پنج‌شنبه 30 شهریور 1402
از متاورس تا بازاری با کارمزد صفر
از متاورس تا بازاری با کارمزد صفر

از متاورس تا بازاری با کارمزد نزدیک به صفر

اکسکوینو به عنوان یک صرافی رمزارز با هدف آگاهی‌رسانی به علاقه‌مندان در حوزه متاورس به آن ورود کرده است.

حضور صرافی‌های ارز دیجیتال مانند اکسکوینو در اینوتکس ۲۰۲۲ و ارتباط بی‌واسطه آنها با کاربران و مسئولین شاید از قاب توجه‌ترین دستاوردهای این حوزه در اینوتکس باشد. این ارتباط بی‌واسطه شرایطی را فراهم کرد تا مسئولین نیز نسبت به این حوزه شناخت بیشتری پیدا کنند

از نکات قابل توجه این دوره اینوتکس آن است که یک صرافی رمزارز علاوه بر رویکرد همیشگی خود این بار جدیدترین دریچه‌ای که جهان تکنولوژی باز کرده را برای حاضران در نمایشگاه به شکل ملموسی به نمایش گذاشت.

رضا سلطانی، سرپرست گروه متاورس اکسکوینو در پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه لزوم ورود یک صرافی رمز ارز به حوزه متاورس چه بوده است، گفت: «کاربران در شبکه‌های اجتماعی و آگهی‌های منتشر شده در فضاهای متفاوت با اطلاعاتی ناقص درباره چگونگی ورود به متاورس مواجه شدند.»

به گفته سلطانی کاربران اینوتکس با طرح این پرسش که چطور می‌توان وارد این دنیای جدید شد، جرقه فعالیت اکسکوینو در این حوزه بودند.

سرپرست گروه متاورس اکسکوینو در ادامه به جشن شب یلدا این پلتفرم در فضای متاورس اشاره کرد و گفت: «با این جشن سعی در آگاهی‌رسانی به کاربران برای آگاهی رسانی و آموزش داشتیم. این موضوع منجر شد تا پروژه NFT هم در متاورس اکسکوینو آغاز شود.»

متاورس-اکسکوینو
متاورس-اکسکوینو

سلطانی همچنین در پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه چشم‌انداز کاری اکسکوینو بر چه اساسی است، گفت: «پروژه تحقیق و توسعه در حوزه متارس را کلید زده‌ایم که در حوزه متاورس و NFT است. همچنین یکی دیگر از موضوعاتی که اتفاقا کاربران خیلی پیگیر آن هستند اضافه شدن رمزارزهای بیشتر در پلتفلرم است.»

اکسکوینو، حامی اصلی اینوتکس ۲۰۲۲

علی مقصودی، سرپرست بخش محتوای اکسکوینو هم در پاسخ به دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا این حضور منجر به شناخت بهتر و بیشتر این حوزه از طرف بخش دولتی خواهد شد؟ با تاکید بر اثرگذاری این گردهمایی به حضور نمایندگان مجلس و نهادهای دولتی اشاره کرد.

او با بیان اینکه شفاف‌سازی این حوزه برای بخش دولتی بسیار اثرگذار بود، گفت: «این موضوع نقطه عطفی بود که منجر به شناخت اهمیت این حوزه از طرف مسئولان شد. در حقیقت این نقطه عطف محل اتصال مسئولین، مردم و فضای رمزارز است.»

سلطانی در ادامه این موضوع به حضور نمایندگان مجلس و معاون وزرا در این نمایشگاه و تعامل و ارتباطی که با صرافی‌ها برقرار کردند، اشاره کرد و گفت: «این گفت‌وگوها منجر به باز شدن امکان تعامل و دستیابی به راهکار عملیاتی بین مسئولین و فعالان این حوزه شد. در نهایت بر اساس این تعامل‌ها مسئولین بر اهمیت مسیر پیش روی صرافی‌های رمزارز در راستای آگاهی رسانی تاکید کردند.»

اکسکوینو-نمایشگاه
اکسکوینو-نمایشگاه

مقصودی به اعلام موافقت نمایندگان مجلس با توسعه جریان رمزارزها اشاره کرد و گفت: «پافشاری بر قانون‌گذاری برای جلوگیری از کلاه‌برداری و سواستفاده‌های احتمالی نیز از طرف برخی نمایندگان مجلس حاضر در نمایشگاه مطرح شد.»

او در ادامه توضیحات خود با اشاره به اینکه در این روند اولین وظیفه صرافی‌ها اطلاع‌رسانی و آموزش است، گفت: «خیلی از کاربران ما درباره پروژه‌های پانزی از ما استعلام می‌کنند. اطلاع رسانی در اینباره و رفتار هوشمندانه مردم برای ما بسیار ارزشمند است.»

دنیای متاورس در نمایشگاه اینوتکس

اکسکوینو یکی از غرفه‌های متفاوت نمایشگاه اینوتکس امسال بود. غرفه‌ای به مساحت تقریبا ۹۰ متر یا امکان تجربه فضای متاورس برای کاربران. این فضا در شرایطی برای بازدیدکنندگان فراهم شد که اعضای تیم اکسکوینو مهم‌ترن دلیل آن را برقراری ارتباط بی‌واسطه کاربران حرفه‌ای و عادی با این فضا عنوان کردند.

در مسیر بررسی اهمیت راه‌اندازی چنین غرفه‌ای، سرپرست بخش متاورس اکسکوینو در پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا این تلاش‌ها منجر به جذب افراد غیر کاربر و بدون تجربه کاربری هم شده است، گفت: «رویکرد ما این بود که برای شرکت‌کنندگان جذابیتی ایجاد شود تا با حضور در این غرفه فضای متاوری، بلاکچین و روند رمزارز را بهتر و دقیق‌تر بشناسند.»

به گفته او همه این موارد در نهایت منجر به آن شد که اکسکوینو شاهد حضور پررنگ و قابل توجه بازدیدکنندگان این نمایشگاه باشد.

او به اضافه شدن جفت‌ارزهای بیشتری در پلتفرم اشاره کرد و گفت: «اگر کاربران سفارش خود را ثبت کنند نیاز به پرداخت کارمزد ندارند و بدون پرداخت کارمزد، می‌توانند تبدیل کنند و سفارش داشته باشند.»

مقصودی در ادامه این توضیحات به بزرگ‌شدن اکسکوینو مارکت اشاره کرد و گفت: «جذابیت برای کاربران مدام در حال افزایش است و یکی از نکات جالب توجه آن است که بر اساس مدل P2P کاربران با هم در ارتباط هستند.»

او همچنین با تاکید بر اینکه صرافی‌های خارجی به پلتفرم خود درگاه ریالی اضافه نخواهند کرد به پشتیبانی ۲۴ ساعته پلتفرم اکسکوینو اشاره کرد و گفت: « اکسکوینو به عنوان یک پلتفرم ایرانی، امکاناتی را در ایران ارائه می‌دهد که روند کاری آن با صرافی‌های خارجی تقریبا برابری می‌کند.»

به گفته او یکی از مهم‌ترین مزیت‌های رقابتی این پلتفرم نسبت به صرافی‌های خارجی، کارمزد نزدیک به صفر درصد است. این در شرایطی است که کاربران برای استفاده از امکانات صرافی‌های خارجی باید کارمزد پرداخت کنند.