جدیدترین و به روز ترین اخبار مربوط به ارز دیجیتال اتریوم را می توانید در این دسته بندی بخوانید.

آیا توییتر تاثیری بر قیمت اتریوم دارد؟

قیمت ارز دیجیتال اتریوم طی هفته جاری با کاهش بیش از ۴۰ درصدی روبه‌رو بود و در روزی که به پنج شنبه سیاه معروف شد محدوده ۱۰۰ دلاری را نیز لمس کرد. دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا در حال حاضر در محدوده ۱۲۰ تا ۱۳۰ دلار مورد معامله قرار می‌گیرد.

ارزهای دیجیتال اتریوم و بیت کوین در سال ۲۰۱۷ رشد قیمت چشمگیری تجربه کردند که این موضوع توانست تاثیر زیادی در تعداد انتشار توییت‌های مربوط به این ارزهای دیجیتال بگذارد و تعداد آن‌ها را به ۱۲,۶۲۲ برساند. ولی طی سال ۲۰۱۸ با کاهش قیمت این رمز ارز تعداد توییت‌های مربوط به اتریوم هم با کاهش ۷۸٫۶ درصدی مواجه شد.

لازم به ذکر است میانگین تعداد توییت‌های مرتبط با اتریوم در سال ۲۰۱۹ کاهش چشمگیری داشته و به ۴۶۲۱ توییت رسید.

حجم معاملات اتریوم

ارتباط بین تعداد توییت های منتشر شده و حجم معاملات انجام شده در ۲۰۱۷

با بررسی رابطه بین حجم معاملات روزانه اتر و تعداد توییت‌های روزانه مرتبط با اتریوم در سال ۲۰۱۷ می‌بینیم که با افزایش یک درصدی توییت‌های منتشر شده روزانه، حجم معاملات این ارز در همان روز هم  افزایش ۱.۶۱۲ درصدی را تجربه کرده است.

همچنین با افزایش تعداد پست‌های توییتری مرتبط با اتریوم، حجم معاملات قراردادهای آتی این ارز دیجیتال هم با افزایش ۱٫۵۸۴ درصدی همراه بوده است.

توییتر و اتریوم

خط روند حجم معاملات انجام شده در سال‌های بعد ( ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ )

در سال ۲۰۱۸ هم نسبت مستقیمی بین توییت‌های منتشر شده مرتبط با اتریوم و حجم معاملات انجام شده وجود داشت ولی قدرت این نسبت در مقایسه با سال ۲۰۱۷ کمتر بود. در سال ۲۰۱۷ افزایش ۱ درصدی تعداد توییت‌ها، افزایش ۰٫۳۲۱ درصدی حجم معاملات را در پی داشت.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ افزایش ۱ درصدی تعداد توییت‌های منتشر شده مرتبط با اتریوم تنها توانست منجر به افزایش ۰٫۲۹۶  درصدی حجم معاملات انجام شده شود.این روند نسبتا ادامه داشت تا اینکه در سال ۲۰۱۹ شاهد رابطه معکوس بین این دو متغیر بودیم. طی این سال افزایش یک درصدی تعداد توییت‌ها کاهش ۰٫۱۶۷ درصدی حجم معاملات روزانه را در پی داشت.

با توجه به اینکه بازگشت سود اتریوم طی سال ۲۰۱۹ منفی ۲٫۸۶  بود می‌توان گفت که افزایش تعداد توییت‌های منتشر شده منجر به کاهش خرید و فروش ارز دیجیتال اتریوم شده است.

هر چند که نمی‌توان به طور قطع رابطه معناداری بین این دو متغیر پیدا کرد و با در نظر گرفتن این موضوع که افزایش یا کاهش قیمت یک دارایی به عوامل فاندامنتال و تکنیکال زیادی بستگی دارد، ولی تحلیل‌گران در تلاشند با بررسی تعداد توییت‌های منتشر شده  به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت رمزارزها، قیمت آینده ارزهای دیجیتال مختلف را بررسی کنند.

آیا تاریخ تکرار خواهد شد؟

قیمت اتر در ماه آغازین سال ۲۰۲۰ با ثبت افزایش ۱۱۱ درصدی از ۱۳۰ به ۲۷۴ دلار رسید. پس از این افزایش قیمت، کل بازار ارزهای دیجیتال تصحیح قیمت را تجربه کرده و قیمت اتریوم هم به ۸۶ دلار رسید. پس از آن اتریوم تمام تلاش خود برای افزایش قیمت را به کار بست و هنگامی که این مطلب را می‌نویسیم به محدوده۱۲۰   دلار رسیده است.

از طرفی میانگین تعداد توییت‌های منتشر شده روزانه مرتبط با ارز دیجیتال اتریوم نیز روند صعودی خود را طی کرده  و در محدوده بین ماه‌های ژانویه تا مارس  سال ۲۰۲۰ از ۳۲۱۸ به ۴۳۵۵  عدد رسیده است.

ارز دیجیتال اتریوم

توییت‌های روزانه ارزهای دیجیتال برتر

با تحلیل ارتباط بین تعداد توییت‌ها و حجم معاملات سایر ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین و ریپل طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ نیز به نتیجه مشابهی خواهیم رسید. هر چند این ارتباط بین دو متغیر فوق همواره وجود دارد ولی بدیهی است که صرفا با استناد به این ارتباط نمی‌توان معامله‌ای انجام داده یا قیمت آینده رمز ارزها را پیش بینی کرد.

ارزهای دیجیتال

تعداد دستگاه‌های خودپرداز ارزهای دیجیتال در سراسر جهان از مرز ۷,۰۰۰ عدد گذشت

در حال حاضر ( هنگام نگارش این مطلب ) سایت CoinATMRadar از وجود ۷,۰۱۴ دستگاه خودپرداز یا ای تی ام در سراسر جهان خبر داد. این تعداد ای تی ام میزبان ارزهای دیجیتال بیت کوین ( BTC )، بیت کوین کش ( BCH )، اتریوم ( ETH )، دش ( DASH ) و لایت کوین ( LTC ) هستند.

دستگاه‌های خودپرداز ارزهای دیجیتال راه درازی را طی کرده‌اند

جهان اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین خود را در سال ۲۰۱۳ دید، این دستگاه توسط شرکتی به نام Robocoin در یکی از کافی شاپ‌های ونکوور قرار داده شد و در روز اول راه‌اندازی خود از تراکنش‌های تبدیل بیت کوین به پول نقد و بلعکس حدود ۱۰,۰۰۰ دلار دریافت کرد.

در حال حاضر حدود ۴۲ کارخانه تولید کننده مختلف مسئول ۷,۰۰۰ دستگاه ای تی ام ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا هستند. طبق داده‌های به دست آمده از CoinATMRadar ، دستگاه‌های تحت پشتیبانی شرکت Robocoin تنها در دو منطقه وجود دارند. دستگاه‌های ای تی ام  شرکت جنسیس کوین که برترین شرکت تولید کننده خودپرداز بیت کوین در سراسر جهان محیوب می‌شود در ۲,۳۴۸ منطقه وجود دارد.

طبق آمار بررسی شده طی هفت روز گذشته، روزانه چیزی حدود ۱۱٫۷ دستگاه ای تی ام در سراسر دنیا در مناطق مختلف نصب می‌شود.

پاییز سال گذشته یک اپراتور خودپرداز بیت کوین به نام bitstop با همکاری گروه سایمون اقدام به راه‌اندازی ۵ دستگاه ای تی ام در پنج مرکز خرید کردند. گروه سایمون در سال ۱۹۹۳ توسط ملوین سایمون تاسیس شد  و هم‌اکنون بزرگترین شرکت توسعه املاک تجاری در آمریکا و نیز بزرگترین اپراتور مراکز خرید در ایالات متحده محسوب می‌شود.

فرودگاه بین‌المللی فلوریدا نیز در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ یک دستگاه خودپرداز بیت کوین از شرکت بیت استاپ ( Bitstop ) دریافت کرد.

تعداد دستگاه‌های خودپرداز ارزهای دیجیتال در تاریخ نوامبر ۲۰۱۹ از مرز ۶,۰۰۰ عدد گذشته بود که این آمار به افزایش تقاضای عمومی ارزهای دیجیتال و همچنین افزایش پذیرش و مقبولیت رمز ارزها در جامعه اشاره دارد.

قیمت ارز دیجیتال اتریوم

کاهش قیمت اتریوم طی هفته‌های آینده

بر خلاف تصور بسیاری از مردم ارز دیجیتال اتریوم نتوانست عملکرد خوبی در سال ۲۰۱۹ از خود نشان دهد. همزمان با رشد ۹۰ درصدی قیمت بیت کوین طی سال ۲۰۱۹، میزان سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال اتریوم تقریبا منفی بوده و جفت ارز بیت کوین/اتریوم شاهد سقوط نسبی در بازار بود.

 ولی بزرگ‌ترین آلت کوین دنیا طی دو ماه گذشته توانسته است ارزش خود را در مقابل دلار و بیت کوین تا حدودی بالا ببرد از طرفی یکی از تحلیل‌گران ارزهای دیجیتال بر این باور است قدرت اتریوم پایدار نبوده و ممکن است در ماه آینده شاهد کاهش قیمت بیشتری از این ارز دیجیتال باشیم.

آیا اتریوم رشد قیمت را تجربه خواهد کرد؟

لوک مارتین، تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال و پادکستر صنعتی اخیرا بیان کرده است بازار ارزهای دیجیتال و اتریوم عملکرد جالبی در ماه مارس نخواهند داشت. وی با ارائه نمودار زیر گفت قیمت اتریوم پس از تغییرات هفته گذشته روند نزولی خواهد داشت.

نمودار قیمت بیت کوین

این نمودار نشان داد که طی این روند معکوس، ارز دیجیتال اتریوم با کاهش قیمت ده درصدی به سمت محدوده ۰٫۰۲۱۸ تا ۰٫۰۲۲۳  دلار حرکت خواهد کرد. این محدوده شامل سطوح مقاومتی کلیدی است که طی هفته‌های آینده باید تبدیل به سطوح حمایتی شود.

تنها عوامل تکنیکال نیستند که به ضعف گاوهای اتریوم تاکید دارند بلکه برخی عوامل فاندامنتال نیز نشان می‌دهند ارز دیجیتال اتریوم هفته‌های سختی پیش رو خواهد داشت.

امور مالی غیر متمرکز ( DeFi ) طی چند ماه گذشته شاهد رشد عظیمی بوده است و با افزایش پروژه‌های مبتکرانه شرکت‌ها و جذب هزاران کاربر، با مشکلاتی روبه‌رو شد.

برخی از مفسران حوزه ارزهای رمز نگاری شده اظهار داشتند که وجود برخی مشکلات در دیفای نیز چالش‌های زیادی بر سر راه اتریوم قرار خواهند داد.

قیمت اتریوم

تاثیر کاهش قیمت بیت کوین بر ارز دیجیتال اتریوم

تقریبا تمام تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال بر این باورند هنگام تصحیح قیمت بیت کوین، سایر آلت کوین‌ها نیز کاهش قیمت را تجربه می‌کنند. روز گذشته نیز سقوط قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا سبب کاهش قیمت اتریوم و سایر آلت کوین‌ ها شد.

کاهش ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال که در سال ۲۰۲۰ به ۳۰۰ میلیارد دلار هم رسیده بود با کاهش ۱۵ درصدی مواجه شده و حدود ۳۰ میلیارد دلار سقوط کرده و ارز دیجیتال اتریوم هم کاهش قیمت ۱۵ درصدی را تجربه کرد.

ارز دیجیتال بیت کوین در سال جاری تصحیح قیمت ۱۳ درصدی را تجربه کرد ولی سرمایه‌گذاران این رمز ارز در مقایسه با دارندگان سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم ضرر کمتری متحمل شدند. طبق پیش بینی تحلیل‌گران، هنگامی که بیت کوین در نگه داشتن سطح حمایتی خود ناموفق عمل کرد آلت کوین ها نیز کاهش قیمت زیادی را تجربه کردند.

ارز دیجیتال اتریوم با تجربه تصحیح قیمت ۱۹ درصدی خود از بیشترین قیمت ثبت شده در سال ۲۰۲۰ به سطوح کنونی رسید. دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا طی ۲۴ ساعت گذشته با کاهش قیمت ۱۱ درصدی همراه بوده و از ۲۶۵ به ۲۳۵ دلار رسید.

قیمت ارز دیجیتال اتریوم

ارتباط قیمت بیت کوین و اتریوم

در حقیقت سه قله شکل گرفته در نمودار قیمت ارز دیجیتال اتریوم در اواسط ماه فوریه انعکاس رفتار قیمت بیت کوین در بازار بوده است و همین دلیل سبب شد اتریوم همچنان جایگاه خود را به عنوان برادر بزرگتر بیت کوین حفظ کند.

تحلیل‌گران  در حالی این همبستگی را مشاهده کردند که امیدوار بودند امسال شاهد استقلال عمل بیشتری از ارز دیجیتال اتریوم باشند. پس نتیجه می‌گیریم که رفتار اتریوم تا حد زیادی وابسته به عملکرد قیمت بیت کوین در بازار است.

یکی از تحلیل‌گران برتر ارزهای دیجیتال بر این باور است اگر کاهش قیمت بیت کوین ادامه داشته و به محدوده ۹,۰۰۰ دلار برسد،  رسیدن قیمت اتریوم به سطح ۲۲۵ دلار نیز دور از انتظار نیست.

با بررسی نمودار قیمت اتریوم در بازه‌های زمانی بزرگ‌تر درمی‌یابیم قیمت بزرگ‌ترین آلت کوین دنیا از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا کنون حدود ۸۰ درصد افزایش داشته است و چنین افزایش قیمت قدرتمندی تصحیح قیمت مناسبی را نیز در پی خواهد داشت. به نظر می‌رسد ارز دیجیتال اتریوم نیز امسال روند صعودی مناسبی را تجربه کند.

در حقیقت رفتار ارز دیجیتال اتریوم طی دو ماه گذشته شباهت زیادی به تغییرات قیمت این ارز دیجیتال در ماه ژوئن و جولای سال گذشته دارد با این تفاوت که بیشترین قیمت ثبت شده این ارز دیجیتال طی سال جاری از سال پیش کمتر بوده است. ارز دیجیتال بیت کوین برای شروع رالی افزایش قیمت خود باید یک سطح حمایتی در محدوده بالای سطح ۶,۵۰۰ دلار داشته باشد که در این صورت رالی افزایش قیمت اتریوم نیز آغاز خواهد شد.

روند افزایش قیمت اتریوم تا کجا ادامه خواهد داشت؟

در حالی که بازار ارزهای دیجیتال هنوز فاصله زیادی با روزهای صعودی خود در اواخر سال ۲۰۱۷ دارد، با این حال تحلیل‌گران امیدوارانه دیدگاه‌های گاوی خود را حفظ کرده‌اند. این روزها بازار ارزهای دیجیتال با علائم گاوی بسیار زیادی همراه است که حکایت از افزایش قیمت اکثر رمز ارزها در سال جاری میلادی دارد. بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال در روزهای آغازین سال جاری میلادی، موفق به ثبت افزایش قیمت نسبی در نمودار قیمت خود شدند. در این بین شواهد بسیاری مبنی بر ادامه روند صعودی قیمت ارز دیجیتال اتریوم طی ماه‌های آینده وجود دارد.

افزایش قیمت اتریوم و تعداد آدرس‌های کیف پول آن

یکی از کاربران توییتر به تازگی با انتشار نمودار قیمت اتریوم اظهار کرد: شبکه ارز دیجیتال اتریوم در حال طی روند صعودی خود می‌باشد. این تحلیل‌گر علت روند صعودی قیمت این ارز دیجیتال را در افزایش تعداد آدرس‌های فعالی که به صورت روزانه ساخته می‌شوند بیان کرد. در حال حاضر تعداد آدرس‌های مربوط به کیف پول اتریوم از زمان شکل‌گیری بازار گاوی این ارز در سال ۲۰۱۹  تا کنون در بیشترین مقدار خود قرار دارد.

اگرچه به نظر نمی‌رسد تعداد آدرس‌های کیف پول این ارز دیجیتال ارتباط زیادی به قیمت آن داشته باشد، ولی نمودار ارائه شده توسط این کاربر به ارتباط واضح بین این دو عامل اشاره می‌کند و با توجه به ارتباط این دو عامل در طول تاریخ قیمت ارز دیجیتال اتریوم، به راحتی می‌توانیم به این نتیجه برسیم که افزایش تعداد آدرس کیف پول‌های اتریوم به افزایش قیمت ۲۰۰ الی ۳۰۰ دلاری این ارز دیجیتال منتهی خواهد شد.

در حالی که علت دقیق افزایش آدرس‌های کیف پول دومین ارز دیجیتال برتر دنیا ( اتریوم ) مشخص نیست ولی در نظر گرفتن عوامل فاندامنتال نیز خالی از لطف نیست. افزایش برنامه‌های مالی غیرمتمرکز ( Defi ) را می‌توانیم به عنوان مهم‌ترین عامل افزایش تعداد آدرس‌های کیف پول اتریوم بنامیم. طبق آمار، در حال حاضر ثروتی معادل ۶۶۷٫۳ میلیون دلار در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز ( Defi ) در بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم وجود دارد که این عدد با رشد چشمگیری نسبت به ژانویه امسال همراه بوده است.

بیت کوین یا اتریوم؟

با اینکه در حال حاضر ارز دیجیتال بیت کوین پادشاه بلامنازع دنیای ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود ولی با این وجود برخی افراد مانند بریان کلی ( بنیانگذار و مدیر عامل شرکت BKCM LLC که یک شرکت سرمایه گذاری متمرکز بر روی ارزهای رمزنگاری شده است )، معتقد است که ارزهای دیجیتال دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند نظر سرمایه گذاران را به خود جلب کنند.

ارز دیجیتال اتریوم

وی با بیان سه برتری ارز دیجیتال اتریوم نسبت به بیت کوین گفت: وجود این عوامل می‌تواند سرمایه گذاران بسیاری را به خرید دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا ترغیب کند.

  • قراردادهای آتی اتریوم:  برایان کلی اشاره کرد پس از این که کمیسیون امنیت و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) عنوان کرد که اتریوم امنیت ندارد، قیمت اتریوم کاهش داشته است. با توجه به صحبت های مطرح شده در این کمیسیون، قراردادهای آتی اتریوم می تواند به عنوان عامل مثبتی برای این ارز دیجیتال در نظر گرفته شود.
  • پلت فرم AUGUR : کلی گفت پلت فرم AUGUR ( که یکی از قدیمی ترین ICO ها است )  حدود ۲ یا ۳ سال است که در حال توسعه و پیشرفت می باشد. وی این پلت فرم را یکی از دلایل اصلی برای رشد سریع اتریوم در مقابل بیت کوین می داند.
  • نرم افزار استخراج : در نهایت وی معتقد است با توجه به این که اتریوم می تواند ارتقاء یابد، سخت افزار استخراج آن تبدیل به یک نرم افزار جهت استخراج خواهد شد. کلی می گوید: اتریوم قابلیت این را دارد که ارتقاء یابد. آنها سخت افزار استخراج خود را از اثبات کار به سمت چیزی به نام اثبات سهام ارتقاء می دهند که مانند یک نرم افزار استخراج عمل می‌کند.

احتمال رالی افزایش قیمت اتریوم در روزهای پایانی سال!

همانطور که می‌دانید سکوت خاصی بازار این روزهای ارز دیجیتال بیت کوین را فرا گرفته است. بازار دومین ارز دیجیتال دنیا یعنی اتریوم هم روزهای پرهیجانی را طی نمی‌کند.

ارز دیجیتال اتریوم در مسیر رشد قیمت

برخلاف روند نزولی قوی شکل گرفته در قیمت ارز دیجیتال اتریوم یک معامله‌گر برجسته  در آخرین اظهار نظر خود بیان کرده است که با توجه به روند‌های فنی شکل گرفته در نمودار قیمت این ارز دیجیتال احتمال شکل گیری رالی افزایش قیمت اتریوم در روزهای پایانی سال جاری بسیار زیاد است.

ارز دیجیتال اتریوم

یکی از معامله‌گران برجسته ارز دیجیتال اتریوم به نام مایکل ون د پوپ ( Michael van de Poppe ) به تازگی اعلام کرده است که طبق مقدماتی‌ترین تحلیل‌های شکل گرفته، ارز دیجیتال اتریوم خود را برای رسیدن به قیمت ۱۷۵ دلار آماده می‌کند. این معامله گر با اشاره به الگوی دو دره ( double bottom ) شکل گرفته در نمودار اعلام کرده است که این الگو نیز یک سطح حمایت کلیدی را در بر خواهد داشت.

این دیدگاه صعودی کلی برای ارز دیجیتال اتریوم می‌تواند ناشی از اتفاقات مثبتی باشد که در اکوسیستم این ارز دیجیتال شکل گرفته است. چندی پیش اعلام شد که دیوید هافمن، رییس عملیات و اقدامات پلتفرم RealT که در حوزه توکنیزه کردن املاک فعالیت می‌کند، از اطلاعات دو سال اخیر برای تعیین نقش اتر به عنوان ابزار کلیدی اتریوم به منظور ایجاد اینترنت دارای ارزش و اقتصاد دیجیتال جدید استفاده کرده است.

بیت کوین همچنان تعیین کننده قیمت‌ها

با اینکه احتمال رالی افزایش قیمت اتریوم دور از انتظار نیست ولی با این حال بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا نقش بسیار مهمی در تعیین قیمت سایر ارزهای دیجیتال دارد. چرا که قیمت آلت کوین ها در بازار مستقیما تحت تاثیر بیت کوین قرار دارند و متاسفانه در حال حاضر بازار ارز دیجیتال بیت کوین نیز تحت تسلط خرس هاست که این موضوع می‌تواند سبب افت قیمت بیت کوین و همچنین اتریوم شود.

در حقیقت ارز دیجیتال بیت کوین در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ عملکرد درخشانی از خود نشان نداد و در اواخر ماه ژوئن نمودار قیمت این رمز ارز با کاهش ۵۰ درصدی روبه رو بود. در حال حاضر نیز این ارز دیجیتال در محدوده ۷,۰۰۰ دلار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. سطح ۱۴,۰۰۰ دلار، بیشترین قیمتی است  که ارزشمندترین ارز دیجیتال دنیا در سال ۲۰۱۹ توانست به ثبت برساند.

این اتفاقات سبب شد که یکی از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به نام پیتر شف (  Peter Schiff ) که برخی معتقدند اگر طرفدار ارزهای دیجیتال بود سخنران خوبی برای بیت کوین محسوب می‌شد بیان کند که رسیدن قیمت بیت کوین به سطح ۱۰۰۰ دلار و یا کمتر دور از انتظار نخواهد بود. ولی به نظر می‌رسد که شف و سایر منتقدان این ارز دیجیتال فراموش کرده‌اند که ارز دیجیتال بیت کوین همچنان جایگاه خود را در صدر جدول ارزهای دیجیتال به عنوان ارزشمندترینِ آن‌ها حفظ کرده است.

بیت کوین قدرتمندترین کلاس دارایی

توجه داشته باشید که سایر کلاس‌های دارایی مثل شاخص بورس ناسداک پس از سقوطی که در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ تجربه کرد حدود ۳۴ درصد رشد سالانه را ثبت کرد. سهام املاک و مستغلات نیز با افزایش ۲۸ درصدی طی سال جاری همراه بود. این در حالی است که بازار ارز دیجیتال بیت کوین موفق به ثبت افزایش ۹۶ درصدی در سال جاری شد و این موضوع بدان معنی است که با وجود سقوط قیمت ۵۰ درصدی شکل گرفته در بازار بیت کوین، این دارایی هنوز هم جزو یکی از بهترین کلاس‌های دارایی محسوب می‌شود، بنابراین ارز دیجیتال بیت کوین ثابت کرده است که از تمام شایعه‌هایی درباره مرگ این رمز ارز به دور بوده و چنین مواردی صرفا به جهت مخالفت منتقدان بیت کوین با این تکنولوژی نوظهور است.

تحلیل قیمت بیت کوین و اتریوم پس از هاردفورک

روز یکشنبه، ۸  دسامبر قیمت اغلب ارزهای دیجیتال برتر با افزایش  بسیار کمی همراه بودند و بیت کوین نیز در محدوده ۷,۵۵۰ دلار در دسترس علاقمندان به این ارز قرار گرفت.

قیمت ارزهای دیجیتال

بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا با کاهش قیمت ۲ درصدی در نمودار قیمت روزانه خود در محدوده ۷و۵۵۲ مورد معامله قرار می‌گیرد. این ارز دیجیتال پرطرفدار و محبوب طی هفته گذشته کاهش ۲٫۹۱ درصدی را در نمودار قیمت هفتگی خود به ثبت رسانده است.

یکی از تحلیل گران مطرح ارز دیجیتال بیت کوین طی یک پیغام توییتری در تاریخ ۶ دسامبر عنوان کرده است که مقدار کل کیف پول‌ های آن چین ( Onchain  ) بیت کوین به یک رکورد تازه دست یافته و به ۲۸٫۳۹ میلیون عدد رسیده است.

 پیش بینی قیمت تحلیل گران

شکست قیمت در محدوده ۷,۹۰۰ دلار به معنی رسیدن قیمت این ارز دیجیتال به محدوده ۸ تا ۹ هزار دلار و شکست نزولی قیمت بیت کوین به سمت محدوده ۶,۸۰۰ دلار به منزله سقوط بیشتر این ارز دیجیتال به سمت محدوده ۶,۵۵۰ دلار خواهد بود. سطح مذکور می‌تواند موقعیت خرید مناسبی برای کسانی که شانس خرید در قیمت پایین روزهای اخیر را از دست دادند باشد.

سطح ۸,۵۰۰ دلار به عنوان سطح مقاومت در نظر گرفته شده است که در صورت رسیدن قیمت بیت کوین به این سطح ( خط روند نزولی ) اکثر معامله‌گران چشم خود را به روی نیمی از معاملات خود بسته و به بازار اجازه نفس کشیدن می‌دهند. از طرفی سطح ۷,۲۷۵ و ۵,۴۶۴ دلار نیز از پتانسیل کافی برای برگشت قیمت بیت کوین و تشکیل موقعیت‌های مناسب خرید برخوردار است.

ارز دیجیتال اتریوم

طبق اطلاعات به دست آمده از Coin360 ارز دیجیتال اتریوم نیز با کاهش قیمت ۰٫۱۱ درصدی طی ۲۴ ساعت گذشته همراه بوده و در حال حاضر ( هنگام نگارش این مطلب ) در محدوده ۱۵۰ دلار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. ارز دیجیتال اتریوم که به تازگی هاردفورک موفق خود را انجام داده در نمودار قیمت هفتگی خود نیز با افزایش قیمت ۱٫۳۵  درصدی همراه بوده است.

نکته ای که سبب تعجب بسیاری از تحلیل‌گران ارز دیجیتال اتریوم شد تجربه ثبات قیمت پس از آخرین به روز رسانی و هاردفورک شبکه اتریوم بود. در همین راستا جامعه کریپتو با اظهار تعجب از رفتار اتریوم در پیغامی توییتری بیان کرده‌اند:

عدم افزایش قیمت ارز دیجیتال اتریوم را درک نمی‌کنیم.

ارز دیجیتال اتریوم

ارز دیجیتال ریپل

ارز دیجیتال ریپل نیز طی ۲۴ ساعت گذشته با افزایش قیمت ۰٫۶۹ درصدی همراه بوده و در محدوده ۰٫۲۲۷  دلار مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. سومین ارز دیجیتال برتر دنیا یعنی ریپل با مارکت کپ ۹٫۹ میلیارد دلاری خود در نمودار قیمت هفتگی نیز با افزایش ۳٫۱۸ درصدی همراه بوده است. ( مارکت کپ به معنی  مقدار کل سرمایه گذاری در بازار است )

ارز دیجیتال ریپل

از میان ۲۰ ارز دیجیتال برتر تنها ارز دیجیتال ALGO توانست افزایش قیمت قابل توجه ۱۰٫۴۶ درصدی را طی ۲۴ ساعت گذشته ثبت کند.

در حال حاضر مقدار کل سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال معادل ۲۰۴٫۸ میلیارد دلار است که نسبت به هفته گذشته حدود ۲٫۴ درصد افزایش داشته است.

 

هارد فورک موفق اتریوم انجام شد

سومین هاردفورک شبکه‌ای تاریخ ارز دیجیتال اتریوم روی بلوک شماره ۹,۰۶۹,۰۰۰  با موفقیت انجام شد. هاردفورک استانبول که نتیجه ماه‌ها برنامه ریزی و تلاش بود در بامداد روز یکشنبه با هدف  بالا بردن امنیت و سرعت تراکنش‌ها انجام شد.

هاردفورک استانبول اتریوم در مجموع، هشتمین هارد فورک کلی شبکه این ارز دیجیتال محسوب می‌شود که تغییرات مربوط به کد اولیه آن در ماه ژوئن تایید شد. انتظار می‌رود تغییر الگوریتم شبکه به الگوریتم گواهی اثبات سهام ( PoS ) در سال ۲۰۲۱ صورت بگیرد و قریب به اتفاق تمام کلاینت‌های اتریوم نیز موافق نرم افزار جدید بودند.

هاردفورک استانبول اتریوم حاوی ۶ مورد پروپوزال بهبود اتریوم ( EIPs ) در تغییرات کدهای مربوط به پروتکل اتریوم است. این موارد عبارتند از ۱۵۲، ۱۱۰۸، ۱۳۴۴، ۱۸۴۴ و ۲۰۲۸٫

طبق آخرین پست وبلاگ سایت ConsenSys ( که وظیفه تامین وجه و تنظیم استاندارد‌ها برای پروژه‌های خود مخصوصا اتریوم را دارد ) مهم‌ترین مسائلی که این ۶ پروپوزال به بررسی آن‌ها خواهند پرداخت عبارتند از :

۱٫ جلوگیری از حمله DDoS یا حمله محروم سازی از سرویس ( EIP 1344 )

۲٫ مشارکت و همکاری با ارزهای دیجیتالی که الگوریتم آن‌ها مبتنی بر گواه اثبات کار است مانند زی کش ( EIP152 )

۳٫ هزینه گس ( EIP های ۲۲۰۰، ۲۰۲۸ و ۱۱۰۸  )

لازم است بدانید هزینه پردازش تراکنش‌ها در شبکه اتریوم gas نام دارد که به صورت کسری از ارز دیجیتال اتریوم به نام gwei پرداخت می‌شود. هاردفورک استانبول اتریوم  منجر به کاهش هزینه های گس خواهد شد و این به معنی افزایش پهنای باند بلاک چین و در نتیجه پیشرفت فناوری‌ حریم خصوصی مربوط به پروتکل اثبات دانایی صفر ( مانند zk-SNARKs ) است.

ارز دیجیتال اتریوم

ناهماهنگی‌های قبل از هاردفورک

یکی از اختلالاتی که در شمارش معکوس روزهای نزدیک هاردفورک رخ داد به کلاینت پریتی ( Parity ) مربوط می‌شد که طی آن، این کلاینت یک پیام اضطراری به کاربران خود ارسال کرده و از آن‌ها خواست اصلاحیه‌ای ( Patch ) را روی به روز رسانی پریتی که قبلا عرضه شده بود اعمال کنند. در حقیقت EIP1344 که مربوط به کدهای عملیاتی بود در این به روزرسانی وجود نداشت.

با اینکه این اصلاحیه ساده بود ولی هادسون جیمسون ( Hudson Jameson )، یکی از توسعه دهندگان اصلی اتریوم گفت در صورتی که کلاینت‌های پریتی موفق به به روز رسانی در زمان مقرر نشوند، توسعه یک زنجیره جدید و شکل گیری حمله دوبار خرج کردن دور از انتظار نخواهد بود.

روز جمعه جیمسون در این باره گفت پریتی که تقریبا ۲۳ درصد از شبکه را شامل می‌شود، توسط ماینرها و صرافی‌های مطرح دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. نگرانی من از این بابت است که اگر یک یا دو صرافی بزرگ در فورک قدیمی بمانند و در نتیجه یک یا دو استخر استخراج نیز اقدام به استخراج در فورک قدیمی کنند، این موضوع منجر به سردرگمی و در نتیجه دوبار خرج کردن ( Double spending ) خواهد شد.

ارزی قدرتمند به نام اتریوم

به گزارش کوین دسک در ماه سپتامبر سال جاری، تعداد ۶۸۰ قرارداد هوشمند بر بستر پلتفرم معاملاتی Aragon  پس از این هاردفورک از کار خواهند افتاد.

تغییرات شکل گرفته در این هارد فورک و کدها منجر به تغییر نحوه ارسال دارایی بین سازمان‌های غیر متمرکز خواهد شد و کاربران را مجبور خواهد کرد ساختار قراردادهای هوشمند خود را تغییر دهند.

با اینکه آراگون از رشد ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کند، اما مدیر ارشد فنی این شرکت گفت توسعه دهندگان اتریوم باید نسبت به توسعه‌های شکل گرفته بر روی شبکه آگاهی داشته باشند. وی در ادامه اظهارات خود گفت: توسعه دهندگان باید پشیبانی از نسخه های قبلی را نیز به صورت جدی‌تری دنبال کنند. ارز دیجیتال اتریوم شکل جدی‌تری به خود گرفته و به پلتفرمی با پتانسیل سرمایه گذاری بالا تبدیل شده است بنابراین تغییراتی نظیر این هاردفورک باید به شکل دقیق‌تری مورد بررسی قرار بگیرد.

اکسکوینو ارائه دهنده کیف پول رایگان

یکی از دغدغه هایی که همیشه ذهن خریداران ارزهای دیجیتال را به خود مشغول کرده نحوه نگهداری آن‌ها بوده است. کاربران ارزهای دیجیتال همواره به دنبال مکانی مطمئن برای نگهداری امن رمزارزهای خود بوده‌اند. با توجه به ماهیت دیجیتال ارزهای دیجیتال نگهداری آن‌ها نیز به صورت کاملا دیجیتالی صورت می‌گیرد. امروزه آمار استفاده کنندگان کیف پول‌های دیجیتال با رشد چشمگیر همراه است که این تعداد در پایان نیمه اول سال ۲۰۱۹ به ۴۰ میلیون کاربر رسیده است. سایت اکسکوینو یکی از معدود سامانه‌هایی است که کیف پول رایگان برترین ارزهای دیجیتال دنیا از جمله بیت کوین ، اتریوم ، ریپل ، لایت کوین ، بیت کوین کش و.. را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

با توجه به شرایط فعلی و از دسترس خارج شدن کیف پول های متعلق به سایت های خارجی برای هموطنان عزیزمان، اکسکوینو مفتخر است با فراهم کردن بستری امن برای تراکتش های ارزهای دیجیتال، همچنان با قدرت، کاربران خود را در امر خرید و فروش بدون مشکل ارزهای دیجیتال همراهی کند.

تیم متخصص اکسکوینو در حال حاضر همچون گذشته، امکان دسترسی تمامی کاربران خود را به کیف پول های رایگان این سامانه فراهم کرده و بستری مطمئن برای انجام انواع تراکنش‌های خرید، فروش و تبدیل ارزهای دیجیتال به وجود آورده است.

ویتالیک بوترین: شبکه اتریوم امن‌تر از بیت کوین خواهد شد!

ویتالیک بوترین یکی از بنیانگذاران رمز ارز اتریوم به تازگی اظهاراتی درباره شبکه اتریوم بیان کرده است. به گفته وی پس از پیاده سازی الگوریم اجماع اثبات سهام ( POS ) بر روی بلاک چین اتریوم، شبکه ارز دیجیتال اتریوم نسبت به بیت کوین بسیار ایمن‌تر خواهد شد.

بوترین اظهار نظر خود را در جمع Devcon5  ( گردهمایی توسعه دهندگان ) که در تاریخ ۸ الی ۱۰ اکتبر در شهر اوساکای ژاپن برگزار شد اعلام کرد. وی همچنین اشاره کرد که مکانیزم اجماع جدید با بالابردن هزینه‌های مربوط به انجام حملات علیه شبکه، اتریوم را ایمن تر خواهد کرد.

بوترین صحبت‌های خود را درباره بیت کوین و سازنده این ارز دیجیتال یعنی ساتوشی ناکاموتو آغاز کرد. وی اشاره کرد که خالق نابغه بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو نوعی اقتصاد کریپتو خلق کرده و موجب شده است که افراد زیادی در سراسر جهان بتوانند بلاک چین را فعال نگه دارند. ساتوشی سیستمی ترتیب داده بود که افرادی که قصد ایجاد اختلال در شبکه داشتند ناچار به پرداخت هزینه بسیار هنگفتی بودند. وی در ادامه گفت:

اما اگر هکرهایی وجود داشته باشند که به دنبال ایجاد آشوب باشند چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر افرادی یا دولت‌هایی با مشوق‌ها و انگیزه‌های اقتصادی وجود داشته و در صدد شکستن قوانین باشند چه اتفاقی می‌افتد؟

آیا الگوریتم اثبات سهام سبب افزایش هزینه‌های مربوط به حملات خواهد شد؟

در الگوریتم اثبات سهام، شبکه به جای ایجاد بلاک‌های جدید توسط ماینر‌ها، توسط افرادی به نام تایید کنندگان یا ( Validators ) اداره می‌شود. این افراد مقداری از سرمایه یا دارایی خود را با استفاده از قراردادهای هوشمند در اختیار شبکه قرار می‌دهند. هر چه اتریوم بیشتری از جانب این افراد در اختیار شبکه قرار بگیرد بلاک‌های بیشتری تولید می‌شود و در نتیجه پاداش‌های بیشتری دریافت می‌شود. ولی از طرفی احتمال از دست رفتن سرمایه هم بیشتر می‌شود.

بلاک چین در صورت بروز چنین مواردی باید در مقابل عوامل مخربی که با استفاده از تراکنش‌های نامعتبر قصد ایجاد بلوک های جدید دارند مقاوم باشد.

هکرها در معرض خطر از دست دادن دارایی هنگفت خود

فردی که تایید کننده را به چالش می‌کشد، می‌تواند تراکنشی را که به بلوک مورد نظر اشاره می‌کند ثبت کند. محاسبه این تراکنش بر بستر بلاک چین اجرا می‌شود. فرض کنید جواب صحیح یک تراکنش ۲۵۶ است ولی این فرد ۲۵۰ را ثبت کرده است. پس اشتباه می‌کند . در نتیجه سرمایه او از دست می‌رود و بخشی از آن به فردی که تایید کننده را به چالش می‌کشد تعلق می‌گیرد.

به گفته ویتالیک بوترین یک حمله موفق به شبکه به چندین بلوک مخرب برای تایید نیاز دارد و برای این کار باید مقدار هنگفتی اتریوم در اختیار شبکه قرار گرفته شود. این موضوع سبب گرانتر شدن حملات و در نتیجه بالا رفتن امنیت شبکه خواهد شد.