بایت کوین

بایت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

بایت کوین یک رمز ارز ساخته شده روی بستر بلاک‌چین است. با استفاده از این ارز دیجیتال می‌توانید تراکنش‌های بین‌المللی و فوری را در هر نقطه‌ای در  جهان تجربه کنید. این همه ماجرا نیست و شما برای این تراکنش‌های بین‌المللی، کمترین کارمزد ممکن را می‌پردازید. پس اگر می‌خواهید با ارز دیجیتال بایت کوین آشنا شوید، این مطلب را بخوانید.

بایت کوین (BCN) چیست؟

بایت کوین (BCN) یک رمز ارز غیر متمرکز و مبتنی بر فناوری بلاک چین است. حفظ حریم شخصی و امنیت کاربران، دو ویژگی ذاتی بایت کوین محسوب می‌شود. بایت کوین بهترین راه‌حل برای آن دسته از افرادی است که قصد دارند محرمانگی فعالیت‌های مالی‌شان را حفظ کنند. شبکه بایت کوین، امکان انجام تراکنش‌های محرمانه و سریع را در سراسر جهان فراهم می‌کند. تراکنش‌های بایت کوین کاملا غیر قابل ردیابی هستند و بدون کارمزد انجام می‌‌شوند.

هر یک از ارزهای فیات (دلار، یورو و ریال) محدود به جغرافیای خاصی هستند؛ در حالی‌که بایت کوین کاملا به اینترنت متصل است و از این رو ، همه می‌توانند در سراسر جهان آن را به‌طور مستقیم معامله کنند.  

کاربران می‌توانند با استفاده از توان محاسباتی کامپیوترشان در فعالیت شبکه بایت کوین مشارکت داشته باشند. به دلیل وجود همین مکانیسم، فرایند پردازش تراکنش‌ها به‌صورت غیر متمرکز انجام می‌شود؛ بنابراین، افراد علاوه بر اینکه در سیستم بایت کوین کاربر محسوب می‌شوند، می‌توانند در فعالیت این شبکه نیز مشارکت داشته باشند.

برای دریافت کوین‌های بایت کوین (BCN)، دو راه پیش رویتان است. می‌توانید با مشارکت در عملکرد شبکه (اعتبارسنجی تراکنش‌ها)، این کوین‌ها را به‌عنوان پاداش به دست آورید یا اینکه در صرافی‌های رمز ارز، کوین‌های بایت کوین را خریداری کنید. همچنین می‌توانید بایت کوین را در کیف پول‌های ارز دیجیتال یا همان والت‌ها نگهداری کنید.

بایت کوین چگونه کار می‌کند؟

تراکنش‌های بایت کوین

بر خلاف تراکنش‌هایی که با ارزهای فیات انجام می‌شوند و پول افراد باید توسط یک واسطه (بانک یا موسسه مالی) منتقل شود، تراکنش‌های بایت کوین از طریق اینترنت صورت می‌گیرد و بسیار قابل اطمینان است. محرمانگی تراکنش‌های بایت کوین از طریق الگوریتم‌های رمزنگاری (تکنیک‌های ریاضی) با امنیت بالا محافظت می‌شود و هیچ‌کس نمی‌تواند به هویت طرف‌های تراکنش و مقدار پولی که جابه‌جا شده است، پی ببرد.

امنیت و اطمینان‌پذیری

اطمینان پذیری بایت کوین بر اساس توان محاسباتی کل کامپیوترهایی که در پردازش تراکنش‌ها مشارکت دارند، تعیین می‌شود. هر چه این توان محاسباتی افزایش یابد، شبکه نیز از امنیت بالاتری برخوردار خواهد بود. بنابراین، کل بایت کوین‌های موجود در کیف پول‌تان در زمان انجام تراکنش‌ها، محافظت‌شده هستند. با استفاده از بایت کوین، دارایی‌تان همیشه در امان خواهد بود.

ضد تورم

ارزش بایت کوین در طول زمان افزایش می‌یابد؛ چراکه کل تعداد بایت کوین که می‌تواند وارد چرخه مبادلات شود، محدود به ۱۸۴ میلیارد و ۴۷ میلیون واحد است. تعداد بایت کوین‌هایی که هر ۱۲۰ ثانیه یک‌بار تولید می‌شوند، به تدریج در حال کاهش است. در نتیجه، ارزش این رمز ارز روبه افزایش است و قیمت آن نیز بالاتر می‌رود.

ماینینگ (استخراج) بایت کوین

بر خلاف بیت کوین (BTC) که در روند استخراج آن، ماینرهای دارای سخت‌افزارهای پیشرفته‌تر، از شانس بسیار بالاتری برای استخراج بیت کوین برخوردار هستند، در بایت کوین تلاش شده است تا به همه کاربران شانس مساوی برای استخراج این کوین داده شود.

در بایت کوین از الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (PoW) استفاده می‌شود که شبیه به همان الگوریتم اجماع بیت کوین است. بر اساس این مکانیسم، کامپیوترها باید برای تایید اعتبار تراکنش‌ها، معادله‌های دشوار ریاضی را حل کنند. با این حال، الگوریتم گواه اثبات کار در بایت کوین دارای مکانیسمی است که موجب محدود شدن تفاوت در عملکرد بین سخت‌افزارهای پیشرفته و پردازشگرهای کامپیوتری معمولی می‌شود. به این ترتیب، همه کاربران از شانس برابری در استخراج بایت کوین بهره‌مند می‌شوند.

از سال ۲۰۱۲ که بایت کوین راه‌اندازی شده است، حدود ۹۹ درصد از کل کوین‌های این رمز ارز استخراج شده‌اند؛ به این معنا که اکنون بیش از ۱۸۴ میلیارد توکن بایت کوین در حال گردش در دنیای رمز ارزها است و توکن‌های جدید به ندرت وارد چرخه می‌شوند. به همین دلیل، اصلی‌ترین روش برای کسب سود در شبکه بایت کوین، دریافت کارمزد در ازای مشارکت در تایید تراکنش‌ها است.

ویژگی‌ های بایت کوین

حفظ امنیت پول کاربران

بایت کوین در برابر هکرها و حملات اینترنتی مقاوم است. شکستن الگوریتم‌های رمزنگاری استفاده شده در بایت کوین غیر ممکن است. هرگونه تلاشی برای پی بردن به کلید خصوصی کاربران نیازمند منابع قابل توجهی است و به همین دلیل انجام چنین حملات، سودی برای هکرها نخواهد داشت.

حفاظت از داده‌های شخصی کاربران

اگر سطح بالایی از ناشناس بودن را برای تراکنش‌های خود ایجاد کنید، هیچ‌کس نمی‌تواند به انتقال و دریافت وجوه بایت کوین توسط شما پی ببرد. دستیابی به این اطلاعات کاملا غیر ممکن است.

تراکنش‌های بین‌المللی فوری و بدون کارمزد

زیرساخت‌های پیشرفته بایت کوین به کاربران اجازه می‌دهد که پول خود را از هر نقطه جهان به‌صورت آنی و بدون کارمزد انتقال دهند. برای انجام این کار تنها به یک دستگاه متصل به اینترنت نیاز دارید.

سرمایه‌گذاری مطمئن منابع مالی

نرخ تولید بایت کوین در طول زمان کاهش می‌یابد و از این رو، ارزش کوین‌های BCN نیز به تدریج افزایش خواهد یافت. می‌توانید از طریق تایید تراکنش‌ها در شبکه بایت کوین یا با خریداری کوین‌ها از طریق صرافی‌های رمز ارز، توکن‌های BCN را به‌دست آورید. در هر صورت، ارزش بایت کوین در طول زمان تنها روبه افزایش خواهد بود.

کیف پول های بایت کوین

پس از اینکه توکن‌های بایت کوین را از یک صرافی‌های ارز دیجیتال خریداری کردید، می‌توانید به‌سادگی با مراجعه به وب‌سایت رسمی بایت کوین (bytecoin.org) ، توکن‌هایتان را در کیف پول مخصوص این رمز ارز ذخیره و نگهداری کنید. در ادامه، پنج کیف پول برتر بایت کوین در سال ۲۰۲۱ را معرفی می‌کنیم:

  • کیف پول اندروید بایت کوین (موبایل)
  • کیف پول دسکتاپ بایت کوین (کامپیوتر)
  • کیف پول تحت وب بایت کوین
  • –         -کریپتونیتور (Cryptonator)
  • کیف پول کاغذی بایت کوین

کیف پول اندروید بایت کوین

این کیف پول به‌صورت مجانی در پلی استور گوگل قرار دارد و توانسته است از سوی کاربران نظرات مثبتی دریافت کند. ویژگی‌های کاربردی این اپ شامل امکان خرید بایت کوین از طریق کارت‌های اعتباری و بدهی است. هنوز کیف پولی برای بایت کوین که با سیستم عامل IOS سازگار باشد، وجود ندارد؛ اما کیف پول IOS بایت کوین در مرحله ساخت قرار دارد.

کیف پول دسکتاپ بایت کوین

کیف پول رسمی بایت کوین را می‌توانید در کامپیوتر شخصی‌تان نصب کنید. این کیف پول با انواع سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک MAC سازگار است. پس از نصب این نرم‌افزار، می‌توانید آدرس BCN خود را دریافت و از آن برای ارسال یا دریافت توکن‌های BCN استفاده کنید. این گزینه، امن‌ترین کیف پول بایت کوین محسوب می‌شود چراکه کلید خصوصی را تنها در اختیار خودتان قرار می‌دهد.

کیف پول تحت وب بایت کوین

یکی از امن‌ترین کیف پول‌های بایت کوین است؛ چراکه ویژگی‌های جدیدی را ارائه می‌دهد. در این کیف پول، تنظیمات کد و کیف پول و امکان خواندن کد پاسخ سریع (QR) وجود دارد.

کیف پول کریپتونیتور (Cryptonator)

کریپتونیتور، یکی از بهترین کیف پول‌های تحت وب برای ذخیره بایت کوین (BCN) است. این کیف پول به شما اجازه می‌دهد تا در کنار نگهداری بایت کوین، اغلب رمز ارزهای محبوب دیگر را نیز در کیف پول خود ذخیره کنید. کریپتونیتور، دارای یک رابط کاربری ساده است که آن را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاربران تازه‌وارد تبدیل می‌کند.

کیف پول کاغذی بایت کوین

کیف پول کاغذی می‌تواند یک صفحه از کاغذی باشد که آدرس توکن‌های BCN خود را روی آن چاپ کرده‌اید؛ بنابراین، شما می‌توانید همیشه بایت کوین‌هایتان را همراه خود داشته باشید. کیف پول کاغذی، یکی از امن‌ترین شیوه‌ها برای نگهداری رمز ارزهاست. ایجاد یک کیف پول کاغذی بایت کوین بسیار ساده است. به دلیل اینکه با این روش، شما همه مسئولیت حفظ و نگهداری از دارایی بایت کوین را بر عهده می‌گیرید، بهتر است کیف پول کاغذی را در مکانی امن قرار دهید.

سخن آخر

بایت کوین (BCN) یک رمز ارز غیر متمرکز ساخته‌شده بر بستر بلاک چین با ویژگی حفظ محرمانگی داده‌های کاربران و تراکنش‌ها است. می‌توانید با مشارکت در تایید تراکنش‌های شبکه بایت کوین، توکن‌های BCN را به دست آورید یا آن را از برخی صرافی‌های رمز ارز خریداری کنید. این رمز ارز دارای ویژگی‌هایی مثل حفظ امنیت پول و اطلاعات کاربران، تراکنش‌های سریع و بدون کارمزد و ماهیت ضد تورمی است. همچنین، قادر خواهید بود توکن‌های بایت کوین را در انواع کیف پول‌های رمز ارز مثل کیف پول تحت وب بایت کوین، کریپتونیتور و کیف پول اندروید بایت کوین ذخیره و نگهداری کنید.