چهارشنبه , ۹ آذر ۱۴۰۱
oooo

سقوط آزاد قیمت ارز دیجیتال بیت کوین!

روز دوشنبه ارز دیجیتال بیت کوین ناگهان به محدوده زیر سطح حمایتی ۷,۰۴۰ دلار رسیده و در نقطه ۶,۸۰۰ دلار متوقف شد.  تعدادی از معامله‌گران باهوش قبلا هم اعلام کرده بودند که در صورت گذشت قیمت بیت کوین از این سطوح، احتمال سقوط قیمت وجود خواهد داشت.

قیمت بیت کوین

هم اکنون ( هنگام نگارش این مطلب ) ارز دیجیتال بیت کوین در تلاش است که قیمت خود را در محدوده ۶,۶۰۰ دلار نگه دارد. معامله‌گران معتقدند اگر بیت کوین نتواند سطوح فعلی را نگه دارد، روند نزولی خود را ادامه خواهد داد. در این قسمت به بررسی قیمت بیت کوین و علت رسیدن آن به کم‌ترین قیمت ۷ ماه اخیر می‌پردازیم.

تقاطع خرسی در بازه‌های زمانی مختلف

طبق تحلیل Keith Wareing، ارز دیجیتال بیت کوین در بازه‌های زمانی مختلف دارای تقاطع خرسی است. علاوه بر این، روند نزولی روز گذشته این رمزارز منجر به تشکیل یک تقاطع خرسی در شاخص مکدی ( MACD ) برای اولین بار از تاریخ ژوئن تا به امروز شد.

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

شاخص مکدی

شاخص مکدی ماهانه نمودار هیستوگرام نیز در محدوده منفی قرار دارد که این موضوع می‌تواند به ادامه روند نزولی قیمت بیت کوین اشاره کند.

کاهش قیمت بیت کوین

نکته نگران کننده دیگر، تقاطع نزولی بین شاخص میانگین متحرک ۱۰۰ و ۲۰۰ روزه است. چیزی که طبق نمودار زیر اغلب اتفاق نمی‌افتد.

کاهش قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

تایم فریم روزانه نیز نشان می‌دهد که شاخص قدرت نسبی هم در محدوده فروش بیش از حد قرار دارد. آخرین باری که قیمت بیت کوین به محدوده ۶,۵۲۲ دلار نزدیک شد، شاخص قدرت نسبی به ۲۲ رسید. بنابراین اگر فروش در بازار ادامه پیدا کند این بار نیز قیمت بیت کوین به راحتی به سطوح پایین هدایت خواهد شد.

قیمت ارز دیجیتال

به این نکته توجه داشته باشید که رسیدن قیمت بیت کوین به سطوح حمایتی پایین ۶,۴۰۰ دلار یک فاجعه برای این ارز نیست.  معامله‌گرانی که تایم فریم هفتگی این ارز دیجیتال را مورد مطالعه قرار می‌دهند به خاطر دارند قیمت بیت کوین حدود ۸ ماه در محدوده ۶,۰۰۰ دلار باقی ماند و در نهایت به ۳,۱۰۰ دلار رسید. در سال ۲۰۱۸ بیشتر معامله‌گران کف قیمت بیت کوین را ۶,۰۰۰ دلار می‌دانستند و بنابراین شکسته شدن غیرمنتظره‌ی آن باعث شد که قیمت به ۳,۲۰۰ سقوط شدیدی داشته باشد.در شرایط کنونی هم شکست سطح ۶,۴۰۰ دلار از اهمیت ویژه برخوردار است.

قیمت بیت کوین

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

طبق شاخص VPVR در تایم فریم هفتگی، بیت کوین با یک سطح حمایت در سطح ۶,۳۰۰ روبه رو است و اگر قیمت این ارز دیجیتال به زیر محدوده ۶,۲۰۰ برسد می‌توانیم انتظار سقوط قیمت تا ۵,۳۵۰ دلار را هم داشته باشیم. براساس این شاخص، اگر ۵,۳۵۰ دلار هم شکسته شود، سقوط شدید و پارابولیک به سمت محدوده ۳,۱۲۰ دلار ( همانطور که در فوریه ۲۰۱۹ اتفاق افتاد ) دور از انتظار نخواهد بود.

البته از دیدگاه تحلیل فنی، احتمال رسیدن قیمت بیت کوین به سطوح ۵,۳۰۰ یا ۴,۱۰۰ دلار بسیار کم است. روشن است که همیشه احتمال شکل گیری الگوی دو دره ( double bottom  ) در سطح ۶,۵۲۰ دلار وجود دارد. همانطور که قبلا و در تاریخ ۲۵  نوامبر و ۱۷ می ۲۰۱۷ نیز شاهد تشکیل این الگو در نمودار قیمت ارز دیجیتال بیت کوین بودیم. از طرفی ارز دیجیتال بیت کوین برای جلوگیری از سقوط بیشتر باید محدوده مشخص شده بین سطوح ۶,۷۰۰ تا ۶,۳۰۰ دلار را نگه دارد.

معامله گران ارزهای دیجیتال باید تا حدودی احتمال شکل گیری الگوی دو دره در سطح ۶,۵۲۰  دلار را هم در نظر داشته باشند که این موضوع می‌تواند سبب ایجاد فروش بیش از حد در تایم فریم‌های روزانه و هفتگی شود. البته لازم به ذکر است که تریدرهای حرفه‌ای می‌توانند از جهش‌های احتمالی برای دستیابی به سود کوتاه مدت نیز استفاده کنند. در نظر داشته باشید که احتمال وقوع این اتفاق با نزدیک شدن به سطح حمایت ۶,۴۰۰ دلار بیشتر می‌شود. از طرفی تریدرهای محتاط نیز می‌توانند رفتار سایر معامله‌گران را در نظر گرفته و سپس اقدام به خرید و فروش ارز مورد نظر کنند. در شرایط کنونی حد ضرر را می‌توان در محدوده ۶,۴۰۰ الی ۶,۵۰۰ در نظر گرفت.