چهارشنبه , ۵ آبان ۱۴۰۰
سگویت چیست

سگویت چیست و چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین، یکی از مهم‌ترین بازیگران دنیای رمز ارزها است؛ چراکه نخستین رمز ارز محسوب می‌شود و ارزش بازار آن نیز نسبت به دیگر رمز ارزها بالاتر است. با رشد محبوبیت بیت کوین و افزایش استفاده از بلاکچین آن در سال‌های گذشته، محدودیت‌های آن نیز به تدریج مشخص شدند. سگویت (SegWit)، یکی از راهکارهایی است که توسط عده‌ای از برنامه‌نویسان بلاکچین بیت کوین برای رفع برخی از این محدودیت‌ها معرفی و در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد.

در ادامه، با اکسکوینو همراه باشید تا به بررسی مفهوم و مزایای سگویت بپردازیم.

سگویت چیست؟

سگویت (SegWit) یکی از به‌روز رسانی‌های مهم در بلاک چین بیت کوین محسوب می‌شود و کد برنامه‌نویسی آن برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. این به‌روز رسانی در سال ۲۰۱۷ در بیت کوین به اجرا درآمد. به زبان ساده، سگویت فرایندی است که در آن با حذف داده‌ مربوط به امضای دیجیتال تراکنش‌ها، اندازه (گنجایش) بلاک‌ها در بلاک چین بیت کوین افزایش می‌یابد. با توجه به حذف این داده‌ها، فضای خالی بیشتری برای افزودن تراکنش‌های بیشتر در هر بلاک ایجاد می‌شود؛ به این ترتیب، بیت کوین قادر به انجام تراکنش‌های بیشتری در هر ثانیه خواهد بود. SegWit، مخفف عبارت «Segregated Witness» است. Segregate، به‌معنای جداسازی است و witness هم به امضای دیجیتال تراکنش‌ها اشاره دارد؛ بنابراین، سگویت به معنای جداسازی امضا از دیگر اطلاعات تراکنش‌ها است.

سگویت (SegWit) چگونه کار می ‌کند؟

سگویت، روشی برای تغییر ساختار در بلاک‌ها است. بلاک‌های اصلی بیت کوین که توسط سگویت به‌روز رسانی نشده‌اند و با نام بلاک‌های لگسی (Legacy) شناخته می‌شوند، دارای ظرفیت یک مگابایتی برای همه داده‌های بلاک (ورودی، خروجی، امضا و …) هستند.

از سوی دیگر، بلاک‌های سگویت بزرگ‌تر هستند و ظرفیت چهار مگابایتی دارند که شامل دو بخش است: بلاک پایه (لگسی) با ظرفیت یک مگابایت و بلاک اضافه‌شده با ظرفیت سه مگابایت؛ بنابراین، سگویت یک به‌روز رسانی است که تنها موجب افزایش گنجایش بلاک‌ها در بلاک‌چین بیت کوین می‌شود.

بلاک‌های سگویت، داده‌های مربوط به امضای دیجیتال (witness) را به خارج از بلاک‌های پایه انتقال می‌دهند. در این روند، داده‌های مربوط به امضا همچنان منتقل می‌شوند؛ اما درون بلاک‌ اضافه‌شده قرار می‌گیرند؛ به این ترتیب، بخش مربوط به داده امضا در بلاک‌های پایه خالی می‌ماند و از این رو فضای کمتری از این بلاک‌ها اشغال می‌شود. این فرایند موجب می‌شود تراکنش‌های بیشتری در بلاک پایه یک مگابایتی قرار بگیرند.

بلاک اضافه‌شده (فضای سه مگابایتی) شامل همه داده‌های مربوط به امضاها می‌شود که وجود آن‌ها در بلاک پایه تراکنش الزامی نیست.

ممکن است از خودتان بپرسید که اگر سگویت تنها برای افزایش اندازه بلاک‌های بیت کوین اجرا شده است، چرا به‌جای اینکه بلاک‌های سه مگابایتی به بلاک‌های یک مگابایتی پایه اضافه شوند، اندازه بلاک‌های بیت کوین به‌طور مستقیم به ۴ مگابایت افزایش نیافته است؟

باید توجه داشت که برنامه‌نویسان سازنده سگویت به‌دنبال آن بودند تا همزمان با ارائه یک راهکار برای محدودیت تعداد تراکنش‌های بیت کوین، مانع از ایجاد یک هارد فورک (ایجاد یک بلاک چین جدید و مجزا از بلاک چین بیت کوین) شوند.

در پروتکل بیت کوین به‌صراحت اعلام شده است که اندازه بلاک‌‌ها نباید بیشتر از یک مگابایت باشد؛ بنابراین، برنامه‌نویسان باید روشی پیدا می‌کردند تا بلاک‌های لگسی (پایه) و بلاک‌های سگویت، همخوانی داشته باشند. راهکار ارائه‌شده مبنی بر حفظ بلاک یک مگابایتی پایه و اضافه‌شدن یک بلاک سه مگابایتی، با پروتکل بیت کوین همخوانی دارد؛ بنابراین، سگویت یک سافت فورک محسوب می‌شود؛ به این معنا که بلاک‌های سگویت می‌توانند همچنان با نسخه بلاک‌های پایه بیت کوین کار کنند؛ نودهایی (دستگاه‌های متصل به بلاکچین) که از سگویت استفاده نمی‌کنند و به بلاک‌های پایه (لگسی) متصل می‌شوند، تنها بلاک‌های یک مگابایتی را بدون بلاک‌های اضافه‌شده سگویت دریافت می‌کنند و اعتبار آن‌ها را تایید می‌کنند. از سوی دیگر، نودهایی که با پروتکل سگویت کار می‌کنند، می‌توانند هر دو بلاک‌ اضافه‌شده و پایه (فضای چهار مگابایتی) را دریافت کنند و کل داده‌های تراکنش در هر دو بلاک را تایید کنند.

سگویت ۲ چیست؟

پس از طرح پیشنهاد سگویت، سگویت ۲ (SegWit2x) نیز توسط برخی از برنامه‌نویسان ارائه شد. در حالی‌که سگویت یک سافت فورک است؛ سگویت ۲ یک هارد فورک محسوب می‌شود. در سگویت ۲، ساختار اصلی بلاک‌ها در بیت کوین (بلاک‌های لگسی) که اندازه‌ای برابر با یک مگابایت دارند، تغییر می‌کند و به دو مگابایت افزایش می‌یابد. سگویت ۲ نیز مانند همه فورک‌های پیش از خود، یک پروتکل نرم‌افزاری است که به یک هارد فورک با هدف افزایش اندازه بلاک در بیت کوین منتهی شد؛ اما بر خلاف هارد فورک‌های قبلی که به بیت کوین کش و بیت کوین گلد منجر شدند، هدف هارد فورک سگویت ۲ آن است که همه کاربران کنونی بیت کوین را در همین بلاک‌چین نگه دارد.

مزایا و معایب سگویت چیست؟

مزایای سگویت

تراکنش‌های بیت کوین با سرعت بیشتری انجام می‌شوند. سگویت موجب کاهش حجم داده‌ها در بلاک‌های بیت کوین می‌شود و به اصطلاح این بلاکچین را سبک‌تر می‌کند؛ از این رو، استفاده از سگویت موجب می‌شود بدون آنکه نیازی به افزایش اندازه بلاک‌های اصلی باشد، تعداد تراکنش‌های بیشتری در بلاکچین بیت کوین جای بگیرد.

کارمزد تراکنش‌ها ارزان‌تر می‌شود. افزایش سرعت تراکنش‌ها به‌معنای کارمزدهای پایین‌تر است؛ چرا که کاربران برای اجرای سریع‌تر تراکنش‌های خود، مجبور به پرداخت کارمزد بیشتر نسبت به دیگران نیستند. کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین ممکن است بسیار بالا باشد؛ از این رو، هر تغییری که بتواند این هزینه را کاهش دهد، توسط جامعه بیت کوین مورد استقبال قرار می‌گیرد.

اگر قرار باشد بیت کوین به‌عنوان یک راه‌ حل پرداخت برای میلیون‌ها نفر عمل کند، مشکل مقیاس‌پذیری آن باید حل شود. مقیاس‌پذیری به محدودیت تعداد تراکنش‌ها و سرعت انجام آن‌ها اشاره می‌کند. سگویت کمک می‌کند پروژه‌هایی نظیر شبکه لایتنینگ که برای حل مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین راه‌اندازی شده‌اند، عملی شوند.

معایب سگویت

بسیاری از ماینرها علاقه‌ای به سگویت ندارند. کارمزدهای پایین‌تر که با استفاده از سگویت‌ ممکن می‌شود، درآمد ماینرها را کاهش می‌دهد. به‌علاوه، ماینرها تمایلی ندارند از امضای تراکنش‌ها که در بلاک‌های سگویت قرار می‌گیرند، پشتیبانی کنند؛ چراکه این کار برای آن‌ها درآمدی ندارد. به‌علاوه، هنوز برخی از کیف پول‌های رمز ارز، از سگویت پشتیبانی نمی‌کنند.

سگویت یک راه‌ حل کوتاه‌مدت برای مشکلات بلندمدت بیت کوین است. برخی از برنامه‌نویسان بیت کوین بر این باورند که پروتکل سگویت به‌اندازه‌ای توان ندارد که بتواند مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین را کاملا بر طرف کند. این افراد مدعی‌اند که تنها با اعمال تغییرات عمده در اندازه بلاکچین بیت کوین و فرایند انجام تراکنش‌ها، محدودیت‌های بیت کوین در آینده بر طرف خواهند شد.

سگویت موجب اختلاف در جامعه بیت کوین شده است. اختلافاتی که بین کاربران جامعه بیت کوین وجود دارد، چند هارد فورک را ایجاد کرده است. شناخته شده‌ترین این هارد فورک‌ها، بیت کوین کش (BCH) است.

بهترین کیف پول‌ های سگویت

با توجه به پیشرفت‌‌های اخیر، تعداد روز افزونی از کیف پول‌های رمز ارز از سگویت پشتیبانی می‌کنند که در ادامه، سه مورد از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

لجر نانو (Ledger)

لجر نانو، یکی از کیف پول‌های سخت‌افزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد تراکنش‌های خود را به‌صورت آفلاین انجام دهند؛ بنابراین، کلید خصوصی افراد در معرض حملات اینترنتی قرار نمی‌گیرند و امنیت بالایی را برای وجوه رمز ارز فراهم می‌کند. لجر نانو دارای دو مدل اصلی لجر نانو اس و لجر نانو ایکس است. هر دو مدل از تراکنش‌های مربوط به بلاک‌‌های اصلی (لگسی) بیت کوین و سگویت پشتیبانی می‌‌کنند.

اکسودوس (Exodus)

اکسودوس یک کیف پول نرم‌افزاری و رایگان محسوب می‌شود که بهترین گزینه برای مبتدیان است؛ چرا که طراحی بصری مناسبی دارد. بیش از ۱۰۰ رمز ارز توسط اکسودوس پشتیبانی می‌شوند. این کیف پول دارای نسخه‌های مناسب برای کامپیوتر و موبایل است. اکسودوس از تراکنش‌های اصلی بیت کوین و سگویت پشتیبانی می‌کند.

کوینومی (Coinomi)

کوینومی یک کیف پول چند منظوره و محبوب است که بیش از هزار و ۲۰۰ رمز ارز را پشتیبانی می‌کند و نسخه‌های موبایلی و کامپیوتری آن موجود است. کوینومی علاوه بر تراکنش‌های اصلی بیت کوین، از تراکنش‌های سگویت نیز پشتیبانی می‌کند.

سخن آخر

سگویت (SegWit) یک به‌روز رسانی در بلاکچین بیت کوین محسوب می‌شود که می‌تواند با جداسازی داده‌های مربوط به امضای تراکنش از دیگر داده‌های آن، بخشی از فضای هر بلاک بیت کوین (دارای فضای یک مگابایتی) را خالی می‌کند و موجب می‌شود تراکنش‌های بیشتری در بلاک‌ها ذخیره شوند.

در فرایند سگویت، یک بلاک با حجم سه مگابایت به بلاک پایه بیت کوین (بلاک‌های لگسی) اضافه می‌شود. داده مربوط به امضای تراکنش‌ها در بلاک اضافه‌شده (سگویت) ذخیره می‌شوند و دیگر داده‌های تراکنش در بلاک پایه قرار می‌گیرند؛ به این ترتیب، سگویت موجب می‌‌شود تعداد تراکنش‌های بیت کوین در هر ثانیه افزایش یابد و تراکنش‌ها سریع‌تر انجام شوند.