهش داد.

از طرفی حجم معاملات انجام شده در بازار این ارز دیجیتال  پس از تجربه کاهش قیمت در اوایل سال ۲۰۱۹ با روند صعودی همراه بود و در حال حاضر حجم معاملات انجام شده در این بازار رقمی معادل ۲٫۷ میلیارد دلار در ۲۴ ساعت است.

براساس داده‌های به دست آمده از Coinlib روزانه چیزی حدود ۱۱۶ میلیون دلار سرمایه روانه بازار ارز دیجیتال لایت کوین می‌شود و این در حالی است که ۱۹۶ میلیون دلار هم از بازار ارز دیجیتال بیت کوین به سمت این بازار در حرکت است.

قدرت هش یا نرخ هش شبکه لایت کوین هم تحت تاثیر هالوینگ قرار گرفت و با کاهش شدید نسبت به ماه‌های تابستان روبه رو شد. با وجود به کارگیری تجهیزات قدرتمند در شبکه این ارز دیجیتال، استخراج لایت کوین مورد توجه ماینرها قرار  نگرفت.

ارز دیجیتال لایت کوین میزبان ۲۰,۰۰۰ تراکنش روزانه است که این رقم در مقابل بیت کوین کش که با رقمی معادل ۴۴,۰۰۰ تراکنش روزانه است رقم مناسبی محسوب می‌شود.

در حالی که هویت ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین پس از گذشت ۱۰ سال هنوز مشخص نیست، لایت کوین توسط یک جوان چینی به نام چارلی لی که کارمند سابق گوگل و کوین بیس است در سال ۲۰۱۱  شبکه لایت کوین را معرفی کرد. علاقمندان به ارزهای دیجیتال بر این باورند که اگر بیت کوین طلا باشد، لایت کوین یادآور نقره خواهد بود. منابع لایت کوین هم مانند بیت کوین محدود است با این تفاوت که بر خلاف بیت کوین که فقط ۲۱ میلیون از آن قابل استخراج است، تا ۴۸ میلیون لایت کوین قابل استخراج خواهد بود.

توجه داشته باشید که از شروع سال ۲۰۱۷ تا کنون، قیمت لایت کوین به اندازه ۷۲۹۱ درصد افزایش یافته است.

 

 

ویتالیک بوترین: شبکه اتریوم امن‌تر از بیت کوین خواهد شد!

ویتالیک بوترین یکی از بنیانگذاران رمز ارز اتریوم به تازگی اظهاراتی درباره شبکه اتریوم بیان کرده است. به گفته وی پس از پیاده سازی الگوریم اجماع اثبات سهام ( POS ) بر روی بلاک چین اتریوم، شبکه ارز دیجیتال اتریوم نسبت به بیت کوین بسیار ایمن‌تر خواهد شد.

بوترین اظهار نظر خود را در جمع Devcon5  ( گردهمایی توسعه دهندگان ) که در تاریخ ۸ الی ۱۰ اکتبر در شهر اوساکای ژاپن برگزار شد اعلام کرد. وی همچنین اشاره کرد که مکانیزم اجماع جدید با بالابردن هزینه‌های مربوط به انجام حملات علیه شبکه، اتریوم را ایمن تر خواهد کرد.

بوترین صحبت‌های خود را درباره بیت کوین و سازنده این ارز دیجیتال یعنی ساتوشی ناکاموتو آغاز کرد. وی اشاره کرد که خالق نابغه بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو نوعی اقتصاد کریپتو خلق کرده و موجب شده است که افراد زیادی در سراسر جهان بتوانند بلاک چین را فعال نگه دارند. ساتوشی سیستمی ترتیب داده بود که افرادی که قصد ایجاد اختلال در شبکه داشتند ناچار به پرداخت هزینه بسیار هنگفتی بودند. وی در ادامه گفت:

اما اگر هکرهایی وجود داشته باشند که به دنبال ایجاد آشوب باشند چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر افرادی یا دولت‌هایی با مشوق‌ها و انگیزه‌های اقتصادی وجود داشته و در صدد شکستن قوانین باشند چه اتفاقی می‌افتد؟

آیا الگوریتم اثبات سهام سبب افزایش هزینه‌های مربوط به حملات خواهد شد؟

در الگوریتم اثبات سهام، شبکه به جای ایجاد بلاک‌های جدید توسط ماینر‌ها، توسط افرادی به نام تایید کنندگان یا ( Validators ) اداره می‌شود. این افراد مقداری از سرمایه یا دارایی خود را با استفاده از قراردادهای هوشمند در اختیار شبکه قرار می‌دهند. هر چه اتریوم بیشتری از جانب این افراد در اختیار شبکه قرار بگیرد بلاک‌های بیشتری تولید می‌شود و در نتیجه پاداش‌های بیشتری دریافت می‌شود. ولی از طرفی احتمال از دست رفتن سرمایه هم بیشتر می‌شود.

بلاک چین در صورت بروز چنین مواردی باید در مقابل عوامل مخربی که با استفاده از تراکنش‌های نامعتبر قصد ایجاد بلوک های جدید دارند مقاوم باشد.

هکرها در معرض خطر از دست دادن دارایی هنگفت خود

فردی که تایید کننده را به چالش می‌کشد، می‌تواند تراکنشی را که به بلوک مورد نظر اشاره می‌کند ثبت کند. محاسبه این تراکنش بر بستر بلاک چین اجرا می‌شود. فرض کنید جواب صحیح یک تراکنش ۲۵۶ است ولی این فرد ۲۵۰ را ثبت کرده است. پس اشتباه می‌کند . در نتیجه سرمایه او از دست می‌رود و بخشی از آن به فردی که تایید کننده را به چالش می‌کشد تعلق می‌گیرد.

به گفته ویتالیک بوترین یک حمله موفق به شبکه به چندین بلوک مخرب برای تایید نیاز دارد و برای این کار باید مقدار هنگفتی اتریوم در اختیار شبکه قرار گرفته شود. این موضوع سبب گرانتر شدن حملات و در نتیجه بالا رفتن امنیت شبکه خواهد شد.