بسمه تعالی

«فردی که خوابیده را می‌توان بیدار کرد اما فردی که خود را به خواب زده خیر!»

 

متاسفانه انجمن غیر علمی بلاک چین بر ادعاهای کذب و تهمت‌های مکرر خود در خصوص اکسکوینو که اهداف آن امروز برای ما واضح است تاکید نمود لذا اکسکوینو مواردی را در این خصوص بیان می‌دارد.

هنوز افراد زیادی داخل کشور هستند که از موضوع رمز ارز، سازوکارهای مرتبط با آن و فرصت‌ها و ریسک‌های مربوط به آن آگاهی کافی ندارند.

این موضوع فرصت را برای برخی افراد فراهم نموده تا از این ناآگاهی سوءاستفاده نموده و منافع شخصی خود را به انحاء مختلف دنبال نمایند. در یکی از این تلاش‌ها چندتن از دارندگان کسب و کار رمز ارز یک NGO تأسیس نموده و با اخذ مجوز فعالیت NGO از وزارت کشور که یک روال اداری برای تمام NGO ها است، چنین وانمود می‌کنند که متولی امر رمز ارز در ایران و مسئول نظارت بر کسب‌وکارهای فعال در این عرصه هستند.

NGO مذکور که اعضایش ید طولایی در فعالیت‌های رمز ارز دارند و منافع تجاری آن‌ها کافی است تا هراز گاهی لیست هشدار منتشر کنند و بدون هیچ گونه استاندارد شفافی محصولاتی را که بعضاً تهدیدی برای بازار خود تلقی می‌کنند در این فهرست‌ها بگنجانند.

درحالی که به استناد قوانین و آیین‌نامه‌های رسمی کشور هرگز چنین حقی به یک سازمان مردم‌نهاد ارائه نشده و اختیاری نیز توسط هیچ یک از نهادهای نظارتی به این شرکت خصوصی تفویض نشده است.

با توجه به این موارد نظرات این انجمن خاص هیچ تاثیر و اهمیتی در ادامه راه ما نخواهد داشت و اکسکوینو تلاش کرده در مواردی که قوانین به وضوح به آن اشاره دارد در چارچوب قوانین عمل کند!

اکسکوینو تلاش کرد علی رغم اقدام غیرحرفه‌ای و غیرمرتبط انجمن با شرح وظایف مجوز اخذ شده و ایجاد لیست خوب‌ها و بدها با اهداف پنهان و مطرح کردن حواشی در رسانه‌ها قبل از هر گونه رفع ابهام یا اطلاع‌رسانی برخوردی عاقلانه و همدلانه انجام دهد.

بر همین اساس، هر چند متاسفانه سازمان ناظر و متولی در کشور وجود ندارد لکن با توجه به جایگاه صنفی سازمان نصر در نامه‌ای به این سازمان که نهادی صنفی است و تا حدی حیطه مسئولیت آن در این حوزه قابل قبول است تقاضا کردیم جلسه‌ای جهت ابهام‌زدایی تشکیل شود و در این جلسه نیز سعی کردیم نسبت به اتهام‌زنی‌های انجمن فقط روشنگری نماییم.

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران پس از برگزاری این جلسه، توضیحات، موارد مطروحه و داخلی بودن پوینت را درک کرد و مشخص شد بسیاری از موارد جوسازی بوده است و در همین راستا نیز بیانیه‌ای صادر کرد.

اما ذکر چند نکته در مورد انجمن بلاک چین قابل تامل است:

  • این انجمن ادعای علمی بودن دارد! ولی جالب است محل اخذ مجوز آن وزارت کشور بوده در حالی که انجمن‌های علمی الزاما باید مجوز خود را از وزارت علوم و یا بهداشت اخذ نمایند.
  • نکته دیگر اینکه کدام نهاد یا سازمان به این انجمن مجوز تعیین تکلیف برای سایر کسب ‌وکارها را ارائه کرده و یا بر اساس چه ضابطه قانونی و مجوزی به خود اجازه می‌دهد در مورد دیگر فعالان حوزه رمز ارز اظهار نظر و رتبه‌بندی کند و لیست خوب‌ها و بدها منتشر کند.
  • متاسفانه نوع تحلیل و اصرار به برخی ادبیات سطح پایین از ضعف سواد فنی و تکنولوژیکی این انجمن انحصارگر خبر می‌دهد.

هر کسی فعال در حوزه کریپتو باشد اگر حتی اندکی بهره از سواد علمی داشته باشد می‌داند توکن‌های بیس در شبکه اتریم قابلیت ماین و استخراج ندارند! و حتی کارمزد توکن‌های اصلی روی شبکه اتریوم هم بر اساس اتریوم پرداخت می‌شود! چگونه مدیران این انجمن مدعی هستند ۸۰۰۰ نفراکسکوین استخراج کرده‌اند! و چگونه برای کمتر از ۳۰۰ تراکنش ۸۰۰۰ استخراج رخ داده است؛ اگر خود به این مسائل آشنا نیستید آیا مشاوران فنی ندارید؟ چگونه ما  خود این موارد را نمی‌دانیم.

خوب است انجمن بلاک چین مستندات خود را همچون مستندات فنی که ما منتشر کردیم نمایش دهد!

چطور ممکن است انجمنی اسم خود را در حوزه بلاک چین مطرح کند و مدعی لیست پر خطر باشد ولی خود بدیهیات توکن‌‎ها را نداند در حالی که امروزه دیگر ساخت یک توکن کار چنان پیچیده‌ای نیست!

اصرار به جذب سرمایه و تحریک کاربران اکسکوینو توهین به کاربرانی است که در این سیستم فعال بوده و خود شاهدند اکسکوین‌های دریافتی همچون پوینت داخل سیستم تعلق گرفته است و هر لحظه که خواستند به دارایی دیگر تبدیل کرده‌اند! عدم فهم جذب نشدن سرمایه با تراکنش‌های بسیار محدود با مستندات فنی بسیار تعجب برانگیز است.

اکسکوینو در چندین  بیانیه پست و توییت به وضوح و شفافیت کامل دو مطلب را توضیح داد:

بخش توسعه فنی از بخش کسب‌و‌کار اکسکوین دو مقوله جدا است و ارزش‌گذاری پاداش اکسکوین در سامانه داخلی هیچ منعی ندارد و خود سامانه موظف به تهیه برنامه مالی آن برای کاربران خود مانند دیگر پلتفرم‌های کسب‌وکار است.

 البته این حد از جرات یک انجمن برای ورود به حوزه کسب‌وکارها بسیار عجیب است!

نکته جالب‌تر در بیانیه قبلی اصرار انجمن در استناد به هک شدن سامانه‌های رژیم صهیونیستی توسط باج افزارهای ناشناس  به ناامنی والت‌های اکسکینو است! و جالب هست حتی رسانه‌های رژیم صهیونیستی و آمریکایی هم چنین ادعایی مطرح نکرده و تنها اعلام کرده‌اند رد بیت کوین‌های گرفته شده به والت‌های ما رسید!

‌هرچند این موضوع هم ارتباطی به اکسکوینو نداشت و ما از این امر  اطلاعی نداریم. از آنجایی که بیت کوین‌ها می‌تواند وارد هر پلتفرمی شوند بنابراین منشا آن‌‎ها ارتباطی به ما نداشت ولی چطور این نشان‌دهنده ناامنی است اکسکوینو هیچگاه نفهمید و این از عجایب روزگار است.

        «گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری»

 

 اکسکینو حق خود می‌داند نسبت به اتهامات و تلاش‌ها برای آسیب زدن به اعتبار خود توسط یک انجمن غیر موظف و بدون مجوز، شکایت قانونی کند و البته پیگیری‌های قانونی نیز انجام و مراجع ذی‌ربط در مراحل رسیدگی به تخلفات این مجموعه غیر مسئول و انحصار گرا هستند و امیدواریم به زودی با این رفتار غیر قانونی برخورد شود.

 

سخنی با کاربران

آینده از آن فعالان بازار رمز ارز است. آن‌هایی که با تکیه بر دانش، اتکا به شفافیت فنی و صادقانه در این عرصه فعالیت می‌کنند. عرصه‌ای که آینده مبادلات مالی جهان را رقم خواهد زد.

محصولات ما با شفافیت فنی کامل و جزئیات روشنی در رسانه‌ها منتشر شده است و به کاربران توصیه می‌گردد به فهرست‌های منتشره برخی شرکت‌ها برای حذف رقبا اعتنا نکرده و در صورت صدور چنین فهرست‌هایی استانداردهایی که منجر به صدور آن فهرست‌ها شده و همچنین مجوز مراجع نظارتی را از صادرکنندگان این فهرست‌ها طلب نمایند.